Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Ωχ 4 φορές τόσες πολλές; Υπήρχε κάποιο θέμα; 

Οοχι απλά μου βάζει εξετάσεις κάθε μήνα .. και μέσα σ αυτές είναι κ αυτό ..

ειναι η γιατρός μου έτσι γτ από αλλες που ρωτάω δν έχουν κάνει σχεδόν τπτ εκτός από α και β επιπέδου ..

νταξει κακό δν μου κάνει οπότε δν λέω όχι :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, marylouu είπε:

Οοχι απλά μου βάζει εξετάσεις κάθε μήνα .. και μέσα σ αυτές είναι κ αυτό ..

ειναι η γιατρός μου έτσι γτ από αλλες που ρωτάω δν έχουν κάνει σχεδόν τπτ εκτός από α και β επιπέδου ..

νταξει κακό δν μου κάνει οπότε δν λέω όχι :)

Νομίζω 4 φορές χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα είναι πολλές. Γιατί να βάζει τον οργανισμό σου σε τέτοια διαδικασία να πίνεις όλη αυτή τη γλυκόζη κάθε μήνα? Η βιβλιογραφία γράφει για καμπύλη στην 26η εβδομάδα.. από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι υπερβολες αν δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι έχεις διαβήτη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Amalia! είπε:

Νομίζω 4 φορές χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα είναι πολλές. Γιατί να βάζει τον οργανισμό σου σε τέτοια διαδικασία να πίνεις όλη αυτή τη γλυκόζη κάθε μήνα? Η βιβλιογραφία γράφει για καμπύλη στην 26η εβδομάδα.. από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι υπερβολες αν δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι έχεις διαβήτη! 

Εντάξει για να μου το λέει η γιατρός μου την εμπιστεύομαι :) 

δν έχω ανατρέξει στην βιβλιογραφία η αλήθεια είναι :p

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα πήγαμε στον γιατρο όλα μια χαρά  26+1 και η μπεμπα 1010. 
Πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά πάμε για καισαρική στις 38 εβδομάδες 2/03/23. 
Πω πω κορίτσια με τρομάζει πολύ η επισκληρίδειος. Βασικά φοβάμαι  ότι θα με πιάσει κρίση πανικού, δεν ξέρω η ιδέα μόνο ότι δεν θα νοιωθω τα πόδια μου. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pozi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα πήγαμε στον γιατρο όλα μια χαρά  26+1 και η μπεμπα 1010. 
Πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά πάμε για καισαρική στις 38 εβδομάδες 2/03/23. 
Πω πω κορίτσια με τρομάζει πολύ η επισκληρίδειος. Βασικά φοβάμαι  ότι θα με πιάσει κρίση πανικού, δεν ξέρω η ιδέα μόνο ότι δεν θα νοιωθω τα πόδια μου. 

Γιατί θα πας με καισαρική? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το κανονίσατε από τώρα?

Κοίτα αν πάθεις κάποια κρίση εκείνη την ώρα να ξέρεις ότι θα σου κάνουν γενική. Καλό θα είναι να έχεις ενημερώσει τον αναισθησιολογο για τον φόβο σου να το γνωρίζει από την αρχή.

Να σκέφτεσαι ότι με την επισκληριδιο θα δεις το μωράκι σου αμέσως μόλις γεννηθεί για να παίρνεις δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 minutes ago, Amalia! said:

Γιατί θα πας με καισαρική? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το κανονίσατε από τώρα?

Κοίτα αν πάθεις κάποια κρίση εκείνη την ώρα να ξέρεις ότι θα σου κάνουν γενική. Καλό θα είναι να έχεις ενημερώσει τον αναισθησιολογο για τον φόβο σου να το γνωρίζει από την αρχή.

Να σκέφτεσαι ότι με την επισκληριδιο θα δεις το μωράκι σου αμέσως μόλις γεννηθεί για να παίρνεις δύναμη!

Εχω κάνει μια επείγουσα καισαρική στις 33 εβδομάδες που είχα χάσει το παιδάκι μου. 
Το ότι θα το δω αμέσως είναι υπέροχο αλλά δυστυχώς έχω θέματα γενικά  με κλειστοφοβία με πιάνουν και κρίσεις πανικού και λίγο το φοβάμαι. 
οταν πλησιάσει ο καιρός θα το συζητήσω να δω τι θα μου πουν. 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Pozi είπε:

Εχω κάνει μια επείγουσα καισαρική στις 33 εβδομάδες που είχα χάσει το παιδάκι μου. 
Το ότι θα το δω αμέσως είναι υπέροχο αλλά δυστυχώς έχω θέματα γενικά  με κλειστοφοβία με πιάνουν και κρίσεις πανικού και λίγο το φοβάμαι. 
οταν πλησιάσει ο καιρός θα το συζητήσω να δω τι θα μου πουν. 
 

Εννοείται να κάνεις όπως θα νιώσεις εσύ πιο ήρεμη! Ρώτησε μήπως σου κάνουν και λίγη μέθη μαζι με την επισκληριδιο ώστε να μην νιώθεις πολύ άγχος..  νομίζω υπάρχει και αυτή η επιλογή απ ότι μας είχαν πει σε ένα σεμινάριο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και εκείνη τη μέρα το μόνο που να σε νοιάζει να είναι το μωρακι σου και να μη σε φοβίζει τίποτα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Amalia! said:

Εννοείται να κάνεις όπως θα νιώσεις εσύ πιο ήρεμη! Ρώτησε μήπως σου κάνουν και λίγη μέθη μαζι με την επισκληριδιο ώστε να μην νιώθεις πολύ άγχος..  νομίζω υπάρχει και αυτή η επιλογή απ ότι μας είχαν πει σε ένα σεμινάριο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και εκείνη τη μέρα το μόνο που να σε νοιάζει να είναι το μωρακι σου και να μη σε φοβίζει τίποτα!

Να είσαι καλά κορίτσι μου! Αυτό με την λίγη μέθη για το άγχος ακούγετε πολύ καλό! 
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που ενώ ξεκινήσαμε στην ομάδα αυτή πλέον να μην ανταλλάσσουμε τίποτα...το μόνο που έγινε είναι η διάσπαση στο viber..ενώ άλλο ήταν το νόημα της ομάδας...

Όμορφο ξημέρωμα σε όλες μας

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Πώς είστε? Έχετε δίκιο χαθήκαμε λόγω βαιμπερ είναι πιο άμεση εκεί η πρόσβαση! Θα διαβάσω τώρα τα προηγούμενα που γράψατε γιατί έχω καιρο να μπω να διαβάσω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, geozak είπε:

Κρίμα που ενώ ξεκινήσαμε στην ομάδα αυτή πλέον να μην ανταλλάσσουμε τίποτα...το μόνο που έγινε είναι η διάσπαση στο viber..ενώ άλλο ήταν το νόημα της ομάδας...

Όμορφο ξημέρωμα σε όλες μας

Συμφωνώ μαζί σου.. χάνεται το νόημα του φόρουμ. Όλες κάποια στιγμή μπήκαμε και ψάξαμε λύση σε κάποια απορία μας ή παρόμοιες εμπειρίες. Με τα viber κτλ. χάνεται αυτή η πληροφόρηση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Συμφωνώ και εγώ απόλυτα μαζί σας. Θα τα λέμε όσες απομείναμε. 
Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποια. Όταν έκανα την β’ επιπέδου φεύγωντας έκλεισα ραντεβού κ για ντοπλερ στις 32 εβδομάδες( την εξέταση μου την είχε κάνει άλλη γιατρός η οποία συνεργάζεται με τον δικό μου καθώς δεν κάνει την β’ επιπέδου ο δικός μου) 

Όταν του πήρα τα αποτελέσματα του ειπα έκλεισα και για ντοπλερ… μου είπε ότι την κάνω και εγώ όποτε κατευθείαν ακύρωσα το άλλο και ειπα θα το κάνω στον δικό μου. 

Το ερώτημα μου είναι γίνετε το ντοπλερ στο απλό μηχάνημα που έχει ένας γυναικολόγος η στο ίδιο που έγινε η β’επιπεδου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Pozi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Συμφωνώ και εγώ απόλυτα μαζί σας. Θα τα λέμε όσες απομείναμε. 
Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποια. Όταν έκανα την β’ επιπέδου φεύγωντας έκλεισα ραντεβού κ για ντοπλερ στις 32 εβδομάδες( την εξέταση μου την είχε κάνει άλλη γιατρός η οποία συνεργάζεται με τον δικό μου καθώς δεν κάνει την β’ επιπέδου ο δικός μου) 

Όταν του πήρα τα αποτελέσματα του ειπα έκλεισα και για ντοπλερ… μου είπε ότι την κάνω και εγώ όποτε κατευθείαν ακύρωσα το άλλο και ειπα θα το κάνω στον δικό μου. 

Το ερώτημα μου είναι γίνετε το ντοπλερ στο απλό μηχάνημα που έχει ένας γυναικολόγος η στο ίδιο που έγινε η β’επιπεδου; 

Καλημέρα.. Για να σου λέει την κάνω κι εγώ λογικά θα μπορεί! Ίσως το μηχάνημα του δεν ειναι απλό. Το θέμα του με την β επιπέδου να ήταν η εμπειρία και οι γνώσεις που δεν είχε για να κάνει τις μετρήσεις. Έτσι το σκέφτομαι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Pozi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Συμφωνώ και εγώ απόλυτα μαζί σας. Θα τα λέμε όσες απομείναμε. 
Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποια. Όταν έκανα την β’ επιπέδου φεύγωντας έκλεισα ραντεβού κ για ντοπλερ στις 32 εβδομάδες( την εξέταση μου την είχε κάνει άλλη γιατρός η οποία συνεργάζεται με τον δικό μου καθώς δεν κάνει την β’ επιπέδου ο δικός μου) 

Όταν του πήρα τα αποτελέσματα του ειπα έκλεισα και για ντοπλερ… μου είπε ότι την κάνω και εγώ όποτε κατευθείαν ακύρωσα το άλλο και ειπα θα το κάνω στον δικό μου. 

Το ερώτημα μου είναι γίνετε το ντοπλερ στο απλό μηχάνημα που έχει ένας γυναικολόγος η στο ίδιο που έγινε η β’επιπεδου; 

Καλημέρα!!

Και εγώ το ντοπλερ με τον γιατρό μου το κάνω!! Μάλλον το μηχάνημα που έχει το υποστηρίζει οπότε μια χαρά!! 

Για το viber έχετε δίκιο,μιας και που κάνω ταβάνοθεραπεία έχω πολύ χρόνο απλά δεν ήμουν και πολύ στα Χάι μου!! Επανήλθα βέβαια γιατί δεν θα τη βγάλω καθαρη αν το συνέχιζα έτσι!!

10 ώρες πρίν, geozak είπε:

Κρίμα που ενώ ξεκινήσαμε στην ομάδα αυτή πλέον να μην ανταλλάσσουμε τίποτα...το μόνο που έγινε είναι η διάσπαση στο viber..ενώ άλλο ήταν το νόημα της ομάδας...

Όμορφο ξημέρωμα σε όλες μας

Καλημέρα!! Έχεις απόλυτο δίκιο! Για πείτε μας λοιπόν τα νέα σας κοριτσουδες!! Τι κάνουν τα μπεμπέ και εσείς??

On 9/12/2022 at 7:23 ΜΜ, Pozi είπε:

Εχω κάνει μια επείγουσα καισαρική στις 33 εβδομάδες που είχα χάσει το παιδάκι μου. 
Το ότι θα το δω αμέσως είναι υπέροχο αλλά δυστυχώς έχω θέματα γενικά  με κλειστοφοβία με πιάνουν και κρίσεις πανικού και λίγο το φοβάμαι. 
οταν πλησιάσει ο καιρός θα το συζητήσω να δω τι θα μου πουν. 
 

Συγνώμη που θα γίνω αδιάκριτη και φυσικά αν θες μου απαντάς ..

Έχασες το μωράκι σου στις 33 εβδομάδες? Σε ρωτάω γιατί έχω ιστορικό πρώορου τοκετού στις 34 εβδομάδες και τώρα πάλι με την περίδεση ένα φόβο τον έχω ..θεωρούσα πως μετά την 32η θα μπορούσα να πάρω μια ανάσα ώστε να μην αγχώνομαι τόσο πολύ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roses! said:

Καλημέρα!!

Και εγώ το ντοπλερ με τον γιατρό μου το κάνω!! Μάλλον το μηχάνημα που έχει το υποστηρίζει οπότε μια χαρά!! 

Για το viber έχετε δίκιο,μιας και που κάνω ταβάνοθεραπεία έχω πολύ χρόνο απλά δεν ήμουν και πολύ στα Χάι μου!! Επανήλθα βέβαια γιατί δεν θα τη βγάλω καθαρη αν το συνέχιζα έτσι!!

Καλημέρα!! Έχεις απόλυτο δίκιο! Για πείτε μας λοιπόν τα νέα σας κοριτσουδες!! Τι κάνουν τα μπεμπέ και εσείς??

Συγνώμη που θα γίνω αδιάκριτη και φυσικά αν θες μου απαντάς ..

Έχασες το μωράκι σου στις 33 εβδομάδες? Σε ρωτάω γιατί έχω ιστορικό πρώορου τοκετού στις 34 εβδομάδες και τώρα πάλι με την περίδεση ένα φόβο τον έχω ..θεωρούσα πως μετά την 32η θα μπορούσα να πάρω μια ανάσα ώστε να μην αγχώνομαι τόσο πολύ...

Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν από εξωσωματική. Όλα πήγαιναν τέλεια το μωράκι υγιέστατο ώσπου μια μέρα ακριβώς στις 33 εβδομάδες ξύπνησα με κάτι πονάκια κάτω αριστερά επειδή γενικά έχω θέματα με το έντερο θεώρησα ότι ίσως ήταν από αυτό. να μην τα πολυλογώ ο πόνος ειχε δυναμώσει πήγα στην κλινική και είχα κεντρική αποκόλληση πλακούντα γλιτώσαμε την μήτρα αλλά χάσαμε το αγγελούδι μας. Μετά από αυτό αντιλαμβάνεστε ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα μέχρι να το γεννήσω. 
Αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε με φυσικό τρόπο όλα πηγαίνουν τέλεια αλλα τρέμω, έχω πολλές φοβίες. Από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω αντηπικτικες+ασπιρίνη+προγεστερονη επίσης κάθε 2 εβδομάδες πηγαίνω στον γιατρο. Από την 30η εβδομάδα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα για καρδιοτοκογραφο. 
 

Ποσό συχνά πηγαίνεις στον γιατρο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...