Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , Ελλάκι είπε:

@Nj__ , ναι μάλλον λογω θηλασμου αδιαθετησα 13 μηνες μετά, αλλα μια φιλη που θηλαζε αδιαθετησε μια εβδομαδα μετα τα λόχεια, οπότε δεν ειναι κανόνας αυτο με τον θηλασμο. Να σου πω την αληθεια καθολου δεν μου ελειψε εναν χρονο χωρις αυτο το βασανο! :D

@Laky πως εισαι; Καταφερες να ξεκουραστεις με την μετακομιση; Περαστικα σου ευχομαι!

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε; Διαβασα πως αν το 2ο παιδι με καισαρικη ειναι κοντα χρονικα στο 1ο,  το παιρνουν πιο νωρις και δεν περιμενουν να φτασει τις 39 εβδομαδες, κατι που μου επιβεβαιωσε κι ο γιατρος μου. Υπαρχει λεει φοβος να ανοιξουν τα ραμματα της μητρας απο το τεντωμα κι ετσι γεννας στην 37η εβδομαδα. Υποστηριζει πως ειναι πλεον ετοιμο στην 37η κι οτι απο κει και περα απλα παιρνει βαρος. Ομως δεν πειστηκα βρε κοριτσια, η φυση δεν ξερει καλυτερα; Τοτε γιατι θεωρουνται οι 40 εβδομαδες τελειομηνη κύηση; Εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο; (Η Πητ μου ηταν 28/11 και τωρα μου προτεινει 10/11. )

Τι να ξεκουραστω;;; Εγώ μέλλον ακόμη για αυτό... τουλάχιστον όμως τελείωσε το δύσκολο κομμάτι. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως.

Όσο για το άλλο θέμα,  Κι εγώ έτσι έχω ακούσει κορίτσι μου για τη καισαρική αλλά όχι από γιατρό. Οπότε καλύτερα να πάρεις γνώμες από γιατρούς. Όσο για το μωρό έτσι είναι. Οι περισσότερες γυναίκες την 38η εβδομάδα γεννάνε όχι τη 40η. Μην αγχώνεσαι οπότε. Μια χαρά θα είναι το μωρό. Κι εγώ τόσο θα γεννήσω πρώτα ο Θεός! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Από το διαδίκτυο :

"Η καμπύλη, που συνηθέστερα χρησιμοποιούμε είναι αυτή, στην οποία χορηγούνται 75 γραμμάρια γλυκόζης και οι φυσιολογικές τιμές είναι οι εξής:

 

• Σακχαραιμία νηστείας (πριν τη χορήγηση γλυκόζης): 92 mg/dL

• Σακχαραιμία 1 ώρα μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 180 mg/dL

• Σακχαραιμία 2 ώρες μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 153 mg/dL

 

Αν μία ή περισσότερες τιμές, που μετρήθηκαν είναι μεγαλύτερη ή ίση με τις εν λόγω τιμές, τότε τίθεται η διάγνωση διαβήτη κύησης."

Αγάπες τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Μου είπε να κλείσω με ενδοκρινολόγο και να προσέχω ψωμιά, γλυκά, ζυμαρικά..μέχρι να κλείσω και πότε θα βρω ραντεβού δε κάνει να τα φάω καθόλου αυτά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Αγάπες τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Μου είπε να κλείσω με ενδοκρινολόγο και να προσέχω ψωμιά, γλυκά, ζυμαρικά..μέχρι να κλείσω και πότε θα βρω ραντεβού δε κάνει να τα φάω καθόλου αυτά;

Για να σου δώσω μια ιδέα ζάχαρη τέλος, γλυκά τέλος, ψωμιά& γενικά άλευρα τέλος

Τρως περίπου 2 με 3 μερίδες φρούτο τη μέρα! 

Περισσότερη πρωτεΐνη, πράσινα λαχανικά απεριόριστα, γαλακτοκομικά σε light και γενικά ζυγισμένες μερίδες! 

Πας σε φαρμακείο παίρνεις μετρητή να μετράς και τα αναλώσιμα του! Το μηχάνημα νομίζω είναι δωρεάν τα άλλα τα πληρώνεις! Καλό είναι να κρατήσεις τα κουτιά για να σου τα γράψει ο γιατρός που θα πας αφού ανοίξουν τα ιατρεία να πάρεις τα λεφτά σου πίσω! 

Μετράς το πρωί μόλις ξυπνήσεις αλλά πας τουαλέτα πλένεις χέρια και μετά! Το όριο είναι συνήθως 92! Και μετά μετράς 1 ώρα μετά το πρωινό 1 ώρα μετά το μεσημεριανό και 1 ώρα μετά το βραδυνό! Το όριο συνήθως είναι 135! 

Αυτά από εμένα μέχρι να μιλήσεις με γιατρό που θα σου δώσει οδηγίες!!

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, nairobi είπε:

Για να σου δώσω μια ιδέα ζάχαρη τέλος, γλυκά τέλος, ψωμιά& γενικά άλευρα τέλος

Τρως περίπου 2 με 3 μερίδες φρούτο τη μέρα! 

Περισσότερη πρωτεΐνη, πράσινα λαχανικά απεριόριστα, γαλακτοκομικά σε light και γενικά ζυγισμένες μερίδες! 

Πας σε φαρμακείο παίρνεις μετρητή να μετράς και τα αναλώσιμα του! Το μηχάνημα νομίζω είναι δωρεάν τα άλλα τα πληρώνεις! Καλό είναι να κρατήσεις τα κουτιά για να σου τα γράψει ο γιατρός που θα πας αφού ανοίξουν τα ιατρεία να πάρεις τα λεφτά σου πίσω! 

Μετράς το πρωί μόλις ξυπνήσεις αλλά πας τουαλέτα πλένεις χέρια και μετά! Το όριο είναι συνήθως 92! Και μετά μετράς 1 ώρα μετά το πρωινό 1 ώρα μετά το μεσημεριανό και 1 ώρα μετά το βραδυνό! Το όριο συνήθως είναι 135! 

Αυτά από εμένα μέχρι να μιλήσεις με γιατρό που θα σου δώσει οδηγίες!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..τι εννοείς το μηχάνημα δωρεάν τα άλλα τα πληρώνω; Ποια άλλα; Συγνώμη απλά δε ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Geo22 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..τι εννοείς το μηχάνημα δωρεάν τα άλλα τα πληρώνω; Ποια άλλα; Συγνώμη απλά δε ξέρω..

Έχει κάποιες ταινιουλες εκεί που στάζεις λίγο αιματακι για να γίνει η μέτρηση και βελονιτσες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Matina87 είπε:

Έχει κάποιες ταινιουλες εκεί που στάζεις λίγο αιματακι για να γίνει η μέτρηση και βελονιτσες..

Και όλα αυτά είναι σίγουρο πως θα μου πει να τα κάνω με βάση τις μετρήσεις που σου είπα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Geo22 είπε:

Και όλα αυτά είναι σίγουρο πως θα μου πει να τα κάνω με βάση τις μετρήσεις που σου είπα;

Εμένα μου είπε να κάνω 5 μέρες τις μετρήσεις που σου είπα και να του τις στείλω για να δει πως τα πάω και αν χρειάζομαι ινσουλίνη! Με διατροφή εννοείται! Σου έστειλα μήνυμα με τις οδηγίες του γιατρού μου!! Εφόσον διαγνωστεί διαβήτης κύησης αυτά θα σου πει να κάνεις πιστεύω ναι! Δεύτερη φορά το περνάω! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@Nj__ , ναι μάλλον λογω θηλασμου αδιαθετησα 13 μηνες μετά, αλλα μια φιλη που θηλαζε αδιαθετησε μια εβδομαδα μετα τα λόχεια, οπότε δεν ειναι κανόνας αυτο με τον θηλασμο. Να σου πω την αληθεια καθολου δεν μου ελειψε εναν χρονο χωρις αυτο το βασανο! :D

@Laky πως εισαι; Καταφερες να ξεκουραστεις με την μετακομιση; Περαστικα σου ευχομαι!

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε; Διαβασα πως αν το 2ο παιδι με καισαρικη ειναι κοντα χρονικα στο 1ο,  το παιρνουν πιο νωρις και δεν περιμενουν να φτασει τις 39 εβδομαδες, κατι που μου επιβεβαιωσε κι ο γιατρος μου. Υπαρχει λεει φοβος να ανοιξουν τα ραμματα της μητρας απο το τεντωμα κι ετσι γεννας στην 37η εβδομαδα. Υποστηριζει πως ειναι πλεον ετοιμο στην 37η κι οτι απο κει και περα απλα παιρνει βαρος. Ομως δεν πειστηκα βρε κοριτσια, η φυση δεν ξερει καλυτερα; Τοτε γιατι θεωρουνται οι 40 εβδομαδες τελειομηνη κύηση; Εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο; (Η Πητ μου ηταν 28/11 και τωρα μου προτεινει 10/11. )

Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι σύνηθες φαινόμενο να συμβαίνει αυτό , να γίνεται δηλαδή η 2η καισαρική εκεί γύρω στις 37 εβδομάδες.. εμένα η τελική μου ημερομηνία είναι 19/11 και επειδή θα γεννήσω στο δημόσιο νοσοκομείο υπολογίζω ( χωρίς να έχω μιλήσει με κάποιον γιατρό από εκεί ) πως θα γεννήσω κάπου μετά τις 5 Νοεμβρίου. Με τον γιατρό που με παρακολουθεί έξω δεν έχω κάνει κάποια συζήτηση. Ιδανικά θα ήθελα να το τραβήξω όσο περισσότερο μπορώ, στην πρώτη γέννα έκανα καισαρική ακριβώς στις 40 εβδομάδες. Αλλά ήταν αλλά τα δεδομένα τότε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κ Χρονιά Πολλά! Ελπίζω να μην παραφαγατε σήμερα όπως εγώ :razz:!

Που λέτε αρχίζω να ετοιμαζω επιτέλους αυτήν την βαλίτσα μαιευτήριου... Θα γεννήσω στο γενεσις με Πητ 06.11 πρώτα ο Θεός (καμία να είναι κοντά σε αυτές τις μέρες στο ίδιο μέρος;)... Έχω μια απορία σχετικά με την αλλαξια που πρέπει να έχω μαζί μου για το μωρό.  Πως θα ξέρω τι μέγεθος να πάρω; κ επίσης τι πρεπει να πάρω; κοιτάω online διάφορα... Κ κατάλαβα ότι πρέπει να πάρω φορμακι κ γαντακια κ σκουφάκι... Πρεπει να πάρω κ φανελάκι για από μέσα; για από πάνω θέλει ολόσωμο μπουφανακι; Κ από πάνες; τι νούμερο; αχ σας τρέλανα.... Έμπειρες μανούλες δώστε τα φώτα σας πλιζ :confused:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nj__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ Χρονιά Πολλά! Ελπίζω να μην παραφαγατε σήμερα όπως εγώ :razz:!

Που λέτε αρχίζω να ετοιμαζω επιτέλους αυτήν την βαλίτσα μαιευτήριου... Θα γεννήσω στο γενεσις με Πητ 06.11 πρώτα ο Θεός (καμία να είναι κοντά σε αυτές τις μέρες στο ίδιο μέρος;)... Έχω μια απορία σχετικά με την αλλαξια που πρέπει να έχω μαζί μου για το μωρό.  Πως θα ξέρω τι μέγεθος να πάρω; κ επίσης τι πρεπει να πάρω; κοιτάω online διάφορα... Κ κατάλαβα ότι πρέπει να πάρω φορμακι κ γαντακια κ σκουφάκι... Πρεπει να πάρω κ φανελάκι για από μέσα; για από πάνω θέλει ολόσωμο μπουφανακι; Κ από πάνες; τι νούμερο; αχ σας τρέλανα.... Έμπειρες μανούλες δώστε τα φώτα σας πλιζ :confused:

Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά!Η Παναγιά μαζί μας!!και εγώ σε αυτή την φάση βρίσκομαι κάνω λίστα σιγά σιγά για τα πράγματα του μωρού και για την βαλίτσα μας..Νομίζω για αρχή θα πρέπει να έχουμε νούμερο 0-3 μηνών αλλά δεν είμαι και εγώ σίγουρη..για τα καλλυντικά τύπου αφρολουτρα και κρεμουλες τι έχετε να προτείνετε; κάποιοι μου λένε απλά βρεφικά πχ προδερμ και άλλοι pharmasept που όμως γράφει πως συστήνεται για βρέφη από 3 μηνών και και frezyderm..επίσης κορίτσια σας έχει αναφέρει κάτι ο γιατρός για το εμβόλιο του κοκκυτη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!χρόνια πολλά!!!!

Εγώ δεν έχω ετοιμάσει τίποτα ακόμα περιμένω να μπει ο Σεπτέμβριος,εε πιστεύω είναι νωρίς ακόμα για να αγχωθουμε για αυτά.

Όσον αφορά το εμβόλιο του κοκκυτη εγώ θα το κάνω την άλλη εβδομάδα που θα είμαι, στην 28η με βάση τις οδηγίες του γιατρού μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2022 at 3:03 ΠΜ, Ελλάκι είπε:

@Nj__ , ναι μάλλον λογω θηλασμου αδιαθετησα 13 μηνες μετά, αλλα μια φιλη που θηλαζε αδιαθετησε μια εβδομαδα μετα τα λόχεια, οπότε δεν ειναι κανόνας αυτο με τον θηλασμο. Να σου πω την αληθεια καθολου δεν μου ελειψε εναν χρονο χωρις αυτο το βασανο! :D

@Laky πως εισαι; Καταφερες να ξεκουραστεις με την μετακομιση; Περαστικα σου ευχομαι!

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε; Διαβασα πως αν το 2ο παιδι με καισαρικη ειναι κοντα χρονικα στο 1ο,  το παιρνουν πιο νωρις και δεν περιμενουν να φτασει τις 39 εβδομαδες, κατι που μου επιβεβαιωσε κι ο γιατρος μου. Υπαρχει λεει φοβος να ανοιξουν τα ραμματα της μητρας απο το τεντωμα κι ετσι γεννας στην 37η εβδομαδα. Υποστηριζει πως ειναι πλεον ετοιμο στην 37η κι οτι απο κει και περα απλα παιρνει βαρος. Ομως δεν πειστηκα βρε κοριτσια, η φυση δεν ξερει καλυτερα; Τοτε γιατι θεωρουνται οι 40 εβδομαδες τελειομηνη κύηση; Εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο; (Η Πητ μου ηταν 28/11 και τωρα μου προτεινει 10/11. )

Ξέρω ότι είναι ρουτίνα των γιατρών μετά την πρώτη καισαρική να πηγαίνουν ντε φακτο σε δεύτερη καισαρική. Και ναι να τα παίρνουν αρκετά νωρίτερα. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι πραγματικά επιστημονικά σωστό αλλά να σου πω ότι υπάρχουν και γιατροί που εφαρμόζουν vbac (φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική). Κάτι τέτοια με κάνουν να αμφιβάλλω για τη εξορισμου αναγκαιότητα καισαρική μετά από καισαρική για όλες τις περιπτώσεις... Θα σου πρότεινα να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη, να ψάξεις σε φόρουμ και αν χρειαστεί στην τελική να αλλάξεις και γιατρό 

On 14/8/2022 at 12:26 ΜΜ, Geo22 είπε:

Αγάπες τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Μου είπε να κλείσω με ενδοκρινολόγο και να προσέχω ψωμιά, γλυκά, ζυμαρικά..μέχρι να κλείσω και πότε θα βρω ραντεβού δε κάνει να τα φάω καθόλου αυτά;

Δεν είναι κακό να το βγάλεις και τελείως από την ζωή σου. Πέρα από την εγκυμοσύνη δηλαδή και τον διαβήτη κύησης. Αντικειμενικά, μόνο κακό κάνουν. Άσχετα που είμαστε όλοι λίγο πολύ εθισμένοι σε αυτά 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Χρόνια πολλά να χαίρεστε τους ανθρώπους της ζωής σας και σύντομα όλες με τα μωράκια μας αγκαλιά!! 

Πήραμε ρουχαλάκια για την μικρή μας και μας έδωσαν και οι ξαδερφούλες μας κάποια!! Βλέπω φιόγκους στρας το ροζ να κυριαρχεί και ως μαμά ενός αγοριού μου φαίνεται τόσο περίεργο ... Εννοώ πως θα είναι άραγε να έχω ένα κοριτσάκι!! Καινούρια εμπειρία!! Ανυπομονώ και εύχομαι όλα να πάνε καλά!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

@Eleniarch ναι κι εγω το ιδιο. Η πρωτη καισαρικη εγινε στις 40 εβδομαδες. Γι' αυτο μου φαινεται πολυ νωρις το 37. Θα δουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα εως τοτε...καλα να ειμαστε!

@Nj__  Οσον αφορα το μεγεθος των πρωτων ρουχων, αν δεν θελεις να ρισκαρεις, μπορεις να παρεις λιγο μεγαλυτερα απο 0-3. Θα ξερεις καλυτερα μετα το doppler για το ποσο εχει μεγαλωσει στην κοιλια το μικρακι. Καποιοι γιατροι σου λενε και κατα προσεγγιση το βαρος/υψος που θα εχει οταν γεννηθει ωστε να σε βοηθησει περισσοτερο. Εμενα μου ειχαν φερει δωρο 0-3 και δεν τα φορεσε ποτέ γιατι γεννηθηκε μεγαλοσωμη. Επισης παιζει ρολο και η μαρκα που θα αγορασεις. πχ τα orchestra βγαινουν στενομακρα, οποτε παντα αγοραζεις μεγαλυτερα απο αυτα που αντιστοιχουν στην ηλικια του μωρου. Αντιθετως το pat pat τα βγαζει λιγο μεγαλυτερα απο αυτο που γραφει το ταμπελακι επανω. Θα δοκιμασεις και θα βρεις τι σας ταιριαζει στο σωματοτυπο του μωρου. Για πρωτα ρουχακια φιλες μου ειχαν προτεινει να μην επενδυσω σε κατι ακριβο και να μην παρω πολλα γιατι καποια τα φορανε κυριολεκτικα μονο για εναν μηνα! Εγω ως νεα μαμα βεβαια λυσσαξα και τις εκανα τις ατασθαλιες μου, ειναι πολυ χαριτωμενα τα μικρουλικα μωρε και ξεφευγεις ευκολα:tongue: Μια μερα στα jumbo κοιτωντας τιμες μια μαμα με πλησιασε και μου πε: κοριτσι μου παρε απο εδω τα εσωρουχα γιατι οταν τα κακα φτανουν ως τον λαιμο καποιες φορες δεν εχεις το κουραγιο να το πλυνεις και δεν λυπασαι να το πεταξεις ετσι οπως ειναι οταν κοστιζει μονο 2 ευρω. Στην αρχη μου κακοφανηκε αλλα τελικα ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ!!!:D Φορμακι μπορει να μην πεταξα, ομως σιγουρα δεν θα εδινα 10 ευρω για ενα εσωρουχο μονο και μονο επειδη ειναι "μαρκα". Απο κει και περα εννοειται πως παιρνεις κατι πιο ποιοτικο για τα ρουχα στις εξοδους του μωρου. Ναι, χρειαζεται σκουφακι τον χειμωνα γιατι λενε πως απο το κεφαλακι τους χανουν θερμοτητα αλλα δεν ξερω αν απο τον Νοεμβρη θα εχει τοσο κρυο στην Ελλαδα! Τα γαντακια συνηθως τα προτεινουν επειδη τα νεογεννητα εχουν μεγαλα νυχια(δεν κανει να τα κοψεις πολυ νωρις) και αυτοτραυματιζονται με τις αγαρμπες κινησεις που κανουν στο προσωπο τους, ωστοσο πολλοι παιδιατροι υποστηριζουν πως τους κανουν κακο στον αισθητηριακο τομεα και δεν τα συνιστουν. Οπότε εξαρταται απο εσενα το τι θα αποφασισεις! Για τα πρωτα ρουχακια εγω σκεφτομαι να παραγγειλω απο το sinsay που εχει βαμβακερα και αρκετα οικονομικα. Αν ερθουν συντομα θα σας ενημερωσω για την ποιοτητα τους γιατι δεν εχω ξαναπαρει απο εκει. Οσο για τις πανες ξεκινα με ενα μικρο βρεφικο νουμερο και παλι σε σχεση με τα κιλα που θα σου πει ο γιατρος, αλλα εδω παιζει ρολο και το αν θα εμφανισει αλλεργια το μωρο σε καποια μαρκα. Δοκιμαζεις και βλεπεις ποια θα σας βολεψει!

@Matina87 για να διαλεξεις πιο ευκολα καλλυντικα για το μωρο η παιδιατρος μου λεει:" οσο λιγοτερα γραφει στα συστατικα, τοσο πιο αγνο ειναι το προϊον και δεν θα εμφανισει αλλεργιες το δερματακι του" κι οντως αν δεις πολυ γνωστες εταιρειες εχουν ολοκληρες παραγραφους με τα συστατικα του προϊοντος συν οτι περιεχουν αρωματα που δεν κανει να τα μυριζουν τα νεογεννητα. Αλλωστε τα μωρακια μυριζουν υπεροχα ουτως η αλλως δεν χρειαζονται αυτα τα εξτρα χημικά.:x. Εγω ξεκινησα με προιοντα της weleda που εχουν μονο 2-3 συστατικα κι εμεινα αρκετα ευχαριστημενη. Αλλα και παλι το καθε μωρακι ειναι διαφορετικο, ψαξε τι θα ταιριαξει στο δερματακι του.π.χ. Αντι για κρεμα συγκαματος η παιδιατρος μου προτεινε πλυση μετα απο καθε αφοδευση και μια σταγονα ελαιολαδο τοπικα και το μωρο δεν συγκαηκε ποτε! Αγνο λαδακι χωρις πολλα χημικα και ειναι ολοι ευχαριστημενοι! 

@Marianthi27 αααχ πονεμενη ιστορια!! Το τι κλαμα εριξα στο πρωτο μου, οταν εμαθα πως αναγκαστικα θα επρεπε να κανω καισαρικη δεν λεγεται! Το ειχα δεδομενο πως θα γεννησω φυσιολογικα! Ελα ομως που η μικρη ειχε αντιθετη γνωμη και τελευταια στιγμη εκανε μακροβούτι και γυρισε αναποδα! Ισχιακή προβολη και μαλιστα στην 39η εβδομαδα, δεν προλαβαινα να βρω γιατρο που να ειδικευεται στο να περιστρεψει το μωρο στην σωστη θεση και ουτε ειχα τα κοτσια να ρισκαρω να γεννησω φυσιολογικα με αυτα τα δεδομενα. Ευτυχως ολα ηταν πολυ πιο απλά απο οτι νομιζα. Άδικα περασα τοσο αγχος και κλαμματα! Για το v-back εχω ξοδεψει μερονυχτα να διαβαζω αν πληρώ τις προυποθεσεις να το κανω κι απο οτι εχω συζητησει με τον γιατρο μου, μου λεει πως προς το παρον το χουμε! Δεν υποστηριζει την καισαρικη ως κατι ευκολο-δεν ειναι αλλωστε- . Αν το σωμα μου βοηθησει εως τοτε(τραχηλος/μητρα κλπ) και δεν εχουμε παλι και καμια πιρουετα του μωρου τελευταια στιγμη παω φυσιολογικα. Αν προκυψει κατι αλλο στην πορεια μου χει δωσει το ελευθερο να αποφασισω. Για να δουμε!

Κοριτσια συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, προσπαθω καθε φορα να τα πω οσο πιο συμπυκνωμενα γινεται, αλλα μαλλον δεν τα καταφερνω:oops:

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...