Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Just now, chrysa21 είπε:

Με το καλό σου ευχομαι! Δεν το γνωρίζω, η αλήθεια είναι με μπερδευει και εμένα αυτο.. Μας το είπαν στην αυχενικη διαφάνεια που κάναμε. Ίσως παιζουν ρόλο και οι μετρήσεις; πχ εγώ είχα μεγάλο ποσοστο για υπέρταση και πιθανό προωρο τοκετό. Ίσως μετράνε όλα αυτά! 

Και εσένα σου εύχομαι με το καλό !! Ναι ίσως να είναι και αυτό γιατί και εγώ στην αυχενική έμαθα ακριβώς ποσων εβδομάδων είμαι και την Πητ λόγω θηλασμού και αυτόστατης περιόδου δεν ήξερα .... Βέβαια και στο Ιασώ στη σελίδα που το βάζω την ίδια Πητ μου βγαζει 20 Οκτωβρίου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου εύχομαι να είστε όλες καλά!!!Εγώ νομίζω ότι πλέον η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται για τα καλά .Το ανχος μου ακόμα είναι μεγάλο υπάρχουν μέρες που νιώθω μια εσωτερική ανησυχία και δεν ξέρω κατά πόσο όλο αυτό είναι καλό για το μωράκι μου .Βρε κορίτσια σε πούμε σήμερα ανχωθηκα μην τυχόν και ανχωθω την ημέρα που θα πάω για την αυχενική,πραγματικά τρελό ,δεν ξέρω νομίζω ότι γενικά πλέον δεν μπορώ να ελέγξω το ανχος μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου εύχομαι να είστε όλες καλά!!!Εγώ νομίζω ότι πλέον η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται για τα καλά .Το ανχος μου ακόμα είναι μεγάλο υπάρχουν μέρες που νιώθω μια εσωτερική ανησυχία και δεν ξέρω κατά πόσο όλο αυτό είναι καλό για το μωράκι μου .Βρε κορίτσια σε πούμε σήμερα ανχωθηκα μην τυχόν και ανχωθω την ημέρα που θα πάω για την αυχενική,πραγματικά τρελό ,δεν ξέρω νομίζω ότι γενικά πλέον δεν μπορώ να ελέγξω το ανχος μου.

Μήπως να μιλούσες με κάποιον ειδικό? Να σε βοηθήσει σε αυτό ? Γιατί το υπερβολικό άγχος είναι καταστροφικό κάνει κακο και σε εσένα πάνω απ' όλα αλλά και το μωράκι το καταλαβαίνει οπότε πρέπει με κάποιον τρόπο κάποιος να σε βοηθήσει να το αντιμετωπίσεις γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσεις μόνη σου ... Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω ίσως κάποια κοπέλα που το έχει περάσει και το έχει καταπολεμήσει να μπορούσε ... Πάντως εύχομαι να το ξεπεράσεις σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου εύχομαι να είστε όλες καλά!!!Εγώ νομίζω ότι πλέον η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται για τα καλά .Το ανχος μου ακόμα είναι μεγάλο υπάρχουν μέρες που νιώθω μια εσωτερική ανησυχία και δεν ξέρω κατά πόσο όλο αυτό είναι καλό για το μωράκι μου .Βρε κορίτσια σε πούμε σήμερα ανχωθηκα μην τυχόν και ανχωθω την ημέρα που θα πάω για την αυχενική,πραγματικά τρελό ,δεν ξέρω νομίζω ότι γενικά πλέον δεν μπορώ να ελέγξω το ανχος μου.

Άντε άρχισε να φαίνεται η κοιλιτσα; Ποσό είσαι τώρα; Αυτό με το άγχος είναι ένα θέμα. Εγώ γενικά κατά τη διάρκεια της μέρας κ γενικά όλο αυτό το διάστημα δν αγχώνομαι αλλά κάποιες φορες τα βραδιά που πάω για ύπνο περνάει καμία σκέψη κ με πιάνει αμέσως ταχυπαλμία κ ιδρώτας κ μετά ανοίγω τα μάτια κ λέω ηρέμησε όλα καλά είναι! Δν πρέπει να αγχώνεσαι τόσο, προσπάθησε να το ελέγχεις Γτ δν κανει καλό ! Δούλεψε το μόνη σου κ αν δεις ότι δν μπορείς να το πολεμήσεις συμβουλέψουν κάποιον ειδικό. Ξέρω κοπέλα που το έπαθε αυτό στο πρώτο τρίμηνο κ ζήτησε βοήθεια από ειδικό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια καλημέρα σας ευχαριστώ όλες για τ απαντήσεις σας!!!Το σκέφτομαι παααρα πολύ να πάω και λέω μετά τ γιορτές να  υλοποιήσω !!!

Να πας, δεν ειναι ντροπη! Πλεον λογω της εποχης που ζουμε, με τους ρυθμους που εχει και ολα αυτα που γινονται γυρω μας, επιβαλλεται! Ποσο μαλλον οταν κουβαλαμε και ενα πλασματακι που επιρρεαζεται τοσο πολυ απο ολο αυτο! Κι εγω σκεφτομαι να παω, εχω μια συμβουλο ψυχικης υγειας που την επισκεπτομαι κατα διαστηματα οταν ζοριζομαι, και βοηθαει πολυ! Σιγουρα θα εχεις αγχος στην αυχενικη! Εγω την ειχα χτες, και μιση ωρα πριν ενοιωσα οτι ημουν ενα σταδιο πριν τη κριση πανικου... Κρυος ιδρωτας, ταση λιποθυμιας, ταχυκαρδια κτλ κτλ Ευτυχως ομως επειδη τις εχω φαει με το κουταλι και επειδη ισως ημουν τυχερη, μια που πηγε να ρθει και μια που εφυγε! Μεχρι να φτασω επειδη περπαταγα ειχα ενα κομπακι στο στομαχι, και μεχρι να μπω. Οταν ξεκινησε και εξηγουσε ενα ενα και μου λεγε ολα καλα ηρεμησα. Παρολαυτα, καποια στιγμη που πιεζε λιγο τη κοιλια μου για να κουνησει λιγο η μικρουλα (νι ειναι κοριτσακι!! ❤) να μετρησει καλυτερα με ρωτησε γιατι σφιγγω τη κοιλια μου, πραγμα το οποιο τον δυσκολευε πολυ σε αυτο που προσπαθουσε να κανει ο ανθρωπος! "Δεν υπαρχει λογος να εισαι σφιγμενη" μου λεει και ναι οντως δεν υπηρχε, αλλα εχει ενσωματωποιηθει τοσο πολυ το αγχος που βγαινει αντανακλαστικα και χωρις να το καταλαβω! Μεγαλο προβλημα αυτο το κωλοαγχος! 

@Dimitra93 πολυ καλη επιτυχια σημερα!! Ολα μια χαρα θα πανε, και επειδη μαλλον εισαι μικρουλα αν κρινω απο το 93 στο nickname σου, θα εχεις σουπερ αποτελεσματα!

Εχω φιλη 30 χρονων που στην αυχενικη το ποσοστο της για down ηταν 1/25000... που παω εγω η γρετζω με 1/1650! Χαχαχαχαχαχα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Να πας, δεν ειναι ντροπη! Πλεον λογω της εποχης που ζουμε, με τους ρυθμους που εχει και ολα αυτα που γινονται γυρω μας, επιβαλλεται! Ποσο μαλλον οταν κουβαλαμε και ενα πλασματακι που επιρρεαζεται τοσο πολυ απο ολο αυτο! Κι εγω σκεφτομαι να παω, εχω μια συμβουλο ψυχικης υγειας που την επισκεπτομαι κατα διαστηματα οταν ζοριζομαι, και βοηθαει πολυ! Σιγουρα θα εχεις αγχος στην αυχενικη! Εγω την ειχα χτες, και μιση ωρα πριν ενοιωσα οτι ημουν ενα σταδιο πριν τη κριση πανικου... Κρυος ιδρωτας, ταση λιποθυμιας, ταχυκαρδια κτλ κτλ Ευτυχως ομως επειδη τις εχω φαει με το κουταλι και επειδη ισως ημουν τυχερη, μια που πηγε να ρθει και μια που εφυγε! Μεχρι να φτασω επειδη περπαταγα ειχα ενα κομπακι στο στομαχι, και μεχρι να μπω. Οταν ξεκινησε και εξηγουσε ενα ενα και μου λεγε ολα καλα ηρεμησα. Παρολαυτα, καποια στιγμη που πιεζε λιγο τη κοιλια μου για να κουνησει λιγο η μικρουλα (νι ειναι κοριτσακι!! ❤) να μετρησει καλυτερα με ρωτησε γιατι σφιγγω τη κοιλια μου, πραγμα το οποιο τον δυσκολευε πολυ σε αυτο που προσπαθουσε να κανει ο ανθρωπος! "Δεν υπαρχει λογος να εισαι σφιγμενη" μου λεει και ναι οντως δεν υπηρχε, αλλα εχει ενσωματωποιηθει τοσο πολυ το αγχος που βγαινει αντανακλαστικα και χωρις να το καταλαβω! Μεγαλο προβλημα αυτο το κωλοαγχος! 

@Dimitra93 πολυ καλη επιτυχια σημερα!! Ολα μια χαρα θα πανε, και επειδη μαλλον εισαι μικρουλα αν κρινω απο το 93 στο nickname σου, θα εχεις σουπερ αποτελεσματα!

Εχω φιλη 30 χρονων που στην αυχενικη το ποσοστο της για down ηταν 1/25000... που παω εγω η γρετζω με 1/1650! Χαχαχαχαχαχα! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου ! Τι ωραία είδατε κ φύλο! Νομίζω κ το δικό ποσοστό πάντως δν ήταν κακό. Κάλε ποσό χρόνων είσαι κ λες τον εαυτό σου γρεντζω; Μην ακούω τέτοια ... ;) 

Πάντως αυτό με το άγχος κ τη ταχυπαλμία με πιάνει κ μένα όταν πάω στο γιατρό κ μέχρι να μου κάνει υπέρηχο . Μετά με το που βλέπω το σποράκι ηρεμώ! Νομίζω όλες μας το έχουμε αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweetheart12 said:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου ! Τι ωραία είδατε κ φύλο! Νομίζω κ το δικό ποσοστό πάντως δν ήταν κακό. Κάλε ποσό χρόνων είσαι κ λες τον εαυτό σου γρεντζω; Μην ακούω τέτοια ... ;) 

Πάντως αυτό με το άγχος κ τη ταχυπαλμία με πιάνει κ μένα όταν πάω στο γιατρό κ μέχρι να μου κάνει υπέρηχο . Μετά με το που βλέπω το σποράκι ηρεμώ! Νομίζω όλες μας το έχουμε αυτό! 

40 ειμαι, εξου και τα ποσοστα υποθετω. 

Εγω καθε φορα που παω για υπερηχο, μου παιρνει η μαια πριν τη πιεση! Και της λεω παντα οτι θα ηταν καλυτερα να μου την παρει μετα τον υπερηχο γιατι θα βγει στα υψη! Χαχχαχαχα! Και οντως, στο σπιτι οταν τη μετρω ειναι 6-7 η μικρη, 10-11 το πολυ 12 η μεγαλη. Πριν τον υπερηχο παντα 8 μικρη 13 μεγαλη!! Νομιζω οτι αυτο δεν θα μπορουμε να το διαχειριστουμε ποτε! Χαχαχα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Να πας, δεν ειναι ντροπη! Πλεον λογω της εποχης που ζουμε, με τους ρυθμους που εχει και ολα αυτα που γινονται γυρω μας, επιβαλλεται! Ποσο μαλλον οταν κουβαλαμε και ενα πλασματακι που επιρρεαζεται τοσο πολυ απο ολο αυτο! Κι εγω σκεφτομαι να παω, εχω μια συμβουλο ψυχικης υγειας που την επισκεπτομαι κατα διαστηματα οταν ζοριζομαι, και βοηθαει πολυ! Σιγουρα θα εχεις αγχος στην αυχενικη! Εγω την ειχα χτες, και μιση ωρα πριν ενοιωσα οτι ημουν ενα σταδιο πριν τη κριση πανικου... Κρυος ιδρωτας, ταση λιποθυμιας, ταχυκαρδια κτλ κτλ Ευτυχως ομως επειδη τις εχω φαει με το κουταλι και επειδη ισως ημουν τυχερη, μια που πηγε να ρθει και μια που εφυγε! Μεχρι να φτασω επειδη περπαταγα ειχα ενα κομπακι στο στομαχι, και μεχρι να μπω. Οταν ξεκινησε και εξηγουσε ενα ενα και μου λεγε ολα καλα ηρεμησα. Παρολαυτα, καποια στιγμη που πιεζε λιγο τη κοιλια μου για να κουνησει λιγο η μικρουλα (νι ειναι κοριτσακι!! ❤) να μετρησει καλυτερα με ρωτησε γιατι σφιγγω τη κοιλια μου, πραγμα το οποιο τον δυσκολευε πολυ σε αυτο που προσπαθουσε να κανει ο ανθρωπος! "Δεν υπαρχει λογος να εισαι σφιγμενη" μου λεει και ναι οντως δεν υπηρχε, αλλα εχει ενσωματωποιηθει τοσο πολυ το αγχος που βγαινει αντανακλαστικα και χωρις να το καταλαβω! Μεγαλο προβλημα αυτο το κωλοαγχος! 

@Dimitra93 πολυ καλη επιτυχια σημερα!! Ολα μια χαρα θα πανε, και επειδη μαλλον εισαι μικρουλα αν κρινω απο το 93 στο nickname σου, θα εχεις σουπερ αποτελεσματα!

Εχω φιλη 30 χρονων που στην αυχενικη το ποσοστο της για down ηταν 1/25000... που παω εγω η γρετζω με 1/1650! Χαχαχαχαχαχα! 

Το ποσοστό σου @depifish μου είναι σούπερ!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Άντε άρχισε να φαίνεται η κοιλιτσα; Ποσό είσαι τώρα; Αυτό με το άγχος είναι ένα θέμα. Εγώ γενικά κατά τη διάρκεια της μέρας κ γενικά όλο αυτό το διάστημα δν αγχώνομαι αλλά κάποιες φορες τα βραδιά που πάω για ύπνο περνάει καμία σκέψη κ με πιάνει αμέσως ταχυπαλμία κ ιδρώτας κ μετά ανοίγω τα μάτια κ λέω ηρέμησε όλα καλά είναι! Δν πρέπει να αγχώνεσαι τόσο, προσπάθησε να το ελέγχεις Γτ δν κανει καλό ! Δούλεψε το μόνη σου κ αν δεις ότι δν μπορείς να το πολεμήσεις συμβουλέψουν κάποιον ειδικό. Ξέρω κοπέλα που το έπαθε αυτό στο πρώτο τρίμηνο κ ζήτησε βοήθεια από ειδικό .

Είμαι 11+1 σήμερα δεν ξέρω ίσως επειδή είναι η τέταρτη εγκυμοσύνη και φαίνεται?δεν ξέρω πως να σας βάλω κ φωτό.Δεν με πιάνει ταχυκαρδία όταν ανχωνομαι αλλά μια εσωτερική ανησυχία μόλις σκέφτομαι κάτι και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το μυαλό μου τρέχει συνέχεια σε σκέψεις.

Just now, depifish είπε:

Να πας, δεν ειναι ντροπη! Πλεον λογω της εποχης που ζουμε, με τους ρυθμους που εχει και ολα αυτα που γινονται γυρω μας, επιβαλλεται! Ποσο μαλλον οταν κουβαλαμε και ενα πλασματακι που επιρρεαζεται τοσο πολυ απο ολο αυτο! Κι εγω σκεφτομαι να παω, εχω μια συμβουλο ψυχικης υγειας που την επισκεπτομαι κατα διαστηματα οταν ζοριζομαι, και βοηθαει πολυ! Σιγουρα θα εχεις αγχος στην αυχενικη! Εγω την ειχα χτες, και μιση ωρα πριν ενοιωσα οτι ημουν ενα σταδιο πριν τη κριση πανικου... Κρυος ιδρωτας, ταση λιποθυμιας, ταχυκαρδια κτλ κτλ Ευτυχως ομως επειδη τις εχω φαει με το κουταλι και επειδη ισως ημουν τυχερη, μια που πηγε να ρθει και μια που εφυγε! Μεχρι να φτασω επειδη περπαταγα ειχα ενα κομπακι στο στομαχι, και μεχρι να μπω. Οταν ξεκινησε και εξηγουσε ενα ενα και μου λεγε ολα καλα ηρεμησα. Παρολαυτα, καποια στιγμη που πιεζε λιγο τη κοιλια μου για να κουνησει λιγο η μικρουλα (νι ειναι κοριτσακι!! ❤) να μετρησει καλυτερα με ρωτησε γιατι σφιγγω τη κοιλια μου, πραγμα το οποιο τον δυσκολευε πολυ σε αυτο που προσπαθουσε να κανει ο ανθρωπος! "Δεν υπαρχει λογος να εισαι σφιγμενη" μου λεει και ναι οντως δεν υπηρχε, αλλα εχει ενσωματωποιηθει τοσο πολυ το αγχος που βγαινει αντανακλαστικα και χωρις να το καταλαβω! Μεγαλο προβλημα αυτο το κωλοαγχος! 

@Dimitra93 πολυ καλη επιτυχια σημερα!! Ολα μια χαρα θα πανε, και επειδη μαλλον εισαι μικρουλα αν κρινω απο το 93 στο nickname σου, θα εχεις σουπερ αποτελεσματα!

Εχω φιλη 30 χρονων που στην αυχενικη το ποσοστο της για down ηταν 1/25000... που παω εγω η γρετζω με 1/1650! Χαχαχαχαχαχα! 

Δεν ντρέπομαι να πάω !!!Κρίσης πανικού πάθαινα χρόνια πλέον δεν με αγγίζουν γιατί ξέρω πως δεν θα πάθω τίποτα απολύτως και να έρθουν .Απλά ανχωνομαι μπορεί να σκεφτώ κάτι πχ εχθές εκεί που έπλενα πιάτα σκεφτόμουν και αν ανχωθω στην αυχενική τι θα κάνω ?Αν όταν πάω να γεννήσω  ανχωθω πως θα το διαχειριστώ?απλά δεν ξέρω πως να σταματήσω να σκέφτομαι πράγματα που ίσως έχω μπροστά μου καιρο να τα σκεφτώ?και είμαι όλο στο ουφ και ουφ.Χαρηκα πολύ για σένα με το καλό το κοριτσάκι σας!!!

Just now, depifish είπε:

40 ειμαι, εξου και τα ποσοστα υποθετω. 

Εγω καθε φορα που παω για υπερηχο, μου παιρνει η μαια πριν τη πιεση! Και της λεω παντα οτι θα ηταν καλυτερα να μου την παρει μετα τον υπερηχο γιατι θα βγει στα υψη! Χαχχαχαχα! Και οντως, στο σπιτι οταν τη μετρω ειναι 6-7 η μικρη, 10-11 το πολυ 12 η μεγαλη. Πριν τον υπερηχο παντα 8 μικρη 13 μεγαλη!! Νομιζω οτι αυτο δεν θα μπορουμε να το διαχειριστουμε ποτε! Χαχαχα! 

Εμένα βρε κορίτσια ούτε πίεση μου έχει πάρει μέχρι τώρα ούτε με έχει ζυγίζει ,από την άλλη λέω ευτυχώς γιατί κ εγώ έχω θέμα με τα πιεσόμετρα.θυμαμαι στην τρίτη μου κόρη όταν πήγαινα στον γιατρό η πίεση 14,15 Στο σπίτι 11,12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, depifish είπε:

Να πας, δεν ειναι ντροπη! Πλεον λογω της εποχης που ζουμε, με τους ρυθμους που εχει και ολα αυτα που γινονται γυρω μας, επιβαλλεται! Ποσο μαλλον οταν κουβαλαμε και ενα πλασματακι που επιρρεαζεται τοσο πολυ απο ολο αυτο! Κι εγω σκεφτομαι να παω, εχω μια συμβουλο ψυχικης υγειας που την επισκεπτομαι κατα διαστηματα οταν ζοριζομαι, και βοηθαει πολυ! Σιγουρα θα εχεις αγχος στην αυχενικη! Εγω την ειχα χτες, και μιση ωρα πριν ενοιωσα οτι ημουν ενα σταδιο πριν τη κριση πανικου... Κρυος ιδρωτας, ταση λιποθυμιας, ταχυκαρδια κτλ κτλ Ευτυχως ομως επειδη τις εχω φαει με το κουταλι και επειδη ισως ημουν τυχερη, μια που πηγε να ρθει και μια που εφυγε! Μεχρι να φτασω επειδη περπαταγα ειχα ενα κομπακι στο στομαχι, και μεχρι να μπω. Οταν ξεκινησε και εξηγουσε ενα ενα και μου λεγε ολα καλα ηρεμησα. Παρολαυτα, καποια στιγμη που πιεζε λιγο τη κοιλια μου για να κουνησει λιγο η μικρουλα (νι ειναι κοριτσακι!! ❤) να μετρησει καλυτερα με ρωτησε γιατι σφιγγω τη κοιλια μου, πραγμα το οποιο τον δυσκολευε πολυ σε αυτο που προσπαθουσε να κανει ο ανθρωπος! "Δεν υπαρχει λογος να εισαι σφιγμενη" μου λεει και ναι οντως δεν υπηρχε, αλλα εχει ενσωματωποιηθει τοσο πολυ το αγχος που βγαινει αντανακλαστικα και χωρις να το καταλαβω! Μεγαλο προβλημα αυτο το κωλοαγχος! 

@Dimitra93 πολυ καλη επιτυχια σημερα!! Ολα μια χαρα θα πανε, και επειδη μαλλον εισαι μικρουλα αν κρινω απο το 93 στο nickname σου, θα εχεις σουπερ αποτελεσματα!

Εχω φιλη 30 χρονων που στην αυχενικη το ποσοστο της για down ηταν 1/25000... που παω εγω η γρετζω με 1/1650! Χαχαχαχαχαχα! 

Δεν ειναι τραγικο το νουμερο για το down . Μια χαρα ειναι.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 said:

Είμαι 11+1 σήμερα δεν ξέρω ίσως επειδή είναι η τέταρτη εγκυμοσύνη και φαίνεται?δεν ξέρω πως να σας βάλω κ φωτό.Δεν με πιάνει ταχυκαρδία όταν ανχωνομαι αλλά μια εσωτερική ανησυχία μόλις σκέφτομαι κάτι και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το μυαλό μου τρέχει συνέχεια σε σκέψεις.

Δεν ντρέπομαι να πάω !!!Κρίσης πανικού πάθαινα χρόνια πλέον δεν με αγγίζουν γιατί ξέρω πως δεν θα πάθω τίποτα απολύτως και να έρθουν .Απλά ανχωνομαι μπορεί να σκεφτώ κάτι πχ εχθές εκεί που έπλενα πιάτα σκεφτόμουν και αν ανχωθω στην αυχενική τι θα κάνω ?Αν όταν πάω να γεννήσω  ανχωθω πως θα το διαχειριστώ?απλά δεν ξέρω πως να σταματήσω να σκέφτομαι πράγματα που ίσως έχω μπροστά μου καιρο να τα σκεφτώ?και είμαι όλο στο ουφ και ουφ.Χαρηκα πολύ για σένα με το καλό το κοριτσάκι σας!!!

Εμένα βρε κορίτσια ούτε πίεση μου έχει πάρει μέχρι τώρα ούτε με έχει ζυγίζει ,από την άλλη λέω ευτυχώς γιατί κ εγώ έχω θέμα με τα πιεσόμετρα.θυμαμαι στην τρίτη μου κόρη όταν πήγαινα στον γιατρό η πίεση 14,15 Στο σπίτι 11,12

Ξερω ακριβως τι λες για αυτες τις εσωτερικες ανησυχιες και τις ασχημες σκεψεις. Παλευω με αυτο οπως και με τις κρισεις πανικου, απο τα 25. Ακομα θυμαμαι οταν πηγαινα στο νευρολογο που με παρακολουθουσε, που μεσα στις καθιερωμενες 3-4 ερωτησεις που μου εκανε μια ηταν "κακες σκεψεις εχεις;" και μου χε πει οτι αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις, ειναι στην ιδιοσυγκρασια σου, ολο αυτο το να σκεφτεσαι αρνητικα. Θα σου πω ενα ασχετο - σχετικο περιστατικο. Πριν χρονια, οδηγω στην εθνικη μαζι με τον αντρα μου, βραδυ, και σκεφτομουν να σταματησω σε ενα βενζιναδικο που ηξερα που ηταν απο αυτα που ηταν κλειστο αλλα εβαζες χειροκινητα βενζινη. Για καποιον παρανοικο λογο, μου ρθε στο μυαλο το εξης σεναριο: οτι σταματαμε, οτι κατεβαινω να βαλω βενζινη και οτι ειναι εκει ενας ψυχοπαθης με οπλο και οτι πυροβολει τον αντρα μου στη κοιλια και εχω την εικονα του με τα αιματα στη κοιλια και κατι τετοια παλαβα! Περιττο να σου πω οτι δεν εβαλα βενζινη, με επιασε πανικος και κλαματα στο ασχετο. Μιλαμε παρανοια... αντε γεια!! (Δεν πρεπει να βλεπω πολλες ταινιες και σειρες! Χαχαχχαχα) Εμενα με εχει βοηθησει παντως ο αντρας μου πολυ σε αυτο το θεμα με τις ασχημες σκεψεις και οτι ολα θα πανε στραβα και τι θα γινει. Ειναι παρα πολυ θετικος ανθρωπος και ζεν, και οποτε με πιανουν τετοιες ανησυχιες.προσπαθω να το συζηταω μαζι του για να με ηρεμησει και συνηθως το καταφερνει. Αν ημουν με καποιον αγχωδη θα ειχαμε πηδηξει μαζι απο το μπαλκονι! Χαχαχαχα! Και μενα τωρα στην εγκυμοσυνη τα οσα σκεφτομαι, αν θα καταφερω να τη "βγαλω" μεχρι τελους και δεν παθω κατι, αν θα παθω πανικο στη γεννα, αν γεννηθει το παιδι και εχει προβλημα κτλ κτλ και καθε φορα που σκεφτομαι κατι τετοιο με λουζει κρυος ιδρωτας, με πιανει αυτη η εσωτερικη ανησυχια που λες και χαλαει η διαθεση.μου τελειως! Ξερω οτι δεν εχουν νοημα αυτες οι σκεψεις και μονο κακο μου κανουν, αλλα δεν μπορω κι εγω παντα να το διαχειριστω και να τις διωξω! Αλλα προσπαθω και ευχομαι και για σενα να καταφερουμε να νικησουμε αυτο το μαμουνακι που εχουμε στο μυαλο μας και μας τσιγκλαει, γιατι ολα καλα θα πανε! We can do it! Χαχαχαχα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Μ καλημέρα τελείωσα με την αυχενική όλα καλά δόξα το θεό .....υπάρχει μια περίπτωση να είναι κ μένα κοριτσάκι....εσάς πόσο ήταν η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας όσες έχετε κάνει?

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα και θα συνεχισω να κανω ψυχοθεραπειες γιατι μετα την 3η μου κυηση (πέρασα ασχημα στην 3η) απεκτησα αρρωστοφοβια. Πλεον ειμαι πολυ καλύτερα. Σε μενα αυτο που πιανει ΠΑΝΤΑ ειναι οταν ξεκινήσω να κανω αρνητικες σκεψεις, αμέσως μου μιλαω (δυνατα, εννοω απ εξω οχι απο μεσα μου) και μου λεω τι ακριβώς γίνεται τωρα. Σαν την τρελη μου μιλουσα ενω οδηγούσα αχαχ

Πχ Ηρέμησε, γνωριζεις πως αυτο που σκεφτεσαι τωρα ειναι απλα μια σκεψη που το προκαλει ο φοβος σου και τιποτε άλλο. 

Και διαφορα τέτοια. Γενικα μου ελεγε η ψυχολόγος, οτι πρεπει να επαναλαμβάνω παρα παρα πολλες μεσα στην ημερα θετικες σκέψεις.

Πχ 30 φορες 40 φορες την ημερα, οσες θελετε να λετε στον εαυτο σας "ειμαι καλα , ολα θα πανε καλα".

Κι εγω φοβαμαι εννοειται, αλλα σε γενικές γραμμες ειμαι πιο ζεν. Λεω συνέχεια στον εαυτό μου, πως λογικα, ολα θα πανε γιατι εχω τρείς που πηγαν καλά.

Χθες ομως που ειχα γιατρό ε, ημουν κι εγω αποδιοργανωμενη.

***Καλε απο χθες νιωθω κατι αμυδρα τιναγματακια. Ειμαι σχεδον σίγουρη πως ειναι το μπεμπε. Και το 3ο μου το ενιωσα παρα πολυ νωρις (κλωστιες βεβαια καπου στην 15η).

  • Μου αρέσει 3

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@depifish Χαίρομαι που είναι ολα καλά !! Ουαο είδατε και φύλλο ζηλεύω !!! Να σε ρωτήσω ρώτησες η σου το είπε ο γιατρός από μόνος του ? Εγώ η χαζή (εντελώς χαζή ) δεν ρώτησα αν φαίνεται και στον υπέρηχο το μωρό φαινόταν ταιραστιο σίγουρα θα μπορούσε να το δει και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο!!! 

@Dimitra93 εμένα η αυχενική 1.90 ηταν ακριβώς όσο και στο πρώτο μου παιδί !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...