Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

23 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Καλησπέρα σε ολες! Σήμερα παρέλαβα τα ρουχαλακια που παρήγγειλα απο Sinsay κι όπως υποσχέθηκα κανω update για να σας γραψω εντυπωσεις!

Κοριτσια τα φορμακια ειναι τελεια! Πηρα καποια 0-3 και καποια μεγαλυτερα. Επισης ενα υπεροχο χουχουλιάρικο κουβερτακι υπνου που τυλιγεις το μωρο για να μην ξεσκεπαζεται. Μπολικα εσωρουχακια μακρυμανικα, καποια παντελονακια, καλτσακια και δυο φουτερ μπλουζακια. Οοοοοολα αυτα μου βγηκαν ενα πενηνταρικο και πιστευω πως θα μας βγαλουν ολοκληρο τον χειμώνα! Πραγματικα, μακαρι να μπορουσα να σας ανεβασω φωτογραφια! Οσες δεν εχετε ψωνισει ακομα ριξτε μια ματια στο site!

Σας φιλω, καλο βραδυ;-)

Από sinsay ψώνισα πρόσφατα και εγώ ρούχα στην κόρη μου και μου βγηκαν πολύ καλά και ποιοτικά. Από εκεί λογικά θα αγοράσω και τα ρουχαλάκια του μπέμπη 

23 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Εγώ πάλι με βλέπω για μανούλα Οκτωβρίου...γτ έχω ΠΗΤ 06.11 αλλα για πιο νωρίς με βλέπω! Θα μπω οπωσδήποτε να δω τη λίστα σας αφού υπάρχει ηδη,  σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)... Όσο για το άγχος της διαδικασίας.... Παρούσα θα πω!!

Και εγώ με ΠΗΤ 5/11 με βλέπω να γενναω Οκτώβριο. Και έχω ένα προαίσθημα ότι θα είναι το διάστημα γύρω από την 28η Οκτωβρίου, καθότι θεωρώ το μωρό από την αρχή ότι είναι ένας μαχητής 

20 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι πολύ αγχωμένη... Στις σημερινές εξετάσεις ο αιματοκρίτης είχε πέσει στο 27 και κάτι ψιλά... Έχω στίγμα βέβαια αλλά και πάλι έπεσε πια πολύ για να δικαιολογείται . Έχει καμία άλλη τόσο χαμηλό? Ο γιατρός μ λέει ότι κρατιέμαι ακόμα!!! Ποσο πρέπει να πάει δηλαδή? Φοβάμαι πολύ! Μου σύστησε απλά να δω αιματολόγο. Εγώ σκέφτομαι τα χειρότερα, ότι ξαφνικά θα μείνω στο τόπο κλπ... Ηρεμήστε με λίγο πλιζ

Και εγώ δεν πιστεύω ότι θα μείνεις στο τόπο αλλά σίγουρα κάτι θα πρέπει να σου δώσουν για να ανέβει 

11 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα..έχω δύο μέρες που όταν κοιμόμουν με τεντωμένα πόδια ή γυρνούσα πλευρό ή σηκωνομουν πονούσα χαμηλά αλλά από χθες το βράδυ ήταν πιο έντονο ως που το πρωί πήγα να βάλω τα κλάματα..λέω να πάω νοσοκομείο..ήταν σα να έχω πιάσιμο νεύρου και δε μπορώ να τεντωθω και με έχει λιώσει και η μέση από εκείνη την ώρα και φοβήθηκα πολύ..το έχει περάσει καμία μήπως με καθυσυχασει λιγάκι;

Και εμένα καμιά φορά με πιάνει σφάχτης. Αλλά αν νιώθεις τόσο πολύ πόνο, πήγαινε καλύτερα στο γιατρό 

9 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Καλημερα..αμα πονας πολυ πηγαινε..κανενα πιασιμο νευρου θα ειναι αλλα πηγαινε να ησυχασεις..κοριτσια εγω εχω προβλημα με τα ουλα ματωνουν πονανε και σε καποια σημεια εχει πρηστει..τι στο καλο στην εγκυμοσυνη ολα κανουν την εμφανιση τους;!;

Εμένα πριν μερικούς μήνες ματωναν τα ουλα μου και πήρα ένα στοματικό διάλυμα και οδοντόκρεμα της intermed και ηρέμησα 

8 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Και εμένα από την αρχή τα ουλα μου ματώνουν εύκολα έκανα καθαρισμό κ πήρα κ το στοματικό διάλυμα της frezyderm και ηρέμησαν κάπως..πάλι ματώνουν όμως όταν τα βουρτσιζω..

Κορίτσια όσες θα γεννησετε Θεσσαλονίκη σε δημόσιο νοσοκομείο ξέρετε αν δίνουν λίστα με τα πράγματα που χρειαζόμαστε για το Ιπποκράτειο και το Παπαγεωργίου;και αν ναι πως την δίνουν την στέλνουν με μέιλ;

Α κορίτσια και κάτι άλλο ξέρετε μήπως από ποια βδομάδα και μετά αρχίζουν να μειώνονται οι κινήσεις του εμβρύου;από χθες τις νιώθω λιγότερες νομίζω..Σε μια βδομάδα μπαίνω στον 8ο και γενικά έχω αρχίσει να αγχώνομαι και για τις ετοιμασίες..

Γιατί να μειώνονται οι κινήσεις; Ίσα ίσα πρέπει να έχει διαρκώς κινήσεις και να το παρακολουθείς. Μήπως είναι η ιδέα σου ότι μειώθηκαν; 

  • Μου αρέσει 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Από sinsay ψώνισα πρόσφατα και εγώ ρούχα στην κόρη μου και μου βγηκαν πολύ καλά και ποιοτικά. Από εκεί λογικά θα αγοράσω και τα ρουχαλάκια του μπέμπη 

Και εγώ με ΠΗΤ 5/11 με βλέπω να γενναω Οκτώβριο. Και έχω ένα προαίσθημα ότι θα είναι το διάστημα γύρω από την 28η Οκτωβρίου, καθότι θεωρώ το μωρό από την αρχή ότι είναι ένας μαχητής 

Και εγώ δεν πιστεύω ότι θα μείνεις στο τόπο αλλά σίγουρα κάτι θα πρέπει να σου δώσουν για να ανέβει 

Και εμένα καμιά φορά με πιάνει σφάχτης. Αλλά αν νιώθεις τόσο πολύ πόνο, πήγαινε καλύτερα στο γιατρό 

Εμένα πριν μερικούς μήνες ματωναν τα ουλα μου και πήρα ένα στοματικό διάλυμα και οδοντόκρεμα της intermed και ηρέμησα 

Γιατί να μειώνονται οι κινήσεις; Ίσα ίσα πρέπει να έχει διαρκώς κινήσεις και να το παρακολουθείς. Μήπως είναι η ιδέα σου ότι μειώθηκαν; 

Μόλις πήγα τουαλέτα μαλακωσαν οι πόνοι οπότε δε πήγα νοσοκομείο..αύριο θα πάω στον εμβρυολογο για μέτρηση τραχήλου οπότε φαντάζομαι κάτι θα καταλάβει απ' τη μέτρηση και θα μου πει αν χρειάζεται να ειδοποιήσω τη γυναικολόγο μου κατευθείαν..αν και κάπου διάβασα πως υπάρχουν κοιλιακοί πόνοι στην 27η εβδομάδα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Τι κάνετε?

Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με την άδεια μητρότητας οποία ξέρει, πότε κάνουνε αίτηση και πως παίρνουμε και τα χρήματα που μας αναλογούν γιατί διάβασα ότι κάποιο ποσό το δίνει ο,εργοδότης αρχικά μετα το ΙΚΑ και ίσα μένουν ο ΟΑΕΔ ,ισχύει αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Τι κάνετε?

Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με την άδεια μητρότητας οποία ξέρει, πότε κάνουνε αίτηση και πως παίρνουμε και τα χρήματα που μας αναλογούν γιατί διάβασα ότι κάποιο ποσό το δίνει ο,εργοδότης αρχικά μετα το ΙΚΑ και ίσα μένουν ο ΟΑΕΔ ,ισχύει αυτό?

 

Καλημέρα.

Εγώ την άλλη εβδομάδα, που θα είμαι στην 30η, έχω ραντεβού για το νοσοκομείο και θα μου γράψουν ηλεκτρονικά την ΠΗΤ. Μετά με βάση αυτό, θα μπω εδώ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas και θα κάνω την αίτηση

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Καλημέρα.

Εγώ την άλλη εβδομάδα, που θα είμαι στην 30η, έχω ραντεβού για το νοσοκομείο και θα μου γράψουν ηλεκτρονικά την ΠΗΤ. Μετά με βάση αυτό, θα μπω εδώ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas και θα κάνω την αίτηση

Άρα στις 30 εβδομάδες κάνουμε την αίτηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Καλημέρα.

Εγώ την άλλη εβδομάδα, που θα είμαι στην 30η, έχω ραντεβού για το νοσοκομείο και θα μου γράψουν ηλεκτρονικά την ΠΗΤ. Μετά με βάση αυτό, θα μπω εδώ https://www.efka.gov.gr/el/elektronike-aitese-choregeses-epidomatos-metrotetas και θα κάνω την αίτηση

Άρα δεν μπορεί ο γιατρός σου να σου βγάλει το χαρτί με την ΠΗΤ.Εμενα μου το χει δώσει καιρό τώρα .Δεν μετράει αυτό επειδή είναι ιδιώτης? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geo22 είπε:

Άρα στις 30 εβδομάδες κάνουμε την αίτηση;

Όχι απαραίτητα. Το κάνεις λίγο πριν ξεκινήσει η άδεια. Δηλαδή ΠΗΤ-56 μέρες. Απλά το επόμενο ραντεβού μου εμένα πέφτει μέσα στην άδεια μητρότητα. Οπότε για αυτό τα κάνω από τώρα. Ανάλογα και εσύ πότε έχεις τα ραντεβού σου

πρίν από 48 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Άρα δεν μπορεί ο γιατρός σου να σου βγάλει το χαρτί με την ΠΗΤ.Εμενα μου το χει δώσει καιρό τώρα .Δεν μετράει αυτό επειδή είναι ιδιώτης? 

Η νέα εγκύκλιος λέει "Στο Σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε. o μαιευτήρας γυναικολόγος ιατρός των Δημόσιων Δομών Παροχής Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας ή ο συμβεβλημένος με τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. μαιευτήρας γυναικολόγος ιατρός, καθώς και ο ιδιώτης μαιευτήρας γυναικολόγος ιατρός, ο οποίος είναι πιστοποιημένος με το Σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε., βεβαιώνουν ηλεκτρονικά την πιθανή ημερομηνία τοκετού σύμφωνα με το άρθρο 77 του ν.4826". Αν ο γιατρός σου είναι πιστοποιημένος, μπορεί να σου βεβαιώσει ηλεκτρονικά την ΠΗΤ και ας είναι ιδιώτης. Παλιά γινόταν χειρόγραφα. Πλέον όλη η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά.

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Όχι απαραίτητα. Το κάνεις λίγο πριν ξεκινήσει η άδεια. Δηλαδή ΠΗΤ-56 μέρες. Απλά το επόμενο ραντεβού μου εμένα πέφτει μέσα στην άδεια μητρότητα. Οπότε για αυτό τα κάνω από τώρα. Ανάλογα και εσύ πότε έχεις τα ραντεβού σου

Η νέα εγκύκλιος λέει "Στο Σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε. o μαιευτήρας γυναικολόγος ιατρός των Δημόσιων Δομών Παροχής Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας ή ο συμβεβλημένος με τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. μαιευτήρας γυναικολόγος ιατρός, καθώς και ο ιδιώτης μαιευτήρας γυναικολόγος ιατρός, ο οποίος είναι πιστοποιημένος με το Σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε., βεβαιώνουν ηλεκτρονικά την πιθανή ημερομηνία τοκετού σύμφωνα με το άρθρο 77 του ν.4826". Αν ο γιατρός σου είναι πιστοποιημένος, μπορεί να σου βεβαιώσει ηλεκτρονικά την ΠΗΤ και ας είναι ιδιώτης. Παλιά γινόταν χειρόγραφα. Πλέον όλη η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά.

Ναι μου έδωσε ένα επίσημο εγγραφο,με κωδικους οπότε πιστεύω είναι οκ.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , Lenast είπε:

34

Μάλιστα..εμένα ήταν πριν 1 μήνα 38 και σήμερα 27 και τον βρήκε να έχει κοντύνει γρήγορα..φοβάμαι για πρόωρο..

πρίν από 54 λεπτά , Lenast είπε:

34

Μάλιστα..εγώ έκανα σήμερα και ήταν 27 και τον βρήκε αρκετά κοντό από τη πρωηγουμενη φορά και φοβάμαι για πρόωρο με όσα μου είπε ο εμβρυολογος..τώρα περιμένω να με πάρει το βράδυ η γυναικολόγος να με καθοδηγήσει τι να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Geo22 είπε:

Μάλιστα..εμένα ήταν πριν 1 μήνα 38 και σήμερα 27 και τον βρήκε να έχει κοντύνει γρήγορα..φοβάμαι για πρόωρο..

Μάλιστα..εγώ έκανα σήμερα και ήταν 27 και τον βρήκε αρκετά κοντό από τη πρωηγουμενη φορά και φοβάμαι για πρόωρο με όσα μου είπε ο εμβρυολογος..τώρα περιμένω να με πάρει το βράδυ η γυναικολόγος να με καθοδηγήσει τι να κάνω..

Εμένα είναι 27 από την 25η εβδομάδα ,βέβαια πριν 6 εβδομάδες που τον μέτρησαν πάλι διακολπικα και κάνω σύγκριση αυτες τις μετρήσεις ήταν 29 οπότε δεν έπεσε πολύ. Ο γιατρός μου δεν ανησυχεί απλά μου είπε όχι βάρη και επαφές και ξεκούραση όσο μπορώ. Βέβαια εγώ φοβήθηκα και από τότε έχω βγει μόνο 2 φορές απ το σπίτι. Περιμένω να πάμε την Πέμπτη για υπέρηχο με αγωνία να δω τον τράχηλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εμένα είναι 27 από την 25η εβδομάδα ,βέβαια πριν 6 εβδομάδες που τον μέτρησαν πάλι διακολπικα και κάνω σύγκριση αυτες τις μετρήσεις ήταν 29 οπότε δεν έπεσε πολύ. Ο γιατρός μου δεν ανησυχεί απλά μου είπε όχι βάρη και επαφές και ξεκούραση όσο μπορώ. Βέβαια εγώ φοβήθηκα και από τότε έχω βγει μόνο 2 φορές απ το σπίτι. Περιμένω να πάμε την Πέμπτη για υπέρηχο με αγωνία να δω τον τράχηλο. 

Περιμένω πως και πως να πάει 9 να δω τι θα μου πει..έχω αγχωθει πολύ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Geo22 είπε:

Περιμένω πως και πως να πάει 9 να δω τι θα μου πει..έχω αγχωθει πολύ..

Και γω έτσι ήμουν τις 2 πρώτες ημέρες οπότε σε καταλαβαίνω. Μετά σιγά σιγά το πήρα απόφαση ότι πρέπει να προσέχω λίγο παραπάνω. Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...