Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρόβλημα ωορρηξία


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είμαι 24 και έχω ένα κοριτσάκι 2 ετων. Είπαμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο και λόγω περιορισμένου χρόνου αποφασίσαμε  να πάμε στοχευμένα με τεστ ωορρηξίας. Άρχισα να τα χρησιμοποιώ 3 μερες αφότου τελείωσε η περίοδος μου δηλαδή 9/2 .Από 22/2 άρχισε να φαίνεται κάθε μέρα όλο και πιο έντονα η γραμμή αποτελέσματος αλλά ποτέ δεν έγινε το ίδιο έντονη με τη γραμμή ελέγχου. 
Ο κύκλος μου συνήθως έχει απόκλιση 4-5 μερες όποτε δεν μπορώ να υπολογίσω τη μέρα της ωορρηξίας από μόνη μου . 
Να σημειώσω ότι αυτό το μήνα με κόλλησε η μικρή μου ίωση και αναγκάστηκα να πάρω algofren σίγουρα για 3 μερες λόγω υψηλού πυρετού . Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεάσει αυτό την ωορρηξία ; Έχει τύχει σε κάποια από εσάς να μη κάνετε ωορρηξία σε κάποιο κύκλο ; 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Κατερίνα. Εγώ έμαθα από τον γυναικολόγο μου πριν 3 χρόνια ότι τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο κατεβαίνει ωοθηλακιο κενό, χωρίς ωάριο δηλαδή. Μου συναιβει αυτό το μήνα. Πήγα για τεστ ΠΑΠ και τσεκάπ και στον υπέρηχο φάνηκε το ωοθηλακιο το οποίο ήταν χωρίς ωάριο. Μου εξήγησε ότι το καταλαβαίνουν από την διάσταση του ωοθηλακιου. Λίγο πριν "σπάσει" άλλο  όριο σε εκατοστά έχει οταν έχει μέσα ωάριο και άλλο όταν δεν έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Δε το γνώριζα καθόλου. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα συνεχίσω και τον επόμενο μήνα τα τεστ και ελπίζω να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katarina271219 είπε:

Δε το γνώριζα καθόλου. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα συνεχίσω και τον επόμενο μήνα τα τεστ και ελπίζω να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα :)

Όσον αφορά τα τεστ η δική μου εμπειρία δεν ήταν καλή. Και από ότι έχω δει εδώ μέσα σε άλλες κοπέλες λειτουργούν και δε άλλες όχι. Εμένα ποτέ δε μου βγήκε θετικό. Παρακολούθησα την ωορηξια μου με τον γιατρό μου με υπέρηχους και την βρήκα. Ο κύκλος μου είναι 25 με 28 ημέρες. Οι γόνιμες μου ξεκινάνε την 11 ημέρα και κρατάνε μέχρι την 15η. 2 εγκυμοσύνες είχα με επαφή την 10η μέρα και η τρίτη ήταν την 14η. Οπότε πλέον από την 10η μέχρι και την 15η έχουμε επαφή. Σου εύχομαι σύντομα να δεις θετικό τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2022 at 6:26 ΜΜ, tetakom είπε:

Όσον αφορά τα τεστ η δική μου εμπειρία δεν ήταν καλή. Και από ότι έχω δει εδώ μέσα σε άλλες κοπέλες λειτουργούν και δε άλλες όχι. Εμένα ποτέ δε μου βγήκε θετικό. Παρακολούθησα την ωορηξια μου με τον γιατρό μου με υπέρηχους και την βρήκα. Ο κύκλος μου είναι 25 με 28 ημέρες. Οι γόνιμες μου ξεκινάνε την 11 ημέρα και κρατάνε μέχρι την 15η. 2 εγκυμοσύνες είχα με επαφή την 10η μέρα και η τρίτη ήταν την 14η. Οπότε πλέον από την 10η μέχρι και την 15η έχουμε επαφή. Σου εύχομαι σύντομα να δεις θετικό τεστ. 

Ευχαριστώ πολύ. Απ’ότι κατάλαβα και εσείς προσπαθείτε όποτε εύχομαι και σε ‘σένα να έχεις θετικά αποτελέσματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...