Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα!  τρίτη εχω ραντεβού 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Πραγματικά είναι πολύκαλο το θηλαστρο για τα λεφτά του και μετάνιωσα που δεν πήρα το διπλό και εγώ!! Τώρα με αυτό θα βολευτω και εγώ και περιμένω επίσης να μου το επιστρέψει η φίλη μου. Της είπα αν το κρατήσει μέχρι μέσα Μαρτίου και μετά... Ποτέ δεν πόνεσα που λες Και εσύ στις θηλές βγάζοντας γάλα με αυτό! Κάνει απαλές κινήσεις σαν μασάζ!

Και ένα κιλό μόνο να πάρει μέχρι να γεννήσω δνε με πειράζει! Ο μεγάλος μου ήταν πιο βαρύς και εν τέλη γεννήθηκε 37+3 2910 κιλά .. οπότε κάπου εκεί περιμένω άντε λίγο πιο κάτω στις 38 τώρα... Πόσο φοβάμαι και εγώ μην γεννήσω νωρίτερα γιατί είναι πουλ χαμηλά το μωρό καιρό τώρα και όσο ναναι πιέζει μπορεί να ανοίξει ο τράχηλος αν και ήταν 30μμ.... Για αυτό νιώθω πίεση κάτω χαμηλά αλλά παρόλα αυτά έχω και καούρες χαχαχαχα... 

Μια χαρά θα παχύνει το μικρό!!!Πάνω από κιλό θα πάρει!Μην αγχώνεσαι!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας έχει πει ο γιατρός σας ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να γεννηθεί νωρίτερα; Ή λόγω ιστορικού φοβάστε;

Εγώ φοβάμαι το ανάποδο αν παίζει ρόλο το ιστορικό μας.  Κόντεψα 39βδ κλειστές στην πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς την παραμικρή ένδειξη τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Σας έχει πει ο γιατρός σας ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να γεννηθεί νωρίτερα; Ή λόγω ιστορικού φοβάστε;

Εγώ φοβάμαι το ανάποδο αν παίζει ρόλο το ιστορικό μας.  Κόντεψα 39βδ κλειστές στην πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς την παραμικρή ένδειξη τοκετού.

Εγώ λόγω ιστορικού πάω νωρίτερα και αφού ξαναρώτησα τον γιατρό μου είπε μέχρι 36-37βεβδομαδων θα πάω πρώτα ο Θεός.


 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Μια χαρά θα παχύνει το μικρό!!!Πάνω από κιλό θα πάρει!Μην αγχώνεσαι!!

Άμα πάρει ένα κιλό καλά θα είναι!!!! 36-37 εβδομάδες τι μέρα πέφτει; Αρχές Απριλίου;

@Katerinakki24εγώ επειδή γέννησα με καισαρική το πρώτο μου και στο νοσοκομείο πύο θα γεννήσω δεν κάνουν vbac, θα μου το πάρουν στις 38 εβδομάδες. Έτσι το έχουν δεν σε αφήνουν μέχρι τέλος! Ο γυναικολόγος δεν μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πρόωρα... Το πρώτο επισης δεν φαινόταν ότι θα έρθει γρήγορα αλλά γεννήθηκε στις 37+3.. και εννοείται έχω άγχος μην γεννήσω πριν τις 37 και αν προλάβω να πάω νοσοκομείο για καισαρική.... Όποτε θέλουν αυτά και είναι έτοιμα θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας χαιρετώ! το σημερινό απόγευμα και όπως φαίνεται και βράδυ είναι το χειρότερο που περνάω και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Σήμερα κουράστηκα όσο τίποτα κάνοντας δουλειές στο σπίτι. Έσκυβα, έτριβα και όλα τα καλά. Περίμενα ότι όντως όταν θα καθόμουν ο μικρός θα με εκδικείτο. Αυτό όμως που ζω είναι εφιάλτης. Σε κάποια στιγμή ένιωσα έναν πολύ δυνατό πόνο στα αριστερά,  περίπου κάτω από τα πλευρά. Ο πόνος είναι τόσο διαπεραστικός που ώρες ώρες ζαλίζομαι και θέλω να ξεράσω. Προσπαθώ να βρω την κατάλληλη θέση ώστε να μην πονάω αλλά μετά από ώρα ξεκινάω να πονάω τα πόδια μου από τη στάση. Αρχικά πίστεψα ότι μπορεί να πιέζει κάτι ο μικρός και πονάω αλλά από την άλλη δε ξέρω αν είναι λόγω εντέρων. Δε ξέρω αν είναι  σύμπτωση που νιώθω έτσι ύστερα από μία κουραστική μέρα. Πάντως εύχομαι και προσεύχομαι να ξημερώσει καλύτερη ημέρα.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Άμα πάρει ένα κιλό καλά θα είναι!!!! 36-37 εβδομάδες τι μέρα πέφτει; Αρχές Απριλίου;

@Katerinakki24εγώ επειδή γέννησα με καισαρική το πρώτο μου και στο νοσοκομείο πύο θα γεννήσω δεν κάνουν vbac, θα μου το πάρουν στις 38 εβδομάδες. Έτσι το έχουν δεν σε αφήνουν μέχρι τέλος! Ο γυναικολόγος δεν μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πρόωρα... Το πρώτο επισης δεν φαινόταν ότι θα έρθει γρήγορα αλλά γεννήθηκε στις 37+3.. και εννοείται έχω άγχος μην γεννήσω πριν τις 37 και αν προλάβω να πάω νοσοκομείο για καισαρική.... Όποτε θέλουν αυτά και είναι έτοιμα θα έρθουν!

36η είναι 2/4 και 37 9/4.που λέτε να τερματησω άραγε??

3 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ! το σημερινό απόγευμα και όπως φαίνεται και βράδυ είναι το χειρότερο που περνάω και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Σήμερα κουράστηκα όσο τίποτα κάνοντας δουλειές στο σπίτι. Έσκυβα, έτριβα και όλα τα καλά. Περίμενα ότι όντως όταν θα καθόμουν ο μικρός θα με εκδικείτο. Αυτό όμως που ζω είναι εφιάλτης. Σε κάποια στιγμή ένιωσα έναν πολύ δυνατό πόνο στα αριστερά,  περίπου κάτω από τα πλευρά. Ο πόνος είναι τόσο διαπεραστικός που ώρες ώρες ζαλίζομαι και θέλω να ξεράσω. Προσπαθώ να βρω την κατάλληλη θέση ώστε να μην πονάω αλλά μετά από ώρα ξεκινάω να πονάω τα πόδια μου από τη στάση. Αρχικά πίστεψα ότι μπορεί να πιέζει κάτι ο μικρός και πονάω αλλά από την άλλη δε ξέρω αν είναι λόγω εντέρων. Δε ξέρω αν είναι  σύμπτωση που νιώθω έτσι ύστερα από μία κουραστική μέρα. Πάντως εύχομαι και προσεύχομαι να ξημερώσει καλύτερη ημέρα.

Κορίτσι μου πάρε τον γιατρό τηλέφωνο καλού κακου εφόσον είναι τόσο έντονος ο πόνος. Εύχομαι περαστικά να είναι!!!

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ! το σημερινό απόγευμα και όπως φαίνεται και βράδυ είναι το χειρότερο που περνάω και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Σήμερα κουράστηκα όσο τίποτα κάνοντας δουλειές στο σπίτι. Έσκυβα, έτριβα και όλα τα καλά. Περίμενα ότι όντως όταν θα καθόμουν ο μικρός θα με εκδικείτο. Αυτό όμως που ζω είναι εφιάλτης. Σε κάποια στιγμή ένιωσα έναν πολύ δυνατό πόνο στα αριστερά,  περίπου κάτω από τα πλευρά. Ο πόνος είναι τόσο διαπεραστικός που ώρες ώρες ζαλίζομαι και θέλω να ξεράσω. Προσπαθώ να βρω την κατάλληλη θέση ώστε να μην πονάω αλλά μετά από ώρα ξεκινάω να πονάω τα πόδια μου από τη στάση. Αρχικά πίστεψα ότι μπορεί να πιέζει κάτι ο μικρός και πονάω αλλά από την άλλη δε ξέρω αν είναι λόγω εντέρων. Δε ξέρω αν είναι  σύμπτωση που νιώθω έτσι ύστερα από μία κουραστική μέρα. Πάντως εύχομαι και προσεύχομαι να ξημερώσει καλύτερη ημέρα.

Καλημέρα!!! Εύχομαι περαστικά!!! Όταν έχεις νεότερα να μας πεις! Τέτοια κάνουμε όλες μας, όλη μέρα δουλειές και στο πόδι ενώ δεν πρέπει...

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

36η είναι 2/4 και 37 9/4.που λέτε να τερματησω άραγε??

Κορίτσι μου πάρε τον γιατρό τηλέφωνο καλού κακου εφόσον είναι τόσο έντονος ο πόνος. Εύχομαι περαστικά να είναι!!!

Εγώ 38 εβδομάδες ακριβώς είναι 8/4 αλλά επειδή πέφτει Σάββατο και δνε κάνουν στο νοσοκομείο προγραμματισμένα χειρουργεία πάτα μόνο Παρασκευή και Τετάρτη θα πάμε στις 7/4... Μαζί θα γεννήσουμε οι περισσότερες από οτι φαίνεται!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ! το σημερινό απόγευμα και όπως φαίνεται και βράδυ είναι το χειρότερο που περνάω και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Σήμερα κουράστηκα όσο τίποτα κάνοντας δουλειές στο σπίτι. Έσκυβα, έτριβα και όλα τα καλά. Περίμενα ότι όντως όταν θα καθόμουν ο μικρός θα με εκδικείτο. Αυτό όμως που ζω είναι εφιάλτης. Σε κάποια στιγμή ένιωσα έναν πολύ δυνατό πόνο στα αριστερά,  περίπου κάτω από τα πλευρά. Ο πόνος είναι τόσο διαπεραστικός που ώρες ώρες ζαλίζομαι και θέλω να ξεράσω. Προσπαθώ να βρω την κατάλληλη θέση ώστε να μην πονάω αλλά μετά από ώρα ξεκινάω να πονάω τα πόδια μου από τη στάση. Αρχικά πίστεψα ότι μπορεί να πιέζει κάτι ο μικρός και πονάω αλλά από την άλλη δε ξέρω αν είναι λόγω εντέρων. Δε ξέρω αν είναι  σύμπτωση που νιώθω έτσι ύστερα από μία κουραστική μέρα. Πάντως εύχομαι και προσεύχομαι να ξημερώσει καλύτερη ημέρα.

 

Αν είναι αριστερά ο πόνος είναι το έντερο ,γονατίζω από τον πόνο κάθε φορά που το μωρό με χτυπάει  εκεί αλλά σίγουρα ανέφερε το και στον γιατρό σου αυτός ξέρει καλύτερα..Λίγο υπομονή ακόμη δεν έχει μείνει πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ! Τελικά ο πόνος κράτησε και την επόμενη μέρα, σε καλύτερα όμως επίπεδα. Συμπεράναμε ότι ήταν μάλλον τα έντερα σε συνδυασμό με τη θέση του μικρού. Ωστόσο έχω δηλώσει ότι με τέτοια ένταση δουλειές δε ξανά κάνω μέχρι να γεννήσω. 

Το καθημερινό μου βάσανο τώρα είναι η μέση η οποία σε αυτή την εγκυμοσύνη με έχει τρελάνει όταν ξαπλώνω 2-3 συνεχόμενες ώρες. Γενικά σε αυτή την εγκυμοσύνη να είναι καλά ο ζουζουνάκος έχω βιώσει όλες τις "γκρίνιες" της εγκυμοσύνης. Μάλλον στην πρώτη ήμουν πολύ τυχερή και εγώ και οι γύρω μου 😩😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Σας χαιρετώ! Τελικά ο πόνος κράτησε και την επόμενη μέρα, σε καλύτερα όμως επίπεδα. Συμπεράναμε ότι ήταν μάλλον τα έντερα σε συνδυασμό με τη θέση του μικρού. Ωστόσο έχω δηλώσει ότι με τέτοια ένταση δουλειές δε ξανά κάνω μέχρι να γεννήσω. 

Το καθημερινό μου βάσανο τώρα είναι η μέση η οποία σε αυτή την εγκυμοσύνη με έχει τρελάνει όταν ξαπλώνω 2-3 συνεχόμενες ώρες. Γενικά σε αυτή την εγκυμοσύνη να είναι καλά ο ζουζουνάκος έχω βιώσει όλες τις "γκρίνιες" της εγκυμοσύνης. Μάλλον στην πρώτη ήμουν πολύ τυχερή και εγώ και οι γύρω μου 😩😂

Καλημέρα!!!!!! Περαστικά και εύχομαι να μην ξανά ζήσεις τέτοιο πόνο! 

Σε νιώθω γιατί και εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη τα έχω ζήσει όλα... Η μέση μια από τα ίδια, σε σημείο που δεν μπορώ να περπατήσω κιόλας... Οι καρποί με πονάνε επίσης και γενικά αυτήν η εγκυμοσύνη έχει πολλά χαχαχα.. στην πρώτη πολύ χαλαρά επίσης! Τώρα έχω και ένα άλλο, δεν μπορώ να σκύψω, θέλω να πω δεν μπορώ να καθίσω ούτε καν σε ορθή γωνία στον καναπέ, πρέπει να έχω κλίση ελαφρώς πίσω.. και η οδήγηση με δυσκολεύει πολύ! Στην πρώτη δεν είχα κάτι τέτοιο εσκυβα κανονικά....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 27/2/2023 at 3:16 ΠΜ, GeoA είπε:

Σας χαιρετώ! Τελικά ο πόνος κράτησε και την επόμενη μέρα, σε καλύτερα όμως επίπεδα. Συμπεράναμε ότι ήταν μάλλον τα έντερα σε συνδυασμό με τη θέση του μικρού. Ωστόσο έχω δηλώσει ότι με τέτοια ένταση δουλειές δε ξανά κάνω μέχρι να γεννήσω. 

Το καθημερινό μου βάσανο τώρα είναι η μέση η οποία σε αυτή την εγκυμοσύνη με έχει τρελάνει όταν ξαπλώνω 2-3 συνεχόμενες ώρες. Γενικά σε αυτή την εγκυμοσύνη να είναι καλά ο ζουζουνάκος έχω βιώσει όλες τις "γκρίνιες" της εγκυμοσύνης. Μάλλον στην πρώτη ήμουν πολύ τυχερή και εγώ και οι γύρω μου 😩😂

Δοκίμασε μασάζ εγκυμοσύνης κ αν μπορείς σε χειροπρακτικο / φυσιοθεραπευτή που ξέρει από αυτά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με έπιασε μεση και τα είχα δει όλα. Έκλαιγα και στο τελος με άφησε να χρησιμοποιήσω για δυο φορεσ Έμπλαστρο .. Εμείς θα πάμε το Σάββατο για απλό μασάζ εγκυμοσύνης γιατί πλέον πονάω παντού. Να σκέφτεσαι κ εσυ ότι μας έμεινε η ουρά, αύριο μπαίνει Μάρτιος και ουσιαστικά μας χωρίζει ένας μήνας και λίγες μέρες από την ‘καλή λευτερια’.. 

On 27/2/2023 at 6:17 ΠΜ, MariaZiss είπε:

Καλημέρα!!!!!! Περαστικά και εύχομαι να μην ξανά ζήσεις τέτοιο πόνο! 

Σε νιώθω γιατί και εγώ σε αυτήν την εγκυμοσύνη τα έχω ζήσει όλα... Η μέση μια από τα ίδια, σε σημείο που δεν μπορώ να περπατήσω κιόλας... Οι καρποί με πονάνε επίσης και γενικά αυτήν η εγκυμοσύνη έχει πολλά χαχαχα.. στην πρώτη πολύ χαλαρά επίσης! Τώρα έχω και ένα άλλο, δεν μπορώ να σκύψω, θέλω να πω δεν μπορώ να καθίσω ούτε καν σε ορθή γωνία στον καναπέ, πρέπει να έχω κλίση ελαφρώς πίσω.. και η οδήγηση με δυσκολεύει πολύ! Στην πρώτη δεν είχα κάτι τέτοιο εσκυβα κανονικά....

Αυτό με τους καρπούς ευχαριστω το θεό που δεν μου το έδωσε σε αυτή την εγκυμοσύνη.. τα είχα δει όλα. Σε πιάνει όταν ξυπνάς ; 
 

Κορίτσια Ελπιζω να περασατε ομορφα το τριήμερο.. Αυτες τις μερεσ Πονάω παρά πολύ από κάτω, είμαι πιασμένη παντού, περπατάω με δυσκολία και αυτό με πόνο , μοιάζω με πιγκουίνο με λίγα λόγια, ξεκίνησα να κοιμαμαι μισοξαπλωμένη γιατι δεν παλεύονται οι καούρες, έχω κάθε βράδυ εφιάλτες και κοιμαμαι διακεκομμένα, είτε γιατί απλά ξυπνάω , είτε γιατί τρωω κλωτσιές, είτε από δίψα είτε από ανάγκη για τουαλέτα.. γενικά μετραω μέρες .. δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι μέσα Απριλίου.. σκέφτομαι να του πω να το προγραμματίσουμε νωρίτερα, έστω με το που μπω στο μήνα μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Δοκίμασε μασάζ εγκυμοσύνης κ αν μπορείς σε χειροπρακτικο / φυσιοθεραπευτή που ξέρει από αυτά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με έπιασε μεση και τα είχα δει όλα. Έκλαιγα και στο τελος με άφησε να χρησιμοποιήσω για δυο φορεσ Έμπλαστρο .. Εμείς θα πάμε το Σάββατο για απλό μασάζ εγκυμοσύνης γιατί πλέον πονάω παντού. Να σκέφτεσαι κ εσυ ότι μας έμεινε η ουρά, αύριο μπαίνει Μάρτιος και ουσιαστικά μας χωρίζει ένας μήνας και λίγες μέρες από την ‘καλή λευτερια’.. 

Αυτό με τους καρπούς ευχαριστω το θεό που δεν μου το έδωσε σε αυτή την εγκυμοσύνη.. τα είχα δει όλα. Σε πιάνει όταν ξυπνάς ; 
 

Κορίτσια Ελπιζω να περασατε ομορφα το τριήμερο.. Αυτες τις μερεσ Πονάω παρά πολύ από κάτω, είμαι πιασμένη παντού, περπατάω με δυσκολία και αυτό με πόνο , μοιάζω με πιγκουίνο με λίγα λόγια, ξεκίνησα να κοιμαμαι μισοξαπλωμένη γιατι δεν παλεύονται οι καούρες, έχω κάθε βράδυ εφιάλτες και κοιμαμαι διακεκομμένα, είτε γιατί απλά ξυπνάω , είτε γιατί τρωω κλωτσιές, είτε από δίψα είτε από ανάγκη για τουαλέτα.. γενικά μετραω μέρες .. δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι μέσα Απριλίου.. σκέφτομαι να του πω να το προγραμματίσουμε νωρίτερα, έστω με το που μπω στο μήνα μου.

Το παθαίνω οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αυτό με τους καρπούς!

Ωραία περάσαμε εμείς χαλαρά! Καλή σαρακοστή!!!

Αχ σήμερα και εγώ έχω συσπάσεις όλη μέρα, πετρωνει η κοιλιά μου πάνω από τον αφαλό με περίεργα σχήματα... Από κάτω πονάω σχεδόν κάθε μέρα και δεν μπορώ να περπατήσω επίσης! Σαν πιγκουίνος πάω και εγώ! Αλλά αγχώνομαι πολύ μην γεννήσω νωρίτερα και είμαι 33 εβδομάδες μόνο.... Όλη μέρα συσπάσεις σήμερα και σφίξιμο και βάρος κάτω από τον αφαλό; Δεν έχω ετοιμάσει και τίποτα απολύτως.. αύριο θα πλυνω τα πάντα και θα έρθει η μαμά μου να σιδερωσει γιατί δεν την παλεύω μία.... Πόνο στην κοιλιά δεν έχω, πόνους περιόδου που λέμε... 

Θύμισε μου πότε μπαίνεις στον μήνα σου; Εγώ 19/3 και δεν ξέρω αν φτάσω και εκεί έτσι που είμαι σήμερα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , MariaZiss είπε:

Το παθαίνω οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αυτό με τους καρπούς!

Ωραία περάσαμε εμείς χαλαρά! Καλή σαρακοστή!!!

Αχ σήμερα και εγώ έχω συσπάσεις όλη μέρα, πετρωνει η κοιλιά μου πάνω από τον αφαλό με περίεργα σχήματα... Από κάτω πονάω σχεδόν κάθε μέρα και δεν μπορώ να περπατήσω επίσης! Σαν πιγκουίνος πάω και εγώ! Αλλά αγχώνομαι πολύ μην γεννήσω νωρίτερα και είμαι 33 εβδομάδες μόνο.... Όλη μέρα συσπάσεις σήμερα και σφίξιμο και βάρος κάτω από τον αφαλό; Δεν έχω ετοιμάσει και τίποτα απολύτως.. αύριο θα πλυνω τα πάντα και θα έρθει η μαμά μου να σιδερωσει γιατί δεν την παλεύω μία.... Πόνο στην κοιλιά δεν έχω, πόνους περιόδου που λέμε... 

Θύμισε μου πότε μπαίνεις στον μήνα σου; Εγώ 19/3 και δεν ξέρω αν φτάσω και εκεί έτσι που είμαι σήμερα....

Πώς καταλαβαίνεις τις συσπάσεις;; Εμένα κλωτσαει όλη μέρα και παίρνει περίεργα σχήματα η κοιλιά μου αλλά θεωρώ ότι είναι το μωρό που κινείται.. Τι διαφορετικό έχουν οι συσπάσεις; Πόνο;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις συσπάσεις και εγώ δεν το έχω καταλάβει,στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν ότι μαζεύει σαν μπάλα η κοιλιά στο κέντρο και πετρώνει ,αυτό νιώθετε και εσείς;Επίσης νιώθετε το στήθος σας πρησμένο όπως όταν περιμένουμε περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , MariaZiss είπε:

Το παθαίνω οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αυτό με τους καρπούς!

Ωραία περάσαμε εμείς χαλαρά! Καλή σαρακοστή!!!

Αχ σήμερα και εγώ έχω συσπάσεις όλη μέρα, πετρωνει η κοιλιά μου πάνω από τον αφαλό με περίεργα σχήματα... Από κάτω πονάω σχεδόν κάθε μέρα και δεν μπορώ να περπατήσω επίσης! Σαν πιγκουίνος πάω και εγώ! Αλλά αγχώνομαι πολύ μην γεννήσω νωρίτερα και είμαι 33 εβδομάδες μόνο.... Όλη μέρα συσπάσεις σήμερα και σφίξιμο και βάρος κάτω από τον αφαλό; Δεν έχω ετοιμάσει και τίποτα απολύτως.. αύριο θα πλυνω τα πάντα και θα έρθει η μαμά μου να σιδερωσει γιατί δεν την παλεύω μία.... Πόνο στην κοιλιά δεν έχω, πόνους περιόδου που λέμε... 

Θύμισε μου πότε μπαίνεις στον μήνα σου; Εγώ 19/3 και δεν ξέρω αν φτάσω και εκεί έτσι που είμαι σήμερα....

Εγώ το είχα όταν ξύπνουσα αυτόν τον πόνο έντονα. Το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα πέρασε με το που γέννησα μαχαίρι.. Ελπιζω να περάσει αυτός ο μήνας αέρας, δεν αντέχω άλλο και φοβάμαι τρελα μη γίνει τπτ τόσο νωρίς. Μετά τις (κλεισμένες) 36 δεν έχεις φόβο, εγώ σου εύχομαι να μεινει μέσα όσο γίνεται να περάσει τα 2400 για να μην μπει θερμοκοιτίδα.. μετά μη φοβασαι όποτε έρθει θα είναι ασφαλές..

Λογικα σε έχουν πιάσει συσπάσεις Braxton, είναι φυσιολογικές όμως μη φοβασαι , όσο ενοχλητικές κ να ειναι. Εγώ δεν μπορώ να προσδιορίσω αν είναι συσπάσεις ή έντονο κλωτσιδι ή απλά κ τα δυο, για αυτό τα έχω δει όλα μαλλον ..

Αυριο μπαινω στην 32η βδομάδα.. και νομίζω ότι στο μήνα μου μπαινω 5/4.. μου φαίνεται αιώνας .. πόνους περιόδου ούτε εγώ έχω, αλλά μου έχει κάνει τα όργανα από το κλωτσιδι ομελέτα.. καούρες, ρέψιμο και τάση για εμετό συνέχεια..

πρίν από 38 λεπτά , Spring_girl είπε:

Πώς καταλαβαίνεις τις συσπάσεις;; Εμένα κλωτσαει όλη μέρα και παίρνει περίεργα σχήματα η κοιλιά μου αλλά θεωρώ ότι είναι το μωρό που κινείται.. Τι διαφορετικό έχουν οι συσπάσεις; Πόνο;;

Ελαφρύ πέτρωμα πάνω από τον αφαλό .. τα ίδια έχω και εγώ , κλωτσιδι και την βλεπω που αλλάζει θέσεις γιατι η κοιλιά κάνει βουνά και χοροπηδάει.. τώρα δεν ξέρω να σου πω ακριβώς για συσπάσεις γεννας γιατί δεν τις ενοιωσα ποτέ, και τη μικρή την είχα γεννήσει 36 και 3, δεν πρόλαβα να καταλάβω.. αλλά λένε οτι τις καταλαβαίνεις έντονα.. είναι το μόνο που Ελπιζω γιατί γενικά πονάω συνέχεια και δεν ξέρω πως να τις ξεχωρίσω ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...