Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , dimitdimit είπε:

Κορίτσια πόσες κάνατε την νιπτ ;επίσης πόσες έχετε κ άλλο παιδάκι  να μας δώσετε τα φώτα σας;

Κι εγώ την έκανα πριν δυο βδομαδες ! Ότι χρειαστείς πες μου

πρίν από 14 λεπτά , Iris89 είπε:

Σούπερ, μπράβο! Εγώ ἐχω την Τρίτη του Πάσχα ραντεβού. 

 

Κορίτσια, παίρνω σήμερα να κλείσω ραντεβού για την Β επιπέδου. Ήθελα από νωρίς να κλείσω γιατί στην αυχενική με είχε βάλει ώρα που δεν με βόλευε πολύ. Ταμπλάς μου ήρθε: 170 Ευρώ! Η αυχενική ήταν 120... Όταν είχα κάνει την Β επιπέδου στον γιο μου ήταν ίδια τιμή, 120 δηλαδη, για αυχενική-Β επιπέδου-doppler. Στην Αθήνα τα είχα κάνει τότε βέβαια.  

Εγώ έκανα ένα nipt test, το verifi, και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τώρα. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, πες μου.  

Άντε ωραιααα να μας πεις νέα!! Ωχ ναι; Δε ξέρω τιμή αύριο θα πάρω να κλείσω Λάρισα εγώ βέβαια και θα σου πω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 minutes ago, dimitdimit said:

Τι ποσοστά σας είχαν βγάλει στην αυχενική και αποφασίσατε νιπτ ?εγώ είμαι 35

Εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες το είχα κάνει ανεξαρτήτως αυχενικής. Ο άντρας μου είναι γιατρός και γενικά πάρα πολύ σχολαστικός σε θέματα υγείας και ήταν εκείνος που πιο πολύ ήθελε να κάνουμε. Εγώ με πολύ καλές ενδείξεις μιας αυχενικής θα ήμουν ήσυχη για τα εξεταζόμενα σύνδρομα. Νομίζω ότι αν οι τιμές της αυχενικής ενέπνεαν κάποια ανησυχία, πρώτος ο εμβρυολόγος θα σου είχε συστήσει να κάνεις περαιτέρω έλεγχο. Η μόνη διαφορά που μπορώ να σκεφτώ (ας με διορθώσει κάποια άλλη κοπέλα αν κάνω λάθος) είναι ότι με nipt test μπορείς να τσεκάρεις ανωμαλίες και σε χρωμοσώματα φύλου, μικροελλείψεις και γενικά σε όλα τα ζεύγη χρωμοσωμάτων. Τι είδους ανωμαλίες μπορεί να είναι δεν ξέρω, οπωσδήποτε όμως πολύ σπάνιες.   

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dimitdimit είπε:

Τι ποσοστά σας είχαν βγάλει στην αυχενική και αποφασίσατε νιπτ ?εγώ είμαι 35

Κι εγώ όπως η @Iris89 δεν είχα κάποια ένδειξη στην αυχενική τα ποσοστά μ ήταν πολύ καλά απλά την έκανα για να εομαι cool όπως λέει κ ο γυναικολόγος μου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες το είχα κάνει ανεξαρτήτως αυχενικής. Ο άντρας μου είναι γιατρός και γενικά πάρα πολύ σχολαστικός σε θέματα υγείας και ήταν εκείνος που πιο πολύ ήθελε να κάνουμε. Εγώ με πολύ καλές ενδείξεις μιας αυχενικής θα ήμουν ήσυχη για τα εξεταζόμενα σύνδρομα. Νομίζω ότι αν οι τιμές της αυχενικής ενέπνεαν κάποια ανησυχία, πρώτος ο εμβρυολόγος θα σου είχε συστήσει να κάνεις περαιτέρω έλεγχο. Η μόνη διαφορά που μπορώ να σκεφτώ (ας με διορθώσει κάποια άλλη κοπέλα αν κάνω λάθος) είναι ότι με nipt test μπορείς να τσεκάρεις ανωμαλίες και σε χρωμοσώματα φύλου, μικροελλείψεις και γενικά σε όλα τα ζεύγη χρωμοσωμάτων. Τι είδους ανωμαλίες μπορεί να είναι δεν ξέρω, οπωσδήποτε όμως πολύ σπάνιες.   

Πόσο χρονών είναι το άλλο σου παιδάκι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Κορίτσια, να σας κάνω μια ερώτηση; Εσείς από κολπικές εκκρίσεις πως πάτε; Έχετε;

Εγώ φουλ νομίζω πως αν μια μέρα δεν έχω θα ν φανεί περίεργο και θα αγχωθώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia geia sas.Oles emis pou tha genisoume septemvriou eidate filo kai se poia evdomada;❤

Εμένα ο γιατρός μου είπε στην αυχενική (13η εβδομάδα) ότι μάλλον είναι αγόρι. Μου το επιβεβαίωσε και στην 17η που ξαναπήγα. Νομίζω ότι στην περίπτωση των αγοριών είναι πιο εύκολα τα πράγματα ..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Εμένα ο γιατρός μου είπε στην αυχενική (13η εβδομάδα) ότι μάλλον είναι αγόρι. Μου το επιβεβαίωσε και στην 17η που ξαναπήγα. Νομίζω ότι στην περίπτωση των αγοριών είναι πιο εύκολα τα πράγματα ..

@Aggelikh NtMe to kalo to agoraki sou❤Egw eimai tora stin 17 evdomada kai den mporoume na to doume akoma kai h alitheia einai oti den antexw allo thelw na mathw.Stin auxeniki den to eidame.Piga prin 3 evdomades kai eixe to omfalio loro anamesa apo ta podia kai pali den to eidame,me exei skasei(xaxaxxa).Avrio exw ksana rantevou....ante na doume...tha mas diksei epitelous.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia geia sas.Oles emis pou tha genisoume septemvriou eidate filo kai se poia evdomada;❤

@Simona Εμάς στην αυχενική μας είπε 99% κοριτσάκι και στην 16η βδομάδα ότι τελικά είναι αγοράκι. Τι να πιστέψω τώρα χαχαχαχα

  • Χαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , MarthaK είπε:

@Simona Εμάς στην αυχενική μας είπε 99% κοριτσάκι και στην 16η βδομάδα ότι τελικά είναι αγοράκι. Τι να πιστέψω τώρα χαχαχαχα

Έτσι κ εμάς ! Αυχενική κοριτσάκι και με το νιπτ τεστ αγοράκι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...