Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Διακοπή γάλακτος στο ένα στήθος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε μαμάδες και μπαμπάδες!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ (αν και το ξεκοκκαλισα κατα την εγκυμοσύνη μου :grin:). Ίσως κάποια πιο έμπειρη μαμά μπορεί να με βοηθήσει. Έχω ένα μπέμπη 5 εβδομάδων που θηλάζει από την πρώτη μέρα. Πήρε μόνο λίγο ξένο τις δυο πρώτες εβδομάδες.

Από την αρχή θηλαζει μόνο από το αριστερό στήθος. Έκανα άπειρες προσπάθειες να πάρει το δεξί, δοκίμασα και ψευδοθηλές, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά πήρα θήλαστρο από την πέμπτη μέρα μετά τη γέννα για να "αδειάζω το δεξί" φοβούμενη ότι θα πάθω μαστίτιδα. Το (λιγο) γάλα που έβγαζα το εδινα με μπιμπερο στην αρχή, όμως πλέον απλά περισσεύει γιατί όπως φαίνεται τρέφεται μια χαρά από το αριστερό στήθος.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : μπορώ να σταματήσω το θηλαστρο στο δεξι στήθος; Πλέον είναι μια διαδικασία που απλά μου κλέβει πολύτιμο χρόνο μέσα στην ημέρα (αντλώ εξι φορες το 24ωρο και η παραγωγή μου σε αυτό το στήθος είναι απο την αρχή εως τωρα πολύ λίγη) και το κάνω μονο για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. 

 Προφανώς και δε με ενοχλεί το αισθητικό κομμάτι, δηλ να είναι αυτό το στήθος το κολοβό :razz: μικρότερο.

Έχει τύχει σε καμία; Κι αν ναι με ποιο τρόπο μπορώ να σταματήσω την παραγωγή στο δεξί;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Nubcake33 είπε:

Καλησπέρα σε μαμάδες και μπαμπάδες!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ (αν και το ξεκοκκαλισα κατα την εγκυμοσύνη μου :grin:). Ίσως κάποια πιο έμπειρη μαμά μπορεί να με βοηθήσει. Έχω ένα μπέμπη 5 εβδομάδων που θηλάζει από την πρώτη μέρα. Πήρε μόνο λίγο ξένο τις δυο πρώτες εβδομάδες.

Από την αρχή θηλαζει μόνο από το αριστερό στήθος. Έκανα άπειρες προσπάθειες να πάρει το δεξί, δοκίμασα και ψευδοθηλές, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά πήρα θήλαστρο από την πέμπτη μέρα μετά τη γέννα για να "αδειάζω το δεξί" φοβούμενη ότι θα πάθω μαστίτιδα. Το (λιγο) γάλα που έβγαζα το εδινα με μπιμπερο στην αρχή, όμως πλέον απλά περισσεύει γιατί όπως φαίνεται τρέφεται μια χαρά από το αριστερό στήθος.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : μπορώ να σταματήσω το θηλαστρο στο δεξι στήθος; Πλέον είναι μια διαδικασία που απλά μου κλέβει πολύτιμο χρόνο μέσα στην ημέρα (αντλώ εξι φορες το 24ωρο και η παραγωγή μου σε αυτό το στήθος είναι απο την αρχή εως τωρα πολύ λίγη) και το κάνω μονο για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. 

 Προφανώς και δε με ενοχλεί το αισθητικό κομμάτι, δηλ να είναι αυτό το στήθος το κολοβό :razz: μικρότερο.

Έχει τύχει σε καμία; Κι αν ναι με ποιο τρόπο μπορώ να σταματήσω την παραγωγή στο δεξί;

 

 

να σου ζησει!

προσωπικη εμπειρια δ εχω.αλλα ειχα διαβασει περιπτωσεις στο φορουμ που το μωρο θηλαζε μονο απο το ενα.δ θυμαμαι καποια μαμα που να το ειχε γραψει κ ακριβως ηλικια μωρου.κ σε φιλη μου συνεβη αλλα το μωρο ηταν μεγαλυτερο,μετα το εξαμηνο που πλεον θηλαζε αποκλειστικα κ συνεχισε ετσι για αλλους 6μ.

καλυτερα να μιλησεις κ με εναν συμβουλο θηλασμου.για το στηθος αν δ πρηζεται κ σε ενοχλει δ θα εχεις θεμα.κ βλεπεις κατα ποσο τρεφεται καλα το μωρο με πανες κ προσληψη βαρους μηνιαια,κ τη γενικοτερη συμπεριφορα του

παρολα αυτα,επειδη ειναι πολυ μικρουλι,ισως μπορεις να το προσπαθησεις λιγο ακομη να δεχτει κ το αλλο.ισως ομως ειναι τοσο μικρη η παραγωγη που δ αξιζει.δοκιμασε κοιμισμενο,διαφορες στασεις,ειδικα να το κρατησεις σαν να το βαζεις αριστερα,αλλα να το βαλεις δεξια,καπως σαν την σταση ραγκμπι

στην ουσια θα σταματησεις το θηλαστρο σταδιακα.ανα 2-3μερες θα κοβεις μια αντληση η καποια λεπτα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Vikib ευχαριστώ πολύ που απάντησες! 

Μωρέ και στάσεις αλλες δοκίμασα αλλά φαίνεται να αγανακτεί ο μικρούλης λογω ποσότητας (είναι και ιδιες οι θηλές μου, δε νομίζω οτι το απορρίπτει λόγω φυσιολογίας να το πω). Οπότε λες σιγά σιγά μείωση αντλήσεων, να το απενεργοποιήσουμε το ρημαδι :D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nubcake33 είπε:

Vikib ευχαριστώ πολύ που απάντησες! 

Μωρέ και στάσεις αλλες δοκίμασα αλλά φαίνεται να αγανακτεί ο μικρούλης λογω ποσότητας (είναι και ιδιες οι θηλές μου, δε νομίζω οτι το απορρίπτει λόγω φυσιολογίας να το πω). Οπότε λες σιγά σιγά μείωση αντλήσεων, να το απενεργοποιήσουμε το ρημαδι :D

χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια το γραφω.σαν να αντλουσες κ ταιζες το μωρο κ ηθελες να το κοψεις

γενικα εχεις παρατηρησει αν κρατησεις το μωρο σε αυτην την σταση,χωρις να το βαλεις να θηλασει,μηπως δ καθεται γενικα γτ κτ το ενοχλει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνέβη σε μένα να προτιμά το ένα στήθος από το άλλο λόγω της έντονης ροής που είχε το αριστερό και θήλαζα κυρίως από το δεξί. Ήθελα και εγώ να αποθηλασω από το ένα στήθος, είχα μιλήσει με σύμβουλο θηλασμού και ουσιαστικα με έδωσε ενθάρρυνση να συνεχίσω να προσπαθώ και από τα δύο. Μετά το δίμηνο τελικά τα κατάφερα. Ξέρω ότι ζοριζεσαι και κουράζεσαι πολύ αυτή τη στιγμή. Αν θες πριν αποθηλασεις τελείως από το ένα στήθος, δοκίμασε να μιλήσεις με έναν σύμβουλο θηλασμού μήπως μπορέσεις να θηλάζεις και από τα δύο ( έχω καταλήξει πλέον ότι ο θηλασμός χρειάζεται υποστήριξη στην αρχή τουλάχιστον γιατί βγαίνουν όλα τα δύσκολα) , ωστόσο αν νιώθεις πολύ κουρασμένη πλέον, το οποίο είναι απόλυτα φυσιολογικό , ναι και εγώ έχω ακούσει ότι γίνεται να θηλάζεις μόνο από το ένα στήθος, τότε που αναρωτιομουν και εγώ αυτό είχα ακούσει. Μετά όπως τα λέει η Βίκυ , μειώνεις σταδιακά αντλήσεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Nubcake33 είπε:

Καλησπέρα σε μαμάδες και μπαμπάδες!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ (αν και το ξεκοκκαλισα κατα την εγκυμοσύνη μου :grin:). Ίσως κάποια πιο έμπειρη μαμά μπορεί να με βοηθήσει. Έχω ένα μπέμπη 5 εβδομάδων που θηλάζει από την πρώτη μέρα. Πήρε μόνο λίγο ξένο τις δυο πρώτες εβδομάδες.

Από την αρχή θηλαζει μόνο από το αριστερό στήθος. Έκανα άπειρες προσπάθειες να πάρει το δεξί, δοκίμασα και ψευδοθηλές, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά πήρα θήλαστρο από την πέμπτη μέρα μετά τη γέννα για να "αδειάζω το δεξί" φοβούμενη ότι θα πάθω μαστίτιδα. Το (λιγο) γάλα που έβγαζα το εδινα με μπιμπερο στην αρχή, όμως πλέον απλά περισσεύει γιατί όπως φαίνεται τρέφεται μια χαρά από το αριστερό στήθος.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : μπορώ να σταματήσω το θηλαστρο στο δεξι στήθος; Πλέον είναι μια διαδικασία που απλά μου κλέβει πολύτιμο χρόνο μέσα στην ημέρα (αντλώ εξι φορες το 24ωρο και η παραγωγή μου σε αυτό το στήθος είναι απο την αρχή εως τωρα πολύ λίγη) και το κάνω μονο για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. 

 Προφανώς και δε με ενοχλεί το αισθητικό κομμάτι, δηλ να είναι αυτό το στήθος το κολοβό :razz: μικρότερο.

Έχει τύχει σε καμία; Κι αν ναι με ποιο τρόπο μπορώ να σταματήσω την παραγωγή στο δεξί;

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι! Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα, στις ίδιες εβδομάδες. Θυμάμαι να προσπαθώ να εγκαταστήσω θηλασμό και στο "ζαβό" στήθος αλλα το μωράκι διαμαρτυροταν οπότε το αφηνα. Μου δημιουργούσε άγχος αυτή η κατάσταση αλλά το γάλα επαρκουσε, το μωράκι είχε πολύ καλή ανάπτυξη σε βάρος και φτάσαμε και περάσαμε το έτος. Το "ζαβό" στήθος μέχρι πρόσφατα αν το πιεζα είχε ένα πυκνό εκκριμα χωρίς όμως να μου δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Το αισθητικό κομμάτι θα βελτιωθεί οταν το μωρό ξεκινήσει τις τροφές και μειωθούν οι θηλασμοι σε 3  περίπου τη μέρα. Ολα θα πάνε μια χαρά!


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vikyb δεν είναι θέμα στάσης σίγουρα, βολεύεται κι από εκείνη την πλευρά σε αγκαλιά κλπ, και στο θηλασμό θα πιασει τη θηλή αλλά θα ακολουθήσει σπαρακτικό κλάμα και νεύρα (μάλλον γιατί δε "τραβά" γαλατάκι). 

Annitamik και Haroulita πραγματικά έχω κουραστει πολύ, ναι ισως μπορούσα να το παλέψω κι άλλο, αλλά το λέω ντόμπρα : η κούραση και η αϋπνία εχει παει σύννεφο, είμαι και μόνη από την αρχή με λίγη βοήθεια από το μπαμπά τα απογεύματα. Δηλ αυτες τις δυο ώρες που αντλώ το κολοβό πραγματικά θα προτιμούσα ή να τις κοιμάμαι ή να τις αφιερώνω πιο ενεργά στο μωρό. Άσε που σε τρεις εβδομάδες γυρίζω στη δουλειά (από το σπίτι για λιγες ώρες αρχικά) και βλέπω να καταρρέω. 

Α ξέχασα να πω οτι από βάρος και ανάπτυξη γενικά παμε μια χαρά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2022 at 3:27 ΠΜ, Nubcake33 είπε:

Vikyb δεν είναι θέμα στάσης σίγουρα, βολεύεται κι από εκείνη την πλευρά σε αγκαλιά κλπ, και στο θηλασμό θα πιασει τη θηλή αλλά θα ακολουθήσει σπαρακτικό κλάμα και νεύρα (μάλλον γιατί δε "τραβά" γαλατάκι). 

Annitamik και Haroulita πραγματικά έχω κουραστει πολύ, ναι ισως μπορούσα να το παλέψω κι άλλο, αλλά το λέω ντόμπρα : η κούραση και η αϋπνία εχει παει σύννεφο, είμαι και μόνη από την αρχή με λίγη βοήθεια από το μπαμπά τα απογεύματα. Δηλ αυτες τις δυο ώρες που αντλώ το κολοβό πραγματικά θα προτιμούσα ή να τις κοιμάμαι ή να τις αφιερώνω πιο ενεργά στο μωρό. Άσε που σε τρεις εβδομάδες γυρίζω στη δουλειά (από το σπίτι για λιγες ώρες αρχικά) και βλέπω να καταρρέω. 

Α ξέχασα να πω οτι από βάρος και ανάπτυξη γενικά παμε μια χαρά. 

Δε το συζητώ κορίτσι μου προέχει η ψυχική σου ηρεμία. Και ειδικά τώρα που θα πας στη δουλειά, με τόσο μικρό μωρό, η ξεκούραση είναι πάνω από όλα. Οπότε μείωσε σταδιακά τις αντλήσεις, κόβοντας μια άντληση κάθε τέσσερις μέρες και γενικά μη πολύ πειράζεις το στήθος. Αν για τον οποίο λόγο δεις ότι το στήθος πρήζεται μπορείς να κάνεις και κρύες κομπρεσες μετά την άντληση . Υπάρχει και το τηλεφωνικό κέντρο η Αλκυόνη για το θηλασμό , δίνουν πολύ καλές συμβουλές , χωρίς να πληρώσεις κάποιον σύμβουλο έξτρα σε περίπτωση που σε κάποια φάση ζοριστεις με τον αποθηλασμο του στήθους. Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...