Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Πιστεύω να μην χρειαστεί κορίτσι μου και να αντιμετωπιστει με αντιβίωση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι! Έκλεισα από τώρα ραντεβού για υπέρηχο μόλις γεννηθεί, μίλησα με τον παιδίατρο!

1 hour ago, Afrodite88 είπε:

Κ εγώ έβγαλα κ στις δυο εγκυμοσύνες. Ανα βδομάδα με πιάνει αρκετό αίμα, άλλες φορές πάλι καθόλου. Ούτε εγώ πονάω. Η γαστρεντερολόγος μου είχε πει μόνο μωρομαντηλα από κάτω και να μην κάθομαι ώρα στην τουαλέτα. Να πηγαινω τελευταία στιγμή κ να σηκώνομαι αμέσως. 

Να σκέφτεσαι θετικά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος αλλα μην προκαταβάλλεσαι.. είναι πολύ παρθένοι οργανισμοί και τους πιάνει η αντιβίωση στο μεγαλύτερο ποσοστό. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου, μόνο έτσι να σκεφτεσαι ❤️

Όταν είναι ήπιας μορφής πιάνει η αντιβίωση ναι.. εμάς δεν θεωρείται ήπιας πλέον έχει ξεπεράσει κατά πολύ το όριο... Για αυτό αγχώνομαι αλλά μακάρι.. δεν είναι απίθανο κιόλας με την αντιβίωση, το εύχομαι!

πρίν από 47 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά με τα νεφρακια του και να αντιμετωπίσει με αντιβίωση και να αναρρώσει άμεσα. Να σε ρωτήσω, υπάρχει κάποιο όφελος στο πώς θα θεραπευτεί εκτός μήτρας; Δλδ να γεννήσεις νωρίτερα για αυτό τον λόγο, για να αντιμετωπίστει προτού μεγαλώσει κ άλλο. Βέβαια δεν ξέρω αν για αυτό είναι αρμόδιος ο γυναικολόγος ή πρέπει να μιλήσεις με νεογνολογο.

Αναρωτήθηκα και εγώ για αυτό αλλά και οι δύο γυναικολόγοι και ο παιδίατρος μου είπαν το ίδιο, ότι δεν συντρέχει κίνδυνος να μείνει μέσα μέχρι τέλος, δεν είναι λόγος για να γεννήσεις πρόωρα... Ούτε λόγος να κάνεις καισαρική και να μην ανησυχώ είναι κάτι που λύνεται αφού γέννηθει με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!!Στα ίδια κιλά σχεδόν θα γεννηθούν τα μωρά μας γιατί κι εγώ πάω νωρίτερα και είναι 2500 σχεδόν. Εύχομαι με την υδρονεφρωση να πάνε όλα καλά, να ξέρεις αυτά τα μικρά είναι πραγματικοι μαχητές. Η φίλη μου πέρυσι γέννησε 27 εβδομάδων και το μωράκι έκανε 4 χειρουργεία κ είναι μια χαρά αυτή τη στιγμή!

Καλημέρα!!!Μια εβδομάδα και κάτι μου έμεινε μιας κ μπαίνω νωρίτερα!!!Την Τετάρτη ήταν 2500 περίπου, ελπίζω να βάλει κάτι ακόμα μέχρι να γεννησω!

Εγώ έχω βγάλει αλλά αν ζοριστω πολύ ματωνουν, Γενικά όμως δεν με πονάνε.

Θα βάλει! Απλά έμεναν που ήταν μικρούλης με βόλεψε και στο πιάσιμο κτλ. Εγώ περιμένω να περάσει και η άλλη έβαλα να καθίσω από τη δουλειά γιατί τα έπαιξα. Φυσικά αν πει να ρθει νωρίτερα θα πάω κατευθείαν από δουλειά σε ξενύχτια 

5 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Εντάξει τα κιλά και το μέγεθος του γενικά είναι το τελευταίο σε σχέση με το πρόβλημα που θα έχει... Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και να το παρακολουθούμε συνέχεια... Και αυτό μεγαλώνει συνέχεια και θέλω άλλες 3 εβδομάδες... Πόσο θα φτάσεις; Φοβάμαι μην του κάνει κακό... Όταν γεννηθεί θα πάρει αμέσως αντιβίωση για όσους μήνες χρειαστεί.. είναι πολύ αγχωτικό γιατί αν δεν κάνει κάτι η αντιβίωση θα χρειαστεί να πάμε σε χειρουργείο και είναι το τελευταίο που θέλω...

Καλημέρα! Τεσπά αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο... Η υδρονεφρωση με καίει τώρα που μεγαλώνει συνέχεια και εμ φοβίζει πολύ.... Δεν θα ήθελα να φτάσουμε σε σημειο να κάνει χειρουργείο με πιάνει σφίξιμο δεν είμαι καλά...

Σε καταλαβαίνω αλλά για να σε καθησύχασαν οι γιατροί σημαίνει ότι δεν είναι απροσπέλαστο. Θα πάνε όμως όλα καλά θα το δεις. Προσευχή και υπομονή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, GeoA είπε:

Θα βάλει! Απλά έμεναν που ήταν μικρούλης με βόλεψε και στο πιάσιμο κτλ. Εγώ περιμένω να περάσει και η άλλη έβαλα να καθίσω από τη δουλειά γιατί τα έπαιξα. Φυσικά αν πει να ρθει νωρίτερα θα πάω κατευθείαν από δουλειά σε ξενύχτια 

Σε καταλαβαίνω αλλά για να σε καθησύχασαν οι γιατροί σημαίνει ότι δεν είναι απροσπέλαστο. Θα πάνε όμως όλα καλά θα το δεις. Προσευχή και υπομονή 

Είναι αντιμετώπισημο αλλά το χειρουργείο είναι οι χειρουργείο και λογικό να αγχώνομαι και να σκέφτομαι ότι μπορεί να φτάσουμε εκεί...θα είναι τόσο μικρός.....

 

Ο μεγάλος μου γιος έχει άρχισει να αλλάζει η φωνή του και εγώ έχω βήχα πάνω απο 2 εβδομάδες και γίνεται χειρότερα από ότι φαίνεται... Έχω αρχίσει να αγχώνομαι.. θα είμαστε άρρωστοι όταν γεννήσω και θα κολλήσει και το μωρό....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MariaZiss said:

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι! Έκλεισα από τώρα ραντεβού για υπέρηχο μόλις γεννηθεί, μίλησα με τον παιδίατρο!

Όταν είναι ήπιας μορφής πιάνει η αντιβίωση ναι.. εμάς δεν θεωρείται ήπιας πλέον έχει ξεπεράσει κατά πολύ το όριο... Για αυτό αγχώνομαι αλλά μακάρι.. δεν είναι απίθανο κιόλας με την αντιβίωση, το εύχομαι!

Αναρωτήθηκα και εγώ για αυτό αλλά και οι δύο γυναικολόγοι και ο παιδίατρος μου είπαν το ίδιο, ότι δεν συντρέχει κίνδυνος να μείνει μέσα μέχρι τέλος, δεν είναι λόγος για να γεννήσεις πρόωρα... Ούτε λόγος να κάνεις καισαρική και να μην ανησυχώ είναι κάτι που λύνεται αφού γέννηθει με το καλό!

Εντάξει τότε μια χαρά! Πάντα όσο περισσότερο είναι να μείνει μέσα τόσο το καλύτερο! 

Προσπάθησε όσο γίνεται να χαλαρώσεις με το άγχος και να σκεφτείς ότι και να γίνει αφού το ξέρετε θα το αντιμετωπίσετε άμεσα. Είναι πολύ πιο δυνατά τα μωράκια μας απ'όσο πιστεύουμε 🙏

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Κ εγώ έβγαλα κ στις δυο εγκυμοσύνες. Ανα βδομάδα με πιάνει αρκετό αίμα, άλλες φορές πάλι καθόλου. Ούτε εγώ πονάω. Η γαστρεντερολόγος μου είχε πει μόνο μωρομαντηλα από κάτω και να μην κάθομαι ώρα στην τουαλέτα. Να πηγαινω τελευταία στιγμή κ να σηκώνομαι αμέσως. 

Να σκέφτεσαι θετικά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος αλλα μην προκαταβάλλεσαι.. είναι πολύ παρθένοι οργανισμοί και τους πιάνει η αντιβίωση στο μεγαλύτερο ποσοστό. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου, μόνο έτσι να σκεφτεσαι ❤️

Κ γω η που δεν θα έχω τίποτα η που θα γίνεται η λεκάνη κατακόκκινη,στάζει ζωντανό αιμα,υπομονή κοντευουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Katerinakki24 είπε:

Εντάξει τότε μια χαρά! Πάντα όσο περισσότερο είναι να μείνει μέσα τόσο το καλύτερο! 

Προσπάθησε όσο γίνεται να χαλαρώσεις με το άγχος και να σκεφτείς ότι και να γίνει αφού το ξέρετε θα το αντιμετωπίσετε άμεσα. Είναι πολύ πιο δυνατά τα μωράκια μας απ'όσο πιστεύουμε 🙏

Απλά λέω βήμα βήμα όλα με τη σειρά!!! Καλά άγχος έχω μόνιμα τελευταία... Έβγαλα και έρπη φαντάσου..... Τώρα που έχουμε και το λαιμό μας με τον γιο μου και εγώ βήχα άσε.... Λέω πως θα γεννήσω αν είμαστε άρρωστοι θα κολλήσουμε το μωρό.... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Είναι αντιμετώπισημο αλλά το χειρουργείο είναι οι χειρουργείο και λογικό να αγχώνομαι και να σκέφτομαι ότι μπορεί να φτάσουμε εκεί...θα είναι τόσο μικρός.....

 

Ο μεγάλος μου γιος έχει άρχισει να αλλάζει η φωνή του και εγώ έχω βήχα πάνω απο 2 εβδομάδες και γίνεται χειρότερα από ότι φαίνεται... Έχω αρχίσει να αγχώνομαι.. θα είμαστε άρρωστοι όταν γεννήσω και θα κολλήσει και το μωρό....

Η αλήθεια αυτή τη φοβία περί αρρώστιας την έχω και εγώ. Μήπως και αρρωστήσουμε τώρα που θα έρθει το μικρό μας και πως να το θωρακισουμε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , GeoA είπε:

Η αλήθεια αυτή τη φοβία περί αρρώστιας την έχω και εγώ. Μήπως και αρρωστήσουμε τώρα που θα έρθει το μικρό μας και πως να το θωρακισουμε 

Κι εγώ φοβάμαι αρκετά και πριν γεννήσω και μετά.. Το καλό είναι ότι καλοκαιριαζει και δεν είναι περίοδος ιώσεων από δω και μπρος οπότε θα βγαίνουμε τις βόλτες μας σε εξωτερικούς χώρους και πιστεύω θα πάνε όλα καλά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Η αλήθεια αυτή τη φοβία περί αρρώστιας την έχω και εγώ. Μήπως και αρρωστήσουμε τώρα που θα έρθει το μικρό μας και πως να το θωρακισουμε 

Δεν γίνεται να τα κλείσουμε μέσα ούτε σε γυάλα..... Και τώρα που θα μείνει στο χωριό με τους γονείς μου και τα αδέρφια μου πύο θα έρθουν από Αθήνα και Κρήτη φοβάμαι μην κολλήσει κάτι μέχρι να γυρίσουμε από το νοσοκομείο εμείς.... Αλλά δεν γίνεται να κάνω κάτι άλλο..... Ας ελπίσουμε ότι δεν θα κολλήσουν κάτι άλλο... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , MariaZiss είπε:

Δεν γίνεται να τα κλείσουμε μέσα ούτε σε γυάλα..... Και τώρα που θα μείνει στο χωριό με τους γονείς μου και τα αδέρφια μου πύο θα έρθουν από Αθήνα και Κρήτη φοβάμαι μην κολλήσει κάτι μέχρι να γυρίσουμε από το νοσοκομείο εμείς.... Αλλά δεν γίνεται να κάνω κάτι άλλο..... Ας ελπίσουμε ότι δεν θα κολλήσουν κάτι άλλο... 

Καλημέρα!έχω βάλει τα κλάματα με τις φετινές ιώσεις. Ο μικρός μου με 38.9 κ χθες βράδυ τρέχαμε στην παιδίατρο. Εγώ έχω πονόλαιμο 2 μέρες τώρα κ φοβάμαι μετά τον πυρετό του μικρού μήπως τελικά είναι στρεπτόκοκκος α το οποίο θα πρέπει να περιμένουμε τη Δευτέρα να πάμε σε διαγνωστικο να δούμε αν έχουμε. Κι εγώ γεννάω την άλλη εβδομάδα, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω έχω φοβηθεί πάρα πολύ ότι θα κολλήσω το μωρό κ ότι ούτε οι μέρες για αντιβίωση δεν με φτάνουν 😢

  • Λυπημένη/-ος 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!έχω βάλει τα κλάματα με τις φετινές ιώσεις. Ο μικρός μου με 38.9 κ χθες βράδυ τρέχαμε στην παιδίατρο. Εγώ έχω πονόλαιμο 2 μέρες τώρα κ φοβάμαι μετά τον πυρετό του μικρού μήπως τελικά είναι στρεπτόκοκκος α το οποίο θα πρέπει να περιμένουμε τη Δευτέρα να πάμε σε διαγνωστικο να δούμε αν έχουμε. Κι εγώ γεννάω την άλλη εβδομάδα, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω έχω φοβηθεί πάρα πολύ ότι θα κολλήσω το μωρό κ ότι ούτε οι μέρες για αντιβίωση δεν με φτάνουν 😢

Ωχ Παναγία μου ελπίζω να είναι απλή ίωση! Δεν υπάρχει αυτό με τις ιωσεις φέτος... Ο μεγάλος μου φόβος μην είμαστε άρρωστοι και κολλήσουμε το μωρό... Εμένα χθες έκανε διάρροια ο μικρός μου... Τι να πω αλήθεια.... Και εγώ έχω βήχα με βραχνάδα έντονη μέχρι βαθιά, τη νιώθω μέχρι το στομάχι τόσο πολύ δεν ξέρω τι να κάνω.... Αλλά ο λαιμός δεν με πονάει για έναν περίεργο λόγο...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!έχω βάλει τα κλάματα με τις φετινές ιώσεις. Ο μικρός μου με 38.9 κ χθες βράδυ τρέχαμε στην παιδίατρο. Εγώ έχω πονόλαιμο 2 μέρες τώρα κ φοβάμαι μετά τον πυρετό του μικρού μήπως τελικά είναι στρεπτόκοκκος α το οποίο θα πρέπει να περιμένουμε τη Δευτέρα να πάμε σε διαγνωστικο να δούμε αν έχουμε. Κι εγώ γεννάω την άλλη εβδομάδα, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω έχω φοβηθεί πάρα πολύ ότι θα κολλήσω το μωρό κ ότι ούτε οι μέρες για αντιβίωση δεν με φτάνουν 😢

Γίνεται χαμός με τις ιώσεις κ εγώ τα ίδια φοβάμαι. Ας έρθει η Δευτέρα με το καλό και ανεξάρτητου αποτελέσματος για τις τελευταίες μέρες άλλαξε δωμάτιο. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολη η απομόνωση αλλά ίσως είναι απαραίτητη. Αν κάνετε λίγο καραντίνα και μα τσαγακια κλπ θα κάνει τον κύκλο του πριν γεννήσεις. Μια από τις φίλες μου γέννησε καλοκαίρι και κόλλησε αμέσως κοβιντ, φορούσε μάσκα και θήλαζε το μωρό κανονικά απλά ήταν πολύ προσεχτική. Ελπιζω να μην φτάσετε εκεί αλλά μην πανικοβαλλεσαι.. τυχαίνει πάνω σε δύσκολη περίοδο δυστυχώς κ γίνεται χαμός έξω.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , MariaZiss είπε:

Ωχ Παναγία μου ελπίζω να είναι απλή ίωση! Δεν υπάρχει αυτό με τις ιωσεις φέτος... Ο μεγάλος μου φόβος μην είμαστε άρρωστοι και κολλήσουμε το μωρό... Εμένα χθες έκανε διάρροια ο μικρός μου... Τι να πω αλήθεια.... Και εγώ έχω βήχα με βραχνάδα έντονη μέχρι βαθιά, τη νιώθω μέχρι το στομάχι τόσο πολύ δεν ξέρω τι να κάνω.... Αλλά ο λαιμός δεν με πονάει για έναν περίεργο λόγο...

Κορίτσι μου κι εγώ βραχνάδα έχω χωρίς να νιώθω πόνο στον λαιμο. Πραγματικά με έχει πάρει από κάτω γιατί σταμάτησα το παιδί από το σχολείο κ είμαι ο μοναδικός φροντιστής του μικρού μέχρι να σχολασει ο άνδρας μ από τη δουλειά κ δεν ξέρω πως θα την παλέψω.


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , MariaZiss είπε:

Ωχ Παναγία μου ελπίζω να είναι απλή ίωση! Δεν υπάρχει αυτό με τις ιωσεις φέτος... Ο μεγάλος μου φόβος μην είμαστε άρρωστοι και κολλήσουμε το μωρό... Εμένα χθες έκανε διάρροια ο μικρός μου... Τι να πω αλήθεια.... Και εγώ έχω βήχα με βραχνάδα έντονη μέχρι βαθιά, τη νιώθω μέχρι το στομάχι τόσο πολύ δεν ξέρω τι να κάνω.... Αλλά ο λαιμός δεν με πονάει για έναν περίεργο λόγο...

Κορίτσι μου κι εγώ βραχνάδα έχω χωρίς να νιώθω πόνο στον λαιμο. Πραγματικά με έχει πάρει από κάτω γιατί σταμάτησα το παιδί από το σχολείο κ είμαι ο μοναδικός φροντιστής του μικρού μέχρι να σχολασει ο άνδρας μ από τη δουλειά κ δεν ξέρω πως θα την παλέψω.


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Γίνεται χαμός με τις ιώσεις κ εγώ τα ίδια φοβάμαι. Ας έρθει η Δευτέρα με το καλό και ανεξάρτητου αποτελέσματος για τις τελευταίες μέρες άλλαξε δωμάτιο. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολη η απομόνωση αλλά ίσως είναι απαραίτητη. Αν κάνετε λίγο καραντίνα και μα τσαγακια κλπ θα κάνει τον κύκλο του πριν γεννήσεις. Μια από τις φίλες μου γέννησε καλοκαίρι και κόλλησε αμέσως κοβιντ, φορούσε μάσκα και θήλαζε το μωρό κανονικά απλά ήταν πολύ προσεχτική. Ελπιζω να μην φτάσετε εκεί αλλά μην πανικοβαλλεσαι.. τυχαίνει πάνω σε δύσκολη περίοδο δυστυχώς κ γίνεται χαμός έξω.

Έκανα στρεπτ τεστ που βρήκα στο φαρμακείο στον εαυτό μου κ βγήκε αρνητικο.το κακό είναι ότι είμαι ο μοναδικός φροντιστής του παιδιού όσο λείπει ο άνδρας μου στη δουλειά. Δυστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει κανείς οπότε πάει ακλαφτη η καραντίνα των τελευταίων ημερών. 😢


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...