Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Πήρατε κιλά το 1ο τρίμηνο;;;;


Marilou7

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι στη 10η εβδομάδα και έχω πάρει 1,5 κιλό.... Πιστεύετε είναι φυσιολογική αύξηση βάρους;;;; Έκανα δύο χρόνια διατροφή και κατάφερα να χάσω 20 κιλά...και τώρα με την εγκυμοσύνη αγχώνομαι και δεν θέλω να τα πάρω όλα πίσω. Θα χαρώ να μάθω τις δικές σας εμπειρίες από άποψη κιλών! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ απο εμένα!!!Εγώ ειμαι στην αρχή ακόμα τώρα κλείνω την 5 εβδομάδα σε δύο μέρες κ εμένα με ανχωνει αυτό...δυστυχώς είχα πάρει πριν χρόνια πολλά κιλά λόγο κακής ψυχολογίας ενός προβλήματος υγειας  που είχε προκυψει στην οικογενεια μου..τώρα που έφτιαξαν τα πράγματα έχασα 14 αλλά ήθελα ιδανικά τουλάχιστον άλλα 10 να χάσω...κ τσουπ ήρθε ο σπόρος ξαφνικα...λέω μήπως μετά το πρώτο ραντεβού με την γιατρό μου πάω σε διατροφολόγο...τουλάχιστον να πάρω όσο μπορώ λιγότερα...δεν ξέρω...κ εμένα με ανχωνει αυτό...αν είχα περιθώρια θα έλεγα οκ δεν πειράζει αλλά τώρα δεν με περνει ...προς το παρόν ευτυχώς δεν έχω πάρει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Pagor είπε:

Καλησπερα κ απο εμένα!!!Εγώ ειμαι στην αρχή ακόμα τώρα κλείνω την 5 εβδομάδα σε δύο μέρες κ εμένα με ανχωνει αυτό...δυστυχώς είχα πάρει πριν χρόνια πολλά κιλά λόγο κακής ψυχολογίας ενός προβλήματος υγειας  που είχε προκυψει στην οικογενεια μου..τώρα που έφτιαξαν τα πράγματα έχασα 14 αλλά ήθελα ιδανικά τουλάχιστον άλλα 10 να χάσω...κ τσουπ ήρθε ο σπόρος ξαφνικα...λέω μήπως μετά το πρώτο ραντεβού με την γιατρό μου πάω σε διατροφολόγο...τουλάχιστον να πάρω όσο μπορώ λιγότερα...δεν ξέρω...κ εμένα με ανχωνει αυτό...αν είχα περιθώρια θα έλεγα οκ δεν πειράζει αλλά τώρα δεν με περνει ...προς το παρόν ευτυχώς δεν έχω πάρει!

Έτσι ακριβώς κι εγώ!!! Σκέψου πήγαινα ακόμα στη διατροφολόγο να χάσω τα τελευταία 2 -3 κιλά που ήθελα...και τσουπ...ήρθε το σποράκι μας!!!! Το σοκ ήταν μεγάλο απ' όλες τις απόψεις...ο γυναικολόγος μου μου είπε μέχρι 2 κιλά το 1ο τρίμηνο, αλλά ήδη πήρα το 1,5 -_- Προσπαθώ να προσέχω και δεν τρώω πολλές βλακείες(δεν έχω καθόλου αναγουλες κλπ), αλλά πως το πήρα το κιλακι ούτε που κατάλαβα!!! Για να δούμε τι θα γίνει μέχρι τέλους...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι 23εβ+2ημερών και έχω πάρει επίσημα 3.5 κιλά ενώ "ανεπίσημα" 5 (βασικά, μέσα στον πρώτο μήνα έχασα περίπου 1.5 κιλό, και όχι απο αναγούλες, απλώς ξεκίνησα να τρώω σωστά και πολλά φρούτα, αντί για χαζομαρούλες).

Οπότε , είμαι ουσιαστικά +3.5κιλά (έτσι λέω). Για άτομα με φυσιολογικό BMI, θεωρητικά, το βάρος που πρέπει να πάρουν σε μια εγκυμοσύνη είναι 8-12κιλά.  Απλώς να έχεις στο μυαλό σου οτι το τελευταίο 3μηνο τα παίρνεις ακόμη πιο εύκολα απο ότι στην αρχή.

1.5 κιλό στο πρώτο τρίμηνο είναι φυσιολογικότατο. Βασικά 1-2.5 κιλά είναι το νορμάλ.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , zouko είπε:

Αυτή τη στιγμή είμαι 23εβ+2ημερών και έχω πάρει επίσημα 3.5 κιλά ενώ "ανεπίσημα" 5 (βασικά, μέσα στον πρώτο μήνα έχασα περίπου 1.5 κιλό, και όχι απο αναγούλες, απλώς ξεκίνησα να τρώω σωστά και πολλά φρούτα, αντί για χαζομαρούλες).

Οπότε , είμαι ουσιαστικά +3.5κιλά (έτσι λέω). Για άτομα με φυσιολογικό BMI, θεωρητικά, το βάρος που πρέπει να πάρουν σε μια εγκυμοσύνη είναι 8-12κιλά.  Απλώς να έχεις στο μυαλό σου οτι το τελευταίο 3μηνο τα παίρνεις ακόμη πιο εύκολα απο ότι στην αρχή.

1.5 κιλό στο πρώτο τρίμηνο είναι φυσιολογικότατο. Βασικά 1-2.5 κιλά είναι το νορμάλ.

 

Μπράβο!! Εσύ τα πας περίφημα!!!ελπίζω να μείνω στο 1.5 άλλες δύο βδομάδες και καλά θα είμαι! Με το καλό το μωράκι σας!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

46 minutes ago, Marilou7 said:

Μπράβο!! Εσύ τα πας περίφημα!!!ελπίζω να μείνω στο 1.5 άλλες δύο βδομάδες και καλά θα είμαι! Με το καλό το μωράκι σας!:D

Ευχαριστούμε ! Και σε σένα εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Καλά είσαι πάντως μέχρι στιγμή.  Κοίτα, για μένα το βασικό είναι να μην πεινάς. Καλή η διατροφή, αλλα εαν πεινάς, πεινάει και το μωρό. Εγώ αυτό που κάνω είναι , να τρώω σωστό φαγητό - οχι χαζομάρες (πχ, έφαγα γιουβέτσι για μεσημέρι) , αλλα να τρώω και χορταστικά μικρά γεύματα. Δηλαδή, το απόγευμα, θα φάω αρκετά φρούτα/φρουτοσαλάτα. Και να χορτάσω , και να είναι "χρησιμο" φαγητό αντί για σνακ (πχ, να φάω 3 κριτσίνια, ή κρακερς).

Μια μπάρα δημητριακών εας πουμε ναι μεν έχει θρεπτική αξία, αλλα προσωπικά σε μισή ώρα, θέλω να ξαναφάω.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...