Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

      Mε το καλό όλα! Γιατί δε μπορεί να πάρει άδεια; Με μια βεβαίωση από το γυναικολόγο ότι έχει αιμορραγία παίρνει μια ωραιότατη άδεια για όλο το μήνα! Ούτε από επιτροπή δε θα περάσει . Βέβαια και να χρειαστεί να πάει, μην αγχώνεσαι. Θα προσέχει η ίδια, καθιστή στην έδρα, ας πει και στους συναδέλφους τι συμβαίνει να μην κάνει εφημερίες και όλα καλά θα πάνε! 

      *Τώρα είδα ότι είναι αναπληρώτρια :-).. μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα είναι, και 5 μέρες που θα κάτσει, σχεδόν βγήκε ο μήνας, τι έμεινε μετά; 

Προγεστερόνη πριν την ωοληψια


Recommended Posts

9 hours ago, Mary.G said:

Συγχαρητήρια και με το καλό το μωράκι σου! Κι εγώ αυτό αποφάσισα..κρίμα στον κόπο μας και στα φάρμακα που παίρνουμε..το να θυσιάσουμε έστω κι ένα είναι πολύ. Μακάρι να πάει καλά η ωοληψια μου αύριο και να έχουμε καλά εμβρυακια κι ας περιμένουν για τον επόμενο μήνα. 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και στέλνω τις καλύτερες ευχές μου και σε σένα. Πήρες την καλύτερη απόφαση. Θα έχεις ηρεμήσει και από την ωοληψία και οι μέρες μέχρι τον επόμενο μήνα θα δεις ότι δεν είναι πολλές. Με το καλό σήμερα! Σου εύχομαι άριστης ποιότητας έμβρυα και να πετύχεις με την πρώτη τον άλλο μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τα φώτα σας και σε εμένα σας παρακαλώ!!!! Πριν την εμβρυομεταφορα βλαστοκυστες 5 μερας γνωρίζουμε τιμές προγεστερονης , οιστραδιολης κ πάχυνση ενδομητρίου; 
Ρωταω διότι έχω γενικά παχύ ενδομήτριο 13-14 (έχω ελέγξει για ενδομητριωση κτλ) και προσπαθούμε να το λεπτύνουμε να πάει 10-11 . Και αυτό με πάει πίσω γιατί δεν μειώνεται!!!! ακόμα και σε τεχνητό κύκλο με arvekap, cyclacur, utrogestan φτάσαμε στο 12χιλιοστα, έγινε η εμφύτευση ομως μετά χάθηκε…..
Έχει κάποια κοπέλα πετύχει εγκυμοσύνη με 13-14 ενδομήτριο; 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Candy89 said:

Κορίτσια τα φώτα σας και σε εμένα σας παρακαλώ!!!! Πριν την εμβρυομεταφορα βλαστοκυστες 5 μερας γνωρίζουμε τιμές προγεστερονης , οιστραδιολης κ πάχυνση ενδομητρίου; 
Ρωταω διότι έχω γενικά παχύ ενδομήτριο 13-14 (έχω ελέγξει για ενδομητριωση κτλ) και προσπαθούμε να το λεπτύνουμε να πάει 10-11 . Και αυτό με πάει πίσω γιατί δεν μειώνεται!!!! ακόμα και σε τεχνητό κύκλο με arvekap, cyclacur, utrogestan φτάσαμε στο 12χιλιοστα, έγινε η εμφύτευση ομως μετά χάθηκε…..
Έχει κάποια κοπέλα πετύχει εγκυμοσύνη με 13-14 ενδομήτριο; 
 

Candy αν μάθεις τιμές πες μου κι εμένα γιατί εγώ προσπαθώ για το αντίθετο..να παχύνει. Όταν να έκανα την ωοληψια είχα πολύ υψηλή προγεστερόνη οπότε αναβλήθηκε η εμβρυομεταφορα. 

On 11/12/2021 at 9:45 PM, Foxy said:

Γεια σας. Διαβάζω εδώ και καιρό το forum και πριν ξεκινήσω το ταξίδι της εξωσωματικής μου, αλλά δεν είχα μπει μέχρι τώρα στη διαδικασία να γράψω. Για το συγκεκριμένο θέμα, ήθελα να καταθέσω την άποψή μου γιατί το αντιμετώπισα κι εγώ το Σεπτέμβριο που έκανα την πρώτη μου ωοληψία. Τη μέρα της ωοληψίας λοιπόν η προγεστερόνη ήταν 1,7. Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι κανονικά το όριο είναι στο 1,5 προκειμένου να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά επειδή είχα 7 βλαστοκύστες και οι περισσότερες καλής ποιότητας, μπορούσα να δοκιμάσω να βάλω μία. Η αλήθεια είναι ότι είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για εμβρυομεταφορά στον κύκλο της διέγερσης και στεναχωρέθηκα όταν ενημερώθηκα για τα παραπάνω. Ωστόσο σκέφτηκα ψύχραιμα και αποφάσισα να πάω σε εμβρυομεταφορά μόνο με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Έχω κλείσει τα 39 και ενω οι βλαστοκύστες μου μορφολογικά ήταν όλες ΑΑ και ΑΒ, δεν μου εγγυόταν κάνεις ότι στην ηλικία μου ήταν εντάξει όσον αφορά τα χρωμοσώματα. Αν ήταν μόνο μία η υγιής βλαστοκύστη και τη "σπαταλούσα" στην εμβρυομεταφορά με την αυξημένη προγεστερόνη και αποτύγχανε; Έτσι ενημέρωσα το γιατρό ότι επιθυμούσα να καταψύξουμε όλες τις βλαστοκύστες και να παμε σε εμβρυομεταφορά τον Οκτώβριο. Αυτή τη στιγμή έχω κλείσει την 7η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και μόλις χθες ακούσαμε και καρδιά. Η γνώμη μου είναι να κάνεις το ίδιο. Κάνουμε τόσο κόπο και περνάμε τόση ταλαιπωρία. Καλύτερα ο,τι είναι να γίνει, να γίνεται με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες τα καλύτερα! 

Foxy μου καλημέρα! Αν έχεις χρόνο θέλεις να γράψεις λιγάκι την διαδικασία που έκανες για την εμβρυομεταφορα τον επόμενο μήνα μετά την ωοληψια? Για να έχω μια ιδέα τι με περιμένει! Αν θυμάσαι τι εξετάσεις έκανες πριν την εμβρυομεταφορα επειδή με αγχωνουν οι τιμές των ορμονών...

Link to comment
Share on other sites

@Mary.G Έκανα ένεση Arvekap και κάποιες Orgalutran με σκοπό να κατασταλεί η ωορρηξία. Μόλις αδιαθέτησα ξεκίνησα να παίρνω Cyclacur και να βάζω αυτοκόλλητα  Dermestril, εφόσον πήγα σε τεχνητό κύκλο, τα οποία σταδιακά αυξανόταν. Ταυτόχρονα παρακολουθούσα με υπέρηχο το ενδομήτριο και πώς παχαίνει. Όταν ο γιατρός θεώρησε ότι ήταν ικανοποιητικη η οιστραδιόλη και το πάχος του ενδομητρίου, ξεκίνησα και Utrogestan, δηλαδή προγεστερόνη. Την 5η μέρα από τότε που ξεκίνησα την προγεστερόνη πήγα για εμβρυομεταφορά, γιατί είχα βλαστοκύστες. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...