Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

Τωρα που το λέτε καλη ιδέα μου φαίνεται!!! Ευχαριστώ!!!

Κορίτσια εχω δυο ερωτήσεις:

Για τη δεύτερη δοση του επιδόματος γεννησης κάνουμε αιτηση εκ νέου;

Για το επίδομα παιδιού απο τον ΟΠΕΚΑ ξερετε αν έχει ανοίξει η πλατφόρμα;Ειχα διαβάσει οτι θα ξεκινουσαν οι αιτήσεις τελη Φεβρουαρίου αλλά οσες φορες μπήκα μέχρι και προχθές δεν εβγαλα ακρη.

@Roulaa@ βασικά δεν το ξερει οτι την παίρνουμε μαζί, δεν της το λέμε γιατί θα αρχίσει που το πατε το παιδί κλπ.

Δεν έχω κανένα προβλημα μαζι της, αλλά δεν θελω να της την αφησω. Ουτε καν να της πω να έρθει να την κρατήσει να κάνω κάποιες δουλειές. Δεν θελω να αρχισω τέτοιες διαδικασίες μια χαρά απόσταση έχουμε μας παίρνουν αν θέλουν να έρθουν, η ρωτάνε αν γίνεται να παμε εμείς απο εκει. Ειναι πολύ καλοι άνθρωποι απλα εγώ προτιμώ να μείνουν τα πράγματα ως εχουν.

Οταν εχει καλο καιρο ο μπαμπάς της την πάει βόλτα εκεί και λίγο πριν τελειωσω εγώ μάθημα έρχεται στη σχολή. Έτσι το κάναμε απο τον Ιανουάριο που πηγαινα για λίγο.Τωρα που θα αναλαβω ολα μου τα τμήματα παλι θα ειναι περισσότερες ωρες μαζι μου. Θα της φτιαξω μια γωνία με στρώμα παζλ και καποια παιχνίδια της να κάθεται και το δεύτερο καρότσι θα το εχω μονο για τη σχολή.

 

Απο ύπνο είμαστε καθε μέρα διαφορετικά. Χθες παλι ξυπνησε 5 παρά το πρωί,θηλασε και ευτυχως!κοιμηθηκε κατευθειαν ως τις 8μιση. Και απο εκεινη την ωρα τώρα κοιμήθηκε παλι, το τι λέει το στομα της ολη την ώρα!!!

Για τα 2000 χιλ.δεν χρειάζεται μια φορά κάνουμε αίτηση.Για το Α21 από ότι διάβασα άνοιξε εχθές .

Εμεις έχουμε 3 μέρες που κάνει με το στον μπρρρρρουυ και γεμίζει τον τόπο  όλο σάλια

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Για τα 2000 χιλ.δεν χρειάζεται μια φορά κάνουμε αίτηση.Για το Α21 από ότι διάβασα άνοιξε εχθές .

Εμεις έχουμε 3 μέρες που κάνει με το στον μπρρρρρουυ και γεμίζει τον τόπο  όλο σάλια

Αν ξέρεις τα άλλα 1000€ πότε θα μπούνε? Εγώ γέννησα 17/10 τα πρώτα 1000 μπήκαν τέλος Νοεμβρίου. Το δεύτερο χιλιάρικο τέλος Μαρτίου θα μπει? Λέει 5 μήνες μετά. Αλλά μετά απ τη γέννα ή 5 μήνες μετά τα πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Για τα 2000 χιλ.δεν χρειάζεται μια φορά κάνουμε αίτηση.Για το Α21 από ότι διάβασα άνοιξε εχθές .

Εμεις έχουμε 3 μέρες που κάνει με το στον μπρρρρρουυ και γεμίζει τον τόπο  όλο σάλια

Χαχαχαχ κι εμένα σε αυτή τη φάση είναι με το μπρρρρρρρρ.... Να είσαι από μια μεριά, το πρωί που της δίνω το σιρόπι για την παλινδρόμηση κ να κάνει μπρρρρρρ κ πάνε τα σιρόπια παντουυυυυυυυ 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγαμε παιδίατρο κάναμε έμβολιο!!!Μια χαρά ο μπέμπης 7200 ,δεν θα του δώσουμε κρέμα γιατί δεν την χρειάζεται θα μπούμε κατευθείαν στο φαγητό και φρούτο .Είδε και τα ούλα μας είναι λίγο πρησμένα κ μας έδωσε κρέμα της φρεσιντερμ.Οσες έχετε βάλει την βάζουμε μετά το φαγητό ?και αν θέλει να ξαναφάει πρέπει να περάσει κάποια ώρα γιατί δεν έχει περαιτέρω οδηγίες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια πήγαμε παιδίατρο κάναμε έμβολιο!!!Μια χαρά ο μπέμπης 7200 ,δεν θα του δώσουμε κρέμα γιατί δεν την χρειάζεται θα μπούμε κατευθείαν στο φαγητό και φρούτο .Είδε και τα ούλα μας είναι λίγο πρησμένα κ μας έδωσε κρέμα της φρεσιντερμ.Οσες έχετε βάλει την βάζουμε μετά το φαγητό ?και αν θέλει να ξαναφάει πρέπει να περάσει κάποια ώρα γιατί δεν έχει περαιτέρω οδηγίες

Δεν έχω ίδεα πως μπαίνει. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε στη μεγάλη αλλά μου είχαν πει δε βλέπεις κ μεγάλη διαφορά. Αν τη χρησιμοποιήσεις πες μας εντυπώσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Roulaa@ είπε:

Δεν έχω ίδεα πως μπαίνει. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε στη μεγάλη αλλά μου είχαν πει δε βλέπεις κ μεγάλη διαφορά. Αν τη χρησιμοποιήσεις πες μας εντυπώσεις 

Θυμάμαι στα κορίτσια μου έκανε δουλειά μια άλλη που επερνα την μουντιζαλ,αλλά μου έδωσε αυτή γιατί είναι πολύ μικρός γιατί την άλλη .

Κορίτσια ένα σας λέω είναι ξύπνιος από της 4παρα τέταρτο το μεσημέρι με 20 λεπτά ύπνο μόνο κ ακόμα παλεύω να τον κοιμισω ,εχω χάσει κάθε πάσα ιδέα για αυτό το παιδί .

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 12:42 ΜΜ, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα εσείς αδιαθετησατε?όσες θηλάζετε είδατε διαφορά στην ροή ή στο μωρό?

Εγώ δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα και σκεφτείτε κάνω μεικτή.. αναρωτιέμαι πότε!

21 ώρες πρίν, Milena είπε:

Εγω σήμερα ξεκινησα δουλειά (εχω σχολή μπαλέτου/εναέριων ακροβατικων) και κοριτσια την πήρα μαζί, δεν θελω να την αφήσω στην πεθερά μου. Επειδή δουλεύουμε μαζι με τον σύζυγό μου ηταν κι εκείνος εκεί και την εκανε μερικές βόλτες πανω κατω στο καρότσι αν και την περισσότερη ώρα χαζευε τα κορίτσια. Γενικά εχω αποφασίσει να την παίρνω μαζι μου οπου και αν παω.Και τώρα που θηλάζει κιόλας ειναι ακομα πιο εύκολο. Χθες κοιμηθηκε κανονικά οπως πάντα, εντωμεταξυ απο ομιλία ολη μερα κελαηδαει σήμερα εχει πολύ πλάκα!!!

@depifish για το πάρκο θα συμφωνήσω κι εγω με την Βιολέτα. Εμενα μου εχουν χαρίσει δύο ενα MAxi Cosi και ενα Lionelo το δεύτερο εχει και αλλαξιερα και εχω και ακομα ενα δεν ξερω τι μάρκα αλλά δεν βλέπω και μεγάλες διαφορές. Οπότε ισως το καλύτερο ειναι να επενδύσεις στο στρωμα οπως είπαν και τα κορίτσια!

Επίσης κι εγω τωρα ψαχνω κουνια αν και δεν θελω να δωσω πολλά γιατί σκέφτομαι οτι μολις μεγαλώσει λίγο θα ηθελα να της φτιαξουμε κρεβάτι Montessori.Οποτε κοιταω μεταχειρισμένα στο FB marketplace (εχω κανει φοβερές αγορές απο εκεί, καρότσι/λικνο/μαξιλαρι θηλασμού που εψαχνα το lactimi και ειναι απλά τέλειο/ενδοεπικοινωνια). 

Πόσο τέλειο που την πήρες μαζί!; Δεν εμπιστεύομαι κανέναν και δε θέλω να την αφήσω σε κανέναν ούτε εγώ, ειλικρινά.
Την πήρα σε καφετέρια μαζί και ήταν πάρα πολύ ήσυχη, κοίταγε γύρω γύρω και κοιμήθηκε την περισσότερη ώρα.
Κούνια θα πάρω από τα ΙΚΕΑ και θα αγοράσω και στρώμα μόνο.
Γενικά, φοβάμαι λίγο από το marketplace, πως αγοράζεις; Δίνεις ραντεβού και τα παίρνεις χέρι με χέρι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, βιολετα3 said:

Θυμάμαι στα κορίτσια μου έκανε δουλειά μια άλλη που επερνα την μουντιζαλ,αλλά μου έδωσε αυτή γιατί είναι πολύ μικρός γιατί την άλλη .

Κορίτσια ένα σας λέω είναι ξύπνιος από της 4παρα τέταρτο το μεσημέρι με 20 λεπτά ύπνο μόνο κ ακόμα παλεύω να τον κοιμισω ,εχω χάσει κάθε πάσα ιδέα για αυτό το παιδί .

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει ενα τεταρτο με 20 λεπτα πριν το φαι να της βαλω. Αλλα οσες φορες και να της εχω βαλει δεν εχω δει και καμια τρελη διαφορα. 

Εγω με τον υπνο της σηκωνω τα χερια ψηλα. Στις αρχες ειχα ξεκινησει και τη νανουριζα στη κλασσικη σταση αγκαλιας. Εκει ομως στο αλμα στις αρχες που ηταν 3 μηνων και κατι ψηλα, οποτε νυσταζε, με το που την εβαζα αγκαλια εσκουζε, τεντωνοταν, χτυπιοταν. Και σιγα σιγα δεν ηθελε καθολου σε αυτη τη σταση. Αρχισα να πιστευω οτι καταλαβαινει οτι θελω να τη κοιμησω, και επειδη αυτη δεν θελει, το καταλαβαινει και αντιδρα. Λιγο τραβηγμενο μου φανηκε σαν σκεψη για μωρακι 3.5 μηνων, αλλα ξερω γω; Αρχισα λοιπον τοτε να χρησιμοποιω και το καροτσι. Την επαιρνα αγκαλια αλλα ορθια, και οταν ενοιωθα οτι κουραζομουν, την εβαζα στο καροτσι σε θεση στο πλαι, κουνουσα και καποιες.φορες επιανε και κοιμοταν. Πριν ομως καμια 10αρια μερες, αρχισε να τσιναει και στο καροτσι! Με το που την εβαλα τις προαλλες, εβαλε κατι στριγγλιες... αλλο πραμα! Επρεπε οπωσδηποτε να την αφησω γιατι τα χερια μου πονουσαν και στο τελος θα θρουλισουν, και αρχισε να στριγγλιζει, ειχε γινει μπορντω και την επιασε βηχας απο το ζορι της!!! Τρελαθηκα! Και στον πατερα της οταν επιχειρουσε στο καροτσι τα ιδια! Αρα τελος και το καροτσι... Ακομα και η πεθερα μου που ηταν η μονη που τη καταφερνε να τη κοιμιζει, εχει απελπιστει! Γιατι ακολουθουσε την εξης διαδικασια: την επαιρνε αγκαλια ορθια, την ψιλοκουκουλωνε με ενα κουβερτακι, εκλεινε φωτα και πατζουρια στο δωματιο, και ξεκιναγε να τη κουναει και να της μουρμουρα ενα τραγουδακι. Που και που γκρινιαζε αλλα στο τελος την επαιρνε ο υπνος, αλλα ολο αυτο πετυχαινε μεχρι χτες!! Απο χτες, με το που μπαινει μεσα στο σκοτεινο δωματιο με το κουβερτακι, αρχιζει να κλαιει, να χτυπιεται, να τη σπρωχνει, να τη κλωτσαει, να τραβαει το κουβερτακι, να ριχνει πιπιλες... χαμος!!! Με το που βγαινει απο το δωματιο αμεσως ηρεμει! Ξαναμπαινει δωματιο, παλι χαμος!! Βγαινει δωματιο, σταματα! Και μιλαμε το ματι να της εχει φτασει στον αστραγαλο απο τη νυστα, να τριβει ματακια, να γκρινιαζει, αλλα οοοοοοοχι! ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΕΤΕ ΕΜΕΝΑ!!!! ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΤΕ ΠΟΛΥΤΙΜΟ.ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΠΕΡΙΤΤΟΥΣ ΥΠΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΗΔΕΙΕΣ!!! Αληθεια εχω απελπιστει!! Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω απο το οτι καταλαβαινει ποτε θες να τη κοιμησεις, και αυτη δεν θελει! Ελεγα μηπως δεν της αρεσει το σκοταδι, αλλα τοσο καιρο δεν ειχε προβλημα! Ειλικρινα εχω μπερδευτει! 

Και για να μην πω για τις απιστευτεε κυκλοθυμιες! Εκει που γκρινιαζει γιατι πονανε δοντακια ή νυσταζει, ξαφνικα στο καπακι μπορει να αρχισει χαμογελα, γελια, να κουναει ποδαρακια χερακια χαρουμενα μεσα στην ενεργεια; Μηπως φταιει οτι ειναι ζυγος στο ζωδειο;;; Χαχαχαχαχ! 

Απαπα... ηντανε η σεντοναρα που γραψα παλι!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Εγώ δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα και σκεφτείτε κάνω μεικτή.. αναρωτιέμαι πότε!

Πόσο τέλειο που την πήρες μαζί!; Δεν εμπιστεύομαι κανέναν και δε θέλω να την αφήσω σε κανέναν ούτε εγώ, ειλικρινά.
Την πήρα σε καφετέρια μαζί και ήταν πάρα πολύ ήσυχη, κοίταγε γύρω γύρω και κοιμήθηκε την περισσότερη ώρα.
Κούνια θα πάρω από τα ΙΚΕΑ και θα αγοράσω και στρώμα μόνο.
Γενικά, φοβάμαι λίγο από το marketplace, πως αγοράζεις; Δίνεις ραντεβού και τα παίρνεις χέρι με χέρι; 

Ναι ειχαμε μιλήσει απο το messenger και μετά τηλεφωνικα για την ωρα κλπ. Ολες τις φορές συναντηθηκα με τις μαμάδες, μάλιστα η κοπέλα που πηρα το λίκνο μου χαρισε μια μεγάλη τσάντα με φορμακια και κορμακια σχεδόν καινουργια γιατί η δικη της μεγαλωσε πολυ γρήγορα και τα φορεσε ελάχιστα.Το μαξιλάρι θηλασμού μου το εστειλαν με Γενική Ταχυδρομική και πλήρωσα αντικαταβολή.

 

Αύριο παμε παιδίατρο εμείς για να δούμε!! Εντωμεταξυ σήμερα επεσε για υπνο στις 8μιση και δεν εχει ξυπνήσει, είμαι περιεργη να δω πότε θα ξυπνήσει, υπολογιζω στις 3 . Ισως και οχι γιατί κοιμάται πολύ ησυχα οχι οπως κάποια βραδια τωρα τελευταία που ολο στριφογύριζε στον ύπνο της.

 

@depifish πεθαινω με τις περιγραφές σου!!! Υπομονη ρε κοριτσι, τι άλλο!!!! Εμενα πάντως 2-3 φορες που πηγα να της τραγουδησω την ωρα που θηλαζε επειδή κοιτουσε αριστερά δεξιά και έμπαινε και εβγαινε καθε 5 δευτερόλεπτα στο στήθος, έβαλε τα κλάματα ηταν πολυ αστείο πραγματικα!!Με κοιταξε με ενα ύφος!!!! Αυτό με τον ανήσυχο θηλασμό το κάνει παντα το μεσημέρι.Λες να καταλαβαίνει οτι βιαζομαι να ετοιμαστουμε  ; 

Μπήκα στον ΟΠΕΚΑ και έκανα αίτηση για το 2022, ευχαριστώ πολύ κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, depifish είπε:

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει ενα τεταρτο με 20 λεπτα πριν το φαι να της βαλω. Αλλα οσες φορες και να της εχω βαλει δεν εχω δει και καμια τρελη διαφορα. 

Εγω με τον υπνο της σηκωνω τα χερια ψηλα. Στις αρχες ειχα ξεκινησει και τη νανουριζα στη κλασσικη σταση αγκαλιας. Εκει ομως στο αλμα στις αρχες που ηταν 3 μηνων και κατι ψηλα, οποτε νυσταζε, με το που την εβαζα αγκαλια εσκουζε, τεντωνοταν, χτυπιοταν. Και σιγα σιγα δεν ηθελε καθολου σε αυτη τη σταση. Αρχισα να πιστευω οτι καταλαβαινει οτι θελω να τη κοιμησω, και επειδη αυτη δεν θελει, το καταλαβαινει και αντιδρα. Λιγο τραβηγμενο μου φανηκε σαν σκεψη για μωρακι 3.5 μηνων, αλλα ξερω γω; Αρχισα λοιπον τοτε να χρησιμοποιω και το καροτσι. Την επαιρνα αγκαλια αλλα ορθια, και οταν ενοιωθα οτι κουραζομουν, την εβαζα στο καροτσι σε θεση στο πλαι, κουνουσα και καποιες.φορες επιανε και κοιμοταν. Πριν ομως καμια 10αρια μερες, αρχισε να τσιναει και στο καροτσι! Με το που την εβαλα τις προαλλες, εβαλε κατι στριγγλιες... αλλο πραμα! Επρεπε οπωσδηποτε να την αφησω γιατι τα χερια μου πονουσαν και στο τελος θα θρουλισουν, και αρχισε να στριγγλιζει, ειχε γινει μπορντω και την επιασε βηχας απο το ζορι της!!! Τρελαθηκα! Και στον πατερα της οταν επιχειρουσε στο καροτσι τα ιδια! Αρα τελος και το καροτσι... Ακομα και η πεθερα μου που ηταν η μονη που τη καταφερνε να τη κοιμιζει, εχει απελπιστει! Γιατι ακολουθουσε την εξης διαδικασια: την επαιρνε αγκαλια ορθια, την ψιλοκουκουλωνε με ενα κουβερτακι, εκλεινε φωτα και πατζουρια στο δωματιο, και ξεκιναγε να τη κουναει και να της μουρμουρα ενα τραγουδακι. Που και που γκρινιαζε αλλα στο τελος την επαιρνε ο υπνος, αλλα ολο αυτο πετυχαινε μεχρι χτες!! Απο χτες, με το που μπαινει μεσα στο σκοτεινο δωματιο με το κουβερτακι, αρχιζει να κλαιει, να χτυπιεται, να τη σπρωχνει, να τη κλωτσαει, να τραβαει το κουβερτακι, να ριχνει πιπιλες... χαμος!!! Με το που βγαινει απο το δωματιο αμεσως ηρεμει! Ξαναμπαινει δωματιο, παλι χαμος!! Βγαινει δωματιο, σταματα! Και μιλαμε το ματι να της εχει φτασει στον αστραγαλο απο τη νυστα, να τριβει ματακια, να γκρινιαζει, αλλα οοοοοοοχι! ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΕΤΕ ΕΜΕΝΑ!!!! ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΤΕ ΠΟΛΥΤΙΜΟ.ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΠΕΡΙΤΤΟΥΣ ΥΠΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΗΔΕΙΕΣ!!! Αληθεια εχω απελπιστει!! Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω απο το οτι καταλαβαινει ποτε θες να τη κοιμησεις, και αυτη δεν θελει! Ελεγα μηπως δεν της αρεσει το σκοταδι, αλλα τοσο καιρο δεν ειχε προβλημα! Ειλικρινα εχω μπερδευτει! 

Και για να μην πω για τις απιστευτεε κυκλοθυμιες! Εκει που γκρινιαζει γιατι πονανε δοντακια ή νυσταζει, ξαφνικα στο καπακι μπορει να αρχισει χαμογελα, γελια, να κουναει ποδαρακια χερακια χαρουμενα μεσα στην ενεργεια; Μηπως φταιει οτι ειναι ζυγος στο ζωδειο;;; Χαχαχαχαχ! 

Απαπα... ηντανε η σεντοναρα που γραψα παλι!!! 

Κάπως έτσι κ εμείς από όταν μπήκε στον 3 μήνα ,μόλις τον ξαπλώσω σε στάση ύπνου γίνεται το έλα να δεις .Εχθές τον είδε κ η παιδίατρος πως έκανε μόλις τον άφησα κάτω να τον εξετάσει πλανταξε στο κλαμα ακόμα δεν τον είχα ακουμπήσει ,κ μου λέει πως το κλάμα που κάνει είναι εκνευρισμός υπερένταση,και τ λέω κ εγώ πως να μην είναι αφού δεν κοιμάται.Θελω να πιστεύω πως μόλις βγούμε από αυτό το άλμα να επιστρέψουμε στης παλιές συνήθειες μας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Milena είπε:

Αύριο παμε παιδίατρο εμείς για να δούμε!! Εντωμεταξυ σήμερα επεσε για υπνο στις 8μιση και δεν εχει ξυπνήσει, είμαι περιεργη να δω πότε θα ξυπνήσει, υπολογιζω στις 3 . Ισως και οχι γιατί κοιμάται πολύ ησυχα οχι οπως κάποια βραδια τωρα τελευταία που ολο στριφογύριζε στον ύπνο της.

 

Αναμένουμε νεότερα:) Αύριο έχω και εγώ.. θα μιλήσουμε για εισαγωγές!
Ήδη από σήμερα ψάχνω συνταγές με μηλαράκι και άλλα φρούτα.. ξεκινάμε σιγά σιγά λογικά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Αναμένουμε νεότερα:) Αύριο έχω και εγώ.. θα μιλήσουμε για εισαγωγές!
Ήδη από σήμερα ψάχνω συνταγές με μηλαράκι και άλλα φρούτα.. ξεκινάμε σιγά σιγά λογικά.

Θα κάνεις blw; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Θα κάνεις blw; 

Όχι, θα το ξεκινήσω αργότερα. Εσύ; 
Τα παιδιά που κάνουν blw έχουν χαμηλότερη πρόσληψη βάρους και εγώ θέλω να πάρει γιατί η παλινδρόμηση μας πήγε πίσω.
Θα το ξεκινήσω αργότερα.. ίσως στον 9ο, ίσως νωρίτερα. Θα δω! 
Κατά τα άλλα οι πιθανότητες πνιγμού είναι ίδιες με blw και πουρέδες, οπότε όποια ψήνετε, ας μην κωλώσει πουθενά.
Όποια θέλει ιδέες για blw, αλλά και γενικά, ας μπει στο instagram στην σελίδα mporonafao

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε παιδίατρο σήμερα λοιπόν!!Καλε εχει ψηλώσει το κορίτσι μου ειναι 66 εκ και βάρος 7.450. Εμβόλια δεν καναμε ήθελε να περασει ολόκληρος μηνας απο τον κοβιντ.

Για στερεές μιλησαμε κι εμείς αλλα μου είπε να περιμενω μεχρι τον 6ο που θα ξεκινήσει φρούτα/λαχανικά κατευθείαν. Επίσης ειναι πολυ θετική στο blw και την ρωτησα αν μπορώ να το κανω μεικτά οπως σκεφτόμουν και μου ειπε ναι. Και δεν θα φαμε καθολου κρέμες. Η αλήθεια είναι ότι χάρηκα πολύ με αυτό!!!

Ειδε και τα δοντακια της μου ειπε πως τα κάτω έχουν αρχίσει να φαίνονται!Αχ θα τρελαθωωω!!

Τελικά χθες δεν ξύπνησε που είχε κοιμηθεί απο τις 8μιση. 6και μιση το πρωί ξύπνησε,θηλασε και μετά ξανακοιμηθηκε. Σήμερα οταν γυρισαμε απο τη σχολή την εκανα μπάνιο και στις 6μιση ειχε κοιμηθεί του καλου καιρου.Οποτε εγω την ξυπνησα στις 9μιση την αλλαξα θηλασε και κοιμήθηκε αμεσως. Νομίζω παίρνει πολλα ερεθίσματα στη σχολή και κουράζεται.

Ειμαι σε αναζήτηση για καρεκλακι φαγητού. Βασικα εχω δει ενα ξυλινο στα polihome (click and fun) το οποίο μου θυμίζει αυτό της Stokke ( tripp trapp) το οποίο ειναι πανάκριβο ομως!!(το ψαχνω κ μεταχειρισμένο). Επίσης στο ίδιο σχέδιο πανω κατω βρηκα το Safety 1st και το Hauck. Και τωρα που εψαξα λιγο παραπανω βρηκα και της RicoKids το Loni 5 in 1. Μάλλον σε αυτό θα καταληξω νομιζω.

Και σήμερα διαπιστωσα οτι θέλουμε και καινούργιο καθισματακι αυτοκινήτου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Όχι, θα το ξεκινήσω αργότερα. Εσύ; 
Τα παιδιά που κάνουν blw έχουν χαμηλότερη πρόσληψη βάρους και εγώ θέλω να πάρει γιατί η παλινδρόμηση μας πήγε πίσω.
Θα το ξεκινήσω αργότερα.. ίσως στον 9ο, ίσως νωρίτερα. Θα δω! 
Κατά τα άλλα οι πιθανότητες πνιγμού είναι ίδιες με blw και πουρέδες, οπότε όποια ψήνετε, ας μην κωλώσει πουθενά.
Όποια θέλει ιδέες για blw, αλλά και γενικά, ας μπει στο instagram στην σελίδα mporonafao

Όχι για αρχή ούτε εγώ. Φοβάμαι πολύ. Ξέρω βλέπω βίντεακια που ανεβάζει εκεί θέλω να ξεκινήσω έτσι αλλά Φοβάμαι. Ειπα να ξεκινήσω με πατημένα κ θα δω στη πορεία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...