Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Foux είπε:

@Eva n Ναι καλε τι ρωταααααςςςς!!!Να παίρνουμε ιδέες!!

Τελειααα!! Δώστε μου λίγο χρόνο να την φτιάξω έτσι ωραία κ οργανωμένα και να την ανεβάσω.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , Eva n είπε:

Νομίζω γενικά από κιλά η ομαδουλα μας τα έχει πάει καλά!! Αλλά εγω έχω έναν φόβο ακόμα γιατί έχουμε 3,5 μήνες ακόμα περίπου. :lol: Βεβαια τώρα έναν μήνα δεν έχω βάλει καθόλου παρόλο που τρώω, ελπίζω να συνεχίσω έτσι. Το θέμα βρε κορίτσια είναι μετά την εγκυμοσύνη εγώ σκέφτομαι ότι θέλω να χάσω αυτά τα παραπάνω κιλά, να ελπίζω ή όχι;; επίσης κορίτσια μου ρωτάω τις ήδη μανούλες, τα σφηνάκια για τον ύπνο είναι όντως χρήσιμα ή να τα βγάλω τελείως από την λίστα;; μου φαίνονται τελείως περιττά δεν ξέρω. Α και κάτι τελευταίο έχω φτιάξει μια λίστα με κάποια απαραίτητα και πάω βάση αυτής, αν θέλετε κάποια στιγμή να την ανεβάσω 

Κορίτσι μου εμένα η άποψη μου για τα σφηνάκια είναι πως δεν χρειάζονται γιατί πλέον και οι παιδίατροι τα απαγορεύουν καθώς θεωρούνται επικίνδυνα.. κ λένε το παιδί να είναι στην ευθεία χωρίς τίποτα γύρω του.. εμένα σκέψου μου δάνεισαν αλλά δεν τα χρησιμοποίησα ποτε στην μικρή μου..

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Eva n είπε:

Νομίζω γενικά από κιλά η ομαδουλα μας τα έχει πάει καλά!! Αλλά εγω έχω έναν φόβο ακόμα γιατί έχουμε 3,5 μήνες ακόμα περίπου. :lol: Βεβαια τώρα έναν μήνα δεν έχω βάλει καθόλου παρόλο που τρώω, ελπίζω να συνεχίσω έτσι. Το θέμα βρε κορίτσια είναι μετά την εγκυμοσύνη εγώ σκέφτομαι ότι θέλω να χάσω αυτά τα παραπάνω κιλά, να ελπίζω ή όχι;; επίσης κορίτσια μου ρωτάω τις ήδη μανούλες, τα σφηνάκια για τον ύπνο είναι όντως χρήσιμα ή να τα βγάλω τελείως από την λίστα;; μου φαίνονται τελείως περιττά δεν ξέρω. Α και κάτι τελευταίο έχω φτιάξει μια λίστα με κάποια απαραίτητα και πάω βάση αυτής, αν θέλετε κάποια στιγμή να την ανεβάσω 

Εγώ μετά τη γεννα έτρωγα δίχως αύριο με τον θηλασμό και παρέμεινα σταθερή. Γύρω στους 6 μηνες που μπήκε το παιδί στις τροφές ξεκίνησα δειλά δειλά να παίρνω και για να μην ξεφύγω ξεκίνησα διατροφή και έχασα ακόμη 20 κιλά εύκολα σχετικά μπορώ να πω. 
Σφηνάκια εγώ δεν πήρα, δε νομίζω ότι χρειάζονται. Οι οδηγίες είναι το παιδί να το κοιμιζουμε ανάσκελα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ ΑΓΟΡΩΝ 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ: 

Σουτιέν θηλασμού 

Επιθέματα στήθους 

Ψευδοθηλες 

Κρέμα για τις θηλες 

ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ: 

2 μπιμπερο (μικρά) 

Αποστειρωτης 

Βούρτσα καθαρισμού μπιμπερο 

Θερμός νερού 

Σαλιαρες 

Λαβετες 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ: 

Καροτσι 

Νάιλον βροχής ( ίσως περιττό) 

Μαρσιπο 

Τσάντα αλλαξιερα 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 

Πυτζαμακια 

Σεντόνια λικνου- καλαθουνας 

Κουβερτούλα αγκαλιας 

Σεντόνια κουνιας 

Αδιάβροχα σελτεδακια 

Σετ προικας 

Υπνοσακος 

Σφηνακι ύπνου 

ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ: 

Κρεβατάκι- συρταριερα 

Ανατομικο Στρώμα 

Ενδοεπικοινωνια 

Παρκοκρεβατο ή λίκνο ( ότι διαλέξετε) 

Αν πάρετε παρκοκρεβατο χρειάζεται κ ένα έξτρα στρωματακι 

Ριλαξ 

ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ: 

Φανελακια 

Φορμακια 

Ζακετακια 

Καλτσακια 

Σκουφακια- γαντακια 

Φόρμα εξοδου (ολόσωμο μπουφάν δλδ) 

Ρούχο εξοδου ( για εμφανίσεις που θα μείνουν :lol:)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ: 

Αλλαξιερα 

Σελτεδακια 

Πάνες

Κρέμα συγκαματος 

Μαλακες μικρές πετσετουλες για τον πωπο 

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΆΝΙΟ: 

Μπανιέρα

Θερμόμετρο μπάνιου 

Βάση στήριξης ( αν έχετε ντουζιέρα)

Σαμπουάν 

Πετσέτα με κάπα 

Βούρτσα και χτένα 

Ψαλιδακι για τα νυχακια 

Θερμόμετρο σώματος 

Βρεφική ζυγαριά 

Φυσιολογικός όρος 

αποστειρωμενες γάζες για τον αφαλό το τα ματακια 

Οινόπνευμα καθαρό  

Αυτά πάνω κατω έχω σημειώσει, σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει και σίγουρα κάποια είναι υπερβολή, πείτε κι εσείς την γνώμη σας κορίτσια μου 

@Agapakiii @Angelinaki κι εγω περιττά τα θεωρώ και έχω διαβάσει πως απαγορευονται αλλά λέω ας ρωτήσω μήπως είναι χρήσιμα 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eva n είπε:

ΛΙΣΤΑ ΑΓΟΡΩΝ 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ: 

Σουτιέν θηλασμού 

Επιθέματα στήθους 

Ψευδοθηλες 

Κρέμα για τις θηλες 

ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ: 

2 μπιμπερο (μικρά) 

Αποστειρωτης 

Βούρτσα καθαρισμού μπιμπερο 

Θερμός νερού 

Σαλιαρες 

Λαβετες 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ: 

Καροτσι 

Νάιλον βροχής ( ίσως περιττό) 

Μαρσιπο 

Τσάντα αλλαξιερα 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 

Πυτζαμακια 

Σεντόνια λικνου- καλαθουνας 

Κουβερτούλα αγκαλιας 

Σεντόνια κουνιας 

Αδιάβροχα σελτεδακια 

Σετ προικας 

Υπνοσακος 

Σφηνακι ύπνου 

ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ: 

Κρεβατάκι- συρταριερα 

Ανατομικο Στρώμα 

Ενδοεπικοινωνια 

Παρκοκρεβατο ή λίκνο ( ότι διαλέξετε) 

Αν πάρετε παρκοκρεβατο χρειάζεται κ ένα έξτρα στρωματακι 

Ριλαξ 

ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ: 

Φανελακια 

Φορμακια 

Ζακετακια 

Καλτσακια 

Σκουφακια- γαντακια 

Φόρμα εξοδου (ολόσωμο μπουφάν δλδ) 

Ρούχο εξοδου ( για εμφανίσεις που θα μείνουν :lol:)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ: 

Αλλαξιερα 

Σελτεδακια 

Πάνες

Κρέμα συγκαματος 

Μαλακες μικρές πετσετουλες για τον πωπο 

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΆΝΙΟ: 

Μπανιέρα

Θερμόμετρο μπάνιου 

Βάση στήριξης ( αν έχετε ντουζιέρα)

Σαμπουάν 

Πετσέτα με κάπα 

Βούρτσα και χτένα 

Ψαλιδακι για τα νυχακια 

Θερμόμετρο σώματος 

Βρεφική ζυγαριά 

Φυσιολογικός όρος 

αποστειρωμενες γάζες για τον αφαλό το τα ματακια 

Οινόπνευμα καθαρό  

Αυτά πάνω κατω έχω σημειώσει, σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει και σίγουρα κάποια είναι υπερβολή, πείτε κι εσείς την γνώμη σας κορίτσια μου 

@Agapakiii @Angelinaki κι εγω περιττά τα θεωρώ και έχω διαβάσει πως απαγορευονται αλλά λέω ας ρωτήσω μήπως είναι χρήσιμα 

Τώρα μάλιστα οργανωθηκαμε.....σε ευχαριστούμε πολύ ❤️❤️❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Eva n είπε:

ΛΙΣΤΑ ΑΓΟΡΩΝ 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ: 

Σουτιέν θηλασμού 

Επιθέματα στήθους 

Ψευδοθηλες 

Κρέμα για τις θηλες 

ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ: 

2 μπιμπερο (μικρά) 

Αποστειρωτης 

Βούρτσα καθαρισμού μπιμπερο 

Θερμός νερού 

Σαλιαρες 

Λαβετες 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ: 

Καροτσι 

Νάιλον βροχής ( ίσως περιττό) 

Μαρσιπο 

Τσάντα αλλαξιερα 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 

Πυτζαμακια 

Σεντόνια λικνου- καλαθουνας 

Κουβερτούλα αγκαλιας 

Σεντόνια κουνιας 

Αδιάβροχα σελτεδακια 

Σετ προικας 

Υπνοσακος 

Σφηνακι ύπνου 

ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ: 

Κρεβατάκι- συρταριερα 

Ανατομικο Στρώμα 

Ενδοεπικοινωνια 

Παρκοκρεβατο ή λίκνο ( ότι διαλέξετε) 

Αν πάρετε παρκοκρεβατο χρειάζεται κ ένα έξτρα στρωματακι 

Ριλαξ 

ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ: 

Φανελακια 

Φορμακια 

Ζακετακια 

Καλτσακια 

Σκουφακια- γαντακια 

Φόρμα εξοδου (ολόσωμο μπουφάν δλδ) 

Ρούχο εξοδου ( για εμφανίσεις που θα μείνουν :lol:)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ: 

Αλλαξιερα 

Σελτεδακια 

Πάνες

Κρέμα συγκαματος 

Μαλακες μικρές πετσετουλες για τον πωπο 

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΆΝΙΟ: 

Μπανιέρα

Θερμόμετρο μπάνιου 

Βάση στήριξης ( αν έχετε ντουζιέρα)

Σαμπουάν 

Πετσέτα με κάπα 

Βούρτσα και χτένα 

Ψαλιδακι για τα νυχακια 

Θερμόμετρο σώματος 

Βρεφική ζυγαριά 

Φυσιολογικός όρος 

αποστειρωμενες γάζες για τον αφαλό το τα ματακια 

Οινόπνευμα καθαρό  

Αυτά πάνω κατω έχω σημειώσει, σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει και σίγουρα κάποια είναι υπερβολή, πείτε κι εσείς την γνώμη σας κορίτσια μου 

@Agapakiii @Angelinaki κι εγω περιττά τα θεωρώ και έχω διαβάσει πως απαγορευονται αλλά λέω ας ρωτήσω μήπως είναι χρήσιμα 

Μια χαρά η λίστα σου.

Αν εχετε σκοπό να θηλάσετε, μη φορτωθείτε με περιττά πράγματα ( μπουκάλια, πιπίλες, αποστειρωτες κλπ). Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα από όλα αυτά και όλοι είχαν φοβηθεί ότι αν δεν μπορέσω να θηλάσω τι θα κάνω! Τα μαγαζιά είναι ανοικτά συνεχώς και ακόμα και Κυριακή να είναι, στέλνουμε τον άντρα μας σε ένα Φαρμακειο και παίρνει μπιμπερό. Άσε που μπιμπερό, πιπίλα και σκόνη γάλα μου δώσανε στο νοσοκομείο δώρο. Έτσι τα έχω. Την πιπίλα προσπάθησα να της τη δώσω μια δυο φορες στο σπίτι και επειδή δεν είχα αποστειρωτη (δεν είχα αγοράσει πριν μου χρειαστεί), απλά την έβρασα για αποστείρωση. Τελικά δεν πήρε ούτε πιπίλα η μικρή, οπότε γλίτωσα και τις αποστειρώσεις! Τώρα αν θέλετε να είστε σίγουρες 100% και να έχετε από όλα, μην ξοδέψετε για μενα πααααρα πολλά χρήματα σε όλα αυτά από την αρχή!

Ο μαρσιπος είναι σωτήριος! Εμένα με εχει σώσει! Προσοχή όμως να είναι εργονομικος! Εγώ τη φορούσα μέχρι πριν μείνω έγκυος (σχεδόν 12 κιλά) με πρόβλημα στη μέση και τον αυχένα και δεν ένιωθα τίποτα! Στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη υπάρχουν καταστήματα όπου μπορείς να δεις τα είδη έργονομικων μαρσιπων, να δοκιμάσεις και να καταλήξεις τι σου ταιριάζει. Τα κορίτσια επίσης σε βοηθούν παρά πολύ με την σωστή τοποθέτηση!

Το ναυλον για τη βροχή με εχει σώσει εμένα μια φορά! Πάντα το έχω στο καροτσι από κάτω όπως και την κουνουπιερα. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα πιάσει μια μπόρα και δεν θα έχεις τη δυνατότητα να προφυλαχτείς. Εμένα το είχε δώρο με το καροτσι, δεν γνωρίζω αν πρέπει να αγοραστεί έξτρα…

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angelinaki είπε:

Μια χαρά η λίστα σου.

Αν εχετε σκοπό να θηλάσετε, μη φορτωθείτε με περιττά πράγματα ( μπουκάλια, πιπίλες, αποστειρωτες κλπ). Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα από όλα αυτά και όλοι είχαν φοβηθεί ότι αν δεν μπορέσω να θηλάσω τι θα κάνω! Τα μαγαζιά είναι ανοικτά συνεχώς και ακόμα και Κυριακή να είναι, στέλνουμε τον άντρα μας σε ένα Φαρμακειο και παίρνει μπιμπερό. Άσε που μπιμπερό, πιπίλα και σκόνη γάλα μου δώσανε στο νοσοκομείο δώρο. Έτσι τα έχω. Την πιπίλα προσπάθησα να της τη δώσω μια δυο φορες στο σπίτι και επειδή δεν είχα αποστειρωτη (δεν είχα αγοράσει πριν μου χρειαστεί), απλά την έβρασα για αποστείρωση. Τελικά δεν πήρε ούτε πιπίλα η μικρή, οπότε γλίτωσα και τις αποστειρώσεις! Τώρα αν θέλετε να είστε σίγουρες 100% και να έχετε από όλα, μην ξοδέψετε για μενα πααααρα πολλά χρήματα σε όλα αυτά από την αρχή!

Ο μαρσιπος είναι σωτήριος! Εμένα με εχει σώσει! Προσοχή όμως να είναι εργονομικος! Εγώ τη φορούσα μέχρι πριν μείνω έγκυος (σχεδόν 12 κιλά) με πρόβλημα στη μέση και τον αυχένα και δεν ένιωθα τίποτα! Στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη υπάρχουν καταστήματα όπου μπορείς να δεις τα είδη έργονομικων μαρσιπων, να δοκιμάσεις και να καταλήξεις τι σου ταιριάζει. Τα κορίτσια επίσης σε βοηθούν παρά πολύ με την σωστή τοποθέτηση!

Το ναυλον για τη βροχή με εχει σώσει εμένα μια φορά! Πάντα το έχω στο καροτσι από κάτω όπως και την κουνουπιερα. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα πιάσει μια μπόρα και δεν θα έχεις τη δυνατότητα να προφυλαχτείς. Εμένα το είχε δώρο με το καροτσι, δεν γνωρίζω αν πρέπει να αγοραστεί έξτρα…

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω σκοπό να θηλασω και θα το ήθελα πολύ, αλλα φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρω και λεω ας είμαι έτοιμη για παν ενδεχόμενο. Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο και εκεί δεν ξέρω αν προσφέρουν μπιμπερό κλπ οποτε είπα να πάρω ένα με δύο αχρείαστα να είναι. 

Μαρσιπο έχω δει το Mei Tai που μου αρέσει κ μου φαίνεται άνετος και πιο οικονομικός σε σχέση με τους άλλους εργονομικους αλλά έλεγα να πάω αφου γεννήσω μαζί με το μωρό να δούμε πως θα βολέψει, λες να το έχω από πριν;  

Άρα το Νάιλον για την βροχή θα το πάρουμε!!! Εμένα δεν είχε μέσα το καροτσι νομίζω οποτε θα χρειαστεί να το αγοράσω, απλά δεν ήξερα αν είναι όντως απαραίτητος. Ευχαριστούμε πάρα πολύυυυ!! ❤

πρίν από 44 λεπτά , Foux είπε:

@Eva n τελεια η λίστα!!!μπράβο!!!ευχαριστούμε!!:x

Βρεφική ζυγαριά οντως θελουμε;;κ τι είναι οι ψευδοθηλες;;;

Μου έχουν πει ότι χρειάζεται η Βρεφική ζυγαριά για να βλέπεις αν παίρνει βάρος το μωρό στις αρχές, εγώ έλεγα να πάρω. Ψευδοθηλες είναι μια προσομοίωση των θηλων μας σε περίπτωση που έχουν τραυματιστεί οι δικές μας, ή είναι εισεχουσες βάζεις αυτές για να θηλάζει το μπεμπακι, κάτι τέτοιο έχω καταλάβει :lol:

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά κ κάτι καινούριο τελικα!!

Κ εγώ δεν παίρνω πιπιλες κ μπιμπερό!!ενα πηρε η μαμα μου κ θα δω μόλις γέννησω..ότι κ να χρειαστώ δεν θα είμαστε στη μέση του πουθενά!!Τα σημαντικά ειναι να χει το μωρο να κοιμηθεί κ να ντυθεί :-P:-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Foux είπε:

Εγω ειμαι +3 κιλα κοριτσια!!!Ξεκινησα 65 εχασα 4κιλα στις αρχες στους εμετούς κ τώρα είμαι 68!!Μια χαρά με βλεπω ακομα!!Ύψος εχω 1.75

Κορμαρα είσαι @Foux!!! 

@Eva n μιλάμε για την οργάνωση!!! Καλε εγώ τα έχω απλά κάπως γενικά στο μυαλό μου! Λέω αφού σταματήσω τη δουλειά, να αρχίσω να ασχολούμαι.. Μέσα Οκτωβρίου δλδ! Το σφηνάκι ύπνου 1η φορά το ακουσα! 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσαρες τι κανετε;; Εγω πηρα 3 κιλα ως τωρα τπτ σχεδον αλλα ειχα βαλει δεκα πριν μεινω εγγυος οποτε τα χω τα κιλακια μου. Τωρα μεχρι το τελος υπολογιζω σιγουρα 7 κιλα συν. Η λιστα καλη απο οσο ειδα μετα ειναι τι βολευει τον καθενα. Επειδη κ γω θηλασα κ θηλαζω ειχα τα πολυ απαραιτητα αν κ μεχρι δυο μηνων εκανα μεικτη διατροφη και μετα ο μικρος μονος του το εκοψε το ξενο μια μετα οπως και τις ψευδοθηλες. Αλλωστε οτι χρειαστειτε θα το παρετε επιτοπου. Ακομα αχρησιμοποιητα πραγματα εχω οπως πιπιλες.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχω σκοπό να θηλασω και θα το ήθελα πολύ, αλλα φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρω και λεω ας είμαι έτοιμη για παν ενδεχόμενο. Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο και εκεί δεν ξέρω αν προσφέρουν μπιμπερό κλπ οποτε είπα να πάρω ένα με δύο αχρείαστα να είναι. 

Μαρσιπο έχω δει το Mei Tai που μου αρέσει κ μου φαίνεται άνετος και πιο οικονομικός σε σχέση με τους άλλους εργονομικους αλλά έλεγα να πάω αφου γεννήσω μαζί με το μωρό να δούμε πως θα βολέψει, λες να το έχω από πριν;  

Άρα το Νάιλον για την βροχή θα το πάρουμε!!! Εμένα δεν είχε μέσα το καροτσι νομίζω οποτε θα χρειαστεί να το αγοράσω, απλά δεν ήξερα αν είναι όντως απαραίτητος. Ευχαριστούμε πάρα πολύυυυ!! ❤

Μου έχουν πει ότι χρειάζεται η Βρεφική ζυγαριά για να βλέπεις αν παίρνει βάρος το μωρό στις αρχές, εγώ έλεγα να πάρω. Ψευδοθηλες είναι μια προσομοίωση των θηλων μας σε περίπτωση που έχουν τραυματιστεί οι δικές μας, ή είναι εισεχουσες βάζεις αυτές για να θηλάζει το μπεμπακι, κάτι τέτοιο έχω καταλάβει :lol:

Σε δημόσιο γέννησα κι εγώ κ μου έδωσαν δώρο μπιμπερό σκόνες και πιπίλες. Δεν φανταζομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα, τέλος του 19 γέννησα. Ήταν διαφημιστικά εταιρειών. Όπως μας έδωσαν και ένα κουτί με ένα πακέτο παμπερς, και δείγματα από σαμπουάν, κρέμα συγκάματος κλπ.

Ο Μέι Ται βολεύει γενικώς και είναι όντως εργονομικος! Δεν έχω χρησιμοποιήσει βέβαια ποτέ.. Δε χρειάζεται να τον έχεις πιο πριν, τι να τον κανεις άλλωστε;

Οσο για τη βρεφική ζυγαριά πιο πολύ άγχος θα σου δημιουργήσει. Εγώ στην αρχή που είχα το άγχος μου, τη ζύγιζα στη ζυγαριά της κουζίνας την ψηφιακή που έχουμε για να μετράμε τα υλικά για τις συνταγές! Χαχαχαχ. Πολύ γέλιο είχε η μπουμπου! Μέχρι 5 κιλά ζύγιζε η ζυγαριά μου, οπότε μέχρι τότε τη ζύγιζα εκεί…:grin:

πρίν από 3 λεπτά , Foux είπε:

Ευτυχώς έχουμε έμπειρες μανούλες που μας κατατοπιζουν!!Σας θελω σε ετοιμοτητα για τον Οκτώβριο όταν θα φτιάχνουμε βαλιτσα για το μαιευτήριο!!:D:D

Έχω μια λίστα με τα πράγματα που μου χρειάστηκαν στο νοσοκομείο… στα ιδιωτικά παρέχουν κάποια πράγματα, όμως στο νοσοκομείο πρέπει να έχουμε πολλά δικά μας! Αν θέλετε, την ανεβάζω κάποια στιγμή….:wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Κορμαρα είσαι @Foux!!! 

@Eva n μιλάμε για την οργάνωση!!! Καλε εγώ τα έχω απλά κάπως γενικά στο μυαλό μου! Λέω αφού σταματήσω τη δουλειά, να αρχίσω να ασχολούμαι.. Μέσα Οκτωβρίου δλδ! Το σφηνάκι ύπνου 1η φορά το ακουσα! 

Μην νομίζεις κι εγώ μια φορά οργανώθηκα έτσι και είναι αυτή χαχαχα έλεγα να τα έχω κάπου γραμμένα γιατί αλλιώς τα ξεχνάω όλα :lol:

1 ώρα πρίν, Angelinaki είπε:

Σε δημόσιο γέννησα κι εγώ κ μου έδωσαν δώρο μπιμπερό σκόνες και πιπίλες. Δεν φανταζομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα, τέλος του 19 γέννησα. Ήταν διαφημιστικά εταιρειών. Όπως μας έδωσαν και ένα κουτί με ένα πακέτο παμπερς, και δείγματα από σαμπουάν, κρέμα συγκάματος κλπ.

Ο Μέι Ται βολεύει γενικώς και είναι όντως εργονομικος! Δεν έχω χρησιμοποιήσει βέβαια ποτέ.. Δε χρειάζεται να τον έχεις πιο πριν, τι να τον κανεις άλλωστε;

Οσο για τη βρεφική ζυγαριά πιο πολύ άγχος θα σου δημιουργήσει. Εγώ στην αρχή που είχα το άγχος μου, τη ζύγιζα στη ζυγαριά της κουζίνας την ψηφιακή που έχουμε για να μετράμε τα υλικά για τις συνταγές! Χαχαχαχ. Πολύ γέλιο είχε η μπουμπου! Μέχρι 5 κιλά ζύγιζε η ζυγαριά μου, οπότε μέχρι τότε τη ζύγιζα εκεί…:grin:

Έχω μια λίστα με τα πράγματα που μου χρειάστηκαν στο νοσοκομείο… στα ιδιωτικά παρέχουν κάποια πράγματα, όμως στο νοσοκομείο πρέπει να έχουμε πολλά δικά μας! Αν θέλετε, την ανεβάζω κάποια στιγμή….:wub:

Σε ποιο νοσοκομείο γέννησες;; δεν ήξερα ότι δίνουν και στα δημόσια! Κι εγώ για το μαρσιπο έλεγα να πάω αφου γεννήσω. Ζυγαριά είμαι ακόμα σε δίλημμα. Εννοείται θέλουμε και την λίστα για το νοσοκομείο :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μαζευτειτε για γνώμες!!!Βρήκα στο babybee πακέτα προσφορών κ μου αρεσε ενα που έχει μεσα πολλά πράγματα!!!Κρεβατι πολυμορφικο,συρταριερα,παρκοκρεβατο,καροτσι 3 σε 1,ριλαξ με λικνισμα,προίκα,ενδοεπικοινωνία,καρεκλάκι φαγητού,μπανιερακι με βάση  κ μπορεί να ξεχνάω κ κατι!!!:neutral:Διαλεγεις κ χρωματα!!Κοστίζουν εν τέλει ολα αυτα 949 ευρω!Πιστευετε αξιζει;;μπειτε αν θελετε να το δείτε πιο αναλυτικά!!Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι το καρότσι αλλα μπορω να παω να το δω κ σε κατάστημα εδω Θεσσαλονικη απο κοντα!!Το babybee είναι Πρεβεζα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...