Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

8 hours ago, Leica said:

Ωχ ωχ βάσανο και η παλινδρόμηση! Αλλά εντάξει φαίνεται ότι βρήκες τρόπο να την χειρίζεσαι :)

βράχο σε βλέπω...μία χαρά....

Ναι άσε το μόνο καλό σε όλη την υπόθεση είναι  ότι δεν έβαλα πολλά κιλά :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 hours ago, Pozi said:

Ναι άσε το μόνο καλό σε όλη την υπόθεση είναι  ότι δεν έβαλα πολλά κιλά :D

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό! Είδες; κάθε δυσάρεστο έχει και τα θετικά του...έτσι σκέφτομαι κι εγώ σε αυτό το πέλαγος ναυτίας που έχω βρεθεί...με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας! Αυτό μόνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2022 at 12:17 ΜΜ, geozak είπε:

Κ εγώ από την αρχή της κύησης πάω κάθε 15 διαφορετικά αγχώνομαι. Χωρίς ενδείξεις η προβληματα...κ καρδιοτοκογραφο πηγαίνω από την 26 κ αργότερα 2 φορές την εβδομάδα....το ίδιο πρωτόκολλο ακολουθεί κ η δική μου γιατρός αν κ θα γεννήσω Αθήνα.

Για το ντοπλερ όταν έκανα β επιπέδου έκλεισα κ ραντεβού στις 32 εβδομάδες... Στον ειδικό γιατρό κ όχι στο γυναικολόγο.

Δεν το ακούω κ πολύ η αλήθεια είναι...αλλά τώρα με τον καρδιοτοκογραφο ηρέμησα. Διότι πάω συχνά στο γιατρό... εκεί βέβαια φαίνεται τέλειος....καλοί χτύποι κ χωρίς συσπάσεις.

Την Πέμπτη περιμένω κ τις εξετάσεις τού μήνα.....με αγχωνει λίγο η οξονη στα ούρα αλλά ο γιατρός λέει δεν τον ενοχλει.σημερα θα με πάρει κ η γιατρός που με παρακολουθεί για τον διαβήτη...θα τη ρωτήσω διότι ενώ πήρα 7,5κιλα μέχρι τον 5ο τώρα έμεινα εκεί σταθερά παρόλο που ο γυναικολόγος λέει ότι είμαι πολύ καλά 

Καλα ειναι τα κιλα σου! Εδω υοαρχουν κοπελες που πηραν 1 και 2 κιλα και η αναπτυξη του μωρου ειναι κανονικοτατη! Μην αγχωνεσαι με τις εξετασεις. Κι εμενα καποιες ειναι εκτος οριων  αλλα οσο δεν ανησυχει η γιατρος δεν αγχωνομαι κ εγω! Καμπυλη εκανες;

 

On 13/12/2022 at 12:56 ΜΜ, Pozi είπε:

Λες ε;; Όποτε περιμένουμε 32η εβδομάδα.. Κάθε επίσκεψη μου η πρώτη μου ερώτηση γιατρέ ο πλακούντας;; 
Περιμένω κοριτσάκι τα είχα όλα έτοιμα σε μπλε τώρα πάμε για ροζ.  
η δίκη μου κάνει αισθητή την παρουσία της αρκετές φορές την ημέρα. Προπάντων την νύχτα που ξαπλώνω χαμός, έχουμε με τον σύζυγο τα χέρια στην κοιλιά και την απολαμβάνουμε :wub:

 

Αυτό με τις 2 εβδομάδες είναι ότι πρέπει. Πολύ μου αρέσει ο τρόπος που δουλεύει ο γιατρός σου. Εμενα με βλέπει κάθε δυο εβδομάδες λόγο ιστορικού και για την ψυχολογία μου. Καρδιοτοκογραφο θα με αρχίσει την 30η εβδομάδα που θα με βλέπει κάθε εβδομάδα και μετά θα πηγαίνω 2 φορές για καρδιοτοκογραφο. 
 

Πολυ καλο αυτο! Εγω κανω μια φορα το μηνα γιατι η γιατρος μου ειναι σε αλλη πολη αλλα αυτη τξ φορα ειδικα δε βολεψε και θα κλεισουμε 1,5 μηνα χωρις υπερηχο! Εχουμε ραντεβου 27/12. Κοντευω να σκασω ειδικα επεοδη τελευταια δεν ειναι ιδιαιτερα ζωηρουλα η ζουζουνιτσα μου.

 

On 14/12/2022 at 11:43 ΠΜ, Effita είπε:

Καλημερα κορίτσια κ απο εμενα.Σημερα εχω ξυπνήσει πολυ υποτονικη..νιωθω μεγαλη αδυναμια.Που θα παει θα συνελθω.

Για πειτε βρε κοριτσια περνανε οι μερες εχει παγωσει ο χρόνος; Χαχαχαχα 

Χαχαχα! Πρωτη φορα στη ζωη μου ευχομαι να περασουν γρηγορα οι γιορτες για να περασει ο καιρος! Τσουτσου πλησιαζουμε στο στοχο!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@vivi

4 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Καλα ειναι τα κιλα σου! Εδω υοαρχουν κοπελες που πηραν 1 και 2 κιλα και η αναπτυξη του μωρου ειναι κανονικοτατη! Μην αγχωνεσαι με τις εξετασεις. Κι εμενα καποιες ειναι εκτος οριων  αλλα οσο δεν ανησυχει η γιατρος δεν αγχωνομαι κ εγω! Καμπυλη εκανες;

 

Πολυ καλο αυτο! Εγω κανω μια φορα το μηνα γιατι η γιατρος μου ειναι σε αλλη πολη αλλα αυτη τξ φορα ειδικα δε βολεψε και θα κλεισουμε 1,5 μηνα χωρις υπερηχο! Εχουμε ραντεβου 27/12. Κοντευω να σκασω ειδικα επεοδη τελευταια δεν ειναι ιδιαιτερα ζωηρουλα η ζουζουνιτσα μου.

 

Χαχαχα! Πρωτη φορα στη ζωη μου ευχομαι να περασουν γρηγορα οι γιορτες για να περασει ο καιρος! Τσουτσου πλησιαζουμε στο στοχο!

Καμπύλη έκανα από τον 5ο.. ήταν παθολογική.λογω διατροφής δεν βάζω πλέον κιλά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Τι εννοεις οτι ηταν παθολογικη;

Παθολογική σημαίνει τιμές εκτός φυσιολογικων οριων

On 16/12/2022 at 11:23 ΠΜ, Viv37 είπε:

 

Καλά Χριστούγεννα κορίτσια...

Βλέπω κανείς δεν έχει απορία η ανησυχία για κάτι.... καλές γιορτές με υγεία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα πήγα στον γιατρό. 28+1 και η μπεμπα 1,500 νομίζω τρώει καλά. Εγώ έχω βάλει 5 κιλάκια πάντως. 
Αλήθεια τι βάρος έχουν τα μπεμπουλίνια σας; 
Επίσης έχει γυρίσει είναι πλέον με το κεφαλάκι της κάτω. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pozi said:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα πήγα στον γιατρό. 28+1 και η μπεμπα 1,500 νομίζω τρώει καλά. Εγώ έχω βάλει 5 κιλάκια πάντως. 
Αλήθεια τι βάρος έχουν τα μπεμπουλίνια σας; 
Επίσης έχει γυρίσει είναι πλέον με το κεφαλάκι της κάτω. 

Έλα κορίτσι μου!

Το δικό μου σχεδόν 27 εβδομάδων ζύγιζε 1.100 γραμμάρια! Κι εμένα φαγανό! Μία εβδομάδα πιο μεγάλο βγαίνει :)

μπράβο για τα κιλάκια σημαίνει ότι νιώθεις καλύτερα και τρως αυτό που τραβάει η όρεξή σου...

κι εμένα με το κεφάλι κάτω είναι και τα ποδαράκια μέσα στην μούρη του!

 

7 hours ago, geozak said:

Παθολογική σημαίνει τιμές εκτός φυσιολογικων οριων

Καλά Χριστούγεννα κορίτσια...

Βλέπω κανείς δεν έχει απορία η ανησυχία για κάτι.... καλές γιορτές με υγεία

Εμένα με έχει ανησυχήσει αρκετά το ενδεχόμενο να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς αναισθησιολόγο (συνήθως δεν υπάρχουν διαθέσιμοι αν δεν τους έχεις κλείσει από πριν) με τον/την γιατρό εφημερίας και όχι με τον γιατρό μου αν τυχόν είμαι θετική στον covid.... προσπαθώ όμως να το επεξεργαστώ και να είμαι έτοιμη και για ένα τέτοιο σενάριό. Σκοπεύω φυσικά να κλειστώ σπίτι δυο εβδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα πήγα στον γιατρό. 28+1 και η μπεμπα 1,500 νομίζω τρώει καλά. Εγώ έχω βάλει 5 κιλάκια πάντως. 
Αλήθεια τι βάρος έχουν τα μπεμπουλίνια σας; 
Επίσης έχει γυρίσει είναι πλέον με το κεφαλάκι της κάτω. 

Τέλεια τα κιλάκια της μπέμπας και μια χαρά που έχεις πάρει μόνο 5!! Πραγματικά σας θαυμάζω που παίρνετε λίγα κιλά!! Εγώ μετράω είδη 20 στη πλάτη και προχωράμε...Τι να κάνουμε ας βγει με το καλό και μετά θα πάθω το ράψιμο του αιώνα!! 

Εύχομαι Καλα Χριστούγεννα με υγεία και αγάπη!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρονια πολλα κορίτσια! Με το καλό τα μωρακια μας! 

Εγω ειμαι 31η εβδ κ πριν λίγες μερες ειδα το μπεμπουλη μου κ ηταν 1700 .

Πως τα πατε με τον υπνο; Εγω εχω αρχισει κ δυσκολευομαι τρομερα...ειδικά οταν προσπαθω να γυρισω πλευρό.Πονανε τσ ισχύα μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Effita said:

Χρονια πολλα κορίτσια! Με το καλό τα μωρακια μας! 

Εγω ειμαι 31η εβδ κ πριν λίγες μερες ειδα το μπεμπουλη μου κ ηταν 1700 .

Πως τα πατε με τον υπνο; Εγω εχω αρχισει κ δυσκολευομαι τρομερα...ειδικά οταν προσπαθω να γυρισω πλευρό.Πονανε τσ ισχύα μου. 

Χρόνια πολλά κορίτσια! 
Μια χαρά τα κιλά του μπέμπη. 
Από ύπνο μπορώ να πω τα πάω σχετικά καλά. Λίγο με κούρασαν οι συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα κατά τα αλλά το καλό με παίρνει πάλι εύκολα ο ύπνος. 
Το να γυρίσω πλευρό άρχισε και εμενα να με δυσκολεύει λίγο. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες, κορίτσια! Του χρόνου με ένα μπεμπινι στην αγκαλιά μας ! Πήγα κι εγώ χτες στον γιατρό, είμαι 30+1 και ο μπέμπης στα 1.500 γραμμ. Όλα καλά είπε ο γιατρός, σε 3 εβδομάδες ντοπλερ. Μια χαρά και τα δικά σας τα μωράκια! 

Στον ύπνο αφήστε, η δυσκολια μεγαλώνει..στρίβω από δω , στρίβω από κει, βάζω και δύο μαξιλάρια γιατί έχω καούρες και ανακαταευομαι, ξυπνάω από πόνους στα ισχία..όνειρο!! Χαχαχαχα Α τώρα που είπα όνειρα, τι ζωντανά τα βλέπω ρε παιδια! Λες και είναι μέσα 100%, ξυπνάω συγχισμενη, στεναχωρημενη, αναλόγως ...επηρεάζομαι πολύ! Ποτέ δεν είχα τόσο ζωντανα ονειρα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες, κορίτσια! Του χρόνου με ένα μπεμπινι στην αγκαλιά μας ! Πήγα κι εγώ χτες στον γιατρό, είμαι 30+1 και ο μπέμπης στα 1.500 γραμμ. Όλα καλά είπε ο γιατρός, σε 3 εβδομάδες ντοπλερ. Μια χαρά και τα δικά σας τα μωράκια! 

Στον ύπνο αφήστε, η δυσκολια μεγαλώνει..στρίβω από δω , στρίβω από κει, βάζω και δύο μαξιλάρια γιατί έχω καούρες και ανακαταευομαι, ξυπνάω από πόνους στα ισχία..όνειρο!! Χαχαχαχα Α τώρα που είπα όνειρα, τι ζωντανά τα βλέπω ρε παιδια! Λες και είναι μέσα 100%, ξυπνάω συγχισμενη, στεναχωρημενη, αναλόγως ...επηρεάζομαι πολύ! Ποτέ δεν είχα τόσο ζωντανα ονειρα! 

Ωραια μια χαρα ο μπεμπης σου!! Αυτο με τα όνειρα δε το εχω παθει( οχι οτι κοιμαμαι κ πολυ χαχα) αλλα εχω ακουσει οτι τον παθαινουν πολλες εγκυες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κάποια να μου πει. 
Πριν ενάμιση μήνα και σήμερα  έκανα αναλύσεις. Σας βάζω τα παλιά και τα σημερινά αποτελέσματα: 

                               (ΤΙΜΕΣ)

Σίδηρος 79-87     ( 37-180)

φεριτινη 15-14      ( 13-150)

Αιματοκρίτης 37-37.2     (34.0-45.0)

το θέμα που με απασχολεί είναι πως έπινα ένα σίδηρο και έξτρα και το συμπλήρωμα που πίνω περιέχει και αυτό. Προσπαθούσα όσο μπορουσα με την διατροφή μου και βλέπω την φεριτίνη στα πατώματα και ανησύχησα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...