Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

On 28/10/2022 at 10:24 ΠΜ, Lela79 είπε:

Με το καλό !!!!!! 

Καλή επιτυχία !

On 27/10/2022 at 5:46 ΠΜ, Giouli36 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά να σας πω και γω τα νέα μου!Παρακολουθώ το forum πανω από 3 χρόνια αλλά είμαι ενεργή για περίπου 1 χρόνο τώρα οπότε πολλές μπορεί να μην με γνωρίζουν!!Μετά απο περίπου 5 χρόνια προσπαθειών, 3 σπερματεγχυσεων, 3 εξωσωματικων, πολλών χειρουργειων, μιας παλλινδρομης κύησης, την Τριτη το πρωί γέννησα με καισαρική τον γιο μου 2950 κιλά!!Έχω να σας πω ότι αξίζουν όλες οι ταλαιπωρίες και κατά την προσπάθεια σύλληψης και κατά την εγκυμοσύνη μόλις παίρνεις στην αγκαλιά το παιδί σου!!!Το συναίσθημα είναι απεριγραπτο!!!

Ευτυχώς εμένα η εμπειρία μου παρολη την προηγούμενη ταλαιπωρία είναι μέχρι στιγμής πολύ καλή!!Πήγαν όλα καλά, εγώ αναρρώνω και ο μπεμπαρος είναι μέχρι στιγμής μια χαρά και πολύ ήσυχος!!Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες οι κοπέλες του forum αλλά και γενικότερα όσες κοπέλες θέλουν να γίνουν μανούλες να τα καταφέρουν όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται!

Blue Velvet, κορίτσι μου γεννησαμε την ίδια μέρα!!Να σου ζήσει ο κοριτσαρος σου, να είναι πάντα γερή και τυχερή στη ζωή της και εσύ να την καμαρώνεις!!Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και στις 2 σας!!!

 

Υγεία και τύχη να έχει το μωράκι σας!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/10/2022 at 10:24 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια μου γλυκά,γέννησα χθες με καισαρική και η μπεμπα βγήκε 3400. Μετά από πολλά χρόνια με γυναικολογικά προβλήματα από την ηλικία των 17,μετά από περιτονίτιδα λόγω κύστης και μόλυνση στις σάλπιγγες με αποτέλεσμα να κλείσουν,αποβολη,με δύσκολη εγκυμοσύνη  κυρίως λογω εμετων μέχρι την τελευταία μέρα και με πολύ δύσκολη γέννα, επιτέλους πήρα στην αγκαλιά μου την μπέμπα μου.. Διχως την γνώση των γιατρών μου, την δύναμη και το πεισμα που έδειξα,όπως όλες οι γυναίκες οι οποίες κάνουν εξωσωματική ,δεν θα τα είχα καταφέρει . Να μην το βάζετε κάτω και να ξέρετε πως όλες μας αξίζουμε αυτή την χαρά που ένα μωράκι μπορεί να μας δώσει.Και θα γινει.Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου  σε όλες, να φουσκώσουν οι κοιλιτσες και να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μπεμπακια σας ❤️

Να σας ζήσει η μπεμπούλα σας!! Γερή, δυνατή κι ευτυχισμένη να είναι! Κι εσείς καλά και να την καμαρώνετε!

On 27/10/2022 at 5:46 ΠΜ, Giouli36 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά να σας πω και γω τα νέα μου!Παρακολουθώ το forum πανω από 3 χρόνια αλλά είμαι ενεργή για περίπου 1 χρόνο τώρα οπότε πολλές μπορεί να μην με γνωρίζουν!!Μετά απο περίπου 5 χρόνια προσπαθειών, 3 σπερματεγχυσεων, 3 εξωσωματικων, πολλών χειρουργειων, μιας παλλινδρομης κύησης, την Τριτη το πρωί γέννησα με καισαρική τον γιο μου 2950 κιλά!!Έχω να σας πω ότι αξίζουν όλες οι ταλαιπωρίες και κατά την προσπάθεια σύλληψης και κατά την εγκυμοσύνη μόλις παίρνεις στην αγκαλιά το παιδί σου!!!Το συναίσθημα είναι απεριγραπτο!!!

Ευτυχώς εμένα η εμπειρία μου παρολη την προηγούμενη ταλαιπωρία είναι μέχρι στιγμής πολύ καλή!!Πήγαν όλα καλά, εγώ αναρρώνω και ο μπεμπαρος είναι μέχρι στιγμής μια χαρά και πολύ ήσυχος!!Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες οι κοπέλες του forum αλλά και γενικότερα όσες κοπέλες θέλουν να γίνουν μανούλες να τα καταφέρουν όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται!

Blue Velvet, κορίτσι μου γεννησαμε την ίδια μέρα!!Να σου ζήσει ο κοριτσαρος σου, να είναι πάντα γερή και τυχερή στη ζωή της και εσύ να την καμαρώνεις!!Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και στις 2 σας!!!

 

Να σας ζήσει κι εσάς ο μπέμπαρος!! Καλή αναρρωση να έχεις! Να ναι καλά και να στε καλά να τον καμαρώνετε!
Καλά κουράγια με τα ξενύχτια που έρχονται!

 

 

Απογοήτευση η σημερινή μου ωοληψία κορίτσια. 
Έκανα ωοληψία στον επόμενο ακριβώς κύκλο από όταν είχα πάρει 4 ωάρια και θεωρήθηκε ότι τα πήγα καλά.
Και τώρα με ακριβώς ίδιο πρωτόκολλο, είχα 3 ωοθηλάκια, αλλά μου πήρε 2 ο γιατρός. Δεν μου είπαν ποτέ κάτι για το 3ο, να έσπασε και να μην το προλάβαμε; Στον τελευταίο υπέρηχο την Τετάρτη ήταν 18, 15 και 11 χιλιοστά αν θυμάμαι καλά τα μεγέθη.
Και τελικά απτα 2 το ένα ήταν ώριμο. Άρα πήρα τόσες ενέσεις για να πάρω ένα ωάριο...
Να ήθελαν λίγη ξεκούραση οι ωοθήκες μου; Δεν ξέρω...

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ κριμα κοριτσι..Παραξενευομαι που σε πηγε καπακια στον επομενο κυκλο ο γιατρος...εδω ολα τα κοριτσια μου ελεγαν οτι σχεδον παντα θελει ενα κενο ενδιαμεσα..Και ετσι κ μενα ο γιατρος μου κανει αυτο το μηνα φυσικο...Διαβαζα εντωμεταξυ,δεν ξερω αν ισχυει,οτι εχουν παρατηρησει αν γινει απανωτη διεγερση με ορμονες απλα πιεζεις τις ωοθηκες να βγαλουν λιγοτερα ωαρια,με περισσοτερη δοση..Οποτε τον ερχομενο μηνα σκεψου διαλειμμα η φυσικο...η κ επαφες βεβαια αν παιζει αυτο το ενδεχομενο..μου τονισε ο γιατρος οτι οι ορμονες τις διαγερσης βοηθανε πολυ στο να χεις καλο κυκλο για τους δυο επομενους μηνες...Ευχομαι αυτο το ενα να γονιμοποιθει κ να βγει αριστο! Οπως λενε κ τ αλλα κοριτσια,ενα καλο χρειαζεται!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Μαριευα είπε:

Αχ κριμα κοριτσι..Παραξενευομαι που σε πηγε καπακια στον επομενο κυκλο ο γιατρος...εδω ολα τα κοριτσια μου ελεγαν οτι σχεδον παντα θελει ενα κενο ενδιαμεσα..Και ετσι κ μενα ο γιατρος μου κανει αυτο το μηνα φυσικο...Διαβαζα εντωμεταξυ,δεν ξερω αν ισχυει,οτι εχουν παρατηρησει αν γινει απανωτη διεγερση με ορμονες απλα πιεζεις τις ωοθηκες να βγαλουν λιγοτερα ωαρια,με περισσοτερη δοση..Οποτε τον ερχομενο μηνα σκεψου διαλειμμα η φυσικο...η κ επαφες βεβαια αν παιζει αυτο το ενδεχομενο..μου τονισε ο γιατρος οτι οι ορμονες τις διαγερσης βοηθανε πολυ στο να χεις καλο κυκλο για τους δυο επομενους μηνες...Ευχομαι αυτο το ενα να γονιμοποιθει κ να βγει αριστο! Οπως λενε κ τ αλλα κοριτσια,ενα καλο χρειαζεται!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
Κι εγώ είχα παραξενευτεί που με πήγε στα καπάκια γιατί διάβαζα κι εγώ εδώ τα ίδια από τα κορίτσια αλλά είχε δει με υπέρηχο (συνεργάτης του) τις ωοθήκες μου μια βδομάδα πριν την νέα διέγερση, ήταν καλές οι εξετάσεις μου, δεν παίρνω και μεγάλη δόση ορμονών (150 μονάδες μόνο) και θεώρησε ότι ήταν οκ και τον άκουσα. Αλλά τώρα ναι θα κάνω διάλειμμα 1-3 κύκλους... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Μαρία τζορμπατζακη είπε:

@silvy22μόλις γυρίζουμε σπίτι. Έγινε η έμβρυο μεταφορά μας είπαν διάφορα για το τέστ αλλά δεν φταιγαμε εμείς και το αποτελέσμα μας ήρθε 5 τα ξημερώματα. Βάλαμε 2 βλαστοκυστες ΑΑ 5ηνερας. Τώρα βλέπουμε. Ο θεός μαζί μας. 

Μπράβο με το καλό ! Άριστες οι βλαστοκυστουλες να φωλιάσουν στην κοιλιτσα και να δεις το θετικό!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

@silvy22μόλις γυρίζουμε σπίτι. Έγινε η έμβρυο μεταφορά μας είπαν διάφορα για το τέστ αλλά δεν φταιγαμε εμείς και το αποτελέσμα μας ήρθε 5 τα ξημερώματα. Βάλαμε 2 βλαστοκυστες ΑΑ 5ηνερας. Τώρα βλέπουμε. Ο θεός μαζί μας. 

Καλή επιτυχία, να φωλιάσουν καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Maria.28 said:

Κοριτσια βγηκε ο χοριακη μου 239,30. Ο γιατρος ειναι πολυ ικανοποιημένος απο την τιμη απ ότι καταλαβα!! Ελπιζω να παει καλα! Κοριτσια τωρα να ρωτησω. Πρεπει να βρω απο τωρα μαιευτήρα?? Η θα μου πει να με δει καποια στιγμη ο ίδιος??? Επισης στον Εοπυυ για το επιδομα, τι χαρτια πρεπει να παω? Αποδειξη και του κεντρου και του γιατρου??? 

Συγχαρητήρια, μπράβο σου!!Επίδομα για την εμβρυομεταφορα εννοείς???Δεν ήξερα ότι μπορούμε να πάρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

@Σποράκι

@silvy22

Ευχαριστώ πολύ μακάρι μακάρι να πάνε όλα καλά για όλα τα κορίτσια εδώ μέσα. Τώρα αυτή η αναμονή είναι μεγάλη αλλά τι να κάνουμε. Υπομονή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

@silvy22μόλις γυρίζουμε σπίτι. Έγινε η έμβρυο μεταφορά μας είπαν διάφορα για το τέστ αλλά δεν φταιγαμε εμείς και το αποτελέσμα μας ήρθε 5 τα ξημερώματα. Βάλαμε 2 βλαστοκυστες ΑΑ 5ηνερας. Τώρα βλέπουμε. Ο θεός μαζί μας. 

Μπράβο μπράβο, πάλι καλά δεν πήγε χαμένος ο κόπος!!!Με το καλό τώρα μια τεράστια χοριακη!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που πήραν θετικά αποτελέσματα και με το καλό ..

εγω βρίσκομαι στα τέλη 8ης εβδομάδας σε δίδυμη κύηση και χθες όταν πήγα να ουρήσω είδα λίγα ροζ υγρά σαν αίμα ,βέβαια από χθες μέχρι και τώρα δεν έχω δει τίποτα άλλο, ούτε πόνο ούτε τίποτα 

ο γιατρός μου είπε δεν είναι κάτι αλλά εμένα με έχει φάει το άγχος βρε κορίτσια και ήθελα κάπου να το πω …..

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2022 at 10:27 ΠΜ, agg83 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

Καλησπέρα σε όλες.. Μετά από όλη αυτή την ιστορία η βλαστοκύστη μας πέρασε τον προεμφυτευτικό και την τρίτη πηγαίνω για εμβρυομεταφορά.. Το άγχος στο κόκκινο.. 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , agg83 είπε:

Καλησπέρα σε όλες.. Μετά από όλη αυτή την ιστορία η βλαστοκύστη μας πέρασε τον προεμφυτευτικό και την τρίτη πηγαίνω για εμβρυομεταφορά.. Το άγχος στο κόκκινο.. 

Να είναι η τυχερή σας κορίτσι μου , να σε βοηθήσει η Παναγίτσα να πετύχεις και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη, λογικό να έχεις άγχος θα κάνετε τη μεταφορά και προσπάθησε να είσαι ήρεμη. Απο την παλιά διέγερση δεν σας έμειναν έμβρυα ;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mimi87 είπε:

Συγχαρητήρια, μπράβο σου!!Επίδομα για την εμβρυομεταφορα εννοείς???Δεν ήξερα ότι μπορούμε να πάρουμε!!!

Ευχαριστώ πολυ!! Ναι εφοσον εχεις παρει κ τα φαρμακα χορηγουμενα απ τον εοπυυ δικαιούμαστε και ενα ποσό στο τέλος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...