Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Candida Albicans ΒΟΗΘΕΙΑ


Georgia Jo

Recommended Posts

Καλησπέρα! Εδω και 1 χρόνο περίπου εχω υποτροπιαζουσες κολπιτιδες. Περυσι, δεν τολμούσα να βουτήξω στη θάλασσα και αμέσως ξεκινουσαν τα συμπτώματα. Παρολο αυτά με την κατάλληλη αγωγή μου περνούσε. Φέτος όμως, εδω και 5-6 μήνες εχω πάλι υποτροπές. Εχω δοκιμάσει τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα. Κολπικές πλύσεις, αλοιφές, προβιοτικα αλλα αποτέλεσμα μηδέν. Εκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκε μυκητας Candida Albicans...Επαφή με τον σύζυγό μου δεν εχω εδω και μηνες, γι αυτόν τον λόγο... Εχω βαρεθεί αυτη την κατάσταση. Εδω και 3 μερες πινω sporizole και βαζω υποθετα αλλα προς το παρόν δεν ειδα διαφορά. Καμία κοπέλα με ανάλογο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση. Επί τρία χρόνια παθαινα σχεδον κάθε μηνα μυκητιασεις. Έχει διαταραχθεί πλέον η χλωρίδα σου. Εμένα απο ένα σημείο και μετά δε με έπιαναν τα κλασσικά φαρμακα πού μου έδιναν (συνήθως υπόθετα lomexin και flucoran από το στόμα). Ένας γυναικολόγος μου έδωσε για θεραπεία σιρόπι itrazol. Δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς δοσολογιες κλπ. Και συνέχισα να παίρνω το ίδιο σιρόπι για 4 μηνες κάθε 2η μέρα του κύκλου και κάθε 21η. Σαν "συντήρηση" ας πούμε προληπτικά. Ταυτόχρονα έπαιρνα προβιοτικα από το στομα και κολπικά υπόθετα με γαλακτοβακιλους ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Την έχτισα την εταιρία! Ο σύζυγός σου έχει κάνει θεραπεία? Να τρως γιαούρτακια πρόβεια, όχι ζάχαρη, όχι πολλούς υδατάνθρακες. Όχι υγρασία στην περιοχή. Όχι κολπικές πλύσεις! Αν μπορείς στο σπίτι ας είσαι και χωρίς εσώρουχο. Θέλει υπομονή. Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω ηρεμήσει. Ακόμα παθαίνω που και που, αλλά πλέον πολύ ήπια και το αντιμετωπίζω με λίγη κρέμα εξωτερικά και τα υπόθετα προβιοτικων συνήθως. Ακόμα τα χρησιμοποιώ συνεχώς. Αν μπορώ να βοηθήσω σε οτιδήποτε άλλο, είμαι στη διάθεσή σου. Εύχομαι να ξεμπερδεψεις γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει και οι δύο να κάνετε θεραπεία!!Αν κάνεις εσύ και όχι ο σύζυγος όταν έρχεστε σε επαφή χωρίς προφυλάξεις πάλι κολλάς..να ξεκινήσετε και οι δύο θεραπεία ταυτόχρονα.επισης να τρως πολλά γιαούρτια περιέχουν πρεβιοτικα και κάνουν πολύ καλό στην χλωρίδα της περιοχής..για συντήρηση μπορείς να παίρνεις ένα απαλό καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή..εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη με της φρεζυντερμ που είναι για κολπιτιδες,μύκητες και είναι κατάλληλο για εγκυμοσύνη και θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...