Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Κοντος τραχηλος και επομενη εγκυμοσυνη


Stalicha

Recommended Posts

Καλησπερα!

Εχω ενα θεμα που με προβληματιζει κ σκεφτηκα να το μοιραστω εδω προκειμενου να μαζεψω εμπειριες που ισως με βοηθησουν στην αποφαση μου.

Εχω ενα παιδακι 4 χρονων και ενα 6 μηνων.Στην α εγκυμοσυνη μου και ενω  στην β επιπεδου ολα εδειχναν καλα,στην 32η εβδομαδα που εκανα ντοπλερ,βρηκαμε πως το μηκος του τραχηλου ηταν 7χιλ.και ειχα ηδη διαστολη.εκτοτε εμεινα σε ακινησια με προγεστερονη κ ενεσεις για τα πνευμονια του μωρου κ τελικα ,ενω απο την 36η ξεκινησα να κινουμαι,γεννησα 39+5.

Στην β εγκυμοσυνη,γνωριζοντας πως στην α εγκυμοσυνη ξαφνικα κοντυνε ο τραχηλος αλλα γεννησα την 40η εβδ.,δεν ειχε προκυψει ιστορικο προωροτητας,κ ετσι ο γιατρος μου ειπε πως το παρακολουθουμε πιο στενα κ αν πεσει κατω απο 2.5εκ κ παει κοντα στο 2 θα βαλλουμε πεσσο.ξεκινησα με 2.7 χιλ στην αυχενικη.στην 20η εβδ,22η και 24η που το μετρησαμε ηταν σταθερα στο 2.6.ξαφνικα στην 26η εβδομαδα βρεθηκα με τραχηλο να εχει εξαληφθει κ ενω ηρθαμε σε επαφη με εξειδικευμενους γιατρους στην τοποθετηση πεσσου,και οι 2 ηταν της αποψης πως δεν πρεπει να δωσουμε ερεθισμα στον τραχηλο για αποφυγη προωρου τοκετου.τελικα εκατσα ακινησια στο κρεβατι με φαρμακα και η τυχη μου με βοηθησε και γεννησα τον μπεμπη μου 33κ2.εκατσε θερμοκ κ τωρα μια χαρα.το θεμα μου ειναι πως θα ηθελα ιδανικα κ ενα ακομα παιδακι.ισως σε 2-3 χρονια.δεν σας κρυβω ομως πως φοβαμαι πολυ να τα ξαναπερασω ολα αυτα.κ να πω την αληθεια ολα αντεχονται αλλα η σκεψη πως μπορει να γεννηθει ενα παιδι στην 26η εβδ πχ και να τα καταφερει να ζησει αλλα να εχει καποιο προβλημα με τρομαζει.Δλδ πιο πολυ φοβαμαι το διαστημα 24-30εβδ. Μιλησα με το γιατρο μου ωστε να δει αν μπορει να κανει καποια αξιολογηση του τραχηλου μου με υπερηχο κ το μονο που μου ειπε ειναι πως δεν υπαρχει καποια αντενδειξη.απλα αν ξαναμεινω,να δωσω λιγο χρονο απο την τελευταια εγκυμοσυνη και πως σιγουρα θα κανουμε περιδεση και πως θα με βλεπει καθε 2 εβδ.

Εχετε παρομοιες εμπειριες;και καλες και κακες θα ηθελα να ακουσω.τωρα που εχω ηδη 2 παιδακια καταλαβαινετε πως σκεφτομαι πως δεν θελω να τα επιβαρυνω με ενα αδερφακι που μπορει να εχει προβλημα, αν κατι δεν παει καλα.απτην αλλη εχω εναν "παρθενο" οργανισμο μιας κ δεν εχω ξανακανει περιδεση κ μια μικρη που με εχει φαει να κανουμε ενα ακομα μωρακι.κ επειδη το θελω κ εγω ,εχω μπερδευτει.προσπαθω να το βγαλω απτο μυαλο μου κ να πω οτι και με 2 ειμαι καλα,αλλα δεν ξερω πως να σας το πω...Νιωθω σαν να μην ειναι ολοκληρωμενη η οικογενεια μας...Ξερω πως ακουγεται εγωιστικο αυτο γτ αλλα ζευγαρια δυσκολευονται ακομα και να συλλαβουν 1 παιδι,αλλα πραγματικα πιεζομαι πολυ να το "θαψω" μεσα μου και να σταματησω να σκεφτομαι την αποκτηση ενος ακομα παιδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σ εχουν προτεινει περιδεση λογω ιστορικου?? Για αποφυγη προωρπυ τοκετου?? Ρωτά εσύ τον γυναικολόγο!! Η εναλλακτικά πεσσο από νωρίτερα όχι όταν δημιουργείται θέμα άλλα.για να μην δημιουργηθεί θέμα... αναρωτιέμαι λες ότι ο τράχηλος δεν έχει ενδείξεις για κάτι ανάλογο όμως το ιστορικό των δύο κυησεων  δεν είναι μια ένδειξη καραμπινάτη?? @Polly1 τα φώτα σου!!

Υγ: δεν γνωρίζω καμία από τις δύο μεθόδους απλά από κορίτσια που διαβάζω με ανάλογες ενδείξεις προχωράνε σε κάποια μέθοδο πριν δημιουργηθεί το θέμα λόγω ιστορικού ανάλογου..  Και έχουν το κεφάλι τους "ησυχο".. 

Εύχομαι με το καλό... Και να επιμένεις στους γιατρούς γιατί καμία φορά γνωρίζουμε το σωμα μας λιγο καλυτερα στο πως αντιδραει σε κατι πχ εγκυμοσυνη.. και οι γιατροι μας αψηφούν ορισμένες φορές γτ μας θεωρούν υπερβολικές..  Ο παππούς μου έλεγε ο καλύτερος γιατρός είναι ο εαυτός μου... στον γιατρό όταν λες πονάω δεν έχει μέτρο να αξιολογήσει τον πόνο..  πονάω λέει ο ένας και είναι απλά γκρινιάρης πονάω λέει και ο άλλος και είναι για χειρουργείο άλλα δαγκωνεται και δεν το εκδηλωνει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Στην 28η εβδομάδα ο τράχηλος μου από 3,5 εκατοστά που ήταν στην β επιπέδου έπεσε στα 1,8, αλλά ευτυχώς γέννησα με πρόκληση στις 40 εβδομάδες αν κ είχα διαστολή 2 εκατοστά από τις 34 εβδομάδες. Ο γιατρός μου ξεκαθάρισε ότι αν ξανά μείνω έγκυος θα κάνουμε περίδεση από νωρίς γιατί αρχικά είναι μικρότερος ο κίνδυνος να πάθει κάτι το μωρό, αλλά κ για να μειώσουμε τις πιθανότητες να μείνω σε ακινησία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , enjoy είπε:

Δεν σ εχουν προτεινει περιδεση λογω ιστορικου?? Για αποφυγη προωρπυ τοκετου?? Ρωτά εσύ τον γυναικολόγο!! Η εναλλακτικά πεσσο από νωρίτερα όχι όταν δημιουργείται θέμα άλλα.για να μην δημιουργηθεί θέμα... αναρωτιέμαι λες ότι ο τράχηλος δεν έχει ενδείξεις για κάτι ανάλογο όμως το ιστορικό των δύο κυησεων  δεν είναι μια ένδειξη καραμπινάτη?? @Polly1 τα φώτα σου!!

Υγ: δεν γνωρίζω καμία από τις δύο μεθόδους απλά από κορίτσια που διαβάζω με ανάλογες ενδείξεις προχωράνε σε κάποια μέθοδο πριν δημιουργηθεί το θέμα λόγω ιστορικού ανάλογου..  Και έχουν το κεφάλι τους "ησυχο".. 

Εύχομαι με το καλό... Και να επιμένεις στους γιατρούς γιατί καμία φορά γνωρίζουμε το σωμα μας λιγο καλυτερα στο πως αντιδραει σε κατι πχ εγκυμοσυνη.. και οι γιατροι μας αψηφούν ορισμένες φορές γτ μας θεωρούν υπερβολικές..  Ο παππούς μου έλεγε ο καλύτερος γιατρός είναι ο εαυτός μου... στον γιατρό όταν λες πονάω δεν έχει μέτρο να αξιολογήσει τον πόνο..  πονάω λέει ο ένας και είναι απλά γκρινιάρης πονάω λέει και ο άλλος και είναι για χειρουργείο άλλα δαγκωνεται και δεν το εκδηλωνει..

Ναι εγραψα παραπανω πως ο γιατρος ειπε πως την επομενη φορα παμε σιγουρα με περιδεση.

Οταν ειπε ο γιατρος πως δεν υπαρχει αντενδειξη εννοουσε δεν υπαρχει αντενδειξη για να μην μεινω εγκυος.κ πως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη απο την προηγουμενη.ελπιζω τωρα να εγινα περισσοτερο σαφης γτ καμια φορα με τα γραφομενα μπερδευομαστε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Stalicha είπε:

Ναι εγραψα παραπανω πως ο γιατρος ειπε πως την επομενη φορα παμε σιγουρα με περιδεση.

Οταν ειπε ο γιατρος πως δεν υπαρχει αντενδειξη εννοουσε δεν υπαρχει αντενδειξη για να μην μεινω εγκυος.κ πως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη απο την προηγουμενη.ελπιζω τωρα να εγινα περισσοτερο σαφης γτ καμια φορα με τα γραφομενα μπερδευομαστε

Όλα καλά θα πάνε!!! Θα προσέχεις πολύ γιατί με 2 ζιζάνια είναι δυσκολότερη μια εγκυμοσύνη!! Παθουσα (περιμένω το τρίτο)!! Άλλα με στενή παρακολούθηση και πολύ Προσοχή οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου!! Το πρώτο τρίμηνο θα είναι πιο ευκολο για τον τράχηλο γτ δεν θα επιβαρύνεται.. στο 2ο και 3ο ίσως χρειαστεί και λίγη ξάπλα και βοήθεια άλλα θα περάσει..  με τη  ψυχή στο στόμα βέβαια άλλα μπρος στο θαυματακι αξίζει η προσπάθεια!!! Συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια!! Τα κατάφερες 2 φορές!! Σου εύχομαι σύντομα να αγκαλιάσεις και το τρίτο ζουζουνάκι!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Καλησπερα!

Εχω ενα θεμα που με προβληματιζει κ σκεφτηκα να το μοιραστω εδω προκειμενου να μαζεψω εμπειριες που ισως με βοηθησουν στην αποφαση μου.

Εχω ενα παιδακι 4 χρονων και ενα 6 μηνων.Στην α εγκυμοσυνη μου και ενω  στην β επιπεδου ολα εδειχναν καλα,στην 32η εβδομαδα που εκανα ντοπλερ,βρηκαμε πως το μηκος του τραχηλου ηταν 7χιλ.και ειχα ηδη διαστολη.εκτοτε εμεινα σε ακινησια με προγεστερονη κ ενεσεις για τα πνευμονια του μωρου κ τελικα ,ενω απο την 36η ξεκινησα να κινουμαι,γεννησα 39+5.

Στην β εγκυμοσυνη,γνωριζοντας πως στην α εγκυμοσυνη ξαφνικα κοντυνε ο τραχηλος αλλα γεννησα την 40η εβδ.,δεν ειχε προκυψει ιστορικο προωροτητας,κ ετσι ο γιατρος μου ειπε πως το παρακολουθουμε πιο στενα κ αν πεσει κατω απο 2.5εκ κ παει κοντα στο 2 θα βαλλουμε πεσσο.ξεκινησα με 2.7 χιλ στην αυχενικη.στην 20η εβδ,22η και 24η που το μετρησαμε ηταν σταθερα στο 2.6.ξαφνικα στην 26η εβδομαδα βρεθηκα με τραχηλο να εχει εξαληφθει κ ενω ηρθαμε σε επαφη με εξειδικευμενους γιατρους στην τοποθετηση πεσσου,και οι 2 ηταν της αποψης πως δεν πρεπει να δωσουμε ερεθισμα στον τραχηλο για αποφυγη προωρου τοκετου.τελικα εκατσα ακινησια στο κρεβατι με φαρμακα και η τυχη μου με βοηθησε και γεννησα τον μπεμπη μου 33κ2.εκατσε θερμοκ κ τωρα μια χαρα.το θεμα μου ειναι πως θα ηθελα ιδανικα κ ενα ακομα παιδακι.ισως σε 2-3 χρονια.δεν σας κρυβω ομως πως φοβαμαι πολυ να τα ξαναπερασω ολα αυτα.κ να πω την αληθεια ολα αντεχονται αλλα η σκεψη πως μπορει να γεννηθει ενα παιδι στην 26η εβδ πχ και να τα καταφερει να ζησει αλλα να εχει καποιο προβλημα με τρομαζει.Δλδ πιο πολυ φοβαμαι το διαστημα 24-30εβδ. Μιλησα με το γιατρο μου ωστε να δει αν μπορει να κανει καποια αξιολογηση του τραχηλου μου με υπερηχο κ το μονο που μου ειπε ειναι πως δεν υπαρχει καποια αντενδειξη.απλα αν ξαναμεινω,να δωσω λιγο χρονο απο την τελευταια εγκυμοσυνη και πως σιγουρα θα κανουμε περιδεση και πως θα με βλεπει καθε 2 εβδ.

Εχετε παρομοιες εμπειριες;και καλες και κακες θα ηθελα να ακουσω.τωρα που εχω ηδη 2 παιδακια καταλαβαινετε πως σκεφτομαι πως δεν θελω να τα επιβαρυνω με ενα αδερφακι που μπορει να εχει προβλημα, αν κατι δεν παει καλα.απτην αλλη εχω εναν "παρθενο" οργανισμο μιας κ δεν εχω ξανακανει περιδεση κ μια μικρη που με εχει φαει να κανουμε ενα ακομα μωρακι.κ επειδη το θελω κ εγω ,εχω μπερδευτει.προσπαθω να το βγαλω απτο μυαλο μου κ να πω οτι και με 2 ειμαι καλα,αλλα δεν ξερω πως να σας το πω...Νιωθω σαν να μην ειναι ολοκληρωμενη η οικογενεια μας...Ξερω πως ακουγεται εγωιστικο αυτο γτ αλλα ζευγαρια δυσκολευονται ακομα και να συλλαβουν 1 παιδι,αλλα πραγματικα πιεζομαι πολυ να το "θαψω" μεσα μου και να σταματησω να σκεφτομαι την αποκτηση ενος ακομα παιδιου.

Καλημερα!! Αρχικά με 2,7 στην αυχενική δεν έπρεπε να σε αφήσει με απλή παρακολούθηση! Ελπίζω τουλάχιστον να έδωσε προγεστερόνη και μαγνήσιο! Το κακό με τον τραχηλο είναι ότι κάνει ξαφνικές ανατροπές,οπότε οι γιατροί πρέπει να προλαμβάνουν καταστάσεις. Ο πεσσός μου είχε πει ο γιατρός δεν κάνει πάντα καλή εφαρμογή, είναι ξένο σώμα και η γυναίκα πονάει. Μη σε προβληματίζει καθόλου η 3 εγκυμοσυνη! Όμως θα κανεις περίδεση από την αυχενική αν είναι ξανά τότε κάτω από 3 και όσο το δυνατόν ξεκούραση και καθόλου βάρη. Στην πρώτη εγκυμοσυνη μου έκανα περιδεση 28η εβδομαδα με 1,7 τραχηλο και τώρα στη δεύτερη είχα στην αυχενική 2,8 και κάναμε αμέσως περιδεση,γιατί ακόμη η κύηση εχει μέλλον. Το ιστορικό προωροτητας σαφώς και είναι η απόλυτη ένδειξη για περιδεση.  

Κοιτα,επειδή έχω διαβάσει διεθνείς οδηγίες για την περιδεση, τα περιγράφουν κάπως ήπια και αισιόδοξα αλλα όπως όλη η ιατρική βασίζονται σε ΠΟΣΟΣΤΑ!! Το θέμα είναι όμως η κάθε ξεχωριστή περίπτωση της κάθε γυναίκας!! Και φυσικά σ ενδιαφέρει να γεννήσεις ενα υγιές μωρο!! Τι σ ενδιαφέρει αν τα ποσοστά γυναικών που κάνουν περίδεση μ αυτές που δεν κάνουν καταφέρνουν τελικα να γεννήσουν μετά την 34η βδομαδα;; Κι αν πέσουμε στο άλλο ποσοστο;; Το κακό;; Και γεννηθεί το παιδί τόσο πρόωρο που δεν τα καταφέρει η που τελικά έχει κάποιο πρόβλημα;; Φυσικά όλα αυτά δε στα λέω για να σε φόβισω! Άλλωστε την έχεις ζήσει την προωροτητα και ξέρεις!! Στα λέω για να δημιουργησεις μια ξεκάθαρη εικόνα για την κατάσταση σου και να ακολουθήσεις τον ασφαλή για το μωρό σου δρόμο. Ως επέμβαση η περιδεση είναι μισή ώρα υπόθεση χωρίς πόνο,χωρίς νοσηλεία!! Βέβαια και πάλι θέλει προσοχή,ξάπλα, κλπ, αλλά πλέον το παιδί είναι προστατευμένο.  Συμπέρασμα δικό μου: Προχωράς στην επόμενη εγκυμοσυνη σου με γιατρό έμπειρο σε κυησεις υψηλού κινδύνου. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Τωρα βεβαια καταλαβαινω κ λαθη που εχω κανει κ επρεπε να τα αποφυγω αλλα δεν μπορουσα.δεν πηγαινε κιολας ο νους μου στο κακο.οπως το οτι ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.πιεζομουν κ στη δουλεια γτ δουλευω σε βιομηχανια και στο σπιτι με το παιδι ολη μερα γτ ο αντρας μου δουλευει ως αργα.ευτυχως δλδ που με αναγκασε ο γιατρος να διακοψω απο τη δουλεια γτ εγω η χαζη σκεφτομουν πως δεν μπορω να αφησω το ποστο μου τοσο αποτομα λογω του οτι ειμαι υπευθυνη τομεα.

Αν παω σε τριτο παιδακι παντως,τωρα ξερω.αυτο ειναι σιγουρο.θα μετριασω πολυ την κινηση και ειδικα 24-30 εβδομαδες θα καθομαι και θα ειμαι ξαπλα.μονο τα απαραιτητα.το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου.αλλα κ γενικα θα πρεπει να το παρω αποφαση να ειμαι πιο ηρεμη γτ στη β εγκυμοσυνη ειχα κ συσπασεις απο τον 5ο μηνα.επαιρνα ο,τι trofocard κ μαγνησιο μπορουσε καποιος να φανταστει!κ ειδα πως μονο οταν πλεον ακινητοποιηθηκα στο κρεβατι αρχιζαν οι συσπασεις να μειωνονται.

Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινετε.ελπιζω να βρω το κουραγιο να προχωρησω και σε επομενη εγκυμοσυνη.βεβαια θα αφησω καποια χρονια να ηρεμησει κ το συστημα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...