Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εγώ ,μου είπαν 12με 15 εργάσιμες στις 12 την είχα την απάντηση.

Σταμάτησα να πίνω καφέ γιατί έκοψα το τσιγάρο,αλλά ένα φρέντο που και που δεν νομίζω να κάνει κακό στο μωράκι.

Και εγώ δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα ούτως ή άλλως δεν πίνω κάθε μέρα καφέ κάθε 3 μέρες μπορεί και παραπάνω!!!Τώρα αλλάξαμε το σίδηρο ελπίζω να είναι καλύτερα πήρα το Omalin το οποίο έχει υπέροχη γεύση!Ακόμα έχω θέμα μεγάλο με την δυσκοιλιότητα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 hours ago, Andri M said:

Σχετικά με το εμβόλιο, τί αποφάσισες? Εγώ θα κλείσω το ραντεβού για pfizer και θα το ξανασυζητήσω με τον μαιευτήρα. Έχω ρωτήσει μαιευτήρα, ενδοκρινολόγο-παθολόγο και αιματολόγο. Οι δύο πρώτοι μου είπαν να το αποφύγω. Έτσι, χωρίς λόγο, εκτιμώ ότι απλώς δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη. Με την αιματολόγο είχαμε εκτενή συζήτηση, και μου είπε ότι το χειρότερο είναι να κολλήσω κορονοϊό. Είναι πάρα πολλά τα κουσούρια που αφήνει (μου μίλησε για όσα είναι γνωστά, γιατί ακόμη δεν ξέρουμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις). Απλώς, όλοι ασχολούμαστε με τα εμβόλια και ξεχνάμε τί μπορεί να πάθουμε από τον ίδιο τον ιό. Μου πρότεινε να εμβολιαστώ όταν θα είμαι 7 μηνών. Τώρα μπήκα στον 6ο. Αλλά φοβάμαι ότι κάπου θα κολλήσω και λέω να τρέξω να το κάνω!

Μακάρι να βρεις το ένα το μοναδικό! Εμείς θέλαμε να πάρουμε αυτό με τον μαγνήτη, που από ένα διπλό καρότσι γίνονται 2 μονά, αλλά το απορρίψαμε γιατί ακούσαμε ότι σε σκαμπανεβάσματα, ανοίγει ο μαγνήτης και χωρίζονται τα καρότσια και είναι πάρα πολύ βαριά. 

Με το εμβολιο μια ειμαι ετσι μια αλλιως. Ο γιατρος μου ειπε να το κανω τρεχοντας. Μιλησα και με ενα γιαττο στην Αμερικη που θεωρειται τοπ στη μαιευτικη κ μου ειπε το ιδιο. Μια φιλη μου απο το υπουργειο παιδειας μου ειπε οχι. Θα ξαναρωτησω το γιατρο στην επομενη συναντηση γιατι θελω να δω το ποσο περνανε τα αντισωματα στα μωρακια μας  και τοτε θα αποφασισω που θα ειμαι κ εγω στον εβδομο. Με φρικαρε κ μια φιλη μου που κολλησε 3 εβδομαδες πριν γεννησει.. ευτυχως ολα καλα αλλα η λαχταρα που πηρε αστα! Παντως μεγαλο διλημμα ε;;

Ναι το ειχα δει αυτο το καροτσι αλλα εμενα για ενα περιεργο λογο δε με βολευουν τα καροτσια που εχουν ροδα και στη μεση. Πεφτει το ποδι μου πανω τους οπως περπαταω! Μονο ργω!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσιαααα τι κάνετε??? Πως τα πάτε με την ζέστη?? Εγώ πολυυυ νερό και αποφεύγω τις πρωινές εξόδου πρώτη φορά στα χρονικά κάνει ζέστη στο χωριό και λέω μα καλά φέτος βρήκε?? Από καφέ τι πίνετε??? Ντεκαφ? Εγώ πινω Ελληνικό το πρωί αλλά τώρα με την ζέστη δεν τραβάει και λέω να πιω ένα FREDDO αυτό που με απασχολεί είναι ότι γενικά τα ντεκαφ είναι οι χειρότεροι καφέδες...π

Αχχχ πολύ ζέστη...όλη μέρα στο μπάνιο ειμαι.....καφέ πίνω κανονικά ένα την ημέρα ....μου έχουν πει ότι ο ντεκαφεινε είναι χειρότερος εξάλλου από ένα καφέ κανονικό...μπορείς να πιεις με μονή δόση άμα θέλεις...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Αχχχ πολύ ζέστη...όλη μέρα στο μπάνιο ειμαι.....καφέ πίνω κανονικά ένα την ημέρα ....μου έχουν πει ότι ο ντεκαφεινε είναι χειρότερος εξάλλου από ένα καφέ κανονικό...μπορείς να πιεις με μονή δόση άμα θέλεις...

Καλύτερα κανονικό καφέ και όχι ντεκαφ.δουλευα σε μαγαζί με με καφέ έχει υποστεί μεγάλη χημική επεξεργασία.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσιαααα τι κάνετε??? Πως τα πάτε με την ζέστη?? Εγώ πολυυυ νερό και αποφεύγω τις πρωινές εξόδου πρώτη φορά στα χρονικά κάνει ζέστη στο χωριό και λέω μα καλά φέτος βρήκε?? Από καφέ τι πίνετε??? Ντεκαφ? Εγώ πινω Ελληνικό το πρωί αλλά τώρα με την ζέστη δεν τραβάει και λέω να πιω ένα FREDDO αυτό που με απασχολεί είναι ότι γενικά τα ντεκαφ είναι οι χειρότεροι καφέδες...π

Κορίτσι μου καλύτερα να μη πίνεις ντεκαφ Γτ έχει υποστεί χημική διεργασία. Εγω πίνω πάντως κάθε μέρα ένα εσπρεσσακι κ τώρα με τη ζεστη πίνω φρεντο εσπρέσο τον οποίο δν τον πίνω κ όλο! Εγω ρώτησα τον γιατρό κ μου είπε ως κ 2 φλιτζάνια καθημερινά! Να ξέρεις ότι ο εσπρέσο είναι ο καλύτερος καφές κ δν είναι καθόλου δυνατος οπως πιστεύουν μερικοί κ μετά ο ελληνικός . Κ μάλιστα το μόνο εσπρέσο που πίνω εγώ έχει τα λιγότερα mg καφεΐνης με όλους τους άλλους καφέδες! Το μωρό δν παθαίνει κάτι πάντως από τον καφέ εμένα η μάνα μου έπινε κ σε μένα κ στον αδερφό μου σίγουρα δυο καφέδες κ τπτ δν πάθαμε :P 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Αχχχ πολύ ζέστη...όλη μέρα στο μπάνιο ειμαι.....καφέ πίνω κανονικά ένα την ημέρα ....μου έχουν πει ότι ο ντεκαφεινε είναι χειρότερος εξάλλου από ένα καφέ κανονικό...μπορείς να πιεις με μονή δόση άμα θέλεις...

Αυτο με.τον ντεκαφεινε ειναι μυθος.

Υπαρχουν τρεις τρόποι για να αφαιρούν την καφεινη. Ο ενας απο αυτους ειναι με νερο. Ξέπλυμα με νερό.

Εγω λόγω ομοιοπαθητικής πινω ντεκαφ αναγκαστικά, αλλα επιλεγω να παίρνω ντεκαφ με τον παραπάνω τρόπο. Πχ στα coffee islandτον κάνουν έτσι. Και παίρνω φρεσκο γαλλικο για το σπίτι.

Ο αλλος τροπος ειναι με χημικά και ενας αλλος αν θυμάμαι καλα ειναι με την έκθεση στον ήλιο..κατι τέτοιο δεν το θυμάμαι.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα συμφωνήσω για τον νεκαφεινε υπάρχει και ο τρόπος που αφορουνε την καφεΐνη με χημική μέθοδο υπάρχει και η Ελβετικη μέθοδος αν θυμάμαι καλά που τον ξεπλένουν με νερό !! Αρκεί να ξέρετε τι μέθοδο χρησιμοποιούνε από εκεί που θα πάρετε τον καφέ ... Βέβαια μπορεί μια έγκυος να πίνει δύο κούπες καφέ την ημέρα (εγώ προσωπικά δεν πίνω γιατί δεν μου αρέσει) 

Μόνο στον θηλασμό μπορεί να παρατηρήσετε να πειράζει το μωρό η καφεΐνη αλλά αυτό δεν είναι και νόμος ... Τώρα στην εγκυμοσύνη σαφος δεν γίνεται 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dimitra93 said:

Αχχχ διακοπές ....τι τέλεια ..να περάσετε υπέροχα να το απολαύσεις όσο μπορείς....

Ναι αυτό σαν νερό...πολύ τρομακτικό...

Δεν ξέρω αν είναι σταγόνα η όχι...σκέψου σαν το χαρτί που απορροφάει και μεγαλώνει η κηλίδα ...μια μέρα είχα τόσο πολύ ..αλλά γενικότερα έχω αρκετά υγρά...

Μηπως βαζεις και ultrogestan κολπικα; γιατι κι αυτα δημιουργουν παραπανω υγρα. Γενικα νομιζω ειναι φυσιολογικο, εκτος αν μυριζουν περιεργα, αν ειναι ασπρα πυκτα σαν γιαουρτι και αν ειναι τοσα πολλα σαν να τα εχεις κανει πανω σου!! 

9 hours ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια εχθές έκανα και τι πρώτο μου μπάνιο ,έλεγα να μην μπω μέχρι να κάνω την β επιπέδου αλλά δεν άντεξα μπήκα . Εντομεταξυ είχα αυτήν την Πέμπτη να την κάνω τελικά μου την ακύρωσαν και πάμε για την επόμενη Δευτέρα ,ξενέρωσα λίγο αλλά οκ θα περιμένω ....Βρε κορίτσια οι συσπάσεις πως είναι ?νιώθω μερικες φορές μία φουσκώσει παραπάνω στην κοιλιά αλλά δεν ξέρω αν είναι το έντερο ή η μήτρα.Το μωράκι πλέον το νιώθω για τα καλά να κλωτσαει.

 

Εγώ πιστεύω πως είναι και από την κύστη που μπορεί να μην έχει αδειάσει.Εμενα ορισμένες φορές μου πιέζει αρκετά την κύστη,δεν ξέρω ,και δεν πήρα τηλ τον γιατρό να ρωτήσω γιατί όλο τον ζαλίζω 

Θα ηθελα κι εγω να καταλαβω πως ειναι οι συσπασεις γιατι στη β επιπεδου μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα πολλες αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Υποθετω οτι ειναι κατι σαν πονοι περιοδου και κατι σαν σφιξιμο ισως σε καποια σημεια; Νομιζω ομως κι εγω οτι ξεχωριζουν αρκετα απο τις κινησεις του μωρου οι οποιες ειναι πιο κοφτες και εντονες και καποιες αλλες σαν τρεμουλιασμα.

Κοριτσια σημερα ειχαμε τον πολιτικι γαμο! Εγω γενικα σαν ανθρωπος ολως περιεργως δεν ειμαι πολυ φαν των γαμων, τους βαριεμαι αφανταστα και το καναμε κυριως για να μην εχουμε θεμα με την αναγνωριση του παιδου (και για να σταματησουν να μου τα πριζουν οι δικοι μου! Χαχαχχα!) και ηθελα απλα να παω να υπογραψω και να φυγω! Αλλα που τετοια τυχη! Μας βαλανε να κραταμε την ανθοδεσμη ταυτοχρονα ο ενας απεναντι απο τον αλλον και ελεγε καποια λογια ο αντιδημαρχος και επρεπε να τα επαλαμβανουμε! Τα μισα δεν τα καταλαβαινα με τη μασκα που φοραγε,  και καθε τρεις και λιγο ρωταγα τι και πως και γενικα ηταν αρκετα αμηχανη και αστεια η ολη διαδικασια!  Αλλα πολυ γραφειοκρατια βρε παιδι μου... Για να κανω την αιτηση επρεπε να μαζεψω ενα πακο χαρτια!!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , depifish είπε:

Μηπως βαζεις και ultrogestan κολπικα; γιατι κι αυτα δημιουργουν παραπανω υγρα. Γενικα νομιζω ειναι φυσιολογικο, εκτος αν μυριζουν περιεργα, αν ειναι ασπρα πυκτα σαν γιαουρτι και αν ειναι τοσα πολλα σαν να τα εχεις κανει πανω σου!! 

Θα ηθελα κι εγω να καταλαβω πως ειναι οι συσπασεις γιατι στη β επιπεδου μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα πολλες αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Υποθετω οτι ειναι κατι σαν πονοι περιοδου και κατι σαν σφιξιμο ισως σε καποια σημεια; Νομιζω ομως κι εγω οτι ξεχωριζουν αρκετα απο τις κινησεις του μωρου οι οποιες ειναι πιο κοφτες και εντονες και καποιες αλλες σαν τρεμουλιασμα.

Κοριτσια σημερα ειχαμε τον πολιτικι γαμο! Εγω γενικα σαν ανθρωπος ολως περιεργως δεν ειμαι πολυ φαν των γαμων, τους βαριεμαι αφανταστα και το καναμε κυριως για να μην εχουμε θεμα με την αναγνωριση του παιδου (και για να σταματησουν να μου τα πριζουν οι δικοι μου! Χαχαχχα!) και ηθελα απλα να παω να υπογραψω και να φυγω! Αλλα που τετοια τυχη! Μας βαλανε να κραταμε την ανθοδεσμη ταυτοχρονα ο ενας απεναντι απο τον αλλον και ελεγε καποια λογια ο αντιδημαρχος και επρεπε να τα επαλαμβανουμε! Τα μισα δεν τα καταλαβαινα με τη μασκα που φοραγε,  και καθε τρεις και λιγο ρωταγα τι και πως και γενικα ηταν αρκετα αμηχανη και αστεια η ολη διαδικασια!  Αλλα πολυ γραφειοκρατια βρε παιδι μου... Για να κανω την αιτηση επρεπε να μαζεψω ενα πακο χαρτια!!! 

Οοοοοο να ζήσετε να ζήσετε.....δεν είσαι φαν των γάμων αλλά εμείς πρέπει να το πούμε....χαχαχ...εν το μεταξύ σαν σήμερα 28 του μήνα παντρεύτηκα και εγώ με θρησκευτικό .....να είστε πάντα ευτυχισμένοι και με το καλό το μπεμπακι σας.....

πρίν από 48 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αυτο με.τον ντεκαφεινε ειναι μυθος.

Υπαρχουν τρεις τρόποι για να αφαιρούν την καφεινη. Ο ενας απο αυτους ειναι με νερο. Ξέπλυμα με νερό.

Εγω λόγω ομοιοπαθητικής πινω ντεκαφ αναγκαστικά, αλλα επιλεγω να παίρνω ντεκαφ με τον παραπάνω τρόπο. Πχ στα coffee islandτον κάνουν έτσι. Και παίρνω φρεσκο γαλλικο για το σπίτι.

Ο αλλος τροπος ειναι με χημικά και ενας αλλος αν θυμάμαι καλα ειναι με την έκθεση στον ήλιο..κατι τέτοιο δεν το θυμάμαι.

Δεν γνώριζα ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος....ήξερα μόνο για αυτόν με τα χημικά...το θέμα είναι να σ λένε και στα μαγαζιά την αλήθεια γτ ξέρω πολλούς σε διάφορα προϊόντα που λόγω το ότι είναι φτηνά παίρνουν αυτό και στο πλασάρουν για κάτι καλύτερο....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, depifish said:

Μηπως βαζεις και ultrogestan κολπικα; γιατι κι αυτα δημιουργουν παραπανω υγρα. Γενικα νομιζω ειναι φυσιολογικο, εκτος αν μυριζουν περιεργα, αν ειναι ασπρα πυκτα σαν γιαουρτι και αν ειναι τοσα πολλα σαν να τα εχεις κανει πανω σου!! 

Θα ηθελα κι εγω να καταλαβω πως ειναι οι συσπασεις γιατι στη β επιπεδου μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα πολλες αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Υποθετω οτι ειναι κατι σαν πονοι περιοδου και κατι σαν σφιξιμο ισως σε καποια σημεια; Νομιζω ομως κι εγω οτι ξεχωριζουν αρκετα απο τις κινησεις του μωρου οι οποιες ειναι πιο κοφτες και εντονες και καποιες αλλες σαν τρεμουλιασμα.

Κοριτσια σημερα ειχαμε τον πολιτικι γαμο! Εγω γενικα σαν ανθρωπος ολως περιεργως δεν ειμαι πολυ φαν των γαμων, τους βαριεμαι αφανταστα και το καναμε κυριως για να μην εχουμε θεμα με την αναγνωριση του παιδου (και για να σταματησουν να μου τα πριζουν οι δικοι μου! Χαχαχχα!) και ηθελα απλα να παω να υπογραψω και να φυγω! Αλλα που τετοια τυχη! Μας βαλανε να κραταμε την ανθοδεσμη ταυτοχρονα ο ενας απεναντι απο τον αλλον και ελεγε καποια λογια ο αντιδημαρχος και επρεπε να τα επαλαμβανουμε! Τα μισα δεν τα καταλαβαινα με τη μασκα που φοραγε,  και καθε τρεις και λιγο ρωταγα τι και πως και γενικα ηταν αρκετα αμηχανη και αστεια η ολη διαδικασια!  Αλλα πολυ γραφειοκρατια βρε παιδι μου... Για να κανω την αιτηση επρεπε να μαζεψω ενα πακο χαρτια!!! 

Να ζησετε κ με το καλο το μωρακι σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου καλύτερα να μη πίνεις ντεκαφ Γτ έχει υποστεί χημική διεργασία. Εγω πίνω πάντως κάθε μέρα ένα εσπρεσσακι κ τώρα με τη ζεστη πίνω φρεντο εσπρέσο τον οποίο δν τον πίνω κ όλο! Εγω ρώτησα τον γιατρό κ μου είπε ως κ 2 φλιτζάνια καθημερινά! Να ξέρεις ότι ο εσπρέσο είναι ο καλύτερος καφές κ δν είναι καθόλου δυνατος οπως πιστεύουν μερικοί κ μετά ο ελληνικός . Κ μάλιστα το μόνο εσπρέσο που πίνω εγώ έχει τα λιγότερα mg καφεΐνης με όλους τους άλλους καφέδες! Το μωρό δν παθαίνει κάτι πάντως από τον καφέ εμένα η μάνα μου έπινε κ σε μένα κ στον αδερφό μου σίγουρα δυο καφέδες κ τπτ δν πάθαμε :P 

Η ποσότητα καφεΐνης στον εσπρέσο ειναι πολύ χαμηλή τον ντεκαφ δεν τον θέλω καθόλου δούλευα και εγώ πολλά χρόνια σε καφέ και τον γνωρίζω ότι έχει υποστεί μεγάλη χημική επεξεργασία οπως και ο Νες καφέ...Ο γιατρός είχε πει ναι μετά από καιρό που ρώτησα την μαία μου λέει ντεκαφ και γούρλωσα μάτι...Έλα μου λέει ωραίος είναι και τις λέω μπα Ελληνικόυλι καλύτερα... 

3 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Αχχχ πολύ ζέστη...όλη μέρα στο μπάνιο ειμαι.....καφέ πίνω κανονικά ένα την ημέρα ....μου έχουν πει ότι ο ντεκαφεινε είναι χειρότερος εξάλλου από ένα καφέ κανονικό...μπορείς να πιεις με μονή δόση άμα θέλεις...

Πιστεύω πως μια φορά στο τόσο μπορούμε να πιούμε κανονικό καφέ δεν το θέλω με τίποτα το ντεκαφ... 

Κορίτσια όσες κάνετε αντίπικτικες λόγο θροβοφυλιας έχετε κάνει την εξέταση d-dimers??Μέχρι τώρα έκανα Anti-Xa αλλά ο Αιματολογος λέει να κάνουμε την άλλη... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Οοοοοο να ζήσετε να ζήσετε.....δεν είσαι φαν των γάμων αλλά εμείς πρέπει να το πούμε....χαχαχ...εν το μεταξύ σαν σήμερα 28 του μήνα παντρεύτηκα και εγώ με θρησκευτικό .....να είστε πάντα ευτυχισμένοι και με το καλό το μπεμπακι σας.....

Δεν γνώριζα ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος....ήξερα μόνο για αυτόν με τα χημικά...το θέμα είναι να σ λένε και στα μαγαζιά την αλήθεια γτ ξέρω πολλούς σε διάφορα προϊόντα που λόγω το ότι είναι φτηνά παίρνουν αυτό και στο πλασάρουν για κάτι καλύτερο....

Ναι εγώ προσωπικά εξω απλα για να παρω καφε ακομα δεν το εχω κανει. Εννοω να κατσω σε καφετερια και να ζητησω ντεκαφ το πιο πιθανον θα ειναι να μην ξερει ο υπάλληλος. Βεβαια μια στο τοσο θαντο κανω κι αυτο.

Ομως στον καφε που θα παρω για το σπιτι, αυτο που αναγραφεται αυτο ειναι. Περνανε απο ελεγχους δεν υπαρχει περίπτωση να αναγράφεται κατι που δεν ισχύει. Οποτε μπορεις να τσεκαρεις αυτο αν θες.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Η ποσότητα καφεΐνης στον εσπρέσο ειναι πολύ χαμηλή τον ντεκαφ δεν τον θέλω καθόλου δούλευα και εγώ πολλά χρόνια σε καφέ και τον γνωρίζω ότι έχει υποστεί μεγάλη χημική επεξεργασία οπως και ο Νες καφέ...Ο γιατρός είχε πει ναι μετά από καιρό που ρώτησα την μαία μου λέει ντεκαφ και γούρλωσα μάτι...Έλα μου λέει ωραίος είναι και τις λέω μπα Ελληνικόυλι καλύτερα... 

Πιστεύω πως μια φορά στο τόσο μπορούμε να πιούμε κανονικό καφέ δεν το θέλω με τίποτα το ντεκαφ... 

Κορίτσια όσες κάνετε αντίπικτικες λόγο θροβοφυλιας έχετε κάνει την εξέταση d-dimers??Μέχρι τώρα έκανα Anti-Xa αλλά ο Αιματολογος λέει να κάνουμε την άλλη... 

Γενικά οι γνώμες διίστανται σχετικά με ντεκαφ κ καφέ. Μερικοί γιατροί επιτρέπουν να πιεις καφέ κ άλλοι λένε ντεκαφ ! Εμένα προσωπικά δν μου αρέσει καθόλου ο ντεκαφ προτιμώ να πίνω ένα μονό εσπρεσσακι ή μονό ελληνικό παρά ντεκαφ. Κ να σου πω δν τον πινω κ όλο δυο τρεις γουλιές πινω κ το αφήνω! Κ φρεντο κάνω με μονή δόση αλλά κάποιες φορες κ με διπλή Γτ δν τον πινω όλο . Απ τη στιγμή που δν κάνουμε κατάχρηση κ πίνουμε ένα καφέ με λίγα mg καφεΐνης δν διατρέχει κάποιο κίνδυνο το μωράκι μας! Εχω ακούσει περιπτώσει που ο γιατρος τους επέτρεπε να πίνουν κ ένα ποτήρι κρασί τη βδομάδα! Εγω δν πινω γουλιά αλκοόλ κ προ εγκυμοσυνης όποτε ο καφές δν είναι κάτι. Αν όλα γίνονται με μέτρο κ με σωστή διατροφή πιστεύω πως δν υπάρχει πρόβλημα. 
Εγώ δν κάνω αντιπηκτικές αλλά κάνω μια φορά το χρόνο d-dimers  για άλλους λόγους. Καλά είπε ο αιματολόγος να την κανείς Γτ δείχνει γενικά για περίπτωσεις θρομβώσεων ,εκλάμψιας . Καλό είναι να γινετε στην εγκυμοσυνη ειδικά μετά τον 6ο μηνα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, depifish είπε:

Μηπως βαζεις και ultrogestan κολπικα; γιατι κι αυτα δημιουργουν παραπανω υγρα. Γενικα νομιζω ειναι φυσιολογικο, εκτος αν μυριζουν περιεργα, αν ειναι ασπρα πυκτα σαν γιαουρτι και αν ειναι τοσα πολλα σαν να τα εχεις κανει πανω σου!! 

Θα ηθελα κι εγω να καταλαβω πως ειναι οι συσπασεις γιατι στη β επιπεδου μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα πολλες αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Υποθετω οτι ειναι κατι σαν πονοι περιοδου και κατι σαν σφιξιμο ισως σε καποια σημεια; Νομιζω ομως κι εγω οτι ξεχωριζουν αρκετα απο τις κινησεις του μωρου οι οποιες ειναι πιο κοφτες και εντονες και καποιες αλλες σαν τρεμουλιασμα.

Κοριτσια σημερα ειχαμε τον πολιτικι γαμο! Εγω γενικα σαν ανθρωπος ολως περιεργως δεν ειμαι πολυ φαν των γαμων, τους βαριεμαι αφανταστα και το καναμε κυριως για να μην εχουμε θεμα με την αναγνωριση του παιδου (και για να σταματησουν να μου τα πριζουν οι δικοι μου! Χαχαχχα!) και ηθελα απλα να παω να υπογραψω και να φυγω! Αλλα που τετοια τυχη! Μας βαλανε να κραταμε την ανθοδεσμη ταυτοχρονα ο ενας απεναντι απο τον αλλον και ελεγε καποια λογια ο αντιδημαρχος και επρεπε να τα επαλαμβανουμε! Τα μισα δεν τα καταλαβαινα με τη μασκα που φοραγε,  και καθε τρεις και λιγο ρωταγα τι και πως και γενικα ηταν αρκετα αμηχανη και αστεια η ολη διαδικασια!  Αλλα πολυ γραφειοκρατια βρε παιδι μου... Για να κανω την αιτηση επρεπε να μαζεψω ενα πακο χαρτια!!! 

Να ζήσετε @depifish μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Γενικά οι γνώμες διίστανται σχετικά με ντεκαφ κ καφέ. Μερικοί γιατροί επιτρέπουν να πιεις καφέ κ άλλοι λένε ντεκαφ ! Εμένα προσωπικά δν μου αρέσει καθόλου ο ντεκαφ προτιμώ να πίνω ένα μονό εσπρεσσακι ή μονό ελληνικό παρά ντεκαφ. Κ να σου πω δν τον πινω κ όλο δυο τρεις γουλιές πινω κ το αφήνω! Κ φρεντο κάνω με μονή δόση αλλά κάποιες φορες κ με διπλή Γτ δν τον πινω όλο . Απ τη στιγμή που δν κάνουμε κατάχρηση κ πίνουμε ένα καφέ με λίγα mg καφεΐνης δν διατρέχει κάποιο κίνδυνο το μωράκι μας! Εχω ακούσει περιπτώσει που ο γιατρος τους επέτρεπε να πίνουν κ ένα ποτήρι κρασί τη βδομάδα! Εγω δν πινω γουλιά αλκοόλ κ προ εγκυμοσυνης όποτε ο καφές δν είναι κάτι. Αν όλα γίνονται με μέτρο κ με σωστή διατροφή πιστεύω πως δν υπάρχει πρόβλημα. 
Εγώ δν κάνω αντιπηκτικές αλλά κάνω μια φορά το χρόνο d-dimers  για άλλους λόγους. Καλά είπε ο αιματολόγος να την κανείς Γτ δείχνει γενικά για περίπτωσεις θρομβώσεων ,εκλάμψιας . Καλό είναι να γινετε στην εγκυμοσυνη ειδικά μετά τον 6ο μηνα

Κι εγώ συμφωνώ στο όλα με μέτρο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...