Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Παλινδρομη κύηση και τεστ θρομβοφιλιας


Recommended Posts

Γειά σας. Μόλις έκανα εγγραφή γιατί θα ήθελα να μάθω αν κάποια έχει περάσει αυτό που πέρασα κι εγώ και αν μπορεί να μου απαντήσει σε μια απορία που έχω. Ειχα μια παλινδρομη κύηση πριν 2 βδομάδες.στην πρώτη μου εγκυμοσινη. Μετά από πολύ καιρό που κατάφερα τελικά να μείνω έγκυος. Λόγο του ότι ο κύκλος μου είναι χάλια. Στην 6η βδομάδα ακούσαμε καρδούλα. Αλλά στο επόμενο ραντεβού μου με το γιατρό 2 βδομάδες μετά δεν ακούσαμε. Και έκανα μια επέμβαση με το γιατρό μου (όχι απόξηση) μου έδωσε χαπάκια που σου προκαλούν συσπάσεις και αποκολαται και μετά στο ρουφάνε με κάτι σαν σκουπακι από ότι κατάλαβα.για να μην τραυματιστεί η μήτρα μου.Τέλος πάντων. Μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξέταση θρομβοφιλιας. Και πήρα να κλείσω ραντεβού και μου είπανε ότι από τη στιγμή που υπάρχει αποβολη πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να βγει καθαρή η εξέταση. Το είπα του γιατρού και μου είπε ότι θα μπορούσα να την κάνω και νωρίτερα. Ξέρει κάποια να μου πει αν όντως μπορώ να την κάνω νωρίτερα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Τη πρώτη φορά που είχα κάνει το πακέτο θρομβοφιλίας ήμουν έγκυος ακόμα, και έκανα ξανά εξετάσεις αμέσως μετά την παλίνδρομη.. αλλά δεν μου είπαν ποτέ ότι υπάρχει περιορισμός στο πότε πρέπει να τις κάνεις, ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο αιματολόγος ούτε από το διαγνωστικό! 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και να έρθουν όλα όπως τα θες!! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ntomata88 είπε:

Despoina31 ευχαριστώ πολύ. Μπορεί να ακούσω το γιατρό μου τότε και να την κάνω νωρίτερα. ☺️

Τωρα πρεπει να κανεις εξετασεις!!! 
 Γιατι αν περασει καιρος οι δεικτες θα επανέλθουν στο φυσιολογικο και δε θα μπορειτε να δειτε κατι..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ntomata88 είπε:

Γειά σας. Μόλις έκανα εγγραφή γιατί θα ήθελα να μάθω αν κάποια έχει περάσει αυτό που πέρασα κι εγώ και αν μπορεί να μου απαντήσει σε μια απορία που έχω. Ειχα μια παλινδρομη κύηση πριν 2 βδομάδες.στην πρώτη μου εγκυμοσινη. Μετά από πολύ καιρό που κατάφερα τελικά να μείνω έγκυος. Λόγο του ότι ο κύκλος μου είναι χάλια. Στην 6η βδομάδα ακούσαμε καρδούλα. Αλλά στο επόμενο ραντεβού μου με το γιατρό 2 βδομάδες μετά δεν ακούσαμε. Και έκανα μια επέμβαση με το γιατρό μου (όχι απόξηση) μου έδωσε χαπάκια που σου προκαλούν συσπάσεις και αποκολαται και μετά στο ρουφάνε με κάτι σαν σκουπακι από ότι κατάλαβα.για να μην τραυματιστεί η μήτρα μου.Τέλος πάντων. Μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξέταση θρομβοφιλιας. Και πήρα να κλείσω ραντεβού και μου είπανε ότι από τη στιγμή που υπάρχει αποβολη πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να βγει καθαρή η εξέταση. Το είπα του γιατρού και μου είπε ότι θα μπορούσα να την κάνω και νωρίτερα. Ξέρει κάποια να μου πει αν όντως μπορώ να την κάνω νωρίτερα; 

Στην δεύτερη παλινδρομη μου,μαζί με το πακέτο εξετάσεων που μου δώσανε ,ήταν κ η θρομβοφιλια.μαλιστα μου είπαν να βιαστώ μετά την αποξεση ,για να είναι 'αληθινοι' οι δείκτες. Αν περάσει καιρός από την εγκυμοσύνη/αποβολή,υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην δείξει κάτι. Δηλαδή μπορεί να μην έχεις θέμα όταν δεν είσαι έγκυος και δεν υπάρχουν οι ορμόνες,και η θρομβοφιλια σου να εμφανίζεται στο πλαίσιο της εγκυμοσύνης κ ίσως σου προκαλέσει θέμα.

Εύχομαι σύντομα γεμάτη κοιλίτσα και σε λίγους μήνες ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MumMaria ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ξέρεις μήπως μέσα σε πόσο καιρό από την αποβολή πρέπει να την κάνω την εξέταση; για να μην έχουν πέσει οι τιμές; τώρα είναι 2 βδομάδες από την αποβολή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ntomata88 είπε:

MumMaria ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ξέρεις μήπως μέσα σε πόσο καιρό από την αποβολή πρέπει να την κάνω την εξέταση; για να μην έχουν πέσει οι τιμές; τώρα είναι 2 βδομάδες από την αποβολή. 

Θα σου έλεγα να κλείσεις όσο πιο άμεσα γίνεται .σκέψου ότι πολλές κοπέλες κάνουν αυτήν την εξέταση και όντας έγκυος,άρα θα δείξει. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...