Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Glucostop, Ορμονικές και Σίδηρος


Sisii

Recommended Posts

Γεια σααας! Είμαι 24, έχω ΣΠΩ και το άγχος μου δεν είναι πολύ καλά τελευταία... 
Παίρνω glucostop εδώ και ένα μήνα μαζί με inofert combi, γιατί βρήκαμε πως έχω αντίσταση στην ινσουλίνη
 

Χθες 4η μέρα περιόδου πήγα για ορμονικές οι οποίες βγήκαν σήμερα. Εκτός από ορμονικές έκανα από περιέργεια και σίδηρο. 
 

Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι ο Σίδηρος μου, γιατί τις ορμονικές δεν ξέρω να τις «διαβάσω» έτσι κ αλλιώς! 

Σίδηρος: 36 μg/dL

Τον Ιούλιο που είχα κάνει εξετάσεις γενικές η φεριτίνη μου ήταν 113. Είναι καλή ή όχι; 
Μου φαίνεται περίεργο να έχω τόσο λίγο σίδηρο τώρα ενώ η φεριτίνη μου τότε να ήταν τόσο υψηλή... μήπως φταίει σε κάτι το glucostop? 
 

Οι ορμονικές μου κατά τα άλλα είναι αυτές: 

TSH: 3.410 μIU/mL

Οιστραδιόλη: 66.14 pg/mL

Τεστοστερόνη: 18.44 ng/dL

FSH: 4.94

LH: 11.81 mIU/mL

17- OH Προγεστερόνη: 0.89 ng/mL

Ινσουλίνη: 7.7 μU/mL

Η ινσουλίνη μου όταν είχα πάει για την καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης είχε βγει 14.10 πριν πιω την γλυκόζη. Τότε δεν έπαιρνα ακόμα glucostop γιατί δεν ήξερα ότι έχω αντίσταση. Το έμαθα με αυτές τις εξετάσεις.(ίσως να είναι άσχετο)

Αυτά :P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο σιδηρος να μην σε ανησυχει. Ειναι εξεταση "ημερας" οπως το μαγνησιο. Δλδ δεν βλεπεις γενικα το αποθεμα και την απορροφηση αλλα τυχαια εκεινη τη μερα τα επιπεδα σου

Εμενα σπανια μου κανουν σιδηρο. Η φεριτινη εχει σημασια κ εσενα ειναι τελεια. Εγω αν και αιματοκριτη 43 ειχα φεριτινη 15 και καταφερα με πρωτεινικη διατροφη να τη παω 50. Και παλι θελει κι αλλο.

Και εγω μολις γυρισα απο τον γιατρο. 2η μερα περιοδου.  Εδωσα αιμα για ορμονικες, ΑΜΗ και αντισταση ινσουλινης. Μπας και βρω καμια ακρη.. σου ευχομαι τα καλυτερα ❤

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ο σιδηρος να μην σε ανησυχει. Ειναι εξεταση "ημερας" οπως το μαγνησιο. Δλδ δεν βλεπεις γενικα το αποθεμα και την απορροφηση αλλα τυχαια εκεινη τη μερα τα επιπεδα σου

Εμενα σπανια μου κανουν σιδηρο. Η φεριτινη εχει σημασια κ εσενα ειναι τελεια. Εγω αν και αιματοκριτη 43 ειχα φεριτινη 15 και καταφερα με πρωτεινικη διατροφη να τη παω 50. Και παλι θελει κι αλλο.

Και εγω μολις γυρισα απο τον γιατρο. 2η μερα περιοδου.  Εδωσα αιμα για ορμονικες, ΑΜΗ και αντισταση ινσουλινης. Μπας και βρω καμια ακρη.. σου ευχομαι τα καλυτερα ❤

Αχ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου με καθησύχασες λίγο. Η αλήθεια είναι πως έτυχε τις ημερες πριν κανω την εξέταση και δεν έφαγα καθόλου κρέας και είχα και περιοδο ... Ίσως από αυτό να βγήκε τόσο χαμηλός. Η φεριτίνη βέβαια είχε μετρηθεί το καλοκαίρι και είχε βγει 113, αλλά και πάλι ανησυχώ μήπως είναι υπερβολικά υψηλή  και με έχει πιάσει ένας πανικός τελευταία... 

καλα αποτελέσματα κ σε εσένα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...