Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 51 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Αα δεν ήξερα ότι αυτή η περιβόητη ένεση που κάνουν σε περίπτωση προωρότητας είναι κορτιζόνη. Όλα καλά να πάνε 🙂

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!!Με το καλό σε όλες μας!!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!Μια εβδομάδα διάφορα έχουμε εμείς οι 2 αν θυμάμαι καλά!!κι εγώ σε 2 εβδομάδες θα πάω στον γιατρό κ να δούμε τι θα μου πει!!!

Νομίζω πως ναι.. εγώ έχω πιθανή 19/4.... Να περάσει αυτός ο μήνας άντε!!!! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Μόνο σήμερα κ αύριο θα κάνω για να αναπτυχθούν οι πνεύμονες του μωρού. Επειδή υπάρχει κίνδυνος προωρότητας ακολουθούμε αυτό το πρωτόκολλο!!!

Σε έβαλε από τώρα Ε; Εμένα μου είπε μια μέρα πριν γεννήσω να κάνω 2 μαζί .. σε ποια βδομάδα είσαι τώρα; 

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Τέλεια!!! Πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά!!!!! Εγώ έκανα πριν μια εβδομάδα ντοπλερ όλα καλά δόξα τω θεώ!!!! Σε δύο εβδομάδες θα κλείσουμε και την καισαρική άσε με έπιασε άγχος!!!!

Ντομπλερ έχουμε Τετάρτη και εχω τρελό άγχος .. μακάρι να φτάσω σε αυτό το σημείο σύντομα που θα προγραμματίζω και τη δίκη μου καισαρική .. ανυπομονώ αλήθεια να γεννήσω και να μου φύγει το πρώτο μεγάλο άγχος ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Σε έβαλε από τώρα Ε; Εμένα μου είπε μια μέρα πριν γεννήσω να κάνω 2 μαζί .. σε ποια βδομάδα είσαι τώρα; 

Ντομπλερ έχουμε Τετάρτη και εχω τρελό άγχος .. μακάρι να φτάσω σε αυτό το σημείο σύντομα που θα προγραμματίζω και τη δίκη μου καισαρική .. ανυπομονώ αλήθεια να γεννήσω και να μου φύγει το πρώτο μεγάλο άγχος ..

Καλή επιτυχία για το ντοπλερ!!!31 και 4 είμαι σήμερα!!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Άρα 10 μέρες έχουμε διάφορα!Εγώ έχω 30/4 πητ!

 Ναι είμαστε κοντά σχεδόν όλες νομίζω!!!! Και λίγο η καισαρική λίγο το ένα λίγο το άλλο πάνω κάτω θα γεννήσουμε μαζί!

2 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Σε έβαλε από τώρα Ε; Εμένα μου είπε μια μέρα πριν γεννήσω να κάνω 2 μαζί .. σε ποια βδομάδα είσαι τώρα; 

Ντομπλερ έχουμε Τετάρτη και εχω τρελό άγχος .. μακάρι να φτάσω σε αυτό το σημείο σύντομα που θα προγραμματίζω και τη δίκη μου καισαρική .. ανυπομονώ αλήθεια να γεννήσω και να μου φύγει το πρώτο μεγάλο άγχος ..

Όλα καλά θα πάνε!!! Όσο πλησιάζει ο καιρός όλο πιο θετικά σκέφτομαι ότι θα πάνε καλά αλλά το άγχος άγχος! Δνε φεύγει!!! Εγώ σήμερα έπλυνα τα ρούχα και αύριο έχει σιδέρωμα! Είναι πολλά πως θα το κάνω; Στο πρώτο μου παιδάκι είχα σιδερωσει μέσα έξω τα ρούχα σαν πρώτη φορά... Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλή επιτυχία για το ντοπλερ!!!31 και 4 είμαι σήμερα!!!

Εγώ 31 και δυο σήμερα άντε να δούμε … σήμερα έπεσα και χτύπησα στη μπανιέρα και λέω πάει την έκανα τη βλακεία.. τελικά χτύπησα λίγο λεκανη αλλά ούτε νερά έχω δει ούτε αίμα , ούτε συσπάσεις κλπ, η μικρή ζωηρότατη όποτε ίσως απλά τρομάρα πηρα.. παρ’ αυτά δεν κλείνει μάτι απο το στρες !

3 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

 Ναι είμαστε κοντά σχεδόν όλες νομίζω!!!! Και λίγο η καισαρική λίγο το ένα λίγο το άλλο πάνω κάτω θα γεννήσουμε μαζί!

Όλα καλά θα πάνε!!! Όσο πλησιάζει ο καιρός όλο πιο θετικά σκέφτομαι ότι θα πάνε καλά αλλά το άγχος άγχος! Δνε φεύγει!!! Εγώ σήμερα έπλυνα τα ρούχα και αύριο έχει σιδέρωμα! Είναι πολλά πως θα το κάνω; Στο πρώτο μου παιδάκι είχα σιδερωσει μέσα έξω τα ρούχα σαν πρώτη φορά... Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...

Κ εγώ άγχος έχω πολύ ρε γαμωτο .. καμία σχέση με την πρώτη φορά ! Αντι να χαλαρώνω κ να λέω σιγά, είμαι περισσότερο αγχωμένη από πριν .. με το σίδερο μην τρελαίνεσαι , αν έχεις ατμό ειδικά μια περασια ! Μην κανεις μέσα έξω υπερβολή ! Εγώ μόνο φανελάκια θα πλύνω , τα φορμάκια μόνο τα πρώτα .. τα αλλά σιγά πλυμένα καθαρά αποστειρωμένα είναι σε σακουλάκια !

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Εγώ 31 και δυο σήμερα άντε να δούμε … σήμερα έπεσα και χτύπησα στη μπανιέρα και λέω πάει την έκανα τη βλακεία.. τελικά χτύπησα λίγο λεκανη αλλά ούτε νερά έχω δει ούτε αίμα , ούτε συσπάσεις κλπ, η μικρή ζωηρότατη όποτε ίσως απλά τρομάρα πηρα.. παρ’ αυτά δεν κλείνει μάτι απο το στρες !

Κ εγώ άγχος έχω πολύ ρε γαμωτο .. καμία σχέση με την πρώτη φορά ! Αντι να χαλαρώνω κ να λέω σιγά, είμαι περισσότερο αγχωμένη από πριν .. με το σίδερο μην τρελαίνεσαι , αν έχεις ατμό ειδικά μια περασια ! Μην κανεις μέσα έξω υπερβολή ! Εγώ μόνο φανελάκια θα πλύνω , τα φορμάκια μόνο τα πρώτα .. τα αλλά σιγά πλυμένα καθαρά αποστειρωμένα είναι σε σακουλάκια !

Ευτυχώς δεν πάθατε τίποτα και οι δύο σας να προσέχεις! 

Αυτή τη φορά πάμε συνειδητοποιημένα ξέρουμε τι μας περιμένει είναι αλλιώς, για αυτό πιστεύω έχουμε άγχος!

Έχω απλό σίδερο δυστυχώς, δεν αξιώθηκε να πάρω ένα καλό ακόμα... Τι νοικοκυρά ε; Χαχαχαχα 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Εγώ 31 και δυο σήμερα άντε να δούμε … σήμερα έπεσα και χτύπησα στη μπανιέρα και λέω πάει την έκανα τη βλακεία.. τελικά χτύπησα λίγο λεκανη αλλά ούτε νερά έχω δει ούτε αίμα , ούτε συσπάσεις κλπ, η μικρή ζωηρότατη όποτε ίσως απλά τρομάρα πηρα.. παρ’ αυτά δεν κλείνει μάτι απο το στρες !

Κ εγώ άγχος έχω πολύ ρε γαμωτο .. καμία σχέση με την πρώτη φορά ! Αντι να χαλαρώνω κ να λέω σιγά, είμαι περισσότερο αγχωμένη από πριν .. με το σίδερο μην τρελαίνεσαι , αν έχεις ατμό ειδικά μια περασια ! Μην κανεις μέσα έξω υπερβολή ! Εγώ μόνο φανελάκια θα πλύνω , τα φορμάκια μόνο τα πρώτα .. τα αλλά σιγά πλυμένα καθαρά αποστειρωμένα είναι σε σακουλάκια !

Πωπω να προσέχεις κορίτσι μου!!! Ευτυχώς που δεν έπαθες τίποτα χειρότερο!!! Επειδή δεν θυμάμαι ποια κοπέλα μου είχε πει ότι θα κάνει ενέσεις κορτιζόνης, καλό είναι να ψάξει να τις βρει από τώρα γιατί έχουν ανακληθεί οι τελευταίες 5 παρτίδες και τα φαρμακεία έχουν ξεμείνει. Εγώ έψαξα γύρω στα 50 φαρμακεία για να βρω απόθεμα από παρτίδες που δεν έχουν ανακληθεί.Αναφερομαι στις celestone chronodose.

2 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Ευτυχώς δεν πάθατε τίποτα και οι δύο σας να προσέχεις! 

Αυτή τη φορά πάμε συνειδητοποιημένα ξέρουμε τι μας περιμένει είναι αλλιώς, για αυτό πιστεύω έχουμε άγχος!

Έχω απλό σίδερο δυστυχώς, δεν αξιώθηκε να πάρω ένα καλό ακόμα... Τι νοικοκυρά ε; Χαχαχαχα 

 

Μην σκας κορίτσι!!!κι εγώ απλό έχω!!!


 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Πωπω να προσέχεις κορίτσι μου!!! Ευτυχώς που δεν έπαθες τίποτα χειρότερο!!! Επειδή δεν θυμάμαι ποια κοπέλα μου είχε πει ότι θα κάνει ενέσεις κορτιζόνης, καλό είναι να ψάξει να τις βρει από τώρα γιατί έχουν ανακληθεί οι τελευταίες 5 παρτίδες και τα φαρμακεία έχουν ξεμείνει. Εγώ έψαξα γύρω στα 50 φαρμακεία για να βρω απόθεμα από παρτίδες που δεν έχουν ανακληθεί.Αναφερομαι στις celestone chronodose.

Μην σκας κορίτσι!!!κι εγώ απλό έχω!!!

Εσύ θα τα σιδερωσεις μέσα έξω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , MariaZiss είπε:

Εσύ θα τα σιδερωσεις μέσα έξω;

Όσο μπορώ κορίτσι μου. Θα πάμε σήμερα στην παιδίατρο κ θα την ρωτήσω αν μπορώ να αποφύγω το σιδέρωμα επειδή έχω πλυντήριο στεγνωτηριο με βρεφικό πρόγραμμα ατμού. Οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει να σιδερωνω. Θα ρωτήσω όμως γιατί είμαι φοβιτσιαρα.


 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Όσο μπορώ κορίτσι μου. Θα πάμε σήμερα στην παιδίατρο κ θα την ρωτήσω αν μπορώ να αποφύγω το σιδέρωμα επειδή έχω πλυντήριο στεγνωτηριο με βρεφικό πρόγραμμα ατμού. Οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει να σιδερωνω. Θα ρωτήσω όμως γιατί είμαι φοβιτσιαρα.

Άαα μια χαρά άμα έχεις στεγνωτηριο δεν χρειάζεται να τα σιδερωσεις κιόλας!!!!! Σώθηκες!!!

Θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως κάποια έχει ανάλογη εμπειρία η είναι απλά γνώστης.... Προχθές παρατήρησα ότι έβγαλα από κάτω, κάτω από την καισαρική τομή προς τα δεξιά προς το πόδι, φλέβα μεγάλη γαλάζια χοντρή που πετάγεται προς τα έξω και με πονάει... Όταν την πατάω μέσα με ανακουφίζει πολύ! Δεν ξέρω αν την είχα και πιο πριν αλλά τώρα την παρατήρησα και ανησυχώ.. χθες πήγα νοσοκομείο το είπα αλλά μου είπε ο ειδικευόμενος που με εξετάσε ότι είναι από κούραση και την πίεση και να ξεκουράζομαι... Εγώ ομως ανησυχώ..... Φωτιστε με γιατί έχω αγχωθει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Άαα μια χαρά άμα έχεις στεγνωτηριο δεν χρειάζεται να τα σιδερωσεις κιόλας!!!!! Σώθηκες!!!

Θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως κάποια έχει ανάλογη εμπειρία η είναι απλά γνώστης.... Προχθές παρατήρησα ότι έβγαλα από κάτω, κάτω από την καισαρική τομή προς τα δεξιά προς το πόδι, φλέβα μεγάλη γαλάζια χοντρή που πετάγεται προς τα έξω και με πονάει... Όταν την πατάω μέσα με ανακουφίζει πολύ! Δεν ξέρω αν την είχα και πιο πριν αλλά τώρα την παρατήρησα και ανησυχώ.. χθες πήγα νοσοκομείο το είπα αλλά μου είπε ο ειδικευόμενος που με εξετάσε ότι είναι από κούραση και την πίεση και να ξεκουράζομαι... Εγώ ομως ανησυχώ..... Φωτιστε με γιατί έχω αγχωθει!

Θα ρωτήσω κ την παιδίατρο για να είμαι σίγουρη! κορίτσι μου δεν το έχω ξανακουσει αυτό.στον γυναικολόγο το είπες?


 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Πωπω να προσέχεις κορίτσι μου!!! Ευτυχώς που δεν έπαθες τίποτα χειρότερο!!! Επειδή δεν θυμάμαι ποια κοπέλα μου είχε πει ότι θα κάνει ενέσεις κορτιζόνης, καλό είναι να ψάξει να τις βρει από τώρα γιατί έχουν ανακληθεί οι τελευταίες 5 παρτίδες και τα φαρμακεία έχουν ξεμείνει. Εγώ έψαξα γύρω στα 50 φαρμακεία για να βρω απόθεμα από παρτίδες που δεν έχουν ανακληθεί.Αναφερομαι στις celestone chronodose.

Μην σκας κορίτσι!!!κι εγώ απλό έχω!!!

Καλά δεν μπορεσα να κοιμηθω το βράδυ από το στρες αλλά τελικά όλα καλά ! Ευτυχώς που μου το ανέφερες για τις ενέσεις κορτιζόνης γιατί εμένα μου είχε πει πριν την καισαρική να τις κάνουμε. Όποτε λογικά πρέπει να πω από τώρα να μου βρουν.. άλλο άγχος κ αυτό !  Τις ιδιες ενέσεις μου είχε πει κ εμένα..

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Άαα μια χαρά άμα έχεις στεγνωτηριο δεν χρειάζεται να τα σιδερωσεις κιόλας!!!!! Σώθηκες!!!

Θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως κάποια έχει ανάλογη εμπειρία η είναι απλά γνώστης.... Προχθές παρατήρησα ότι έβγαλα από κάτω, κάτω από την καισαρική τομή προς τα δεξιά προς το πόδι, φλέβα μεγάλη γαλάζια χοντρή που πετάγεται προς τα έξω και με πονάει... Όταν την πατάω μέσα με ανακουφίζει πολύ! Δεν ξέρω αν την είχα και πιο πριν αλλά τώρα την παρατήρησα και ανησυχώ.. χθες πήγα νοσοκομείο το είπα αλλά μου είπε ο ειδικευόμενος που με εξετάσε ότι είναι από κούραση και την πίεση και να ξεκουράζομαι... Εγώ ομως ανησυχώ..... Φωτιστε με γιατί έχω αγχωθει!

Καλε σιγά είτε το απλό είτε το ατμού ίδια δουλειά κάνουν ! Στο εξωτερικό μόνο τα πλένουν και ούτε αποστείρωση κάνουν και ούτε που αρρωσταίνουν τα μικρά. Ζούσα χρόνια εκεί και έχω αναθεωρήσει πολλά για τις υπερβολικές αποστειρώσεις μας.. όχι ότι πάω πίσω , αλλά προσπαθώ να μην υπερβάλλω. Για να κόψω την αποστείρωση μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά και συνέχεια νόμιζα ότι θα πάθει κατι το παιδί ..

Οσον αφορά για τη φλέβα δεν μου φαίνεται πολύ ανησυχητικό , κ εγώ θεωρώ ότι είναι από την πίεση και ότι μεγαλώνει το μωρό αλλά πρέπει σίγουρα να το αναφέρεις στο γυναικολόγο σου ή να του στείλεις φωτογραφία.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Θα ρωτήσω κ την παιδίατρο για να είμαι σίγουρη! κορίτσι μου δεν το έχω ξανακουσει αυτό.στον γυναικολόγο το είπες?

Ναι ρώτα αλλά δεν νομίζω να χρειαστεί.. νομίζω γινόμαστε υπερβολικές χωρίς λόγο λέω εγώ... Το έδειξε στον γυναικολόγο χθες και είπε είναι από την πίεση του βάρους του μωρού γιατί είναι χαμηλά και να ξεκουράζομαι....

1 hour ago, Afrodite88 είπε:

Καλά δεν μπορεσα να κοιμηθω το βράδυ από το στρες αλλά τελικά όλα καλά ! Ευτυχώς που μου το ανέφερες για τις ενέσεις κορτιζόνης γιατί εμένα μου είχε πει πριν την καισαρική να τις κάνουμε. Όποτε λογικά πρέπει να πω από τώρα να μου βρουν.. άλλο άγχος κ αυτό !  Τις ιδιες ενέσεις μου είχε πει κ εμένα..

Καλε σιγά είτε το απλό είτε το ατμού ίδια δουλειά κάνουν ! Στο εξωτερικό μόνο τα πλένουν και ούτε αποστείρωση κάνουν και ούτε που αρρωσταίνουν τα μικρά. Ζούσα χρόνια εκεί και έχω αναθεωρήσει πολλά για τις υπερβολικές αποστειρώσεις μας.. όχι ότι πάω πίσω , αλλά προσπαθώ να μην υπερβάλλω. Για να κόψω την αποστείρωση μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά και συνέχεια νόμιζα ότι θα πάθει κατι το παιδί ..

Οσον αφορά για τη φλέβα δεν μου φαίνεται πολύ ανησυχητικό , κ εγώ θεωρώ ότι είναι από την πίεση και ότι μεγαλώνει το μωρό αλλά πρέπει σίγουρα να το αναφέρεις στο γυναικολόγο σου ή να του στείλεις φωτογραφία.. 

Κοίτα εγώ γενικά δνε είμαι της αποστείρωσης... Σαν πρώτη φορά που θα τα φορέσει έλεγα μήπως.... Γενικά σταμάτησα να πλένω καλά καλά όταν έβαζε παιχνίδια στο στόμα δεν ήμουν πολύ έτσι με τα μικρόβια κλπ ευτυχώς.... 

Το ανέφερα και το είδε χθες που ήμουν νοσοκομείο και είπε ότι είναι λόγω πίεσης και βαρους που είναι χαμηλά το μωρό αλλά εγώ φοβάμαι... Και είμαι να ξεκουράζομαι γελάμε τώρα......

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...