Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Simona είπε:

Kai egw ta idia.oli nixta kathe 2 ores.pineis poli nero;

Πίνω φυσιολογικά θα έλεγα. Απλα καμιά φορά πίνω ένα ποτήρι γάλα πριν πάω για ύπνο και νομίζω ότι αυτό επιδεινώνει την συχνοουρια της νύχτας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Πίνω φυσιολογικά θα έλεγα. Απλα καμιά φορά πίνω ένα ποτήρι γάλα πριν πάω για ύπνο και νομίζω ότι αυτό επιδεινώνει την συχνοουρια της νύχτας.

Nai ayto tha einai  na ksereis.Egw genika exw provlima me to nero,den to pinw den mou aresei alla prepei.kai zorizoume poli alla pinw ena mpoukali 1.5litro tin mera me to zori vevea.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Nai ayto tha einai  na ksereis.Egw genika exw provlima me to nero,den to pinw den mou aresei alla prepei.kai zorizoume poli alla pinw ena mpoukali 1.5litro tin mera me to zori vevea.

είναι συνήθειο και το νερο. Θα δεις που θα το συνηθίσεις και μετά δεν θα μπορεις χωρίς να πίνεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MariaBisb είπε:

Καλησπερα κορίτσια. Σήμερα έκανα περίδεση. Ειχα τράχηλο 2,2 αλλα ο γιατρός λέει οτι θα τις περασουμε λογικα τις 32 εβδομαδες. Εμαθα οτι εχω δυο αγόρια (ο αντρας μου με επριξε να μαθει λες κ αλλαζει κατι χαχα) η κοιλιά μου ειναι σαν του μικρού βούδα (αύριο ξεκινάω την 23 εβδομαδα) . Εχω Β’ επιπεδου στις 09/05. Ευτυχως εχω παρει μονο 4-5 κιλά και οοοολα στη κοιλιά! 
Περάσαμε μια λαχτάρα λίγες μέρες πριν τη περίδεση είχα συσπάσεις αλλά όλα οκ εν τέλη. Τα κλοτσομπουνίδια δε σταματούν σε σημείο π σηκώνομαι να περπατήσω για να ηρεμήσουν λίγο :). 
εμεις θα δουμε για πράγματα τελευταία στιγμή γιατί φοβόμαστε πάντα για επιπλοκές.. ούτως η άλλος κατα βάση πρέπει πλέον να είμαι σπίτι κρεβάτι.. :(

@MariaBisb join the club! Έκανα κ εγώ Μεγάλη Δευτέρα περίδεση. :ph34r:

Και συνεχίζω φυσικά να είμαι ξάπλα σπίτι, όπως ημουν και πριν.

Κουράγιο λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/5/2022 at 1:34 ΠΜ, Aggelikh Nt είπε:

Όντως είμαστε πολύ κοντά!! Τι συμπτώματα έχεις αυτή την περίοδο;

Και εγώ 21/9 έχω , πότε θα κάνεις β επιπέδου;

 

2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κορίτσια θέλω να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αλλά όλα κοστίζουν (όσα βρήκα) πάνω από 60€ έχει βρει μήπως καμία σας κάποιο πιο φτηνό; 

Ελλάδα από το Σκρουτζ στις κριτικές κατάλαβα ότι αυτά με 30 € δεν είναι καλά,στο αμαζον που κοιτάω βρισκω φτηνότερα αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμη

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 11:54 ΠΜ, dimitdimit είπε:

Στην καισαρικη πάλι χρειάζονται σερβιετες λοχείας; Ρούχα τύπου νυχτικά έχω φαρδιά , ελπίζω να μου κάνουν μέχρι τότε, για το μωρό ρούχα θα μου φέρει η αδερφή μου πολλά , σίγουρα θα του πάρω κ εγώ κάποιες εμφανίσεις όμως σιγά μην κρατηθώ , 

Στον αμαζον Γερμανίας έχω βρει κάποια μαξιλάρια και πολύ οικονομικά υφάσματα φάσκιωματος.

Ρ

Χρειάζονται σερβιετες λοχείας και μπόλικες μάλιστα εχεις κανονικά λόχεια!!!Εγώ περνώ τις sani lady no6 για την πρώτη μέρα και μετά για τις επόμενες 4-5 μέρες τις ιδιες σε no5 και μετά κανονικές τύπου night μεγάλες με φτερά.

Την πρώτη μέρα πιο μεγάλες γιατί αργείς να σηκωθείς το βράδυ σε σηκώνουν συνήθως ή το απόγευμα από την καισαρική και μέχρι τότε είσαι ξάπλα και φεύγει όλο το αίμα πίσω και λερώνεις υπερβολικά πολύ.

Όντως το amazon Γερμανίας έχει πολύ μεγάλη γκάμα στα πάντα!

για τα ρούχα που είπες νομίζω ότι είναι λογικό και εμένα όσα και να μου δώσουν 1-2 θα τα πάρω δεν θα το αντέξω!

On 3/5/2022 at 2:27 ΜΜ, Aggelikh Nt είπε:

Εγώ αισθάνομαι κλασικά το στήθος πρησμένο και στην κοιλιά κάποια τραβήγματα... Χτες ένιωσα και κατι πιεσουλες από κάτω. Σαν ένα σφυξιμο! Αυτό έγινε μερικές φορές. Σήμερα ευτυχώς τίποτα. Ομολογώ πως αγχώθηκα λίγο... Αλλά γενικά είμαι αγχωμενη! Είναι το πρώτο μου κι όλα είναι πρωτόγνωρα.

Έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες ..νιώθω τσιμπήματα κολπικά και εμένα δεν μου άρεσε η δουλειά θα το δούμε τώρα στο β επιπέδου φυσικά τη Δευτέρα.

Το στήθος σας έτρεξε καθόλου??? εγώ τώρα πρώτη φορά στο τέταρτο παιδί και το στήθος μου έτρεξε λίγο πρωτόγαλα.:shock:φρικαρα λίγο η αλήθεια είναι δεν μου ξανά έτυχε.

On 3/5/2022 at 10:39 ΜΜ, MariaBisb είπε:

Καλησπερα κορίτσια. Σήμερα έκανα περίδεση. Ειχα τράχηλο 2,2 αλλα ο γιατρός λέει οτι θα τις περασουμε λογικα τις 32 εβδομαδες. Εμαθα οτι εχω δυο αγόρια (ο αντρας μου με επριξε να μαθει λες κ αλλαζει κατι χαχα) η κοιλιά μου ειναι σαν του μικρού βούδα (αύριο ξεκινάω την 23 εβδομαδα) . Εχω Β’ επιπεδου στις 09/05. Ευτυχως εχω παρει μονο 4-5 κιλά και οοοολα στη κοιλιά! 
Περάσαμε μια λαχτάρα λίγες μέρες πριν τη περίδεση είχα συσπάσεις αλλά όλα οκ εν τέλη. Τα κλοτσομπουνίδια δε σταματούν σε σημείο π σηκώνομαι να περπατήσω για να ηρεμήσουν λίγο :). 
εμεις θα δουμε για πράγματα τελευταία στιγμή γιατί φοβόμαστε πάντα για επιπλοκές.. ούτως η άλλος κατα βάση πρέπει πλέον να είμαι σπίτι κρεβάτι.. :(

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι είναι δύσκολη η ξάπλα φυσικά αλλά δεν έμεινε πολύς καιρός και μετά θα τρέχεις όλη μέρα πίσω από τα διδυμάκια σου..με το καλό τα αγόρια σου που θα σε τρελάνουν στα φιλιά μετά από λίγο καιρό ,μεγάλος έρωτας σου λέω:D(παθούσα αγορομανα x3)...

11 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κορίτσια θέλω να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αλλά όλα κοστίζουν (όσα βρήκα) πάνω από 60€ έχει βρει μήπως καμία σας κάποιο πιο φτηνό; 

Ξέρεις τι ?έχει πιο οικονομικά γύρω στα 20 ευρώ νομίζω της lorelli αλλά αν έχεις την ευκολία να τα δεις και από κοντά καλύτερα γιατί αν είναι πολύ μικρό δεν θα σε βολέψει θα πρέπει να βάλεις πάλι ένα μαξιλάρι από κάτω ο σκοπός είναι να μην σκύβεις πολύ να είναι φουσκωτό και μεγάλο το μαξιλάρι θηλασμού για να μην καμπουριάζεις και ξεμεσιαζεσαι..

γιατί ο σκοπός είναι να φέρεις το παιδί κοντά στο στήθος και όχι το στήθος κοντά στο παιδί.. κάνεις πάρα πολύ άσχημο πιάσιμο και πολύ πόνο στον αυχένα και στην πλάτη..(στο πρώτο μου παιδί πέθανα μιλάμε μετά έβαλα μυαλό)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Χρειάζονται σερβιετες λοχείας και μπόλικες μάλιστα εχεις κανονικά λόχεια!!!Εγώ περνώ τις sani lady no6 για την πρώτη μέρα και μετά για τις επόμενες 4-5 μέρες τις ιδιες σε no5 και μετά κανονικές τύπου night μεγάλες με φτερά.

Την πρώτη μέρα πιο μεγάλες γιατί αργείς να σηκωθείς το βράδυ σε σηκώνουν συνήθως ή το απόγευμα από την καισαρική και μέχρι τότε είσαι ξάπλα και φεύγει όλο το αίμα πίσω και λερώνεις υπερβολικά πολύ.

Όντως το amazon Γερμανίας έχει πολύ μεγάλη γκάμα στα πάντα!

για τα ρούχα που είπες νομίζω ότι είναι λογικό και εμένα όσα και να μου δώσουν 1-2 θα τα πάρω δεν θα το αντέξω!

Έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες ..νιώθω τσιμπήματα κολπικά και εμένα δεν μου άρεσε η δουλειά θα το δούμε τώρα στο β επιπέδου φυσικά τη Δευτέρα.

Το στήθος σας έτρεξε καθόλου??? εγώ τώρα πρώτη φορά στο τέταρτο παιδί και το στήθος μου έτρεξε λίγο πρωτόγαλα.:shock:φρικαρα λίγο η αλήθεια είναι δεν μου ξανά έτυχε.

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι είναι δύσκολη η ξάπλα φυσικά αλλά δεν έμεινε πολύς καιρός και μετά θα τρέχεις όλη μέρα πίσω από τα διδυμάκια σου..με το καλό τα αγόρια σου που θα σε τρελάνουν στα φιλιά μετά από λίγο καιρό ,μεγάλος έρωτας σου λέω:D(παθούσα αγορομανα x3)...

Ξέρεις τι ?έχει πιο οικονομικά γύρω στα 20 ευρώ νομίζω της lorelli αλλά αν έχεις την ευκολία να τα δεις και από κοντά καλύτερα γιατί αν είναι πολύ μικρό δεν θα σε βολέψει θα πρέπει να βάλεις πάλι ένα μαξιλάρι από κάτω ο σκοπός είναι να μην σκύβεις πολύ να είναι φουσκωτό και μεγάλο το μαξιλάρι θηλασμού για να μην καμπουριάζεις και ξεμεσιαζεσαι..

γιατί ο σκοπός είναι να φέρεις το παιδί κοντά στο στήθος και όχι το στήθος κοντά στο παιδί.. κάνεις πάρα πολύ άσχημο πιάσιμο και πολύ πόνο στον αυχένα και στην πλάτη..(στο πρώτο μου παιδί πέθανα μιλάμε μετά έβαλα μυαλό)

@Melody90 poses siskevasies perneis servietes no 6 kai no 5.poso tha xreiastoun peripou;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τη βοήθειά σας. Έχω από χτες κοβιντ και ανέβηκε τώρα ο πυρετός στο 38. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω ντεπόν κάθε 8 ώρες και γενικά να αποφύγω άλλα φάρμακα.

Έχει περάσει καμιά σας κοβιντ ενώ ήταν έγκυος; Και αν ναι πείτε μου τι κάνατε για να ανακουφιστείτε. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@KoraliaP και συ στο γενεσις την εκανες ε; Σου πήραν τα μαλλια της κεφαλης και σενα;; Οταν την εκανα ημουν 2,2 (23 εβδομαδα) και μου πε ο γιατρος οτι την εκανε οσο πιο βαθια γινοταν κ φαινοταν χαρουμενος.. εσύ θυμισε μ σε ποια εβδομαδα ησουν οταν την εκανες και με ποσα χιλιοστα; σου ειπε αυστηρη ξαπλα; Εμενα μ πε να σηκωνομαι απ το κρεβατι, χαλαρά να κανω κανα μαγειρεμα (οχι βαρος φυσικα), τουλετα μπανιο κλπ κ λεει στον αντρα μ που κ που να με βγαζει σπανια για κανα καφε με το αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MariaBisb είπε:

@KoraliaP και συ στο γενεσις την εκανες ε; Σου πήραν τα μαλλια της κεφαλης και σενα;; Οταν την εκανα ημουν 2,2 (23 εβδομαδα) και μου πε ο γιατρος οτι την εκανε οσο πιο βαθια γινοταν κ φαινοταν χαρουμενος.. εσύ θυμισε μ σε ποια εβδομαδα ησουν οταν την εκανες και με ποσα χιλιοστα; σου ειπε αυστηρη ξαπλα; Εμενα μ πε να σηκωνομαι απ το κρεβατι, χαλαρά να κανω κανα μαγειρεμα (οχι βαρος φυσικα), τουλετα μπανιο κλπ κ λεει στον αντρα μ που κ που να με βγαζει σπανια για κανα καφε με το αμαξι..

@MariaBisb καλησπέρα! ναι στο γένεσις, αλλά τα λεφτά μου φάνηκαν μια χαρά μωρέ δεδομένου ότι οπουδήποτε αλλού ιδιωτικά (πχ Μητέρα, Ιασω κτλ) είναι παραπάνω. Στην 20η ήμουν όταν το έκανα αλλά από πολύ νωρίς παρακολουθούσαμε στενά το θέμα με τον τράχηλο. Καλύτερα που το έκανα να είμαστε πιο ήρεμοι τουλάχιστον. 

Μετά την επέμβαση κάνω ότι έκανα και πριν. Δηλ καναπέ, κρεβάτι, τηλεργασία και 1 φορά τη βδομάδα για καφέ/φαγητό έξω. Μαγείρεμα θα μπορούσα να κάνω χαλαρά αλλά προς το παρόν κάνω τον κινέζο χαχα -_- Έτσι θα το πάμε σίγουρα μέχρι 27η βδομάδα (λογικό).

Υπομονή γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. όταν το συνειδητοποίησα σταμάτησα να γκρινιάζω γι αυτο που περνάω. Καλά να είμαστε! κι ας είμαστε οριζοντιωμένες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να επανέλθω σε ένα ζήτημα που με αγχωνει; Μπήκα στην 21η εβδομάδα και το μωρακι το έχω ακούσει αρκετές φορές. Απλά δεν είναι κάθε μέρα έντονη η παρουσία του. Κάποιες μέρες είναι ανεπαίσθητες οι κινησεις του, σε σημείο να μην είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό. Όσες είστε στην ίδια εβδομάδα με εμένα ή την έχετε περάσει πώς αισθανόσασταν το μωρό σας; Ήταν εξίσου έντονη η παρουσία του κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Κορίτσια να επανέλθω σε ένα ζήτημα που με αγχωνει; Μπήκα στην 21η εβδομάδα και το μωρακι το έχω ακούσει αρκετές φορές. Απλά δεν είναι κάθε μέρα έντονη η παρουσία του. Κάποιες μέρες είναι ανεπαίσθητες οι κινησεις του, σε σημείο να μην είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό. Όσες είστε στην ίδια εβδομάδα με εμένα ή την έχετε περάσει πώς αισθανόσασταν το μωρό σας; Ήταν εξίσου έντονη η παρουσία του κάθε μέρα;

Εγώ είμαι στην 20η βδομάδα αλλά κι εγώ τα ίδια .. δε ξέρω σίγουρα αν καταλαβαίνω τον μωρό μου αν και λογικά αυτός είναι γτ δεν ένιωθα κάτι παρόμοιο άλλες φορές ! Εγώ συνήθως επειδή όλη μέρα δουλεύω τον καταλαβαίνω είτε μετά το φαγητό είτε το βραφυ π ξαπλώνω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 9:46 ΜΜ, Simona είπε:

@Melody90 poses siskevasies perneis servietes no 6 kai no 5.poso tha xreiastoun peripou;

Εγώ παίρνω από 2 συσκευασίες sani lady no6 και απο 2 συσκευασίες το no5. 

Και μου περισσεύουν κάνα δυο-τρεις...

Αλλά κάθε γυναίκα είναι αλλιώς κάποιες έχουν πολύ άλλες πιο λίγο εγώ είμαι από αυτες που έχουν πολύ μπόλικα.

1 ώρα πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κορίτσια να επανέλθω σε ένα ζήτημα που με αγχωνει; Μπήκα στην 21η εβδομάδα και το μωρακι το έχω ακούσει αρκετές φορές. Απλά δεν είναι κάθε μέρα έντονη η παρουσία του. Κάποιες μέρες είναι ανεπαίσθητες οι κινησεις του, σε σημείο να μην είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό. Όσες είστε στην ίδια εβδομάδα με εμένα ή την έχετε περάσει πώς αισθανόσασταν το μωρό σας; Ήταν εξίσου έντονη η παρουσία του κάθε μέρα;

Όχι κοπέλα μου μην αγχώνεσαι δεν είναι το ίδιο κάθε μέρα σε αυτή τη φάση.. εγώ τώρα 21 κ 5 και δεν είναι το ίδιο κάθε μέρα αλλά και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου δεν ήταν.. θα σου πει ο γιατρός προς το τέλος της κύησης πόσες κινήσεις θέλει την ημέρα πόσες φορές πρέπει να αισθάνεσαι το παιδί σε εκεινη την φάση εγκυμοσύνης γιατί εκείνο το διάστημα παίζει σοβαρό ρόλο. Απόλαυσέ το τώρα!!!

On 5/5/2022 at 10:26 ΜΜ, MarthaK είπε:

Κορίτσια θέλω τη βοήθειά σας. Έχω από χτες κοβιντ και ανέβηκε τώρα ο πυρετός στο 38. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω ντεπόν κάθε 8 ώρες και γενικά να αποφύγω άλλα φάρμακα.

Έχει περάσει καμιά σας κοβιντ ενώ ήταν έγκυος; Και αν ναι πείτε μου τι κάνατε για να ανακουφιστείτε. 

Κοπέλα μου περαστικά και υπομονή!εγώ κόλλησα κόβιντ λίγες μερες πριν τη σύλληψη οπότε δεν πιάνει. Και ήμουν σχεδόν ασυμπτωματική θα έλεγα είχα μόνο πονόλαιμο πολύ ελαφρώς τίποτα άλλο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που ήμουν φρέσκο εμβολιασμένη και συγκεκριμένα τη δεύτερη δόση pfeizer την έκανα ενώ νοσούσα και δεν το ήξερα.

Στην εγκυμοσύνη δύσκολα σε αφήνουν άλλα φάρμακα πέρα από παρακεταμόλη κανένα σπρέι για τη μύτη (όχι για πολλές μέρες) συγκεκριμένες ομάδες αντιβιωσεων και κορτιζόνη για τυχόν βήχα και αυτά όλα φυσικά με το OK των γιατρών και υπό επιτήρηση.

Ψυχραιμία να ακούς το γιατρό σου πολλά υγρά και όλα θα πάνε καλά!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...