Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

Ο δικός μου σήμερα είναι 25 ημερών κ εγώ στα πρόθυρα κατάρρευσης..Θηλάζει ασταμάτητα ,μπορεί και 18 ώρες το 24/Ώρο..Όταν βγαίνει από το στήθος κλαίει για να τον ξαναβάλω,τις περισσότερες φορές με έχει σαν πιπίλα..Εσείς πως τα πάτε με τους θηλασμους;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , Sweetie32 είπε:

Ο δικός μου σήμερα είναι 25 ημερών κ εγώ στα πρόθυρα κατάρρευσης..Θηλάζει ασταμάτητα ,μπορεί και 18 ώρες το 24/Ώρο..Όταν βγαίνει από το στήθος κλαίει για να τον ξαναβάλω,τις περισσότερες φορές με έχει σαν πιπίλα..Εσείς πως τα πάτε με τους θηλασμους;

Εμένα είναι 5 ημερών και θηλάζει ανά 1.30 - 2 ώρες μετά κοιμάται.. Θηλάζει όντως τόσες ώρες; Ή το χρησιμοποιεί για παρηγοριά και αγκαλιά; 

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2023 at 7:58 ΜΜ, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα μανουλες προσπαθώ να παρακολουθώ το φόρουμ αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μας πάνε καλά τα πράγματα. Ο μεγάλος μου γιος ενώ πλέον είναι καλά εδώ και δύο μέρες κόλλησε εμένα που πρίν λίγο έκανα πυρετό. Το πρωί ήμουν μέσα στην τρελή χαρά που δεν κόλλησε ο μπέμπης και τώρα έχω πλανταξει στο κλάμα στην ιδέα ότι μπορεί να τον κόλλησα ή να τον κολλήσω εγώ. Εννοείται έχω γίνει ένα με την μάσκα και το αντισηπτικό αλλά πριν ανεβάσω πυρετό του έδινα από κανένα φιλάκι στο κεφάλι του. Δεν μπορώ να πιστέψω πόση ατυχία έχουμε. Τόσο καιρό, τόσους μήνες δεν είχαμε κανείς τίποτα και τώρα έχουμε κολλήσει οι μισοί ίωση. Δώστε μου λίγο κουράγιο, τον κοιτάω και κλαίω. 😢

Κορίτσι μου σε νοιωθω απόλυτα! Εμένα είναι ο άντρας μου άρρωστος! Γέννησα μόνη μου και πέρασα άσχημα κ στο μαιευτήριο γιατί δεν είχα βοήθεια. Τώρα κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια , δεν πλησιάζει τη μικρή κ ειναι με μάσκα με αντιβίωση και αντισταμινικα, χώμα γενικά ο καημενος. Εγώ η άλλη καημένη τα έχω βρει παρά πολύ σκούρα: το μωρό χθες το πήγαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου με προτροπή παιδιάτρου που την είδε. Τελικά μας έδιωξαν και γυρίσαμε ξημερώματα γτ ήταν σε οκ πλαίσια. Δεν έχουμε ευχαριστηθεί στιγμή και από το Σάββατο μέχρι χθες δεν είχα σταματήσει να κλαίω από στενοχώρια κλπ. 

8 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα τι κάνετε;; Πώς πάτε όσες γεννησατε;; Εμεις είμαστε ξετρελαμενοι με τον άντρα μου!! Με θηλασμούς πώς τα πάτε;; Η δικιά μου θηλάζει ανά 1.30-2 ώρες περίπου αλλά για 15 το πολύ 20 λεπτά.. Είναι λίγο λέτε;; Βρέχει κανονικά τις πανουλες της αλλά δε τρώει παραπάνω, αν και μπουμπούκα 3,5 κιλά! 

Χαίρομαι κορίτσι μου που το βιώνεις τόσο όμορφα! Έτσι πρέπει κ ευτυχώς που η πρώτη σου γεννα θα έχει τόσο ομορφες αναμνήσεις. Εμένα η μικρή θήλαζε συνέχεια μέχρι που ανέβασε ικτερο. Μετά δεν ήθελε να φάει τπτ , με δυσκολία την ξυπνούσαμε. Έχασε 340 γραμμάρια κ είχα σκάσει γιατί επιβεβαιώθηκα ότι δεν έτρωγε καλά. Βάζω θήλαστρο πλέον για να βλεπω τι κάνω κ ποσό τρώει. 

2 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Ο δικός μου σήμερα είναι 25 ημερών κ εγώ στα πρόθυρα κατάρρευσης..Θηλάζει ασταμάτητα ,μπορεί και 18 ώρες το 24/Ώρο..Όταν βγαίνει από το στήθος κλαίει για να τον ξαναβάλω,τις περισσότερες φορές με έχει σαν πιπίλα..Εσείς πως τα πάτε με τους θηλασμους;

Έτσι ήμουν μέχρι την Κυριακή κορίτσι μου κ επειδή πήγα να λιποθυμήσω από κούραση και εξάντληση ( κοιμήθηκα όρθια την ώρα που θήλαζα) έδωσα πιπιλα και κοιμήθηκα λιγάκι. Δεν άντεχα άλλο..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα τι κάνετε;; Πώς πάτε όσες γεννησατε;; Εμεις είμαστε ξετρελαμενοι με τον άντρα μου!! Με θηλασμούς πώς τα πάτε;; Η δικιά μου θηλάζει ανά 1.30-2 ώρες περίπου αλλά για 15 το πολύ 20 λεπτά.. Είναι λίγο λέτε;; Βρέχει κανονικά τις πανουλες της αλλά δε τρώει παραπάνω, αν και μπουμπούκα 3,5 κιλά! 

Και ξετρελαμένοι να μείνετε!!! Με θηλασμό τα πάμε αρκετά καλά αλλά πραγματικά δε ξέρω ούτε κάθε πόσο τρώει ούτε τη διάρκεια. Το σημαντικό είναι ότι πλέον ότι βρέχει αρκετές πάνες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Και εγώ τελικά δεν ξανά έκανα πυρετό. Πρέπει να ήταν λόγω θηλασμου, τζάμπα το κλάμα. 😁 Ευτυχώς Παναγία μου είμαστε όλοι καλά τώρα. Εμένα οπότε δεν κοιμάται θηλάζει. Δεν του βάζω ωράριο ούτε χρόνο θηλασμού. Όταν αρχίσει να πιπιλιζει τον βγάζω. Το σημαντικό είναι να βρέχει πάνες. 8-10 την μέρα σίγουρα. 

Ανυπομονώ να περάσει και ο πόνος από τα ράμματα να βγούμε καμία βόλτα έξω τώρα που έφτιαξε ο καιρός να περπατησουμε, κανένα πάρκο για τον μεγάλο. Βγήκατε καθόλου εσείς;;;

Εμένα η αλήθεια δε με πολυενοχλουν τα ράμματα γιατί μου έκανε μόνο 2. Δε με είχε σκίσει και τα σκισίματα τα έκανε ο μικρός κατά την έξοδο. Εγώ βγήκα 3 φορές. Τη μία πήγαμε καμία ώρα στη μαμά μου που είναι απόσταση 2 λεπτά με το αυτοκίνητο αλλά την κάναμε με τα πόδια με τον μεγάλο γιατί του είχα τάξει να πάμε βόλτα (ουαο), τη 2η πήγα στην αδερφή μου μόνη (γιατί τα είχα παίξει κλεισμένη σπίτι) για μισή ώρα και απλά 2 σπίτια παρακάτω και η 3η ήταν χθες με τον μεγάλο μου πάλι πήγαμε περπάτημα κάνα 40λεπτο και το καημένο μου δεν ήθελε να επιστρέψουμε σπίτι. Δυστυχώς ακόμη εμάς κάνει κρύο και κυρίως έχει αέρα έτσι δε μπορούμε να βγούμε έξω με τον μικρούλη.

13 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Ο δικός μου σήμερα είναι 25 ημερών κ εγώ στα πρόθυρα κατάρρευσης..Θηλάζει ασταμάτητα ,μπορεί και 18 ώρες το 24/Ώρο..Όταν βγαίνει από το στήθος κλαίει για να τον ξαναβάλω,τις περισσότερες φορές με έχει σαν πιπίλα..Εσείς πως τα πάτε με τους θηλασμους;

Αυτά τα είχα με τον μεγάλο μου γι αυτό και είπα σ αυτόν θα προσπαθήσω περισσότερο να δώσω πιπίλα. Τα είχα παίξει για 2 χρόνια. Είχα αφιερωθεί πολύ σ αυτό. Δεν είναι κακό αλλά κάπου "έχασα" τον εαυτό μου κι αυτό στοιχίζει και στην οικογένειά μου. Εμένα χθες που κλείσαμε μια εβδομάδα με χρησιμοποίησε πρώτη φορά ως πιπίλα. Προσπάθησα να του δώσω πιπίλα αλλά αναγουλιαστηκε και τον λυπήθηκα. 

Στο μεταξύ για κάποιον λόγο νιώθω τύψεις που έδωσα μπιμπερό και προσπαθώ για πιπίλα. Δε ξέρω γιατί. Ίσως επειδή ο πρώτος ήταν αποκλειστικά σε όλα στήθος.

11 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Κορίτσι μου σε νοιωθω απόλυτα! Εμένα είναι ο άντρας μου άρρωστος! Γέννησα μόνη μου και πέρασα άσχημα κ στο μαιευτήριο γιατί δεν είχα βοήθεια. Τώρα κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια , δεν πλησιάζει τη μικρή κ ειναι με μάσκα με αντιβίωση και αντισταμινικα, χώμα γενικά ο καημενος. Εγώ η άλλη καημένη τα έχω βρει παρά πολύ σκούρα: το μωρό χθες το πήγαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου με προτροπή παιδιάτρου που την είδε. Τελικά μας έδιωξαν και γυρίσαμε ξημερώματα γτ ήταν σε οκ πλαίσια. Δεν έχουμε ευχαριστηθεί στιγμή και από το Σάββατο μέχρι χθες δεν είχα σταματήσει να κλαίω από στενοχώρια κλπ. 

Χαίρομαι κορίτσι μου που το βιώνεις τόσο όμορφα! Έτσι πρέπει κ ευτυχώς που η πρώτη σου γεννα θα έχει τόσο ομορφες αναμνήσεις. Εμένα η μικρή θήλαζε συνέχεια μέχρι που ανέβασε ικτερο. Μετά δεν ήθελε να φάει τπτ , με δυσκολία την ξυπνούσαμε. Έχασε 340 γραμμάρια κ είχα σκάσει γιατί επιβεβαιώθηκα ότι δεν έτρωγε καλά. Βάζω θήλαστρο πλέον για να βλεπω τι κάνω κ ποσό τρώει. 

Έτσι ήμουν μέχρι την Κυριακή κορίτσι μου κ επειδή πήγα να λιποθυμήσω από κούραση και εξάντληση ( κοιμήθηκα όρθια την ώρα που θήλαζα) έδωσα πιπιλα και κοιμήθηκα λιγάκι. Δεν άντεχα άλλο..

Καλή δύναμη κορίτσι μου!!! Δε ξέρω τι να πω. Είναι κρίμα να σου πάνε τόσα στραβά αλλά εύχομαι μεχρι εδώ να μείνετε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα υπάρχουν μέρες που θέλει όλη την ώρα αγκαλιά και θηλασμό και μέρες που πίνει λίγο και κοιμάται μετά 3ωρο.. αλλά έχω καταλάβει ότι επειδή έχω πάρα πολύ γάλα αφού πίνει κι ο μεγάλος μου χορταινει πολύ πιο γρήγορα. Δλδ σπάνια θα κάτσει με τις ώρες . Κι αν κάτσει μετά θ βγάλει πολλές γουλιες.

Επίσης εμείς βγαίνουμε πλέον καθημερινά βόλτα. Από την 8η μέρα και μετά πήγαινα σχεδόν καθημερινά στην μαμά μου αφού από κάτω είναι κι η δουλειά του μπαμπά και βοηθούσα, και από την 12η μέρα βγαίνουμε και έξω βολτα. Πήγαμε και για περπάτημα με τον μεγάλο και τον μπέμπη, πήγαμε και στην παιδική χαρά και πηγαίνουμε και στο κολυμβητήριο 2 μέρες τώρα γιατί ο μεγάλος έχει φρικαρει που του τα έχουμε κόψει όλα. Το σκ που θα είναι 22 ημερών θα πάμε στο χωριό γιατί έχω και το μνημόσυνο της γιαγιάς μου και γενικά μετά το 20ημερο όπως και στον πρώτο μου ξεκινάμε τις "εκδρομές". Θα πάμε Τρίκαλα στην άλλη γιαγιά την άλλη ή την μεθεπόμενη εβδομάδα.. κλεισμένοι δεν μένουμε χαχαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Κορίτσι μου σε νοιωθω απόλυτα! Εμένα είναι ο άντρας μου άρρωστος! Γέννησα μόνη μου και πέρασα άσχημα κ στο μαιευτήριο γιατί δεν είχα βοήθεια. Τώρα κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια , δεν πλησιάζει τη μικρή κ ειναι με μάσκα με αντιβίωση και αντισταμινικα, χώμα γενικά ο καημενος. Εγώ η άλλη καημένη τα έχω βρει παρά πολύ σκούρα: το μωρό χθες το πήγαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου με προτροπή παιδιάτρου που την είδε. Τελικά μας έδιωξαν και γυρίσαμε ξημερώματα γτ ήταν σε οκ πλαίσια. Δεν έχουμε ευχαριστηθεί στιγμή και από το Σάββατο μέχρι χθες δεν είχα σταματήσει να κλαίω από στενοχώρια κλπ. 

Χαίρομαι κορίτσι μου που το βιώνεις τόσο όμορφα! Έτσι πρέπει κ ευτυχώς που η πρώτη σου γεννα θα έχει τόσο ομορφες αναμνήσεις. Εμένα η μικρή θήλαζε συνέχεια μέχρι που ανέβασε ικτερο. Μετά δεν ήθελε να φάει τπτ , με δυσκολία την ξυπνούσαμε. Έχασε 340 γραμμάρια κ είχα σκάσει γιατί επιβεβαιώθηκα ότι δεν έτρωγε καλά. Βάζω θήλαστρο πλέον για να βλεπω τι κάνω κ ποσό τρώει. 

Έτσι ήμουν μέχρι την Κυριακή κορίτσι μου κ επειδή πήγα να λιποθυμήσω από κούραση και εξάντληση ( κοιμήθηκα όρθια την ώρα που θήλαζα) έδωσα πιπιλα και κοιμήθηκα λιγάκι. Δεν άντεχα άλλο..

Περαστικά στον άντρα σου και καλή δύναμη σε σένα! Σύντομα να είστε όλοι καλά να βρείτε τους ρυθμούς σας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 

17 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εμένα είναι 5 ημερών και θηλάζει ανά 1.30 - 2 ώρες μετά κοιμάται.. Θηλάζει όντως τόσες ώρες; Ή το χρησιμοποιεί για παρηγοριά και αγκαλιά; 

Ξεκινάει θηλάζοντας κ τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος με την θηλή στο στόμα,που και που κάνει κάποια θηλαστικά κίνηση..Ξεκάθαρα ανάγκη παρηγοριάς..

15 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Κορίτσι μου σε νοιωθω απόλυτα! Εμένα είναι ο άντρας μου άρρωστος! Γέννησα μόνη μου και πέρασα άσχημα κ στο μαιευτήριο γιατί δεν είχα βοήθεια. Τώρα κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια , δεν πλησιάζει τη μικρή κ ειναι με μάσκα με αντιβίωση και αντισταμινικα, χώμα γενικά ο καημενος. Εγώ η άλλη καημένη τα έχω βρει παρά πολύ σκούρα: το μωρό χθες το πήγαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου με προτροπή παιδιάτρου που την είδε. Τελικά μας έδιωξαν και γυρίσαμε ξημερώματα γτ ήταν σε οκ πλαίσια. Δεν έχουμε ευχαριστηθεί στιγμή και από το Σάββατο μέχρι χθες δεν είχα σταματήσει να κλαίω από στενοχώρια κλπ. 

Χαίρομαι κορίτσι μου που το βιώνεις τόσο όμορφα! Έτσι πρέπει κ ευτυχώς που η πρώτη σου γεννα θα έχει τόσο ομορφες αναμνήσεις. Εμένα η μικρή θήλαζε συνέχεια μέχρι που ανέβασε ικτερο. Μετά δεν ήθελε να φάει τπτ , με δυσκολία την ξυπνούσαμε. Έχασε 340 γραμμάρια κ είχα σκάσει γιατί επιβεβαιώθηκα ότι δεν έτρωγε καλά. Βάζω θήλαστρο πλέον για να βλεπω τι κάνω κ ποσό τρώει. 

Έτσι ήμουν μέχρι την Κυριακή κορίτσι μου κ επειδή πήγα να λιποθυμήσω από κούραση και εξάντληση ( κοιμήθηκα όρθια την ώρα που θήλαζα) έδωσα πιπιλα και κοιμήθηκα λιγάκι. Δεν άντεχα άλλο..

Ναι καλά έκανες δεν γίνεται αλλιώς δυστυχώς. Εγώ είχα κάνει πολλά σεμινάρια προ γέννας κ ήμουν θεωρητικά διαβασμενη αλλά είναι τελείως διαφορετικά στην πράξη..Όσο κ αν ήμουν κατά του μπιμπερο και της πιπίλας τα έδωσα για να μπορέσω να κερδίσω μία ώρα ύπνο για εμένα κ δεν το μετανιώνω. Το μωρό μια χαρά ,ούτε σύγχυση θηλών έπαθε ούτε τίποτα όπως λένε 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2023 at 5:40 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Τελικά όλα εντάξει εμείς βγήκαμε σήμερα δεν έκανε ίκτερο το μωράκι! Είμαστε σπίτι πλέον κάνουμε αγκαλίτσες 🥰 

Μπράβο κορίτσι μου τώρα ξεκινούν τα ωραία!!!!!! Λίγο καθυστερημένα απαντώ αλλά λίγος χρόνος πλέον υπάρχει!!! 

On 24/4/2023 at 1:16 ΠΜ, GeoA είπε:

Δυστυχώς σε εμάς δε δουλεύει αυτό και από φωνές στο σπίτι τίποτα αλλο με τον μεγάλο μου. Όσο για τον θηλασμό πάμε αναλόγως καλά. Το Σάββατο για πρώτη φορά δώσαμε μπιμπερό με γάλα που αντλώ εγώ γιατί αν δεν το κάνω θα φλερτάρω με μαστίτιδα. Ο μικρούλης μια που τρώει και μια που ξεχνάει. Τώρα για τα περί πιπιλας μετά τον πρώτο μου έλεγα ότι δεν έχει περίπτωση να μη δώσω αλλά τελικά θα δούμε. Ο πρώτος σιχαινοταν μπιμπερό και πιπίλα και τα πάντα γι αυτόν ήταν το στήθος. Ωστόσο όταν το κόψαμε, με τη μέθοδο πιπέρι (δε γινόταν αλλιώς) και έβλεπα τα άλλα παιδάκια με πιπίλα έλεγα ευτυχώς που δεν την πήρε ποτέ. 

Περαστικά και υπομονή κορίτσι μου. Φαντάζομαι άγχος. Πραγματικά τους λέω ότι τελικά ως λεχωνα αυτή τη στιγμή είναι το μεγαλύτερο μου αγχος αυτό. Μην κολλήσει κάτι το μικρούλη.  Φυσικά άμα φοράς τη μάσκα σου και προσέχεις όλα θα πάνε καλά! Πάρε τηλ τον παιδίατρο του και ρώτα σίγουρα αν πρέπει να κάνεις κάτι έστω προληπτικά. 

Εμένα αύριο επιστρέφει δουλειά ο σύζυγος αλλά του είπα να μην πάει από το πρωί για να πάρει τον μικρό πρώτα στον παιδίατρο. Παραπονιέται ότι πονάει το κεφάλι του αν και από διάθεση ήταν καλός.

Περαστικά και σε εσένα κορίτσι μου. Καλό είναι αν συνεχίσουν τα εξανθηματα να πας αύριο στον γιατρό καλού κακού, για να μη σου προκαλεί και άγχος όλο αυτό 

Εμένα πάλι κορίτσι μου από φωνές δεν καταλαβαίνει ο μπέμπης, κοιμάται και εμείς παίζουμε δίπλα του με τον μεγάλο μου γελάμε φωνάζει χαμός.... Πιπίλα δεν έδωσα αλλά δεν έκανε ούτε το στήθος πιπίλα ευτυχώς.... Ο μεγάλος μου έχει ακόμα πιπίλες πολλές στα χέρια και στο στόμα άσε... Και είναι 3 χρονών.... Τώρα ακολουθώ άλλη μέθοδο!!! Γενικά ο μεγάλος μου ούτε πάνα έβγαλε ακόμα δεν ξέρω τι θα γίνει....

Κορίτσια μου τι κάνετε; Σας διάβασα όλες και βλέπω λίγο πολύ όλες είμαστε αϋπνες και προσπαθούμε να βρούμε ρυθμούς!!! Εμείς με θηλασμό τα πάμε πολύ καλά, και κάθε μερα όλο και καλύτερα! Πλέον θηλάζει ανά 2-3 ώρες και το βράδυ ξυπνάει ανά 2,5-3 ώρες.. πίνει για κανένα 10 λεπτό γάλα και κοιμάται, ενώ την μέρα μένει και ξύπνιος αρκετά θα έλεγα! Είμαστε 23 ημερών σήμερα! Δεν έχουμε βγει έξω ακόμα όμως θα τηρήσω αυτό με τις 40 ημέρες όπως και στον μεγάλο μου... Οι μόνες μέρες που βγήκα ήταν για να πάω γυναικολογο να μου βγάλει τα ράμματα και μια να πάμε Λάρισα για υπέρηχο λόγω υδρονεφρωσης... Άσε μεγάλο άγχος αυτό... Θα πρέπει να κάνουμε κυστεογραφια και μόλις εμαθα την διαδικασία άσε..... Είμαι στεναχωρημένη φοβάμαι γενικά με αυτό το θέματακι θέλω να πάνε όλα καλά! Να μην χρειαστεί χειρουργείο!

Γενικά ομως τα πάμε πολύ καλά δεν μπορώ να πω ότι θα πέσω κάτω από αϋπνια αντέχω ακόμα δεν ξέρω πως γίνεται... Και δουλειες κάνω και όλα.. και χωρίς βοήθεια πέρα από τον μεγάλο μου που με βοηθάει σε όλα! Ουφ ολόκληρο κατεβατο!

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2023 at 9:52 PM, Afrodite88 said:

Κορίτσι μου σε νοιωθω απόλυτα! Εμένα είναι ο άντρας μου άρρωστος! Γέννησα μόνη μου και πέρασα άσχημα κ στο μαιευτήριο γιατί δεν είχα βοήθεια. Τώρα κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια , δεν πλησιάζει τη μικρή κ ειναι με μάσκα με αντιβίωση και αντισταμινικα, χώμα γενικά ο καημενος. Εγώ η άλλη καημένη τα έχω βρει παρά πολύ σκούρα: το μωρό χθες το πήγαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου με προτροπή παιδιάτρου που την είδε. Τελικά μας έδιωξαν και γυρίσαμε ξημερώματα γτ ήταν σε οκ πλαίσια. Δεν έχουμε ευχαριστηθεί στιγμή και από το Σάββατο μέχρι χθες δεν είχα σταματήσει να κλαίω από στενοχώρια κλπ. 

Χαίρομαι κορίτσι μου που το βιώνεις τόσο όμορφα! Έτσι πρέπει κ ευτυχώς που η πρώτη σου γεννα θα έχει τόσο ομορφες αναμνήσεις. Εμένα η μικρή θήλαζε συνέχεια μέχρι που ανέβασε ικτερο. Μετά δεν ήθελε να φάει τπτ , με δυσκολία την ξυπνούσαμε. Έχασε 340 γραμμάρια κ είχα σκάσει γιατί επιβεβαιώθηκα ότι δεν έτρωγε καλά. Βάζω θήλαστρο πλέον για να βλεπω τι κάνω κ ποσό τρώει. 

Έτσι ήμουν μέχρι την Κυριακή κορίτσι μου κ επειδή πήγα να λιποθυμήσω από κούραση και εξάντληση ( κοιμήθηκα όρθια την ώρα που θήλαζα) έδωσα πιπιλα και κοιμήθηκα λιγάκι. Δεν άντεχα άλλο..π

Περαστικά στον άντρα σου, υπομονή σε εσένα!! Σε κτλβνω απόλυτα πόσο δύσκολα περνάς. Κ πιπίλα να δώσεις κ ότι χρειαστεί χωρίς καμία τύψη. Σε κάθε σχήμα μαμα-μωρο λειτουργει καλύτερα κάτι διαφορετικό. 

Εν μέρει το κλάμα κ η στεναχώρια είναι κ ορμονικό! Να ξεσπάς να ηρεμείς. 

Εμείς από βόλτα μόνο στον γυναικολόγο πήγαμε προς το παρόν κ έκανα ένα τέταρτο να περπατήσω 300μ χαχαχα. Θέλω πολύ να βγω βόλτα έστω κ εδώ δίπλα στην παιδική χαρά αλλά με παυσίπονο πριν και εννοείται καλό καιρό, γιατί ο μεγάλος άρχισε σχολείο σήμερα (δεν άντεχε σπίτι είχε τρομερά ξέσπασματα και την βδομάδα που ήμουν στο μαιευτήριο που δεν ήξερε ότι ήρθε το μωρό). Σήμερα πήγε με κλάματα και είχε να πάει μόνο 10 μέρες. Αλλά όταν τον πήραμε γεμάτος χαρά κ ήρεμος. Προσεύχομαι μόνο μην κολλήσει τίποτα μέχρι να φτιάξει και ο καιρός για τα καλά. 

Στον μεγάλο μου γιο αν και με καισαρική στις 10 μέρες βγήκαμε δειλά δειλά. Τώρα που τα ράμματα είναι κάτω δυσκολεύομαι περισσότερο νομίζω, αν και η ανάρρωση κλινικά πάει άψογα! Κάναμε κ κολπικό υπέρηχο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/26/2023 at 8:56 AM, GeoA said:

Εμένα η αλήθεια δε με πολυενοχλουν τα ράμματα γιατί μου έκανε μόνο 2. Δε με είχε σκίσει και τα σκισίματα τα έκανε ο μικρός κατά την έξοδο. Εγώ βγήκα 3 φορές. Τη μία πήγαμε καμία ώρα στη μαμά μου που είναι απόσταση 2 λεπτά με το αυτοκίνητο αλλά την κάναμε με τα πόδια με τον μεγάλο γιατί του είχα τάξει να πάμε βόλτα (ουαο), τη 2η πήγα στην αδερφή μου μόνη (γιατί τα είχα παίξει κλεισμένη σπίτι) για μισή ώρα και απλά 2 σπίτια παρακάτω και η 3η ήταν χθες με τον μεγάλο μου πάλι πήγαμε περπάτημα κάνα 40λεπτο και το καημένο μου δεν ήθελε να επιστρέψουμε σπίτι. Δυστυχώς ακόμη εμάς κάνει κρύο και κυρίως έχει αέρα έτσι δε μπορούμε να βγούμε έξω με τον μικρούλη.

 

Είναι το 2ο παιδί φυσιολογικα έτσι;; Ούτε στο 1ο είχες κάνει περινεοτομη;; Εγώ παίρνω ένα 1000αρι παναντολ την μέρα άμα πονάω πολύ γιατί περισσότερο με ενοχλεί που κάθομαι στην στάση για θηλασμό καθιστή. Πονάει κ η ουρά μου μετά. Γιατί τον έχω ώρα μέχρι να κοιμηθεί καλά αλλιώς με το που τον αφήσω κατω κλαίει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Είναι το 2ο παιδί φυσιολογικα έτσι;; Ούτε στο 1ο είχες κάνει περινεοτομη;; Εγώ παίρνω ένα 1000αρι παναντολ την μέρα άμα πονάω πολύ γιατί περισσότερο με ενοχλεί που κάθομαι στην στάση για θηλασμό καθιστή. Πονάει κ η ουρά μου μετά. Γιατί τον έχω ώρα μέχρι να κοιμηθεί καλά αλλιώς με το που τον αφήσω κατω κλαίει.

Είναι λογικό πάντως, και ο θηλασμός προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα οπότε υπάρχει πόνος.. Από λόχια πώς πάτε; Εγώ έχει 1 βδομάδα που γέννησα και έχω ακόμα αίμα περιόδου είμαι με σερβιετες.. Και τα ράμματα με τραβάνε έκανα αρκετά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl said:

Είναι λογικό πάντως, και ο θηλασμός προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα οπότε υπάρχει πόνος.. Από λόχια πώς πάτε; Εγώ έχει 1 βδομάδα που γέννησα και έχω ακόμα αίμα περιόδου είμαι με σερβιετες.. Και τα ράμματα με τραβάνε έκανα αρκετά..

Δεν με ενοχλούν και πολύ οι συσπάσεις, σχεδόν καθόλου. Εγώ καθαρίζω σιγά σιγά ελάχιστο αίμα κόκκινο, λίγο καφέ. Αλλά τα ράμματα με τραβάνε κ εμένα. Μου έδωσε μια αλοιφή της frezyderm με υαλουρονικο για το τσούξιμο κ για γρηγορότερη επούλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω κάτι όσες θηλάζετε βάζετε το μωρό να ρευτει κάθε φορά; Υποτίθεται ότι με το θηλασμό δε χρειάζεται αλλά με αγχωνει αυτό το θέμα, έχει τύχει δηλαδή να βγάλει γουλιες στον ύπνο της, επίσης ανάσκελα μόνο δε τα κοιμιζετε και οχι στο πλάι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω κάτι όσες θηλάζετε βάζετε το μωρό να ρευτει κάθε φορά; Υποτίθεται ότι με το θηλασμό δε χρειάζεται αλλά με αγχωνει αυτό το θέμα, έχει τύχει δηλαδή να βγάλει γουλιες στον ύπνο της, επίσης ανάσκελα μόνο δε τα κοιμιζετε και οχι στο πλάι; 

Όσον αφορά τα λοχια εγώ γέννησα 3/4 και είμαι ακόμα με σερβιετακια.. έχω καφέ που και που δεν έχω καθαρίσει και φοβάμαι μην έμεινε κομμάτι πλακούντα στην μήτρα όπως στην πρώτη μου γέννα που είχα λοχια 3,5 μηνες και έκανα θεραπεία για να τα αποβάλει η μήτρα.... 

Εγώ τον βάζω να ρευτει κάθε φορά, καμιά φορά ρευεται ειδικά όταν θηλαζω από το δεξί γιατί έχω μεγάλη ροή, τραβάει αέρα και πνίγεται συνήθως... Αλλά πιο πολύ τον κρατάω όρθιο 10 λεπτά για να κατέβει καλά το γάλα.. αναγωγές δνε μου έχει κάνει καθόλου σε σχέση με τον πρώτο μου γιο που έκανε πολλές είχε παλινδρόμηση.... Μόνο ανάσκελα και τα δύο παιδιά τα κοιμιζω και το κεφάλι μια δεξιά μια αριστερά αλλά το γυρνάει μόνος του όπως θέλει όπως και να το βάλω εγώ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...