Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 51 λεπτά , Brigitt είπε:

Εγώ είχα πάρει και καρότσι 3σε 1 που είχε και το αβγό που γίνεται και καθημασμα αυτοκινήτου απλά να ξέρεις αυτό δένει μόνο με την ζώνη μερικοί λένε πως δεν είναι απόλυτα ασφαλές αλλά δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα για να έχω γνώμη είχα πάρει από την αρχή και το κάθισμα 0-36 που λες αυτό είχε isofix βάση για το αυτοκίνητο (πρέπει όμως να κοιτάξεις να ταιριάζει το σύστημα με το δικό σου αυτοκίνητο στο δικό μας ταιριαζε) και είναι απόλυτα ασφαλές απλά δεν ξαπλώνει τόσο πολύ ώστε να μπορεί να κάτσει ένα νεογέννητο γι αυτό και χρησιμοποιήσαμε το αβγό κανένα εξάμηνο και μετά μπήκε στο άλλο κάθισμα τώρα και στο δεύτερο το ίδιο θα κάνω ...

Εγώ από την αρχή του δεύτερου τριμήνου έκοψα το φολικό μου είπε δεν χρειάζεται πια και παίρνω σίδηρο και ασβέστιο χωρίς να έχω στις εξετάσεις έλλειψη όταν του είπα πως το ασβέστιο δεν μπορώ να το πιω με τίποτα μου είπε αυτό το παίρνεις για όταν γίνεις 60 χρόνων να μην σου βγούνε τότε πρόβλημα όχι για το μωρό 

Εμένα ο γιατρός μου ,μου είπε ότι το ασβέστιο έχει καταργηθεί εδώ κ χρόνια γιατί κάνει ασβεστοματα στα νεύρα του μωρού και ότι το έχουν αντικαταστήσει με την D3 .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εμένα ο γιατρός μου ,μου είπε ότι το ασβέστιο έχει καταργηθεί εδώ κ χρόνια γιατί κάνει ασβεστοματα στα νεύρα του μωρού και ότι το έχουν αντικαταστήσει με την D3 .

Δεν το έχω ξανά ακούσει και δεν ξέρω καθόλου αυτό το θέμα ειλικρινά ... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαφορετική γιατρό είχα στην αρχή πάλι μου έδινε ασβέστιο άσχετα που εγώ τώρα δεν το πίνω σχεδόν ποτέ ... D3 δεν μου έχει δώσει καθόλου για τον ήλιο δεν είναι αυτό?? Το έδινα στο μωρό το χειμώνα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blondie 2020 είπε:

Μεγια!! Οκ το σαββατο θα παω να δω το καροτσι που θελω κ θα κοιταξω και αν ερχεται και με αυγο!

Οσο για τις εξετασεις καθε γιατρος λερι τα δικα του χα χα! Να ακους υον δικο σου ομως νομιζω! Εμενα με βαζει καθε μηνα ν κανω κ παιρνω πολυβιταμινες, φυλλικο, ασβεστιο, σιδηρο, μαγνησιο, βιτ d και προγεστερονη. Αλλα για προληψη, αλλα για συμπληρωμα επειδη ειμαι χορτοφαγος κτλ!

Καλησπέρα κορίτσι μου! Προγεστερονη Γτ παίρνεις ακόμη; Έχεις κάποιο θέμα με αιμορραγίες;

πρίν από 52 λεπτά , Brigitt είπε:

Δεν το έχω ξανά ακούσει και δεν ξέρω καθόλου αυτό το θέμα ειλικρινά ... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαφορετική γιατρό είχα στην αρχή πάλι μου έδινε ασβέστιο άσχετα που εγώ τώρα δεν το πίνω σχεδόν ποτέ ... D3 δεν μου έχει δώσει καθόλου για τον ήλιο δεν είναι αυτό?? Το έδινα στο μωρό το χειμώνα 

Η d3 είναι βιταμίνη η ποια απορροφάται από τον ήλιο αλλά κ από λιπαρά ψάρια όπως σολομός ,σαρδέλα κ σκουμπρί. Βοηθάει στην υγεία των οστών,των ορμονών κ πολλων άλλων κ βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου , γι αυτό πλέον τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι γιατροί δίνουν κ βιτ. D στην εγκυμοσυνη! Εγώ παίρνω κ ασβέστιο κ βιτ. D . Βέβαια έπαιρνα κ πριν την εγκυμοσυνη! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sweetheart12 said:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Προγεστερονη Γτ παίρνεις ακόμη; Έχεις κάποιο θέμα με αιμορραγίες;

Η d3 είναι βιταμίνη η ποια απορροφάται από τον ήλιο αλλά κ από λιπαρά ψάρια όπως σολομός ,σαρδέλα κ σκουμπρί. Βοηθάει στην υγεία των οστών,των ορμονών κ πολλων άλλων κ βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου , γι αυτό πλέον τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι γιατροί δίνουν κ βιτ. D στην εγκυμοσυνη! Εγώ παίρνω κ ασβέστιο κ βιτ. D . Βέβαια έπαιρνα κ πριν την εγκυμοσυνη! 

Παιρνω λογω διδυμης κυησης κ προληπτικα για τον τραχηλο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Προγεστερονη Γτ παίρνεις ακόμη; Έχεις κάποιο θέμα με αιμορραγίες;

Η d3 είναι βιταμίνη η ποια απορροφάται από τον ήλιο αλλά κ από λιπαρά ψάρια όπως σολομός ,σαρδέλα κ σκουμπρί. Βοηθάει στην υγεία των οστών,των ορμονών κ πολλων άλλων κ βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου , γι αυτό πλέον τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι γιατροί δίνουν κ βιτ. D στην εγκυμοσυνη! Εγώ παίρνω κ ασβέστιο κ βιτ. D . Βέβαια έπαιρνα κ πριν την εγκυμοσυνη! 

Είχες έλλειψη της βιταμίνης ? Εγώ γενικά δεν έχω έλλειψη καμίας βιταμίνης καθώς φαίνεται σε καμία εγκυμοσύνη από τις δύο , δυο διαφορετικοι γιατροι δεν μου είπαν να την πάρω (αν και έχω στο σπίτι) αλλά τέλος πάντων ίσως να μην την δίνουν όλοι οι γιατροί να μην είναι τόσο αναγκαίο πάντως ο ήλιος με βλέπει μπορώ να πω αρκετά ... Ευτυχώς που δεν μου έχει δώσει να παίρνω πολλά δηλαδή η προηγούμενη γιατρός στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έδινε μαγνήσιο από την αρχή προληπτικά (μπλιαξ) τωρα αυτές δεν μου έχει αναφέρει κάτι για αυτό ευτυχώς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Brigitt είπε:

Δεν το έχω ξανά ακούσει και δεν ξέρω καθόλου αυτό το θέμα ειλικρινά ... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαφορετική γιατρό είχα στην αρχή πάλι μου έδινε ασβέστιο άσχετα που εγώ τώρα δεν το πίνω σχεδόν ποτέ ... D3 δεν μου έχει δώσει καθόλου για τον ήλιο δεν είναι αυτό?? Το έδινα στο μωρό το χειμώνα 

Στα 3 μου κοριτσια είχα άλλον γιατρό κ επερνα κ εγώ ασβέστιο βέβαια πάνε χρόνια και ρώτησε ο άντρας μου μα καλά δεν πρέπει να πάρει κ ασβέστιο ,και είπε όχι για τους λόγους που σου είπα . Υποτίθεται ότι D3 παίρνουμε από τον ήλιο αλλά για να πάρει κάποιος την ποσότητα που χρειάζεται πρέπει να καθήσει αρκετή ώρα στο ήλιο κάτι που δεν θα κάνει μια εγκυμονούσα ,κ βοηθάει στην ανάπτυξη του εμβρύου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Παιρνω λογω διδυμης κυησης κ προληπτικα για τον τραχηλο!

Μάλιστα ! Ποσα χιλιοστά είναι ο τράχηλος σου; 

πρίν από 21 λεπτά , Brigitt είπε:

Είχες έλλειψη της βιταμίνης ? Εγώ γενικά δεν έχω έλλειψη καμίας βιταμίνης καθώς φαίνεται σε καμία εγκυμοσύνη από τις δύο , δυο διαφορετικοι γιατροι δεν μου είπαν να την πάρω (αν και έχω στο σπίτι) αλλά τέλος πάντων ίσως να μην την δίνουν όλοι οι γιατροί να μην είναι τόσο αναγκαίο πάντως ο ήλιος με βλέπει μπορώ να πω αρκετά ... Ευτυχώς που δεν μου έχει δώσει να παίρνω πολλά δηλαδή η προηγούμενη γιατρός στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έδινε μαγνήσιο από την αρχή προληπτικά (μπλιαξ) τωρα αυτές δεν μου έχει αναφέρει κάτι για αυτό ευτυχώς 

Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό κ μου είχε δώσει ο γιατρος μαζί με την αγωγή όταν ξεκίνησα πριν 7 χρόνια! Έλλειψη βιταμίνης D έχουμε σχεδόν όλοι κ μένα με βλέπει αρκετά ο ήλιος Γτ κάθε καλοκαίρι είμαι πολλές ωρες στη θαλασσα. Ακόμη κ ο άντρας μου που δούλευε σε εξωτερικό χώρο για ένα χρόνο κ όλο το καλοκαίρι ήταν στον ήλιο όταν έκανε εξετάσεις για βιτ. D είχε 18 ενώ πρέπει να είναι πάνω  από 30. Εγώ τώρα έχω γύρω στο 45 δν έχω ξαναμετρησει από τις πρώτες βδομαδες της εγκυμοσυνης που μέτρησα.  Εγώ δν έπαιρνα μαγνήσιο αλλά ξεκίνησα πριν μια βδομάδα Γτ μουδιάζουν κ πονάνε τα δάχτυλα των χεριών κ έτσι ξεκίνησα! Κ είναι κάτι αμπούλες που τις σιχαίνομαι ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

32! Εσενα;

Εμένα στην αυχενική ήταν 30. Ο γιατρος δν μου είπε πάντως να συνεχισω προγεστερονη, βεβαια δν κυοφορώ δίδυμα. Μου είπε παντως ότι στην β επιπέδου ξανά μετράνε τον τράχηλο κ ότι από εκεί κ πέρα είναι πιο αξιόπιστο το μήκος του τραχήλου. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sweetheart12 said:

Εμένα στην αυχενική ήταν 30. Ο γιατρος δν μου είπε πάντως να συνεχισω προγεστερονη, βεβαια δν κυοφορώ δίδυμα. Μου είπε παντως ότι στην β επιπέδου ξανά μετράνε τον τράχηλο κ ότι από εκεί κ πέρα είναι πιο αξιόπιστο το μήκος του τραχήλου. 

Ναι εννοειται, εμενα μου το μετραει σε καθε επισκεψη. Πανω απο 30 εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !!!Να σας ρωτήσω όσες γράφετε αναρρωτικες ,πληρώνει το ΙΚΑ ή και ο εργοδότης?

Την πρώτη αναρρωτική την πληρώνει και το ΙΚΑ και ο εργοδότης και μπαίνουν και ένσημα κανονικά...όλες τις υπόλοιπες τις πληρώνει μόνο το ικα εκτός αν σου πουν ότι ο εργοδότης πρέπει να πληρώσει κάποια διαφορά μια δυο ημερών ...τώρα θα καταθέσω την τέταρτη αναρρωτικες και έχω πληρωθεί μια ...πραγματικά έχω αγανακτήσει με το ΙΚΑ..έχω βγει εκτός υπολογισμών τελείως ...

1 hour ago, Brigitt είπε:

Δεν το έχω ξανά ακούσει και δεν ξέρω καθόλου αυτό το θέμα ειλικρινά ... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαφορετική γιατρό είχα στην αρχή πάλι μου έδινε ασβέστιο άσχετα που εγώ τώρα δεν το πίνω σχεδόν ποτέ ... D3 δεν μου έχει δώσει καθόλου για τον ήλιο δεν είναι αυτό?? Το έδινα στο μωρό το χειμώνα 

Ούτε εμένα Μ δίνει ασβέστιο γτ πέρα από αυτό που είπε η Βιολέτα προκαλεί και συσπάσεις λένε ...επίσης όσες έχουν θέμα με καρδιακά επίσης δεν κάνει να πάρουν ...επίσης έχω την εξής απορία ...όντως ολοι παίρνουν τα μωρά με το αυγό στις πρώτες μετακινήσεις τους αλλά και για αυτόν τον λόγο δεν είναι και οι καλαθουνες ??το καρότσι που Μ έκαναν δώρο το οποίο είναι και αρκετά καλό είναι τρία σε ένα αλλά έχει και καλαθουνα που κουμπώνει πάνω και αυγό και το κανονικό κάθισμα...

 

Σήμερα ξύπνησα με ένα βάρος στα πόδια ...λες και έχω πάνω βαρακια και δεν μπορώ να είμαι όρθια καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Blondie 2020 said:

32! Εσενα;

Και εγώ συνεχίζω την κολπική προγεστερόνη (crinone) προοληπτικά για τον τράχηλο λόγω δίδυμης κύησης.

Σχετικά με τη βιταμίνη D, η δική μου μέτρηση τον Ιούνιο ήταν 17. Βαίνει μειούμενη, καθώς το Μάιο είχα 23. Τώρα ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε ένα σκεύμασμα που θα το παίρνω μία φορά την εβδομάδα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Εμένα στην αυχενική ήταν 30. Ο γιατρος δν μου είπε πάντως να συνεχισω προγεστερονη, βεβαια δν κυοφορώ δίδυμα. Μου είπε παντως ότι στην β επιπέδου ξανά μετράνε τον τράχηλο κ ότι από εκεί κ πέρα είναι πιο αξιόπιστο το μήκος του τραχήλου. 

Εμένα μου μέτρησαν στην β επιπέδου τον τράχηλο ο οποίος είναι 28....Μ είπε ότι πάνω από 25 είναι οκ και ότι συνήθως οι γιατροί μετράνε τράχηλο μαζί με κόλπο και βγάζουν έναν αριθμό ...αν λέει μου μετρούσε και τον κόλπο μαζί θα ήταν γύρω στο 32....επίσης Μ εξήγησε ότι όταν είναι κάποια να έχει θέμα με τον τράχηλο το παθαίνει μεταξύ αυχενικής και β επιπέδου...από εκεί κ πέρα Μ είπε να μην αγχώνομαι ...αλλά όπως πάντα εγώ κάτι θα βρω να ανησυχήσω....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριστια και εγω παίρνω D3 από την αρχή και τώρα μου έδωσε και κάποιες βιταμίνες ακόμα Ω3 και κάποιες άλλες μαζί δεν τρώω καθλου ψάρι αηδιάζω!!!Όταν παίρνεις προγεστερόνη δεν κάνει να πάρεις ασβέστιο γιατί γίνετε κάποιου είδους αντίδραση εγώ επειδή παίρνω ακόμα δεν μου έχει δώσει ασβέστιο...και μαγνήσιο από τον 3ο και μετά. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Blondie 2020 said:

Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω για καθισματακι αυτοκινητου γιατι εχω μπερδευτει και θα παω στο μαγαζι και θα γινω ρεζιλι! Αλλο ειναι το αυγο κ αλλο το καθισματακι αυυοκινητου απο 0; Δηλαδη για νεογεννητα τι κοιταμε; εγω κοιτουσα τα 0-36 αλλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι ασφαλη; επισης αλλα εχουν βαση και αλλα οχι η αν θελεις βαζεις βαση και αν θελεις τα δενεις στο αυτοκινητο; 

Το αυγό είναι ένα καθισματάκι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί χονδρικά για το πρώτο έτος του μωρού. Αν το μωράκι είναι μεγαλόσωμο, μπορεί να μην χωράει στο αυγουλάκι πριν χρονίσει.

Τα καινούρια αυγουλάκια είναι συμβατά με βάσεις isofix. Αν αποφασίσεις να πάρεις αυγουλάκια, να κοιτάξεις να μπαίνουν και στο καρότσι. Στο book for two υπάρχει αντάπτορας που κουμπώνει πάνω στο καρότσι και εκει πάνω κουμπώνουν τα αυγουλάκια. Βέβαια, όλο αυτό γίνεται αρκετά ψηλό, και δημιουργεί πρόβλημα ορατότητας για ανθρώπους που δεν έχουν και το πρώτο μπόι. Εγώ για παράδειγμα, δεν θα βλέπω πού τελειώνει το πεζοδρόμιο! Έκανα πρόβα και κατάλαβα ότι θα χρειάζομαι ξυλοπόδαρα!

Το θετικό με τα αυγουλάκια είναι ότι αν για παράδειγμα θέλεις να βγεις για καφέ, βάζεις τα παιδάκια στα αυγουλάκια, κουμπώνεις πανεύκολα τα αυγουλάκια στη βάση isofix (η οποία αγοράζεται ξεχωριστά), τα μωράκια μπορεί να έχουν κοιμηθεί, φτάνεις στην καφετέρια, κάνεις ένα κλικ,  ξεκουμπώνεις τα αυγουλάκια από τη βάση του isofix,  τα παίρνεις στα χέρια, πας στην καφετέρια, τα ακουμπάς σε καρέκλες, χωρίς να διαταράξεις τον ύπνο τους. Βέβαια, λένε ότι καλό είναι να αφήνεις τα μωράκια για maximum 2 ώρες μέσα στο αυγουλάκι. Κάθε 2 ώρες θα τα βγάλεις λιγουλάκι, να ξεπιαστούν, ίσως ενδεχομένως να είναι και η ώρα τους να φάνε.

Το αρνητικό είναι ότι δεν είναι φθηνούλικα και τα χρησιμοποιείς μόνο για maximum ένα έτος. 

Αντί για αυγό, μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν τα καθισματάκια αυτοκινήτου, τα οποία, έχουν built in τη βάση isofix. Κάποια καθισματάκια είναι από νεογνά μέχρι κάποιο ύψος (το καινούριο standard δεν έχει κιλά αλλά ύψος, παρότι το ύψος αντιστοιχεί σε ηλικίες). Αυτά λοιπόν τα καθισματάκια έχουν κάτι μαξιλαράκια, που είναι απαραίτητα για τα νεογνά, και καθώς μεγαλώνει το παιδάκι, βγαίνουν αυτές οι επενδύσεις-μαξιλαράκια για να μεγαλώνει ο χώρος του καθίσματος.

Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις να έχουν διαπιστεύσεις και να έχουν περάσει τα crash tests. Ίσως επίσης να είναι καλό να έχουν δυνατότητα να γυρίζουν (rotation) πάνω στη βάση τους, ώστε να μπορείς πιο εύκολα να βάζεις τα μωράκια και αργότερα παιδάκια στο καθισματάκι χωρίς να ξεμεσιάζεσαι. 

Κάποιοι προτιμούν να πάρουν κατευθείαν τα καρεκλάκια. Κάποιοι παίρνουν πρώτα τα αυγουλάκια.

Αν πάντως πάρεις τα καρεκλάκια κατευθείαν, νομίζω ότι μπορείς να πάρεις τα παιδάκια αγκαλίτσα και να βγεις από το μαιευτήριο. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει μια πωλήτρια στο bebejou. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...