Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Κολικοι ή αλλεργία στο γάλα;


Ntoraf

Recommended Posts

Γειά σας μανούλες! Έχω ένα ένα μωράκι τωρα σχεδόν 2 μηνων. Από 10 ημερών έχει κολικούς κ αναγωγες ήπιες σχετικά. Δεν θηλάζω. Έχω δοκιμάσει διαφορά γάλατα για αναγωγες κ υποαλλεργικα, αλλά δεν φαίνεται να βοηθούν το μωρό μου. Τα υποαλλεργικα φαίνεται να το κάνουν χειρότερα από την αρχή με διαρροιες κ πόνο. Το μωρό μου πλέον όταν πίνει 2 γουλιες γάλα, κοκκινίζει,σφίγγεται κ έχει αέρια. Ο παιδίατρος κ η γαστρεντερολογος επιμένουν ότι είναι αλλεργία. Στην τελευταία προσπάθεια μου για υποαλλεργικο γάλα, έδωσα ένα στοιχειακο γάλα κ το μωρό από τοτε έχει χειρότερους πόνος κ δεν μπορεί να συνέλθει. Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια μαμά; νιώθω ότι πλέον ότι γάλα κ να του δώσω τον πονάει κ κοντεύω να σκάσω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Ntoraf είπε:

Γειά σας μανούλες! Έχω ένα ένα μωράκι τωρα σχεδόν 2 μηνων. Από 10 ημερών έχει κολικούς κ αναγωγες ήπιες σχετικά. Δεν θηλάζω. Έχω δοκιμάσει διαφορά γάλατα για αναγωγες κ υποαλλεργικα, αλλά δεν φαίνεται να βοηθούν το μωρό μου. Τα υποαλλεργικα φαίνεται να το κάνουν χειρότερα από την αρχή με διαρροιες κ πόνο. Το μωρό μου πλέον όταν πίνει 2 γουλιες γάλα, κοκκινίζει,σφίγγεται κ έχει αέρια. Ο παιδίατρος κ η γαστρεντερολογος επιμένουν ότι είναι αλλεργία. Στην τελευταία προσπάθεια μου για υποαλλεργικο γάλα, έδωσα ένα στοιχειακο γάλα κ το μωρό από τοτε έχει χειρότερους πόνος κ δεν μπορεί να συνέλθει. Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια μαμά; νιώθω ότι πλέον ότι γάλα κ να του δώσω τον πονάει κ κοντεύω να σκάσω... 

ισως γνωμη απο αλλο παιδογαστρεντερολογο η παιδοαλλεργιολογο;

αν ειναι θεμα αλλεργιας θελει ιδανικο το στοιχειακο,αν ειναι εντονο,κ θελει κ λιγο χρονο να το συνηθισει

η μηπως πλεον ειναι πιο εντονο το θεμα αναγωγων κ χρειαζεται φαρμακο;

κενωσεις εχει κανονικα;

περισσοτερα δ ξερω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ntoraf είπε:

Γειά σας μανούλες! Έχω ένα ένα μωράκι τωρα σχεδόν 2 μηνων. Από 10 ημερών έχει κολικούς κ αναγωγες ήπιες σχετικά. Δεν θηλάζω. Έχω δοκιμάσει διαφορά γάλατα για αναγωγες κ υποαλλεργικα, αλλά δεν φαίνεται να βοηθούν το μωρό μου. Τα υποαλλεργικα φαίνεται να το κάνουν χειρότερα από την αρχή με διαρροιες κ πόνο. Το μωρό μου πλέον όταν πίνει 2 γουλιες γάλα, κοκκινίζει,σφίγγεται κ έχει αέρια. Ο παιδίατρος κ η γαστρεντερολογος επιμένουν ότι είναι αλλεργία. Στην τελευταία προσπάθεια μου για υποαλλεργικο γάλα, έδωσα ένα στοιχειακο γάλα κ το μωρό από τοτε έχει χειρότερους πόνος κ δεν μπορεί να συνέλθει. Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια μαμά; νιώθω ότι πλέον ότι γάλα κ να του δώσω τον πονάει κ κοντεύω να σκάσω... 

Γενικα να ξέρεις οι πολλές αλλαγές στα γαλατα μεγαλώνουν το πρόβλημα γιατί στην ουσία εκεί που πάει να συνηθίσει ο οργανισμός του δίνεις κάτι καινουργιο. Σε αυτή την ηλικία σιγουρα θα έχει κ κολικούς κ συνήθως τα γάλατα για αναγωγες δημιουργούν πολλά αέρια . Πάρε κ άλλη γνώμη από άλλο γιατρο γιατί αυτά τα προβλήματα σε τόσο μικρά μωρά είναι δύσκολο να ξεκαθαρίσουν με σιγουριά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 1:56 ΜΜ, vikib είπε:

ισως γνωμη απο αλλο παιδογαστρεντερολογο η παιδοαλλεργιολογο;

αν ειναι θεμα αλλεργιας θελει ιδανικο το στοιχειακο,αν ειναι εντονο,κ θελει κ λιγο χρονο να το συνηθισει

η μηπως πλεον ειναι πιο εντονο το θεμα αναγωγων κ χρειαζεται φαρμακο;

κενωσεις εχει κανονικα;

περισσοτερα δ ξερω

Έχω πάει σε γαστρεντερολογο. Στην αρχή είπαμε μήπως είναι έντονο το γαστρικολικο αντανακλαστικο, όμως λόγω του έντονου πόνου κ ζόρισματος στο φαγητό, έχουν καταλήξει όλοι ότι είναι αλλεργία.. Πρόσφατα είδα κ βλεννα στα κακά. Δυστυχώς πλέον όταν τρώει πονάει πολύ η κοιλιά του κ δεν τρώει πολύ. Κάνει σασμους το έντερο. Κ από δυσκοιλιοτητα, περάσανε στη διάρροια. Έχει μεγάλο χορό μέχρι να κάνει κακα. Η γαστρεντερολογος μου είχε πει να δοκιμάσουμε neocate κ aminova τα οποία νομίζω όσες φορές τα δοκίμασα τον εκσναν χειρότερα.. Τώρα δοκιμάζω pepti κ βλέπουμε.. Σίγουρα θα πάω για δεύτερη γνώμη κ αλλού.. 

On 4/12/2021 at 2:03 ΜΜ, linaa είπε:

Γενικα να ξέρεις οι πολλές αλλαγές στα γαλατα μεγαλώνουν το πρόβλημα γιατί στην ουσία εκεί που πάει να συνηθίσει ο οργανισμός του δίνεις κάτι καινουργιο. Σε αυτή την ηλικία σιγουρα θα έχει κ κολικούς κ συνήθως τα γάλατα για αναγωγες δημιουργούν πολλά αέρια . Πάρε κ άλλη γνώμη από άλλο γιατρο γιατί αυτά τα προβλήματα σε τόσο μικρά μωρά είναι δύσκολο να ξεκαθαρίσουν με σιγουριά. 

Στην αρχή λέγαμε. Ότι είναι κολικοι, γαστροκολικο αντανακλαστικο, αλλά μάλλον δεν είναι κάτι απλό. Πονάει πολύ η κοιλιτσα του όταν τρώει κ τρώει πολύ λίγο πια.Έχει αέρια πολλά, διάρροια, δυσκοιλιοτητα κ ζόρισμα πριν κάνει κακα. Μου είχαν προτείνει να δοκιμάσω το στοιχειακο γάλα, αλλά δεν τα ανέχεται. Τώρα δοκιμάσω κάτι πιο απλό υποαλλεργικο κ περιμένω μήπως δω κάποια βελτιώση... Απλά στενιχωριεμαι να το βλέπω να υποφέρει τόσο πολύ στο φαγητό... Κ δεν παίρνει κ βάρος πια.. 

Link to comment
Share on other sites

υπομονη κ περαστικα σας

σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο να το βλεπεις να υποφερει

για αλλεργια λογικα ειστε σιγουροι

θελει ομως χρονο μεχρι να καθαρισει το πεπτικο του οταν υπαρχει κτ που το ενοχλησε.δλδ οποιοδηποτε γαλα θελει καποιες μερες να φανει αν κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...