Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, depifish είπε:

Μηπως βαζεις και ultrogestan κολπικα; γιατι κι αυτα δημιουργουν παραπανω υγρα. Γενικα νομιζω ειναι φυσιολογικο, εκτος αν μυριζουν περιεργα, αν ειναι ασπρα πυκτα σαν γιαουρτι και αν ειναι τοσα πολλα σαν να τα εχεις κανει πανω σου!! 

Θα ηθελα κι εγω να καταλαβω πως ειναι οι συσπασεις γιατι στη β επιπεδου μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα πολλες αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Υποθετω οτι ειναι κατι σαν πονοι περιοδου και κατι σαν σφιξιμο ισως σε καποια σημεια; Νομιζω ομως κι εγω οτι ξεχωριζουν αρκετα απο τις κινησεις του μωρου οι οποιες ειναι πιο κοφτες και εντονες και καποιες αλλες σαν τρεμουλιασμα.

Κοριτσια σημερα ειχαμε τον πολιτικι γαμο! Εγω γενικα σαν ανθρωπος ολως περιεργως δεν ειμαι πολυ φαν των γαμων, τους βαριεμαι αφανταστα και το καναμε κυριως για να μην εχουμε θεμα με την αναγνωριση του παιδου (και για να σταματησουν να μου τα πριζουν οι δικοι μου! Χαχαχχα!) και ηθελα απλα να παω να υπογραψω και να φυγω! Αλλα που τετοια τυχη! Μας βαλανε να κραταμε την ανθοδεσμη ταυτοχρονα ο ενας απεναντι απο τον αλλον και ελεγε καποια λογια ο αντιδημαρχος και επρεπε να τα επαλαμβανουμε! Τα μισα δεν τα καταλαβαινα με τη μασκα που φοραγε,  και καθε τρεις και λιγο ρωταγα τι και πως και γενικα ηταν αρκετα αμηχανη και αστεια η ολη διαδικασια!  Αλλα πολυ γραφειοκρατια βρε παιδι μου... Για να κανω την αιτηση επρεπε να μαζεψω ενα πακο χαρτια!!! 

Να ζήσετε βρε κορίτσι και με το καλο το μωράκι σας!!!

Από όσο ξέρω με τις συσπάσεις είναι όταν η κοιλιά γίνετε πέτρα όλη όχι κάποια σημεία μόνο και ο πόνος είναι σαν περιοδου και ξεκινάνε από την μέση συνήθως....Ξερω πολλές κοπέλες; που είχαν συσπάσεις και δεν καταλαβαίναν κάτι εκτός από το ότι γινόταν πέτρα η κοιλιά τους...Λογικα ο γιατρός σου θα σου δώσει χάπι για τις συσπάσεις!!

6 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Γενικά οι γνώμες διίστανται σχετικά με ντεκαφ κ καφέ. Μερικοί γιατροί επιτρέπουν να πιεις καφέ κ άλλοι λένε ντεκαφ ! Εμένα προσωπικά δν μου αρέσει καθόλου ο ντεκαφ προτιμώ να πίνω ένα μονό εσπρεσσακι ή μονό ελληνικό παρά ντεκαφ. Κ να σου πω δν τον πινω κ όλο δυο τρεις γουλιές πινω κ το αφήνω! Κ φρεντο κάνω με μονή δόση αλλά κάποιες φορες κ με διπλή Γτ δν τον πινω όλο . Απ τη στιγμή που δν κάνουμε κατάχρηση κ πίνουμε ένα καφέ με λίγα mg καφεΐνης δν διατρέχει κάποιο κίνδυνο το μωράκι μας! Εχω ακούσει περιπτώσει που ο γιατρος τους επέτρεπε να πίνουν κ ένα ποτήρι κρασί τη βδομάδα! Εγω δν πινω γουλιά αλκοόλ κ προ εγκυμοσυνης όποτε ο καφές δν είναι κάτι. Αν όλα γίνονται με μέτρο κ με σωστή διατροφή πιστεύω πως δν υπάρχει πρόβλημα. 
Εγώ δν κάνω αντιπηκτικές αλλά κάνω μια φορά το χρόνο d-dimers  για άλλους λόγους. Καλά είπε ο αιματολόγος να την κανείς Γτ δείχνει γενικά για περίπτωσεις θρομβώσεων ,εκλάμψιας . Καλό είναι να γινετε στην εγκυμοσυνη ειδικά μετά τον 6ο μηνα

Και εγώ προτιμώ να πιω Ελληνικό πάρα ντεκαφ ούτως ή άλλως μια φορά στο τόσο δεν λεει κάτι και γενικά προσέχω την διατροφή μου και όλα αυτές τις μέρες μόνο με την ζέστη κύλισα ξανά στα παγωτά αλλά θα επανόρθωσω(χαχαχα) πρέπει να μείνω σταθερή αυτό τον μήνα στα κιλά!!!

Πρώτη φορά άκουσα για αυτήν την εξέταση και δεν ήξερα αν είναι τόσο έγκυρη όσο η άλλη μου είπε 27η εβδομάδα θα την κάνω...Σιγουρα ο Αιματολογος ξέρει καλύτερα απλά θέλει να δει αν θα αυξήσει την δόση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , Penny28 είπε:

Να ζήσετε βρε κορίτσι και με το καλο το μωράκι σας!!!

Από όσο ξέρω με τις συσπάσεις είναι όταν η κοιλιά γίνετε πέτρα όλη όχι κάποια σημεία μόνο και ο πόνος είναι σαν περιοδου και ξεκινάνε από την μέση συνήθως....Ξερω πολλές κοπέλες; που είχαν συσπάσεις και δεν καταλαβαίναν κάτι εκτός από το ότι γινόταν πέτρα η κοιλιά τους...Λογικα ο γιατρός σου θα σου δώσει χάπι για τις συσπάσεις!!

Και εγώ προτιμώ να πιω Ελληνικό πάρα ντεκαφ ούτως ή άλλως μια φορά στο τόσο δεν λεει κάτι και γενικά προσέχω την διατροφή μου και όλα αυτές τις μέρες μόνο με την ζέστη κύλισα ξανά στα παγωτά αλλά θα επανόρθωσω(χαχαχα) πρέπει να μείνω σταθερή αυτό τον μήνα στα κιλά!!!

Πρώτη φορά άκουσα για αυτήν την εξέταση και δεν ήξερα αν είναι τόσο έγκυρη όσο η άλλη μου είπε 27η εβδομάδα θα την κάνω...Σιγουρα ο Αιματολογος ξέρει καλύτερα απλά θέλει να δει αν θα αυξήσει την δόση!!!

Το θέμα είναι αυτές οι συσπάσεις είναι επικίνδυνες?Επίσης εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το έντερο αυτό που νιώθω γιατί η κοιλιά μου φουσκώσει περισσότερο και νιώθω μια μικρή δυσφορία ,και άλλες φορές μπορεί να έχω αέρια μετά από αυτό που νιώθω .Θα ρωτήσω και εγώ περισσότερα την Δευτέρα που έχω την β επιπέδου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Το θέμα είναι αυτές οι συσπάσεις είναι επικίνδυνες?Επίσης εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το έντερο αυτό που νιώθω γιατί η κοιλιά μου φουσκώσει περισσότερο και νιώθω μια μικρή δυσφορία ,και άλλες φορές μπορεί να έχω αέρια μετά από αυτό που νιώθω .Θα ρωτήσω και εγώ περισσότερα την Δευτέρα που έχω την β επιπέδου

Δεν νομίζω σίγουρα όμως ο γιατρός θα πρέπει να το γνωρίζει και να δώσει αγωγή για αυτό αυτο λόγο...Εγω που έχω σοβαρό θέμα με το έντερο όταν με πιάνει έχω πάνω πάνω κοντά στο στομάχι μια πίεση και πόνο και είναι πολύ σκληρή εκεί πάνω ή κοιλιά μου κάτω όμως είναι χαλαρή πίνω ένα χαμομήλι να ηρεμισω και κάποιες φορές δεξιά ή αριστερά στο πλάι πολύ πλάι κάτι τσιμπιματακι που φέρνουν αέρια...

πρίν από 5 λεπτά , Penny28 είπε:

Δεν νομίζω σίγουρα όμως ο γιατρός θα πρέπει να το γνωρίζει και να δώσει αγωγή για αυτό αυτο λόγο...Εγω που έχω σοβαρό θέμα με το έντερο όταν με πιάνει έχω πάνω πάνω κοντά στο στομάχι μια πίεση και πόνο και είναι πολύ σκληρή η κοιλιά μου εκεί πάνω μόνο κάτω ει αι χαλαρή πίνω ένα χαμομήλι να ηρεμισω και κάποιες φορές δεξιά ή αριστερά στο πλάι πολύ πλάι κάτι τσιμπιματακι που φέρνουν αέρια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Penny28 είπε:

Δεν νομίζω σίγουρα όμως ο γιατρός θα πρέπει να το γνωρίζει και να δώσει αγωγή για αυτό αυτο λόγο...Εγω που έχω σοβαρό θέμα με το έντερο όταν με πιάνει έχω πάνω πάνω κοντά στο στομάχι μια πίεση και πόνο και είναι πολύ σκληρή εκεί πάνω ή κοιλιά μου κάτω όμως είναι χαλαρή πίνω ένα χαμομήλι να ηρεμισω και κάποιες φορές δεξιά ή αριστερά στο πλάι πολύ πλάι κάτι τσιμπιματακι που φέρνουν αέρια...

 

 

Εγώ έχω σπαστική κολίτιδα ,έχω υποφέρει πολύ με το έντερο ,το θέμα είναι ότι τώρα που είμαι έγκυος φοβάμαι είναι όντος το έντερο ?είναι η μήτρα .Αυτές τ μέρες πίνω γάλα το πρωί κ μάλλον με πείραξε θα δω από αύριο που θα το κόψω αν είναι όντως αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Να ζήσετε βρε κορίτσι και με το καλο το μωράκι σας!!!

Από όσο ξέρω με τις συσπάσεις είναι όταν η κοιλιά γίνετε πέτρα όλη όχι κάποια σημεία μόνο και ο πόνος είναι σαν περιοδου και ξεκινάνε από την μέση συνήθως....Ξερω πολλές κοπέλες; που είχαν συσπάσεις και δεν καταλαβαίναν κάτι εκτός από το ότι γινόταν πέτρα η κοιλιά τους...Λογικα ο γιατρός σου θα σου δώσει χάπι για τις συσπάσεις!!

Και εγώ προτιμώ να πιω Ελληνικό πάρα ντεκαφ ούτως ή άλλως μια φορά στο τόσο δεν λεει κάτι και γενικά προσέχω την διατροφή μου και όλα αυτές τις μέρες μόνο με την ζέστη κύλισα ξανά στα παγωτά αλλά θα επανόρθωσω(χαχαχα) πρέπει να μείνω σταθερή αυτό τον μήνα στα κιλά!!!

Πρώτη φορά άκουσα για αυτήν την εξέταση και δεν ήξερα αν είναι τόσο έγκυρη όσο η άλλη μου είπε 27η εβδομάδα θα την κάνω...Σιγουρα ο Αιματολογος ξέρει καλύτερα απλά θέλει να δει αν θα αυξήσει την δόση!!!

Καλά κανείς κ προσεχεις τη διατροφή ειδικά αν έχεις θεμα με κιλά ή με ζάχαρο! Είναι πολύ έγκυρη εξέταση κ νομίζω καλύτερα να κανείς αυτή παρά την άλλη που έκανες! Ο αιματολόγος σου ξερει. Εεε ναι 27η βδομάδα μπαίνεις στον 7ο μήνα! Όπως σου είπα τότε γίνεται! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εγώ έχω σπαστική κολίτιδα ,έχω υποφέρει πολύ με το έντερο ,το θέμα είναι ότι τώρα που είμαι έγκυος φοβάμαι είναι όντος το έντερο ?είναι η μήτρα .Αυτές τ μέρες πίνω γάλα το πρωί κ μάλλον με πείραξε θα δω από αύριο που θα το κόψω αν είναι όντως αυτό.

Και εγώ το ίδιο έχω και επίσης έχω υποφέρει πολύ τώρα στην εγκυμοσύνη με ενοχλούν σχεδόν όλα...Να σου πω ότι έφαγα μελιτζάνες και από τον πόνο δεν μπορούσα να κοιμηθώ!!Χαμομηλάκι και κάτι γίνετε αλλα ώρες ώρες δεν παλεύεται!! Εγώ επειδή το συζήτησα με τον γιατρό μου τι μπορεί να είναι μου είπε ξεκούραση και λέω δεν κουράζομαι γενικά σκέφτομαι όμως του λέω ότι μπορεί να είναι και το έντερο...πάντως όπως και να έχει δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 

πρίν από 11 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλά κανείς κ προσεχεις τη διατροφή ειδικά αν έχεις θεμα με κιλά ή με ζάχαρο! Είναι πολύ έγκυρη εξέταση κ νομίζω καλύτερα να κανείς αυτή παρά την άλλη που έκανες! Ο αιματολόγος σου ξερει. Εεε ναι 27η βδομάδα μπαίνεις στον 7ο μήνα! Όπως σου είπα τότε γίνεται! 

Ναι προσπαθώ όσο μπορώ και ευτυχώς οι εξετάσεις σακχάρου βγήκαν πάρα πολύ καλές αλλά δεν θέλω να το εκμετάλλευτω και να το ρίξω στα γλυκά!!Δεν την είχα ξανά ακούσει και για αυτό απόρησα από ότι διάβασα είναι σημαντική εξέταση στην εγκυμοσύνη για όσες έχουν θέμα με θροβοφυλια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Και εγώ το ίδιο έχω και επίσης έχω υποφέρει πολύ τώρα στην εγκυμοσύνη με ενοχλούν σχεδόν όλα...Να σου πω ότι έφαγα μελιτζάνες και από τον πόνο δεν μπορούσα να κοιμηθώ!!Χαμομηλάκι και κάτι γίνετε αλλα ώρες ώρες δεν παλεύεται!! Εγώ επειδή το συζήτησα με τον γιατρό μου τι μπορεί να είναι μου είπε ξεκούραση και λέω δεν κουράζομαι γενικά σκέφτομαι όμως του λέω ότι μπορεί να είναι και το έντερο...πάντως όπως και να έχει δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 

Ναι προσπαθώ όσο μπορώ και ευτυχώς οι εξετάσεις σακχάρου βγήκαν πάρα πολύ καλές αλλά δεν θέλω να το εκμετάλλευτω και να το ρίξω στα γλυκά!!Δεν την είχα ξανά ακούσει και για αυτό απόρησα από ότι διάβασα είναι σημαντική εξέταση στην εγκυμοσύνη για όσες έχουν θέμα με θροβοφυλια...

Μελιτζάνες έφαγα κ εγώ εχθές κ υποφέρω ,τι να κάνω όμως τρώω που και που κ αυτά που δεν επιτρέπεται.Ηρθε η κουνιάδα μου σήμερα (μαία στον γιατρό μου)και την ρώτησα είδε κ την κοιλιά μου ,μου είπε είναι το έντερο αυτό που νιώθω.Συσπασεις έχουν όλες οι γυναίκες κ δεν της καταλαβαίνουμε ,οι συσπάσεις που μας ανησυχούν είναι όταν πετρώνει η κοιλιά από τον αφαλό και κάτω και έχουμε κ πόνους χαμηλά στην κοιλιά .Οπότε κάπως ηρεμησα και περιμένω την Δευτέρα την β επιπέδου.Πρεπει όμως να φτιάξω ξανά την διατροφή μου που είναι δύσκολο γιατί είναι πολλά που απαγορεύονται .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Μελιτζάνες έφαγα κ εγώ εχθές κ υποφέρω ,τι να κάνω όμως τρώω που και που κ αυτά που δεν επιτρέπεται.Ηρθε η κουνιάδα μου σήμερα (μαία στον γιατρό μου)και την ρώτησα είδε κ την κοιλιά μου ,μου είπε είναι το έντερο αυτό που νιώθω.Συσπασεις έχουν όλες οι γυναίκες κ δεν της καταλαβαίνουμε ,οι συσπάσεις που μας ανησυχούν είναι όταν πετρώνει η κοιλιά από τον αφαλό και κάτω και έχουμε κ πόνους χαμηλά στην κοιλιά .Οπότε κάπως ηρεμησα και περιμένω την Δευτέρα την β επιπέδου.Πρεπει όμως να φτιάξω ξανά την διατροφή μου που είναι δύσκολο γιατί είναι πολλά που απαγορεύονται .

Σου έφυγε λίγο άγχος πολύ σημαντικό είναι και το άγχος σε εμάς που δεν βοηθάει γιατί μας χτύπα κατευθείαν στο έντερο...και εγώ τρώω συγκεκριμένα φαγητά τελευταία γιατί ότι και να φάω με ενοχλεί ακόμα και η φακές η πορτοκαλί που έτρωγα με άνεση με πειράζουν και αυτές ίσως είναι κρίση και θα περάσει!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω για καθισματακι αυτοκινητου γιατι εχω μπερδευτει και θα παω στο μαγαζι και θα γινω ρεζιλι! Αλλο ειναι το αυγο κ αλλο το καθισματακι αυυοκινητου απο 0; Δηλαδη για νεογεννητα τι κοιταμε; εγω κοιτουσα τα 0-36 αλλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι ασφαλη; επισης αλλα εχουν βαση και αλλα οχι η αν θελεις βαζεις βαση και αν θελεις τα δενεις στο αυτοκινητο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω για καθισματακι αυτοκινητου γιατι εχω μπερδευτει και θα παω στο μαγαζι και θα γινω ρεζιλι! Αλλο ειναι το αυγο κ αλλο το καθισματακι αυυοκινητου απο 0; Δηλαδη για νεογεννητα τι κοιταμε; εγω κοιτουσα τα 0-36 αλλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι ασφαλη; επισης αλλα εχουν βαση και αλλα οχι η αν θελεις βαζεις βαση και αν θελεις τα δενεις στο αυτοκινητο; 

Καλημέρα κορίτσι μου αυτό που διάβασα κ γω Γτ δν έχω εμπειρία Γτ είναι το πρώτο μου παιδάκι, το κάθισμα αυτοκίνητου 0-36 δν είναι ασφαλή για τα νεογέννητα ως κ 6 μηνών . Το αυγό είναι αυτό που κάνει για 0-6 μηνών! Το αυγό πάντως αν παρειά καρότσι 3 σε 1 το έχει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Sweetheart12 said:

Καλημέρα κορίτσι μου αυτό που διάβασα κ γω Γτ δν έχω εμπειρία Γτ είναι το πρώτο μου παιδάκι, το κάθισμα αυτοκίνητου 0-36 δν είναι ασφαλή για τα νεογέννητα ως κ 6 μηνών . Το αυγό είναι αυτό που κάνει για 0-6 μηνών! Το αυγό πάντως αν παρειά καρότσι 3 σε 1 το έχει. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω για καθισματακι αυτοκινητου γιατι εχω μπερδευτει και θα παω στο μαγαζι και θα γινω ρεζιλι! Αλλο ειναι το αυγο κ αλλο το καθισματακι αυυοκινητου απο 0; Δηλαδη για νεογεννητα τι κοιταμε; εγω κοιτουσα τα 0-36 αλλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι ασφαλη; επισης αλλα εχουν βαση και αλλα οχι η αν θελεις βαζεις βαση και αν θελεις τα δενεις στο αυτοκινητο; 

Καλημέρα κ από μένα! Το θέμα με τα καροτσια το είχαμε αναλύσει πολύ με τον σύζυγό μου προτού καταλήξουμε σε μια αγορά! Μου είχε αρέσει πολύ της pegperego ένα μοντέλο 3 σε 1, στο οποίο το "αυγό" , δηλ.το πρώτο καθισματακι του μωρού, είχε αρκετά βραβεία. Το καρότσι όμως σαν καρότσι, τα υλικά του ήταν...κάπως "φθηνά" πχ η κουκούλα ήταν σαν τσιγαροχαρτο κ δεν είχε καθόλου άνοιγμα με δυχτακι για να βλέπω το μωρό όταν κοιτάει προς το δρόμο. Εν τέλη καταλήξαμε σε inglessina 3σε1 το οποίο ήταν ποιοτικά καλύτερο. Όσο για το αυγό. Δεν έχει βραβεία αλλά σκέφτομαι πως δε θα το χρησιμοποιήσω κ πάρα πολύ... Μετέπειτα όμως έχει καθισματακια μωρού από 6 ή 9 μηνών κ πάνω μέχρι 36 κιλά , με πιστοποιήσεις κ βραβεία. Θα πάρω ένα τέτοιο κ θα τελειώσω με αυτό το θέμα!! Θα κοιτάξω να πάρω κ την ειδική βάση που να δέχεται τόσα κιλά όσα το κάθισμα. Πολύ γνωστοί μου περνάνε ξεχωριστά τα καθισματακια με αποτέλεσμα να δίνουν πολλά περισσότερα χρήματα κ ν στο μετανιώνουν. Είναι το ίδιο ασφαλή κ αυτά μέχρι 36 κιλά! Απλά πρέπει να πάρεις κάποιο με πιστοποιήσεις κ βραβεία. Μπορεί να κοστίζει 350€ αλλά παίρνεις ένα κ τελειώνεις! Το αυγό πάντως είναι απαραίτητο γτ οι κλινικές θέλουν να βγει το μωρό με το αυγό μέχρι το αμάξι.

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω για καθισματακι αυτοκινητου γιατι εχω μπερδευτει και θα παω στο μαγαζι και θα γινω ρεζιλι! Αλλο ειναι το αυγο κ αλλο το καθισματακι αυυοκινητου απο 0; Δηλαδη για νεογεννητα τι κοιταμε; εγω κοιτουσα τα 0-36 αλλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι ασφαλη; επισης αλλα εχουν βαση και αλλα οχι η αν θελεις βαζεις βαση και αν θελεις τα δενεις στο αυτοκινητο; 

Εγώ είχα πάρει και καρότσι 3σε 1 που είχε και το αβγό που γίνεται και καθημασμα αυτοκινήτου απλά να ξέρεις αυτό δένει μόνο με την ζώνη μερικοί λένε πως δεν είναι απόλυτα ασφαλές αλλά δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα για να έχω γνώμη είχα πάρει από την αρχή και το κάθισμα 0-36 που λες αυτό είχε isofix βάση για το αυτοκίνητο (πρέπει όμως να κοιτάξεις να ταιριάζει το σύστημα με το δικό σου αυτοκίνητο στο δικό μας ταιριαζε) και είναι απόλυτα ασφαλές απλά δεν ξαπλώνει τόσο πολύ ώστε να μπορεί να κάτσει ένα νεογέννητο γι αυτό και χρησιμοποιήσαμε το αβγό κανένα εξάμηνο και μετά μπήκε στο άλλο κάθισμα τώρα και στο δεύτερο το ίδιο θα κάνω ...

πρίν από 24 λεπτά , Deppybach είπε:

Καλημέρα κ από μένα! Το θέμα με τα καροτσια το είχαμε αναλύσει πολύ με τον σύζυγό μου προτού καταλήξουμε σε μια αγορά! Μου είχε αρέσει πολύ της pegperego ένα μοντέλο 3 σε 1, στο οποίο το "αυγό" , δηλ.το πρώτο καθισματακι του μωρού, είχε αρκετά βραβεία. Το καρότσι όμως σαν καρότσι, τα υλικά του ήταν...κάπως "φθηνά" πχ η κουκούλα ήταν σαν τσιγαροχαρτο κ δεν είχε καθόλου άνοιγμα με δυχτακι για να βλέπω το μωρό όταν κοιτάει προς το δρόμο. Εν τέλη καταλήξαμε σε inglessina 3σε1 το οποίο ήταν ποιοτικά καλύτερο. Όσο για το αυγό. Δεν έχει βραβεία αλλά σκέφτομαι πως δε θα το χρησιμοποιήσω κ πάρα πολύ... Μετέπειτα όμως έχει καθισματακια μωρού από 6 ή 9 μηνών κ πάνω μέχρι 36 κιλά , με πιστοποιήσεις κ βραβεία. Θα πάρω ένα τέτοιο κ θα τελειώσω με αυτό το θέμα!! Θα κοιτάξω να πάρω κ την ειδική βάση που να δέχεται τόσα κιλά όσα το κάθισμα. Πολύ γνωστοί μου περνάνε ξεχωριστά τα καθισματακια με αποτέλεσμα να δίνουν πολλά περισσότερα χρήματα κ ν στο μετανιώνουν. Είναι το ίδιο ασφαλή κ αυτά μέχρι 36 κιλά! Απλά πρέπει να πάρεις κάποιο με πιστοποιήσεις κ βραβεία. Μπορεί να κοστίζει 350€ αλλά παίρνεις ένα κ τελειώνεις! Το αυγό πάντως είναι απαραίτητο γτ οι κλινικές θέλουν να βγει το μωρό με το αυγό μέχρι το αμάξι.

 

 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια! Έχω να γράψω αρκετό καιρό!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! Οι εξετάσεις σας να είναι παντελειες!!! Απουσίαζαν γτ οταν έπιαναν το κινητό έκανα έρευνα αγοράς για τα πάντα!!! Μπορεί κάποια λίγα να μου δώσουν οι συγγενείς μου αλλά πολλά κ απαραίτητα θα τα πάρουμε εμείς. Έπειτα από 9 μαγαζιά με καροτσια κ διάφορα άλλα είδη, καταλήξαμε σε καρότσι(το κλείσαμε) κ επίσης καταλάβαμε πως το πιο φθηνό κ με τις καλύτερες προσφορές αλλά κ ποιότητα μαγαζί για τα πάντα, είναι το Λητώ. Σίγουρα κάποια ψιλά θα πάρουμε κ από τα Τζάμπο, αλλά πολλά κ βασικά θα αγοραστούν από το Λητώ! 

Τώρα... Κάτι άσχετο με τις αγορές είναι το εξής...

Με ανησυχεί που δεν μου δίνει τπτ ο γυναικολόγος μου, εκτός από φολικό οξύ, Τ4 κ σίδηρο... Έχω να κάνω 2 μήνες εξετάσεις (ενώ έκανα πολύ συχνά! ) Τώρα μου έγραψε έπειτα από 2 μήνες κ έκλεισα να πάω! 

Εσείς παίρνετε κάτι; Έχω ακούσει από γνωστές μου ότι τους έδιναν οι γυναικολόγοι τα πάντα από την αρχή για προληπτικούς λόγους! Είναι καλό κ αυτό;

Ο δικός μου είναι του λίγο παλιού τύπου. Αν δεν χρειάζομαι δεν θα πάρω. Αλλά παραξενευομαι... Μπορεί στις εξετάσεις μου το ασβέστιο να είναι οκ(πριν 2 μήνες) , δεν πρέπει να παίρνω όμως; Βινταμινη d ο αιματολογος μου έλεγε να πάρω. Ο γυναικολόγος μου την έκοψε..... Τι να πω;..... 

Εσείς τι παίρνετε κ ποιες ξέρετε αν τα παίρνετε από ανάγκη ή προληπτικά;

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!....

Εγώ από την αρχή του δεύτερου τριμήνου έκοψα το φολικό μου είπε δεν χρειάζεται πια και παίρνω σίδηρο και ασβέστιο χωρίς να έχω στις εξετάσεις έλλειψη όταν του είπα πως το ασβέστιο δεν μπορώ να το πιω με τίποτα μου είπε αυτό το παίρνεις για όταν γίνεις 60 χρόνων να μην σου βγούνε τότε πρόβλημα όχι για το μωρό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Deppybach said:

Καλημέρα κ από μένα! Το θέμα με τα καροτσια το είχαμε αναλύσει πολύ με τον σύζυγό μου προτού καταλήξουμε σε μια αγορά! Μου είχε αρέσει πολύ της pegperego ένα μοντέλο 3 σε 1, στο οποίο το "αυγό" , δηλ.το πρώτο καθισματακι του μωρού, είχε αρκετά βραβεία. Το καρότσι όμως σαν καρότσι, τα υλικά του ήταν...κάπως "φθηνά" πχ η κουκούλα ήταν σαν τσιγαροχαρτο κ δεν είχε καθόλου άνοιγμα με δυχτακι για να βλέπω το μωρό όταν κοιτάει προς το δρόμο. Εν τέλη καταλήξαμε σε inglessina 3σε1 το οποίο ήταν ποιοτικά καλύτερο. Όσο για το αυγό. Δεν έχει βραβεία αλλά σκέφτομαι πως δε θα το χρησιμοποιήσω κ πάρα πολύ... Μετέπειτα όμως έχει καθισματακια μωρού από 6 ή 9 μηνών κ πάνω μέχρι 36 κιλά , με πιστοποιήσεις κ βραβεία. Θα πάρω ένα τέτοιο κ θα τελειώσω με αυτό το θέμα!! Θα κοιτάξω να πάρω κ την ειδική βάση που να δέχεται τόσα κιλά όσα το κάθισμα. Πολύ γνωστοί μου περνάνε ξεχωριστά τα καθισματακια με αποτέλεσμα να δίνουν πολλά περισσότερα χρήματα κ ν στο μετανιώνουν. Είναι το ίδιο ασφαλή κ αυτά μέχρι 36 κιλά! Απλά πρέπει να πάρεις κάποιο με πιστοποιήσεις κ βραβεία. Μπορεί να κοστίζει 350€ αλλά παίρνεις ένα κ τελειώνεις! Το αυγό πάντως είναι απαραίτητο γτ οι κλινικές θέλουν να βγει το μωρό με το αυγό μέχρι το αμάξι.

 

 

 

 

 

 

 

Μεγια!! Οκ το σαββατο θα παω να δω το καροτσι που θελω κ θα κοιταξω και αν ερχεται και με αυγο!

Οσο για τις εξετασεις καθε γιατρος λερι τα δικα του χα χα! Να ακους υον δικο σου ομως νομιζω! Εμενα με βαζει καθε μηνα ν κανω κ παιρνω πολυβιταμινες, φυλλικο, ασβεστιο, σιδηρο, μαγνησιο, βιτ d και προγεστερονη. Αλλα για προληψη, αλλα για συμπληρωμα επειδη ειμαι χορτοφαγος κτλ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...