Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ "ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΛΕΝΤΙΑ"...!


Recommended Posts

Να σας συστηθώ λέγοντας λίγα λόγια για μένα…

Ονομάζομαι Φωτεινή και έχω σπουδάσει Παιδαγωγικά στο Τμήμα Προσχολικής Αγωγής Αθηνών. Έκτοτε, μέχρι και σήμερα, έχω δουλέψει σε παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς, δημόσιους και ιδιωτικούς, με ποικίλες ηλικίες παιδιών, από 1 έως 6 ετών.

Έχω αποκομίσει αξέχαστες εμπειρίες συμμετέχοντας σε παιδικές κατασκηνώσεις, για 6 χρόνια, ως υπεύθυνη ομάδων παιδιών ηλικίας 5-10 ετών και παράλληλα ασχολούμαι από μικρή με το χορό και τη μουσική, έχοντας σπουδάσει ακορντεόν για 8 χρόνια, πιάνο και φλογέρα.

Οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου με οδήγησαν στο να γνωρίζω πολύ καλά πως, για κάποιον που περιτριγυρίζεται από παιδιά, είναι αναγκαία η συνεχής ανατροφοδότηση γνώσεων, γιʼ αυτό και παρακολουθώ αρκετά σεμινάρια με θέματα σχετικά με το παιδί και την πολύπλευρη ανάπτυξη και εξέλιξή του σε όλους τους τομείς.

Κάπως έτσι ξεκίνησαν τα «παιδικά γλέντια»

Έχοντας πολυετή και καθημερινή επαφή με μεγάλες ομάδες παιδιών, αναγνωρίζω τις ιδιαίτερες ανάγκες τους για κίνηση, εκτόνωση και διασκέδαση πολύ καλά.

Για το λόγο αυτό έχω σαν βασικό άξονα των παιδικών πάρτυ που διοργανώνω τις ανάγκες αυτές.

Είναι σημαντικό να αναφέρω πως τα παιχνίδια δεν επιλέγονται τυχαία, αλλά είναι προσαρμοσμένα και μελετημένα, ώστε να αφορούν τις ηλικίες των εκάστοτε παιδιών που αναλαμβάνω.

Στα παιχνίδια αυτά προσπαθώ πάντα να έχω την ενεργή συμμετοχή όλων των παιδιών(χωρίς αυτό να γίνεται αναγκαστικά) αποζητώντας την κινητοποίηση των παιδιών κεντρίζοντας το ενδιαφέρον τους, έτσι ώστε να μπορέσουμε να ζήσουμε όλοι μαζί τη χαρά του ομαδικού παιχνιδιού, την ικανοποίηση της επίτευξης ενός κοινού στόχου, τη χαρά και το κέφι ενός «παιδικού γλεντιού»!!!

Σε ένα «παιδικό γλέντι» μπορούν να συμβούν τα εξής:

  • Συναρπαστικά ομαδικά παιχνίδια (εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου)
  • Διαγωνισμοί αγοριών-κοριτσιών
  • Ξεκαρδιστικά αστεία και ανέκδοτα
  • Σκυταλοδρομίες
  • Τρελός χορός
  • Χαρούμενα τραγούδια με μουσικά όργανα
  • Δημιουργικό θεατρικό παιχνίδι
  • Κουκλοθέατρο με φαντασία
  • Όμορφες μπολονοκατασκευές(που δίνονται ως δωράκια)
  • Face painting (ζωγραφική προσώπου).

Αλλά, βέβαια, εφόσον το ζητήσετε, μπορούν να συμβούν και τα εξής εικαστικά:

  • Εντυπωσιακές κατασκευές με σφουγγαράκια που κολλούν μεταξύ τους όταν βραχούν
  • Ζωγραφική με νερομπογιές για μικρούς ζωγράφους με έμφυτο ταλέντο
  • Παιδικές δημιουργίες φτιαγμένες από πλαστελίνη ή ζυμαράκια.

Στα «παιδικά γλέντια» μεταμορφώνομαι δίνοντας μια παραμυθένιαδιάσταση στο πάρτι σας με τις παρακάτω στολές*:

  • Κορίτσι κλόουν
  • Minnie Mouse
  • Πειρατίνα
  • Πεταλούδα ή νεράιδα
  • Super hero
  • Patty
  • Κορίτσι των λουλουδιών/Χαβανέζα

Και, φυσικά, είμαι ανοιχτή στις δικές σας προτάσεις για μεταμφιέσεις ανάλογα με το θέμα του partyή της εκδήλωσής σας!

*Οι μεταμφιέσεις μου, οι μπαλονοκατασκευές και το facepaintingΔΕΝ χρεώνονται επιπλέον στο κόστος του παιδικού σας πάρτυ.

*Προσωπική μου επιλογή στις μεταμφιέσεις μου, μια που θεωρώ το πρόσωπο ως βασικό εργαλείο έκφρασης και επικοινωνίας, είναι να ΜΗ βάφομαι με μπογιές προσώπου, ώστε να είμαι προσιτή ακόμα και σε πολύ μικρά παιδιά.

Πάντα με αγάπη και σεβασμό προς το παιδί,

τα «παιδικά γλέντια» θα κάνουν τη γιορτούλα σας αξέχαστη!


Ζησε καθε στιγμη...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρειτε μας στο facebook!!

Για πιο αμεση επικοινωνια, οποιος ενδιαφερεται μπορει να με βρει και στο γκρουπ ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΛΕΝΤΙΑ στο Facebook!

το link του group:

https://www.facebook.com/home.php?sk=group_196361570376788&ap=1

Και φυσικα στο email :

[email protected]

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!:)


Ζησε καθε στιγμη...:)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΡΤΥ ΜΕ ΑΚΚΟΡΝΤΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ!

Η μικρη Κυβελη, 2 χρονων,

ηθελε να κανει ενα πιο πρωτοτυπο παρτυ απο τα συνηθισμενα

και να καλεσει μια μουσικο, για να τραγουδησουν ολοι μαζι τραγουδια

και να ακουσει ενα μουσικο οργανο απο τα πολλα που της αρεσουν:)

Ετσι λοιπον, οταν μου ζητησαν να κανω την εμφανιση μου στο παρτυ της

μαζι με το ακκορντεον μου, χαρηκα πολυ γιʼ αυτο!

Εχοντας σπουδασει ακκορντεον για 8 χρονια,

ειναι πολυ ευκολο να παιξω παιδικα τραγουδακια,

ωστε να τα τραγουδησουμε μαζι με ολα τα παιδια!

DSC05132.jpg

Οι παραγγελιες “επεφταν βροχη”!

Το μικρο καραβι, η πεταλουδα, ο γαιδαρος, το ναυτακι, η αγελαδα...

...ηταν λιγα απο τα τραγουδια που ειπαμε!

Για κλεισιμο, ολα τα παιδια πηραν ομορφες μπαλονοκατασκευες

και ευχομαι, οπως κι εγω, να θυμουνται για παντα αυτο το ομορφο μουσικο παρτυ!

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΥΒΕΛΗ ΜΟΥ!!


Ζησε καθε στιγμη...:)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...