Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια γεια σας! Είμαι νέο μέλος, αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις πάνω από ένα χρόνο τώρα (για να μην πω δύο!!) αλλά τώρα πήρα το κουράγιο να σας γράψω και να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας την εμπειρία μου. Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί μέσα από τις ιστορίες σας όλο αυτό το διάστημα και από τη δική σας δύναμη παίρνω κι εγώ μεγάλη δύναμη και καταλαβαίνω πως δεν είμαι μόνη! Είστε στήριγμα! Παρακολουθώ τις ιστορίες σας και στέλνω νοερά τις ευχές μου στην κάθε μία ξεχωριστά! Είμαστε σε διαδικασία εξωσωματικής με τον καλό μου από τότε που ξεκίνησε η πρώτη καραντίνα του κόβιντ. Πιο πριν είχαμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μετά ξεκίνησε ο μαραθώνιος. Η πρώτη προσπάθεια ήταν με ωάρια που είχα καταψύξει προληπτικά στα 36 μου, τα οποία γονιμοποιήσαμε μετά την απόψυξή τους και αυτή ήταν η πρώτη εμβρυομεταφορά που έγινε με 2 έμβρυα 3ης μέρας και δεν έγινε καν εμφύτευση (μετά έμαθα ότι όταν δεν είναι γονιμοποιημένα από πριν κρυοσυντηρηθούν, δεν έχουν τόσο καλές πιθανότητες). Ακολούθησε κύκλος διέγερσης όπου δεν καταφέραμε να προχωρήσουμε σε ετ, γιατί τα έμβρυα δεν προχώρησαν δυστυχώς και τα χάσαμε όλα. Ακολούθησε ξανά κύκλος διέγερσης με διαφορετικά σκευάσματα και έγινε ετ με 2 έμβρυα 3ης μέρας, όπου πάλι δεν επιτεύχθηκε εμφύτευση. Ύστερα ξεκίνησε ένας συνδυασμός φυσικών κύκλων (μάλλον τροποποιημένων φυσικών, αφού έκανα ovitrelle στο τέλος) και μια σπερματέγχυση που προέκυψε επειδή δεν "προλάβαμε" το ωάριο ενός μήνα (απέτυχε), όπου ύστερα από όλα αυτά στην επόμενη ετ μεταφέραμε 2 βλαστοκύστες 2ΑΑ και 3ΑΑ και το αποτέλεσμα ήταν μια βιοχημική κύηση (εκείνη τη φορά κάναμε και scratching πιο πριν, για να ενισχύσουμε το ενδομήτριο). Στο μεταξύ είχα ξεκινήσει να προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου. Μετά ξεκίνησα και βιταμίνες και ομοιοπαθητική και βελονισμό. Ακολούθησαν άλλοι δύο φυσικοί κύκλοι όπου πήγαν καλά (έγιναν βλαστοκύστες), ένας κύκλος με φάρμακα διέγερσης που επιτέλους πήγε καλά, αφού το αποτέλεσμα ήταν 5 βλαστοκύστες! Στη συνέχεια πήγα για ακόμα έναν φυσικό κύκλο, που τελικά ο γιατρός πρότεινε να πάρω μικρή δόση φαρμάκων που μου είχε περισσέψει, γιατί έβλεπε ότι έχω ωάρια και έτσι καταφέραμε να πάρουμε άλλα δύο, που έγιναν βλαστοκύστες! Σύνολο μαζέψαμε 9 βλαστοκύστες, που είναι εκπληκτικός αριθμός για την περίπτωσή μου! Και τον περασμένο μήνα έκανα ξανά scratching για να ενισχύσουμε το ενδομήτριο για καλύτερα! Χθες πραγματοποιήθηκε η 4η εμβρυομεταφορά, όπου βάλαμε τελικά 3 βλαστοκύστες 4ΑΒ, 4ΑΒ και 4ΒΒ. Λέω τελικά, γιατί είχαμε συμφωνήσει να βάζαμε δύο (κυρίως γιατί ο γιατρός μου είναι υπέρ των 2 και όχι περισσότερων, γιατί όπως λέει πολλά έχουν δει τα μάτια του και μια δίδυμη, πόσο μάλλον τρίδυμη κύηση θεωρείται υψηλού κινδύνου, ειδικά για μια γυναίκα της ηλικίας μου, είμαι 42). Αλλά με επηρέασε η άποψη της εμβρυολόγου, που μου είπε ότι αν ήμουν αδερφή της θα πρότεινε να μεταφέρουμε όχι 2, αλλά 3 ή 4 βλαστοκύστες και έτσι τελευταία στιγμή ξεπάγωσαν άλλη μία. Και τώρα είμαι στην αναμονή! Που για να είμαι ειλικρινής δεν έχω προλάβει ακόμα να καταλάβω τι γίνεται, είναι σα να ζω σε όνειρο! Δεν έχω κυριευτεί ακόμα από την αγωνία που είχα τις προηγούμενες φορές, να μου πείτε είμαι στην πρώτη μέρα ακόμα!!! Σκεφτείτε ότι όλες οι προσπάθειες μας ξεκίνησαν όταν ήμουν 39 (στην αρχή με ελεύθερες επαφές, μετά μετρούσαμε την ωορρηξία και μετά περάσαμε σε εξετάσεις κλπ κλπ) και όλοι οι γιατροί μας θεωρούσαν εύκολη περίπτωση και ότι θα τα καταφέρουμε σίγουρα και εύκολα, γιατί κάποιο ειδικό πρόβλημα δεν φαίνεται να έχουμε, πλην φυσικά την ηλικία μου και την κάπως προβληματική ΑΜΗ (που όμως όταν ξεκίνησα διατροφή βελτιώθηκε). Και στο μεταξύ πέρασαν 3 χρόνια! Ειλικρινά ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρουμε, γιατί δεν αντέχω άλλη αποτυχία. Ξεκίνησα να γράφω δύο λόγια και παραλίγο να γράψω βιβλίο, ελπίζω να μη σας κούρασα!! Προσπάθησα να συστηθώ όσο πιο αναλυτικά μπορούσα! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία στις προσπάθειες όλων σας, να πραγματοποιηθεί το όνειρο σας σύντομα και εύκολα!!! Ανεβαίνω κι εγώ στο καράβι σας και εύχομαι σύντομα να πιάσουμε ασφαλές λιμάνι όλες! 

Σούπερ!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γαντζωθούν γερά τα μικρούλια στην κοιλίτσα σου!!! Είμαστε μαζί, εγώ μετέφερα χθες 3 (4ΑΒ, 4ΑΒ και 4ΒΒ)

Μακάρι να είναι η τελευταία σου και να μπεις γρήγορα στο καράβι της μητρότητας! Πέρνα όσο πιο ήρεμα μπορείς τις μέρες αυτές. Καλή καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 minutes ago, Εvaa said:

Είμαι 28 με χαμηλή Αμη:0,60 . 

Ο γιατρος ηταν ευχαριστημενος με τα 8 ωαρια , περιμενε λιγοτερα. Μου είπαν απλα οτι δεν ηταν ολα καλής ποιοτητας . 

Έκανα διέγερση με menopur :300 μοναδες 

και orgalutran . Ανταγωνιστων δηλαδη. 

Δεν ξέρω ρε παιδια , εχω απελπιστει , ειμαι σε μεγαλη και γνωστη κλινική στην Αθήνα , μηπως να δοκιμασω και αλλου; 

Μπράβο και εγώ ακριβώς αυτά έκανα και ίδια ηλικία βέβαια εμένα με πέθαναν οι 300 μονάδες menopur λόγω υπερδιέγερσης..! Με το σπερμα πως είστε ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Σ-1994 είπε:

Μπράβο και εγώ ακριβώς αυτά έκανα και ίδια ηλικία βέβαια εμένα με πέθαναν οι 300 μονάδες menopur λόγω υπερδιέγερσης..! Με το σπερμα πως είστε ;

Ε οχι και πολυ καλα.. Στο 10% , εχουμε καταψυξει κιολας φαντασου σε περιπτωση που το φρεσκο εκεινη την μερα δεν ηταν καλο. 

Ειχαν να κανουν και τα ωαρια και το σπερμα στο οτι δεν γονιμοποηθηκαν ολα. Εγω τις δεχτηκα τις ενεσεις καλα δεν ειχα θεμα εκτος απο λιγο πρηξιμο. Αλλα μονο 8 ωαρια και μονο τα 4 καλα; Φταιει η ΑΜΗ για αυτο; Δεν βλεπω να αντεχουν να φτασουν βλαστοκυστες και εχει παει ολος ο κοπος τζαμπα... 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Εvaa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Είμαι και γω καινούρια, διαβαζω καιρό το φόρουμ και θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου. 

Ξεκινήσαμε εξωσωματικη με τον άντρα μου γιατι πρεπει να παμε με προεμφυτευτικο λογω κληρονομικου νοσήματος. Έκανα στις 2/2 ωοληψια μετα απο διεγερση : 8 ωαρια ,γονιμοποηθηκαν μονο τα 3 και μου είπανε οτι κανει και το 4ο μια προσπάθεια για αντιδραση.

Μου είπανε πρεπει να φτασουν 5ης μερας βλαστοκυστες  για να στειλουν δειγμα για βιοψια. Λέτε να αντέξουν; Έχει καμια παρόμοια εμπειρια; Μου φαίνονται πολύ λίγα τα 3 εμβρυα...

Ναι, έχω παρόμοια εμπειρία, γιατί τις περισσότερες φορές δεν είχα πάνω από 3 γονιμοποιημένα και ύστερα από 2 αποτυχημένες ετ με έμβρυα 3ης μέρας, αποφασίσαμε να προχωράμε μόνο με βλαστοκύστες. Μου έχει τύχει μια φορά να μην καταφέρουν να προχωρήσουν σε βλαστοκύστες και να χάσουμε και τα 3, μου έχει τύχει και να προχωρήσουν και τα δύο. Οπότε θα σου έλεγα να μην χάνεις τις ελπίδες σου, γιατί μπορούν μια χαρά να τα καταφέρουν τα εμβρυάκια σας! Πίστεψε σ' αυτά!!! Σου εύχομαι να είναι τα τυχερά!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , KoraliaP είπε:

Μακάρι να είναι η τελευταία σου και να μπεις γρήγορα στο καράβι της μητρότητας! Πέρνα όσο πιο ήρεμα μπορείς τις μέρες αυτές. Καλή καλή επιτυχία!

Καλη επιτυχια!! Θα παει καλα μη το σκεφτεσαι! Ολοι καπως ετσι ειμαστε κ εγω 41 χωρις προβλημα και δυο χροναι τωρα μονο ταλαιπωρια πρωτη φορα 6 εμβρυομεταφορα κ εξελίσσεται .. σου ευχομαι να παει τελεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Ναι, έχω παρόμοια εμπειρία, γιατί τις περισσότερες φορές δεν είχα πάνω από 3 γονιμοποιημένα και ύστερα από 2 αποτυχημένες ετ με έμβρυα 3ης μέρας, αποφασίσαμε να προχωράμε μόνο με βλαστοκύστες. Μου έχει τύχει μια φορά να μην καταφέρουν να προχωρήσουν σε βλαστοκύστες και να χάσουμε και τα 3, μου έχει τύχει και να προχωρήσουν και τα δύο. Οπότε θα σου έλεγα να μην χάνεις τις ελπίδες σου, γιατί μπορούν μια χαρά να τα καταφέρουν τα εμβρυάκια σας! Πίστεψε σ' αυτά!!! Σου εύχομαι να είναι τα τυχερά!!! 

Αχ μακαρι γιατι πραγματικα ξεκινησα με χιλιες ελπιδες και οσο περναει ο καιρος τα βλεπω ολα μαυρα..

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Εvaa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Είμαι και γω καινούρια, διαβαζω καιρό το φόρουμ και θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου. 

Ξεκινήσαμε εξωσωματικη με τον άντρα μου γιατι πρεπει να παμε με προεμφυτευτικο λογω κληρονομικου νοσήματος. Έκανα στις 2/2 ωοληψια μετα απο διεγερση : 8 ωαρια ,γονιμοποηθηκαν μονο τα 3 και μου είπανε οτι κανει και το 4ο μια προσπάθεια για αντιδραση.

Μου είπανε πρεπει να φτασουν 5ης μερας βλαστοκυστες  για να στειλουν δειγμα για βιοψια. Λέτε να αντέξουν; Έχει καμια παρόμοια εμπειρια; Μου φαίνονται πολύ λίγα τα 3 εμβρυα...

Και μεις κοριτσι μ ετσι ακριβως ιδια περιπτωση.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Νευράκια τσαταλακια… με κόλλησε ο άντρας μου κορώνα, παρολο που έφυγε απο το σπιτι τον τσίμπησα τον ιό. Πιστεύω ότι θα επηρεάσει το αποτελέσμα… έχω δέκατα μπούκωμα αυτιά λαιμο φτέρνισμα κ βήχα … περιμένω κ το μοριακό … έκανα κάθε μέρα σελφ κ σήμερα βγήκε θετικό … πρέπει να ενημερώσω και το γυναικολόγο ; Είχαμε ένα κορίτσι στην παρέα μας που στην αναμονή χοριακης βγήκε θετική άμα το δει ας μου στείλει μνμ 

silvy περαστικά σου εύχομαι και σύντομα με μια υψηλή χοριακή!!! Δε θυμάμαι πού, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι η ουσία που ανιχνεύουν τα τεστ κόβιντ είναι ίδια με αυτή που ανιχνεύεται στα τεστ εγκυμοσύνης! Άρα σκέφτομαι, μήπως δεν έχεις κόβιντ?? Μήπως είσαι έγκυος και αυτό "έπιασε" το σελφ που έκανες? Μήπως να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου? 

πρίν από 10 λεπτά , Εvaa είπε:

Αχ μακαρι γιατι πραγματικα ξεκινησα με χιλιες ελπιδες και οσο περναει ο καιρος τα βλεπω ολα μαυρα..

Είναι φυσικό ή ψυχολογία σου να μεταβάλλεται, δεν είναι εύκολα όλα αυτά που περνάμε. Έχω περάσει κι εγώ από πολλά σκαμπανευάσματα και σε νιώθω. Πότε θα έχετε νέα?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Natassou85 είπε:

Και μεις κοριτσι μ ετσι ακριβως ιδια περιπτωση.. 

Και πως πηγε; Ή περιμένετε αν θα προχωρήσουν; 

πρίν από 9 λεπτά , happiness79 είπε:

silvy περαστικά σου εύχομαι και σύντομα με μια υψηλή χοριακή!!! Δε θυμάμαι πού, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι η ουσία που ανιχνεύουν τα τεστ κόβιντ είναι ίδια με αυτή που ανιχνεύεται στα τεστ εγκυμοσύνης! Άρα σκέφτομαι, μήπως δεν έχεις κόβιντ?? Μήπως είσαι έγκυος και αυτό "έπιασε" το σελφ που έκανες? Μήπως να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου? 

Είναι φυσικό ή ψυχολογία σου να μεταβάλλεται, δεν είναι εύκολα όλα αυτά που περνάμε. Έχω περάσει κι εγώ από πολλά σκαμπανευάσματα και σε νιώθω. Πότε θα έχετε νέα?

Την Δευτερα θα μας ενημερώσουν αν και πόσα προχωρήσαν σε 5ης μερας ετσι ωστε να σταλούν για βιοψια.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κ μεις κληρονομικο νοσημα κ χρειαζομαστε προεμφυτευτικο .. πιστεψε στα εμβρυακια σου .. εχω 2 βλαστικυστες υγιης απο το γονιδιο και αλλες 2 90% υγιης που τις κρατησα γτ ειναι μεγαλο ποσοστο .. οποτε μην απογοητευεσαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Natassou85 είπε:

Εχουμε κ μεις κληρονομικο νοσημα κ χρειαζομαστε προεμφυτευτικο .. πιστεψε στα εμβρυακια σου .. εχω 2 βλαστικυστες υγιης απο το γονιδιο και αλλες 2 90% υγιης που τις κρατησα γτ ειναι μεγαλο ποσοστο .. οποτε μην απογοητευεσαι 

Υπέροχα!!! Μπράβο! Άρα θα κάνεις εμβρυομεταφορά στον επόμενο

κύκλο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Εvaa είπε:

Υπέροχα!!! Μπράβο! Άρα θα κάνεις εμβρυομεταφορά στον επόμενο

κύκλο; 

Οι 2 πρωτες μ βλαστοκυστες ειναι μια 3ββ και μια 4βα μου ειπαν οτι δινουν εγκυμοσυνη οποτε περιμενω τη περιοδο του Φεβρουαριου να κανω τη πρωτη μ προσπαθεια .. δεν ειναι αριστες αλλα θελω να ελπιζω κ να πιστευω.. εσενα ποτε θα σε ενημερωσουν ;; Εμας το γονιδιο εχει 50% να κληρονομηθει εσας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Natassou85 είπε:

Οι 2 πρωτες μ βλαστοκυστες ειναι μια 3ββ και μια 4βα μου ειπαν οτι δινουν εγκυμοσυνη οποτε περιμενω τη περιοδο του Φεβρουαριου να κανω τη πρωτη μ προσπαθεια .. δεν ειναι αριστες αλλα θελω να ελπιζω κ να πιστευω.. εσενα ποτε θα σε ενημερωσουν ;; Εμας το γονιδιο εχει 50% να κληρονομηθει εσας;

Αχ και μας 50% !! Δευτέρα ειναι 5η μέρα και θα μας ενημερώσουν. Και γω περιμένω την περίοδο Φεβρουαρίου ετσι ωστε αν εχουμε κατι να κανω και γω την πρώτη προσπάθεια.Σε ποιο κέντρο έκανες τον ελεγχο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Εvaa είπε:

Και πως πηγε; Ή περιμένετε αν θα προχωρήσουν; 

Την Δευτερα θα μας ενημερώσουν αν και πόσα προχωρήσαν σε 5ης μερας ετσι ωστε να σταλούν για βιοψια.. 

Με το καλό να έχετε ευχάριστα νέα! Κάτι που με βοηθούσε εμένα σε τέτοιου είδους αναμονές, ήταν να σκέφτομαι ότι δεν περνάει κάτι από το χέρι μου και ότι γίνεται είναι για καλό γιατί η φύση ξέρει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...