Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts

Γειααα σας!!! Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας!!! Σκέφτομαι να βγάλω δύο ονόματα στο παιδάκι μου, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει καποια επίπτωση στην ψυχολογία του παιδιού αυτό... Ρωτάω γιατί εχω διαβάσει διαφορά και μου έχουν πει κιολας ότι δεν είναι καλό για το παιδί κτλ.και έχω αγχώθει γιατί θέλω να ακουστούν και τα δύο!  Βέβαια δεν είναι κανένα από τα δύο ""περίεργα"... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οι ειδικοί προτείνουν ένα 'ονομα. Στα δυο ονοματα εαν χρησιοποιούνται και τα δύο πχ ο μπαμπας τον φωνάζει Α και η μαμα Β τότε ναι μια συγχυση πιστεύω θα τη πάθει ..οτι με τον μπαμπά είμαι ο Α και με την μαμα είμαι ο Β..αρα σημασία έχει ποιο θα χρησιμοποιείται και όχι τι θα μπεί στη ταυτότητα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι της πεθεράς μου (την λατρεύω) και το άλλο του μπαμπά μου που τον έχω χάσει.. Είναι δύσκολη απόφαση γιατί θέλω να τους τιμήσω και τους δύο... Σκεφτόμουν να φωνάζω το παιδί με το ένα όνομα η και με τα δύο συγχρόνως και όταν μεγαλώσει να αποφασίσει πιο από τα δύο του αρέσει.. σε καμία περίπτωση δεν θα φωνάζουμε το παιδί ο ένας έτσι κ άλλος αλλιώς... Σίγουρα αυτό θα ήταν λάθος.. 

πρίν από 12 λεπτά , Mommy39 είπε:

Ναι οι ειδικοί προτείνουν ένα 'ονομα. Στα δυο ονοματα εαν χρησιοποιούνται και τα δύο πχ ο μπαμπας τον φωνάζει Α και η μαμα Β τότε ναι μια συγχυση πιστεύω θα τη πάθει ..οτι με τον μπαμπά είμαι ο Α και με την μαμα είμαι ο Β..αρα σημασία έχει ποιο θα χρησιμοποιείται και όχι τι θα μπεί στη ταυτότητα.

Το ένα είναι της πεθεράς μου (την λατρεύω) και το άλλο του μπαμπά μου που τον έχω χάσει.. Είναι δύσκολη απόφαση γιατί θέλω να τους τιμήσω και τους δύο... Σκεφτόμουν να φωνάζω το παιδί με το ένα όνομα η και με τα δύο συγχρόνως και όταν μεγαλώσει να αποφασίσει πιο από τα δύο του αρέσει.. σε καμία περίπτωση δεν θα φωνάζουμε το παιδί ο ένας έτσι κ άλλος αλλιώς... Σίγουρα αυτό θα ήταν λάθος.. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα δε τιμαμε κανεναν δινοντας ενα ονομα. Το οτι θελεις ειναι αλλο πραγμα. Αυτο σαν παρενθεση.

Στο θεμα σου τωρα!

Ισως να βρεις εναν τροπο να τα συνδυασεις; υπαρχει κανενα υποκοριστικο; οπως ειπαν απο πανω το τι θα λεει η ταυτοτητα δεν εχει σημασια αλλα το σε τι θα ακουει το παιδι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν παρένθεση να σας απαντήσω και εγώ πως αν τιμάμε τους ανθρώπους με ένα όνομα η όχι, είναι καθαρά στην κρίση του καθενός, δεν ρώτησα κάτι τέτοιο :) Δυστυχώς δεν συνδυάζονται τα δυο ονόματα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θες μπορείς να βάλεις και τα 2 κ να αποφασίσει αργότερα το παιδί. Αλλά αν έχεις σκοπό να κάνεις κ άλλο παιδάκι θα μπορούσες πχ αν το παιδί σου είναι κορίτσι να το βγάλεις στο όνομα της πεθεράς ή αν είναι αγόρι στου μπαμπά σου αντίστοιχα. Κ στο δεύτερο βάζεις το άλλο όνομα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ναι,η παιδοψυχολογια δε δέχεται τα 2 ονόματα τουλάχιστον ως τα 6 χρόνια που το παιδί αποκτά συνείδηση ταυτότητας και εαυτού! Εννοείτε να τη φωνάζετε πχ Μαρια-Ελενη; Αν ναι, τότε θα πρέπει όλοι να την αποκαλείτε πάντα και με τα 2 ακομη κι αν δεν είναι καθόλου πρακτικό!! Τς παιδιά σ αυτήν την ηλικία δεν καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν τα διπλά ονόματα ούτε τα υποκοριστικά! Συνδέουν το κάθε πρόσωπο με ένα όνομα! Φυσικά το χειρότερο,όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, είναι να τη φωνάζουν η μισοί με το ένα όνομα και οι άλλοι μισοί με το άλλο. Τότε θα της  δημιουργηθεί τεραστια σύγχυση που μπορεί να έχει ακόμη χειρότερες επιπτώσεις αν συνυπάρχουν κι άλλοι παράγοντες βεβαια

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...