Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Pozi είπε:

Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν από εξωσωματική. Όλα πήγαιναν τέλεια το μωράκι υγιέστατο ώσπου μια μέρα ακριβώς στις 33 εβδομάδες ξύπνησα με κάτι πονάκια κάτω αριστερά επειδή γενικά έχω θέματα με το έντερο θεώρησα ότι ίσως ήταν από αυτό. να μην τα πολυλογώ ο πόνος ειχε δυναμώσει πήγα στην κλινική και είχα κεντρική αποκόλληση πλακούντα γλιτώσαμε την μήτρα αλλά χάσαμε το αγγελούδι μας. Μετά από αυτό αντιλαμβάνεστε ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα μέχρι να το γεννήσω. 
Αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε με φυσικό τρόπο όλα πηγαίνουν τέλεια αλλα τρέμω, έχω πολλές φοβίες. Από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω αντηπικτικες+ασπιρίνη+προγεστερονη επίσης κάθε 2 εβδομάδες πηγαίνω στον γιατρο. Από την 30η εβδομάδα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα για καρδιοτοκογραφο. 
 

Ποσό συχνά πηγαίνεις στον γιατρο; 

Λυπάμαι πολύ ειλικρινά και με συγχωρείς που σε έβαλα σε αυτή διαδικασία απλά θεωρούσα ότι μετά την 32 η θα μπορέσω να πάρω μια ανάσα ..

Λογικό μου ακούγεται όλο πως να μην έχεις το άγχος έως ότου να το κρατήσεις στα χέρια σου,που έτσι θα γίνει!! 

Στον γιατρό πήγαινα κάθε μία εβδομάδα όταν βλέπαμε τον τράχηλο να μειώνεται παρά την ξάπλα και τώρα μετά την περίδεση με βλέπει κάθε δύο εβδομάδες...Δηλαδή πάμε βλέποντας και πράττοντας..

Και εγώ μόνο αντιπικτικες δεν κάνω...παίρνω μαγνήσιο, προγεστερονη,κολπική προγεστερονη,σαλοσπιρ και θα δούμε μήπως κάνω και τις ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Συμφωνώ και εγώ απόλυτα μαζί σας. Θα τα λέμε όσες απομείναμε. 
Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποια. Όταν έκανα την β’ επιπέδου φεύγωντας έκλεισα ραντεβού κ για ντοπλερ στις 32 εβδομάδες( την εξέταση μου την είχε κάνει άλλη γιατρός η οποία συνεργάζεται με τον δικό μου καθώς δεν κάνει την β’ επιπέδου ο δικός μου) 

Όταν του πήρα τα αποτελέσματα του ειπα έκλεισα και για ντοπλερ… μου είπε ότι την κάνω και εγώ όποτε κατευθείαν ακύρωσα το άλλο και ειπα θα το κάνω στον δικό μου. 

Το ερώτημα μου είναι γίνετε το ντοπλερ στο απλό μηχάνημα που έχει ένας γυναικολόγος η στο ίδιο που έγινε η β’επιπεδου; 

Κι εμένα η γιατρός μου κάνει doppler Το μηχάνημα της οπως και του γιατρού σου δεν είναι απλό. Έχει τη ρύθμιση που χρειάζεται για να το κάνει το doppler οπότε μη φοβάσαι :)

Χριστούλη μου τι πέρασες και σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη! Ευχομαι όλα να πάνε τέλεια αυτή τη φορά. Και θα πάνε. Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις?

@geozak

Just now, Viv37 είπε:

Κι εμένα η γιατρός μου κάνει doppler Το μηχάνημα της οπως και του γιατρού σου δεν είναι απλό. Έχει τη ρύθμιση που χρειάζεται για να το κάνει το doppler οπότε μη φοβάσαι :)

Χριστούλη μου τι πέρασες και σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη! Ευχομαι όλα να πάνε τέλεια αυτή τη φορά. Και θα πάνε. Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις?

@geozak

@geozak κι εγώ την τελευταία εβδομάδα το νιώθω πολύ σπάνια το νινι μου και πολύ απαλα.Το τι κρέπες έφαγα και γλυκά για να το νιώσω δε λέγεται αλλά τιποτα αυτό!!Μου το παίζει δύσκολη η μπουμπούκα!! Η γιατρός μου μου είπε ότι μπορεί να άλλαξε θέση και γι αυτό να μην το νιώθω. Να κλωτσάει πχ τον πλακούντα. Αλλά είπε παρ όλα αυτά ότι θα το παρακολουθούμε. Εσένα συνεχίζει να μην εμφανίζεται?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Roses! said:

Λυπάμαι πολύ ειλικρινά και με συγχωρείς που σε έβαλα σε αυτή διαδικασία απλά θεωρούσα ότι μετά την 32 η θα μπορέσω να πάρω μια ανάσα ..

Λογικό μου ακούγεται όλο πως να μην έχεις το άγχος έως ότου να το κρατήσεις στα χέρια σου,που έτσι θα γίνει!! 

Στον γιατρό πήγαινα κάθε μία εβδομάδα όταν βλέπαμε τον τράχηλο να μειώνεται παρά την ξάπλα και τώρα μετά την περίδεση με βλέπει κάθε δύο εβδομάδες...Δηλαδή πάμε βλέποντας και πράττοντας..

Και εγώ μόνο αντιπικτικες δεν κάνω...παίρνω μαγνήσιο, προγεστερονη,κολπική προγεστερονη,σαλοσπιρ και θα δούμε μήπως κάνω και τις ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού ..

Δύσκολο παρά πολύ δύσκολο αλλά δυστυχώς όλα είναι στην ζωή. 
Προσπαθω πολύ να σκέφτομαι θετικά έχω και τον γιατρο μου που με έχει υπό στενή παρακολούθηση και μέρα με την μέρα προχωράμε …  καλά για τον σύζυγο μου δεν το συζητώ ειναι όλη μου η δύναμη. 
Οτι ειναι να γίνει θα γίνει εμείς κάνουμε ότι μπορούμε και τα υπόλοιπα ειναι στο Θεό! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pozi είπε:

Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν από εξωσωματική. Όλα πήγαιναν τέλεια το μωράκι υγιέστατο ώσπου μια μέρα ακριβώς στις 33 εβδομάδες ξύπνησα με κάτι πονάκια κάτω αριστερά επειδή γενικά έχω θέματα με το έντερο θεώρησα ότι ίσως ήταν από αυτό. να μην τα πολυλογώ ο πόνος ειχε δυναμώσει πήγα στην κλινική και είχα κεντρική αποκόλληση πλακούντα γλιτώσαμε την μήτρα αλλά χάσαμε το αγγελούδι μας. Μετά από αυτό αντιλαμβάνεστε ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα μέχρι να το γεννήσω. 
Αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε με φυσικό τρόπο όλα πηγαίνουν τέλεια αλλα τρέμω, έχω πολλές φοβίες. Από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω αντηπικτικες+ασπιρίνη+προγεστερονη επίσης κάθε 2 εβδομάδες πηγαίνω στον γιατρο. Από την 30η εβδομάδα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα για καρδιοτοκογραφο. 
 

Ποσό συχνά πηγαίνεις στον γιατρο; 

Κ εγώ από την αρχή της κύησης πάω κάθε 15 διαφορετικά αγχώνομαι. Χωρίς ενδείξεις η προβληματα...κ καρδιοτοκογραφο πηγαίνω από την 26 κ αργότερα 2 φορές την εβδομάδα....το ίδιο πρωτόκολλο ακολουθεί κ η δική μου γιατρός αν κ θα γεννήσω Αθήνα.

Για το ντοπλερ όταν έκανα β επιπέδου έκλεισα κ ραντεβού στις 32 εβδομάδες... Στον ειδικό γιατρό κ όχι στο γυναικολόγο.

πρίν από 38 λεπτά , Viv37 είπε:

Κι εμένα η γιατρός μου κάνει doppler Το μηχάνημα της οπως και του γιατρού σου δεν είναι απλό. Έχει τη ρύθμιση που χρειάζεται για να το κάνει το doppler οπότε μη φοβάσαι :)

Χριστούλη μου τι πέρασες και σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη! Ευχομαι όλα να πάνε τέλεια αυτή τη φορά. Και θα πάνε. Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις?

@geozak

@geozak κι εγώ την τελευταία εβδομάδα το νιώθω πολύ σπάνια το νινι μου και πολύ απαλα.Το τι κρέπες έφαγα και γλυκά για να το νιώσω δε λέγεται αλλά τιποτα αυτό!!Μου το παίζει δύσκολη η μπουμπούκα!! Η γιατρός μου μου είπε ότι μπορεί να άλλαξε θέση και γι αυτό να μην το νιώθω. Να κλωτσάει πχ τον πλακούντα. Αλλά είπε παρ όλα αυτά ότι θα το παρακολουθούμε. Εσένα συνεχίζει να μην εμφανίζεται?

Δεν το ακούω κ πολύ η αλήθεια είναι...αλλά τώρα με τον καρδιοτοκογραφο ηρέμησα. Διότι πάω συχνά στο γιατρό... εκεί βέβαια φαίνεται τέλειος....καλοί χτύποι κ χωρίς συσπάσεις.

Την Πέμπτη περιμένω κ τις εξετάσεις τού μήνα.....με αγχωνει λίγο η οξονη στα ούρα αλλά ο γιατρός λέει δεν τον ενοχλει.σημερα θα με πάρει κ η γιατρός που με παρακολουθεί για τον διαβήτη...θα τη ρωτήσω διότι ενώ πήρα 7,5κιλα μέχρι τον 5ο τώρα έμεινα εκεί σταθερά παρόλο που ο γυναικολόγος λέει ότι είμαι πολύ καλά 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Viv37 said:

Κι εμένα η γιατρός μου κάνει doppler Το μηχάνημα της οπως και του γιατρού σου δεν είναι απλό. Έχει τη ρύθμιση που χρειάζεται για να το κάνει το doppler οπότε μη φοβάσαι :)

Χριστούλη μου τι πέρασες και σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη! Ευχομαι όλα να πάνε τέλεια αυτή τη φορά. Και θα πάνε. Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις?

@geozak

@geozak κι εγώ την τελευταία εβδομάδα το νιώθω πολύ σπάνια το νινι μου και πολύ απαλα.Το τι κρέπες έφαγα και γλυκά για να το νιώσω δε λέγεται αλλά τιποτα αυτό!!Μου το παίζει δύσκολη η μπουμπούκα!! Η γιατρός μου μου είπε ότι μπορεί να άλλαξε θέση και γι αυτό να μην το νιώθω. Να κλωτσάει πχ τον πλακούντα. Αλλά είπε παρ όλα αυτά ότι θα το παρακολουθούμε. Εσένα συνεχίζει να μην εμφανίζεται?

Λες ε;; Όποτε περιμένουμε 32η εβδομάδα.. Κάθε επίσκεψη μου η πρώτη μου ερώτηση γιατρέ ο πλακούντας;; 
Περιμένω κοριτσάκι τα είχα όλα έτοιμα σε μπλε τώρα πάμε για ροζ.  
η δίκη μου κάνει αισθητή την παρουσία της αρκετές φορές την ημέρα. Προπάντων την νύχτα που ξαπλώνω χαμός, έχουμε με τον σύζυγο τα χέρια στην κοιλιά και την απολαμβάνουμε :wub:

 

40 minutes ago, geozak said:

Κ εγώ από την αρχή της κύησης πάω κάθε 15 διαφορετικά αγχώνομαι. Χωρίς ενδείξεις η προβληματα...κ καρδιοτοκογραφο πηγαίνω από την 26 κ αργότερα 2 φορές την εβδομάδα....το ίδιο πρωτόκολλο ακολουθεί κ η δική μου γιατρός αν κ θα γεννήσω Αθήνα.

Για το ντοπλερ όταν έκανα β επιπέδου έκλεισα κ ραντεβού στις 32 εβδομάδες... Στον ειδικό γιατρό κ όχι στο γυναικολόγο.

Δεν το ακούω κ πολύ η αλήθεια είναι...αλλά τώρα με τον καρδιοτοκογραφο ηρέμησα. Διότι πάω συχνά στο γιατρό... εκεί βέβαια φαίνεται τέλειος....καλοί χτύποι κ χωρίς συσπάσεις.

Αυτό με τις 2 εβδομάδες είναι ότι πρέπει. Πολύ μου αρέσει ο τρόπος που δουλεύει ο γιατρός σου. Εμενα με βλέπει κάθε δυο εβδομάδες λόγο ιστορικού και για την ψυχολογία μου. Καρδιοτοκογραφο θα με αρχίσει την 30η εβδομάδα που θα με βλέπει κάθε εβδομάδα και μετά θα πηγαίνω 2 φορές για καρδιοτοκογραφο. 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, Amalia! said:

Συμφωνώ μαζί σου.. χάνεται το νόημα του φόρουμ. Όλες κάποια στιγμή μπήκαμε και ψάξαμε λύση σε κάποια απορία μας ή παρόμοιες εμπειρίες. Με τα viber κτλ. χάνεται αυτή η πληροφόρηση. 

Εγώ γράφω και στα δυο.... το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...είναι και τι ταιριάζει στον καθένα. Πάντως οποιαδήποτε μορφή επικοινωνίας σημαίνει περισσότερη ευελιξία... :)

On 12/9/2022 at 7:56 PM, Pozi said:

Να είσαι καλά κορίτσι μου! Αυτό με την λίγη μέθη για το άγχος ακούγετε πολύ καλό! 
 

Ενδέχεται να μπορείς να πάρεις και λίγο αγχολυτικό....για να έχεις συνείδηση εννοώ...δεν πειράζει στο μωρό η μία δόση και ανάλογα με το φάρμακο θα βρεις κάτι συμβατό...έχεις προηγούμενη τραυματική εμπειρία είναι πολύ σπουδαίο και σημαντικό να λάβεις παραπάνω φροντίδα σε αυτήν την καισαρική κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leica said:

Εγώ γράφω και στα δυο.... το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...είναι και τι ταιριάζει στον καθένα. Πάντως οποιαδήποτε μορφή επικοινωνίας σημαίνει περισσότερη ευελιξία... :)

Ενδέχεται να μπορείς να πάρεις και λίγο αγχολυτικό....για να έχεις συνείδηση εννοώ...δεν πειράζει στο μωρό η μία δόση και ανάλογα με το φάρμακο θα βρεις κάτι συμβατό...έχεις προηγούμενη τραυματική εμπειρία είναι πολύ σπουδαίο και σημαντικό να λάβεις παραπάνω φροντίδα σε αυτήν την καισαρική κορίτσι μου.

Είναι όπως το είπες ότι ταιριάζει στον καθένα :)

χαιρομαι που ακούω ότι υπάρχουν λύσεις! 
Πως είσαι αν θυμάμαι καλά σε ταλαιπωρούσαν οι εμετοί; 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pozi said:

Είναι όπως το είπες ότι ταιριάζει στον καθένα :)

χαιρομαι που ακούω ότι υπάρχουν λύσεις! 
Πως είσαι αν θυμάμαι καλά σε ταλαιπωρούσαν οι εμετοί; 

Είχα φρικιαστική ναυτία σε σημείο να παρακαλάω να κάνω εμετό αλλά τώρα έχω βελτιωθεί...δεν είμαι λειτουργική πλήρως πάλι κάποιες μέρες είναι πολύ δύσκολες αλλά μπορώ και τρέφομαι και πίνω!

Εσύ; έφυγε η δική σου ναυτία;;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Leica said:

Είχα φρικιαστική ναυτία σε σημείο να παρακαλάω να κάνω εμετό αλλά τώρα έχω βελτιωθεί...δεν είμαι λειτουργική πλήρως πάλι κάποιες μέρες είναι πολύ δύσκολες αλλά μπορώ και τρέφομαι και πίνω!

Εσύ; έφυγε η δική σου ναυτία;;

Εγώ είμαι με τις μέρες μου. Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλά απλά έχω ένα θεματάκι με το βραδινό… μάξιμουμ μέχρι τις 7 θα πρέπει να έχω φάει το τελευταίο γεύμα  το οποίο θα πρέπει να ειναι γιαούρτι με μπανάνα η κανενα τοστ. Οτιδήποτε άλλο δεν μπορω να το χωνέψω και έχω παλινδρόμηση. 
κατα τα άλλα πάμε καλά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια κ απο εμενα.Σημερα εχω ξυπνήσει πολυ υποτονικη..νιωθω μεγαλη αδυναμια.Που θα παει θα συνελθω.

Για πειτε βρε κοριτσια περνανε οι μερες εχει παγωσει ο χρόνος; Χαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Effita said:

Καλημερα κορίτσια κ απο εμενα.Σημερα εχω ξυπνήσει πολυ υποτονικη..νιωθω μεγαλη αδυναμια.Που θα παει θα συνελθω.

Για πειτε βρε κοριτσια περνανε οι μερες εχει παγωσει ο χρόνος; Χαχαχαχα 

Έχει μέρες που λεω ότι σταμάτησε ο χρόνος αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ να πω περνάει ο καιρός. Ποτέ ήταν καλοκαίρι και τσουπ ήρθαν τα Χριστούγεννα:)
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Pozi είπε:

Έχει μέρες που λεω ότι σταμάτησε ο χρόνος αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ να πω περνάει ο καιρός. Ποτέ ήταν καλοκαίρι και τσουπ ήρθαν τα Χριστούγεννα:)
 

Ισως τωρα που ειναι γιορτες περασουν κ πιο γρήγορα οι μερες.Πιστευω οταν μπω στο μηνα μου θα ηρεμησω καπως

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Effita είπε:

Καλημερα κορίτσια κ απο εμενα.Σημερα εχω ξυπνήσει πολυ υποτονικη..νιωθω μεγαλη αδυναμια.Που θα παει θα συνελθω.

Για πειτε βρε κοριτσια περνανε οι μερες εχει παγωσει ο χρόνος; Χαχαχαχα 

Με πολύ ύπνο!!! Ταινίες και χαλάρωση στον καναπέ.. για το πότε περνάει η μερα ούτε που θα το καταλάβεις!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Effita είπε:

Καλημερα κορίτσια κ απο εμενα.Σημερα εχω ξυπνήσει πολυ υποτονικη..νιωθω μεγαλη αδυναμια.Που θα παει θα συνελθω.

Για πειτε βρε κοριτσια περνανε οι μερες εχει παγωσει ο χρόνος; Χαχαχαχα 

Είναι μέρες που είμαι ένα με το πάτωμα...Μετά ανακαμπτω κάπως και παίρνω δύναμη να συνεχίσω!!

Πότε μπήκαμε στον Δεκέμβριο πότε ήρθε μέσα πραγματικά δεν κατάλαβα..

Θα περάσουν οι γιορτές πιο γρήγορα η αλήθεια είναι!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Pozi said:

Εγώ είμαι με τις μέρες μου. Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλά απλά έχω ένα θεματάκι με το βραδινό… μάξιμουμ μέχρι τις 7 θα πρέπει να έχω φάει το τελευταίο γεύμα  το οποίο θα πρέπει να ειναι γιαούρτι με μπανάνα η κανενα τοστ. Οτιδήποτε άλλο δεν μπορω να το χωνέψω και έχω παλινδρόμηση. 
κατα τα άλλα πάμε καλά :wub:

Ωχ ωχ βάσανο και η παλινδρόμηση! Αλλά εντάξει φαίνεται ότι βρήκες τρόπο να την χειρίζεσαι :)

βράχο σε βλέπω...μία χαρά....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...