Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!! Σας ευχαριστώ όλες που απαντήσατε με τα δικα σας φαινόμενα κ εμπειρίες!!! 

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη(μετρήθηκα) 5 βδομάδων 78.6 κιλά κ τώρα 15 βδομάδων είμαι 81.4 είμαι 1.68 σε ύψος! Είμαι νταρντανογυναικα!!! Χαχαχαχαχα!!!! Ευτυχώς που έχω τεράστιο άντρα κ με νιώθει μικροσκοπική στην αγκαλιά του!!! Οπότε λογικά εν μερη πιστεύω πως είναι και από τα κιλά μου το πρήξιμο της κοιλιάς, μίλησα κ με την μητέρα μου κ μου είπε πως κ κείνη κ στα 4 παιδιά της κατευθείαν έκανε κοιλιά!! Αλλά μετά την έχανε. 

Άκουσα για κάποιες που έχουν αναγουλα με το νερό;;;.... Πολύ κρίμα... Κουράγιο γενικά σε όλες όσες έχετε αναγουλα κ κάνετε εμετούς!!!.... Πραγματικά δεν ξέρω πως είναι... Σας λέω τώρα πλέον δεν νιώθω ότι είμαι έγκυος!!! Ίσως να ζαλιστώ καμία φορά το βράδυ που θα σηκωθώ για πολλοστή φορά να κατουρισω!... Αλλά αυτό! Τπτ άλλο!!!..... Γι αυτό κ ανησυχώ κ θέλω να έρθει το αύριο να πάω στον γιατρό μου!!! 

Επίσης έχω ξεκινήσει εδώ κ λίγες μέρες να παίρνω 2 χάπια σίδηρο την ημέρα. Τουαλέτα όμως πάω κανονικά, 2 φορές την ημέρα! Στο χρώμα έχουν αλλάξει κατά πολύ(συγγνώμη για την έμμεση αναφορά..).

Είναι κ μένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ ίσως γι'αυτό να είμαι αγχωμενη... Αλλά εμένα δε μου φτάνει υπέρηχος 1 φορά στις 2 βδομάδες!!!!! Στην αρχή πήγαινα κάθε βδομάδα!!! Μετά την αυχενική κάθε 2 μου είπε..... Κ ήταν η πρώτη μου αποχή από τον εβδομαδιαίο υπέρηχο!!! Από το τέλος της πρώτης βδομάδας έλεγα άντε να περάσει κ η δεύτερη βδομάδα για να πάω επιτέλους!!! Θέλω να το δω!!!!!.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Ποιες είστε 13η, 14η και 15η βδομάδα; Θέλω να σας ρωτήσω αν κ σεις έχετε τόση συχνοουρια όσο κ γω!!! Μιλάμε πολύ!!!! Σε φάση που ανησυχώ!!! Πίνω πολύ νερό η αλήθεια είναι... Αλλά πάω παρα πολύ συχνά!!! Όπως επίσης κ το άλλο!!! Έχετε πρησμένη κοιλιά; Εγώ ναι!!! Κ μάλιστα πολύ!!! Λες κ είμαι στον 7ο μήνα!!! Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου θα μου λυθούν απορίες αλλά ήθελα να δω κ με σας τι γίνεται...

Εγω ειμαι στη 13η .Δεν εχω συχνοουρια εχει λιγο μειωθει η συχνοτητα που παω τουαλετα απο τη 10η εβδομαδα.Ισως παιζει ρολο η θεση και να πιεζεται η ουροδοχος κυστη. Κ απο κοιλια κανεις δε βλεπει τιποτα..εγω ελαχιστα χαμηλα τη βλεπω λιγο φουσκωμενη.Μηπως ειναι απο.το εντερο σου?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη. Μολις πηρα τα αποτελεσματα του papp-a και δεν εχουν καμια σχεση με της αυχενικης... Ενω στην αυχενικη μου εβγαλε οτι ειναι 1/1650 στο papp-a μου βγαζει 1/162. Μου ειχε πει απο πριν οτι θα εβγαινε λιγοτερο γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα εγω περιμενα 1/700... 1/500... Ο εμβρυολογος μου εξηγησε μεν οτι στην papp-a δεν λογαριαζουν ρινικο οστο και καποιες αλλες παραμετρους παρα μονο ηλικια, πρωτεινες και αυχενικη διαφανεια. Ο ιδιος μου ειπε οτι το δικο του αποτελεσμα, τωρα πλεον και σε συνδιασμο με την papp-a παραμενει στο 1/1650, και οτι απο τη στιγμη που ειδε πολυ καλη εικονα του παιδιου δεν με παραπεμπει για αμνιο, παρα μονο αν θελω να κανω NIPT λογω του 1/165 αλλα γενικα δεν ανησυχει. Εγω παλι εχω παθει εναν πανικο... Να θυμησω οτι ειμαι 40 χρονων... Αλλα τετοια αποκλιση σε αυχενικη και papp-a? Εντυπωση μου κανει... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Κοριτσια εγω ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη. Μολις πηρα τα αποτελεσματα του papp-a και δεν εχουν καμια σχεση με της αυχενικης... Ενω στην αυχενικη μου εβγαλε οτι ειναι 1/1650 στο papp-a μου βγαζει 1/162. Μου ειχε πει απο πριν οτι θα εβγαινε λιγοτερο γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα εγω περιμενα 1/700... 1/500... Ο εμβρυολογος μου εξηγησε μεν οτι στην papp-a δεν λογαριαζουν ρινικο οστο και καποιες αλλες παραμετρους παρα μονο ηλικια, πρωτεινες και αυχενικη διαφανεια. Ο ιδιος μου ειπε οτι το δικο του αποτελεσμα, τωρα πλεον και σε συνδιασμο με την papp-a παραμενει στο 1/1650, και οτι απο τη στιγμη που ειδε πολυ καλη εικονα του παιδιου δεν με παραπεμπει για αμνιο, παρα μονο αν θελω να κανω NIPT λογω του 1/165 αλλα γενικα δεν ανησυχει. Εγω παλι εχω παθει εναν πανικο... Να θυμησω οτι ειμαι 40 χρονων... Αλλα τετοια αποκλιση σε αυχενικη και papp-a? Εντυπωση μου κανει... 

Δυστυχως κι εγω απο οσο εχω ψαξει εν αναμονει των αποτελεσματων της papp a διαπιστωσα οτι μπορουν να εινα πολυ διαφορετικα τα ποσοστα  με την papp a απο αυτα πoυ δινονται μετα την αυχενικη.Ειμαι κ γω 39 και εκανα αυχενικη στο Μητερα εκει απλα μου εδωσαν τα στοιχεια της αυχενικης χωρις ομως ποσοσστα και μου ειπαν οτι θα τα εστελναν στο γιατρο μου μαζι με τα αποτελεσματα της papp a.Δεν εχω στα χερια μου κατι για να σου πω αν εχω αποκλισεις  εμενα απλα με ενημερωσε ο γιατρος μου οτι ηταν ολες καλες και αυχενικη και papp a. Αυριο θα μου τα στειλουν και θα σου πω.Παντως δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις  γτ το συνδιαστικο ποσοστο ειναι πολυ καλο!κ μετραει πολυ η εικονα του εμβρυου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Κοριτσια εγω ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη. Μολις πηρα τα αποτελεσματα του papp-a και δεν εχουν καμια σχεση με της αυχενικης... Ενω στην αυχενικη μου εβγαλε οτι ειναι 1/1650 στο papp-a μου βγαζει 1/162. Μου ειχε πει απο πριν οτι θα εβγαινε λιγοτερο γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα εγω περιμενα 1/700... 1/500... Ο εμβρυολογος μου εξηγησε μεν οτι στην papp-a δεν λογαριαζουν ρινικο οστο και καποιες αλλες παραμετρους παρα μονο ηλικια, πρωτεινες και αυχενικη διαφανεια. Ο ιδιος μου ειπε οτι το δικο του αποτελεσμα, τωρα πλεον και σε συνδιασμο με την papp-a παραμενει στο 1/1650, και οτι απο τη στιγμη που ειδε πολυ καλη εικονα του παιδιου δεν με παραπεμπει για αμνιο, παρα μονο αν θελω να κανω NIPT λογω του 1/165 αλλα γενικα δεν ανησυχει. Εγω παλι εχω παθει εναν πανικο... Να θυμησω οτι ειμαι 40 χρονων... Αλλα τετοια αποκλιση σε αυχενικη και papp-a? Εντυπωση μου κανει... 

Μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε ποσοστά μόνο από την αυχενική διαφάνεια εμένα πάνω στο χαρτί με όλες τις μετρήσει κάτω κάτω γράφει πως ο τελικός κίνδυνος για τις τάδε χρωμοσωμικες ανωμαλίες  θα δωθεί μετά το αποτέλεσμα τον βιοχημικών δεικτών papp-a , Α και Β χοριακης ...που έκανες την εξέταση ?

Επίσης εκεί που μου πήραν αίμα για βιοχημικές μου κράτησαν όλες τις εξετάσεις από τον υπέρηχο για να τα βάλουν όλα μαζί και να βγάλουν τα αποτελέσματα πολύ περίεργο μου φαίνεται τώρα αυτό που σου είπε ο γιατρός ειλικρινά!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Brigitt said:

Μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε ποσοστά μόνο από την αυχενική διαφάνεια εμένα πάνω στο χαρτί με όλες τις μετρήσει κάτω κάτω γράφει πως ο τελικός κίνδυνος για τις τάδε χρωμοσωμικες ανωμαλίες  θα δωθεί μετά το αποτέλεσμα τον βιοχημικών δεικτών papp-a , Α και Β χοριακης ...που έκανες την εξέταση ?

Επίσης εκεί που μου πήραν αίμα για βιοχημικές μου κράτησαν όλες τις εξετάσεις από τον υπέρηχο για να τα βάλουν όλα μαζί και να βγάλουν τα αποτελέσματα πολύ περίεργο μου φαίνεται τώρα αυτό που σου είπε ο γιατρός ειλικρινά!!!! 

@Brigitt εγραφα εγραφα και στο τελος εξαφανιστηκαν ολα και απλα απαντησα με την απαντηση σου! Χαχαχχα οτι ναναι!

Βρισκομαι λοιπον στα Χανια, εχουμε 2 πιστοποιημενους που κανουν αυχενικη, πηγα σε εναν απο τους δυο. Οταν πηγα, μου εδωσε μετα καποιες αναλυτικες μετρησεις και μεταξυ αλλων καποια πρωτα ποσοστα. Δεν καταλαβα οτι αυτα θα αλλαξουν, μου ειπε βεβαια αυτος οτι στο papp-a θα βγουν χαμηλοτερα γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα αυτα που ισχυουν θα ειναι τα δικα του. Μετα εστειλε την σελιδα με τις μετρησεις της αυχενικης κτλ στο μικροβιολογικο. Σημερα λοιπον, μου ξαναστειλε τις δικες του μετρησεις αναλυτικα, με τα τροποποιημενα ποσοστα, και αναλυτικα ολα καθως και το αποτελεσμα του μικροβιολογικου. Εγω δεν ανοιξα τα δικα του νομιζοντας οτι ηταν αυτα που ειχα, ανοιξα του μικροβιολογικου και στο 1/162 επαθα πανικο! Αυτος μετα μου εξηγησε οτι την papp-a την κανουν ολοι, οτι ειναι αυτη που αναγνωριζουν τα δικαστηρια ενω η αυχενικη ειναι πιο εξιδικευμενη και δεν την κανουν ολοι. Οτι στην papp-a δεν υπολογιζουν την υπαρξη ή οχι ρυνικου οστου, και κατι αλλα που παιζουν σημαντικο ρολο στην υπαρξη ή οχι του down, αλλα βγαζουν τα ποσοστα μονο βαση ηλικιας, papp-a, χοριακης, μηκος αυχενικης διαφανειας και οτι συμφωνα με τις δικες του μετρησεις και συνδιαστικα με την papp-a το τροποποιημενο ποσοστο μου δεν επεσε απο το 1/1650 που ειχε βγαλει αρχικα αυτος. Παρολαυτα μου πε αν ειναι να κανω το NIPT μονο και μονο επειδη βγηκε αυτο το προβληματικο 1/162, αλλα οτι δεν χρειαζεται αμνιο. Εγω παντως ανησυχω με αυτο το 1/162 απο την αποψη οτι διαβασα οτι σε ενα down η χοριακη ειναι υψηλη (πανω απο 2) και η papp-a χαμηλη (κατω απο 0.5) και σε μενα η χοριακη ναι μεν ειναι λιγο ανεβασμενη (2.5) αλλα η papp ειναι 1.75. Και το μηκος της αυχενικης ηταν 2 ενω νομιζω οτι πανω απο 3.5 ειναι πιο ανησυχητικο. Και ξεχασα να τον ρωτησω οτι μονο και μονο βαση ηλικιας και λιγο ανεβασμενη χοριακη βγαινει ενα τοσο χαλια ποσοστο; Εκτος αν τα λεω λαθος για το ποιες μετρησεις ειναι στα ορια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

@Brigitt εγραφα εγραφα και στο τελος εξαφανιστηκαν ολα και απλα απαντησα με την απαντηση σου! Χαχαχχα οτι ναναι!

Βρισκομαι λοιπον στα Χανια, εχουμε 2 πιστοποιημενους που κανουν αυχενικη, πηγα σε εναν απο τους δυο. Οταν πηγα, μου εδωσε μετα καποιες αναλυτικες μετρησεις και μεταξυ αλλων καποια πρωτα ποσοστα. Δεν καταλαβα οτι αυτα θα αλλαξουν, μου ειπε βεβαια αυτος οτι στο papp-a θα βγουν χαμηλοτερα γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα αυτα που ισχυουν θα ειναι τα δικα του. Μετα εστειλε την σελιδα με τις μετρησεις της αυχενικης κτλ στο μικροβιολογικο. Σημερα λοιπον, μου ξαναστειλε τις δικες του μετρησεις αναλυτικα, με τα τροποποιημενα ποσοστα, και αναλυτικα ολα καθως και το αποτελεσμα του μικροβιολογικου. Εγω δεν ανοιξα τα δικα του νομιζοντας οτι ηταν αυτα που ειχα, ανοιξα του μικροβιολογικου και στο 1/162 επαθα πανικο! Αυτος μετα μου εξηγησε οτι την papp-a την κανουν ολοι, οτι ειναι αυτη που αναγνωριζουν τα δικαστηρια ενω η αυχενικη ειναι πιο εξιδικευμενη και δεν την κανουν ολοι. Οτι στην papp-a δεν υπολογιζουν την υπαρξη ή οχι ρυνικου οστου, και κατι αλλα που παιζουν σημαντικο ρολο στην υπαρξη ή οχι του down, αλλα βγαζουν τα ποσοστα μονο βαση ηλικιας, papp-a, χοριακης, μηκος αυχενικης διαφανειας και οτι συμφωνα με τις δικες του μετρησεις και συνδιαστικα με την papp-a το τροποποιημενο ποσοστο μου δεν επεσε απο το 1/1650 που ειχε βγαλει αρχικα αυτος. Παρολαυτα μου πε αν ειναι να κανω το NIPT μονο και μονο επειδη βγηκε αυτο το προβληματικο 1/162, αλλα οτι δεν χρειαζεται αμνιο. Εγω παντως ανησυχω με αυτο το 1/162 απο την αποψη οτι διαβασα οτι σε ενα down η χοριακη ειναι υψηλη (πανω απο 2) και η papp-a χαμηλη (κατω απο 0.5) και σε μενα η χοριακη ναι μεν ειναι λιγο ανεβασμενη (2.5) αλλα η papp ειναι 1.75. Και το μηκος της αυχενικης ηταν 2 ενω νομιζω οτι πανω απο 3.5 ειναι πιο ανησυχητικο. Και ξεχασα να τον ρωτησω οτι μονο και μονο βαση ηλικιας και λιγο ανεβασμενη χοριακη βγαινει ενα τοσο χαλια ποσοστο; Εκτος αν τα λεω λαθος για το ποιες μετρησεις ειναι στα ορια. 

Θελουν η papp a να ναι πιο μεγαλη απο τη χοριακη και καμια απο τις δυο να μη ξεπερνα το 2.Αυτα ειναι πιθανοτητες που βγαζουν και σιγουρα τις ριχνει πολυ η ηλικια.Ο γιατρος σου πιστευω θα σε καθοδηγησει στο τι κι αν πρεπει να κανεις κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εγω ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη. Μολις πηρα τα αποτελεσματα του papp-a και δεν εχουν καμια σχεση με της αυχενικης... Ενω στην αυχενικη μου εβγαλε οτι ειναι 1/1650 στο papp-a μου βγαζει 1/162. Μου ειχε πει απο πριν οτι θα εβγαινε λιγοτερο γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα εγω περιμενα 1/700... 1/500... Ο εμβρυολογος μου εξηγησε μεν οτι στην papp-a δεν λογαριαζουν ρινικο οστο και καποιες αλλες παραμετρους παρα μονο ηλικια, πρωτεινες και αυχενικη διαφανεια. Ο ιδιος μου ειπε οτι το δικο του αποτελεσμα, τωρα πλεον και σε συνδιασμο με την papp-a παραμενει στο 1/1650, και οτι απο τη στιγμη που ειδε πολυ καλη εικονα του παιδιου δεν με παραπεμπει για αμνιο, παρα μονο αν θελω να κανω NIPT λογω του 1/165 αλλα γενικα δεν ανησυχει. Εγω παλι εχω παθει εναν πανικο... Να θυμησω οτι ειμαι 40 χρονων... Αλλα τετοια αποκλιση σε αυχενικη και papp-a? Εντυπωση μου κανει... 

Καλημέρα ,νομίζω ότι πέρα από την εικόνα που έχουν από το έμβρυο τα ποσοστά βγαίνουν ανάλογα με την ηλικία ,η κουνιάδα μου έκανα την κόρη της στα 44 και δεν της είπε ο γιατρός να κάνει αμνιοπαρακέντηση παρόλο που λόγο ηλικίας η περισσότερη συνιστούν να γίνει .Η μαμά μου που έκανε την αδερφή μου 40 ο γιατρος της είπε να κάνει αμνιοπαρακέντηση παρόλο που είχε καλή αυχενική ,άρα νομίζω είναι κ στην κρίση του κάθε γιατρού

Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 said:

Καλημέρα ,νομίζω ότι πέρα από την εικόνα που έχουν από το έμβρυο τα ποσοστά βγαίνουν ανάλογα με την ηλικία ,η κουνιάδα μου έκανα την κόρη της στα 44 και δεν της είπε ο γιατρός να κάνει αμνιοπαρακέντηση παρόλο που λόγο ηλικίας η περισσότερη συνιστούν να γίνει .Η μαμά μου που έκανε την αδερφή μου 40 ο γιατρος της είπε να κάνει αμνιοπαρακέντηση παρόλο που είχε καλή αυχενική ,άρα νομίζω είναι κ στην κρίση του κάθε γιατρού

Ναι το γνωριζω αυτο, και συνηθως πλεον αν οι μετρησεις ειναι πανω απο 1/300 δεν παραπεμπουν πλεον ντε και καλα σε αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας οπως παλιοτερα. Παρολαυτα, εμενα ο προβληματισμος μου ειναι πως γινεται το μικροβιολογικο να βγαζει 1/126 μονο και ο εμβρυολογος το τροποποιημενο τελικο ποσοστο να το αφηνει στο 1/1650 χωρις να το κατεβασει καθολου, και μαλιστα μου το ειπε οτι δεν κατεβηκε γιατι το βγαζει σε συναρτηση με τις τιμες των 2 πρωτεινων που ηταν οκ λεει. Μου φαινεται πολυ παραξενο και εκει εχω μπερδευτει πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ...πως ειστε...Και εγώ περιμένω τα αποτελέσματα του papp a και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα....με αυχενικη 2.59 αλλά λόγω καλής υπερηχογραφικης εικόνας και μικρής ηλικίας μου έγραφε το χαρτί ήδη πάνω ένα ποσοστό το οποίο θα τροποποιηθεί με τις αιματολογικές....επίσης έγραφε και ποσοστό για πρωορο τοκετό κάτω των 34 εβδομάδων ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Dimitra93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ...πως ειστε...Και εγώ περιμένω τα αποτελέσματα του papp a και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα....με αυχενικη 2.59 αλλά λόγω καλής υπερηχογραφικης εικόνας και μικρής ηλικίας μου έγραφε το χαρτί ήδη πάνω ένα ποσοστό το οποίο θα τροποποιηθεί με τις αιματολογικές....επίσης έγραφε και ποσοστό για πρωορο τοκετό κάτω των 34 εβδομάδων ....

Καλά αποτελέσματα και σε σένα ,αλήθεια δεν θυμόμουν ότι η αυχενική μπορεί να βγάλει κ ποσοστό πρώτου τοκετού?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, depifish είπε:

@Brigitt εγραφα εγραφα και στο τελος εξαφανιστηκαν ολα και απλα απαντησα με την απαντηση σου! Χαχαχχα οτι ναναι!

Βρισκομαι λοιπον στα Χανια, εχουμε 2 πιστοποιημενους που κανουν αυχενικη, πηγα σε εναν απο τους δυο. Οταν πηγα, μου εδωσε μετα καποιες αναλυτικες μετρησεις και μεταξυ αλλων καποια πρωτα ποσοστα. Δεν καταλαβα οτι αυτα θα αλλαξουν, μου ειπε βεβαια αυτος οτι στο papp-a θα βγουν χαμηλοτερα γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα αυτα που ισχυουν θα ειναι τα δικα του. Μετα εστειλε την σελιδα με τις μετρησεις της αυχενικης κτλ στο μικροβιολογικο. Σημερα λοιπον, μου ξαναστειλε τις δικες του μετρησεις αναλυτικα, με τα τροποποιημενα ποσοστα, και αναλυτικα ολα καθως και το αποτελεσμα του μικροβιολογικου. Εγω δεν ανοιξα τα δικα του νομιζοντας οτι ηταν αυτα που ειχα, ανοιξα του μικροβιολογικου και στο 1/162 επαθα πανικο! Αυτος μετα μου εξηγησε οτι την papp-a την κανουν ολοι, οτι ειναι αυτη που αναγνωριζουν τα δικαστηρια ενω η αυχενικη ειναι πιο εξιδικευμενη και δεν την κανουν ολοι. Οτι στην papp-a δεν υπολογιζουν την υπαρξη ή οχι ρυνικου οστου, και κατι αλλα που παιζουν σημαντικο ρολο στην υπαρξη ή οχι του down, αλλα βγαζουν τα ποσοστα μονο βαση ηλικιας, papp-a, χοριακης, μηκος αυχενικης διαφανειας και οτι συμφωνα με τις δικες του μετρησεις και συνδιαστικα με την papp-a το τροποποιημενο ποσοστο μου δεν επεσε απο το 1/1650 που ειχε βγαλει αρχικα αυτος. Παρολαυτα μου πε αν ειναι να κανω το NIPT μονο και μονο επειδη βγηκε αυτο το προβληματικο 1/162, αλλα οτι δεν χρειαζεται αμνιο. Εγω παντως ανησυχω με αυτο το 1/162 απο την αποψη οτι διαβασα οτι σε ενα down η χοριακη ειναι υψηλη (πανω απο 2) και η papp-a χαμηλη (κατω απο 0.5) και σε μενα η χοριακη ναι μεν ειναι λιγο ανεβασμενη (2.5) αλλα η papp ειναι 1.75. Και το μηκος της αυχενικης ηταν 2 ενω νομιζω οτι πανω απο 3.5 ειναι πιο ανησυχητικο. Και ξεχασα να τον ρωτησω οτι μονο και μονο βαση ηλικιας και λιγο ανεβασμενη χοριακη βγαινει ενα τοσο χαλια ποσοστο; Εκτος αν τα λεω λαθος για το ποιες μετρησεις ειναι στα ορια. 

Μήπως λέω τώρα εγώ να επερνες και μια δεύτερη γνώμη ??? Ο γιατρός σου τι σου είπε του έστειλες τα αποτελέσματα ? Εγώ αν έβλεπα αυτήν την απόκλιση και αυτά τα αποτελέσματα που λες πως δεν είναι κακα αν και δεν τα ξέρω εγώ προσωπικά πως πρέπει να είναι τα φυσιολογικα δεν το έχω ψάξει ίσως να ξανά έκανα την εξέταση κάπου αλλού αχ γίνονται και τόσα λαθοι έχω ακούσει τόσα πολλά !! Έχουνε βγάλει έμβρυα πως θα έχουν σοβαρές ασθένειες ένα σωρό και σύνδρομα και οι μητέρες που τα κράτησαν αυτά γεννήθηκαν φυσιολογικοτατα μωρά αχ τα σκέφτομαι και μου σηκώνεται η τρίχα!!!!

Και μια ακόμα ερώτηση από τη στιγμή που στον υπέρηχο ήτανε όλα φυσιολογικά γιατί σου έβγαλε μόνο 1/1650? Το μήκος της αυχενικής που λες 2 ήταν τέλειο και το δικό μου ήταν 1.90 σχεδόν το ίδιο στο πρώτο μου παιδί και μου είχε βγάλει πιθανότητες μαζί με τις αιματολογικές βέβαια 1/20000 δεν ξέρω δεν μπορώ να καταλάβω!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt said:

Μήπως λέω τώρα εγώ να επερνες και μια δεύτερη γνώμη ??? Ο γιατρός σου τι σου είπε του έστειλες τα αποτελέσματα ? Εγώ αν έβλεπα αυτήν την απόκλιση και αυτά τα αποτελέσματα που λες πως δεν είναι κακα αν και δεν τα ξέρω εγώ προσωπικά πως πρέπει να είναι τα φυσιολογικα δεν το έχω ψάξει ίσως να ξανά έκανα την εξέταση κάπου αλλού αχ γίνονται και τόσα λαθοι έχω ακούσει τόσα πολλά !! Έχουνε βγάλει έμβρυα πως θα έχουν σοβαρές ασθένειες ένα σωρό και σύνδρομα και οι μητέρες που τα κράτησαν αυτά γεννήθηκαν φυσιολογικοτατα μωρά αχ τα σκέφτομαι και μου σηκώνεται η τρίχα!!!!

Και μια ακόμα ερώτηση από τη στιγμή που στον υπέρηχο ήτανε όλα φυσιολογικά γιατί σου έβγαλε μόνο 1/1650? Το μήκος της αυχενικής που λες 2 ήταν τέλειο και το δικό μου ήταν 1.90 σχεδόν το ίδιο στο πρώτο μου παιδί και μου είχε βγάλει πιθανότητες μαζί με τις αιματολογικές βέβαια 1/20000 δεν ξέρω δεν μπορώ να καταλάβω!!!

Ισως λογω ηλικιας, ειμαι 40. Με το γυναικολογο μου δεν εχω μιλησει ακομα, αυτο περιμενω για να δω τι θα κανω τελικα. Ή θα παω για το Nipt (το οποιο ομως ειναι πανακριβο και δυστυχως δεν περισσευουν!) ή θα ρισκαρω να το αφησω μεχρι τη Β επιπεδου και να δω κι εκει τι θα δειξει.

@Dimitra93 πολυ καλα αποτελεσματα σου ευχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Ισως λογω ηλικιας, ειμαι 40. Με το γυναικολογο μου δεν εχω μιλησει ακομα, αυτο περιμενω για να δω τι θα κανω τελικα. Ή θα παω για το Nipt (το οποιο ομως ειναι πανακριβο και δυστυχως δεν περισσευουν!) ή θα ρισκαρω να το αφησω μεχρι τη Β επιπεδου και να δω κι εκει τι θα δειξει.

@Dimitra93 πολυ καλα αποτελεσματα σου ευχομαι! 

Ωχ δεν ήξερα πως είναι ακριβο αλλιώς θα σου έλεγα να το κάνεις να σου φύγει και σένα το άγχος !! Να μιλήσεις καλύτερα με τον γιατρό σου να δεις εκείνος τι έχει να σου πει !!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εγω ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη. Μολις πηρα τα αποτελεσματα του papp-a και δεν εχουν καμια σχεση με της αυχενικης... Ενω στην αυχενικη μου εβγαλε οτι ειναι 1/1650 στο papp-a μου βγαζει 1/162. Μου ειχε πει απο πριν οτι θα εβγαινε λιγοτερο γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα εγω περιμενα 1/700... 1/500... Ο εμβρυολογος μου εξηγησε μεν οτι στην papp-a δεν λογαριαζουν ρινικο οστο και καποιες αλλες παραμετρους παρα μονο ηλικια, πρωτεινες και αυχενικη διαφανεια. Ο ιδιος μου ειπε οτι το δικο του αποτελεσμα, τωρα πλεον και σε συνδιασμο με την papp-a παραμενει στο 1/1650, και οτι απο τη στιγμη που ειδε πολυ καλη εικονα του παιδιου δεν με παραπεμπει για αμνιο, παρα μονο αν θελω να κανω NIPT λογω του 1/165 αλλα γενικα δεν ανησυχει. Εγω παλι εχω παθει εναν πανικο... Να θυμησω οτι ειμαι 40 χρονων... Αλλα τετοια αποκλιση σε αυχενικη και papp-a? Εντυπωση μου κανει... 

Αφού ο γιατρός σου είπε ότι όλα είναι καλά, μην βασανίζεσαι @depifish μου.. όλα μια χαρά θα είναι!

Just now, Brigitt είπε:

Μήπως λέω τώρα εγώ να επερνες και μια δεύτερη γνώμη ??? Ο γιατρός σου τι σου είπε του έστειλες τα αποτελέσματα ? Εγώ αν έβλεπα αυτήν την απόκλιση και αυτά τα αποτελέσματα που λες πως δεν είναι κακα αν και δεν τα ξέρω εγώ προσωπικά πως πρέπει να είναι τα φυσιολογικα δεν το έχω ψάξει ίσως να ξανά έκανα την εξέταση κάπου αλλού αχ γίνονται και τόσα λαθοι έχω ακούσει τόσα πολλά !! Έχουνε βγάλει έμβρυα πως θα έχουν σοβαρές ασθένειες ένα σωρό και σύνδρομα και οι μητέρες που τα κράτησαν αυτά γεννήθηκαν φυσιολογικοτατα μωρά αχ τα σκέφτομαι και μου σηκώνεται η τρίχα!!!!

Και μια ακόμα ερώτηση από τη στιγμή που στον υπέρηχο ήτανε όλα φυσιολογικά γιατί σου έβγαλε μόνο 1/1650? Το μήκος της αυχενικής που λες 2 ήταν τέλειο και το δικό μου ήταν 1.90 σχεδόν το ίδιο στο πρώτο μου παιδί και μου είχε βγάλει πιθανότητες μαζί με τις αιματολογικές βέβαια 1/20000 δεν ξέρω δεν μπορώ να καταλάβω!!!

Μόνο και μόνο λόγω ηλικίας. Στατιστικές είναι οι πιθανότητες βάσει αυτης (της ηλικιας) οχι εξατομικευμένες στην κάθε περίπτωση . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...