Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Έλλειψη προγεστερόνης - θεραπεία


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Το θέμα της προγεστερόνης το έχω διαβάσει αρκετές φορές εδώ απλά δεν έχω δει αν κάποια κοπέλα βρήκε λύση τελικά με τον γιατρό της! Εγώ προσπαθώ για δεύτερο παιδάκι και μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας έκανα την 7η μέρα μέτρηση και ήταν 5 (απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετά χαμηλό)..

Ένας λόγος επίσης που σκεφτήκαμε την προγεστερόνη με τον γιατρό ήταν επειδή σε κάθε κύκλο από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω πριν την κανονική ροή τουλάχιστον 3-4 μπορεί και 5-6 μέρες (ανάλογα το μήνα) καφέ αίμα, δλδ 3-4 μέρες καφέ +6 μέρες περίπου κανονικά περίοδος... συμβαίνει σε κάποια κάτι ανάλογο?? Το έχει ψάξει παραπάνω??

Και η βασική μου ερώτηση είναι με την προγεστερόνη υπάρχει λύση?? Γίνεται να πάρουμε συμπλήρωμα πριν την εγκυμοσύνη?? 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Purple Fani είπε:

Καλησπέρα!! Το θέμα της προγεστερόνης το έχω διαβάσει αρκετές φορές εδώ απλά δεν έχω δει αν κάποια κοπέλα βρήκε λύση τελικά με τον γιατρό της! Εγώ προσπαθώ για δεύτερο παιδάκι και μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας έκανα την 7η μέρα μέτρηση και ήταν 5 (απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετά χαμηλό)..

Ένας λόγος επίσης που σκεφτήκαμε την προγεστερόνη με τον γιατρό ήταν επειδή σε κάθε κύκλο από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω πριν την κανονική ροή τουλάχιστον 3-4 μπορεί και 5-6 μέρες (ανάλογα το μήνα) καφέ αίμα, δλδ 3-4 μέρες καφέ +6 μέρες περίπου κανονικά περίοδος... συμβαίνει σε κάποια κάτι ανάλογο?? Το έχει ψάξει παραπάνω??

Και η βασική μου ερώτηση είναι με την προγεστερόνη υπάρχει λύση?? Γίνεται να πάρουμε συμπλήρωμα πριν την εγκυμοσύνη?? 

Εγώ είχα αιμα 5 μερες και μετα άλλες 3 καφε. Ανάποδα δηλαδη.

 Η προγεστερονη φυσικα και υπάρχει σαν συμπληρωμα και ειναι συνηθης τακτική των γιατρών να την χορηγούν.  Παρακολουθείς με υπέρηχο και αιματολογικές την ωορρηξία σου και οταν γίνει αρχίζεις να παιρνεις προγεστερονη. Οποτε αν μείνεις εγκυος αφ ενός βοηθάει αφαιτερου υποστηρίζει. Το 5 που ειχες ηταν χαμηλά.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κι εγώ σε φάση που ψάχνω να δω τι γίνεται με την προγεστερονη μου. Ο γιατρός μου είναι αρνητικός αλλά χωρίς εξέταση, δε νομίζω πως μπορούμε να έχουμε εικόνα. Λίγο που διάβασα, είδα πως ξεκινάει η λήψη προγεστερόνης αμέσως μετά την ωορρηξία. Επίσης διαβασα πως εν τέλει δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο και πολλές κοπέλες βρήκαν λύση στην αναίτια μέχρι τότε υπογονιμοτητα τους. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Purple Fani είπε:

Οπότε δλδ δεν έχει νόημα να ξεκινήσω τώρα προγεστερόνη είναι αργά? Σε 6 μέρες περιμένω να αδιαθετησω σύμφωνα με την ωορρηξία..

 

Ημερολογιακά οι μερες της εμφύτευσης σου έχουν τελειώσει. Οποτε οτι εγινε εγινε.

 Συνήθως για να αδιαθετησεις κόβεις την προγεστερονη που κρατά παχύ το ενδομητριο.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...