Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Πώς καταλαβαίνεις τις συσπάσεις;; Εμένα κλωτσαει όλη μέρα και παίρνει περίεργα σχήματα η κοιλιά μου αλλά θεωρώ ότι είναι το μωρό που κινείται.. Τι διαφορετικό έχουν οι συσπάσεις; Πόνο;;

Γίνεται πέτρα η κοιλιά πάνω από τον αφαλό και νιώθεις μια πίεση σαν σφίξιμο για λίγο και μετά περνάει.. όταν δεν συνοδεύεται με πόνο όπως πόνους περιόδου δεν είναι ανησυχητικό, είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις.. ετοιμάζεται δηλαδή η μήτρα για τον τοκετό... Οι κανονικές συσπάσεις επειδή τις έζησα, πονάνε πολύ, εγώ ένιωθα πιο δυνατους πόνους περιόδου θυμάμαι και ήμουν μούδιασμενη για πολύ, κρατούσαν πολύ όχι για λίγο.... @Sweetie32

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Εγώ το είχα όταν ξύπνουσα αυτόν τον πόνο έντονα. Το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα πέρασε με το που γέννησα μαχαίρι.. Ελπιζω να περάσει αυτός ο μήνας αέρας, δεν αντέχω άλλο και φοβάμαι τρελα μη γίνει τπτ τόσο νωρίς. Μετά τις (κλεισμένες) 36 δεν έχεις φόβο, εγώ σου εύχομαι να μεινει μέσα όσο γίνεται να περάσει τα 2400 για να μην μπει θερμοκοιτίδα.. μετά μη φοβασαι όποτε έρθει θα είναι ασφαλές..

Λογικα σε έχουν πιάσει συσπάσεις Braxton, είναι φυσιολογικές όμως μη φοβασαι , όσο ενοχλητικές κ να ειναι. Εγώ δεν μπορώ να προσδιορίσω αν είναι συσπάσεις ή έντονο κλωτσιδι ή απλά κ τα δυο, για αυτό τα έχω δει όλα μαλλον ..

Αυριο μπαινω στην 32η βδομάδα.. και νομίζω ότι στο μήνα μου μπαινω 5/4.. μου φαίνεται αιώνας .. πόνους περιόδου ούτε εγώ έχω, αλλά μου έχει κάνει τα όργανα από το κλωτσιδι ομελέτα.. καούρες, ρέψιμο και τάση για εμετό συνέχεια..

Ελαφρύ πέτρωμα πάνω από τον αφαλό .. τα ίδια έχω και εγώ , κλωτσιδι και την βλεπω που αλλάζει θέσεις γιατι η κοιλιά κάνει βουνά και χοροπηδάει.. τώρα δεν ξέρω να σου πω ακριβώς για συσπάσεις γεννας γιατί δεν τις ενοιωσα ποτέ, και τη μικρή την είχα γεννήσει 36 και 3, δεν πρόλαβα να καταλάβω.. αλλά λένε οτι τις καταλαβαίνεις έντονα.. είναι το μόνο που Ελπιζω γιατί γενικά πονάω συνέχεια και δεν ξέρω πως να τις ξεχωρίσω ..

Ναι έχω ακούσει ότι κόβεται με το που γεννάς ευτυχώς!!!! Δεν παλεύεται ειδικά μερικές φορές πωπωωωωω..... Μακάρι να περάσει αυτός ο μήνας σαν ποτάμι πραγματικά! Νιώθω και εγώ τόσο βαριά δεν μπορώ να κάνω τίποτα χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Μακάρι να φτάσω στις 38 εβδομάδες που πρέπει! Πρώτη γέννα είχα στις 37+3.... Φοβάμαι μην θέλει και ο μπέμπης να έρθει νωρίτερα.... Αγχώθηκα τώρα!

 

Όταν σας κλωτσαει το μωρό ακούτε και το υγρό; Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μου αλλά ακούω το υγρό όπως κινείται πλατς πλατς χαχα δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στην πρώτη εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό; Τρώω κάτι σπρωξίματα σε σημείο που πονάω καμιά φορά και κάνω ΑΧ, χαχαχαχχα.... βάζει δύναμη και σπρώχνει πολύ στην κοιλιά Μου..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Γίνεται πέτρα η κοιλιά πάνω από τον αφαλό και νιώθεις μια πίεση σαν σφίξιμο για λίγο και μετά περνάει.. όταν δεν συνοδεύεται με πόνο όπως πόνους περιόδου δεν είναι ανησυχητικό, είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις.. ετοιμάζεται δηλαδή η μήτρα για τον τοκετό... Οι κανονικές συσπάσεις επειδή τις έζησα, πονάνε πολύ, εγώ ένιωθα πιο δυνατους πόνους περιόδου θυμάμαι και ήμουν μούδιασμενη για πολύ, κρατούσαν πολύ όχι για λίγο.... @Sweetie32

Ναι έχω ακούσει ότι κόβεται με το που γεννάς ευτυχώς!!!! Δεν παλεύεται ειδικά μερικές φορές πωπωωωωω..... Μακάρι να περάσει αυτός ο μήνας σαν ποτάμι πραγματικά! Νιώθω και εγώ τόσο βαριά δεν μπορώ να κάνω τίποτα χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Μακάρι να φτάσω στις 38 εβδομάδες που πρέπει! Πρώτη γέννα είχα στις 37+3.... Φοβάμαι μην θέλει και ο μπέμπης να έρθει νωρίτερα.... Αγχώθηκα τώρα!

 

Όταν σας κλωτσαει το μωρό ακούτε και το υγρό; Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μου αλλά ακούω το υγρό όπως κινείται πλατς πλατς χαχα δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στην πρώτη εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό; Τρώω κάτι σπρωξίματα σε σημείο που πονάω καμιά φορά και κάνω ΑΧ, χαχαχαχχα.... βάζει δύναμη και σπρώχνει πολύ στην κοιλιά Μου..

 

Ακούω από υγρό μέχρι κρακ από τις αρθρώσεις της.. εκτός κ αν μου σπάει εμένα τπτ και το δω μετά.. τεράστια η διαφορα με τον πλακουντα πίσω. Η κοιλιά παίρνει τρελα σχήματα και τα νοιωθω όλα σαν να τρωω ξύλο.. συνέχεια με δόντια σφιγμένα είμαι .. νοιωθω άρρωστη με τόσο καιρό ταλαιπωρία. Κάποιες φορές νοιωθω ότι μιζεριαζω πολύ αλλά πραγματικά είμαι απο δυο πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες σερί κ το σώμα μου έχει παραδωσει.. το καταλαβαίνω γιατί έχω συσπάσεις χέρια πόδια στον ύπνο και όλη μέρα εδώ και βδομάδες παίζει το μάτι μου συνέχεια. Αυτο σημαίνει εξάντληση και στρες Κόκκαλα , όργανα και γενικά τα πάντα ειναι οριακά από αντοχές..

Το άγχος πλέον καθημερινότητα αλλά και μεγάλη προσμονή να γεννήσω και να ειναι όλα καλά με το μωρό .. ας ειναι καλά κ ας μαρτυρησω πραγματικά ..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Ακούω από υγρό μέχρι κρακ από τις αρθρώσεις της.. εκτός κ αν μου σπάει εμένα τπτ και το δω μετά.. τεράστια η διαφορα με τον πλακουντα πίσω. Η κοιλιά παίρνει τρελα σχήματα και τα νοιωθω όλα σαν να τρωω ξύλο.. συνέχεια με δόντια σφιγμένα είμαι .. νοιωθω άρρωστη με τόσο καιρό ταλαιπωρία. Κάποιες φορές νοιωθω ότι μιζεριαζω πολύ αλλά πραγματικά είμαι απο δυο πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες σερί κ το σώμα μου έχει παραδωσει.. το καταλαβαίνω γιατί έχω συσπάσεις χέρια πόδια στον ύπνο και όλη μέρα εδώ και βδομάδες παίζει το μάτι μου συνέχεια. Αυτο σημαίνει εξάντληση και στρες Κόκκαλα , όργανα και γενικά τα πάντα ειναι οριακά από αντοχές..

Το άγχος πλέον καθημερινότητα αλλά και μεγάλη προσμονή να γεννήσω και να ειναι όλα καλά με το μωρό .. ας ειναι καλά κ ας μαρτυρησω πραγματικά ..

Χαχαχα ναι ναι και το κρακ τώρα που το λες σε σημείο να σφίγγομαι και εγώ και φοβάμαι πολύ!!!! Τεράστιο ρόλο τελικά παιζιετη θέση του πλακούντα. στην πρώτη που ήταν μπόρεσα ένιωθα απαλές κινήσεις χωρίς πόνο και περίεργα ενω τώρα; Χαμός! Μέχρι και χερια πόδια μωρού πιάνω όταν βάζω το χέρι στην κοιλιά και έχει τόση δύναμη νομίζω θα με σκίσει στο τέλος χαχα.. αυτό με το παίξιμο ματιού που λες, το έχω από το τέλος του πρώτου μήνα και συνεχίζει πολλές φορές... Τι είναι αυτό πάλι; Μιλάμε για πολύ παίξιμο και μόνο το δεξί αλλά δεν το έψαξα.....

Όλα καλά θα πάνε, και εγώ έχω άγχος πολύ και προσπαθώ να το προσπεράσω να χαλαρώσω.. λίγο έμεινε!

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2023 at 6:17 ΠΜ, MariaZiss είπε:

Καλημέρα!!!!!! Περαστικά και εύχομαι να μην ξανά ζήσεις τέτοιο πόνο! 

Σε νιώθω γιατί και εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη τα έχω ζήσει όλα... Η μέση μια από τα ίδια, σε σημείο που δεν μπορώ να περπατήσω κιόλας... Οι καρποί με πονάνε επίσης και γενικά αυτήν η εγκυμοσύνη έχει πολλά χαχαχα.. στην πρώτη πολύ χαλαρά επίσης! Τώρα έχω και ένα άλλο, δεν μπορώ να σκύψω, θέλω να πω δεν μπορώ να καθίσω ούτε καν σε ορθή γωνία στον καναπέ, πρέπει να έχω κλίση ελαφρώς πίσω.. και η οδήγηση με δυσκολεύει πολύ! Στην πρώτη δεν είχα κάτι τέτοιο εσκυβα κανονικά....

Ελπίζω ο τοκετός να πάει έστω καλύτερα ή τα ίδια. σκέφτομαι ότι ακόμη έχω ενάμιση μήνα και πως θα το αντέξω. Δε μου αρέσει που γκρινιάζω και δεν το χαίρομαι γιατί ρε παιδί μου το πιο πιθανό να είναι και η τελευταία εγκυμοσύνη.

14 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Δοκίμασε μασάζ εγκυμοσύνης κ αν μπορείς σε χειροπρακτικο / φυσιοθεραπευτή που ξέρει από αυτά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με έπιασε μεση και τα είχα δει όλα. Έκλαιγα και στο τελος με άφησε να χρησιμοποιήσω για δυο φορεσ Έμπλαστρο .. Εμείς θα πάμε το Σάββατο για απλό μασάζ εγκυμοσύνης γιατί πλέον πονάω παντού. Να σκέφτεσαι κ εσυ ότι μας έμεινε η ουρά, αύριο μπαίνει Μάρτιος και ουσιαστικά μας χωρίζει ένας μήνας και λίγες μέρες από την ‘καλή λευτερια’.. 

Αυτό με τους καρπούς ευχαριστω το θεό που δεν μου το έδωσε σε αυτή την εγκυμοσύνη.. τα είχα δει όλα. Σε πιάνει όταν ξυπνάς ; 
 

Κορίτσια Ελπιζω να περασατε ομορφα το τριήμερο.. Αυτες τις μερεσ Πονάω παρά πολύ από κάτω, είμαι πιασμένη παντού, περπατάω με δυσκολία και αυτό με πόνο , μοιάζω με πιγκουίνο με λίγα λόγια, ξεκίνησα να κοιμαμαι μισοξαπλωμένη γιατι δεν παλεύονται οι καούρες, έχω κάθε βράδυ εφιάλτες και κοιμαμαι διακεκομμένα, είτε γιατί απλά ξυπνάω , είτε γιατί τρωω κλωτσιές, είτε από δίψα είτε από ανάγκη για τουαλέτα.. γενικά μετραω μέρες .. δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι μέσα Απριλίου.. σκέφτομαι να του πω να το προγραμματίσουμε νωρίτερα, έστω με το που μπω στο μήνα μου.

Όλα αυτά που γράφεις τα διαβαζα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έλεγα μα τι υπερβολές. Καλώς ήρθες 2η εγκυμοσύνη να μου πεις όλα εδώ πληρώνονται. Σήμερα το πρωί στις 5 όταν σηκώθηκε ο σύζυγός για δουλειά και εγώ απλά δε μπορούσα να κοιμηθώ λόγω μέσης λέγαμε ότι ένας χειροπράκτης θα ήταν ότι έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoA είπε:

Ελπίζω ο τοκετός να πάει έστω καλύτερα ή τα ίδια. σκέφτομαι ότι ακόμη έχω ενάμιση μήνα και πως θα το αντέξω. Δε μου αρέσει που γκρινιάζω και δεν το χαίρομαι γιατί ρε παιδί μου το πιο πιθανό να είναι και η τελευταία εγκυμοσύνη.

Όλα αυτά που γράφεις τα διαβαζα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έλεγα μα τι υπερβολές. Καλώς ήρθες 2η εγκυμοσύνη να μου πεις όλα εδώ πληρώνονται. Σήμερα το πρωί στις 5 όταν σηκώθηκε ο σύζυγός για δουλειά και εγώ απλά δε μπορούσα να κοιμηθώ λόγω μέσης λέγαμε ότι ένας χειροπράκτης θα ήταν ότι έπρεπε.

Δεν ξέρω αλλά ειλικρινά θέλω να περάσει πως και πώς αυτός ο μήνας για να γεννήσω! Όλα τα καλά μαζεμένα εχουμε οι περισσότερες!!!! Νά πάνε όλα καλά να βγούμε πέρα καλά και να περάσει γρήγορα ο μήνας! 5 εβδομάδες ακριβώς θέλω εγώ να γεννήσω! Και ελπίζω όλα τα κουσούρια που έχω να φύγουν μαχαίρι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή! Και εγώ με τη νηστεία μετράω αντίστροφα. Αν πάρω όλο τον 9ο ουυυυ έχω ακόμη 2 μήνες σχεδόν μπροστά! Πήγαμε και γιατρο χτες έχει κατέβει εμπαιδωνεται σιγά σιγά. Τα προβλήματα των τελευταίων μηνών βλέπω έχουν εμφανιστεί σε όλες μας. Έχει δυσκολέψει αρκετά η καθημερινότητα. Να σημειώσω ότι εγώ που έκανα μασάζ εγκυμοσύνης ούτε μέχρι την ουρά δεν κάνουν, είναι η πετσέτα εκεί, ούτε στα πλάγια της λεκάνης. Γενικά εκεί που πονούσα δεν βάζουν χέρι να το πω. 

Μου έκανε εντύπωση η συζήτηση σας για τις συσπάσεις. Με μπέρδεψε. Εγώ νιώθω σφίξιμο γ λίγα " γύρω από τον αφαλό κυρίως, ας πούμε στο κέντρο της κοιλιάς αλλά μου φαινόταν ότι είναι κινήσεις. Γιατί καμιά φορά βάζω τ χέρι μου κ νιώθω σπρώξιμο από μέσα. Λέτε να είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις; Μα πώς τις ξεχωρίζετε;

Χαίρομαι για όλες μας που πάνε όλα καλά και πλησιάζουμε αισίως στο τέλος. 😇

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Χαχαχα ναι ναι και το κρακ τώρα που το λες σε σημείο να σφίγγομαι και εγώ και φοβάμαι πολύ!!!! Τεράστιο ρόλο τελικά παιζιετη θέση του πλακούντα. στην πρώτη που ήταν μπόρεσα ένιωθα απαλές κινήσεις χωρίς πόνο και περίεργα ενω τώρα; Χαμός! Μέχρι και χερια πόδια μωρού πιάνω όταν βάζω το χέρι στην κοιλιά και έχει τόση δύναμη νομίζω θα με σκίσει στο τέλος χαχα.. αυτό με το παίξιμο ματιού που λες, το έχω από το τέλος του πρώτου μήνα και συνεχίζει πολλές φορές... Τι είναι αυτό πάλι; Μιλάμε για πολύ παίξιμο και μόνο το δεξί αλλά δεν το έψαξα.....

Όλα καλά θα πάνε, και εγώ έχω άγχος πολύ και προσπαθώ να το προσπεράσω να χαλαρώσω.. λίγο έμεινε!

Κ μένα το δεξί μάτι κάνει μόνο. Ειναι κούραση και στρες αυτό να ξέρεις που εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο.. εκνευριστικό φουλ..

7 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Ελπίζω ο τοκετός να πάει έστω καλύτερα ή τα ίδια. σκέφτομαι ότι ακόμη έχω ενάμιση μήνα και πως θα το αντέξω. Δε μου αρέσει που γκρινιάζω και δεν το χαίρομαι γιατί ρε παιδί μου το πιο πιθανό να είναι και η τελευταία εγκυμοσύνη.

Όλα αυτά που γράφεις τα διαβαζα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έλεγα μα τι υπερβολές. Καλώς ήρθες 2η εγκυμοσύνη να μου πεις όλα εδώ πληρώνονται. Σήμερα το πρωί στις 5 όταν σηκώθηκε ο σύζυγός για δουλειά και εγώ απλά δε μπορούσα να κοιμηθώ λόγω μέσης λέγαμε ότι ένας χειροπράκτης θα ήταν ότι έπρεπε.

Σε καταλαβαίνω γιατί ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. Από τη μια γκρινιάζω άπο την άλλη λέω δεν ξέρω αν θα αντέξω άλλη εγκυμοσύνη και μάλιστα με 3η καισαρική. Άσε που τα έξοδα έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορείς να κρατήσεις τπτ για παν ενδεχόμενο στην άκρη! Αλλά τι να κάνουμε! Να λέμε ψέματα και στους εαυτούς μας ότι περνάμε καλά ; Τι να χαρούμε ; Μόνο να τα πιάσουμε στα χέρια μας και να είναι γερά όπου και αξίζει η ταλαιπωρία ..

2 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή! Και εγώ με τη νηστεία μετράω αντίστροφα. Αν πάρω όλο τον 9ο ουυυυ έχω ακόμη 2 μήνες σχεδόν μπροστά! Πήγαμε και γιατρο χτες έχει κατέβει εμπαιδωνεται σιγά σιγά. Τα προβλήματα των τελευταίων μηνών βλέπω έχουν εμφανιστεί σε όλες μας. Έχει δυσκολέψει αρκετά η καθημερινότητα. Να σημειώσω ότι εγώ που έκανα μασάζ εγκυμοσύνης ούτε μέχρι την ουρά δεν κάνουν, είναι η πετσέτα εκεί, ούτε στα πλάγια της λεκάνης. Γενικά εκεί που πονούσα δεν βάζουν χέρι να το πω. 

Μου έκανε εντύπωση η συζήτηση σας για τις συσπάσεις. Με μπέρδεψε. Εγώ νιώθω σφίξιμο γ λίγα " γύρω από τον αφαλό κυρίως, ας πούμε στο κέντρο της κοιλιάς αλλά μου φαινόταν ότι είναι κινήσεις. Γιατί καμιά φορά βάζω τ χέρι μου κ νιώθω σπρώξιμο από μέσα. Λέτε να είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις; Μα πώς τις ξεχωρίζετε;

Χαίρομαι για όλες μας που πάνε όλα καλά και πλησιάζουμε αισίως στο τέλος. 😇

Οι συσπάσεις είναι διαφορετικές σε κάθε γυναίκα, κ εγώ σαν κίνηση το νοιωθω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω μήπως είναι σύσπαση τελικά.. συνήθως λένε ότι σε πιάνει σαν σφυξιμο γύρω από τον αφαλό ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Afrodite88 said:

Κ μένα το δεξί μάτι κάνει μόνο. Ειναι κούραση και στρες αυτό να ξέρεις που εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο.. εκνευριστικό φουλ..

Σε καταλαβαίνω γιατί ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. Από τη μια γκρινιάζω άπο την άλλη λέω δεν ξέρω αν θα αντέξω άλλη εγκυμοσύνη και μάλιστα με 3η καισαρική. Άσε που τα έξοδα έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορείς να κρατήσεις τπτ για παν ενδεχόμενο στην άκρη! Αλλά τι να κάνουμε! Να λέμε ψέματα και στους εαυτούς μας ότι περνάμε καλά ; Τι να χαρούμε ; Μόνο να τα πιάσουμε στα χέρια μας και να είναι γερά όπου και αξίζει η ταλαιπωρία ..

Οι συσπάσεις είναι διαφορετικές σε κάθε γυναίκα, κ εγώ σαν κίνηση το νοιωθω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω μήπως είναι σύσπαση τελικά.. συνήθως λένε ότι σε πιάνει σαν σφυξιμο γύρω από τον αφαλό ..

Πολύ πιθανό να είναι τότε. Θα το πω και στον γιατρό την επόμενη φορά. Πήγαμε για περπάτημα σήμερα καμία 4χλμ κ πέθανα. Βλέπω κάτι βίντεο με έγκυες που κάνουν ακροβατικά με γιόγκα κτλ και εγώ σε ευθεία δεν μπορώ να περπατήσω καλά καλά χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή! Και εγώ με τη νηστεία μετράω αντίστροφα. Αν πάρω όλο τον 9ο ουυυυ έχω ακόμη 2 μήνες σχεδόν μπροστά! Πήγαμε και γιατρο χτες έχει κατέβει εμπαιδωνεται σιγά σιγά. Τα προβλήματα των τελευταίων μηνών βλέπω έχουν εμφανιστεί σε όλες μας. Έχει δυσκολέψει αρκετά η καθημερινότητα. Να σημειώσω ότι εγώ που έκανα μασάζ εγκυμοσύνης ούτε μέχρι την ουρά δεν κάνουν, είναι η πετσέτα εκεί, ούτε στα πλάγια της λεκάνης. Γενικά εκεί που πονούσα δεν βάζουν χέρι να το πω. 

Μου έκανε εντύπωση η συζήτηση σας για τις συσπάσεις. Με μπέρδεψε. Εγώ νιώθω σφίξιμο γ λίγα " γύρω από τον αφαλό κυρίως, ας πούμε στο κέντρο της κοιλιάς αλλά μου φαινόταν ότι είναι κινήσεις. Γιατί καμιά φορά βάζω τ χέρι μου κ νιώθω σπρώξιμο από μέσα. Λέτε να είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις; Μα πώς τις ξεχωρίζετε;

Χαίρομαι για όλες μας που πάνε όλα καλά και πλησιάζουμε αισίως στο τέλος. 😇

Άντε όλες κοντοζυγωνουμε σιγά σιγά...!!! Εμένα είναι πολύ πολύ χαμηλά το μωρό εδώ και ένα μήνα και το νιώθω έντονα... Ειδικά όταν κουνιέται με πιέζει πολύ κάτω νιώθω σφίξιμο!

Κοίτα συσπάσεις εγώ προσωπικά τις βιώνω έτσι, με πετρώματα στον αφαλό και ακανόνιστο σχήμα λες και κάτι έχει στο σημείο αυτό, με σφίξιμο μαζί και το μωρό δεν το νιώθω τοτε... Όταν είναι το μωρό το καταλαβαίνω γισιτ κουνιέται στο σημείο που είναι....

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Κ μένα το δεξί μάτι κάνει μόνο. Ειναι κούραση και στρες αυτό να ξέρεις που εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο.. εκνευριστικό φουλ..

Σε καταλαβαίνω γιατί ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. Από τη μια γκρινιάζω άπο την άλλη λέω δεν ξέρω αν θα αντέξω άλλη εγκυμοσύνη και μάλιστα με 3η καισαρική. Άσε που τα έξοδα έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορείς να κρατήσεις τπτ για παν ενδεχόμενο στην άκρη! Αλλά τι να κάνουμε! Να λέμε ψέματα και στους εαυτούς μας ότι περνάμε καλά ; Τι να χαρούμε ; Μόνο να τα πιάσουμε στα χέρια μας και να είναι γερά όπου και αξίζει η ταλαιπωρία ..

Οι συσπάσεις είναι διαφορετικές σε κάθε γυναίκα, κ εγώ σαν κίνηση το νοιωθω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω μήπως είναι σύσπαση τελικά.. συνήθως λένε ότι σε πιάνει σαν σφυξιμο γύρω από τον αφαλό ..

Μιλάμε για πολύ παίξιμο ώρες ώρες σε σημείο που είναι λες και κάνω ματιά χαχαχαχαα...... Θα νομίζουν έξω ότι κάνω και καμάκι χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


45 minutes ago, Mpoumpou23 said:

Κορίτσια τι κάνετε???Εγώ έκανα ντοπλερ σήμερα και ενέσεις κορτιζόνης τις οποίες θα επαναλάβω και αύριο!Όλα καλά μέχρι στιγμής δόξα τω Θεώ!!!

Όλα καλά😁. Πώς ακριβώς σε βοηθάει η κορτιζόνη; Θα κάνεις συχνά τώρα; Η πεθερά μου έκανε στο 2ο παιδί της σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Όλα καλά😁. Πώς ακριβώς σε βοηθάει η κορτιζόνη; Θα κάνεις συχνά τώρα; Η πεθερά μου έκανε στο 2ο παιδί της σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη. 

Μόνο σήμερα κ αύριο θα κάνω για να αναπτυχθούν οι πνεύμονες του μωρού. Επειδή υπάρχει κίνδυνος προωρότητας ακολουθούμε αυτό το πρωτόκολλο!!!

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε???Εγώ έκανα ντοπλερ σήμερα και ενέσεις κορτιζόνης τις οποίες θα επαναλάβω και αύριο!Όλα καλά μέχρι στιγμής δόξα τω Θεώ!!!

Τέλεια!!! Πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά!!!!! Εγώ έκανα πριν μια εβδομάδα ντοπλερ όλα καλά δόξα τω θεώ!!!! Σε δύο εβδομάδες θα κλείσουμε και την καισαρική άσε με έπιασε άγχος!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , MariaZiss είπε:

Τέλεια!!! Πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά!!!!! Εγώ έκανα πριν μια εβδομάδα ντοπλερ όλα καλά δόξα τω θεώ!!!! Σε δύο εβδομάδες θα κλείσουμε και την καισαρική άσε με έπιασε άγχος!!!!

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!Μια εβδομάδα διάφορα έχουμε εμείς οι 2 αν θυμάμαι καλά!!κι εγώ σε 2 εβδομάδες θα πάω στον γιατρό κ να δούμε τι θα μου πει!!!


 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mpoumpou23 said:

Μόνο σήμερα κ αύριο θα κάνω για να αναπτυχθούν οι πνεύμονες του μωρού. Επειδή υπάρχει κίνδυνος προωρότητας ακολουθούμε αυτό το πρωτόκολλο!!!

Αα δεν ήξερα ότι αυτή η περιβόητη ένεση που κάνουν σε περίπτωση προωρότητας είναι κορτιζόνη. Όλα καλά να πάνε 🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...