Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Δεν τρώει κρεατοχορτοσουπα


Recommended Posts

Το μωρο μου είναι 7 μηνών και της έχω αρχίσει από 6μιση μηνών κρεατοχορτοσουπα και κοτόσουπα δεν τα τρώει καθόλου και καταλήγει μετά να πίνει μόνο γάλα τι να τής κάνω το κρέας δεν το τρώει καθόλου αλλά ούτε τη χορτοσουπα κλείνει το στόμα και κλαίει πρέπει να φάει όμως ο παιδίατρος  μου είπε μόνο μοσχάρι η κοτόπουλο και κολοκύθι,πατάτα, καρότο έχω δοκιμάσει όλα κάποια έχω βγάλει και πάλι τίποτα εσείς τι κάνατε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Πάλι εγώ! Να ξέρεις όλες έχουμε τις ίδιες ανησυχίες!!!!

Τα μωρά τον πρώτο χρόνο έχουν ως βασική τροφή το γάλα! Μην σε ανησυχεί αν δεν τρώει επαρκή ποσότητα άλλης τροφής! Στην αρχή είναι λίγο δοκιμαστική περίοδος! Ίσως να την ενοχλεί η υφή! Πολλά παιδάκια δεν θέλουν τα νερουλά και τα αλεσμένα, αλλά προτιμούν τα κομματάκια! Ίσως αν δοκίμαζες να τις δίνεις την τροφή σε άλλη μορφή, όπως κομματάκια; Επίσης, εξέτασε μήπως κάτι το ενοχλεί από όσα τρώει! Ίσως έχει κάποια άρνηση, γιατί κάτι το ενοχλεί (αλλεργία; δυσκοιλιότητα;)!

Ωστόσο, τον πρώτο χρόνο η βασική τροφή είναι το γάλα (είτε μητρικό είτε φόρμουλα)! Αν έχει καλές πάνες μέσα στη μέρα, μην σε ανησυχεί! Το μωρό και σιτίζεται και ενυδατωνεται! Εσύ θα δοκιμάζεις να προσφέρεις φαγητό συνέχεια, αλλά μην πιέζεις το μωρό! Το ίδιο θα φάει αν θέλει, όσο θέλει! Θα βρείτε σιγά σιγά τους ρυθμούς σας! Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2021 at 11:41 ΠΜ, Katerinaσ είπε:

Το μωρο μου είναι 7 μηνών και της έχω αρχίσει από 6μιση μηνών κρεατοχορτοσουπα και κοτόσουπα δεν τα τρώει καθόλου και καταλήγει μετά να πίνει μόνο γάλα τι να τής κάνω το κρέας δεν το τρώει καθόλου αλλά ούτε τη χορτοσουπα κλείνει το στόμα και κλαίει πρέπει να φάει όμως ο παιδίατρος  μου είπε μόνο μοσχάρι η κοτόπουλο και κολοκύθι,πατάτα, καρότο έχω δοκιμάσει όλα κάποια έχω βγάλει και πάλι τίποτα εσείς τι κάνατε????

Κατερίνα μου καλησπέρα.Απο το άλλο θεματακι θυμάμαι ότι θηλάζεις.Τα μωράκια που θηλάζουν συνήθως αργούν να πάρουν μπρος με τις στερεές.Ειναι μικρή,δώσε της χρονο.Κατι άλλο τρώει; Φρουτάκια;Κρέμα με γάλα και βρώμη;Επίσης συμφωνώ με την Μυρτώ.Μπορει να μην της αρέσει η υφή.Κανε το πιο νερουλό η πιο πηχτό.Δοκιμασε διάφορα.Και μην τη πιέζεις πολύ,πολλά μωράκια που έχουν αλλεργίες αρνούνται να φάνε κάτι,προστατεύουν έτσι τον εαυτό τους.(πολύ πιθανόν βέβαια να μην έχει κάτι απλά να θέλει το χρόνο της).


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπως σωστά σου ειπαν βασικη τροφη είναι το γαλα. Εγω ειχα παρει από τον χασάπικο μου κόκαλα( ξερει αυτος ποια) τα έβρασα καο εκανα ζωμό. Τον ειχα σε παγάκια και εβαζα 2 στη σούπα της Ειχαν ολα τα συστατικά από το μεδουλι. Κατα τα αλλά,δεν ξερω αν δίνεις κομματια εγω εδινα αλεσμενα. Εβαζα το κρεας και επέλεγα γλύκα λαχανικα. πχ Πράσο,γλυκο πατατα κολοκυθια. Δοκίμασε αρχικα λιγοτερο κρεας περισσοτερα λαχανικα και ρωτά αυτονπου σου ειπα για τα κόκαλα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...