Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

Μωρό που δεν μπαμπαλίζει!


Recommended Posts

Καλησπερα…ξανα εχω να γραψω τις ανησυχιες μου!Να ενημερωσω οσες με ξερουν οτι ηδη εχω παει σε ειδικο για να διαχειριστω το αγχος μου!Λοιπον το προβλημα μου τωρα ειναι οτι το μωρο απο την αρχη πολυ δυσκολα εβγαζε φωνουλες που λενε κραυγουλες κτλ…μια ξεκιναει μια σταματαει για μερες!Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι οσα μωρακια ξερω ολα λενε μα μα μα μπα μπα μπα κτλ κ εμενα τιποτα!Οπου μπαινω στο ιντερνετ γραφει για αυτισμους κ τα σχετικα!Δεν αντεχω αλλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Καλησπερα…ξανα εχω να γραψω τις ανησυχιες μου!Να ενημερωσω οσες με ξερουν οτι ηδη εχω παει σε ειδικο για να διαχειριστω το αγχος μου!Λοιπον το προβλημα μου τωρα ειναι οτι το μωρο απο την αρχη πολυ δυσκολα εβγαζε φωνουλες που λενε κραυγουλες κτλ…μια ξεκιναει μια σταματαει για μερες!Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι οσα μωρακια ξερω ολα λενε μα μα μα μπα μπα μπα κτλ κ εμενα τιποτα!Οπου μπαινω στο ιντερνετ γραφει για αυτισμους κ τα σχετικα!Δεν αντεχω αλλο!

Είμαι μαμά παιδιού που μπαμπαλισε πρώτη φορά 9 μηνών κ 26 ημερών! Το δικό σου είναι μεγαλύτερο? Μέχρι τότε δεν είχε βγάλει ποτέ σύμφωνο από το στόμα της. Ελάχιστες φωνές, τσιριδες κ αυτά που κ που. Είχα ανοίξει κ εδώ θέμα. Τώρα είναι 2,5+ κ δεν σταματάει να μιλάει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Είμαι μαμά παιδιού που μπαμπαλισε πρώτη φορά 9 μηνών κ 26 ημερών! Το δικό σου είναι μεγαλύτερο? Μέχρι τότε δεν είχε βγάλει ποτέ σύμφωνο από το στόμα της. Ελάχιστες φωνές, τσιριδες κ αυτά που κ που. Είχα ανοίξει κ εδώ θέμα. Τώρα είναι 2,5+ κ δεν σταματάει να μιλάει.

Εμενα ειναι 6,5 μηνων!!Και μενα συμφωνο θα ακουστει μονο οταν κλαιει κ ζοριζεται.Κατα τ αλλα που κ που μιλαει στα παιχνιδια της αλλα περνανε κ μερες που δεν ακουγεται!Παντως γελαει κ εχει καλη βλεμματικη επαφη.Ο γιατρος σου τι σου ελεγε τοτε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Εμενα ειναι 6,5 μηνων!!Και μενα συμφωνο θα ακουστει μονο οταν κλαιει κ ζοριζεται.Κατα τ αλλα που κ που μιλαει στα παιχνιδια της αλλα περνανε κ μερες που δεν ακουγεται!Παντως γελαει κ εχει καλη βλεμματικη επαφη.Ο γιατρος σου τι σου ελεγε τοτε;

Στην ηλικία σας, δε μου είχε πει απολύτως τίποτα, κ εγώ ακόμα δεν ανησυχούσα τόσο πολύ. Βέβαια καταλαβαίνεις ότι μέχρι τελικά να μπαμπαλισει ήμουν κάθε μέρα στενοχωρημένη κ σκεφτόμουν τα ίδια πράγματα με εσένα. Εμένα είχε κ άλλα στοιχεία, δεν ήθελε ποτέ την αγκαλιά, ήταν σοβαρό μωρό, γελούσε σπάνια, ποτέ δεν πήγαινε προς άλλους ανθρώπους όταν άρχισε να περπατάει (ούτε τώρα), όταν έκανε εμβόλιο δεν αντιδρούσε καθόλου, σαν να μη νιώθει κ άλλα πολλά... (Εμάς νοσηλεύτηκε, χειρουργήθηκε, είχε επεισοδια κυανωσης και φοβόμουν μήπως της άφησε κάποιο θέμα στον εγκέφαλο νευρολογικο.) Εκεί γύρω στους 8-9 μήνες η παιδίατρος άρχισε να μου λέει απέξω απέξω ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει επειδή έβλεπε κυρίως την "απάθεια στον πόνο του εμβολίου". Την πήγαμε σε ΩΡΛ για ωτοακουστικες εκπομπές, όλα καλα. Την πήγαμε τέλος σε παιδονευρολογο κ μας καθησύχασε πλήρως όταν έλεγξε αντανακλαστικά κλπ. Μας είπε ότι θα πρέπει έως 12 μηνών σιγά σιγά να καταλαβαίνει κάποια πράγματα, να κοιτάζει σε κάτι όταν της το αναφέρουμε κλπ. Μας είπε να χαλαρώσουμε κ είναι σίγουρος ότι θα μπαμπαλισει. Έτσι κ έγινε τελικά... Κ η ανάπτυξη ήταν ραγδαία στο λόγο αμέσως μετά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Εμενα ειναι 6,5 μηνων!!Και μενα συμφωνο θα ακουστει μονο οταν κλαιει κ ζοριζεται.Κατα τ αλλα που κ που μιλαει στα παιχνιδια της αλλα περνανε κ μερες που δεν ακουγεται!Παντως γελαει κ εχει καλη βλεμματικη επαφη.Ο γιατρος σου τι σου ελεγε τοτε;

ειναι παρα πολυ μικρο το μωρο σου.χαλαρωσε.ειναι πολυ νωρις για να αγχωθεις για κτ τετοιο

η κορη μου ειναι πλεον 8χρ.δ θυμαμαι λεπτομερειες.ηταν ενα μωρο που ως 6 δ εκανε τπτ απο φωνες.κ μετα ελαχιστα.ποτε δ μιλουσε στα παιχνιδια της,να κανει φουσκες με σαλακια κλπ

ειναι ενα λιγομιλητο παιδι που καταλαβαινε τα παντα απο ενος,εκτελουσε εντολες 18μ.2χρ την καταλαβαινα μονο εγω,3 οι κοντινοι,μεχρι τα 4ειχε καθαρισει τελειως η ομιλια

παντα μιλουσε μονο οταν ηθελε κτ να πει,κ σχετικα καθαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολυ μωρακι. Η ανηψια μου αρχισε να λεει λεξεις μετα τους 15 μηνες. Μπαμπαλισμα λιγο νωριτερα.

Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι ο πανικος σου και κυριως αυτη η φοβια σου με τον αυτισμο. Γιατι φρικαρεις με τη λεξη? Νομιζεις οτι αυτισμος ειναι κατι σαν συνδρομο νταουν?

Ειναι και ο ανηψιος μου, και τα παιδια τριων φιλων μου, και δυο φιλες μου που μαλιστα διαγνωστηκαν μετα τα 30. Δεν φαινεται κατι σε κανεναν απολυτως. Αλλοι εχουν θεμα κοινωνικοποιησης ή μαθησης, αλλοι οχι, αλλα ολοι απο τον πιο μικρο μεχρι τον πιο μεγαλο ειναι πανεξυπνοι, πληρως λειτουργικοι και χωρις κανενα θεμα στη ζωη τους. 

Προσπαθησε να χαλαρωσεις. Θυμαμαι που ανησυχουσες παλι για αντιστοιχα θεματα οταν το μωρο σου ηταν 2 μηνων. ΧΑΛΑΡΩΣΕ και μην βασανιζεσαι χωρις λογο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα στο forum!! 

Ειμαι μαμα 2 κοριτσιων, 26μηνων κι 15 μηνων. Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα καποια σημαδια που με παραξενεψαν κι ετσι χθες επισκεφθηκαμε αναπτυξιολογο. Στη συναντηση μας ανεφερε οτι υπαρχει μετρια εως αυξημενη πιθανοτητα υπαρξης αυτισμου, αλλα ομως εχει κι καποια πολυ καλα στοιχεια. Μας ενημερωσε οτι η διαγνωση προκυπτει σιγουρα μετα τους 30μηνες.

Μας συστησε εργοθεραπειες κι λογοθεραπεια, οπου κι θα ξεκινησουμε. 

Το κοριτσακι μου λεει ελαχιστες λεξεις... Μπαμπαλιζει κατα βαση κι εχει ελλειψη αισθητηριακης αναπτυξης. 

Ηθελα να σας ρωτησω εαν καποιος γονιος που εχει κανει θεραπειες ειδε μεγαλη διαφορα? 

Εχει τυχει σε καποιον να μην προκυπτει αργοτερα αυτισμος στο παιδι του? 

Κι ποτε ξερουμε αν ειναι υψηλης λειτουργικοτητας αυτισμος? 

Γνωριζει κανεις τπτ γι την εγχυση βλαστοκυτταρων? 

Θα εκτιμουσα πολυ τις απαντησεις ολων σας γιατι εχω τρελαθει. 

Εκτος απο αυτο, το παιδακι μου πασχει κι απο σπονδυλομεταεπιφυσιακη δυσπλασια.

Εχει κανεις σας εμπειρια με τα παραπανω? 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...