Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Τεστ ωορρηξίας clear blue


Recommended Posts

Κορίτσια συγνώμη για την ενόχληση :) μπορώ να ρωτήσω κάτι με το συμπάθειο ! Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ τεστ ωορρηξίας clear blue ? Είπα να πάρω γιατί απ ότι έχωκαταλάβει κάτι κάνω λάθος με Τις μέρες και είπα να πάρω λπν.. σήμερα εκανα το πρώτο γιατί στην εφαρμογή ππυ έχω κατεβάσει της περιόδου μου δείχνει σήμερα κ αύριο γόνιμες ( δλδ αύριο ωορρηξία ) παρ όλα αυτά μου έδειξε απλά κυκλακι και όχι χαμογελακι δλδ όχι ωορρηξία αυτές τις μέρες .. έχει συμβεί σε καμία ; Μήπως τόσο καιρό που πάω σύμφωνα με την εφαρμογή τελικά κάνω αλλά ντ άλλων ;;  ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marylouu είπε:

Κορίτσια συγνώμη για την ενόχληση :) μπορώ να ρωτήσω κάτι με το συμπάθειο ! Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ τεστ ωορρηξίας clear blue ? Είπα να πάρω γιατί απ ότι έχωκαταλάβει κάτι κάνω λάθος με Τις μέρες και είπα να πάρω λπν.. σήμερα εκανα το πρώτο γιατί στην εφαρμογή ππυ έχω κατεβάσει της περιόδου μου δείχνει σήμερα κ αύριο γόνιμες ( δλδ αύριο ωορρηξία ) παρ όλα αυτά μου έδειξε απλά κυκλακι και όχι χαμογελακι δλδ όχι ωορρηξία αυτές τις μέρες .. έχει συμβεί σε καμία ; Μήπως τόσο καιρό που πάω σύμφωνα με την εφαρμογή τελικά κάνω αλλά ντ άλλων ;;  ευχαριστώ :)

Καλησπέρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά γνωρίζω περιπτώσεις γυναικών που όταν ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν τεστ (διάφορα), διαπίστωσαν ότι υπήρχε σημαντική απόκλιση με αυτό που πίστευαν πηγαίνοντας ημερολογιακά, με εφαρμογές κλπ. Δεν το θεωρώ λοιπόν καθόλου απίθανο. Βέβαια σίγουρα παίζει ρόλο και η σταθερότητα του κύκλου. Σε κάθε περίπτωση ξανακάνεις αύριο και βλέπεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, IOANNA28 είπε:

Καλησπέρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά γνωρίζω περιπτώσεις γυναικών που όταν ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν τεστ (διάφορα), διαπίστωσαν ότι υπήρχε σημαντική απόκλιση με αυτό που πίστευαν πηγαίνοντας ημερολογιακά, με εφαρμογές κλπ. Δεν το θεωρώ λοιπόν καθόλου απίθανο. Βέβαια σίγουρα παίζει ρόλο και η σταθερότητα του κύκλου. Σε κάθε περίπτωση ξανακάνεις αύριο και βλέπεις.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :) θα το δω πάλι ναι !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 3:23 ΜΜ, marylouu είπε:

Κορίτσια συγνώμη για την ενόχληση :) μπορώ να ρωτήσω κάτι με το συμπάθειο ! Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ τεστ ωορρηξίας clear blue ? Είπα να πάρω γιατί απ ότι έχωκαταλάβει κάτι κάνω λάθος με Τις μέρες και είπα να πάρω λπν.. σήμερα εκανα το πρώτο γιατί στην εφαρμογή ππυ έχω κατεβάσει της περιόδου μου δείχνει σήμερα κ αύριο γόνιμες ( δλδ αύριο ωορρηξία ) παρ όλα αυτά μου έδειξε απλά κυκλακι και όχι χαμογελακι δλδ όχι ωορρηξία αυτές τις μέρες .. έχει συμβεί σε καμία ; Μήπως τόσο καιρό που πάω σύμφωνα με την εφαρμογή τελικά κάνω αλλά ντ άλλων ;;  ευχαριστώ :)

Καλησπέρα! 

Εδω και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ μια εφαρμογή για την παρακολούθηση του κύκλου μου (Flo),αλλά τους τελευταίους μήνες αποφάσισα να κάνω τεστ ωορρηξίας. Αγόρασα λοιπόν τα clear blue αλλά και τα one step(να τεσταρω την αξιοπιστία τους κ σαν μια πιο οικονομική λύση αν χρειαστώ περισσότερους μηνες). Κάθε φορά έκανα και τα 2 τεστ μαζί από το ίδιο δείγμα και έβγαζαν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Είχα παρατηρήσει όμως ότι έδειχναν ότι έχω οωρηξια (με όλα τα συμπτώματα-πονο έντονο αριστερά ή δεξιά, κλπ-) περίπου 1-2 μέρες πριν την εφαρμογή. Αυτό συμβαίνει γιατί τα τεστ είναι ευαίσθητα στα επίπεδα ορμόνης ενώ η εφαρμογή σου δίνει την ημέρα ωορρηξίας βασει μαθηματικών υπολογισμών.

Εγώ, αν και δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα, θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς το τέστ (καθώς φαίνεται μέχρι τώρα αξιόπιστο κ μπορεί να σας βοηθήσει πιο ρεαλιστικά) και καλή επιτυχία!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 26/3/2022 at 8:40 ΜΜ, Margi17 είπε:

Καλησπέρα! 

Εδω και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ μια εφαρμογή για την παρακολούθηση του κύκλου μου (Flo),αλλά τους τελευταίους μήνες αποφάσισα να κάνω τεστ ωορρηξίας. Αγόρασα λοιπόν τα clear blue αλλά και τα one step(να τεσταρω την αξιοπιστία τους κ σαν μια πιο οικονομική λύση αν χρειαστώ περισσότερους μηνες). Κάθε φορά έκανα και τα 2 τεστ μαζί από το ίδιο δείγμα και έβγαζαν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Είχα παρατηρήσει όμως ότι έδειχναν ότι έχω οωρηξια (με όλα τα συμπτώματα-πονο έντονο αριστερά ή δεξιά, κλπ-) περίπου 1-2 μέρες πριν την εφαρμογή. Αυτό συμβαίνει γιατί τα τεστ είναι ευαίσθητα στα επίπεδα ορμόνης ενώ η εφαρμογή σου δίνει την ημέρα ωορρηξίας βασει μαθηματικών υπολογισμών.

Εγώ, αν και δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα, θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς το τέστ (καθώς φαίνεται μέχρι τώρα αξιόπιστο κ μπορεί να σας βοηθήσει πιο ρεαλιστικά) και καλή επιτυχία!!!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, τα έχω χρησιμοποιήσεις πολλούς μήνες στο παρελθόν. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως δεν πρέπει να τα ξεκινάς τόσο κοντά στην ωορρηξία γιατί αυτά ελέγχουν αλλαγή σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση όποτε την πρώτη μέρα το κυκλακι είναι κενό και μετά μπορεί να αλλάξει την επόμενη αν πλησιάζει πράγματι η ωορρηξία.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ ωορρηξιας βγαινει θετικο οταν εντοπιζει κορυφωση της LH.

Αυτο συμβαινει 24-48 ωρες ΠΡΙΝ την ωορρηξια. Αναλογως τον κυκλο σου λοιπον, ξεκινας νωριτερα τα τεστ, καθε μερα ή 2 φορες τη μερα μεταξυ 10.00 και 20.00 και χωρις να εχεις πιει πολλα υγρα. Τη μερα που θα δεις τη γραμμη πιο εντονη απο τη γραμμη ελεγχου σημαινει οτι σε 24 με 48 ωρες θα γινει η ωορρηξια. Ιδανικο ειναι να εχεις επαφες ολη τη γονιμη εβδομαδα.

Ωστοσο το κρισιμο ειναι να εχεις επαφες απο τη μερα του θετικου τεστ και τις 3 επομενες. 

Εγω τοσα χρονια βαση εφαρμογων ειχα ωορρηξια 16η-17η μερα και τελιλα εχω 19η-21η! Δηλαδη μεγαλη αποκλιση!

Καλη σου επιτυχια και να εχουμε συντομα θετικα τεστ εγκυμοσυνης!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...