Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , xenia^^ είπε:

Α ρε κορίτσια ποσο παρηγορητικό που συμβαίνει σε όλες, γιατί με πιάνει τρελα ότι κάτι δε πάει καλα με το δικό μου το παιδί. Αλλά γιατί τόσο κλαμα ;;; Μιλάμε κοκκινίζει όλη η μούρη και γκαρίζει. Δηλαδή μέσα στην μερα άντε να την ευχαριστηθώ ήρεμη καμία ώρα. Το πρόγραμμα μας είναι φαγητό ρεψιμο ύπνος ή όχι ύπνος κλαμα άλλαγμα και πάλι από την αρχή . Αν είναι ψύχραιμη το βραδάκι την πάμε βολτούλα με το καροτσι. Κατά τις 8-9 μπανάκι. Μετα το μάτι γαρίδα και φσγητο μέχρι 11-12 και μετά ύπνος και προσευχή να κοιμηθεί κάνα 4ωρο 5ωρο. Σήμερα από το πρωί μόνο στην αγκαλιά μου ησυχάζει. Αγκαλιά και φαγητό !!!!! 
 

Κι εμένα σήμερα κάτι τον έπιασε.. Εχθες ηταν τοσο καλός. Ολη μερα.. Παρα πολυ καλος και ήρεμος και εχθες είχα τον αντρα μου σπίτι.. Δηλαδή είχα βοήθεια αλλά ήταν καλός.. Σημερα που ειμαι μονη είναι καταστροφή... Κλαιει ολη μερα.. Δεν κοιμάται ήρεμα στο στηθος.. Το στηθος με πονάει γιατί έχει ερεθιστει γιατί τώρα το έχει πιάσει εμενα.. Την τελευταία εβδομάδα.. Και ποναω αφανταστα την θηλή μου.. Θελω να ουρλιαζω. Και σταμάτα να πίνει από το στηθος είναι ηρεμος τα επόμενα 5 λεπτα και μετα ξανα μανα κλαμα υστερικο.. Σκέφτομαι μηπω ςκατι που έφαγα εχθες τον πειραξε πολύ...ειχα κόψει τα γαλακτομικα αλλά εχθες εφαγα ενα σαντουιτς από μια καντίνα και είχε χαλουμι μέσα.. Και σκέφτομαι άραγε να τον πειραξε? Από την άλλη πως γίνεται αν τρωω εγω κατι σε γαλακτομικο να τον πειραζει αλλά το δικό του γαλα είναι αγελαδινό και δεν τον πειραζει? 

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Ναι εννοειται αυτο, αλλα ποσο πια να τον εχω πανω μου; θελω να ισιωσω και λιγο το κορμι μου! Και επισης εχω και τα αλλα 2, τις δουλειες του σπιτιου κλπ....

Είναι πάρα πολύ δύσκολο.. Υπομονη κοριτσια.. Κρατήστε γερά.. 

πρίν από 32 λεπτά , xenia^^ είπε:

Α ρε κορίτσια ποσο παρηγορητικό που συμβαίνει σε όλες, γιατί με πιάνει τρελα ότι κάτι δε πάει καλα με το δικό μου το παιδί. Αλλά γιατί τόσο κλαμα ;;; Μιλάμε κοκκινίζει όλη η μούρη και γκαρίζει. Δηλαδή μέσα στην μερα άντε να την ευχαριστηθώ ήρεμη καμία ώρα. Το πρόγραμμα μας είναι φαγητό ρεψιμο ύπνος ή όχι ύπνος κλαμα άλλαγμα και πάλι από την αρχή . Αν είναι ψύχραιμη το βραδάκι την πάμε βολτούλα με το καροτσι. Κατά τις 8-9 μπανάκι. Μετα το μάτι γαρίδα και φσγητο μέχρι 11-12 και μετά ύπνος και προσευχή να κοιμηθεί κάνα 4ωρο 5ωρο. Σήμερα από το πρωί μόνο στην αγκαλιά μου ησυχάζει. Αγκαλιά και φαγητό !!!!! 

@Sofiamar93 Ακριβώς τα ίδια. Είναι κολικοι αυτοί ; Γιατί στους κολικούς διαβάζω αλλά συμπτώματα.
Επίσης ήρθε το Σάββατο σύμβουλος θηλασμου στο σπιτι γιατί από το ΡΕΑ δεν είχα ουσιαστική βοήθεια όλα ενστικτωδώς τα έκανα. Με βοήθησε αρκετά σε πολλά πράγματα. Στο θηλασμό ευτυχώς τα πάμε ήδη πολύ καλα. Βέβαια γλίτωσα μαστίτιδα γιατί Πέτρωσε το ένα στήθος απότομα και ευτυχώς μίλησα κατευθείαν μαζί της και με καθοδήγησε και το πρόλαβα. 

επισης μου είπε δεν της φαίνεται να έχει κολικούς. Και ότι όντως έτσι ζορίζονται τα μωράκια άρα το παίρνουμε για νορμαλ. Ομως πολλεσ Φορές πιάνω την κοιλιτσα της όταν κλαίει και είναι πέτρα. Όταν τη θηλάζω κάνει πριτσακια κάνει κακακια ίσως χαλαρώνει εκεί τι να πω. Πραγματικά τι ταλαιπωρία περνάνε και αυτά για όλα ζορίζονται και πονάνε. 

@Liakada αχ τι ωραία που περνάμε !!!! Και τι είπαμε ότι στις 40 μέρες δια μαγείας φτιάχνουν όλα ;;;;; Εγώ βλέπω η κάθε μέρα είναι πιο δύσκολη από τη προηγούμενη. Με εξαιρέσεις. Και φυσικά και η κούραση συσσωρεύεται και γίνεται ακόμα πιο δύσκολο 
 

Εμενα πάντως 40σε εχθες... Και σημερα ειναι τραγική μέρα... Τώρα ηρεμησε στην κούνια και έκλεισε τα μάτια του.. Δεν τολμώ να τον κουνήσω. Και εχω ενοχές γιατί ξέρω ότι δεν κάνει καλό να κοιμαται εκει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Sofiamar93 λοιπόν για τις θηλές να έχεις purelan να βάζεις μετά το θηλασμό. Επίσης αν έχεις πληγή σπαθολαδο μετά τον θηλασμό για 5-10 λεπτά και μετά από πάνω purelan . Είναι και τα δυο φυτικά δεν θέλουν ξέβγαλμα. Εγώ με κλειστα ματια προτείνω να έρθεις σε επαφή με σύμβουλο. Μου έδειξε πως να πιάνει το μωρό τη θηλή και πραγματικά δεν πονάει. Ερεθισμένες είναι δεν μπορώ να βάλω μπλουζάκι έτσι αλλά έχει βελτιωθεί πολύ. Και μια πληγουλα που έχω στο ένα επουλώνεται. Δηλαδή το πιο σημαντικό που μου έδειξε είναι το πιάσιμο που το έκανα στο περίπου. Ευτυχώς δεν έχω κάνει σοβαρούς τραυματισμούς. Επίσης μου έδειξε πράγματα με βάση το χώρο του σπιτιού μου και πως να τα κάνω όλα πιο εύκολα. Εντάξει σε αυτά που μου έδειξε για να ηρεμεί τύπου φιάσκωμα κλπ ούτε καν. Εκείνη όταν το έκανε ήταν αγγελούδι και όταν έφυγε και πήγα να το κάνω εγώ άστο μας άκουσε όλη η γειτονιά. Θεωρώ ότι περνάνε άλματα ανάπτυξης που εκεί όλη μέρα γκαρίζουν και θέλουν στήθος. Όλη μέρα όμως !!!!! Και αυτά κρατάνε για καμία βδομάδα !! Άλλες μέρες πιο έντονα άλλες λιγότερο ! Και εγώ έχω κομμένα τα γαλακτοκομικά αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολικό αλλά δεν ξέρω ακολουθώ τις οδηγία του γιατρού. Σίγουρα μπορεί κάτι να τα πειράζει από τη διατροφή μας αλλά άντε βρες το. Επίσης μου είπε να μη πίνω καφέ. Έναν καφέ πίνω το πρωί και θέλουν και αυτόν να μου τον κόψουν. Λέει ότι και αυτό μπορεί να της φέρνει εκνευρισμό. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Sofiamar93 λοιπόν για τις θηλές να έχεις purelan να βάζεις μετά το θηλασμό. Επίσης αν έχεις πληγή σπαθολαδο μετά τον θηλασμό για 5-10 λεπτά και μετά από πάνω purelan . Είναι και τα δυο φυτικά δεν θέλουν ξέβγαλμα. Εγώ με κλειστα ματια προτείνω να έρθεις σε επαφή με σύμβουλο. Μου έδειξε πως να πιάνει το μωρό τη θηλή και πραγματικά δεν πονάει. Ερεθισμένες είναι δεν μπορώ να βάλω μπλουζάκι έτσι αλλά έχει βελτιωθεί πολύ. Και μια πληγουλα που έχω στο ένα επουλώνεται. Δηλαδή το πιο σημαντικό που μου έδειξε είναι το πιάσιμο που το έκανα στο περίπου. Ευτυχώς δεν έχω κάνει σοβαρούς τραυματισμούς. Επίσης μου έδειξε πράγματα με βάση το χώρο του σπιτιού μου και πως να τα κάνω όλα πιο εύκολα. Εντάξει σε αυτά που μου έδειξε για να ηρεμεί τύπου φιάσκωμα κλπ ούτε καν. Εκείνη όταν το έκανε ήταν αγγελούδι και όταν έφυγε και πήγα να το κάνω εγώ άστο μας άκουσε όλη η γειτονιά. Θεωρώ ότι περνάνε άλματα ανάπτυξης που εκεί όλη μέρα γκαρίζουν και θέλουν στήθος. Όλη μέρα όμως !!!!! Και αυτά κρατάνε για καμία βδομάδα !! Άλλες μέρες πιο έντονα άλλες λιγότερο ! Και εγώ έχω κομμένα τα γαλακτοκομικά αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολικό αλλά δεν ξέρω ακολουθώ τις οδηγία του γιατρού. Σίγουρα μπορεί κάτι να τα πειράζει από τη διατροφή μας αλλά άντε βρες το. Επίσης μου είπε να μη πίνω καφέ. Έναν καφέ πίνω το πρωί και θέλουν και αυτόν να μου τον κόψουν. Λέει ότι και αυτό μπορεί να της φέρνει εκνευρισμό. 

Πηγα αγορασα αυτό το purelan.. Κοριτσια κάνει θαύματα το μαρσιπο και το αυτοκίνητο.. Τον πηγα βόλτα να ηρεμήσει και πήγαμε και σούπερ μάρκετ.. Τον είχα στο μαρσιπο κοιμηθηκε κατά την διάρκεια του ψωνισματος και μολις ηρθαμε σπιτι είχε κάνει τα κακά του.. Τον βοήθησε το αυτοκινητο και ο μαρσιπος.. Ευτυχως τον αγόρασα την προηγουμενη εβδομαδα.. Κοτοπουλάκι με πουρέ σήμερα το μενού.. Εσεις τι τρώτε για πρωινο που να μην τα πειραζει?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Πηγα αγορασα αυτό το purelan.. Κοριτσια κάνει θαύματα το μαρσιπο και το αυτοκίνητο.. Τον πηγα βόλτα να ηρεμήσει και πήγαμε και σούπερ μάρκετ.. Τον είχα στο μαρσιπο κοιμηθηκε κατά την διάρκεια του ψωνισματος και μολις ηρθαμε σπιτι είχε κάνει τα κακά του.. Τον βοήθησε το αυτοκινητο και ο μαρσιπος.. Ευτυχως τον αγόρασα την προηγουμενη εβδομαδα.. Κοτοπουλάκι με πουρέ σήμερα το μενού.. Εσεις τι τρώτε για πρωινο που να μην τα πειραζει?? 

Χμμ με το μαρσιπο γενικά να το αποφεύγεις μη το χρησιμοποιείς συνέχεια γιατί αποτι λένε μετά δεν ξεκολλάνε από την αγκαλιά. Μου το είπε και η μαια εγώ δεν εχω άποψη βέβαια. Το αυτοκίνητο γενικώς τα ηρεμεί πολύ !!! Μας βλέπω να κάνουμε περιπολίες στη γειτονιά τα βραδια. Για πρωινό εγώ τρώω ψωμί ολικής ή φρυγανιές με ταχίνι και μέλι ή φυστικοβουτηρο και πίνω γάλα αμυγδάλου ή βρώμης. Και δημητριακά μα το γάλα αμυγδάλου/βρώμης. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οχι δυστυχως δεν κοιμαται! Το προγραμμα που εχει τελευταια ειναι: 9-11 ταισμα, υπνος 11-2, ταισμα 2-3.30 (αν ειμαι αρκετα ξυπνια να τα κανω ολα γρηγορα), υπνος 3.30-5.30 και μετα τις 5.30 ταιζω μεχρι 6.30 οπου δεν εχει τελειωσει αλλα τον αφηνω για να ετοιμασω τα αλλα για το σχολειο και μετα εκνευριζεται και δεν ξανακοιμαται!

Ακριβως ετσι ηταν η κορη μου. Απο 2 μηνων κοιμοταν 12ωρα το βραδυ αλλα μεσα στη μερα καθολου υπνος. Επειδη εχω ζησει ολες τις εκδοχες (ο γιος μου ολη μερα ηταν ξερος και το βραδυ ξυπνουσε 4-5 φορες μεχρι να χρονισει και 1-2 φορες μεχρι να ξεκινησει σχολειο) προσωπικα το προτιμω. Ο βραδινος υπνος δεν αναπληρωνεται με τιποτα!

Ισχύει είναι σίγουρα καλύτερο και δεν είναι οτι δεν κοιμάται ποτέ τη μέρα, μια έτσι μια αλλιώς. Επίσης και να μην κοιμάται είναι ήρεμη, κοιτάει γύρω γύρω δεν είναι ότι γκρινιάζει ή θέλει συνέχεια αγκαλιά!

Εντάξει και ο δικός σου κοιμάται τα δωράκια του, από κει που δεν έκλεινε μάτι και ήταν όλη την ώρα στο στήθος καλύτερα! Σιγά σιγά θα αυξήσει τις ώρες.. 

7 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Λοιπόν το δοκίμασα εχθες γιατι πηγαμε εκκλησία το πρωι να απο σαραντησουμε και το βράδυ κάναμε σουβλα στα πεθερικα μου να το γιορτάσουμε μαζί με τα γενεθλια της βαφτιστικιας μου.. Και έτσι ηρθαμε αργά σπίτι.. Το μωρο δεν κοιμοταν όσο δεν ήταν στο σπίτι του.. Κοιμοταν μισαωρα και ξυπνουσε.. Αφου τον είχαμε στην φασαρία και στο φως.. Μολις ηρθαμε σπιτι τον κάναμε μπανιο και έφαγε φόρμουλα.. Και κοιμηθηκε από τις 11 ως τις 4 το πρωι συνεχόμενα.. Επαθα σοκ.. Κοιμηθηκα πρώτη φορά 4 ώρες συνεχόμενα.. Μετά όμως μας επιασαν οι κολικοι και ταλαιπωτηθηκαμε.. Επίσης επειδή ξεκινησα και του δίνω και στηθος μιας και το έπιασε και κάποιες φορές είναι πιο εύκολο από τα μπιμπερό σήμερα μου έκανε το εξής.. Πονούσε πολύ του εκανα μασάζ έβγαλε κάποια αέρια του έδωσα το δικό μου γαλα από μπιμπερό αλλά δεν το έπινε με διαλείμματα πολλά ήπιε με το ζορι 70ml.. Και συνέχιζε να κλαιει.. Και λέω μήπως θέλει στηθος? Γιατί έβλεπα ότι ήθελε κιαλλο γαλα αλλά δεν ήθελε το μπιμπερο.. Και τον έβαλα στηθος και ηρεμησε.. Εφαγε και κοιμηθηκε μετα

Έχει αρχίσει και θέλει στήθος ο γλυκούλης!!! Καλύτερα και για σένα, πιο απλό από το να αντλείς και να αποστειρώνεις όλη την ώρα! 

Το μπανακι βοηθάει πολύ για να χαλαρώσουν!!! Αν δεν τους συμβαίνει κάτι άλλο εννοείται.. 

7 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Καλη βδομάδα ! Χάθηκα και εγώ…. Σήμερα είμαστε 30ημερων και με χθεσινή μέτρηση 4120! Κάποιες μέρες τσουλάνε καλα κάποιες φρίκη !!!! Γενικά είναι ήσυχη όμως θέλω να ρωτήσω και σε εσάς όταν θέλουν κακά τους σηκώνουν τον κόσμο ;;;;  Δεν νομίζω ότι είναι κολικοι απλά οπότε θέλει κακά ζορίζεται και είτε κάνει είτε δεν κάνει και τα κάνει όλα μαζί μέσα στη μέρα . Αυτό είναι κολικοι ;; Επίσης δε ξέρω για εσάς εμένα τρώει παρα πολύ . Μάλλον είναι σε άλμα ανάπτυξης εδώ και 3-4 μέρες είναι ανα μια ώρα στο στήθος . Τώρα πεινάει, πονάει και βρίσκει εκεί παρηγοριά δεν ξέρω δε μπορώ να καταλάβω. Και έχουμε γκρίνια μέσα στη μέρα. Τρώει ρεύεται και μετά από λίγο γκαρίζει για φαΐ. Ποσο νορμαλ είναι αυτό ; Το προηγούμενο Σάββατο 3700 και χθες 4100! Γενικά στο κλαμα της δυσκολεύομαι να την ηρεμήσω μόνο αγκαλιά τραγουδάκια και αυτά κρατάνε λίγο αν κάτι θέλει σε ξεγελιέται με τπτ. Ομως φουλ αγκαλιά τραγουδάκια και ομιλιες. Μέσα στη μέρα κοιμάται ένα δίωρο καλό το μεσημέρι σε φυσιολογικές συνθήκες. Και άντε και σπαστά να κοιμηθεί λίγο ακόμη. Ανάλογα τις ορεξεις της.Τα βραδια συνήθως 11και με 3-4. Είτε 12 με 4-5.Άλλες φορές 3 ώρες άλλες 4 και στα πολύ καλα μας 5. Ακόμα δηλαδή κανένα πρόγραμμα ! Επίσης στον ύπνος της κουνιέται βγάζει φωνούλες , βγάζει γκινιαριτσες μέχρι να ξυπνήσει με κλαμα. Έτσι κάνουν όλα τα μωράκια ή το δικό μου κάτι το ταλαιπωρεί και νομίζω είναι η κοιλιά;;; Γενικά ακόμα ψαχνόμαστε.. κάπου το βρίσκουμε και κάπου το χάνουμε. Νομίζω ακόμα είμαστε πολύ αρχή. Και εγώ κάποιες μέρας είμαι οκ κάποιες άλλες κυρίως αυτές που είμαι άυπνη και έχει κλαμα όλη μέρα είμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού…

Μία χαρά σας βρίσκω με το θηλασμό και το βάρος!!! Έτσι λένε όσες γυναίκες θηλάζουν αποκλειστικά ότι στα άλματα είναι συνέχεια κρεμασμένα από το βυζι γιατί έχουν ανάγκη περισσότερο γάλα αλλά το στήθος έχει προσαρμοστεί στις βασικές του ανάγκες οπότε τρελαίνονται λίγο! Οπότε είναι λογικό, υπομονή θα περάσει σε λίγες μέρες λογικά.. 

Και μένα έτσι κουνιέται τεντωνεται και βγάζει φωνούλες στον ύπνο! Διάβαζα ότι έτσι κάνουν πριν πέσουν στο βαθύ ύπνο και πριν ξυπνήσουν και όντως παρατήρησα ότι για κανένα μισάωρο κοιμάται έτσι ανήσυχη και μετά ξεκινάει ο ύπνος ο καλός για κανένα 3ωρο που δεν κουνιέται! Λίγο πριν ξυπνήσει αρχίζει πάλι αααα γρρρ μμμμ και τέτοια! 

7 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Εγω που ξεκίνησα τώρα και ρώτησα μου είπαν ότι πλέον που ειναι πιο μεγάλα τα μωρακια μας και εμείς έχουμε κανονικό γαλα τα βάζουμε σε ένα στηθος κάθε φορά και οσο θέλει το μωρο... Όταν χορτάσει θα το βγάλει μόνο του το στηθος.. Ετσι μου είπαν.. 

Και εμενα μέσα στη μέρα σχεδόν τίποτα.. Μισάωρο 40λεπτα μόνο.. Και μετα θέλει συνέχεια πιασμα, σημασία, να του μιλάς, να τον έχεις αγκαλιά.. Πολυ δυσκολο να κανω το οτιδήποτε μέσα στο σπίτι.. 

Έτσι είναι όντως για το ένα στήθος αλλά για να γίνει αυτό και να χορταίνει πρέπει να έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Αν είσαι σε φάση που θέλεις να αυξηθεί η παραγωγή θέλει εναλλαγή και στους 2 μαστούς σε κάθε τάισμα.. 

6 ώρες πρίν, Liakada είπε:

@CMES @xenia^^ ανήκω στην ίδια κατηγορία! Δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα στη συμπεριφορά του! Εμείς κατ αρχας έχουμε κάνει τη νύχτα μέρα. Εννοείται ότι το Τάισμα (στήθος και φόρμουλα και ρέψιμο) διαρκεί 1,5 ώρα τη φορά. Τη μέρα συνήθως μετά κοιμάται κανένα δίωρο. το βράδυ με τπτ! Στην προσπάθεια μου να τον κοιμίσω το βράδυ έρχεται η ώρα για το επόμενο τάισμα (ο δικός μου ξυπνάει πάντα ανά τρίωρο για φαγητό), το δε βράδυ δεν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα ποτε πάνω από τρίωρο. Αν έχει γκρίνια και δεν κοιμάται τον πιάνει κάτι που χτυπάει χέρια και πόδια συνεχόμενα και έχει παρά πολλά νεύρα. Τον βάζω στο στήθος και δεν το πιάνει με τπτ.. το αποδίδω μόνη μου στην αϋπνία και την κούραση του. Οι μέρες μας περνούν καλά, τα βραδιά κορίτσια έχω πεθανει. Δεν θύμαμαι από ποτε έχω να κοιμηθώ πάνω απο δυο ώρες συνεχόμενα. Δοκίμασα τη συνταγή τη δίκη σου @Φραουλίνο με το μπάνιο και το φαγητό μετά. Αν είναι να πιάσει κοιμάται. Αν είναι απο τα βραδιά τα δύσκολα δεν κοιμάται ούτε με σφαίρες ! Δεν ξέρω πως θα στρώσει όλο αυτό! Η παιδίατρος μας είπε να ξαναπάμε στις 21 για τα εμβόλια (όταν συμπληρώνει 2μηνο δλδ). Θα την πάρω τηλέφωνο βέβαια αλλά και γω δεν καταλαβαίνω τι θέλει το παιδί ώρες ώρες…

Ακριβώς το ίδιο και το δικό μου!! Εγώ δεν βγάζω και μεγάλη ποσότητα γάλακτος βέβαια..ωστόσο νομίζω θέλει να κάθεται εκεί παρηγορητικά.

Αυτό το κάνουν πολλά μωράκια με τη μέρα και τη νύχτα γι αυτό λένε όσο είναι μέρα να ανοίγουμε παράθυρα να μιλάμε δυνατά να βάζουμε τηλεόραση μουσική κλπ όταν όμως πέφτει η νύχτα να τους μιλάμε πιο σιγά και να χαμηλώνουμε τα φώτα. Επίσης το μπάνιο όντως βοηθάει πριν τον μεγάλο ύπνο αλλά όλα αυτά δεν πιάνουν και σε όλα τα μωρά με τον ίδιο τρόπο.. Εσύ κάνε όσα ξέρεις με συνέπεια και πρόγραμμα, επέμενε σε αυτό και ας θέλει ο μικρούλης σου να ξεφεύγει και σιγά σιγά θα γίνει!

4 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κι εμένα σήμερα κάτι τον έπιασε.. Εχθες ηταν τοσο καλός. Ολη μερα.. Παρα πολυ καλος και ήρεμος και εχθες είχα τον αντρα μου σπίτι.. Δηλαδή είχα βοήθεια αλλά ήταν καλός.. Σημερα που ειμαι μονη είναι καταστροφή... Κλαιει ολη μερα.. Δεν κοιμάται ήρεμα στο στηθος.. Το στηθος με πονάει γιατί έχει ερεθιστει γιατί τώρα το έχει πιάσει εμενα.. Την τελευταία εβδομάδα.. Και ποναω αφανταστα την θηλή μου.. Θελω να ουρλιαζω. Και σταμάτα να πίνει από το στηθος είναι ηρεμος τα επόμενα 5 λεπτα και μετα ξανα μανα κλαμα υστερικο.. Σκέφτομαι μηπω ςκατι που έφαγα εχθες τον πειραξε πολύ...ειχα κόψει τα γαλακτομικα αλλά εχθες εφαγα ενα σαντουιτς από μια καντίνα και είχε χαλουμι μέσα.. Και σκέφτομαι άραγε να τον πειραξε? Από την άλλη πως γίνεται αν τρωω εγω κατι σε γαλακτομικο να τον πειραζει αλλά το δικό του γαλα είναι αγελαδινό και δεν τον πειραζει? 

Είναι πάρα πολύ δύσκολο.. Υπομονη κοριτσια.. Κρατήστε γερά.. 

Εμενα πάντως 40σε εχθες... Και σημερα ειναι τραγική μέρα... Τώρα ηρεμησε στην κούνια και έκλεισε τα μάτια του.. Δεν τολμώ να τον κουνήσω. Και εχω ενοχές γιατί ξέρω ότι δεν κάνει καλό να κοιμαται εκει..

Αυτό με τα γαλακτοκομικα Σοφακι είναι περίεργο γτ το αγελαδινό γάλα είναι ουσιαστικά που δημιουργεί το πρόβλημα και στα γαλακτοκομικα που τρως δλδ η λακτόζη οπότε ίσως να μην είναι αυτό το θέμα του! Αυτό που επίσης βοηθάει τις θηλες είναι να απλώνεις λίγο από το γάλα σου και να το αφήνεις να στεγνώνει πάνω στη θηλή με το στήθος έξω να παίρνει αέρα. Γιατί λες ότι δεν κάνει να κοιμάται στην κούνια; Μήπως εννοείς το ριλαξ;; Δεν πειράζει για ένα 2ωρο μη το σκέφτεσαι και μην έχεις ενοχές.. Επίσης λένε τον πρώτο μήνα να μην τα αφήνουμε, ισχύει και για μετά το ίδιο; 

 

πρίν από 29 λεπτά , xenia^^ είπε:

Χμμ με το μαρσιπο γενικά να το αποφεύγεις μη το χρησιμοποιείς συνέχεια γιατί αποτι λένε μετά δεν ξεκολλάνε από την αγκαλιά. Μου το είπε και η μαια εγώ δεν εχω άποψη βέβαια. Το αυτοκίνητο γενικώς τα ηρεμεί πολύ !!! Μας βλέπω να κάνουμε περιπολίες στη γειτονιά τα βραδια. Για πρωινό εγώ τρώω ψωμί ολικής ή φρυγανιές με ταχίνι και μέλι ή φυστικοβουτηρο και πίνω γάλα αμυγδάλου ή βρώμης. Και δημητριακά μα το γάλα αμυγδάλου/βρώμης. 

Και εγώ αυτά τρώω, ξεκίνησα με διατροφολογο να χάσω τα κιλά από τις εγκυμοσύνες, επανέρχομαι και στη γυμναστική μου και το έχω πάρει πολύ πατριωτικά! Μου έχουν μείνει 3 από αυτή την εγκυμοσύνη 5 από την προηγούμενη και 10 από πριν 2,5 χρόνια που έκοψα το τσιγάρο.. Λίγα πράγματα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Φραουλίνο μου φαίνεται ότι παίρνεις το βραβείο του πιο ήσυχου μωρού Αυγούστου !!!!!! Εμένα ενώ γενικά είναι ήσυχη τρώει κάτι φλασιες και πατάει κάτι κλάματα.. αυτό με τους ήχους πριν τον βαθύ είναι πιο ήρεμα τα πράγματα όταν είναι να ξυπνήσει αγριεύει και καταλήγει στο ουρλιαχτό. Όταν κοιμάται βαθιά σαν αγγελούδι είναι τόσο ήσυχο. Εντωμεταξύ εγώ χάνω ξαι αυτό τον λίγο ύπνο που μπορώ να κάνω γιατί πετάγομαι με τους ήχους και τα τινάγματα που κάνει στα χέρια πόδια. Και όταν το ξημέρωμα την βάζω να κοιμηθεί και δεν έχει ρευτεί καλα κάθομαι και την κοιτάζω μην τυχόν έχει και άλλο. Γενικά είμαι στην τσίτα μην τυχόν έχει κάτι. Πρωτάρα βλέπεις και ψάχνω κι την Τριχουλα. 
α καλα για τα κιλά που είπες εγώ έχω μείνει στάσιμη στα πλέον 4-5. Πεινάω αρκετά με θηλασμό βέβαια προσπαθώ να μη τρώω βλακείες αλλά με τόσο καθισιό που να χάσω. Τόσο πολύ δεν έχω κάτσει σε όλη μου τη ζωή έχω φρικάρει . Πριμενω να φύγουν οι 40 μέρες να με δει ο γιατρός κι να ξεκινήσω. Και με αϋπνία μια ωριτσα τη μέρα την θέλω για μένα να ξεδίνω. Ακομα δεν έχουμε βρει ρυθμούς και πρόγραμμα κάθε μέρα είναι ξεχωριστή και πάω με βάση τα γούστα της μπέμπας. Στο περίπου τα ξέρω όλα. 
απο κλαμα πως τα πάτε ; Εγώ δε θα πω ψέματα έχω ρίξει πολύ !!!!! Αυτές οι ορμόνες με κατακλύζουν … αλλά και η κούραση.. κάποιες φορές δεν έχω κουράγιο να σηκωθώ να θηλάσω. Και φυσικά τα βραδια πέφτει το κεφάλι μπροστά. τρώω φρικες αλλά ευτυχώς συνέρχομαι γρήγορα !!!!! 

Link to comment
Share on other sites

@CMES εγω τον θηλαζω κ απο τα 2 στηθη.η νυφη μου 1 τη φορα.οπως σε βολεψει.απλα κοιτας να τρωει απτο πρωτο αρκετα πριν δωσεις το 2ο ωστε να παιρνει κ το λιπαρο κομματι.

@xenia^^ εγω σκεψου δεν κραταω ωρες.δλδ ποτε κοιμαται κ.ποτε ξυπναει.ειμαατε ακαταστατοι.θυμαμαι στην κορη μου προσπαθουσα να κρατησω κ αγχωνομουν.οποτε τωρα δεν κοιταω τπτ.κ επισης ναι κ εμενα σφιγγεται κ γκρινιαζει στον υπνο του κ δεν ξερω αν θελει να φαει ή οχι.με μπερδευει.εχω βαρεσει διαλυση με την αυπνια δεν στο κρυβω.δλδ πανω απο 2 ωρες συνεχομενα δεν εχω κοιμηθει απο τοτε που γεννηθηκε

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο με εσωσες με αυτο που ειπες για εναλλαγη θεσεων! Ενω τον παιρνει ο υπνος στο στηθος αν τον βαλω σε θεση ραγκμπι αρχιζει να τρωει πολυ ενεργητικα για πολυ ωρα!! Οποτε τελειωνουμε και λιγο πιο γρηγορα! 

@xenia^^ αυτο με την αυπνια οπως τα περιγραφεις!!! Τελικα εμενα πιο πολυ με κουραζει το πρωι που δεν μπορω να συμπληρωσω μια ωριτσα μετα τις 6. Το σκ που δεν ειχαν τα παιδια σχολειο κοιμηθηκα 7-8 το πρωι επιπλεον μια ωρα και ημουν αλλος ανθρωπος!!

Αυριο σαραντιζουμε κι εμεις κι εχω σκοπο τα πρωινα να βγαινω για περπατημα να καψω καμια θερμιδα. Προς το παρον κανω τη γυμναστικη στο σπιτι που εχει στην τηλεοραση καθε πρωι στις 9!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο μου φαίνεται ότι παίρνεις το βραβείο του πιο ήσυχου μωρού Αυγούστου !!!!!! Εμένα ενώ γενικά είναι ήσυχη τρώει κάτι φλασιες και πατάει κάτι κλάματα.. αυτό με τους ήχους πριν τον βαθύ είναι πιο ήρεμα τα πράγματα όταν είναι να ξυπνήσει αγριεύει και καταλήγει στο ουρλιαχτό. Όταν κοιμάται βαθιά σαν αγγελούδι είναι τόσο ήσυχο. Εντωμεταξύ εγώ χάνω ξαι αυτό τον λίγο ύπνο που μπορώ να κάνω γιατί πετάγομαι με τους ήχους και τα τινάγματα που κάνει στα χέρια πόδια. Και όταν το ξημέρωμα την βάζω να κοιμηθεί και δεν έχει ρευτεί καλα κάθομαι και την κοιτάζω μην τυχόν έχει και άλλο. Γενικά είμαι στην τσίτα μην τυχόν έχει κάτι. Πρωτάρα βλέπεις και ψάχνω κι την Τριχουλα. 
α καλα για τα κιλά που είπες εγώ έχω μείνει στάσιμη στα πλέον 4-5. Πεινάω αρκετά με θηλασμό βέβαια προσπαθώ να μη τρώω βλακείες αλλά με τόσο καθισιό που να χάσω. Τόσο πολύ δεν έχω κάτσει σε όλη μου τη ζωή έχω φρικάρει . Πριμενω να φύγουν οι 40 μέρες να με δει ο γιατρός κι να ξεκινήσω. Και με αϋπνία μια ωριτσα τη μέρα την θέλω για μένα να ξεδίνω. Ακομα δεν έχουμε βρει ρυθμούς και πρόγραμμα κάθε μέρα είναι ξεχωριστή και πάω με βάση τα γούστα της μπέμπας. Στο περίπου τα ξέρω όλα. 
απο κλαμα πως τα πάτε ; Εγώ δε θα πω ψέματα έχω ρίξει πολύ !!!!! Αυτές οι ορμόνες με κατακλύζουν … αλλά και η κούραση.. κάποιες φορές δεν έχω κουράγιο να σηκωθώ να θηλάσω. Και φυσικά τα βραδια πέφτει το κεφάλι μπροστά. τρώω φρικες αλλά ευτυχώς συνέρχομαι γρήγορα !!!!! 

Ισχύει είναι πολύ ήρεμη η δικιά μου και υπναρου, από μένα πήρε!! Από την άλλη και εγώ έτσι πρωτάρα είμαι όπως λες και με ξυπνάει το παραμικρό.. Ουσιαστικά κοιμάμαι μόνο όσο κοιμάται βαθειά. Κακά τα ψέματα αυτό που με σώζει είναι ότι ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι οπότε το πρωί στις 8 την παίρνει μέσα στο γραφείο και εκεί επειδή δεν έχω έννοια κοιμάμαι δίχως αύριο! Αν δεν γινόταν αυτό δεν ξέρω πως θα ήμουν.. Σιγουρα όμως είναι και ένα πολύ ήρεμο μωρό!

Θα βρείτε και τους ρυθμούς σας σιγά σιγά και θα κάνεις και αυτά που θες για σένα, είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα έχετε μπει σε ένα σχετικό πρόγραμμα και όλα θα είναι διαφορετικά! Το κλάμα που λες το έχω μόνο τις μέρες που είναι πολύ κουραστικες έτσι σαν εκτόνωση πιο πολύ.. Είναι πολύ φυσιολογικό ειδικά όταν είσαι σε μια κατάσταση αϋπνίας συνέχεια, το έχεις και ανάγκη! Και οι ορμόνες φυσικά παίζουν το ρόλο τους, όλα σε συνδιασμο.. 

1 hour ago, CMES είπε:

@Φραουλίνο με εσωσες με αυτο που ειπες για εναλλαγη θεσεων! Ενω τον παιρνει ο υπνος στο στηθος αν τον βαλω σε θεση ραγκμπι αρχιζει να τρωει πολυ ενεργητικα για πολυ ωρα!! Οποτε τελειωνουμε και λιγο πιο γρηγορα! 

@xenia^^ αυτο με την αυπνια οπως τα περιγραφεις!!! Τελικα εμενα πιο πολυ με κουραζει το πρωι που δεν μπορω να συμπληρωσω μια ωριτσα μετα τις 6. Το σκ που δεν ειχαν τα παιδια σχολειο κοιμηθηκα 7-8 το πρωι επιπλεον μια ωρα και ημουν αλλος ανθρωπος!!

Αυριο σαραντιζουμε κι εμεις κι εχω σκοπο τα πρωινα να βγαινω για περπατημα να καψω καμια θερμιδα. Προς το παρον κανω τη γυμναστικη στο σπιτι που εχει στην τηλεοραση καθε πρωι στις 9!

Έτσι και μένα την ξυπνάει από τη μια και συνεχίζει να θηλάζει ενεργητικά αλλά εκτός αυτού πίνει και περισσότερο.. Εκεί δλδ που λέω ότι το άδειασε το στήθος μόλις τη βάζω ράγκμπι συνεχίζει να βγάζει και άλλο! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια ερώτηση.. Τα κακά τους που πίνουν και ξένο γάλα είναι σαν παστα?? Γιατί κλαιει κάθε φορά που κάνει κακα του.. Αλλα ειναι σαν παστα.. Δεν ειναι σκληρά... Και δεν ξέρω γιατί κλαιει οπότε θέλει κακά του.. Κλαιει άραγε λόγω κολικων? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μια ερώτηση.. Τα κακά τους που πίνουν και ξένο γάλα είναι σαν παστα?? Γιατί κλαιει κάθε φορά που κάνει κακα του.. Αλλα ειναι σαν παστα.. Δεν ειναι σκληρά... Και δεν ξέρω γιατί κλαιει οπότε θέλει κακά του.. Κλαιει άραγε λόγω κολικων? 

Τα μωρά που πίνουν ξένο συνηθως κάνουν πιο σκληρά και σχηματισμενα κακά, στα δικά μας που κάνουν μεικτή συνήθως είναι σαν πλαστελίνη αν εννοείς αυτό πάστα (χαχαχαχ φοβερές παρομοιωσεις) ενώ τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά κάνουν υδαρη!! Εμάς είναι μια έτσι μια αλλιώς.. Αλλά έχω την εντύπωση οτι ο μικρός σου έχει πονακια όχι από δυσκολία να κάνει κακά αλλά από αέρια κλπ Μολις τα κάνει ηρεμεί; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Τα μωρά που πίνουν ξένο συνηθως κάνουν πιο σκληρά και σχηματισμενα κακά, στα δικά μας που κάνουν μεικτή συνήθως είναι σαν πλαστελίνη αν εννοείς αυτό πάστα (χαχαχαχ φοβερές παρομοιωσεις) ενώ τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά κάνουν υδαρη!! Εμάς είναι μια έτσι μια αλλιώς.. Αλλά έχω την εντύπωση οτι ο μικρός σου έχει πονακια όχι από δυσκολία να κάνει κακά αλλά από αέρια κλπ Μολις τα κάνει ηρεμεί; 

Χαχχα ναι πλαστελίνη.. Ακριβώς.. Ναιι μόλις κάνει κακα του και πολλά αέρια κοιμαται σαν πουλακι.. Και ειναι ήρεμος ολη μερα μεχει να τον ξαναπιάσουν το απογευμα..  Επίσης τρέχει αιμα η μια μου θηλη αλλά ειναι μεσα τραυμτισμενη..μέσα στην θηλή όχι γύρω γύρω.. Κανει να το πίνει? Φοβηθηκα και τον σταματησα και του έδωσα ξένο.. Δεν πολυ χάρηκε.. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η κρεμα για της θηλες της φρεζυντερμ ειναι τελεια.την εβαζα στην κορη μου γτ δεν ηξερα να την βαλω καλα στο στηθος κ μου το ειχε κατατραυματισει

Επισης εμενα με εχουν σωσει τα καχυλια κ μαζευουν το γαλα που τρεχει απτο στηθος και δεν αφηνουν τη θηλη να ακουμπαει στην μπλουζα κ ετσι επουλωνεται γρηγορα οταν ειναι τραυματισμενη συν του οτι αποφευγεις ολη αυτη τη δυσφορια που νιωθεις για καποιο διαστημα οταν ακουμπαει το υφασμα πανω σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου είπα να μπω να σας τα πω όσο πιο γρήγορα μπορώ..λίγο διάβασα για κλάματα μωρών κ κολικούς κ ξενύχτια κ έχω να πω μια από τα ίδια ..τα έχω παίξει θέλει όλη την ώρα αγκαλιά κ να με τρώει κ το βράδυ αν κ κοιμάται 4 ώρες τον πρώτο ύπνο μετά ξυπνάει στο δίωρο κ κάνει δύο ώρες να κοιμηθεί εεε κ μετά στις 6 πλέον που ξυπνάω κ εγώ κ αρχίζω εργολαβία με σπίτι κ ετοιμασίες για σχολείο κλπ......λοιπόν αν θυμάστε είχα στον β επιπέδου μια υδρονεφρωση στο ένα νεφρο του μωρού κάτι το οποίο έπρεπε να δούμε μετά την γέννα...αυτό τις περισσότερες φορές δεν κρύβει παθογένεια αλλά ως γκαντεμοσκυλο εγώ εννοείται έπεσα στο μικρό ποσοστό που έχουμε τελικά στένωση πυελιουρητικης συμβολης δηλαδή το σωληνάκι που μεταφέρει τα ούρα από νεφρό στην κύστη...με τα πολλά πέρασα μια λοχεία όπου πήγα το μωρο δύο φορές παιδοακτινολογο την μια υπέρηχο την άλλη κυστεουρηθρογραφια δύσκολη εξεταση,,,,στο καπάκι παιδονεφρολογο,,έκανα δύο μέρες νοσοκομείο με το μωρό να παίρνει ενδοφλέβια αντιβίωση για ψευδώς θετική καλλιέργεια ούρων ( χρειαζόμασταν μια καθαρή καλλιέργεια για την μεγάλη εξέταση) όποτε όταν βγήκε η καλλιέργεια στο νοσοκομείο καθαρή πήραμε εξητηριο,,,,έχω τον Οκτώβριο στο Ιπποκράτειο σπινθηρογράφημα νεφρών στο μωράκι κ ενδεχομένως θα κάνουμε επεμβασουλα μπορεί κ στα κοντά...αυτό που έχουμε έχει κληρονομικότητα κ το έχουν τα παιδιά από δύο πρώτα ξαδέρφια του άντρα μου...όποτε τα πόδια στην πλάτη κορίτσια κ τρεχω...από κιλά εννοείται μου έμεινε ένα από τα δώδεκα καταλαβαίνετε τον λόγο...δεν θα μιζεριαζω είναι κάτι που διορθωνετσι ,,,φυσικά έφαγα μεγάλες φρίκες όλες αυτές τις μέρες της λοχείας μου αλλά εύχομαι να το θυμάμαι κ αυτό ανώδυνα....

20 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Τα μωρά που πίνουν ξένο συνηθως κάνουν πιο σκληρά και σχηματισμενα κακά, στα δικά μας που κάνουν μεικτή συνήθως είναι σαν πλαστελίνη αν εννοείς αυτό πάστα (χαχαχαχ φοβερές παρομοιωσεις) ενώ τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά κάνουν υδαρη!! Εμάς είναι μια έτσι μια αλλιώς.. Αλλά έχω την εντύπωση οτι ο μικρός σου έχει πονακια όχι από δυσκολία να κάνει κακά αλλά από αέρια κλπ Μολις τα κάνει ηρεμεί; 

Κ εμένα τις μέρες που πίνει περισσότερο ξένο κάνει κίτρινα κ πυκτα κ όταν θηλάζει περισσότερο πολύ πολύ ύδαρα.

On 21/9/2021 at 10:41 ΠΜ, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μια ερώτηση.. Τα κακά τους που πίνουν και ξένο γάλα είναι σαν παστα?? Γιατί κλαιει κάθε φορά που κάνει κακα του.. Αλλα ειναι σαν παστα.. Δεν ειναι σκληρά... Και δεν ξέρω γιατί κλαιει οπότε θέλει κακά του.. Κλαιει άραγε λόγω κολικων? 

Δες μήπως είναι ερεθισμένο το ποπουδακι κ όταν βγαίνουν το πονάει..

On 20/9/2021 at 11:13 ΠΜ, Liakada είπε:

@CMES @xenia^^ ανήκω στην ίδια κατηγορία! Δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα στη συμπεριφορά του! Εμείς κατ αρχας έχουμε κάνει τη νύχτα μέρα. Εννοείται ότι το Τάισμα (στήθος και φόρμουλα και ρέψιμο) διαρκεί 1,5 ώρα τη φορά. Τη μέρα συνήθως μετά κοιμάται κανένα δίωρο. το βράδυ με τπτ! Στην προσπάθεια μου να τον κοιμίσω το βράδυ έρχεται η ώρα για το επόμενο τάισμα (ο δικός μου ξυπνάει πάντα ανά τρίωρο για φαγητό), το δε βράδυ δεν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα ποτε πάνω από τρίωρο. Αν έχει γκρίνια και δεν κοιμάται τον πιάνει κάτι που χτυπάει χέρια και πόδια συνεχόμενα και έχει παρά πολλά νεύρα. Τον βάζω στο στήθος και δεν το πιάνει με τπτ.. το αποδίδω μόνη μου στην αϋπνία και την κούραση του. Οι μέρες μας περνούν καλά, τα βραδιά κορίτσια έχω πεθανει. Δεν θύμαμαι από ποτε έχω να κοιμηθώ πάνω απο δυο ώρες συνεχόμενα. Δοκίμασα τη συνταγή τη δίκη σου @Φραουλίνο με το μπάνιο και το φαγητό μετά. Αν είναι να πιάσει κοιμάται. Αν είναι απο τα βραδιά τα δύσκολα δεν κοιμάται ούτε με σφαίρες ! Δεν ξέρω πως θα στρώσει όλο αυτό! Η παιδίατρος μας είπε να ξαναπάμε στις 21 για τα εμβόλια (όταν συμπληρώνει 2μηνο δλδ). Θα την πάρω τηλέφωνο βέβαια αλλά και γω δεν καταλαβαίνω τι θέλει το παιδί ώρες ώρες…

Ακριβώς το ίδιο και το δικό μου!! Εγώ δεν βγάζω και μεγάλη ποσότητα γάλακτος βέβαια..ωστόσο νομίζω θέλει να κάθεται εκεί παρηγορητικά.

Που είσαι συμμαθήτριά;;εγώ θα δεις έχω περιπέτειες ..να σου πω....40 μέρες ηπαρινες κ τέλος ΕΕ;;εγώ έχω κάνα δυο μέρες ακόμα...πως σου φαίνεται το τρύπημα στην ξεφουσκωτο κοιλιά;;;;εμένα με πονάει τριπλά στην χαλαρωμενη κ καταπονημένη κοιλιά τώρα από τι στην εγκυμοσύνη..υποφέρω.. δεν τρυπιεται το δέρμα...είναι ξηρό κ σκληρό...μετράω τις μέρες σαν φυλακισμένος...σου είπε η λευκού για έλεγχο στο τρίμηνο;;για να δούμε πως αρνητικοποιουνται οι τιμές;;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Κορίτσια μου είπα να μπω να σας τα πω όσο πιο γρήγορα μπορώ..λίγο διάβασα για κλάματα μωρών κ κολικούς κ ξενύχτια κ έχω να πω μια από τα ίδια ..τα έχω παίξει θέλει όλη την ώρα αγκαλιά κ να με τρώει κ το βράδυ αν κ κοιμάται 4 ώρες τον πρώτο ύπνο μετά ξυπνάει στο δίωρο κ κάνει δύο ώρες να κοιμηθεί εεε κ μετά στις 6 πλέον που ξυπνάω κ εγώ κ αρχίζω εργολαβία με σπίτι κ ετοιμασίες για σχολείο κλπ......λοιπόν αν θυμάστε είχα στον β επιπέδου μια υδρονεφρωση στο ένα νεφρο του μωρού κάτι το οποίο έπρεπε να δούμε μετά την γέννα...αυτό τις περισσότερες φορές δεν κρύβει παθογένεια αλλά ως γκαντεμοσκυλο εγώ εννοείται έπεσα στο μικρό ποσοστό που έχουμε τελικά στένωση πυελιουρητικης συμβολης δηλαδή το σωληνάκι που μεταφέρει τα ούρα από νεφρό στην κύστη...με τα πολλά πέρασα μια λοχεία όπου πήγα το μωρο δύο φορές παιδοακτινολογο την μια υπέρηχο την άλλη κυστεουρηθρογραφια δύσκολη εξεταση,,,,στο καπάκι παιδονεφρολογο,,έκανα δύο μέρες νοσοκομείο με το μωρό να παίρνει ενδοφλέβια αντιβίωση για ψευδώς θετική καλλιέργεια ούρων ( χρειαζόμασταν μια καθαρή καλλιέργεια για την μεγάλη εξέταση) όποτε όταν βγήκε η καλλιέργεια στο νοσοκομείο καθαρή πήραμε εξητηριο,,,,έχω τον Οκτώβριο στο Ιπποκράτειο σπινθηρογράφημα νεφρών στο μωράκι κ ενδεχομένως θα κάνουμε επεμβασουλα μπορεί κ στα κοντά...αυτό που έχουμε έχει κληρονομικότητα κ το έχουν τα παιδιά από δύο πρώτα ξαδέρφια του άντρα μου...όποτε τα πόδια στην πλάτη κορίτσια κ τρεχω...από κιλά εννοείται μου έμεινε ένα από τα δώδεκα καταλαβαίνετε τον λόγο...δεν θα μιζεριαζω είναι κάτι που διορθωνετσι ,,,φυσικά έφαγα μεγάλες φρίκες όλες αυτές τις μέρες της λοχείας μου αλλά εύχομαι να το θυμάμαι κ αυτό ανώδυνα....

Κ εμένα τις μέρες που πίνει περισσότερο ξένο κάνει κίτρινα κ πυκτα κ όταν θηλάζει περισσότερο πολύ πολύ ύδαρα.

Δες μήπως είναι ερεθισμένο το ποπουδακι κ όταν βγαίνουν το πονάει..

Που είσαι συμμαθήτριά;;εγώ θα δεις έχω περιπέτειες ..να σου πω....40 μέρες ηπαρινες κ τέλος ΕΕ;;εγώ έχω κάνα δυο μέρες ακόμα...πως σου φαίνεται το τρύπημα στην ξεφουσκωτο κοιλιά;;;;εμένα με πονάει τριπλά στην χαλαρωμενη κ καταπονημένη κοιλιά τώρα από τι στην εγκυμοσύνη..υποφέρω.. δεν τρυπιεται το δέρμα...είναι ξηρό κ σκληρό...μετράω τις μέρες σαν φυλακισμένος...σου είπε η λευκού για έλεγχο στο τρίμηνο;;για να δούμε πως αρνητικοποιουνται οι τιμές;;;;

Αγαπημένη μου συμμαθήτρια, διαβασα τα νέα σου, σε είχα στο νου μου. Στενοχωριέμαι που περάσατε όλα αυτά, αλλά να σκέφτεσαι ότι είναι περαστικά. Το μωράκι είναι μια χαρά κατά τα αλλά..οι ταλαιπωρίες μας Με τα ξενύχτια ελπίζω να περάσουν.. εμένα έχει κάνει τη νύχτα μέρα.. αισθάνομαι τραγουδίστρια πίστας.. αυτό που δεν μπορώ είναι να κλαίει και να σπαράζει από πονάκια. Στενοχωριέμαι.

Οι αντιπηκτικές αστα να πάνε.. συνεχίζω και με πονάνε παρά πολύ!!! Μου έχουν μείνει 8 ακόμα! Τις μετράω μια μια! Δεν αντέχω άλλο! Το δερμα τώρα που δεν είναι τσίτα δεν τρυπιέται εύκολα…Δεν θύμαμαι αν μου είχε πει επανέλεγχο στο τρίμηνο να σου πω την αλήθεια, θα το δω στις σημειώσεις μου!

Το μωρό μου σήμερα εν τω μεταξύ ξύπνησε με τσίμπλες στο ένα ματάκι, σχεδόν δεν άνοιγε το ματάκι του.. μου είπε η παιδίατρος και του πήρα σταγόνες, ελπίζω να του περάσει. Το βλέπω κ σπαράζει η καρδιά μου..


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...