Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου κ καλες γονιμοποιησεις!! Εγω ειχα για αρκετες μερες κ λιγο αιμα.. και καφε υγρα. Μην ανησυχεις καθολου..!

 

15 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

 Κι εγώ είχα λίγο αίμα μετά από ωοληψία. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Συνεχίζεται σήμερα 2η μέρα λίγο ροζ υγρά, κουράζομαι και εγώ περπαταω πολύ μέχρι την δουλειά, νιώθω και ενοχλήσεις αλλα θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Iraki2022 said:

Επαιρνες Cycklacur? Εγώ παντως οταν ξεκίνησα να παιρνω τα λευκά είχα ενδομήτριο 9,2 και κατέληξα με 7. Το απέδωσαν σε άγχος (που δεν πιστευω οτι ηταν αυτός ο λόγος. Βέβαια κοπανησα κ δυο εμβόλια covid στο διάστημα αυτό). Γενικά τα έχω σιχαθεί. Με είχαν κάνει κι εμένα χάλια ψυχολογικά και μου καθυστερουσαν την περιοδο εκτός αν έπαιρνα κ τα καφέ τα οποία δεν μου τα έδιναν, έφτασα σε σημείο να πιεσω να δεχθουν να τα παρω. Επίσης κ η ωορρηξία μου μάλλον επηρεαζόταν αρνητικά, αν κ αυτό μπορεί να ήταν ιδέα μου. 

Ξέρει κάποια εδώ περισσοτερα για αυτή την ορμόνη? 

Τα λευκά cyclacur τα έπαιρνες από την αρχή της περιόδου? Και η ωορρηξία σου σίγουρα επηρεαζόταν αρνητικά. Τα cyclacur είναι αντιγραφή των πραγματικών ορμονών που παράγουμε κατα την διάρκεια του κύκλου και γι αυτό ο οργανισμός ξεγελιέται και δεν παράγει ώριμα ωοθυλάκια. Εγώ έπαιρνα και τα λευκά και τα καφέ.

8 minutes ago, Troia said:

Σωστά σας είπε ο Μακαρούνης και για τα 2. Η δική μας λανθασμένη διάγνωση ήταν για χρόνια προστατίτιδα. Τι σε κάνει και το πιστεύεις ότι έχει κάτι τέτοιο ο άντρας σου;

Υπερηχογραφικά το είδε και μας είπε ότι πιθανότατα υπάρχει προστατίτιδα αλλά δεν μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε χωρίς το προστατικό υγρό 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Equality είπε:

Κορίτσια ερώτηση: κατά το διάστημα που περνάτε utrogestan κόβατε το αλάτι γιατί έχω ακούσει ότι κάνει κατακράτηση.Και τη ζάχαρη;

Σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα κορτιζόνης και έλεγα μήπως αύριο ξεκινήσω να τρώω λίγο αλατισμένο φαγητάκι όμως συνεχίζω utrogestan! Μήπως δεν πρέπει να φάω αλάτι και τις υπόλοιπες μέρες?

Η αλήθεια είναι ότι γενικά δόξα τω Θεώ με τις ορμόνες δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα,ούτε κατακράτηση ,ούτε ζαλάδες πέραν από κάποιες ενοχλήσεις στην κοιλιά οπότε έχω ξεθαρρέψει! :)

γιατι παιρνεις κορτιζονη?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Ria_ said:

Η αλήθεια είναι κάτι δε μου άρεσε που μου το πρότεινε αυτό και σε συνδυασμό με το ότι το καλοκαίρι κάναμε πρόκληση με femara 4 μήνες και μόλις το είπα στην εμβρυολογο παρότι συνεργάζονται μου είπε ότι δε θα έπρεπε σε αυτά τα κιλά που ήμουν τότε να επιδιώξουμε εγκυμοσύνη κάπως δε ξέρω .. πήρα και την ενδοκρινολογο να της το πω γιατί μου είπε αν αλλάξεις κάτι να με πάρεις και μου είπε από εμένα είναι λάθος στη δική σου περίπτωση και με τα παραπάνω κιλά έτσι ελαφρά τη καρδία εγώ δε θα σου έδινα αντισυλληπτικά. Ας κάνεις και 2-3 μήνες να αδιαθετήσεις το προτιμώ από το να πάρεις τέτοια και αν τα πάρεις θέλει ένα καλό αντιθρομβωτικο έλεγχο, έτσι απλά πάρε αντισυλληπτικά στη δική σου περίπτωση δε το συστήνω.  Και γενικά δεν θέλω να πάρω και τζάμπα ορμονες δηλαδή έχει νόημα ή τζάμπα θα τα φορτωθω? 

Με τα femara πως τα είχες πάει? Έκανες κανονικά ωορρηξία? Γιατρός δεν είμαι αλλά τα αντισυλληπτικά θεωρώ ότι δεν θα σου προσφέρουν τίποτα. Έχω διαβάσει άπειρες φορές ότι μόνο κουκουλώνουν το πρόβλημα των πολυκυστικών και όσες γυναίκες τα έπαιρναν επανήλθε το πρόβλημα τους από τον πρώτο μήνα που τα διέκοψαν. Για τα κιλά θα συμφωνήσω μαζί τους, ξέρω πως το να χάσεις το 5-10% του βάρους σου όταν υπάρχουν παραπανίσια κιλά, βοηθάει πολύ 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Anastasia Polyzopoul είπε:

κοριτσι κουραγιο.. στελνω θετικη ενεργεια!!!

ευχαριστω πολυ αν και εχω αρχισει να ανχωνομαι .χθες το βραδυ ειχα πονους και προχθες το μεσημερι,λιγο νωρις δεν ειναι?αν σκεφτεις οτι εκανα εμβρυομεταφορα τη Δευτερα,ηταν οι μερες της εμφυτευσης αυτες.

πρίν από 7 λεπτά , Equality είπε:

Γιατι εχω κανει εμβρυομεταφορα

εχεις τα λεγομενα φονικα κυτταρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Με τα femara πως τα είχες πάει? Έκανες κανονικά ωορρηξία? Γιατρός δεν είμαι αλλά τα αντισυλληπτικά θεωρώ ότι δεν θα σου προσφέρουν τίποτα. Έχω διαβάσει άπειρες φορές ότι μόνο κουκουλώνουν το πρόβλημα των πολυκυστικών και όσες γυναίκες τα έπαιρναν επανήλθε το πρόβλημα τους από τον πρώτο μήνα που τα διέκοψαν. Για τα κιλά θα συμφωνήσω μαζί τους, ξέρω πως το να χάσεις το 5-10% του βάρους σου όταν υπάρχουν παραπανίσια κιλά, βοηθάει πολύ 

Ναι έκανα  4 φορές σύνολο , είχα κάνει τις 2 ένα και τις άλλες 2 ωάρια . 

Και εγώ το έχω ακούσει από γνωστή γνωστής τώρα που το λες και κάποια στιγμή νευρίασε και τα παράτησε με τα αντισυλληπτικά και τώρα μάλιστα έκαναν και παιδάκι . Ναι σίγουρα γι αυτο και εγώ έχω μπει στη διαδικασία δίαιτας να χάσω όσα περισσότερα μπορώ μέχρι να έρθει η ώρα της εξωσωματικής,ήδη έχω χάσει 10 και συνεχίζω :) Δε ξέρω λογικά θα του πω ότι δε θέλω να πάρω αντισυλληπτικά και αν μια στο τόσο ποτέ δε ξέρεις θαύματα γίνονται έρθει φυσιολογικά γιατί να το αποκλείσω ? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , martha13 είπε:

εχεις τα λεγομενα φονικα κυτταρα?

Δεν το ξέρω καν αυτό που μου λες... και στις 2 μου έμβρυομεταφορές μου δώσαν κορτιζόνη. Ξέρω ότι τη δίνουν σε πολλές κοπέλες για να ρίξουν το ανοσοποιητικό και να μην δει το έμβρυο σαν ξένο σώμα.Και μάλιστα την προηγούμενη φορά που ήμουν σε άλλο γιατρό μου είχε δώσει κορτιζόνη καθόλη τη διάρκεια της αναμονής.Αυτή τη φορά πήρα μόνο για 8 μέρες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Troia said:

Για όλα αυτά ρώτα την Οικονομοπούλου. Νομίζω πας κι εσύ στο τμ. αποβολών του Έλενα, σωστά; Και αν ήταν ακόμα η Τσεκούρα εκεί θα σου έλεγε και τι διατροφή να ακολουθήσεις, αλλά νομίζω η Οικονομοπούλου δεν ασχολείται με αυτά...

Ναι εχω παει και μου ειχε βρει διαφορα κ τρεχω τωρα με αυτα...... Ουφ!

Πρεπει να της πω τα νεοτερα σωστα.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Equality είπε:

Δεν το ξέρω καν αυτό που μου λες... και στις 2 μου έμβρυομεταφορές μου δώσαν κορτιζόνη. Ξέρω ότι τη δίνουν σε πολλές κοπέλες για να ρίξουν το ανοσοποιητικό και να μην δει το έμβρυο σαν ξένο σώμα

αυτο ειναι τα φονικα κυτταρα που διωχνουν το εμβρυο..εγω τα εχω..μου το βρηκαν σε μια εξεταση που γινεται την 21η μερα του κυκλου στο ενδωμητριο..εγω την κορτιζονη δεν την αντεξα,μου εκανε μεγαλη ζημια,και σε αυτην  την εμβρυομεταφορα με εβαλε εναν ειδικο ορο που ειναι γιαυτην την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, martha13 είπε:

εκανα 17η μερα του κυκλου ,και εγω μονο cyclacour επαιρνα και ειχα  τελειο ενδομητριο και πολυ καλες ορμονες

φανταζομαι βοηθησε το cyclacour 

Φοβάμαι μήπως δεν προλάβω λόγω Πάσχα.. αλλά και εγώ πιστεύω μέχρι 17η να χω κάνει την εμβρυομεταφορα..  

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ria_ said:

Ναι έκανα  4 φορές σύνολο , είχα κάνει τις 2 ένα και τις άλλες 2 ωάρια . 

Και εγώ το έχω ακούσει από γνωστή γνωστής τώρα που το λες και κάποια στιγμή νευρίασε και τα παράτησε με τα αντισυλληπτικά και τώρα μάλιστα έκαναν και παιδάκι . Ναι σίγουρα γι αυτο και εγώ έχω μπει στη διαδικασία δίαιτας να χάσω όσα περισσότερα μπορώ μέχρι να έρθει η ώρα της εξωσωματικής,ήδη έχω χάσει 10 και συνεχίζω :) Δε ξέρω λογικά θα του πω ότι δε θέλω να πάρω αντισυλληπτικά και αν μια στο τόσο ποτέ δε ξέρεις θαύματα γίνονται έρθει φυσιολογικά γιατί να το αποκλείσω ? 

Άρα είχες ανταπόκριση, μια χαρά. Ίδια ποσοστά έχω κι εγώ με τα femara. Η εμπειρία μου όμως μου έδειξε ότι δύσκολα θα έμενα έγκυος φυσιολογικά με femara, παροτι έκανα ωορρηξία, γιατί λεπταίνει αρκετά το ενδομήτριο και χωρίς λήψη εξτρα οιστρογόνων δύκολα θα υπήρχε εμφύτευση. Μπράβο σου για τα κιλά! Τα πας πολύ καλά!! 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, kateriiina25 said:

Τα λευκά cyclacur τα έπαιρνες από την αρχή της περιόδου? Και η ωορρηξία σου σίγουρα επηρεαζόταν αρνητικά. Τα cyclacur είναι αντιγραφή των πραγματικών ορμονών που παράγουμε κατα την διάρκεια του κύκλου και γι αυτό ο οργανισμός ξεγελιέται και δεν παράγει ώριμα ωοθυλάκια. Εγώ έπαιρνα και τα λευκά και τα καφέ.

Ναι από την αρχή 1η μέρα. Δυστυχώς δεν είδα καλά αποτελέσματα από τη χρήση του, το αντίθετο θα έλεγα. 

Κορίτσια είμαι χάλια. Το Σάββατο έκανα ωοληψια και δεν προχωρησε ουτε ενα εμβρυακι σε βλαστοκυστη. Πήραμε 6 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν 5 κ σήμερα 5η μέρα δεν προχωρησε κανένα. Οι ελπίδες μου εξανεμίζονται παλι... 

  • Λυπημένη/-ος 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια κ από μένα!!!!

σας παρακολουθώ παρά μα παρα πολύ καιρό… ήρθε η στιγμή μου για να κάνω την εμβρυομεταφορα!!! 13/4 θα την κάνουμε στο Ιασώ, μια βλαστοκύστη θα βάλουμε.. είμαι 39 ετών.. ο γιατρός μου, θέλει να βάλουμε μόνο την 1 βλαστοκύστη γιατί έχω αδενομυωση κ φοβάται μήπως δεν τα καταφέρει η μήτρα μου με τα 2 έμβρυα! Θέλω να σας ρωτήσω, εάν υπάρχει παρόμοια περίπτωση με εμένα, δηλαδή αν κάποια είχε πετυχημένη εγκυμοσύνη με την 1η…;;; Λόγω αδενομυωση το λέω… πήγα σήμερα κ μου μέτρησε το ενδομήτριο κ έχω φτάσει στο 9,2! Σας ευχαριστώ πολύ κ καλή επιτυχία σε όλες μας!!!! Εύχομαι σύντομα να κρατήσουμε τα μωράκι μας αγκαλιά!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...