Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Πιπίλα είμαστε 45 ημερών


Konstancepap

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλη την παρέα. Θέλουμε να εισάγουμε την πιπίλα στον μικρό μας 45 ημερών καθώς δεν ηρεμεί με τίποτα εκτός από το στήθος με αποτελέσματα να μην μπορβρ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο εκτός από αυτόν. Εχω και ένα άλλο παιδάκι και δουλειές του σπιτιου οπότε θα ήθελα να καθεται έστω 5-10 λεπτά με την πιπιλα να μπορώ να κάνω οτιδήποτε γιατί τώρα δν κάθεται ουτε ενα λεπτο μακρυά μου αλλά ουτε και με αγκαλιά σκέτη ικανοποιείται, θέλει συνέχεια στήθος. Έχετε να προτεινετε tips για να δεχθεί την πιπιλα; έχουμε δοκιμάσει διάφορες εταιρείες δείχνει μια μικρή προτιμηση στην Dr Brown που είναι μεγάλη και στρογγυλή αλλά δεν έχει καταφέρει να την πιπιλισει κανονικά. Την παίζει λίγο καμια φορά όταν και αν την δεχθεί και δεν κλαίει. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Konstancepap είπε:

Καλησπερα σε όλη την παρέα. Θέλουμε να εισάγουμε την πιπίλα στον μικρό μας 45 ημερών καθώς δεν ηρεμεί με τίποτα εκτός από το στήθος με αποτελέσματα να μην μπορβρ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο εκτός από αυτόν. Εχω και ένα άλλο παιδάκι και δουλειές του σπιτιου οπότε θα ήθελα να καθεται έστω 5-10 λεπτά με την πιπιλα να μπορώ να κάνω οτιδήποτε γιατί τώρα δν κάθεται ουτε ενα λεπτο μακρυά μου αλλά ουτε και με αγκαλιά σκέτη ικανοποιείται, θέλει συνέχεια στήθος. Έχετε να προτεινετε tips για να δεχθεί την πιπιλα; έχουμε δοκιμάσει διάφορες εταιρείες δείχνει μια μικρή προτιμηση στην Dr Brown που είναι μεγάλη και στρογγυλή αλλά δεν έχει καταφέρει να την πιπιλισει κανονικά. Την παίζει λίγο καμια φορά όταν και αν την δεχθεί και δεν κλαίει. 

Καλημερα και να σου ζησουν τα μωρα σου.Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν η πιπιλα θα σου λυσει το θεμα σου ,πολλα νεογεννητα θελουν ολο στηθος,αλλα μπορεις να δοκιμασεις.Στο μεγαλο εδωσα 3,5 μηνων γιατι εβαζε τη μπουνια στο στομα κι εβγαζε το γαλα,νωριτερα φοβομουν για συγχηση θηλων.Στο μικρο εδωσα νωριτερα,νομιζω στο 2μηνο.Και τα 2 αργησαν να την πιασουν,σιγουρα πηρε αρκετες μερες.Την εδινα και την κρατουσα να μην τη φτυσουν.Θελει χρονο.Ο ανηψιος μου παλι που δεν θηλασε σχεδον καθολου δεν την επιασε ποτε οσο κι αν προσπαθησε απο την αρχη η αδερφη μου.Ειναι μαλλον και στο παιδι.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tetakom είπε:

Καλημερα. Μηπως το πρόβλημα δεν είναι η πιπιλα αλλά η πείνα; θηλάζετε αποκλειστικά;. Μήπως δεν χορταίνει το μωρό; 

Θηλάζουμε αποκλειστικά αλλά παίρνει ικανοποιητικό βάρος με βάση τα ζυγίσματά μας. Σκέψου 1-2 φορές που του έδωσα ξένο γάλα για συμπλήρωμα γιατι έπρεπε να παμε κάπου όλοι μαζί και για να κοιμηθεί περισσότερο ήπιε μόνο 10-20 ml. Χορταινει γενικότερα. Δεν ζητάει μόνο στήθος συνέχεια. Αλλά συνέχεια επαφή πραγμα που καταλαβαίνω πως είναι λογικό. 

2 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημερα και να σου ζησουν τα μωρα σου.Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν η πιπιλα θα σου λυσει το θεμα σου ,πολλα νεογεννητα θελουν ολο στηθος,αλλα μπορεις να δοκιμασεις.Στο μεγαλο εδωσα 3,5 μηνων γιατι εβαζε τη μπουνια στο στομα κι εβγαζε το γαλα,νωριτερα φοβομουν για συγχηση θηλων.Στο μικρο εδωσα νωριτερα,νομιζω στο 2μηνο.Και τα 2 αργησαν να την πιασουν,σιγουρα πηρε αρκετες μερες.Την εδινα και την κρατουσα να μην τη φτυσουν.Θελει χρονο.Ο ανηψιος μου παλι που δεν θηλασε σχεδον καθολου δεν την επιασε ποτε οσο κι αν προσπαθησε απο την αρχη η αδερφη μου.Ειναι μαλλον και στο παιδι.

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Να σου ζήσουν και σένα τα μωρά σου!! Κατάλαβα. Έτσι θα παμε. Θα προσπαθώ να του την δίνω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα από λίγο να του την κρατάω και να δουμε εάν τελικά θα την πιασει. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 5:49 ΜΜ, Konstancepap είπε:

Καλησπερα σε όλη την παρέα. Θέλουμε να εισάγουμε την πιπίλα στον μικρό μας 45 ημερών καθώς δεν ηρεμεί με τίποτα εκτός από το στήθος με αποτελέσματα να μην μπορβρ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο εκτός από αυτόν. Εχω και ένα άλλο παιδάκι και δουλειές του σπιτιου οπότε θα ήθελα να καθεται έστω 5-10 λεπτά με την πιπιλα να μπορώ να κάνω οτιδήποτε γιατί τώρα δν κάθεται ουτε ενα λεπτο μακρυά μου αλλά ουτε και με αγκαλιά σκέτη ικανοποιείται, θέλει συνέχεια στήθος. Έχετε να προτεινετε tips για να δεχθεί την πιπιλα; έχουμε δοκιμάσει διάφορες εταιρείες δείχνει μια μικρή προτιμηση στην Dr Brown που είναι μεγάλη και στρογγυλή αλλά δεν έχει καταφέρει να την πιπιλισει κανονικά. Την παίζει λίγο καμια φορά όταν και αν την δεχθεί και δεν κλαίει. 

Καλησπέρα,καταλαβαίνω αυτό που λες ,ένα παραπάνω αν έχεις ένα μικρό παιδάκι που σε έχει ανάγκη κ αυτό. Εμένα πιπίλα πήραν κ τα δυο αφού σαραντησαν,της mam έδωσα,δεν πειραματιστηκα και πολύ,αφού την πήραν και τα δύο σχετικά εύκολα μετά από κάποιες μέρες. Γενικά είναι κ στο παιδί και όχι τόσο στην πιπίλα. Ξέρω γονείς που επέμεναν πολύ και τα μωρά τους ποτέ δεν την δέχτηκαν.

Πιο πολύ σου γράφω τώρα,για να δοκιμάσεις τον μάρσιπο ,αν είσαι σίγουρη ότι το παιδί δεν πεινάει,απλά θέλει να σε νιώθει δίπλα του. Εμάς μας βόλεψε πολύ κ μέχρι κ 5-6 μηνών έτσι την βγάζαμε. Είχα την μικρή όλη την ώρα πάνω μου,και ασχολιομουν με τον 'μεγαλο' (14 μηνών) ,μαγείρευα,μέχρι κ τουαλέτα με μάρσιπο πήγαινα. Ακούγεται περίεργο αλλά λειτούργησε για εμάς κ κάπως έτσι πέρασε ο καιρός κ τώρα την κυνηγάμε για αγκαλιά.:-D

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και θα το βρείτε σιγά σιγά. :x

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...