Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μήνες προσπάθειας


Προσπάθειες χωρίς αποτελέσμα   

15

  1. 1. Στους πόσους μήνες προσπάθειας μείνατε έγκυες; Ανεξάρτητα από την έκβαση της εγκυμοσύνης. Πόσο καιρό σας πήρε μέχρι να δείτε ένα θετικό τεστ;

    • Έως 3 μήνες
      10
    • 4-8 μήνες
      3
    • 9-12 μήνες
      1
    • 1-1.5 χρόνο
      0
    • 1.5 -2 χρόνια
      0
    • 3 χρόνια
      0
    • 4 + χρόνια
      1


Recommended Posts

Καλησπέρα, σας παρακολουθώ μήνες αλλά γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 35, ο σύζυγος 45 και προσπαθούμε άκαρπα σχεδόν ένα χρόνο.
Άλλο που μεγάλωσα πιστεύοντας ότι αρκεί να κάνεις σεξ χωρίς προφύλαξη και μένεις έγκυος! Μακάρι να ήξερα ότι δεν είναι έτσι. 

Όσες έχετε υπάρξει έγκυες, πόσο καιρό είχατε επαφές χωρίς προφύλαξη μέχρι να δείτε θετικό τεστ;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.. δεν σημαινει το ποσούς μήνες εγινε προσπάθεια.. εξαρταται την ηλικια της καθε κοπέλας , εάν υπαρχει παθολογία υπο θεραπεία ή οχι, αν ο άντρας εχει καλο σπερμα. Αν ολα αυτα ειναι τα ιδια τοτε μπορεις να συγκρίνεις αλλα και παλι γιατι να συγκρίνεις αυτο που σου συμβαίνει με την οποιαδήποτε αλλη κοπελα.. θα στεναχωριέσαι χωρις λόγο ή θα μένεις άπραγη με την ελπίδα Ή και την απογοήτευση. Ας ακολουθήσεις τον κανόνα ενα χρόνος χωρις εγκυμοσυνη χρειαζεται μια βασική διερεύνηση σε ορμόνες , σαλπιγγογραφια, σπερμα. Επίσης πρεπει να έχετε επαφη τις σωστές ημερες. Αν ολα αυτα ειναι καλα θα φυγει ενα μεγάλο κομμάτι αγχουσ ( ναι ειμαι καλα άρα ειναι θέμα χρονου) . εγώ θα πήγαινα και σε εξωσωματική να μαζέψω έμβρυα και μετα θα προσπαθούσα μονη μου. 


 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Mommy39

Μέχρι τώρα όλες οι εξετάσεις μας είναι πολύ καλές. Ξέρω ότι οποιαδήποτε σύγκριση είναι μάταια και ότι το μέλλον είναι παντελώς απρόβλεπτο.

Στόχος μου δεν είναι να συγκρίνω γιατί όπως το είπες, παίζουν πολλά ρόλο!

Κάθε μωράκι που βλέπουμε κρύβει πολλά από πίσω. Έχοντας προσπαθήσει ήδη τόσο καιρό, δεν έχω κάνει καν το πρώτο βήμα, να έχω ένα θετικό τεστ. Όποτε σκέφτηκα να έχουμε μια εικόνα για το τι συμβαίνει γύρω μας, για όλα αυτά που γενικά δε συζητάμε όσο θα έπρεπε. 

Συμφωνώ 100% ότι η σύγκριση δεν έχει νόημα. Το να επικοινωνούμε για αυτά είναι θεραπευτικό και είναι καλό να τα μοιραζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχετε κάνει και εξετάσεις για την γονιμότητα σας και είναι και αυτές καλές, είναι θέμα χρόνου να μείνεις έγκυος. Για οτιδήποτε σε απασχολεί, καλό είναι να ρωτάς και το γιατρό σου. Μη συγκρίνεις τη δική σου περίπτωση με άλλες, κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Και το άγχος να ξέρεις δε βοηθάει καθόλου, ναι ξέρω, δεν έχει κουμπί να το κλείσεις. Εγώ θα σου ευχηθώ η αγωνία σου να τελειώσει σύντομα και να έρθει το πολυπόθητο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @Agatte
Όπως το είπες, δεν έχει το αγχος κουμπί να το κλείσεις.
Και λένε ότι αν δεν το σκέφτομαι θα έρθει το μωρό.. αλλά προς το παρόν με τρώει κάθε μέρα η σκέψη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημεραα είδα το θέμα και είπα να γράψω..εμάς μας ήρθε η πρώτη εγκυμοσύνη μετά από 3 μήνες αλλά κατέληξε βιοχημική..μετά η 2η ήρθε στουσ 8 μήνες αλλά κατέληξε σε παλλιδρομη στον 2ο μήνα..και αυτόν τον μήνα προσπαθούμε ξανά..εγώ είμαι 28 και ο άντρας μου 30..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , elena93 είπε:

καλημεραα είδα το θέμα και είπα να γράψω..εμάς μας ήρθε η πρώτη εγκυμοσύνη μετά από 3 μήνες αλλά κατέληξε βιοχημική..μετά η 2η ήρθε στουσ 8 μήνες αλλά κατέληξε σε παλλιδρομη στον 2ο μήνα..και αυτόν τον μήνα προσπαθούμε ξανά..εγώ είμαι 28 και ο άντρας μου 30..

Τελικα δε ξερω τι ειναι χειροτερο. Να μη συλλαμβανεις ή να ξερεις οτι μπορεις αλλα να αναγκαζεσαι να περνας μια αποβολη ξανα και ξανα...ολα σκατα ειναι..

Σου ευχομαι συντομα ενα θετικο τεστ, μια ευκολη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα σουπερ υγιες μωρακι ❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Elle12 είπε:

Τελικα δε ξερω τι ειναι χειροτερο. Να μη συλλαμβανεις ή να ξερεις οτι μπορεις αλλα να αναγκαζεσαι να περνας μια αποβολη ξανα και ξανα...ολα σκατα ειναι..

Σου ευχομαι συντομα ενα θετικο τεστ, μια ευκολη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα σουπερ υγιες μωρακι ❤

ήταν το πιο δύσκολο συναίσθημα που υπάρχει..αλλά από την μια έλεγα ευτυχώς που έγινε νωρίς γιατί αργότερα θα ήταν πιο δύσκολα..όταν έκανα τν απόξεση το έστειλα για εξετάσεις και ευτυχώς ηταν τυχαίο γεγονός..αυτόν τον μήνα είμαι αισιόδοξη χθες είχα θετικό ωορρηξιας και εύχομαι να πετύχαμε αυτόν τον μήνα..σε ευχαριστώ πολύ..εσείς σε ποια φάση είστε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@elena93 Αντε με το καλο.

Εγω τα δικα μου τα  μονολογω σε ενα τοπικ δικο μου για να τα εχω μαζεμενα κ να μη κουραζω χαχαχα.

Ειμαι σε αναμονη περιοδου με ενα σωρο συμπτωματα. Εζω μεγαλο κυκλο, ειμαι 33η μερα, θεωρητικα πρεπει να ερθει απο χθες μεχρι αυριο. Εκανα ωορρηξια 20η μερα, τον ξετιναξα απο την 15η μεχρι την 21η.. εχω κανει τις 3 προηγουμενες μερες τεστ, ολα αρνητικα... σημερα νιωθω σα να εχω δεκατα, σα να νυσταζω καπως.. δε ξερω. Μαλλον ερχεται. Αλλα με τρωει να παω να κανω αλλο ενα.. ειμαι 13η μετα την ωορρηξια.

Το σπερμα του το ειδαμε, καλο, οποτε αν μου ερθει παω για φουλ ορμονολογικο κ θα του ζητησω κ καλλιεργεια κ να συζητησουμε την σαλπιγγογραφια. Προτιμω να τα κανω ολα κ να ειμαστε υγιεις κ ας ειναι θεμα χρονου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Elle12 είπε:

@elena93 Αντε με το καλο.

Εγω τα δικα μου τα  μονολογω σε ενα τοπικ δικο μου για να τα εχω μαζεμενα κ να μη κουραζω χαχαχα.

Ειμαι σε αναμονη περιοδου με ενα σωρο συμπτωματα. Εζω μεγαλο κυκλο, ειμαι 33η μερα, θεωρητικα πρεπει να ερθει απο χθες μεχρι αυριο. Εκανα ωορρηξια 20η μερα, τον ξετιναξα απο την 15η μεχρι την 21η.. εχω κανει τις 3 προηγουμενες μερες τεστ, ολα αρνητικα... σημερα νιωθω σα να εχω δεκατα, σα να νυσταζω καπως.. δε ξερω. Μαλλον ερχεται. Αλλα με τρωει να παω να κανω αλλο ενα.. ειμαι 13η μετα την ωορρηξια.

Το σπερμα του το ειδαμε, καλο, οποτε αν μου ερθει παω για φουλ ορμονολογικο κ θα του ζητησω κ καλλιεργεια κ να συζητησουμε την σαλπιγγογραφια. Προτιμω να τα κανω ολα κ να ειμαστε υγιεις κ ας ειναι θεμα χρονου!

εγώ το έχω πει και το ξαναλέω...0 άγχος πρέπει να έχουμε..να μην έχουμε το μυαλό μας εκεί..η 2η εγκυμοσύνη μου ήρθε μόλις τελείωσε το καλοκαίρι δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου και τσουυυπ...αλλά να μου πεις λίγο δυσκολο γιατί το θελουμε πολύ...εύχομαι αυτές τις μέρες ένα θετικότατο τεστ :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , elena93 είπε:

εγώ το έχω πει και το ξαναλέω...0 άγχος πρέπει να έχουμε..να μην έχουμε το μυαλό μας εκεί..η 2η εγκυμοσύνη μου ήρθε μόλις τελείωσε το καλοκαίρι δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου και τσουυυπ...αλλά να μου πεις λίγο δυσκολο γιατί το θελουμε πολύ...εύχομαι αυτές τις μέρες ένα θετικότατο τεστ :wub:

Δε κρατηθηκα μολις εκανα ενα παλι. Αρνητικο φυσικα. Αραγε φευγει ποτε αυτο το αγχος; το να κοιτας τις γραμμες, να το στριβεις 180° διαρκως με την ελπιδα να δεις κατι να αχνοφαινεται; πφφφ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Elle12 είπε:

Δε κρατηθηκα μολις εκανα ενα παλι. Αρνητικο φυσικα. Αραγε φευγει ποτε αυτο το αγχος; το να κοιτας τις γραμμες, να το στριβεις 180° διαρκως με την ελπιδα να δεις κατι να αχνοφαινεται; πφφφ.. 

μην στεναχωριέσαι..όλες το έχουμε περάσει..και το περνάμε ακόμα..θέλει θετικές σκέψεις και 0 άγχος..άμα δεν έρθει αυτόν τον μήνα θα έρθει τον επόμενο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Elle12 σου εύχομαι τα καλύτερα. Έχεις νέα;

Για το τι είναι καλύτερο, νομίζω ότι τουλάχιστον αν συλλαμβάνεις, ξέρεις ότι έχεις κάνει ένα βήμα. Μετά είναι πάλι ανοιχτά όλα τα άσχημα ενδεχόμενα αλλά τουλάχιστον η αρχή γίνεται. Το σκέφτομαι σαν τα ταξί..καλύτερα να περνάνε και να μην πηγαίνει εκεί που θες, παρά να μην περνάνε καν! (Το ισοπέδωσα λίγο αλλά το σκεφτόμουν σήμερα που περίμενα ταξί..)

On 2/24/2022 at 11:38 AM, elena93 said:

καλημεραα είδα το θέμα και είπα να γράψω..εμάς μας ήρθε η πρώτη εγκυμοσύνη μετά από 3 μήνες αλλά κατέληξε βιοχημική..μετά η 2η ήρθε στουσ 8 μήνες αλλά κατέληξε σε παλλιδρομη στον 2ο μήνα..και αυτόν τον μήνα προσπαθούμε ξανά..εγώ είμαι 28 και ο άντρας μου 30..

Με το καλό @elena93

Είναι απίστευτο το πόσα βιώνουν οι γυναίκες σιωπηλά και δεν τα καταλαβαίνει κανεις.

Εύχομαι σύντομα να έχετε ευχάριστα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...