Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Στο δευτερο τριμηνο που αναλαμβανει δραση ο πλακουντας συνηθως βελτιωνεται το σακχαρο,Δηλαδη ειναι το καλο τριμηνο. Δυσκολιες υπαρχουν πιο πολλες στο πρωτο και μετα ξαναρχιζουν στο τριτο...Παντως αν εχεις φαει πολλους υδατανθρακες το προηγουμενο βραδυ δεν ειναι περιεργο να ειναι ανεβασμενο το νηστειας. Ξαναμετρησε το με την πρωτη ευκαιρια, να ειναι μεχρι 95 περιπου,

Πάντως εμένα στο δεύτερο τρίμηνο με ταλαιπώρησε ο διαβήτης κύησης περισσότερο και στο τρίτο ήταν πολύ καλύτερα. Στο τέλος δε, ο,τι κι αν έτρωγα δεν απορρυθμίστηκε. Γι αυτό κάνουμε στο δεύτερο τρίμηνο την καμπύλη. Ετσι μου ειπε η ενδοκρινολόγος, τώρα τι να σου πω κι εγώ;

 

5 ώρες πρίν, Foux είπε:

@Chris❤️ το είπε Κ ο γιατρός χρειάζεσαι ξεκουραση!!!!!άρα ποιος ο λόγος ανησυχιας;;; αρα;;;;αρα;;;;Αραξεεε!!!Δεν θυμάμαι αν έχεις ήδη παιδακι ώστε να είναι εφικτό να είσαι αραχτη ολη μερα!!Κ οι δουλειές δεν σταματάνε ποτέ!!Αντε ας τεμπελιασουμε οσο μπορουμε!!!μετα η μερα μας θα ειναι φουλ γεματη!!!:x

Κορίτσια όσες ξέρετε..Επειδή ειδα λετε για φαγητό..Πρέπει να φάω κάτι συγκεκριμένο τις προηγούμενες μερες πριν την εξεταση;;Εγώ έλεγα απλα να κόψω τα γλυκά!!Δεν περνάει μερα χωρις να φάω κάτι γλυκό :sad::sad: Μπορώ να ζήσω μονο με γλυκααααα :shock: Ήλπιζα να το ξεπερασω στην εγκυμοσύνη αλλα απο ότι φαίνεται ο μικρός θελει να μοιάσει στη μαμά!!!:-D

Ρωτά καλύτερα τον γιατρό σου. Κάποιοι υποστηρίζουν οτι θα πρέπει να γίνεται σε πραγματικές συνθήκες, να μην κανεις διαιτα τις προηγούμενες μέρες δηλαδή, κάποιοι άλλοι λένε οτι πρέπει να έχεις κάνει ήδη υπερβολές με τους υδατάνθρακες…<_<

 

5 ώρες πρίν, Aircondition είπε:

Γεια σας κορίτσια ! Είμαι κ εγώ στην 21 εβδομάδα. καμπύλη ζαχαρου δεν ξέρω αν θα κάνω γιατί έχω ήδη ζάχαρο κ το παρακολουθούμε , σκέφτομαι ότι μπορεί να μην κάνει να κατανάλωσω τη γλυκόζη. Β επιπέδου έχω την άλλη εβδομάδα. Εμένα πάντως μου έχει πει ότι παίζει ρόλο τι τρωω στο προ ύπνου γεύμα που είναι το πιο σήμαντικο για τη ρύθμιση του πρωινού νηστείας και οι ώρες που πρέπει να έχουν περάσει είναι 8 όχι 10 που διάβασα πιο πάνω γιατί όσο περνάει η ώρα τόσο ανεβαίνει το ζάχαρο. Βέβαια εγω είμαι σε αγωγή ινσουλίνης δν ξέρω αν παίζει ρόλο στις οδηγίες. Εγώ νιώθω διάφορους πόνους στη κοιλιά . Κάτω δεξιά , στο ύψος του αφαλου, χαμηλά στο κέντρο.. εκεί δν είναι ακριβώς πόνος, είναι κάτι σαν αίσθηση βάρους. Σαν να είναι βαρύ εκεί. Δν ξέρω τι είναι.. γενικά έχω σκαμπανεβάσματα στη διάθεση.. τη μια κοιτάω καρότσια και κούνιες την άλλη λέω μακάρι να πάνε όλα καλά κ εγώ άγχος.....

Να μην αγχώνεσαι γιατί ανεβαίνει το σάκχαρο! Δε θα κανεις καμπύλη εφόσον είναι διαγνωσμένος ο διαβήτης και είσαι και σε ινσουλίνη, δεν υπάρχει λόγος! Όσο για το πρωινό, εμένα με είχε βοηθήσει το βράδυ να τρώω κολοκυθάκια βραστά η αγγουράκι και λίγο περπάτημα! Όλα καλά είχαν πάει όπως θα πάνε και σε σένα!!!

 

4 ώρες πρίν, Eva n είπε:

@Angelinaki @anoulious καμπύλη Ζαχάρου θα μου γράψει στο επόμενο ραντεβού να κάνω. Δεν αγχώνομαι τόσο η αλήθεια είναι για το ζάχαρο, πιο πολύ με αγχώνει μήπως χρειαστεί ινσουλίνη και είμαι πολύ φοβιτσιαρα με τις ενέσεις, πόσο μάλλον να τις κάνω εγώ στο εαυτό μου, με την σκέψη τρέμω!! Αλλά θα το κάνω αν χρειαστεί, εννοείται! 

@Chris❤️ κι εμένα ο πλακουντας μου ειναι οπίσθιος χαμηλός, ο εμβρυολογος μου είπε να μην με ανησυχεί και πως με ξεκούραση και καθόλου βάρη σιγά σιγά θα ανέβει. Το μόνο αρνητικό με τον χαμηλό πλακούντα αν δεν ανέβει, είναι ότι σε βάζουν όπως κ να έχει με καισαρική, τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και να μην σηκώνεις καθόλου βάρη και ελπίζουμε να ανέβει.

@Aircondition γλυκιά μου όπως μου λέει και ο γιατρός μου, εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πονακι και κανένα σύμπτωμα δεν υπάρχει. Αφού η πορεία της εγκυμοσύνης είναι καλή και στους υπερηχους είστε εντάξει δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς! Πάντα κάτι θα έχουμε και θα μας απασχολεί μέχρι να το κρατήσουμε στα χέρια μας το θαυματακι αυτό που τώρα είναι μέσα μας! Αλλά σκέψου ότι έχουμε περάσει το πρώτο μισό, άλλο λίγο έμεινε!! 

Ειναι τόσο μικρή η βελόνα, που δεν καταλαβαίνεις τίποτα… βέβαια εγώ με τόσες ενέσεις που έχω κάνει τώρα πια…  Αχ! Τι να κάνουμε! Όλα για τα ζουζουνακια μας!!!:wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!! Καλη επιτυχια στα κοριτσια μας!! Περιμένουμε τα νεα!! 

@anouliousκαλως ηρθες και εύχομαι να πανε ολα καλα!! Και εγω για πρωτοχρονια ειμαι αλλα λογω χειρουργημενου τραχηλου μαλον δεν θα φτασουμε μεχρι εκει!

 

Τρομακτικη η καμπύλη μου ειπε και εμενα θα την κανω σε λιγο καιρο. Δεν θέλω ουτε να το σκέφτομαι αν εχω λιγο τι θα κανω, εγω με την παλινδρομηση δεν τρωω τιποτα απο αυτα που πρέπει, μονο οτι μπορω και δεν την χειροτερευει. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angelinaki είπε:

Πάντως εμένα στο δεύτερο τρίμηνο με ταλαιπώρησε ο διαβήτης κύησης περισσότερο και στο τρίτο ήταν πολύ καλύτερα. Στο τέλος δε, ο,τι κι αν έτρωγα δεν απορρυθμίστηκε. Γι αυτό κάνουμε στο δεύτερο τρίμηνο την καμπύλη. Ετσι μου ειπε η ενδοκρινολόγος, τώρα τι να σου πω κι εγώ;

 

Ρωτά καλύτερα τον γιατρό σου. Κάποιοι υποστηρίζουν οτι θα πρέπει να γίνεται σε πραγματικές συνθήκες, να μην κανεις διαιτα τις προηγούμενες μέρες δηλαδή, κάποιοι άλλοι λένε οτι πρέπει να έχεις κάνει ήδη υπερβολές με τους υδατάνθρακες…<_<

 

Να μην αγχώνεσαι γιατί ανεβαίνει το σάκχαρο! Δε θα κανεις καμπύλη εφόσον είναι διαγνωσμένος ο διαβήτης και είσαι και σε ινσουλίνη, δεν υπάρχει λόγος! Όσο για το πρωινό, εμένα με είχε βοηθήσει το βράδυ να τρώω κολοκυθάκια βραστά η αγγουράκι και λίγο περπάτημα! Όλα καλά είχαν πάει όπως θα πάνε και σε σένα!!!

 

Ειναι τόσο μικρή η βελόνα, που δεν καταλαβαίνεις τίποτα… βέβαια εγώ με τόσες ενέσεις που έχω κάνει τώρα πια…  Αχ! Τι να κάνουμε! Όλα για τα ζουζουνακια μας!!!:wub:

Αααχ αντε να δούμε! Αυτό ακριβώς, για τα νινακια μας θα κάνουμε τα πάντα! :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Chris❤️ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 

@anoulious@anoulious κοπέλα μου σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου!! Να είσαι αισιοδοξη και να σκέφτεσαι θετικά!! Νιώθουμε την αγωνία σου όμως να είσαι δυνατή και σου στέλνουμε όλη την θετική μας ενέργεια!!!

@Foux κι εμείς είδαμε εχθές τον μπέμπη! Έχει μεγαλώσει πολύ 850 γρ και δεν σταματώ να βλέπω το πρόσωπο του στον υπέρηχο! Αυτό που με προβληματίζει είναι ο πλακούντας. Ο γιατρός μας είπε ότι είναι χαμηλά και πρέπει να προσέχω πολύ να ξεκουράζομαι. Και ότι θα το ξαναδούμε στις 28 εβδομάδες. Όμως στην Β επιπέδου δεν μου είπαν κάτι ανησυχητικό και δεν ξέρω τι συνέβη τώρα. Βέβαια δεν μου είπε ότι είναι επικίνδυνο. Δεν θα έδειχναν οι τιμές? Η είναι κάτι άλλο ή θέση του πλακούντα? Καμπύλη έχω την εξέταση την Πέμπτη που θα είμαι 26 εβδομάδες 

 

Καλημέρα κοριτσάκια μου γλυκά!

 

Αυτό να κάνεις.Να ξεκουραστείς.Ετσι κι αλλιώς τώρα που μπαίνουμε σιγά σιγά στο τρίτο τρίμηνο θα το αναζητάμε!Κάνε προθέρμανση.Ξερω. Καλά είναι να τα λέμε να ξεκουραστούμε και οι δουλειές τρεχουν αλλά πρέπει να προσέχουμε για τα μπεμπεκια μας ❤️

11 ώρες πρίν, Foux είπε:

@Chris❤️ το είπε Κ ο γιατρός χρειάζεσαι ξεκουραση!!!!!άρα ποιος ο λόγος ανησυχιας;;; αρα;;;;αρα;;;;Αραξεεε!!!Δεν θυμάμαι αν έχεις ήδη παιδακι ώστε να είναι εφικτό να είσαι αραχτη ολη μερα!!Κ οι δουλειές δεν σταματάνε ποτέ!!Αντε ας τεμπελιασουμε οσο μπορουμε!!!μετα η μερα μας θα ειναι φουλ γεματη!!!:x

Κορίτσια όσες ξέρετε..Επειδή ειδα λετε για φαγητό..Πρέπει να φάω κάτι συγκεκριμένο τις προηγούμενες μερες πριν την εξεταση;;Εγώ έλεγα απλα να κόψω τα γλυκά!!Δεν περνάει μερα χωρις να φάω κάτι γλυκό :sad::sad: Μπορώ να ζήσω μονο με γλυκααααα :shock: Ήλπιζα να το ξεπερασω στην εγκυμοσύνη αλλα απο ότι φαίνεται ο μικρός θελει να μοιάσει στη μαμά!!!:-D

Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να τρεφόμαστε κανονικά πριν τις εξετάσεις για να δείξουν οι δείκτες όπως είναι στην καθημερινότητα.Αν δλδ σταματήσεις να τρως γλυκά λίγες μέρες πριν δεν θα είναι κανονικός ο δείκτης γιατί δεν είναι αυτή η διατροφή σου που κάνεις καθημερινά.Θα είναι επιτηδευμένη

11 ώρες πρίν, Aircondition είπε:

Γεια σας κορίτσια ! Είμαι κ εγώ στην 21 εβδομάδα. καμπύλη ζαχαρου δεν ξέρω αν θα κάνω γιατί έχω ήδη ζάχαρο κ το παρακολουθούμε , σκέφτομαι ότι μπορεί να μην κάνει να κατανάλωσω τη γλυκόζη. Β επιπέδου έχω την άλλη εβδομάδα. Εμένα πάντως μου έχει πει ότι παίζει ρόλο τι τρωω στο προ ύπνου γεύμα που είναι το πιο σήμαντικο για τη ρύθμιση του πρωινού νηστείας και οι ώρες που πρέπει να έχουν περάσει είναι 8 όχι 10 που διάβασα πιο πάνω γιατί όσο περνάει η ώρα τόσο ανεβαίνει το ζάχαρο. Βέβαια εγω είμαι σε αγωγή ινσουλίνης δν ξέρω αν παίζει ρόλο στις οδηγίες. Εγώ νιώθω διάφορους πόνους στη κοιλιά . Κάτω δεξιά , στο ύψος του αφαλου, χαμηλά στο κέντρο.. εκεί δν είναι ακριβώς πόνος, είναι κάτι σαν αίσθηση βάρους. Σαν να είναι βαρύ εκεί. Δν ξέρω τι είναι.. γενικά έχω σκαμπανεβάσματα στη διάθεση.. τη μια κοιτάω καρότσια και κούνιες την άλλη λέω μακάρι να πάνε όλα καλά κ εγώ άγχος.....

Γεια σου κι εσένα κορίτσι μου.Δυστυχως στο θέμα σακχάρου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι ασχετη εντελώς.Τα πονακια είναι εντελώς φυσιολογικά.Η μήτρα μας από μια σταλιτσα γίνεται σαν καρπούζι σταδιακά.Ειναι λογικο λοιπόν να πονάς.Παντα όμως αν ο πόνος επιμένει θα πρέπει να μιλάς με τον γιατρό σου.Απολαυσε κι εγκυμοσύνη σου.Δεν ξέρω αν είσαι στο πρώτο παιδάκι αλλά και τα κορίτσια μας εδώ που έχουν ξαναγίνει μανουλες θα δεις ότι έχουν πάλι ανησυχίες παρότι έχουν μια εμπειρία.Προσπαθησε να ηρεμήσεις γιατί ακόμα και η ψυχολογία μας επηρεάζει τα πονακια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelinaki said:

Πάντως εμένα στο δεύτερο τρίμηνο με ταλαιπώρησε ο διαβήτης κύησης περισσότερο και στο τρίτο ήταν πολύ καλύτερα. Στο τέλος δε, ο,τι κι αν έτρωγα δεν απορρυθμίστηκε. Γι αυτό κάνουμε στο δεύτερο τρίμηνο την καμπύλη. Ετσι μου ειπε η ενδοκρινολόγος, τώρα τι να σου πω κι εγώ;

 

Ρωτά καλύτερα τον γιατρό σου. Κάποιοι υποστηρίζουν οτι θα πρέπει να γίνεται σε πραγματικές συνθήκες, να μην κανεις διαιτα τις προηγούμενες μέρες δηλαδή, κάποιοι άλλοι λένε οτι πρέπει να έχεις κάνει ήδη υπερβολές με τους υδατάνθρακες…<_<

 

Να μην αγχώνεσαι γιατί ανεβαίνει το σάκχαρο! Δε θα κανεις καμπύλη εφόσον είναι διαγνωσμένος ο διαβήτης και είσαι και σε ινσουλίνη, δεν υπάρχει λόγος! Όσο για το πρωινό, εμένα με είχε βοηθήσει το βράδυ να τρώω κολοκυθάκια βραστά η αγγουράκι και λίγο περπάτημα! Όλα καλά είχαν πάει όπως θα πάνε και σε σένα!!!

 

Ειναι τόσο μικρή η βελόνα, που δεν καταλαβαίνεις τίποτα… βέβαια εγώ με τόσες ενέσεις που έχω κάνει τώρα πια…  Αχ! Τι να κάνουμε! Όλα για τα ζουζουνακια μας!!!:wub:

Καλημερα.Ιδανικα η καμπυλη σακχαρου γινεται περι την 26η εβδομαδα, που στην ουσια τελειωνει το δευτερο τριμηνο..Δεν γινεται πχ τον 5μηνα.Και εμενα ο ενδοκρινολογος μου, μου το ειπε.Οτι τοτε περιπου στην καμπυλη που αρχιζει  ο7ος μηνας ξαναρχιζει να μας ταλαιπωρει το σακχαρο.Δεν εχω φτασει ακομη στο τριτο τριμηνο για να ξερω αλλα στο δευτερο τριμηνο ητανε χαρα Θεου.Μειωσα παρα πολυ τις μοναδες ινσουλινης.Μπορει να φαω και πρωινο και χωρις καθολου ινσουλινη!

Οταν καποια στιγμη πηγα στο Σουβ, εκτος εγκυμοσυνης, και εκανα ινσουλινη και ηθελε να ξανακανω καμπυλη σακχαρου, με εβαλε να κοψω την ινσουλινη υποχρεωτικα, για 1 εβδομαδα μπορει και παραπανω δε θυμαμαι , γιατι αλλιως δεν μπορουσε να γινει η εξεταση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου!! Χάθηκα λίγο γιατί είχα ένα θεματάκι με το στομάχι που ταλαιπωρήθηκα αλλά τώρα όλα καλά!!

αυριο έχω ραντεβού να δούμε επιτέλους την μπεμπουλα μας! Ο γιατρός με παρακολουθεί ανα 3 εβδομάδες πλέον.. αύριο θα είμαι 25&3.. και από όσο μου είχε πει θα μου γράψει την καμπύλη να την κάνω από βδομάδα .. κατά τα αλλά είμαι καλά,  λίγες καούρες όχι κάτι το σημαντικό αλλά πολλές λιγούρες κυρίως για γλυκα.. από κιλά είμαι συν 4 κ προσπαθώ να προσέχω δε θέλω να ξεφύγω.. 

Όσο για την εξέταση της καμπύλης όντως πρέπει να ακολουθείς το  προγραμμα φαγητού σου  κανονικά απλά από όσο θυμάμαι κάποιες ώρες πριν πρέπει να είσαι νηστικός.. κατά τα αλλά σαν εξέταση δεν είναι τίποτα το μόνο ζόρι είναι ότι πρέπει να κάτσεις να περιμένεις ένα 2ωρο στο μικροβιολογικό.. με το καλό σε όλα τα κορίτσια !! Θα σας πω αύριο τα νέα μας !!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, κάναμε τη Β επιπέδου και ηταν οοολα τέλεια!!!! Όλες οι μετρήσεις ήταν καλές και ο μικρός μας έχει φτάσει 470 γρ!!!! Στην αρχή έκρυβε το προσωπάκι του και μου είπε να κάνω καμια βόλτα, έφαγα κι ένα ζελεδάκι και μετά γυρισε!!!! Εφυγε κι αυτό το άγχος!!!! Περιμένουμε και τα άλλα κοριτσια να μας πουν τα νέα τους!!!!

  • Μου αρέσει 7

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για πειτε γνωμη.Γυριζα πριν λιγο απο τη μαμα μου , ειχα δυο μικρες σακκουλιτσες στα χερια, γλυστρισα με τις παντοφλες και επεσα στο πλαι!Πεταξα τα πραγματα, εβαλα το χερι μου και εγδαρα λιγο το χερι.Δεν αισθανομαι κατι, δεν ποναω πουθενα,Σγουρα τρανταχτηκα..Πρεπει να ανησυχω για κατι?Τρελαθηκα.Και ειδα χθες ψιλομετριο ονειρο...Μαλλον για αυτο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Agapakiii είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! Χάθηκα λίγο γιατί είχα ένα θεματάκι με το στομάχι που ταλαιπωρήθηκα αλλά τώρα όλα καλά!!

αυριο έχω ραντεβού να δούμε επιτέλους την μπεμπουλα μας! Ο γιατρός με παρακολουθεί ανα 3 εβδομάδες πλέον.. αύριο θα είμαι 25&3.. και από όσο μου είχε πει θα μου γράψει την καμπύλη να την κάνω από βδομάδα .. κατά τα αλλά είμαι καλά,  λίγες καούρες όχι κάτι το σημαντικό αλλά πολλές λιγούρες κυρίως για γλυκα.. από κιλά είμαι συν 4 κ προσπαθώ να προσέχω δε θέλω να ξεφύγω.. 

Όσο για την εξέταση της καμπύλης όντως πρέπει να ακολουθείς το  προγραμμα φαγητού σου  κανονικά απλά από όσο θυμάμαι κάποιες ώρες πριν πρέπει να είσαι νηστικός.. κατά τα αλλά σαν εξέταση δεν είναι τίποτα το μόνο ζόρι είναι ότι πρέπει να κάτσεις να περιμένεις ένα 2ωρο στο μικροβιολογικό.. με το καλό σε όλα τα κορίτσια !! Θα σας πω αύριο τα νέα μας !!

Αααχ αυτό με τα γλυκά το έχω κι εγώ! Ευτυχώς μέχρι τον 5ο δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, αλλά τώρα άνοιξε πάλι η όρεξη και θέλω συνέχειαααα! 

 

πρίν από 53 λεπτά , Kaity8 είπε:

Κορίτσια μου, κάναμε τη Β επιπέδου και ηταν οοολα τέλεια!!!! Όλες οι μετρήσεις ήταν καλές και ο μικρός μας έχει φτάσει 470 γρ!!!! Στην αρχή έκρυβε το προσωπάκι του και μου είπε να κάνω καμια βόλτα, έφαγα κι ένα ζελεδάκι και μετά γυρισε!!!! Εφυγε κι αυτό το άγχος!!!! Περιμένουμε και τα άλλα κοριτσια να μας πουν τα νέα τους!!!!

Μπραβο σου κορίτσι μου!!! Τέλεια νέα!! Τέλειος ο μικρούλης σου ❤

 

πρίν από 11 λεπτά , anoulious είπε:

Κοριτσια για πειτε γνωμη.Γυριζα πριν λιγο απο τη μαμα μου , ειχα δυο μικρες σακκουλιτσες στα χερια, γλυστρισα με τις παντοφλες και επεσα στο πλαι!Πεταξα τα πραγματα, εβαλα το χερι μου και εγδαρα λιγο το χερι.Δεν αισθανομαι κατι, δεν ποναω πουθενα,Σγουρα τρανταχτηκα..Πρεπει να ανησυχω για κατι?Τρελαθηκα.Και ειδα χθες ψιλομετριο ονειρο...Μαλλον για αυτο..

Εγω πριν 3 εβδομάδες στις διακοπές, έπεσα πολύ άσχημα! Έπεσα στα γόνατα (γεμίσανε πληγές να φανταστείς) και στήριξα όλο μου το βάρος στο δεξί χέρι, φοβήθηκα πααααρα πολύ! Αλλά μετά από 10 λεπτά ένιωσα την μικρούλα μου να κλωτσάει και ηρέμησα. Εν τέλη όλα καλά! Αν δεν χτύπησες την κοιλιά σου δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι. Αν θέλεις όμως να ηρεμήσεις κι εσύ και αν δεν έχεις νιώσει το μωράκι σου ακόμα, μιλά με τον γιατρό σου να πας να δεις ότι είναι όλα καλά! Συνήθως δεν συμβαίνει τπτ γτ τα μωράκια μας είναι καλά προστατευμενα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Eva n said:

Αααχ αυτό με τα γλυκά το έχω κι εγώ! Ευτυχώς μέχρι τον 5ο δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, αλλά τώρα άνοιξε πάλι η όρεξη και θέλω συνέχειαααα! 

 

Μπραβο σου κορίτσι μου!!! Τέλεια νέα!! Τέλειος ο μικρούλης σου ❤

 

Εγω πριν 3 εβδομάδες στις διακοπές, έπεσα πολύ άσχημα! Έπεσα στα γόνατα (γεμίσανε πληγές να φανταστείς) και στήριξα όλο μου το βάρος στο δεξί χέρι, φοβήθηκα πααααρα πολύ! Αλλά μετά από 10 λεπτά ένιωσα την μικρούλα μου να κλωτσάει και ηρέμησα. Εν τέλη όλα καλά! Αν δεν χτύπησες την κοιλιά σου δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι. Αν θέλεις όμως να ηρεμήσεις κι εσύ και αν δεν έχεις νιώσει το μωράκι σου ακόμα, μιλά με τον γιατρό σου να πας να δεις ότι είναι όλα καλά! Συνήθως δεν συμβαίνει τπτ γτ τα μωράκια μας είναι καλά προστατευμενα.

Μεσα στον πανικο που με επιασε νομιζω οτι δεν χτυπησα την κοιλια μου .Ουτε στα γονατα, και δεν ποναω.Δε θα πονουσα εστω λιγο καπου?.Το μωρακι νιωθω που και που κατι γαργαλητα αλλα μπορει οχι και καθε μερα. Και εγω εχω διαβασει οτι ειναι  πολυ προστατευμενα και το μονο που μπορει να συμβει απο ατυχηματα ειναι αποκολληση πλακουντα..Αλλα κατι δε θα ειχα...?!Ο γιατρoς λειπει , του εστειλα ενα sms.Ευχαριστω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , anoulious είπε:

Μεσα στον πανικο που με επιασε νομιζω οτι δεν χτυπησα την κοιλια μου .Ουτε στα γονατα, και δεν ποναω.Δε θα πονουσα εστω λιγο καπου?.Το μωρακι νιωθω που και που κατι γαργαλητα αλλα μπορει οχι και καθε μερα. Και εγω εχω διαβασει οτι ειναι  πολυ προστατευμενα και το μονο που μπορει να συμβει απο ατυχηματα ειναι αποκολληση πλακουντα..Αλλα κατι δε θα ειχα...?!Ο γιατρoς λειπει , του εστειλα ενα sms.Ευχαριστω

Δεν νομίζω να έγινε τπτ καλή μου. Παρακολουθησε το και μέσα στην μέρα αν δεν έχεις πόνο ή κάτι άλλο τότε το μωράκι σου θα είναι μια χαρά. Θα μιλήσεις και με τον γιατρό σου και θα σε καθησυχάσει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , anoulious είπε:

Κοριτσια για πειτε γνωμη.Γυριζα πριν λιγο απο τη μαμα μου , ειχα δυο μικρες σακκουλιτσες στα χερια, γλυστρισα με τις παντοφλες και επεσα στο πλαι!Πεταξα τα πραγματα, εβαλα το χερι μου και εγδαρα λιγο το χερι.Δεν αισθανομαι κατι, δεν ποναω πουθενα,Σγουρα τρανταχτηκα..Πρεπει να ανησυχω για κατι?Τρελαθηκα.Και ειδα χθες ψιλομετριο ονειρο...Μαλλον για αυτο..

Αγαπημενη μου παρε το γιατρο σου να πας. Δεν νομιζω να εγινε κατι το παιδι προστατευεται μεσα στη μητρα πολυ περισσοτερο αποσο νομιζουμε. Καλο είναι να τον ενημερωσεις ομως. Παρακολουθα και λιγο πως νιώθεις. Αυτα συμβαινουν! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησε ο γιατρος μου να μην ανησυχω και ετσι οπως το περιγραφω δεν μπορει να δημιουργηθηκε προβλημα.Τρελαθηκα απο την αγωνια μου....Δεν μπορω να ηρεμησω..Ευχαριστω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Ιδανικα η καμπυλη σακχαρου γινεται περι την 26η εβδομαδα, που στην ουσια τελειωνει το δευτερο τριμηνο..Δεν γινεται πχ τον 5μηνα.Και εμενα ο ενδοκρινολογος μου, μου το ειπε.Οτι τοτε περιπου στην καμπυλη που αρχιζει  ο7ος μηνας ξαναρχιζει να μας ταλαιπωρει το σακχαρο.Δεν εχω φτασει ακομη στο τριτο τριμηνο για να ξερω αλλα στο δευτερο τριμηνο ητανε χαρα Θεου.Μειωσα παρα πολυ τις μοναδες ινσουλινης.Μπορει να φαω και πρωινο και χωρις καθολου ινσουλινη!

Οταν καποια στιγμη πηγα στο Σουβ, εκτος εγκυμοσυνης, και εκανα ινσουλινη και ηθελε να ξανακανω καμπυλη σακχαρου, με εβαλε να κοψω την ινσουλινη υποχρεωτικα, για 1 εβδομαδα μπορει και παραπανω δε θυμαμαι , γιατι αλλιως δεν μπορουσε να γινει η εξεταση.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω, αυτά που μου είπε η γιατρός μου σου λέω κι εγώ καθώς και την εμπειρία μου! Πάντως όπως και να εχει, όταν ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών πάνε όλα καλύτερα. Η κοράκλα μου βγήκε μια χαρά και δεν χρειάστηκε καν να μπει για παρακολούθηση. Δεν έκανε καθόλου υπογλυκαιμία ευτυχώς! Όλα καλά θα πάνε και με σένα!:wub:

 

2 ώρες πρίν, Kaity8 είπε:

Κορίτσια μου, κάναμε τη Β επιπέδου και ηταν οοολα τέλεια!!!! Όλες οι μετρήσεις ήταν καλές και ο μικρός μας έχει φτάσει 470 γρ!!!! Στην αρχή έκρυβε το προσωπάκι του και μου είπε να κάνω καμια βόλτα, έφαγα κι ένα ζελεδάκι και μετά γυρισε!!!! Εφυγε κι αυτό το άγχος!!!! Περιμένουμε και τα άλλα κοριτσια να μας πουν τα νέα τους!!!!

 Τι ωραία νέα! Μπραβο!!! Με το καλό και οι υπόλοιπες!!

 

1 hour ago, anoulious είπε:

Μεσα στον πανικο που με επιασε νομιζω οτι δεν χτυπησα την κοιλια μου .Ουτε στα γονατα, και δεν ποναω.Δε θα πονουσα εστω λιγο καπου?.Το μωρακι νιωθω που και που κατι γαργαλητα αλλα μπορει οχι και καθε μερα. Και εγω εχω διαβασει οτι ειναι  πολυ προστατευμενα και το μονο που μπορει να συμβει απο ατυχηματα ειναι αποκολληση πλακουντα..Αλλα κατι δε θα ειχα...?!Ο γιατρoς λειπει , του εστειλα ενα sms.Ευχαριστω

Θα σου πει ο γιατρός σου τι να κανεις και εσυ ξεκουράσου όσο μπορείς! Όντως όμως ειναι προστατευμένα μέσα στη μήτρα τα μωράκια μας! Έχω φάει κάτι κλωτσιές από τη μεγάλη που είπα τώρα θα χασω το μωράκι μου αλλά τελικά όλα καλά! Προσπάθησε να ηρεμήσεις!! Λογικό ειναι να αγχωθηκες πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

@Kaity8 τελειααα!!!!Αντε να τελειώσουν όλα τα κορίτσια!!!

@anoulious κ εγω εχω πέσει 2 φορές στην παραλία στην άμμο απο την ξαπλώστρα!!!Επίσης έχω Κ σκυλακι που έρχεται κ πηδάει στην κοιλιά ωρες ωρες!!!Κ μην βλεπεις την κοιλιά.. σκέψου πως τα μωράκια μας ακομα ειναι παρα πολυ μικρά σε σχέση με το μεγεθος της κοιλιάς!!Κ απλα κολυμπάνε τριγύρω!!Θα ναι σουπερ το νινι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...