Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 3

καμπυλη σακχαρου


Recommended Posts

Καλησπερα κ Χρονια πολλα!! Ειμαι καινουρια στο forum. Ειχα κανει καμπυλη σακχαρου των 50 γρ κ ειχε βγει 69 τιμη νηστειας κ 175 μετα απο μια ωρα. Σημερα εκανα τη δευτερη καμπυλη των 75 γρ οπου η τιμη νηστειας ηταν 72, μετα απο μια ωρα ηταν 168 κ στις 2 ωρες ηταν 122. Η καμπυλη ινσουλινης ηταν στους αντιστοιχους χρονους ηταν 11,0 ,

91,9 ,83,6. ο γυναικολογος μ μ ειπε οτι ειναι καλες. αλλα μ ειχε στειλει σε διαβητολογο λογω της αυξημενης καμπυλης κ μ ειχε σε διαιτα. να τη συνεχισω εφοσον ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Inaki1991 είπε:

Καλησπερα κ Χρονια πολλα!! Ειμαι καινουρια στο forum. Ειχα κανει καμπυλη σακχαρου των 50 γρ κ ειχε βγει 69 τιμη νηστειας κ 175 μετα απο μια ωρα. Σημερα εκανα τη δευτερη καμπυλη των 75 γρ οπου η τιμη νηστειας ηταν 72, μετα απο μια ωρα ηταν 168 κ στις 2 ωρες ηταν 122. Η καμπυλη ινσουλινης ηταν στους αντιστοιχους χρονους ηταν 11,0 ,

91,9 ,83,6. ο γυναικολογος μ μ ειπε οτι ειναι καλες. αλλα μ ειχε στειλει σε διαβητολογο λογω της αυξημενης καμπυλης κ μ ειχε σε διαιτα. να τη συνεχισω εφοσον ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια?

 

Χρόνια πολλά!! Πράγματι οι τιμές είναι εντός ορίων όλες στη δεύτερη καμπύλη. Τις τελευταίες τρεις ημέρες πριν από την καμπύλη είχες κάνει ελεύθερη διατροφή όσον αφορά τους υδατάνθρακες?? Η πρώτη μικρή καμπύλη σε ποια εβδομάδα έγινε κ γιατί? Είχα διαβάσει ότι η μικρή καμπύλη ενίοτε οδηγεί σε περισσότερες διαγνώσεις γι'αυτό κ ακολουθείται πάντα από την καμπύλη των 100γρ ώστε να διαπιστωθεί αν όντως πρόκειται για διαβητη κύησης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Χρόνια πολλά!! Πράγματι οι τιμές είναι εντός ορίων όλες στη δεύτερη καμπύλη. Τις τελευταίες τρεις ημέρες πριν από την καμπύλη είχες κάνει ελεύθερη διατροφή όσον αφορά τους υδατάνθρακες?? Η πρώτη μικρή καμπύλη σε ποια εβδομάδα έγινε κ γιατί? Είχα διαβάσει ότι η μικρή καμπύλη ενίοτε οδηγεί σε περισσότερες διαγνώσεις γι'αυτό κ ακολουθείται πάντα από την καμπύλη των 100γρ ώστε να διαπιστωθεί αν όντως πρόκειται για διαβητη κύησης.

εγινε μετα τα χριστουγεννα οποτε θα ελεγα πολυ ελευθερη διατροφη. εκανα το λαθος να πω στο γυναικολογο μ οτι στη 1η μ εγκυμοσυνη πηρα 28 κιλα κ μαλλον με φοβηθηκε. την εκανα στο τελος του 4ου μηνα. ισως γι αυτο μ εβαλε κ ινσουλινης. τωρα ειμαι στην 25η εβδομαδα κ εχω παρει 4 κιλα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Inaki1991 είπε:

εγινε μετα τα χριστουγεννα οποτε θα ελεγα πολυ ελευθερη διατροφη. εκανα το λαθος να πω στο γυναικολογο μ οτι στη 1η μ εγκυμοσυνη πηρα 28 κιλα κ μαλλον με φοβηθηκε. την εκανα στο τελος του 4ου μηνα. ισως γι αυτο μ εβαλε κ ινσουλινης. τωρα ειμαι στην 25η εβδομαδα κ εχω παρει 4 κιλα

Μια χαρά τότε, όλα φαίνονται τέλεια!! :) Αν οι μετρήσεις στο σπίτι είναι κ αυτές οκ, δε νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι κάτι, έτσι κ αλλιώς σε αυτές στηρίζονται για να δουν πως πάει η κατάσταση... καλή χρονιά να έχεις!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Inaki1991 είπε:

Καλησπερα κ Χρονια πολλα!! Ειμαι καινουρια στο forum. Ειχα κανει καμπυλη σακχαρου των 50 γρ κ ειχε βγει 69 τιμη νηστειας κ 175 μετα απο μια ωρα. Σημερα εκανα τη δευτερη καμπυλη των 75 γρ οπου η τιμη νηστειας ηταν 72, μετα απο μια ωρα ηταν 168 κ στις 2 ωρες ηταν 122. Η καμπυλη ινσουλινης ηταν στους αντιστοιχους χρονους ηταν 11,0 ,

91,9 ,83,6. ο γυναικολογος μ μ ειπε οτι ειναι καλες. αλλα μ ειχε στειλει σε διαβητολογο λογω της αυξημενης καμπυλης κ μ ειχε σε διαιτα. να τη συνεχισω εφοσον ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια?

 

Φυσικα και θα συνεχίσεις την διατροφή. Το σάκχαρο στο μωρο μονο πρόβληματα μπορει να προκαλέσει. Το οτι ειναι μεσα στα όρια να μην σου δίνει τόση ελευθερία γιατι με όριο το 170 μεταγευματικο το 168 δεν ειναι το ζητούμενο. Εφ οσον πηγές σε διαβητολόγο σου εδωσε μηχανάκι να μετράς; Γιατι αν σου εδωσε θα σου ειπε οτι μεταγευματικα δεν θα πρεπει να ξεπερνάς το 130. Το 168 που σου έκανε η γλυκόζη θα μπορούσε να στο κανει μια μακαρονάδα ή ενα φαΐ με ρύζι ή μια σούπα. Δεν μιλάμε για πιτοειδη που θα το ξεπερνούσαν.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Φυσικα και θα συνεχίσεις την διατροφή. Το σάκχαρο στο μωρο μονο πρόβληματα μπορει να προκαλέσει. Το οτι ειναι μεσα στα όρια να μην σου δίνει τόση ελευθερία γιατι με όριο το 170 μεταγευματικο το 168 δεν ειναι το ζητούμενο. Εφ οσον πηγές σε διαβητολόγο σου εδωσε μηχανάκι να μετράς; Γιατι αν σου εδωσε θα σου ειπε οτι μεταγευματικα δεν θα πρεπει να ξεπερνάς το 130. Το 168 που σου έκανε η γλυκόζη θα μπορούσε να στο κανει μια μακαρονάδα ή ενα φαΐ με ρύζι ή μια σούπα. Δεν μιλάμε για πιτοειδη που θα το ξεπερνούσαν.

ο διαβητολογος μου ειπε οτι δε θελει να παρω μηχανακι να το μετραω απλα μ ειχε δωσει μια διατροφη. ειχα φαει σουπα το προηγουμενο βραδυ κ μ ειπε οτι ισως να επηρεαστηκε. παθαινω συχνα υπογλυκαιμιες παντως αλλα δε μ αρεσουν τα γλυκα κ μ εχει βαλει καθε μερα γλυκο αλλα δε μπορω να το φαω 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 12:57 ΜΜ, Inaki1991 είπε:

ο διαβητολογος μου ειπε οτι δε θελει να παρω μηχανακι να το μετραω απλα μ ειχε δωσει μια διατροφη. ειχα φαει σουπα το προηγουμενο βραδυ κ μ ειπε οτι ισως να επηρεαστηκε. παθαινω συχνα υπογλυκαιμιες παντως αλλα δε μ αρεσουν τα γλυκα κ μ εχει βαλει καθε μερα γλυκο αλλα δε μπορω να το φαω 

Πρωτοτυπεί ο διαβητολόγος σου.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 12:57 ΜΜ, Inaki1991 είπε:

ο διαβητολογος μου ειπε οτι δε θελει να παρω μηχανακι να το μετραω απλα μ ειχε δωσει μια διατροφη. ειχα φαει σουπα το προηγουμενο βραδυ κ μ ειπε οτι ισως να επηρεαστηκε. παθαινω συχνα υπογλυκαιμιες παντως αλλα δε μ αρεσουν τα γλυκα κ μ εχει βαλει καθε μερα γλυκο αλλα δε μπορω να το φαω 

Δεν ξέρω από διαβητολογους... Αλλά επειδή βλέπω και την καντι που στα λέει στα ίσα και ξεκάθαρα να προσέχεις... 

Έχω να σ πω μια κ μοναδική πληροφορία..  Η κολλητή μου άλλαξε 3 διαβητολογους οι πρώτοι 2 ήταν κουκουρουκου από ότι μου είπε η ίδια γτ της έλεγαν παρόμοιες οδηγίες με αυτές που σ έδωσαν δλδ χαλαρές...

Στον 3ο ήταν οι οδηγίες αυστηρές... Ήταν διαβητολογους κύησης δλδ ασχολιόταν με κυησεις ενώ οι προηγούμενοι 2 ασχολιόταν γενικά με τον διαβήτη..  

Αν δεν πήγαινε σε αυτόν είχε ήδη 3 παλινδρομήσεις.. Μπορεί να μην είχε σωθεί ούτε η 4η κύηση... (βέβαια είχε και θρομβοφιλια που την ανακάλυψε παράλληλα σίγουρα και αυτό επηρέαζε τις παλλινδρομησεις η μόνο αυτό δεν έχω ιδέα από αυτα!!!)

Αλλα πρόσεχε πολύ γτ με αυτά που λέει η καντι και την ιστορία που έζησα εγώ... μάλλον δεν είναι να το αφήνεις στην τύχη του το σάκχαρο.. . θέλει ειδικό γιατρό και ακολουθήση οδηγιών κατά γράμμα... 

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 3:41 ΜΜ, enjoy είπε:

Δεν ξέρω από διαβητολογους... Αλλά επειδή βλέπω και την καντι που στα λέει στα ίσα και ξεκάθαρα να προσέχεις... 

Έχω να σ πω μια κ μοναδική πληροφορία..  Η κολλητή μου άλλαξε 3 διαβητολογους οι πρώτοι 2 ήταν κουκουρουκου από ότι μου είπε η ίδια γτ της έλεγαν παρόμοιες οδηγίες με αυτές που σ έδωσαν δλδ χαλαρές...

Στον 3ο ήταν οι οδηγίες αυστηρές... Ήταν διαβητολογους κύησης δλδ ασχολιόταν με κυησεις ενώ οι προηγούμενοι 2 ασχολιόταν γενικά με τον διαβήτη..  

Αν δεν πήγαινε σε αυτόν είχε ήδη 3 παλινδρομήσεις.. Μπορεί να μην είχε σωθεί ούτε η 4η κύηση... (βέβαια είχε και θρομβοφιλια που την ανακάλυψε παράλληλα σίγουρα και αυτό επηρέαζε τις παλλινδρομησεις η μόνο αυτό δεν έχω ιδέα από αυτα!!!)

Αλλα πρόσεχε πολύ γτ με αυτά που λέει η καντι και την ιστορία που έζησα εγώ... μάλλον δεν είναι να το αφήνεις στην τύχη του το σάκχαρο.. . θέλει ειδικό γιατρό και ακολουθήση οδηγιών κατά γράμμα... 

μα οι τιμες μου ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια..δεν εχω τπτ απ αυτα που αναφερεις περι θρομβοφιλιας. εχω αλλο ενα παιδακι που δεν ειχα διαβητη κυησης. εχω παρει κ 2η κ 3η κ 4η γνωμη κ ολοι μ ειπαν το ιδιο. να μην ανησυχω εφοσον προσεχω τη διατροφη μου κ οι τιμες ειναι καλες κ οτι δεν ειχα κανει διαβητη στη 1η κυηση οπως κ οτι δεν εχω καποιο ιστορικο στην οικογενεια μου

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...