Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , MariaZiss είπε:

Με τις εβδομάδες στις 36 μπαίνουμε στον μήνα μας κανονικά ενώ με τους μήνες κάθε 2 του μήνα για παράδειγμα αλλάζεις μήνα εσύ..... Απλά ο κάθε μήνας δεν έχει ίδιες μέρες και ο Φεβρουάριος είναι κομμένος... Εγώ πχ άλλαξα μήνα στις 19/3 αλλά σήμερα είμαι ακριβως 36.... Άρα από σήμερα όποτε γεννήσω όλα καλά!

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια μού!Μέ τό καλό σέ όλες μάς!Είμαι καί εγώ μέλλουσα μανούλα τού Απριλίου μέ ΠΗΤ 27/04!Είναι τό πρώτο μού μπεμπουλίνι καί είναι κοριτσάκι!Μέ διακατέχει μία απέραντη ανυπομονησία!Μού φαίνεται ότι δέν περνάν μέ τίποτα οί μέρες!🤣

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χαρήνη said:

Καλησπέρα κορίτσια μού!Μέ τό καλό σέ όλες μάς!Είμαι καί εγώ μέλλουσα μανούλα τού Απριλίου μέ ΠΗΤ 27/04!Είναι τό πρώτο μού μπεμπουλίνι καί είναι κοριτσάκι!Μέ διακατέχει μία απέραντη ανυπομονησία!Μού φαίνεται ότι δέν περνάν μέ τίποτα οί μέρες!🤣

Καλώς ήρθες στην ομάδα με το καλό το μωράκι!! Έχουμε ΠΗΤ πολύ κοντά. 23/4 εγώ! Όντως δεν περνάει ο καιρός. Να μπει ο Απρίλιος να αρχίσουμε αντίστροφη μέτρηση 😊

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Χαρήνη said:

Καλησπέρα κορίτσια μού!Μέ τό καλό σέ όλες μάς!Είμαι καί εγώ μέλλουσα μανούλα τού Απριλίου μέ ΠΗΤ 27/04!Είναι τό πρώτο μού μπεμπουλίνι καί είναι κοριτσάκι!Μέ διακατέχει μία απέραντη ανυπομονησία!Μού φαίνεται ότι δέν περνάν μέ τίποτα οί μέρες!🤣

Έχουμε ίδια ΠΗΤ αλλά μάλλον θα σε προλάβω.. ο γιατρός μου μου δίνει το πολύ μέχρι Πάσχα.. βέβαια θα με ξαναδεί την Δευτέρα να δούμε!

Καλώς ήρθες, με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2023 at 12:13 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Αχ εμένα μου λέει με φυσιολογικό τοκετό πάμε εκτός αν αλλάξει κάτι.. Βλέποντας βέβαια βιντεάκια και με τα μαθήματα τοκετού που έκανα μια καισαρικούλα θα την έκανα νομιζω έχω αρχίσει και φοβάμαι τις συσπάσεις και τον πόνο! 😬

Να μη φοβάσαι! Αν και εγώ τώρα που πλησίασε ο καιρός τον σκέφτομαι και είναι και το 2ο. Σκέψου ότι περνάς τον πόνο εκείνες τις ώρες και μετά που γέννας όλα φυσιολογικά! Βασικά όταν φτάσεις διαστολή 10 και κάνεις απλά σπρωξιματα δεν έχεις τον πόνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας χαιρετώ κορίτσια! Νομίζω ότι σας έχω διαβάσει όλες. Εγώ πήγα γιατρό πριν 2 μέρες, ο μικρούλης κατέβηκε καλά. Δε ξέρω σίγουρα αν είμαι 36η εβδομάδα αλλά σίγουρα μπήκα στον μήνα μου το Σάββατο.

Πραγματικά ο μικρός δε σταματάει να κινείται και απόψε νομίζω θα "σπασουνε" τα νερά. Είναι ασταμάτητος. Εννοείται ότι με Φοβίζει αλλά αν είναι να έρθει από τώρα καλώς να ορίσει. Πάμε κανονικά για φυσιολογικό τοκετό και ελπίζω να πάει καλά και όσο γίνεται ανώδυνα!!!!

  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , GeoA είπε:

Σας χαιρετώ κορίτσια! Νομίζω ότι σας έχω διαβάσει όλες. Εγώ πήγα γιατρό πριν 2 μέρες, ο μικρούλης κατέβηκε καλά. Δε ξέρω σίγουρα αν είμαι 36η εβδομάδα αλλά σίγουρα μπήκα στον μήνα μου το Σάββατο.

Πραγματικά ο μικρός δε σταματάει να κινείται και απόψε νομίζω θα "σπασουνε" τα νερά. Είναι ασταμάτητος. Εννοείται ότι με Φοβίζει αλλά αν είναι να έρθει από τώρα καλώς να ορίσει. Πάμε κανονικά για φυσιολογικό τοκετό και ελπίζω να πάει καλά και όσο γίνεται ανώδυνα!!!!

Καλησπερα!!! Εισαι 36+2 τότε γιατί εγώ είμαι 36+1 και μπήκα στον μήνα μου την Κυριακή!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου όλα καλά θα πάνε όποτε έρθει η ώρα του θα βγει ο μπεμπουλης!!! 

Κορίτσια γύρισα από γυναικολόγο είμαι 36+1 και ζυγίζει 2471 ο μπέμπης.. παραμένει μικρό μωρό αλλά τουλάχιστον έχει τα κιλά για να μην χρειαστεί θερμοκοιτίδα κλπ... Το θέμα είναι ότι η υδρονεφρωση ενώ στο αριστερό νεφρό υποχώρησε, στο δεξί αυξήθηκε απότομα και είναι μεγάλο το πρόβλημα..... Οπότε θα χρειαστεί σίγουρα αμέσως αντιβίωση όταν γεννηθεί και ίσως και χειρουργείο αργότερα εάν δεν αντιμετωπιστεί γιατί είναι είναι μεγάλη!!! Έχω αγχωθει παρά πολύ τρέμω στην ιδέα του χειρουργείου ενός μικρού μωρού να το ανοίξουν κλπ κλπ..... Νομίζω από το αγχος θα γεννήσω νωρίτερα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Καλησπερα!!! Εισαι 36+2 τότε γιατί εγώ είμαι 36+1 και μπήκα στον μήνα μου την Κυριακή!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου όλα καλά θα πάνε όποτε έρθει η ώρα του θα βγει ο μπεμπουλης!!! 

Κορίτσια γύρισα από γυναικολόγο είμαι 36+1 και ζυγίζει 2471 ο μπέμπης.. παραμένει μικρό μωρό αλλά τουλάχιστον έχει τα κιλά για να μην χρειαστεί θερμοκοιτίδα κλπ... Το θέμα είναι ότι η υδρονεφρωση ενώ στο αριστερό νεφρό υποχώρησε, στο δεξί αυξήθηκε απότομα και είναι μεγάλο το πρόβλημα..... Οπότε θα χρειαστεί σίγουρα αμέσως αντιβίωση όταν γεννηθεί και ίσως και χειρουργείο αργότερα εάν δεν αντιμετωπιστεί γιατί είναι είναι μεγάλη!!! Έχω αγχωθει παρά πολύ τρέμω στην ιδέα του χειρουργείου ενός μικρού μωρού να το ανοίξουν κλπ κλπ..... Νομίζω από το αγχος θα γεννήσω νωρίτερα!

Και εμένα κορίτσι μου όταν πήγαμε στον γιατρό είπε ότι ήταν 2500 και πως μια χαρά είναι. Μάλιστα του είπα ότι μάλλον θα βγει πιο μεγάλος από τον πρώτο που γεννήθηκε 2700 στις 39+6 αλλά μου είπε μπορει και όχι! Μην ανησυχείς για τα κιλά.

Όσο για την υδρονέφρωση εύχομαι να το αποφύγετε. Καταλαβαίνω το άγχος σου απλά προσπάθησε να σκέφτεσαι το θετικό. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Καλησπερα!!! Εισαι 36+2 τότε γιατί εγώ είμαι 36+1 και μπήκα στον μήνα μου την Κυριακή!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου όλα καλά θα πάνε όποτε έρθει η ώρα του θα βγει ο μπεμπουλης!!! 

Κορίτσια γύρισα από γυναικολόγο είμαι 36+1 και ζυγίζει 2471 ο μπέμπης.. παραμένει μικρό μωρό αλλά τουλάχιστον έχει τα κιλά για να μην χρειαστεί θερμοκοιτίδα κλπ... Το θέμα είναι ότι η υδρονεφρωση ενώ στο αριστερό νεφρό υποχώρησε, στο δεξί αυξήθηκε απότομα και είναι μεγάλο το πρόβλημα..... Οπότε θα χρειαστεί σίγουρα αμέσως αντιβίωση όταν γεννηθεί και ίσως και χειρουργείο αργότερα εάν δεν αντιμετωπιστεί γιατί είναι είναι μεγάλη!!! Έχω αγχωθει παρά πολύ τρέμω στην ιδέα του χειρουργείου ενός μικρού μωρού να το ανοίξουν κλπ κλπ..... Νομίζω από το αγχος θα γεννήσω νωρίτερα!

Καλημέρα!!!Στα ίδια κιλά σχεδόν θα γεννηθούν τα μωρά μας γιατί κι εγώ πάω νωρίτερα και είναι 2500 σχεδόν. Εύχομαι με την υδρονεφρωση να πάνε όλα καλά, να ξέρεις αυτά τα μικρά είναι πραγματικοι μαχητές. Η φίλη μου πέρυσι γέννησε 27 εβδομάδων και το μωράκι έκανε 4 χειρουργεία κ είναι μια χαρά αυτή τη στιγμή!

1 hour ago, GeoA είπε:

Και εμένα κορίτσι μου όταν πήγαμε στον γιατρό είπε ότι ήταν 2500 και πως μια χαρά είναι. Μάλιστα του είπα ότι μάλλον θα βγει πιο μεγάλος από τον πρώτο που γεννήθηκε 2700 στις 39+6 αλλά μου είπε μπορει και όχι! Μην ανησυχείς για τα κιλά.

Όσο για την υδρονέφρωση εύχομαι να το αποφύγετε. Καταλαβαίνω το άγχος σου απλά προσπάθησε να σκέφτεσαι το θετικό. 

Καλημέρα!!!Μια εβδομάδα και κάτι μου έμεινε μιας κ μπαίνω νωρίτερα!!!Την Τετάρτη ήταν 2500 περίπου, ελπίζω να βάλει κάτι ακόμα μέχρι να γεννησω!

1 hour ago, Stellaskv είπε:

Κορίτσια καλημέρα καμία κοπέλα με εσωτερικές αιμορροΐδες που ματώνουν υπάρχει?δεν πονάω καθόλου,μόνο αίμα έχω ζωηρό κοκκινο

Εγώ έχω βγάλει αλλά αν ζοριστω πολύ ματωνουν, Γενικά όμως δεν με πονάνε.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Και εμένα κορίτσι μου όταν πήγαμε στον γιατρό είπε ότι ήταν 2500 και πως μια χαρά είναι. Μάλιστα του είπα ότι μάλλον θα βγει πιο μεγάλος από τον πρώτο που γεννήθηκε 2700 στις 39+6 αλλά μου είπε μπορει και όχι! Μην ανησυχείς για τα κιλά.

Όσο για την υδρονέφρωση εύχομαι να το αποφύγετε. Καταλαβαίνω το άγχος σου απλά προσπάθησε να σκέφτεσαι το θετικό. 

Εντάξει τα κιλά και το μέγεθος του γενικά είναι το τελευταίο σε σχέση με το πρόβλημα που θα έχει... Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και να το παρακολουθούμε συνέχεια... Και αυτό μεγαλώνει συνέχεια και θέλω άλλες 3 εβδομάδες... Πόσο θα φτάσεις; Φοβάμαι μην του κάνει κακό... Όταν γεννηθεί θα πάρει αμέσως αντιβίωση για όσους μήνες χρειαστεί.. είναι πολύ αγχωτικό γιατί αν δεν κάνει κάτι η αντιβίωση θα χρειαστεί να πάμε σε χειρουργείο και είναι το τελευταίο που θέλω...

1 ώρα πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!!Στα ίδια κιλά σχεδόν θα γεννηθούν τα μωρά μας γιατί κι εγώ πάω νωρίτερα και είναι 2500 σχεδόν. Εύχομαι με την υδρονεφρωση να πάνε όλα καλά, να ξέρεις αυτά τα μικρά είναι πραγματικοι μαχητές. Η φίλη μου πέρυσι γέννησε 27 εβδομάδων και το μωράκι έκανε 4 χειρουργεία κ είναι μια χαρά αυτή τη στιγμή!

Καλημέρα!!!Μια εβδομάδα και κάτι μου έμεινε μιας κ μπαίνω νωρίτερα!!!Την Τετάρτη ήταν 2500 περίπου, ελπίζω να βάλει κάτι ακόμα μέχρι να γεννησω!

Εγώ έχω βγάλει αλλά αν ζοριστω πολύ ματωνουν, Γενικά όμως δεν με πονάνε.

Καλημέρα! Τεσπά αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο... Η υδρονεφρωση με καίει τώρα που μεγαλώνει συνέχεια και εμ φοβίζει πολύ.... Δεν θα ήθελα να φτάσουμε σε σημειο να κάνει χειρουργείο με πιάνει σφίξιμο δεν είμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , MariaZiss είπε:

Εντάξει τα κιλά και το μέγεθος του γενικά είναι το τελευταίο σε σχέση με το πρόβλημα που θα έχει... Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και να το παρακολουθούμε συνέχεια... Και αυτό μεγαλώνει συνέχεια και θέλω άλλες 3 εβδομάδες... Πόσο θα φτάσεις; Φοβάμαι μην του κάνει κακό... Όταν γεννηθεί θα πάρει αμέσως αντιβίωση για όσους μήνες χρειαστεί.. είναι πολύ αγχωτικό γιατί αν δεν κάνει κάτι η αντιβίωση θα χρειαστεί να πάμε σε χειρουργείο και είναι το τελευταίο που θέλω...

Καλημέρα! Τεσπά αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο... Η υδρονεφρωση με καίει τώρα που μεγαλώνει συνέχεια και εμ φοβίζει πολύ.... Δεν θα ήθελα να φτάσουμε σε σημειο να κάνει χειρουργείο με πιάνει σφίξιμο δεν είμαι καλά...

Πιστεύω να μην χρειαστεί κορίτσι μου και να αντιμετωπιστει με αντιβίωση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!


 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!!Στα ίδια κιλά σχεδόν θα γεννηθούν τα μωρά μας γιατί κι εγώ πάω νωρίτερα και είναι 2500 σχεδόν. Εύχομαι με την υδρονεφρωση να πάνε όλα καλά, να ξέρεις αυτά τα μικρά είναι πραγματικοι μαχητές. Η φίλη μου πέρυσι γέννησε 27 εβδομάδων και το μωράκι έκανε 4 χειρουργεία κ είναι μια χαρά αυτή τη στιγμή!

Καλημέρα!!!Μια εβδομάδα και κάτι μου έμεινε μιας κ μπαίνω νωρίτερα!!!Την Τετάρτη ήταν 2500 περίπου, ελπίζω να βάλει κάτι ακόμα μέχρι να γεννησω!

Εγώ έχω βγάλει αλλά αν ζοριστω πολύ ματωνουν, Γενικά όμως δεν με πονάνε.

Αχ πόσο σε νιώθω,τρίτη εγκυμοσύνη κ τόσο αίμα δεν είχα στα άλλα δύο,ευτυχώς δεν πονάω κ εγώ,είναι εσωτερικές.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια καλημέρα καμία κοπέλα με εσωτερικές αιμορροΐδες που ματώνουν υπάρχει?δεν πονάω καθόλου,μόνο αίμα έχω ζωηρό κοκκινο

Κ εγώ έβγαλα κ στις δυο εγκυμοσύνες. Ανα βδομάδα με πιάνει αρκετό αίμα, άλλες φορές πάλι καθόλου. Ούτε εγώ πονάω. Η γαστρεντερολόγος μου είχε πει μόνο μωρομαντηλα από κάτω και να μην κάθομαι ώρα στην τουαλέτα. Να πηγαινω τελευταία στιγμή κ να σηκώνομαι αμέσως. 

1 ώρα πρίν, MariaZiss είπε:

Εντάξει τα κιλά και το μέγεθος του γενικά είναι το τελευταίο σε σχέση με το πρόβλημα που θα έχει... Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και να το παρακολουθούμε συνέχεια... Και αυτό μεγαλώνει συνέχεια και θέλω άλλες 3 εβδομάδες... Πόσο θα φτάσεις; Φοβάμαι μην του κάνει κακό... Όταν γεννηθεί θα πάρει αμέσως αντιβίωση για όσους μήνες χρειαστεί.. είναι πολύ αγχωτικό γιατί αν δεν κάνει κάτι η αντιβίωση θα χρειαστεί να πάμε σε χειρουργείο και είναι το τελευταίο που θέλω...

Καλημέρα! Τεσπά αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο... Η υδρονεφρωση με καίει τώρα που μεγαλώνει συνέχεια και εμ φοβίζει πολύ.... Δεν θα ήθελα να φτάσουμε σε σημειο να κάνει χειρουργείο με πιάνει σφίξιμο δεν είμαι καλά...

Να σκέφτεσαι θετικά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος αλλα μην προκαταβάλλεσαι.. είναι πολύ παρθένοι οργανισμοί και τους πιάνει η αντιβίωση στο μεγαλύτερο ποσοστό. Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου, μόνο έτσι να σκεφτεσαι ❤️

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MariaZiss said:

Εντάξει τα κιλά και το μέγεθος του γενικά είναι το τελευταίο σε σχέση με το πρόβλημα που θα έχει... Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και να το παρακολουθούμε συνέχεια... Και αυτό μεγαλώνει συνέχεια και θέλω άλλες 3 εβδομάδες... Πόσο θα φτάσεις; Φοβάμαι μην του κάνει κακό... Όταν γεννηθεί θα πάρει αμέσως αντιβίωση για όσους μήνες χρειαστεί.. είναι πολύ αγχωτικό γιατί αν δεν κάνει κάτι η αντιβίωση θα χρειαστεί να πάμε σε χειρουργείο και είναι το τελευταίο που θέλω...

Καλημέρα! Τεσπά αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο... Η υδρονεφρωση με καίει τώρα που μεγαλώνει συνέχεια και εμ φοβίζει πολύ.... Δεν θα ήθελα να φτάσουμε σε σημειο να κάνει χειρουργείο με πιάνει σφίξιμο δεν είμαι καλά...

Μακάρι να πάνε όλα καλά με τα νεφρακια του και να αντιμετωπίσει με αντιβίωση και να αναρρώσει άμεσα. Να σε ρωτήσω, υπάρχει κάποιο όφελος στο πώς θα θεραπευτεί εκτός μήτρας; Δλδ να γεννήσεις νωρίτερα για αυτό τον λόγο, για να αντιμετωπίστει προτού μεγαλώσει κ άλλο. Βέβαια δεν ξέρω αν για αυτό είναι αρμόδιος ο γυναικολόγος ή πρέπει να μιλήσεις με νεογνολογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...