Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , martha13 είπε:

ειμαστε αρκετες με χοριακες αυτην την εβδομαδα..καλη επιτυχια λοιπον με μια τεραστια χοριακη!!!

εσείς έχετε κάποια συμπτώματα ;;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρησμένο στήθος όχι τόσο όσο κάποια πονάκια δεξιά και αριστερά στις ωοθήκες και κάποιες φορές και κάτω.. αλλά από το τόσα χάπια λογικό να μην μπορείς να ξεχωρίσεις από τι είναι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Τέλεια τότε σε ευχαριστώ! Μέθη δεν έχω κάνει ξανά. Πως είναι η διαδικασία αυτή; 

Πολύ απλή, σου βάζουν πεταλούδα στο χέρι, χορηγούν το αναισθητικό και κοιμάσαι σαν πουλάκι! Μετά σου δίνουν κάτι και ξυπνάς, μένεις κανά μισάωρο στην ανάνηψη και επιστρέφεις σπίτι, αλλά καλό είναι να μην οδηγήσεις μετά. 

3 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ. Δυστυχώς είναι κακιστα τα πράγματα ενώ ξεκίνησα με τόσο καλή διάθεση κ όρεξη. Ήταν ο ίδιος κυκλος περιοδου, εκανα δυο φορες ovitrelle, στην πρωτη ωοληψια πηραμε 6 ωάρια κ γονιμοποιηθηκαν τα 5. Προχώρησαν όλα έως 3η μέρα κ μετα χάθηκαν όλα. Στη δευτερη ωοληψια πηραμε 2 κ ήταν κυστικα. Δεν έχω κανένα άλλο. Είμαι κ 43+++ κ όσο βγαίνουν τέτοια αποτελέσματα δε θέλω να ξέρω που θα φτάσει η... προλακτινη! Στόχος είναι να μαζέψουμε τουλάχιστον 4 και μετά να παμε για ετ. Ε είμαι στο μηδέν. Αστα. Ζήτησε όμως ο γιατρός εξετάσεις κατακερματισμού κ οξειδωτικό στρες στο σπέρμα οπότε την άλλη τρίτη θα έχω κ αυτές μήπως επηρεάστηκε το αποτέλεσμα των 5 γονιμοποιημενων ωαριων από εκεί. 

Ναι, καταλαβαίνω, είναι δύσκολη κατάσταση. Θα δείτε όλες τις εξετάσεις και όταν έχετε πλήρη εικόνα θα ξέρετε και πώς είναι ο καλύτερος τρόπος για να κινηθείτε. Γνώμη μου είναι να κάνετε όσο περισσότερες εξετάσεις τώρα, για να μη χρονοτριβείτε μετά. Θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο πρώτος γιατρός που είχα πάει και με έβαλε στη διαδικασία εξετάσεων: "λύσεις υπάρχουν και μανούλα θα γίνεις σίγουρα, μένει να βρούμε τον τρόπο". Στο λέω γατί αυτή η φράση εμένα μου έδινε κουράγιο στις δύσκολες στιγμές. Και το πιστεύω ότι ισχύει για όλες μας. ❤️

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μήπως εννοούσαν να υπάρχει ροή γενικά για να θεωρείται περίοδος βρε συ; Γιατί εγώ ας πούμε έχω δει πολλές φορές αίμα χωρίς ροή που δεν ήταν οπότε θα ήταν και άκυρο να κάνω τις εξετάσεις γενικά

Α, λες? Μπορεί. Ότι και να εννοούσαν μου κατέβηκε κανονικό αίμα τώρα πια, αλλά θα ακούσω τις συμβουλές όλων σας θα πάω την Τετάρτη! :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Πολύ απλή, σου βάζουν πεταλούδα στο χέρι, χορηγούν το αναισθητικό και κοιμάσαι σαν πουλάκι! Μετά σου δίνουν κάτι και ξυπνάς, μένεις κανά μισάωρο στην ανάνηψη και επιστρέφεις σπίτι, αλλά καλό είναι να μην οδηγήσεις μετά. 

Ναι, καταλαβαίνω, είναι δύσκολη κατάσταση. Θα δείτε όλες τις εξετάσεις και όταν έχετε πλήρη εικόνα θα ξέρετε και πώς είναι ο καλύτερος τρόπος για να κινηθείτε. Γνώμη μου είναι να κάνετε όσο περισσότερες εξετάσεις τώρα, για να μη χρονοτριβείτε μετά. Θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο πρώτος γιατρός που είχα πάει και με έβαλε στη διαδικασία εξετάσεων: "λύσεις υπάρχουν και μανούλα θα γίνεις σίγουρα, μένει να βρούμε τον τρόπο". Στο λέω γατί αυτή η φράση εμένα μου έδινε κουράγιο στις δύσκολες στιγμές. Και το πιστεύω ότι ισχύει για όλες μας. ❤️

τι ωραια  λογια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Ευαγγελια τωρα ειδα οτι εφτασες 590. Εχεις κανονικοτατη αυξηση μετα το 324. Φαινεται ξεκαθαρα οτι το ενα εμβρυο προχωραει κανονικα! Μην τυχον αφησεις τα φαρμακα.. θα ειναι μεγαλο λαθος.. και ο γιατρος απαραδεκτος που ζητησε τετοιο πραγμα οπως ειπες! Γνωμη μου.. να συνεχισεις με τον/την γυναικολογο σου και οχι με τον τραγικο εξωσωματιστη. Να παιρνεις τα φαρμακα σου κανονικα.. και να κανεις τις χοριακες οπως πρεπει. Υπομονη να φτασεις 6η εβδομαδα να πας κ για υπερηχο. Θα ηθελα και τα κοριτσια εδω να πειτε αν συμφωνειτε μαζι μου... γτ εχω τρελαθει με τον εξωσωματιστη που ειπε να κοπουν τα φαρμακα.. ενω φαινεται ξεκαθαρα οτι υπαρχει εμβρυο!!

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα και το έγραψα άλλωστε και παραπάνω! Είμαστε όλες με το εμβρυάκι!!!!!!! ❤️

2 ώρες πρίν, MarialenaG. είπε:

Εγώ έχω ελαφριά πονακια κατά διαστήματα μέχρι και σήμερα, έρχονται και φεύγουν κάτω χαμηλά στην κοιλιά...το στήθος μου "βαμβάκι" ... αυτό με ανησυχεί,κάνω δύο prolutex καθημερινά δεν έχει πρηστεί καθόλου.... οπότε δεν αισιοδοξώ

Αισιοδοξώ εγώ για σένα γιατί θεωρώ καλό σημάδι τα πονάκια! Κουράγιο μέχρι τη χοριακή! ❤️

2 ώρες πρίν, MarialenaG. είπε:

Πέμπτη στις 14/4.

Εγώ σε νιώθω απόλυτα γιατί είμαι 43+ ...μια βλαστοκύστη 5ης ημέρας μετά από 4 κύκλους.... 3 τροποποιημένους φυσικούς και με διέγερση 1 κύκλος ( βραχύ πρωτόκολλο) το τελευταίο μου ωαριακι που έγινε βλαστοκύστη....απελπίζομαι κ σκέφτομαι τη δωρεά ωαρίων.Εσυ;;;τι σου λένε για την ηλικία;;;

Μην απελπίζεσαι... Κι εγώ σκέφτομαι τη δωρεά αν δεν πετύχει η επόμενη εξωσωματική μου. Είναι μία επιλογή που μπορεί να μας δώσει το παιδί που τόσο λαχταράμε! Ομως, όσο μπορείς μην το σκέφτεσαι τώρα, γιατί μπορεί να έχουν πάει όλα καλά και να κάνεις περιττές σκέψεις! Σου το εύχομαι! 

2 ώρες πρίν, martha13 είπε:

μια με πιανει μελαγχολια, μια νιωθω υπεροχα και αισιοδοξη, τα περισσοτερα βραδυα βλεπω εφιαλτες..λες και χαθηκαν τα ονειρα με λιβαδια και πεταλουδιτσες...χαχαχχα...γενικα εχω που αγχος οσο και να θελω να το διωξω δεν μπορω...εσυ?

κοριτσια και εγω την ιδια ηλικια εχω με εσας...υπομονη θα τα καταφερουμε...ολες τα εχουν καταφερει καποια στιγμη...

Αχ κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν στην τελευταία μου ετ, σα να ακούω τον εαυτό μου! Υπομονή, κοντεύουν οι μέρες! Εύχομαι να έχουν πάει όλα καλά! 

1 ώρα πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια ξερω θα με πειτε υπερβολικη εχω μια ωρα κλαιω απ τον φοβο μου κ μονο. Μου ειπε γιατρος να κανω υστεροσκοπηση στο ιατρειο του χωρίς μεθη εννοειται κ σκεφτομαι να μην παω εχω υπερβολικό φοβο δεν αντεχω να μ ακουμπαει τίποτα στον τραχηλο. Πειτε μου ρε κοριτσια χωρις μεθη εχετε κανει υστεροσκοπηση?? Δεν ποναει? Τι νιωθεις?? Ενημερωνω απλά οτι κ σαλπιγγογραφια ζητησα μεθη κ γινοταν σε μεγαλη κλινικη με λιγα παρακάλια. 

Δεν έχω κάνει χωρίς μέθη, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το υποστείς αυτό και να μη ζητήσεις μέθη? Πες ότι μόνο με μέθη θες να το κάνεις και τελείωσε! Δε γίνεται να κάνει ο γιατρός ό,τι θέλει χωρίς να έχεις λόγο, στο σώμα σου γίνονται όλα, προφανώς και μπορείς να ζητήσεις μέθη! 

1 hour ago, MarialenaG. είπε:

Εγώ ήμουν αισιόδοξη αλλά σήμερα έπεσα πολύ γιατί το στήθος μου είναι τόσο μαλακό που είναι σαν να μου έρθει περίοδος... επίσης η ηλικία με περιορίζει να χαρώ,μου δημιουργεί μόνο άγχος...

Σκέφτεσαι την δωρεά ή μόνο εγώ μπήκα στη διαδικασία να το σκέφτομαι έντονα;;; κυρίως λόγω ποιότητας ωαρίων.Ισως μου δίνει μια νότα αισιοδοξίας αυτή η σκέψη ❤️

 

 

Έχω διαβάσει πάντως ότι στην αρχή της κύησης το στήθος έτσι είναι, μαλακό, όπως το περιγράφεις! Οπότε καλό μου ακούγεται! Παρ' όλα αυτά επειδή με τόσες ορμόνες όλα είναι πιθανά, κράτα μικρό καλάθι, με αισιοδοξία όμως! 

πρίν από 46 λεπτά , Αθανασία Ι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και γω καινούρια στην συζήτηση περιμένω με ανυπομονησία την χοριακη μου ,έκανα έμβρυομεταφορα στις 4/4 και σκέφτομαι να κάνω την Παρασκευή την χοριακη που θα είναι 12η μέρα εύχομαι σε όλες μας καλά αποτελέσματα

Καλά αποτελέσματα να έχεις!!! Βλαστοκύστες έβαλες? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , happiness79 είπε:

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα και το έγραψα άλλωστε και παραπάνω! Είμαστε όλες με το εμβρυάκι!!!!!!! ❤️

Αισιοδοξώ εγώ για σένα γιατί θεωρώ καλό σημάδι τα πονάκια! Κουράγιο μέχρι τη χοριακή! ❤️

Μην απελπίζεσαι... Κι εγώ σκέφτομαι τη δωρεά αν δεν πετύχει η επόμενη εξωσωματική μου. Είναι μία επιλογή που μπορεί να μας δώσει το παιδί που τόσο λαχταράμε! Ομως, όσο μπορείς μην το σκέφτεσαι τώρα, γιατί μπορεί να έχουν πάει όλα καλά και να κάνεις περιττές σκέψεις! Σου το εύχομαι! 

Αχ κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν στην τελευταία μου ετ, σα να ακούω τον εαυτό μου! Υπομονή, κοντεύουν οι μέρες! Εύχομαι να έχουν πάει όλα καλά! 

Δεν έχω κάνει χωρίς μέθη, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το υποστείς αυτό και να μη ζητήσεις μέθη? Πες ότι μόνο με μέθη θες να το κάνεις και τελείωσε! Δε γίνεται να κάνει ο γιατρός ό,τι θέλει χωρίς να έχεις λόγο, στο σώμα σου γίνονται όλα, προφανώς και μπορείς να ζητήσεις μέθη! 

Έχω διαβάσει πάντως ότι στην αρχή της κύησης το στήθος έτσι είναι, μαλακό, όπως το περιγράφεις! Οπότε καλό μου ακούγεται! Παρ' όλα αυτά επειδή με τόσες ορμόνες όλα είναι πιθανά, κράτα μικρό καλάθι, με αισιοδοξία όμως! 

Καλά αποτελέσματα να έχεις!!! Βλαστοκύστες έβαλες? 

Ναι βλαστοκύστες 5 ημέρας με σχετικά καλής ποιότητας έμβρυα δεν γνωρίζω και πολλά γιατί είναι η πρώτη φορά ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , happiness79 είπε:

Πολύ απλή, σου βάζουν πεταλούδα στο χέρι, χορηγούν το αναισθητικό και κοιμάσαι σαν πουλάκι! Μετά σου δίνουν κάτι και ξυπνάς, μένεις κανά μισάωρο στην ανάνηψη και επιστρέφεις σπίτι, αλλά καλό είναι να μην οδηγήσεις μετά. 

Ναι, καταλαβαίνω, είναι δύσκολη κατάσταση. Θα δείτε όλες τις εξετάσεις και όταν έχετε πλήρη εικόνα θα ξέρετε και πώς είναι ο καλύτερος τρόπος για να κινηθείτε. Γνώμη μου είναι να κάνετε όσο περισσότερες εξετάσεις τώρα, για να μη χρονοτριβείτε μετά. Θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο πρώτος γιατρός που είχα πάει και με έβαλε στη διαδικασία εξετάσεων: "λύσεις υπάρχουν και μανούλα θα γίνεις σίγουρα, μένει να βρούμε τον τρόπο". Στο λέω γατί αυτή η φράση εμένα μου έδινε κουράγιο στις δύσκολες στιγμές. Και το πιστεύω ότι ισχύει για όλες μας. ❤️

Α, λες? Μπορεί. Ότι και να εννοούσαν μου κατέβηκε κανονικό αίμα τώρα πια, αλλά θα ακούσω τις συμβουλές όλων σας θα πάω την Τετάρτη! :)

Αχχχ πόσο με ανακουφισες πραγματικά σε ευχαριστώ! Γιατί είχα αγχωθεί :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Αθανασία Ι είπε:

Ναι βλαστοκύστες 5 ημέρας με σχετικά καλής ποιότητας έμβρυα δεν γνωρίζω και πολλά γιατί είναι η πρώτη φορά ..

Τέλεια! Εύχομαι να είναι η πρώτη και τελευταία μαζί! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, MarialenaG. said:

Πέμπτη στις 14/4.

Εγώ σε νιώθω απόλυτα γιατί είμαι 43+ ...μια βλαστοκύστη 5ης ημέρας μετά από 4 κύκλους.... 3 τροποποιημένους φυσικούς και με διέγερση 1 κύκλος ( βραχύ πρωτόκολλο) το τελευταίο μου ωαριακι που έγινε βλαστοκύστη....απελπίζομαι κ σκέφτομαι τη δωρεά ωαρίων.Εσυ;;;τι σου λένε για την ηλικία;;;

Ο γιατρός δεν μου έχει πει τίποτα παραπάνω. Από την αρχή εξήγησε ότι τα ποσοστα επιτυχίας είναι ελάχιστα όμως είναι εφικτό να συμβεί. Επειδή ξέρω κοπέλες που πετυχαν κοντά στο ηλικιακό φάσμα που είμαστε, θέλω να πιστευω έχει δίκιο. Ετσι ακόμα προσπαθώ... Βασικά μη λέω βλακείες, τώρα ξεκίνησα: αυτη η ωοληψια του Απριλίου ήταν η πρωτη μου. Όμως ήδη, κ μετα τη σημερινή αποτυχια, η ψυχολογία μου έχει πεσει στα τάρταρα. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 10:25 ΜΜ, Καντι είπε:

Το κανουν αυτο , όχι τρεις μερες μετα αλλα μια βδομάδα συνήθως μετα. Δεν το κανουν σε γυναίκες με πολλα ωοθηλακια ή απο διέγερση. Μονο σε γυναίκες που ειναι στα πρόθυρα εμμηνόπαυσης και μπορει να κανουν διπλές ωορρηξιες. Επισης συνήθως αυτο γινεται οταν το ωάριο που σου πηρε την 14 μερα δεν ηταν ώριμο δεν γονιμοποιηθηκε κλπ, μην τυχόν και το επόμενο ειναι το καλο και κυρίαρχο.

@Καντι μου σε ευχαριστώ ,μου το ξεκαθαρίσες και ησυχασα γιατί ξαναμπαινω στη διαδικασία ωοληψιας πολύ σύντομα από τη πρώτη μου και ψιλοτρελαθηκα,χιχιχι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MarialenaG. said:

 

Εγώ σε νιώθω απόλυτα γιατί είμαι 43+ ...μια βλαστοκύστη 5ης ημέρας μετά από 4 κύκλους.... 3 τροποποιημένους φυσικούς και με διέγερση 1 κύκλος ( βραχύ πρωτόκολλο) το τελευταίο μου ωαριακι που έγινε βλαστοκύστη....απελπίζομαι κ σκέφτομαι τη δωρεά ωαρίων.Εσυ;;;τι σου λένε για την ηλικία;;;

Θα περιμενω πως κ πως να μάθω τα νέα σου!!!! Σου εύχομαι να δεις μια τεράστια θετική χοριακη !!! 

2 hours ago, martha13 said:

μια με πιανει μελαγχολια, μια νιωθω υπεροχα και αισιοδοξη, τα περισσοτερα βραδυα βλεπω εφιαλτες..λες και χαθηκαν τα ονειρα με λιβαδια και πεταλουδιτσες...χαχαχχα...γενικα εχω που αγχος οσο και να θελω να το διωξω δεν μπορω...εσυ?

κοριτσια και εγω την ιδια ηλικια εχω με εσας...υπομονη θα τα καταφερουμε...ολες τα εχουν καταφερει καποια στιγμη...

Ευχομαι όλα να πανε καλα, να κρατήσεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου! Περιμένω με αγωνία κ τα δικά σου νέα!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Γυναίκες.... πόσο δυνατές είμαστε ενωμένες και πόσο πολλές φορές θέλει να βγάλει η μία τα μάτια στην άλλη... Γυναικουλες βασικά, όχι γυναίκες αυτές που αντί να προσέχουν τι θα πουν αναφορικά με το ευαίσθητο κομμάτι της μητρότητας, παίρνουν χαρά με το να σε πικαρουν. Ίσως γιατί σε όλα τα υπόλοιπα νιώθουν κόμπλεξ απέναντι σου. Όμως δε χωράει καμία δικαιολογία σε τέτοιες συμπεριφορές ειδικά από γυναίκες που θα μπορούσαν να είναι στη θέση σου, στη θέση όλων εμάς που παλεύουμε. 

Κορίτσι μου κράτα μακριά σου τέτοια άτομα και κλείσε τα αυτιά σου. Εδώ είμαστε άγνωστες και βλέπεις πόσο στηρίζει η μία την άλλη, πόσο χαίρεται με τη χαρά της. Σου τα λέω για να τα ακούω κι εγώ. Έχε πίστη και να μην ξεχνάς ότι η αξία μας δε φαίνεται από το αν έχουμε φέρει στον κόσμο ένα παιδί αλλά από το τι σόι άνθρωποι είμαστε. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! 

Προσπαθώ να κρατώ μακρυά μου τέτοια άτομα ναι!!

Και ναι μέσα σε αυτό το φόρουμ που πρόσφατα μπκηκα και είμαι νέα στην διαδικασια ετ ,και είδα όλες εσάς μαθαίνοντας από εσάς αλλά και στη πράξη  ,σας θαύμασα! Και πλέον με θαυμάζω! Πόσο δύναμη έχουμε εμείς ,εγώ και δε το γνώριζα !!!! Σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες να κρατήσετε το μωράκι σας στην αγκαλιά με υγεία!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 4:05 ΜΜ, happiness79 είπε:

Ηappiness μου ευχαριστώ... δεν περνάνε οι ώρες! Έλεγα στον άντρα μου δε γινόταν αύριο να είναι Τετάρτη να κάνω τη χοριακη να τελειώνουμε; Άσε που πιάνω συνέχεια το στήθος μου να δω αν είναι ακόμα πρησμένο (τραύματα από την παλλινδρομη που άρχισαν να ξεπρηζονται ξαφνικά βλεπεις)... Η αγωνια αυτή κάθε φορά δε λέγεται...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...