Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Just now, Flolipop είπε:

Αφού ο γιατρός σου είπε ότι όλα είναι καλά, μην βασανίζεσαι @depifish μου.. όλα μια χαρά θα είναι!

Μόνο και μόνο λόγω ηλικίας. Στατιστικές είναι οι πιθανότητες βάσει αυτης (της ηλικιας) οχι εξατομικευμένες στην κάθε περίπτωση . 

Ξέρω πως τα αποτελέσματα είναι στατιστικά! Αλλά δεν παίζει τον μόνο ρόλο η ηλικία δεν γίνεται όλα να είναι τέλεια και μόνο και μόνο από την ηλικία να βγαίνουν αυτά τα αποτελέσματα η θεία του άντρα μου 42 χρονών έγκυος και της έβγαζε κάπου 1/15000 και ούτε αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας της είπε ο γιατρός να κάνει ούτε τίποτα !! Δηλαδή παίζουν όλα μαζί ρόλο όχι αποκλειστικά η ηλικία ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια βγήκε το papp a μου...είναι 1/1090 και δίπλα γράφει χαμηλού κινδύνου....φυσικά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη με την τιμή αυτή καθώς ακούω πολύ μεγαλύτερα ποσοστά....πάντως β χοριακη και papp a βγήκαν κάτω του 2...εσείς τι λέτε ?είμαι λίγο στεναχωρημένη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Κορίτσια βγήκε το papp a μου...είναι 1/1090 και δίπλα γράφει χαμηλού κινδύνου....φυσικά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη με την τιμή αυτή καθώς ακούω πολύ μεγαλύτερα ποσοστά....πάντως β χοριακη και papp a βγήκαν κάτω του 2...εσείς τι λέτε ?είμαι λίγο στεναχωρημένη

Οοοχι μη στεναχωριέσαι καθόλου είναι πολύ καλά !!! Μίλα και με τον γιατρό σου να σου επιβεβαιώσει!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra93 είπε:

Κορίτσια βγήκε το papp a μου...είναι 1/1090 και δίπλα γράφει χαμηλού κινδύνου....φυσικά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη με την τιμή αυτή καθώς ακούω πολύ μεγαλύτερα ποσοστά....πάντως β χοριακη και papp a βγήκαν κάτω του 2...εσείς τι λέτε ?είμαι λίγο στεναχωρημένη

Μην στεναχωριέσαι μίλησε με τον γιατρό σου και όλα καλά!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!!

Διαβάζω για τα αποτελέσματα της αυχενικής του Papp-A σας κ άρχισα κ γω να αναρωτιέμαι!

Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο κ μου τα εξήγησε όλα!!! Οπότε κ σταμάτησαν να έχω ερωτηματικά πάνω από κεφάλι μου!!! Όλα καλά!!!! 

Να σας πω παράδειγμα για τις τρισωμιες; Μπορει να γράφει στη μία στήλη 1/256 και δίπλα 1/5117

Στην άλλη 1/606 και δίπλα 1/12119  κ τα δυο είναι καλά!! Ρωτήστε τον γιατρό σας να σας αναλύσει τα στοιχεία κ τα αποτελέσματα!!!! Όλα θα είναι μια χαρά είμαι σίγουρη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ξέρω πως τα αποτελέσματα είναι στατιστικά! Αλλά δεν παίζει τον μόνο ρόλο η ηλικία δεν γίνεται όλα να είναι τέλεια και μόνο και μόνο από την ηλικία να βγαίνουν αυτά τα αποτελέσματα η θεία του άντρα μου 42 χρονών έγκυος και της έβγαζε κάπου 1/15000 και ούτε αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας της είπε ο γιατρός να κάνει ούτε τίποτα !! Δηλαδή παίζουν όλα μαζί ρόλο όχι αποκλειστικά η ηλικία ! 

Είσαι σιγουρη Γι αυτό το αποτέλεσμα; Όσο καλή κι αν βγει η εξέταση , η ηλικία ρίχνει παααρααα πολύ τα ποσοστά. Εγώ δεν έχω ξανακούσει τέτοιο ποσοστό που λες και πίστεψε με έχω ακουσει και δει πολλά περιστατικά σε ανάλογες ηλικίες. Και σε πολύ πολύ χαμηλότερα ποσοστά απ αυτά που λες αμνιοπαρακέντηση δεν συστήνεται. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Brigitt said:

Ξέρω πως τα αποτελέσματα είναι στατιστικά! Αλλά δεν παίζει τον μόνο ρόλο η ηλικία δεν γίνεται όλα να είναι τέλεια και μόνο και μόνο από την ηλικία να βγαίνουν αυτά τα αποτελέσματα η θεία του άντρα μου 42 χρονών έγκυος και της έβγαζε κάπου 1/15000 και ούτε αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας της είπε ο γιατρός να κάνει ούτε τίποτα !! Δηλαδή παίζουν όλα μαζί ρόλο όχι αποκλειστικά η ηλικία ! 

Εχει πολυ σημασια και η θεση του μωρου ωστε να γινουν οι μετρησεις οσο το δυνατον καλυτερα και με μεγαλυτετη ευκρινεια και ακριβεια. Αν π.χ. ειχε αυχενικη διαφανεια 1.5, και ολες οι μετρησεις γινανε ανετα τοτε πιθανον να της βγει τοσο καλο ποσοστο. Εμενα προσπαθουσε καμποση ωρα προς το τελος να την κανει να αλλαξει πλευρο, να τεντωθει, χτυπαγε ελαφρα τη κοιλια μου να παει και απο την αλλη μερια, τιιιιιιιιποτα αυτη! Χαμπαρι! Παρολαυτα ειχε παρει τις μετρησεις που ηθελε αλλα προσπαθησε να παρει ακομα καλυτερες απο οτι καταλαβα και ισως αν τα καταφερνε να εβγαιναν και καλυτερα τα ποσοστα. Σιγουρα δεν παιζει ρολο μονο η ηλικια αλλα ειναι αληθεια οτι ριχνει πολυ τα ποσοστα. 

5 hours ago, Dimitra93 said:

Κορίτσια βγήκε το papp a μου...είναι 1/1090 και δίπλα γράφει χαμηλού κινδύνου....φυσικά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη με την τιμή αυτή καθώς ακούω πολύ μεγαλύτερα ποσοστά....πάντως β χοριακη και papp a βγήκαν κάτω του 2...εσείς τι λέτε ?είμαι λίγο στεναχωρημένη

Μια χαρα ειναι οι τιμες σου! Οπως εγραψε και μια κοπελα, θελουν να ειναι κατω απο 2, και η papp-a οχι πιο κατω απο 0.5 αν θυμαμαι καλα. Το 1/1090 ειναι η τροποποιημενη ή αυτη που εβγαλε το μικροβιολογικο; Οπως και να χει, ειναι οκ το ποσοστο σου, απο 1/300 και πανω θεωρειται υψηλου κινδυνου και σε πανε για αμνιοπαρακεντηση. Θα στα πει βεβαια και ο γιατρος σου που ειναι και ο αρμοδιος! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια θα ξαναμουρμουρισω... Πανω που ειχα ηρεμησει και ελεγα να κανω το πολυ πολυ το NIPT, με πηρε ο γυναικολογος μου και μου κανε τη καρδια περιβολι! Με λιγα λογια, ενω του ειπα οτι ο εμβρυολογος μου ειπε οτι σημασια εχει το δικο του αποτελεσμα και οτι ειχε καλη εικονα και δεν θα συνεστινε αμνιοπαρακεντηση, αυτος δεν πειστηκε και μου λεγε οτι εχει σημασια του μικροβιολογικου το αποτελεσμα... Βεβαια μετα σου πετανε το μπαλακι και σου λενε "εσυ αποφασιζεις ομως τι θα επιλεξεις" και ολα καλα... Και γω εχω ενα μυαλο κουβαρι αυτη τη στιγμη και δεν ξερω τι να κανω... Μου πε οτι θα τα συζητησουμε και απο κοντα τη Δευτερα που θα παω, αλλα μια χαρα ανω κατω με εκανε! Και εχω και τον αντρα μου να μου λεει να μην κανουμε τιποτα και μια χαρα ειναι το παιδι! Αντε βγαλε ακρη! 

Ενταξει, μουρμουρισα, σας αφηνω για τωρα! Χαχαχαχαχ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Flolipop είπε:

Είσαι σιγουρη Γι αυτό το αποτέλεσμα; Όσο καλή κι αν βγει η εξέταση , η ηλικία ρίχνει παααρααα πολύ τα ποσοστά. Εγώ δεν έχω ξανακούσει τέτοιο ποσοστό που λες και πίστεψε με έχω ακουσει και δει πολλά περιστατικά σε ανάλογες ηλικίες. Και σε πολύ πολύ χαμηλότερα ποσοστά απ αυτά που λες αμνιοπαρακέντηση δεν συστήνεται. 

Έτσι μου είχε πει τώρα αν δεν μου έλεγε αλήθεια τι να σου πω !!! Και το θυμάμαι χαρακτηριστικά επειδή ήταν κοντά με το δικό μου τότε αποτέλεσμα ... Στο ποσοστό που λέω ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ δεν ζητάνε αμνιο από 1/300 και πάνω !!

@depifish Χωρίς να θέλω να σε αγχωσω αυτά που σου είπε ο εμβρυολογος δεν ισχύουν αυτές οι δύο εξετάσεις αυχενική και pappa γίνονται συνδυαστικά και βγαίνει ένα κοινό αποτέλεσμα και φυσικά συμπεριλαμβάνονται όλα και το ρινικό οστό και οοοολα είμαι πολύ σίγουρη σε αυτό το γράφουν οι εξετάσεις που είχα κάνει στο πρώτο μου παιδί γιατί τώρα δεν έχω πάρει ακόμα αποτελέσματα ... Αν σου πω πως σημφωνω με τον άντρα σου αχ εγώ αμνιο δεν θα έκανα αλλά είναι καθαρά δική σας απόφαση αλλά γιατί δεν κάνει ΝΙΠΤ όπως λες έχω διαβάσει πώς και αυτή δείχνει ...?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt said:

Έτσι μου είχε πει τώρα αν δεν μου έλεγε αλήθεια τι να σου πω !!! Και το θυμάμαι χαρακτηριστικά επειδή ήταν κοντά με το δικό μου τότε αποτέλεσμα ... Στο ποσοστό που λέω ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ δεν ζητάνε αμνιο από 1/300 και πάνω !!

@depifish Χωρίς να θέλω να σε αγχωσω αυτά που σου είπε ο εμβρυολογος δεν ισχύουν αυτές οι δύο εξετάσεις αυχενική και pappa γίνονται συνδυαστικά και βγαίνει ένα κοινό αποτέλεσμα και φυσικά συμπεριλαμβάνονται όλα και το ρινικό οστό και οοοολα είμαι πολύ σίγουρη σε αυτό το γράφουν οι εξετάσεις που είχα κάνει στο πρώτο μου παιδί γιατί τώρα δεν έχω πάρει ακόμα αποτελέσματα ... Αν σου πω πως σημφωνω με τον άντρα σου αχ εγώ αμνιο δεν θα έκανα αλλά είναι καθαρά δική σας απόφαση αλλά γιατί δεν κάνει ΝΙΠΤ όπως λες έχω διαβάσει πώς και αυτή δείχνει ...?

Μα ναι, ο εμβρυολογος μου ειπε οτι συνδιαστηκά οι δικες του μετρησεις με τις μετρησεις του μικροβιολογικου, βγαζουν ποσοστο 1/1620 και οτι αυτο το τελικο εχει σημασια και οχι το 1/162 του μικροβιολογικου. Και μαλιστα χτες εκανα και μια ερωτηση σε εναν αλλο γυναικολογο που βρηκα online και του εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και αν ειναι τοσο πιθανη η αποκλιση μεταξυ μετρησης εργαστηριου και τελικου αποτελεσματος και μου πε και αυτος οτι αυτο που μετραει ειναι το τελικο συνδιαστικο ποσοστο και να μην ασχοληθω αλλο! Και τωρα ο γυναικολογος οταν του ειπα οτι ο εμβρυολογος δεν προτεινει αμνιοπαρακεντηση επειδη ειδε καλη εικονα γενικα,  μου απαντησε "μα εχει σημασια αυτο το αποτελεσμα του μικροβιολογικου..." και ηταν σαν να μου λεγε πρεπει να κανεις αμνιοπαρακεντηση ... Και επειδη εχω δει πολλα απο γιατρους, δεν θελω να μπαινω σε σκεψεις οτι θελει να με παραπεμψει σε αμνιοπαρακεντηση μονο και μονο για να τα τσεπωσει... Κακως ειμαι καχυποπτη και ξερω οτι πρεπει να εμπιστευομαι τον γιατρο μου οπως μου λενε ολοι, αλλα απο την αλλη 3 μηνες τον ξερω, δεν εχω προλαβει να κρινω ακομα...

Λογικα το NIPT θα κανω, πανω που ελεγα να μην κανω ουτε αυτο μπας και γλιτωνα την 300αρα (ισως και παραπανω...) αλλα με βλεπω να πηγαινω τη Δευτερα στο γυναικολογο και να μου λεει αλλα... Βρε που μπλεψαμε!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, depifish είπε:

Μα ναι, ο εμβρυολογος μου ειπε οτι συνδιαστηκά οι δικες του μετρησεις με τις μετρησεις του μικροβιολογικου, βγαζουν ποσοστο 1/1620 και οτι αυτο το τελικο εχει σημασια και οχι το 1/162 του μικροβιολογικου. Και μαλιστα χτες εκανα και μια ερωτηση σε εναν αλλο γυναικολογο που βρηκα online και του εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και αν ειναι τοσο πιθανη η αποκλιση μεταξυ μετρησης εργαστηριου και τελικου αποτελεσματος και μου πε και αυτος οτι αυτο που μετραει ειναι το τελικο συνδιαστικο ποσοστο και να μην ασχοληθω αλλο! Και τωρα ο γυναικολογος οταν του ειπα οτι ο εμβρυολογος δεν προτεινει αμνιοπαρακεντηση επειδη ειδε καλη εικονα γενικα,  μου απαντησε "μα εχει σημασια αυτο το αποτελεσμα του μικροβιολογικου..." και ηταν σαν να μου λεγε πρεπει να κανεις αμνιοπαρακεντηση ... Και επειδη εχω δει πολλα απο γιατρους, δεν θελω να μπαινω σε σκεψεις οτι θελει να με παραπεμψει σε αμνιοπαρακεντηση μονο και μονο για να τα τσεπωσει... Κακως ειμαι καχυποπτη και ξερω οτι πρεπει να εμπιστευομαι τον γιατρο μου οπως μου λενε ολοι, αλλα απο την αλλη 3 μηνες τον ξερω, δεν εχω προλαβει να κρινω ακομα...

Λογικα το NIPT θα κανω, πανω που ελεγα να μην κανω ουτε αυτο μπας και γλιτωνα την 300αρα (ισως και παραπανω...) αλλα με βλεπω να πηγαινω τη Δευτερα στο γυναικολογο και να μου λεει αλλα... Βρε που μπλεψαμε!!! 

Αααα αν και και οι δύο μαζί βγαίνουν 1/1620 είσαι μια χαραααα!!! Εγώ νόμιζα συνδιαστικα έβγαινε 1/162!!! Με αυτό το ποσοστό δεν ζητάνε αμνιο κανονικά !! Εγώ φυσικά δεν θα σου πω αυτό το "εμπιστεψου τον γιατρό σου" γιατί υπάρχουν και γιατροί της κακής της ώρας!! Εκτός αν τον ήξερες χρόνια και σε είχε βοηθήσει γενικά και σου είχε εμπνεύσει εμπιστοσύνη τοτε ναι !!! Μήπως πριν κάνεις οτιδήποτε να επισκεπτοσουν και έναν άλλο γιατρό?? Κάποιον που να μπορούσε να σου συστήσει κάποια στην περιοχή που μενεις ??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt said:

Αααα αν και και οι δύο μαζί βγαίνουν 1/1620 είσαι μια χαραααα!!! Εγώ νόμιζα συνδιαστικα έβγαινε 1/162!!! Με αυτό το ποσοστό δεν ζητάνε αμνιο κανονικά !! Εγώ φυσικά δεν θα σου πω αυτό το "εμπιστεψου τον γιατρό σου" γιατί υπάρχουν και γιατροί της κακής της ώρας!! Εκτός αν τον ήξερες χρόνια και σε είχε βοηθήσει γενικά και σου είχε εμπνεύσει εμπιστοσύνη τοτε ναι !!! Μήπως πριν κάνεις οτιδήποτε να επισκεπτοσουν και έναν άλλο γιατρό?? Κάποιον που να μπορούσε να σου συστήσει κάποια στην περιοχή που μενεις ??

Βρισκομαι στα Χανια και ειναι ο 5ος που παω... Οχι τωρα, γενικα. Τωρα στην εγκυμοσυνη ειναι ο 2ος που παω, ειχα ξεκινησει με αλλον με.χαλια υπερηχο που τα βγαζε αλλανταλλων. Μα κι εγω γι αυτο ειχα ηρεμησει, γιατι το συνδιαστικο παρεμεινε σε καλο επιπεδο αλλα τωρα δεν ξερω τι να πιστεψω! 

Επισης να ρωτησω κατι μαλλον χαζο, τα αποτελεσματα του μικροβιολογικου σας τα στειλανε κι εσας ή την χρησιμοποιησε ο εμβρυολογος για τις μετρησεις και σας εδωσε μονο τα  δικα του τελικα ποσοστα; Εννοω υπηρχαν στα αποτελεσματα σας καποιο ανεξαρτητο ποσοστο για down που βγηκε απο το μικροβιολογικο; Απλα αναρωτιεμαι αν οντως τα δινουν αυτα τα αποτελεσματα απο το μικροβιολογικο γενικα ή αν απλα τα κρατανε οι γιατροι για να βγαλουν τα τροποποιημενα ποσοστα και στελνουν μονο αυτα.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Βρισκομαι στα Χανια και ειναι ο 5ος που παω... Οχι τωρα, γενικα. Τωρα στην εγκυμοσυνη ειναι ο 2ος που παω, ειχα ξεκινησει με αλλον με.χαλια υπερηχο που τα βγαζε αλλανταλλων. Μα κι εγω γι αυτο ειχα ηρεμησει, γιατι το συνδιαστικο παρεμεινε σε καλο επιπεδο αλλα τωρα δεν ξερω τι να πιστεψω! 

Επισης να ρωτησω κατι μαλλον χαζο, τα αποτελεσματα του μικροβιολογικου σας τα στειλανε κι εσας ή την χρησιμοποιησε ο εμβρυολογος για τις μετρησεις και σας εδωσε μονο τα  δικα του τελικα ποσοστα; Εννοω υπηρχαν στα αποτελεσματα σας καποιο ανεξαρτητο ποσοστο για down που βγηκε απο το μικροβιολογικο; Απλα αναρωτιεμαι αν οντως τα δινουν αυτα τα αποτελεσματα απο το μικροβιολογικο γενικα ή αν απλα τα κρατανε οι γιατροι για να βγαλουν τα τροποποιημενα ποσοστα και στελνουν μονο αυτα.  

Θα σου πω τι έγινε στην περίπτωση μου και στις δύο εγκυμοσύνες αυχενική και papp-a τα έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο που εκεί στον πρώτο πήγα για τον υπέρηχο και σε δίπλα κτήριο στο ενδοκρινολογικό έδωσα αίμα για τις σχετικές εξετάσεις όταν μου δώσανε το υπέροχο εκείνη την ημέρα επειδή αυτα τα παίρνεις κατεύθυαν κάτω κάτω στο χαρτί έλεγε πως οι πιθανότητες για τα σύνδρομα με λίγα λόγια θα βγούνε μαζί με τις βιοχημικές ... Όταν πήρα στην πρώτη εγκυμοσύνη της εξετάσεις (τώρα δεν τις έχω πάρει ακόμα τις βιοχημικές) όλες μαζί είχε σε μια στήλη τα σύνδρομα από δίπλα σε μια άλλη στήλη της υπάρχουσες πιθανότητες και δίπλα τις τροποποιημένες πιθανότητες με βάση τα δικά μου αποτέλεσματα που τότε ήταν 1/20000

Μέσα στο ίδιο χαρτί έλεγε πως οι τροποποιημένες πιθανότητες προκύπτουν από την χοριακη α,β το pappa την ύπαρξη ρινικου οστού την αυχενική και κάποια ακόμα που κοιτάνε στον υπέρηχο που τώρα δεν θυμάμαι !! Γι αυτό το ότι στα είπε και ξεχωριστα δεν μπορώ να το καταλάβω πως γίνεται γιατί στην περίπτωση μου δεν συνεβει κάτι τέτοιο μακάρι να μπορούσα να το βγάλω μια φωτογραφία να στο στείλω αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ...

Και τα αποτελέσματα πήγα εγώ και τα πήρα από εκεί μετά από δύο εβδομάδες αυτά που σου είπα δεν είχα κάποια επικοινωνία με τον εμβρυολογο ούτε που τον ήξερα ! 

(Υ.Γ. συγκεκριμένα τώρα που πήγα στο ενδοκρινολογικό για τις αίματος είχε ο άντρας μου τον υπέρηχο και τις μετρήσεις και με περίμενε έξω και μου λέει αυτή που θα μου επερνε αίμα ο υπέρηχος που είναι ? Και της λέω τον έχει έξω ο άντρας μου και μου λέει πρέπει να μου τον φέρεις χώρις αυτόν δεν γίνεται να βγάλουμε αποτελέσματα !! Και έγραψε σε ένα χαρτί όλες τις μετρήσεις οπότε απ' ότι κατάλαβα βγαίνουν μόνο συνδιαστικα όχι ανεξάρτητα )

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Θα σου πω τι έγινε στην περίπτωση μου και στις δύο εγκυμοσύνες αυχενική και papp-a τα έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο που εκεί στον πρώτο πήγα για τον υπέρηχο και σε δίπλα κτήριο στο ενδοκρινολογικό έδωσα αίμα για τις σχετικές εξετάσεις όταν μου δώσανε το υπέροχο εκείνη την ημέρα επειδή αυτα τα παίρνεις κατεύθυαν κάτω κάτω στο χαρτί έλεγε πως οι πιθανότητες για τα σύνδρομα με λίγα λόγια θα βγούνε μαζί με τις βιοχημικές ... Όταν πήρα στην πρώτη εγκυμοσύνη της εξετάσεις (τώρα δεν τις έχω πάρει ακόμα τις βιοχημικές) όλες μαζί είχε σε μια στήλη τα σύνδρομα από δίπλα σε μια άλλη στήλη της υπάρχουσες πιθανότητες και δίπλα τις τροποποιημένες πιθανότητες με βάση τα δικά μου αποτέλεσματα που τότε ήταν 1/20000

Μέσα στο ίδιο χαρτί έλεγε πως οι τροποποιημένες πιθανότητες προκύπτουν από την χοριακη α,β το pappa την ύπαρξη ρινικου οστού την αυχενική και κάποια ακόμα που κοιτάνε στον υπέρηχο που τώρα δεν θυμάμαι !! Γι αυτό το ότι στα είπε και ξεχωριστα δεν μπορώ να το καταλάβω πως γίνεται γιατί στην περίπτωση μου δεν συνεβει κάτι τέτοιο μακάρι να μπορούσα να το βγάλω μια φωτογραφία να στο στείλω αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ...

Και τα αποτελέσματα πήγα εγώ και τα πήρα από εκεί μετά από δύο εβδομάδες αυτά που σου είπα δεν είχα κάποια επικοινωνία με τον εμβρυολογο ούτε που τον ήξερα ! 

Ακριβώς κ μένα έτσι είναι τα αποτελέσματα!! Μόνο που μου έχουν κ το PAPP-A μαζί με της αυχενικής. Περίμενα βέβαια 2μιση ώρες για να τα βγάλουν. Εκείνοι μου είπαν να περιμένω κάπου κοντά ώστε να με πάρουν τηλέφωνο για να πάω να τα πάρω. Αλλά είναι όλα μαζί κ αναλυτικά. Στο Λητώ τα έκανα εγώ.

Just now, depifish είπε:

Μα ναι, ο εμβρυολογος μου ειπε οτι συνδιαστηκά οι δικες του μετρησεις με τις μετρησεις του μικροβιολογικου, βγαζουν ποσοστο 1/1620 και οτι αυτο το τελικο εχει σημασια και οχι το 1/162 του μικροβιολογικου. Και μαλιστα χτες εκανα και μια ερωτηση σε εναν αλλο γυναικολογο που βρηκα online και του εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και αν ειναι τοσο πιθανη η αποκλιση μεταξυ μετρησης εργαστηριου και τελικου αποτελεσματος και μου πε και αυτος οτι αυτο που μετραει ειναι το τελικο συνδιαστικο ποσοστο και να μην ασχοληθω αλλο! Και τωρα ο γυναικολογος οταν του ειπα οτι ο εμβρυολογος δεν προτεινει αμνιοπαρακεντηση επειδη ειδε καλη εικονα γενικα,  μου απαντησε "μα εχει σημασια αυτο το αποτελεσμα του μικροβιολογικου..." και ηταν σαν να μου λεγε πρεπει να κανεις αμνιοπαρακεντηση ... Και επειδη εχω δει πολλα απο γιατρους, δεν θελω να μπαινω σε σκεψεις οτι θελει να με παραπεμψει σε αμνιοπαρακεντηση μονο και μονο για να τα τσεπωσει... Κακως ειμαι καχυποπτη και ξερω οτι πρεπει να εμπιστευομαι τον γιατρο μου οπως μου λενε ολοι, αλλα απο την αλλη 3 μηνες τον ξερω, δεν εχω προλαβει να κρινω ακομα...

Λογικα το NIPT θα κανω, πανω που ελεγα να μην κανω ουτε αυτο μπας και γλιτωνα την 300αρα (ισως και παραπανω...) αλλα με βλεπω να πηγαινω τη Δευτερα στο γυναικολογο και να μου λεει αλλα... Βρε που μπλεψαμε!!! 

Σίγουρα θα κάνεις ο,τι θελήσεις εσύ... Αλλά μήπως ένας εμβρυολογος (που έχει ειδικευτεί κ εκπαιδευτεί στο στοιχείο αυτό, το έμβρυο), ξέρει καλύτερα;.... Κ πάλι συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά μπαίνω στη θέση σου κ σκέφτομαι κ γω τι θα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 12:22 ΠΜ, depifish είπε:

Κοριτσια εγω ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη. Μολις πηρα τα αποτελεσματα του papp-a και δεν εχουν καμια σχεση με της αυχενικης... Ενω στην αυχενικη μου εβγαλε οτι ειναι 1/1650 στο papp-a μου βγαζει 1/162. Μου ειχε πει απο πριν οτι θα εβγαινε λιγοτερο γιατι δινουν πολυ βαση στην ηλικια, αλλα εγω περιμενα 1/700... 1/500... Ο εμβρυολογος μου εξηγησε μεν οτι στην papp-a δεν λογαριαζουν ρινικο οστο και καποιες αλλες παραμετρους παρα μονο ηλικια, πρωτεινες και αυχενικη διαφανεια. Ο ιδιος μου ειπε οτι το δικο του αποτελεσμα, τωρα πλεον και σε συνδιασμο με την papp-a παραμενει στο 1/1650, και οτι απο τη στιγμη που ειδε πολυ καλη εικονα του παιδιου δεν με παραπεμπει για αμνιο, παρα μονο αν θελω να κανω NIPT λογω του 1/165 αλλα γενικα δεν ανησυχει. Εγω παλι εχω παθει εναν πανικο... Να θυμησω οτι ειμαι 40 χρονων... Αλλα τετοια αποκλιση σε αυχενικη και papp-a? Εντυπωση μου κανει... 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το πως μετα απο το 1/162 που σου δινουν βασει βιοχημικων εξετασεων παραμενει το ιδιο ποσοστο 1/1650 της αυχενικης..Αυτο δε βγαινει με  κανεναν τροπο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...