Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Νυκτερινος αποθηλασμος


Recommended Posts

Κοριτσια βαλτε ενα χερακι.Θελω να αποθηλασω εχω καταφερει να θηλαζω μονο 2 βαρια 3 φορες βραδυ πριν κοιμηθει και στα ξυπνηματα του.Μου φαινεται βουνο πως θα τα καταφερω.Υ.σ αλλο γαλα δεν πινει εκτος απο αμυγδαλου γτ εχουμε αλλεργιες.Η συμβουλος που μιλησα μου προτεινε να φευγω βραδια  η να κοιμαμαι σε αλλο δωματιο για να μην με βλεπει δεν μας ταιριαξε σαν μεθοδο καθως με ψαχνει σε ολο το σπιτι κλαιγοντας.Μπορει να βοηθησει καποια?

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου !! Καταρχάς αναφέρεις πως έχει αλλεργία... Έχετε πέρασε την φάση της πρόκλησης; Θέλεις να αποθήλασεις γιατί θέλεις ή γιατί πρέπει; 

Καλό είναι αφού έχει αλλεργία να μην αποθήλασεις ακόμα μέχρι να την ξεπεράσει. Είναι κάτι που ξεπερνιέται... Από την άλλη ο ύπνος κ ο θηλασμός είναι δύο διαφορετικά πράγματα που εμείς οι μαμάδες για δική μας ευκολία στην αρχή το προτιμούμε κ μετά κάνουμε αμάν κ πως να το αλλάξουμε... Σε καταλαβαίνω...

Θα σου πω μόνο ότι δεν γίνεται να το κοιμιζεις εσύ πλέον την νύχτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου ζητήσει γάλα... Καλό είναι ο μπαμπάς να αναλάβει δράση. Εμένα με βοήθησε ο μπαμπάς της μικρής μου και εμένα με είχε κουράσει που δεν κοιμόταν καθόλου καλά το βράδυ κ πιστεύω κ εκείνη. Εκείνη βέβαια έδειξε ότι ήθελε να κοιμηθεί με τον μπαμπά της ήταν δηλαδή έτοιμη... Κ έτσι ξεκίνησε να κοιμάται κ όλο το βράδυ... 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Γεια σου !! Καταρχάς αναφέρεις πως έχει αλλεργία... Έχετε πέρασε την φάση της πρόκλησης; Θέλεις να αποθήλασεις γιατί θέλεις ή γιατί πρέπει; 

Καλό είναι αφού έχει αλλεργία να μην αποθήλασεις ακόμα μέχρι να την ξεπεράσει. Είναι κάτι που ξεπερνιέται... Από την άλλη ο ύπνος κ ο θηλασμός είναι δύο διαφορετικά πράγματα που εμείς οι μαμάδες για δική μας ευκολία στην αρχή το προτιμούμε κ μετά κάνουμε αμάν κ πως να το αλλάξουμε... Σε καταλαβαίνω...

Θα σου πω μόνο ότι δεν γίνεται να το κοιμιζεις εσύ πλέον την νύχτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου ζητήσει γάλα... Καλό είναι ο μπαμπάς να αναλάβει δράση. Εμένα με βοήθησε ο μπαμπάς της μικρής μου και εμένα με είχε κουράσει που δεν κοιμόταν καθόλου καλά το βράδυ κ πιστεύω κ εκείνη. Εκείνη βέβαια έδειξε ότι ήθελε να κοιμηθεί με τον μπαμπά της ήταν δηλαδή έτοιμη... Κ έτσι ξεκίνησε να κοιμάται κ όλο το βράδυ... 

Εχει αλλεργια εμεσου τυπου πολυτροφικη πραγμα που σημαινει οτι δεν θα την ξεπερασει αμεσα αλλα δεν ειναι αμεσου τυπου για να θελουμε προκληση.Τωρα θελω να αποθηλασω γτ δεν εχω κουραγιο κουραστηκα οχι τα ξυπνηματα αλλα ψυχολογικα.Εχασα τον μπαμπα μου δεν εχω καλη ψυχολογια.Τα ξυπνηματα δεν με ενοχλουν.Οσο για τον μπαμπα του κοιμαται μαζι του αλλα εφοσον εχει παρει το γαλα απο μενα.Οταν ειναι κουρασμενος δεν ξυπναει η βολευεται με τον μπαμπα του.Τις αλλες φορες οχι.Γενικα κοιμομαστε ολοι μαζι σε ενα δωματιο  στο κρεβατι τουκαι μετα απο καποια ξυπνηματα κοιμομαστε στο διπλο κρεβατι.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Εχει αλλεργια εμεσου τυπου πολυτροφικη πραγμα που σημαινει οτι δεν θα την ξεπερασει αμεσα αλλα δεν ειναι αμεσου τυπου για να θελουμε προκληση.Τωρα θελω να αποθηλασω γτ δεν εχω κουραγιο κουραστηκα οχι τα ξυπνηματα αλλα ψυχολογικα.Εχασα τον μπαμπα μου δεν εχω καλη ψυχολογια.Τα ξυπνηματα δεν με ενοχλουν.Οσο για τον μπαμπα του κοιμαται μαζι του αλλα εφοσον εχει παρει το γαλα απο μενα.Οταν ειναι κουρασμενος δεν ξυπναει η βολευεται με τον μπαμπα του.Τις αλλες φορες οχι.Γενικα κοιμομαστε ολοι μαζι σε ενα δωματιο  στο κρεβατι τουκαι μετα απο καποια ξυπνηματα κοιμομαστε στο διπλο κρεβατι.

σου απαντησα κ στο org

με βαση τους θηλασμους που αναφερεις,δ πιστευω οτι ειναι τοσο απαραιτητοι διατροφικα.δ πιστευω οτι ειναι λογω πεινας

ομως εσυ ξερεις καλυτερα τις διατροφικες του αναγκες.αν ειναι οκ με την προσληψη υγρων,ασβεστιου κ γενικα την διατροφη λογω αλλεργιας

συλλυπητηρια για τον μπαμπα σου.δ ξερω αν μπορεις να τα καταφερεις σε μικρο χρονικο διαστημα

ειναι πολυ καλο που αφου πιει γαλα κοιμαται με τον μπαμπα.αυτο να εκμεταλλευτεις κ να μειωσεις τον χρονο θηλασμου.κ μπορεις να κανεις κ αυτο που εγραψα,να του πεις ξαπλωσε λιγο με τον μπαμπα,εγω πρεπει να κανω μπανιο,μηπως τα καταφερει ο μπαμπας.κ να το κανετε για αρκετα βραδια στη σειρα αν γινει.βοηθαει πολυ να ειναι κουρασμενος κ να νυσταζει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vikib είπε:

σου απαντησα κ στο org

με βαση τους θηλασμους που αναφερεις,δ πιστευω οτι ειναι τοσο απαραιτητοι διατροφικα.δ πιστευω οτι ειναι λογω πεινας

ομως εσυ ξερεις καλυτερα τις διατροφικες του αναγκες.αν ειναι οκ με την προσληψη υγρων,ασβεστιου κ γενικα την διατροφη λογω αλλεργιας

συλλυπητηρια για τον μπαμπα σου.δ ξερω αν μπορεις να τα καταφερεις σε μικρο χρονικο διαστημα

ειναι πολυ καλο που αφου πιει γαλα κοιμαται με τον μπαμπα.αυτο να εκμεταλλευτεις κ να μειωσεις τον χρονο θηλασμου.κ μπορεις να κανεις κ αυτο που εγραψα,να του πεις ξαπλωσε λιγο με τον μπαμπα,εγω πρεπει να κανω μπανιο,μηπως τα καταφερει ο μπαμπας.κ να το κανετε για αρκετα βραδια στη σειρα αν γινει.βοηθαει πολυ να ειναι κουρασμενος κ να νυσταζει

Σε ευχαριστω πολυ  ναι δεν ειναι διατροφικο ειναι ψυχολογικο πιστευω.Το πιο δυσκολο θεμα το αντιμετωπιζω στα ξυπνηματα του που ζηταει.Εκει ειναι και αργα και δεν ξερω πως να το χειριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Dwro είπε:

Σε ευχαριστω πολυ  ναι δεν ειναι διατροφικο ειναι ψυχολογικο πιστευω.Το πιο δυσκολο θεμα το αντιμετωπιζω στα ξυπνηματα του που ζηταει.Εκει ειναι και αργα και δεν ξερω πως να το χειριστω

στην ουσια αποκοιμιεται με στηθος,κ επειδη εχουν μικρο κυκλο υπνο,οταν ξυπναει θελει την ιδια συνθηκη για να κοιμηθει.δ μπορουν να αποκοιμηθουν μονα

γι αυτο πιστευω θα σας βοηθησει ο πρωτος θηλασμος για υπνο.αν τον αποσυνδεσει με τον υπνο,θα ξυπναει λιγοτερο

τα δικα μου οταν φτασανε να θηλαζουν 3-4 φορες κ αυτες μονο βραδυ,στο 4μηνο περιπου ειχαν αποθηλασει.χωρις να επιμενω εγω ιδιαιτερα

μες στη νυχτα δ θα επιμενεις σε σημειο να ξαγρυπναει με την γκρινια

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, vikib είπε:

στην ουσια αποκοιμιεται με στηθος,κ επειδη εχουν μικρο κυκλο υπνο,οταν ξυπναει θελει την ιδια συνθηκη για να κοιμηθει.δ μπορουν να αποκοιμηθουν μονα

γι αυτο πιστευω θα σας βοηθησει ο πρωτος θηλασμος για υπνο.αν τον αποσυνδεσει με τον υπνο,θα ξυπναει λιγοτερο

τα δικα μου οταν φτασανε να θηλαζουν 3-4 φορες κ αυτες μονο βραδυ,στο 4μηνο περιπου ειχαν αποθηλασει.χωρις να επιμενω εγω ιδιαιτερα

μες στη νυχτα δ θα επιμενεις σε σημειο να ξαγρυπναει με την γκρινια

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.Αρα λες να κοψω σταδιακα τον 1ο θηλασμο πριν τον υπνο σαν πιο ευκολος.Απλα δεν ξερω παρολο που εκοψα τους ημερισιους ζηταει και μεσημερι και απογευμα καποιες φορες ισως δεν ειναι ετοιμος τι να πω, για ολο αυτο  και πολλες φορες λογω κουρασης αντιδραει με πολυ γκρινια και κλαμα καποιες φορες γτ εκοψε τον μεσημεριανο υπνο.Απο την αλλη αν τον αφησω ελευθερο θα φτασουμε 5 χρονων σιγουρα δεν εχω κουραγιο και το πιο βασικο καλη ψυχολογια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Dwro είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.Αρα λες να κοψω σταδιακα τον 1ο θηλασμο πριν τον υπνο σαν πιο ευκολος.Απλα δεν ξερω παρολο που εκοψα τους ημερισιους ζηταει και μεσημερι και απογευμα καποιες φορες ισως δεν ειναι ετοιμος τι να πω, για ολο αυτο  και πολλες φορες λογω κουρασης αντιδραει με πολυ γκρινια και κλαμα καποιες φορες γτ εκοψε τον μεσημεριανο υπνο.Απο την αλλη αν τον αφησω ελευθερο θα φτασουμε 5 χρονων σιγουρα δεν εχω κουραγιο και το πιο βασικο καλη ψυχολογια.

εγω θα εκανα εναν συνδυασμο.παραλληλα θα ελεγα οτι οταν κοιμομαστε κ το γαλα κοιμαται,οποτε οταν ξυπναει θα πινει νερακι αν διψαει,κ θα κοιμομαστε απλα αγκαλιτσα.ομως δ θα επεμενα τοσο στα νυχτερινα ξυπνηματα αν εβλεπα οτι ξεσηκωνεται

κ ταυτοχρονα θα προσαρμοζα την ρουτινα υπνου,με πολυ κουραση πριν,αρκουδακι/παραμυθακι κ περιορισμο χρονου θηλασμου κ πιπιλισματος.κ θα εβαζα κ τον μπαμπα αν βολευε καποιο βραδυ

να σκεφτεσαι οτι ο θηλασμος δεν ηταν μονο φαι,ηταν συνηθεια.οταν το αναφερει μην δινεις συνεχεια,δες αν πειναει η διψαει,αλλιως μπορει απλα να βαρεθηκε.βγειτε βολτα,παιξ'τε ενα αλλο παιχνιδι.αποσπασε του την προσοχη χωρις να αναφερθεις στο θηλασμο

καλο θα ειναι να βρειτε κ κτ να χαλαρωνει το μεσημερι που κοιμοταν.πιστευεις οτι αντεχει χωρις τον υπνο;πολλα μεσημερια εμεις παιζαμε με πλαστελινες,ηταν ενας τροπος να μεινουν απασχολημενα ησυχα

θυμαμαι οταν αποθηλασε ο γιος μου ηταν σχεδον 2,5χρ.ειμασταν στο χωριο για πασχα.ετυχε καποια μεσημερια να μην κοιμηθει,άλλα αποκοιμηθηκε με παραμυθι,άλλα με αδερφη κ ξαδερφο κ γιαγια,κ οταν μετα απο 2-3μερες ζητησε να θηλασει για να κοιμηθει για μεσημερι,του ειπα οτι αφου τοσες μερες δ πινεις γαλα,γτ θελεις τωρα;μπορεις κ χωρις,ελα να κανουμε αγκαλιτσα απλα.αν θυμαμαι καλα θηλαζε ακομη 1-2φορες για βραδυ.κ τον αλλο μηνα το εκοψε τελειως

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...