Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Διατροφή μωρού ενός έτους!


valentina23

Recommended Posts

Καλημέρα σας μανούλες!!θα ήθελα τα φώτα σας!!Έχω μια μπουμπού που μόλις έκλεισε τον πρώτο χρόνο προχτές, έχω διάφορες σκέψεις όσον αφορά τη διατροφή της..καταρχάς να πω ότι τη θηλαζω ακόμη τουλάχιστον 4 φορές μέσα στη μέρα και το βράδι μου ξυπνάει συνεχώς,ίσα ίσα που πιπιλιζει λίγο και ξανακοιμαται..κάνουμε συγκοιμηση...τα φαγητά ειδικά τη φρουτοκρεμα τα αλεθω ακόμα..έχω μια φοβία να μην πνίγει..όταν ήταν 6,7 μηνών της είχα δώσει ψωμάκι να κρατάει και πήγε να πνίγει...κι από τότε φοβάμαι..της δίνω όμως ψωμάκι που το ψιχουλιαζω εγώ και το παίρνει με τα χεράκια της..της κάνω ιδιαίτερα 2 φορές την εβδομάδα μοσχάρι,2 φορές γαλοπούλα η κουνέλι(είναι δικά μας τα κρέατα), δύο φορές ψάρι,μέρα παρά μέρα αυγό,μια φορά την εβδομάδα φακορυζο.στα κρέατα βάζω και γλυκοπατάτα,γλυκοκολοκυθα,μπρόκολο,φασολάκι,σπανάκι ...το ζήτημα είναι πόσες φορές θέλει τώρα να τρώει και τι...το πρωί πίνει γάλα ,μετά φρουτοκρεμα,μετά θηλάζει να κοιμηθεί,μετά φαγητό,μετα κατά τις 4 ξαναθηλαζει να κοιμηθεί,το απόγευμα της δίνω το μεσημεριανό που χει μείνει και της αλεθω και αυγό μέσα και το βράδυ θηλασμός να κοιμηθεί....μημπως θα πρεπε κάνα γιαουρτακι, καμία κρεμουλα;;να της δίνω δηλαδή και απογευματινό και βραδινό κάτι ελαφρύ....για το άλεσμα επειδή ξέρω ότι πρέπει να κοπεί ..τρέμω...και το ψωμί που της το κόβω πολύ μικρά κομματάκια την ψίχα την κοιτάζω μεσα στο στόμα..:unsure:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , valentina23 είπε:

Καλημέρα σας μανούλες!!θα ήθελα τα φώτα σας!!Έχω μια μπουμπού που μόλις έκλεισε τον πρώτο χρόνο προχτές, έχω διάφορες σκέψεις όσον αφορά τη διατροφή της..καταρχάς να πω ότι τη θηλαζω ακόμη τουλάχιστον 4 φορές μέσα στη μέρα και το βράδι μου ξυπνάει συνεχώς,ίσα ίσα που πιπιλιζει λίγο και ξανακοιμαται..κάνουμε συγκοιμηση...τα φαγητά ειδικά τη φρουτοκρεμα τα αλεθω ακόμα..έχω μια φοβία να μην πνίγει..όταν ήταν 6,7 μηνών της είχα δώσει ψωμάκι να κρατάει και πήγε να πνίγει...κι από τότε φοβάμαι..της δίνω όμως ψωμάκι που το ψιχουλιαζω εγώ και το παίρνει με τα χεράκια της..της κάνω ιδιαίτερα 2 φορές την εβδομάδα μοσχάρι,2 φορές γαλοπούλα η κουνέλι(είναι δικά μας τα κρέατα), δύο φορές ψάρι,μέρα παρά μέρα αυγό,μια φορά την εβδομάδα φακορυζο.στα κρέατα βάζω και γλυκοπατάτα,γλυκοκολοκυθα,μπρόκολο,φασολάκι,σπανάκι ...το ζήτημα είναι πόσες φορές θέλει τώρα να τρώει και τι...το πρωί πίνει γάλα ,μετά φρουτοκρεμα,μετά θηλάζει να κοιμηθεί,μετά φαγητό,μετα κατά τις 4 ξαναθηλαζει να κοιμηθεί,το απόγευμα της δίνω το μεσημεριανό που χει μείνει και της αλεθω και αυγό μέσα και το βράδυ θηλασμός να κοιμηθεί....μημπως θα πρεπε κάνα γιαουρτακι, καμία κρεμουλα;;να της δίνω δηλαδή και απογευματινό και βραδινό κάτι ελαφρύ....για το άλεσμα επειδή ξέρω ότι πρέπει να κοπεί ..τρέμω...και το ψωμί που της το κόβω πολύ μικρά κομματάκια την ψίχα την κοιτάζω μεσα στο στόμα..:unsure:

Καλημερα,

Εγω έχω ένα αγοράκι 13 μηνών.

Το προγραμμα διατροφής που ακολουθούμε αρκεί το καιρό τώρα είναι το εξής:

Στις 6 το πρωί γαλατακι,στις 10 φρουτάκια,κατά τη 13 το μεσημεριανό μας αλεσμένο τι κρατικό και εαν είναι ζυμαρικό ή πατάτα το λιώνω με το πισουνι(μανεστρακι,ρυζάκι όπως είναι)

στις 17 θα φάει το γιαουρτάκι ή την καεμα(συνήθως μισά) και κατά τις 20 θα φάει αστρακι με παρμεζάνα ή μανεστρακι ή τραχανά κ στις 23 γαλατάκι για νάνι.Φυσικά ξυπνάει κ άλλες 2 φορές μέσα στη νύχτα για να ξανά πιει γάλα.

Αυτο δεν μπόρεσα να του το κοψω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Marialena123 σου ξυπνάει ακόμα τα βράδια;;το θηλάζεις η όχι;;γιαούρτι ποιο δίνεις;;κρέμα;;του εμπορίου;;και γω νομίζω ότι πρέπει να της δίνω ένα παραπάνω γεύμα ακόμα..από το δικό σας φαγητό δεν δίνεις ακόμα;;μια μέρα είχα ψαρόσουπα και της έδωσα από το δικό μας..το ψαράκι κομματάκια μικρά ,την πατάτα ψιλολιωμενη και καρότο..αλλά έκανε δύο ώρες να φάει..και μετά δεν ήθελε και τα πήρα και τα έλιωσα στο μπλέντερ..το αυγό πως το δίνεις;;σκέτο εμένα δεν της αρέσει. Ψωμάκι να κρατάει έχεις δώσει;;

Να σου ζήσει το ζουζούνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...