Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλά ναι,αυτή δε νιώθει από πόνο. Αλλά και εσύ είσαι δυνατή,εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω οποιαδήποτε επέμβαση χωρίς αναισθησία. Λες να υπάρχουν γυναίκες οι οποίες κάνουν αυτό το τεστ χωρίς αναισθησία?:-oΤρελό!!!

Έξι φορές εςτειλα ετσι δείγμα για βιοψία , χωρις μέθη. Πονάει , αλλα ειναι πολυ στιγμιαίο. Η σαλπιγγογραφια που ειναι για περισσότερη ώρα ο πονος με πείραξε περισσότερο.

πρίν από 9 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια, help! Πρίν λίγο άρχισα να νιώθω "κάπως" την κοιλιά μου σα να μου έρχεται περίοδος και πάω τουαλέτα, σκουπίζομαι και βλέπω λίγο ροζ, που σημαίνει ότι έρχεται η περίοδος. Έχω να πάω να κάνω ορμολογογικές εξετάσεις τη 2η-3η μέρα του κύκλου, που είχα πει ότι θα τις κάνω τη 2η για καλύτερα (πιο έντονη ροή, γιατί την 3η μέρα δεν είναι πάντα τόσο έντονη σε μένα, εξαρτάται) . Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: 2η μέρα θεωρείται αύριο ή μεθαύριο? Κάποια κοπέλα έγραψε ότι αν έρθει μετά τις 18.00 θεωρείται ως πρώτη μέρα η επόμενη και δεν ξέρω πώς να το μετρήσω, γιατί τώρα είναι 16:00 αλλά δεν έχει κατέβει ακόμα. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε γράψει να μην πάω 1η μέρα γιατί δε θα έχουν προλάβει να λειτουργήσουν οι ορμόνες ακόμα. Να πάω αύριο ή μεθαύριο? Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι το έχω κάνει μεσανατολικό και απορώ με τον εαυτό μου που το έχω κάνει τόσο μεγάλο ζήτημα, μάλλον κατά βάθος έχω αγωνία για τα αποτελέσματα, δεν εξηγείται αλλιώς και ανησυχώ μήπως πάω λάθος μέρα και βγούνε παραπλανητικές. Οποιαδήποτε απάντηση θα είναι βοηθητική! Ευχαριστώ! 

Την τεταρτη πήγαινε καλυτερα.

  • Ευχαριστώ 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια, help! Πρίν λίγο άρχισα να νιώθω "κάπως" την κοιλιά μου σα να μου έρχεται περίοδος και πάω τουαλέτα, σκουπίζομαι και βλέπω λίγο ροζ, που σημαίνει ότι έρχεται η περίοδος. Έχω να πάω να κάνω ορμολογογικές εξετάσεις τη 2η-3η μέρα του κύκλου, που είχα πει ότι θα τις κάνω τη 2η για καλύτερα (πιο έντονη ροή, γιατί την 3η μέρα δεν είναι πάντα τόσο έντονη σε μένα, εξαρτάται) . Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: 2η μέρα θεωρείται αύριο ή μεθαύριο? Κάποια κοπέλα έγραψε ότι αν έρθει μετά τις 18.00 θεωρείται ως πρώτη μέρα η επόμενη και δεν ξέρω πώς να το μετρήσω, γιατί τώρα είναι 16:00 αλλά δεν έχει κατέβει ακόμα. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε γράψει να μην πάω 1η μέρα γιατί δε θα έχουν προλάβει να λειτουργήσουν οι ορμόνες ακόμα. Να πάω αύριο ή μεθαύριο? Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι το έχω κάνει μεσανατολικό και απορώ με τον εαυτό μου που το έχω κάνει τόσο μεγάλο ζήτημα, μάλλον κατά βάθος έχω αγωνία για τα αποτελέσματα, δεν εξηγείται αλλιώς και ανησυχώ μήπως πάω λάθος μέρα και βγούνε παραπλανητικές. Οποιαδήποτε απάντηση θα είναι βοηθητική! Ευχαριστώ! 

Μηπως καλύτερα να πας μεθαύριο λεω εγω γιατί ακομα κ αν πιάνεται η σημερινή σαν πρώτη, μεθαύριο θα ειναι η τρίτη μερα και θα εισαι μεσα...Αν παλι πιαστει η αυριανη σαν πρωτη μεθαύριο θα ειναι η δεύτερη οπότε παλι μεσα εισαι...

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Καντι είπε:

Την τεταρτη πήγαινε καλυτερα.

Ακόμα κι αν αύριο έχω περισσότερο αίμα??? Μόνο γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα αύριο, αλλιώς με βολεύει καλύτερα την Τετάρτη. 

πρίν από 9 λεπτά , winspert είπε:

Μηπως καλύτερα να πας μεθαύριο λεω εγω γιατί ακομα κ αν πιάνεται η σημερινή σαν πρώτη, μεθαύριο θα ειναι η τρίτη μερα και θα εισαι μεσα...Αν παλι πιαστει η αυριανη σαν πρωτη μεθαύριο θα ειναι η δεύτερη οπότε παλι μεσα εισαι...

Σωστό το σκεπτικό σου! Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως την Τετάρτη έχει μειωθεί η ροή και χάσουμε την "καλή" μέρα, αλλά μπορεί να υπερβάλλω... 

@winspert έχεις μήνυμα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Εγώ τη φορά που είχα εμφύτευση, σηκώθηκα κατευθείαν για να ουρήσω γιατί δεν άντεχα, νόμιζα ότι θα σκάσω και μου είπαν ότι δεν κάνει να πιέζομαι. Οπότε δεν παίζει ρόλο. Βέβαια μετά ξάπλωσα για μισή ώρα, περίπου τόσο με αφήνουν στο κέντρο που είμαι. Εσένα όμως γιατί δε σε αφήνουν καθόλου ξαπλωμένη μετά? Εντύπωση μου κάνει. Γιατί δεν το ζητάς εσύ? 

Όσο για την ωοληψία χωρίς μέθη, γι' αυτό μάλλον κάθε φορά μου έδεναν τα πόδια, φοβόντουσαν μάλλον την κλωτσιά, χαχαχα! 

Όχι, μην ανησυχείς, έχω ρωτήσει τον γιατρό μου και έχει 2-3 ώρες περιθώριο για την ωρίμανση των ωαρίων. Αλλιώς θα μας έβαζαν πάντα στο χειρουργείο με μηδενική χρονική απόκλιση, που δεν ισχύει, συνήθως έχει κάποια αναμονή. Παρ' όλα αυτά ενημέρωσέ το γιατρό σου, να το ξέρει, περισσότερο για να μην το έχεις εσύ έγνοια. 

Α, δεν το "πιάνουν" πάντα με την πρώτη. Έχει να κάνει με το ποσό ώριμο είναι για να "πέσει". Μου έχει συμβεί κι εμένα, αλλά πάνω από 4-5 φορές δεν επέτρεπε ο γιατρός μου να επιμείνουμε, γιατί έλεγε ότι δεν κάνει καλό στην ωοθήκη. Εκεί να δεις αγωνία, να πονάς και να παρακαλάς να κατέβει για να μην πάει χαμένη η προσπάθεια και μετά να το δει ο εμβρυολόγος και να πει αν έχει κύτταρα, μιλάμε για τρελή αγωνία. Αυτό ήταν για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι, η αγωνία και όχι ο πόνος. 

Γεια σου Λέλα. Για όλα υπάρχει η αντίστοιχη προσέγγιση, αφού ξέρεις την αιτία θα τη βρεις την άκρη, μην ανησυχείς. Σε ποια πόλη είσαι? Ο γιατρός μου είναι ακριβώς όπως το είπες, πάνω από όλα άνθρωπος, αλλά και καταξιωμένος επιστήμονας. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες μιλάμε με προσωπικό. 

Ωχ βρε κορίτσι, η μία ατυχία μετά την άλλη... Λυπάμαι για όλο αυτό, είναι σα να σου κόβουν τα φτερά. Δυστυχώς όμως δεν μπορείς να κάνεις κάτι πάρα μόνο υπομονή. Τόσο καιρό περίμενες, λίγο έμεινε. Προσπάθησε να χαρείς τις μέρες του Πάσχα, να ξενοιάσεις για να πας όσο πιο ανάλαφρη στην ετ σου όταν με το καλό έρθει η ώρα! 

Επειδή είναι δημόσιο νοσοκομείο δεν κανουν μέθη για 1 ωάριο και δε σε βάζουν να ξαπλώσεις. Το ζήτησα από μόνη μου και εκεί μου απάντησε 'μη φοβάσαι δε θα πεσει'. Σκέφτηκα να το παίξω ότι ζαλίζομαι αλλά μετά λέω αυτό θα κάνω κάθε φορά? Βασικά δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο γιατί δε θα ήταν κάτι να μείνουμε κάπου ξάπλα για λίγο. Στη φυσιολογικη σύλληψη εμένα για λίγο ξάπλα και με τα πόδια ψηλά και όλα τα καλά! Υποθέτω περισσότερο ότι το κάνουν για να ηρεμήσεις, να χαλαρώσεις, να μην έχεις συσπάσεις. 

Επειδή 1η φορά έκανα σε φυσικό κύκλο δεν ήξερα πόσο άγχος και αγωνία έχει εκτός του πόνου. Να κάνεις υπέρηχο μην έχει σπάσει, να καταφέρουν να το πιάσουν και μετά να δει και ο εμβρυολογος αν έχει κύτταρα όπως λες. 

Αλλά σύμφωνω μαζί σου ότι όταν όλα πάνε καλά, τον ξεχνάς τον πόνο. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vk79 said:

Καλημέρα κορίτσια

Τον Φεβρουάριο είχα κάνει την 1η μου εμβρυομεταφορα με θετικο αποτέλεσμα αλλά στην 8η με 9η εβδομάδα το έμβρυο παλινδρομησε 

Τώρα πρέπει να περιμένω 3 μήνες για την επόμενη εμβρυομεταφορα και όσο θα περιμένω σκεφτομαι να πάω και γω στο Ελενα για επιπλέον έλεγχο 

Αν θυμάμαι καλά πολλές κοπέλες λέγατε για το τμήμα καθ έξιν αποβολων με την κ. Οικονομοπουλου

Αν έχετε χρόνο μου λέτε τη διαδικασια για να κλείσω ραντεβού;

Είναι πρωινα; Που μπαίνω και πότε; 

Σας ευχαριστώ 

 

Πωπω @Vk79 μου, σε θυμάμαι που ήμασταν στην άλλη σελίδα στην αναμονή για χοριακη και περιμεναμε υπομονετικά αυτές τις μέρες μετά την έμβρυομεταφορά. Ειχα χαρεί πολυ για σένα. Όμως πολυ στενοχωρήθηκα τώρα. Δεν μπορω να φανταστώ πως θα νιώθεις. Όμως μη χάνεις το κουράγιο σου.

Η δική μου χοριακη ήταν αρνητική αν θυμάσαι, όμως περυσι ακριβώς την ίδια εβδομάδα 8w6d ήμουν έγκυος κι εγώ κ παλινδρομησε κ το δικό μου. 

Θα ήθελα πολυ να μάθω κι εγώ τι μπορεί να σου πουν στο Τμήμα Αποβολων του Έλενα. Αν σου είναι ευκολο πες μου κι εμένα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , happiness79 είπε:

Ακόμα κι αν αύριο έχω περισσότερο αίμα??? Μόνο γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα αύριο, αλλιώς με βολεύει καλύτερα την Τετάρτη. 

Σωστό το σκεπτικό σου! Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως την Τετάρτη έχει μειωθεί η ροή και χάσουμε την "καλή" μέρα, αλλά μπορεί να υπερβάλλω... 

@winspert έχεις μήνυμα! 

Κορίτσια να ρωτήσω το θέμα είναι να ορίσουμε τη πρώτη μέρα ως περίοδο κ απο κει κ πέρα πας δεύτερη ή Τρίτη  μέρα κ δεν παίζει ρόλο ή ποια μέρα θα έχεις περισσότερο αίμα για να βγουν σωστά τα αποτελέσματα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Zenia82 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω το θέμα είναι να ορίσουμε τη πρώτη μέρα ως περίοδο κ απο κει κ πέρα πας δεύτερη ή Τρίτη  μέρα κ δεν παίζει ρόλο ή ποια μέρα θα έχεις περισσότερο αίμα για να βγουν σωστά τα αποτελέσματα? 

Δεν με εχει ρωτησει ποτε γιατρός ποσες μερες κραταει η περιοδος μου για να εξαρτηθεί ποτε θα κανω εξετασεις...Οποτε φαντάζομαι πως πρεπει να ειναι η δεύτερη ή η τρίτη μερα του κυκλου απλα...Ισως η τρίτη μέρα να ειναι πιο safe γιατί αν υπολογισες λαθος θα ειναι τελικα η δεύτερη ή αν υπολογισες σωστα θα ειναι η τρίτη,οποτε και παλι μεσα εισαι...Ετσι νομιζω εγω...

  • Μου αρέσει 4

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Zenia82 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω το θέμα είναι να ορίσουμε τη πρώτη μέρα ως περίοδο κ απο κει κ πέρα πας δεύτερη ή Τρίτη  μέρα κ δεν παίζει ρόλο ή ποια μέρα θα έχεις περισσότερο αίμα για να βγουν σωστά τα αποτελέσματα? 

Μου είπαν να πάω 2η-3η μέρα και ότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να έχω ροή. Και επειδή συνήθως τη 2η μέρα έχω περισσότερη ροή από την 3η, γι' αυτό προβληματίζομαι... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Κορίτσια, help! Πρίν λίγο άρχισα να νιώθω "κάπως" την κοιλιά μου σα να μου έρχεται περίοδος και πάω τουαλέτα, σκουπίζομαι και βλέπω λίγο ροζ, που σημαίνει ότι έρχεται η περίοδος. Έχω να πάω να κάνω ορμολογογικές εξετάσεις τη 2η-3η μέρα του κύκλου, που είχα πει ότι θα τις κάνω τη 2η για καλύτερα (πιο έντονη ροή, γιατί την 3η μέρα δεν είναι πάντα τόσο έντονη σε μένα, εξαρτάται) . Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: 2η μέρα θεωρείται αύριο ή μεθαύριο? Κάποια κοπέλα έγραψε ότι αν έρθει μετά τις 18.00 θεωρείται ως πρώτη μέρα η επόμενη και δεν ξέρω πώς να το μετρήσω, γιατί τώρα είναι 16:00 αλλά δεν έχει κατέβει ακόμα. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε γράψει να μην πάω 1η μέρα γιατί δε θα έχουν προλάβει να λειτουργήσουν οι ορμόνες ακόμα. Να πάω αύριο ή μεθαύριο? Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι το έχω κάνει μεσανατολικό και απορώ με τον εαυτό μου που το έχω κάνει τόσο μεγάλο ζήτημα, μάλλον κατά βάθος έχω αγωνία για τα αποτελέσματα, δεν εξηγείται αλλιώς και ανησυχώ μήπως πάω λάθος μέρα και βγούνε παραπλανητικές. Οποιαδήποτε απάντηση θα είναι βοηθητική! Ευχαριστώ! 

Μεθαυριο να πας αυριο θα ειναι η πρωτη μερα αν το αιμα δεν ειναι κοκκινο δεν θεωρείται πρωτη μερα.. ❤️Και να μην ανησυχεις

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Μου είπαν να πάω 2η-3η μέρα και ότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να έχω ροή. Και επειδή συνήθως τη 2η μέρα έχω περισσότερη ροή από την 3η, γι' αυτό προβληματίζομαι... 

ρωτησα την ενδοκρινολ μου την περασμενη βδομ κ μου ειπε δεν παιζει ρολο το 2η η 3η ουτε το ποσο αιμα εχεις την μια η την αλλη. μπορεις να πας ειτε 2η ειτε 3η.μου πε μονο πως  αν μου ρθει περιοδος βραδυ, μετραει η επομενη μερα ως πρωτη. και περιοδο εννοουμε κανονικη ροη, οχι ροζ κ καφε

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , happiness79 είπε:

Μου είπαν να πάω 2η-3η μέρα και ότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να έχω ροή. Και επειδή συνήθως τη 2η μέρα έχω περισσότερη ροή από την 3η, γι' αυτό προβληματίζομαι... 

Εμένα αυτό που με ρωτάνε πάντα είναι ΑΝ ξεκίνησε καλά η ροή για να ορίσω τη πρώτη μέρα κ όχι αν έχω ροή τη Τρίτη μέρα, που εγώ δεν έχω κιολας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ksvolimi είπε:

Μεθαυριο να πας αυριο θα ειναι η πρωτη μερα αν το αιμα δεν ειναι κοκκινο δεν θεωρείται πρωτη μερα.. ❤️Και να μην ανησυχεις

Ναι, δεν είναι ακόμα κόκκινο, αλλά μέχρι το βράδυ πιστεύω πως θα είναι! Κάπως αλλιώς τα υπολόγιζα εγώ κι έλεγα καλύτερα να πάω αύριο, αλλά αφού όλες μέχρι στιγμής μου λέτε για Τετάρτη κάτι θα ξέρετε παραπάνω και θα σας ακούσω! 

πρίν από 10 λεπτά , Pagotoula είπε:

ρωτησα την ενδοκρινολ μου την περασμενη βδομ κ μου ειπε δεν παιζει ρολο το 2η η 3η ουτε το ποσο αιμα εχεις την μια η την αλλη. μπορεις να πας ειτε 2η ειτε 3η.μου πε μονο πως  αν μου ρθει περιοδος βραδυ, μετραει η επομενη μερα ως πρωτη. και περιοδο εννοουμε κανονικη ροη, οχι ροζ κ καφε

Τέλεια, οπότε θα πάω την Τετάρτη χωρίς φόβο και πάθος! Και χωρίς άγχος για να βγει καλή η προλακτίνη, χαχαχ! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με κάλυψες πλήρως!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια...δευτερα 14η μέρα ετ 200 ,Τετάρτη 16η 604 παρασκευη 18η 324  Σάββατο 19η 390 ,Δευτέρα 590..

πείτε μου λίγο σας παρακαλώ γιατί θα τρελαθώ.. έχει συμβεί σε καμια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Ναι, δεν είναι ακόμα κόκκινο, αλλά μέχρι το βράδυ πιστεύω πως θα είναι! Κάπως αλλιώς τα υπολόγιζα εγώ κι έλεγα καλύτερα να πάω αύριο, αλλά αφού όλες μέχρι στιγμής μου λέτε για Τετάρτη κάτι θα ξέρετε παραπάνω και θα σας ακούσω! 

Τέλεια, οπότε θα πάω την Τετάρτη χωρίς φόβο και πάθος! Και χωρίς άγχος για να βγει καλή η προλακτίνη, χαχαχ! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με κάλυψες πλήρως!!! 

εγω που εχω φουλ αγχος γενικα παντως γτ δν μπορω τις αιμοληψιες, δεν εχω δει καμια φοβερη αλλαγη στην προλακτινη ποτε. τωρα πχ μου ητανε 18 κ της φανηκε οκ. εγω ομως πριν τη διεγερση λεω να τη ριξω κι αλλο, γιατι ετσι ειχα κανει την προηγουμενη φορα κ μου πηγε καλα κ το χω για καλο … αχαχαχαχ κολληματα δικα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...