Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

7 hours ago, vasia!!! said:

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το πως μετα απο το 1/162 που σου δινουν βασει βιοχημικων εξετασεων παραμενει το ιδιο ποσοστο 1/1650 της αυχενικης..Αυτο δε βγαινει με  κανεναν τροπο..

Αυτο ειναι που προβληματισε και μενα... Αλλα ο εμβρυολογος μου ειπε οτι οι βιοχημικες ηταν καλες λεει και συνδιαστικα δεν επεσε το ποσοστο... Δεν ξερω αν εχει γινει καποιο λαθος αλλα και μενα μου φαινεται πολυ παραξενο...

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Και μενα στην ουσια η απαντηση του εμβρυολογου ειναι ετσι οπως λετε, αριστερα τα πρωτα ποσοστα λογω ηλικιας και διπλα τα τελικα συνδιαστικα και απο κατω γραφει οτι βγαινουν συνδιαστικα με ρινικο οστο, doppler, βιοχημικες κτλ. Πριν απο αυτο εχει σημειωσει και τις τιμες των βιοχημικων (papp-a και χοριακη) αλλα πουθενα το ποσοστο που εχει βγαλει το μικροβιολογικο (αυτο το καταραμενο 1/126), μου χει στειλει ξεχωριστα την απαντηση του μικροβιολογικου. Και αναρωτιεμαι οτι αν δεν την ειχα παρει ποτε του μικροβιολογικου και την κρατουσε απλα αυτος για να βγαλει τα συνδιαστικα του αν θα μαθαινα ποτε για αυτο το 1/126 και αν θα εμπαινα ποτε σε αυτο το τρυπακι αμφισβητησης. Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως επιτηδες μου το στειλε επειδη ειναι κακο το αποτελεσμα. Βεβαια αυτος στο μειλ μαλλον για να ειναι καλυμενος εγραψε οτι τα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα χαμηλου κινδυνου αλλα λογω του αποτελεσματος μικροβιολογικου υψηλου κινδυνου συνισταται περαιτερω ελεγχος (nipt ή αμνιο). 

Κοριτσια συγγνωμη που το χω κανει κυπριακο το θεμα και σας εχω ζαλισει, αλλα εχει καει το κεφαλι μου. Και ειδικα με το πως γινεται με το 1/126 του μικροβιολογικου να μην επιρεαστηκε το τελικο! Σαν κατι να εχει γινει λαθος απο τα δυο! Τουλαχιστον εμαθα οτι ο γυναικολογος μου δεν κανει αμνιοπαρακεντηση οποτε η απαντηση που μου δωσε δεν ηταν για να με προωθησει επιτηδες εκει. Την κανει μονο ο εμβρυολογος, αυτος δηλαδη που μου κανε την αυχενικη και αυτος που απο την αρχη δεν μου προτεινε την αμνιο και ουτε τωρα την προτεινει. Αντε βγαλε ακρη! Θα παρω τα βουνα! Χαχαχαχχα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλημέρα ,δυστυχώς εγώ δεν έχω γνώμη ακόμα για την αυχενική γιατί δεν έχω κάνει ακόμα ,την Δευτέρα πρώτα ο Θεός !!!Εύχομαι όλες να έχετε καλό αποτέλεσμα!!!

Βρε κορίτσια το παθαίνετε κ εσείς τα βράδια μια να κρυώνετε κ μια να ιδρωνετε?Εχθές ήταν το κάτι άλλο μια ιδρωνα ,μια κρύωνα  ,να πω πως κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα στην ανάκληση αλλιώς δεν μπορώ .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ,δυστυχώς εγώ δεν έχω γνώμη ακόμα για την αυχενική γιατί δεν έχω κάνει ακόμα ,την Δευτέρα πρώτα ο Θεός !!!Εύχομαι όλες να έχετε καλό αποτέλεσμα!!!

Βρε κορίτσια το παθαίνετε κ εσείς τα βράδια μια να κρυώνετε κ μια να ιδρωνετε?Εχθές ήταν το κάτι άλλο μια ιδρωνα ,μια κρύωνα  ,να πω πως κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα στην ανάκληση αλλιώς δεν μπορώ .

Καλησπέρα κορίτσι μου! Ναι κ γω το παθαίνω αυτό από την αρχή της εγκυμοσύνης μου! Το βράδυ ιδρώνω παρά πολύ κ μετά αφού ξειδρωσω κ έχει πέσει η θερμοκρασία κρυώνω κ σκεπάζομαι μέχρι πάνω κ μετά ξανά τα ίδια αρχίζω να ιδρώνω ! Αυτή την ιστορία έχω εδώ και καιρό! Ξυπνάω το πρωί κ τα μαλλιά μου κ οι πιτζάμες μου είναι  ιδρωμένα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Ναι κ γω το παθαίνω αυτό από την αρχή της εγκυμοσύνης μου! Το βράδυ ιδρώνω παρά πολύ κ μετά αφού ξειδρωσω κ έχει πέσει η θερμοκρασία κρυώνω κ σκεπάζομαι μέχρι πάνω κ μετά ξανά τα ίδια αρχίζω να ιδρώνω ! Αυτή την ιστορία έχω εδώ και καιρό! Ξυπνάω το πρωί κ τα μαλλιά μου κ οι πιτζάμες μου είναι  ιδρωμένα. 

Επίσης έχετε παρατηρήσει να έχει αλλάξει η μυρωδιά στον ιδρώτα σας η εγώ είμαι η περίεργη?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ,δυστυχώς εγώ δεν έχω γνώμη ακόμα για την αυχενική γιατί δεν έχω κάνει ακόμα ,την Δευτέρα πρώτα ο Θεός !!!Εύχομαι όλες να έχετε καλό αποτέλεσμα!!!

Βρε κορίτσια το παθαίνετε κ εσείς τα βράδια μια να κρυώνετε κ μια να ιδρωνετε?Εχθές ήταν το κάτι άλλο μια ιδρωνα ,μια κρύωνα  ,να πω πως κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα στην ανάκληση αλλιώς δεν μπορώ .

Καλησπέρα !!!! Άντε με το καλό κ συ να πας για αυχενική κ να μας πεις καλά νέα!!!! Δεν είχα ούτε έχω εξάψεις!!! Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω!!!... Εδώ μου έχει κοπεί κ η τρελή πείνα που είχα στις αρχές!!! Πλέον τρώω πάρα πολύ λίγο!.....

Just now, βιολετα3 είπε:

Επίσης έχετε παρατηρήσει να έχει αλλάξει η μυρωδιά στον ιδρώτα σας η εγώ είμαι η περίεργη?

Αν σου πω ότι πριν την εγκυμοσύνη ο ιδρώτα μου, μύριζε πολυυυυ , ενώ τώρα έχει.... έως κ μηδαμινή μυρωδιά, θα με πιστέψεις;;;.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ,δυστυχώς εγώ δεν έχω γνώμη ακόμα για την αυχενική γιατί δεν έχω κάνει ακόμα ,την Δευτέρα πρώτα ο Θεός !!!Εύχομαι όλες να έχετε καλό αποτέλεσμα!!!

Βρε κορίτσια το παθαίνετε κ εσείς τα βράδια μια να κρυώνετε κ μια να ιδρωνετε?Εχθές ήταν το κάτι άλλο μια ιδρωνα ,μια κρύωνα  ,να πω πως κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα στην ανάκληση αλλιώς δεν μπορώ .

Και εγώ εκτός ότι ξυπνάω όλο το βράδυ έτσι και αλλιώς το παθαίνω αυτό....

 

Κορίτσια μου χτες είχα και την πρώτη Μ καούρα...Παναγία μου απαίσιο πράγμα..  επίσης ήθελα να σας ρωτήσω....ο γιατρός Μ δεν θέλει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού όμως εγώ φοβάμαι πολύ για τα μικρόβια ...εκείνος λέει πως δεν κάνει....έχετε ανάλογη γνώμη για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Deppybach είπε:

Καλησπέρα !!!! Άντε με το καλό κ συ να πας για αυχενική κ να μας πεις καλά νέα!!!! Δεν είχα ούτε έχω εξάψεις!!! Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω!!!... Εδώ μου έχει κοπεί κ η τρελή πείνα που είχα στις αρχές!!! Πλέον τρώω πάρα πολύ λίγο!.....

Αν σου πω ότι πριν την εγκυμοσύνη ο ιδρώτα μου, μύριζε πολυυυυ , ενώ τώρα έχει.... έως κ μηδαμινή μυρωδιά, θα με πιστέψεις;;;.....

Τι να πω δεν ξέρω ,ίσως έχω γίνει πολύ περίεργη.

Just now, Dimitra93 είπε:

 

Και εγώ εκτός ότι ξυπνάω όλο το βράδυ έτσι και αλλιώς το παθαίνω αυτό....

 

Κορίτσια μου χτες είχα και την πρώτη Μ καούρα...Παναγία μου απαίσιο πράγμα..  επίσης ήθελα να σας ρωτήσω....ο γιατρός Μ δεν θέλει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού όμως εγώ φοβάμαι πολύ για τα μικρόβια ...εκείνος λέει πως δεν κάνει....έχετε ανάλογη γνώμη για κάτι τέτοιο?

Δεν υπάρχει χειρότερο από την καούρα είχα στα κορίτσια μου ,και συνήθως θυμάμαι όταν έτρωγα τυρί .

Αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε κ χρόνια νομίζω η εξέταση αυτή γίνεται πριν γεννήσεις .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra93 είπε:

 

Και εγώ εκτός ότι ξυπνάω όλο το βράδυ έτσι και αλλιώς το παθαίνω αυτό....

 

Κορίτσια μου χτες είχα και την πρώτη Μ καούρα...Παναγία μου απαίσιο πράγμα..  επίσης ήθελα να σας ρωτήσω....ο γιατρός Μ δεν θέλει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού όμως εγώ φοβάμαι πολύ για τα μικρόβια ...εκείνος λέει πως δεν κάνει....έχετε ανάλογη γνώμη για κάτι τέτοιο?

Καλλιέργεια να κάνεις ποτέ θέλεις δηλαδή ? Γενικά στο πρώτο τρίμηνο κάνεις τεστ Παπ και καλλιέργεια κολπικού υγρού στον ένατο σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο μικρόβιο να καταπολεμηθεί με θεραπεία ωστε να μην το κολλήσει το μωρό στη γέννα ... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, βιολετα3 said:

Επίσης έχετε παρατηρήσει να έχει αλλάξει η μυρωδιά στον ιδρώτα σας η εγώ είμαι η περίεργη?

Αχ αυτο με τη μυρωδια... πλενω τα μασχαλακια μου και λιγο να βγω εξω να περπατησω, αρχισω και σκυλοβρωμω χωρις καν να ιδρωσω! Γενικα εχω παρατηρησει οτι μυριζουν πολυ γρηγορα, με το παραμικρο! Οσο για τις καουρες... εγω μαλλον θα τις εχω μονιμα! Δεν θελουν να με ξεφορτωθουν, δεν μπορουν χωρις εμενα! Χαχαχαχα! 

Αυτο παντως για τηκ καλλιεργεια πρωτη φορα το ακουω να μην επιτρεπεται. Ισα ισα θα περιμενα το αντιθετο γιατι νομιζα οτι ειναι σημαντικο που και που να τσεκαρεις για μικροβια γιατι καμια φορα ειναι και επικινδυνα. Αλλα γιατι δεν επιτρεπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Καλλιέργεια να κάνεις ποτέ θέλεις δηλαδή ? Γενικά στο πρώτο τρίμηνο κάνεις τεστ Παπ και καλλιέργεια κολπικού υγρού στον ένατο σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο μικρόβιο να καταπολεμηθεί με θεραπεία ωστε να μην το κολλήσει το μωρό στη γέννα ... 

Ήθελα να κάνω τώρα το πρώτο τρίμηνο αλλά δεν επιτρέπεται λέει παρά μόνο πριν γεννήσεις όπως είπες και εσύ....το θέμα είναι σε περίπτωση μικροβίου τι θα γίνει?μου είπαν να πλενομαι απλά με χαμομηλονερο

Just now, depifish είπε:

Αχ αυτο με τη μυρωδια... πλενω τα μασχαλακια μου και λιγο να βγω εξω να περπατησω, αρχισω και σκυλοβρωμω χωρις καν να ιδρωσω! Γενικα εχω παρατηρησει οτι μυριζουν πολυ γρηγορα, με το παραμικρο! Οσο για τις καουρες... εγω μαλλον θα τις εχω μονιμα! Δεν θελουν να με ξεφορτωθουν, δεν μπορουν χωρις εμενα! Χαχαχαχα! 

Αυτο παντως για τηκ καλλιεργεια πρωτη φορα το ακουω να μην επιτρεπεται. Ισα ισα θα περιμενα το αντιθετο γιατι νομιζα οτι ειναι σημαντικο που και που να τσεκαρεις για μικροβια γιατι καμια φορα ειναι και επικινδυνα. Αλλα γιατι δεν επιτρεπεται; 

Ίσως απαγορεύεται να βάλουν κολποδιαστολεα μου το είπαν δύο γιατροί ένας ιδιωτικός και ένας του νοσοκομείου αλλά αυτό λέω και εγώ καμιά φορά τα μικρόβια είναι επικίνδυνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω το εχω αυτο με την μυρωδια στον ιδρωτα!! Τωρα στην εγκυμοσύνη εννοώ. Απαπα...

Καλλιέργεια κολπικου υγρου εγω θα κανω, μου τις εχει γράψει. Θα παω στο Ρεα μιας και που τα κοριτσια ετσι ειναι εκπαιδευμένα σε τέτοιου είδους εξετάσεις σε εγκύους. 

Βρε κοριτσια, 11+2 σημερα και ποναω αρκετά. Πονους περιόδου.  Εχω ξαπλώσει εδω και καμία ωρα και καπως ηρεμησε ο πόνος. Δεν εκανα τιποτα το κουραστικό. Σε σας τυχαίνει;

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κι εγω το εχω αυτο με την μυρωδια στον ιδρωτα!! Τωρα στην εγκυμοσύνη εννοώ. Απαπα...

Καλλιέργεια κολπικου υγρου εγω θα κανω, μου τις εχει γράψει. Θα παω στο Ρεα μιας και που τα κοριτσια ετσι ειναι εκπαιδευμένα σε τέτοιου είδους εξετάσεις σε εγκύους. 

Βρε κοριτσια, 11+2 σημερα και ποναω αρκετά. Πονους περιόδου.  Εχω ξαπλώσει εδω και καμία ωρα και καπως ηρεμησε ο πόνος. Δεν εκανα τιποτα το κουραστικό. Σε σας τυχαίνει;

Αλήθεια θα κάνεις?πφφφ τι να πω...τελικά ο καθένας λέει τα δικά του...

Ναι μην σε αγχωνουν οι πόνοι και εμένα με πιάνουν που και που και για αυτό το λόγο άρχισα και το μαγνήσιο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κι εγω το εχω αυτο με την μυρωδια στον ιδρωτα!! Τωρα στην εγκυμοσύνη εννοώ. Απαπα...

Καλλιέργεια κολπικου υγρου εγω θα κανω, μου τις εχει γράψει. Θα παω στο Ρεα μιας και που τα κοριτσια ετσι ειναι εκπαιδευμένα σε τέτοιου είδους εξετάσεις σε εγκύους. 

Βρε κοριτσια, 11+2 σημερα και ποναω αρκετά. Πονους περιόδου.  Εχω ξαπλώσει εδω και καμία ωρα και καπως ηρεμησε ο πόνος. Δεν εκανα τιποτα το κουραστικό. Σε σας τυχαίνει;

Καλησπέρα! Κι εγώ 11εβδομαδων και 2ημερων είμαι και μέσα στη νυχτα χθες εμφανίστηκαν πάλι πόνοι περιόδου... τι ναπω; Και ημικρανίες και ναυτίες και καούρες,γενικά μια ομορφιά...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ειναι φυσιολογικοι αυτοι οι πονοι κοριτσια, γιατι οσο μεγαλωνει το μικρουλι θελει χωρο και μεγαλωνει η μητρα! 

Παπακι ασε... εγω 14η μπηκα και οι καουρες, ημικρανιες, αναγουλες και αυτη η απαισια γευση στο στομα καλα κρατουν! Υπερλαμπρη ειμαι! Χαχαχαχα! Παρολαυτα, νομιζω οτι ενα τσικ εχουν ελλατωθει και ειμαι αισιοδοξη! Υπομονη και ερχεται το ξεγνοιαστο -λεμε τωρα...- 2ο τριμηνο! ❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Ήθελα να κάνω τώρα το πρώτο τρίμηνο αλλά δεν επιτρέπεται λέει παρά μόνο πριν γεννήσεις όπως είπες και εσύ....το θέμα είναι σε περίπτωση μικροβίου τι θα γίνει?μου είπαν να πλενομαι απλά με χαμομηλονερο

Ίσως απαγορεύεται να βάλουν κολποδιαστολεα μου το είπαν δύο γιατροί ένας ιδιωτικός και ένας του νοσοκομείου αλλά αυτό λέω και εγώ καμιά φορά τα μικρόβια είναι επικίνδυνα...

Λοιπόν το δείγμα το παίρνουν απλά με μια μακριά μπατονετα από τον κόλπο δεν έχει καμία επικίνδυνοτητα !!! Απλά δεν το κάνουν πιστεύω γιατί τώρα δεν χρειάζεται... Κολποδιαστολεα που λες μπορούνε να βάλουν στο πρώτο τρίμηνο μόνο (εγώ έκανα τεστ Παπ 12 εβδομάδων) ... Όσο για τα μικρόβια είχα πάθει μυκητιαση στην πρώτη εγκυμοσύνη και πήγα στη γιατρό γιατί είχα κάποια υγρά και τέλος πάντων είχα καταλάβει πως κάτι δεν πάει καλά επίσης στον πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάθει και ουρολοίμωξη και φάνηκε από την γενική ούρων επειδή δεν είχα καν σύμπτωματα ... Γενικά αν έχεις κάτι τέτοιο λογικά θα έχεις σύμπτωματα κνησμό ξέρω γω αν είναι κάτι σοβαρό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...