Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

23 ώρες πρίν, Leica είπε:

Πάντως εμάς μου έχουν πει πολλές φορές ότι όλα σχεδόν τα μωρά γεννιούνται με περιτύλιξη και ότι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο που αν ο λώρος είναι γερός δεν επηρεάζει σε κάτι το μωρό...

Επίσης για την καμπύλη ζάχαρου οι τιμές που αναφέρεις ακούγονται πολύ φυσιολογικές....σε ποιο σημείο την βρήκε παθολογική;

 

Ναι ναι κάνω την διατροφή και κρατάω το ζάχαρο χαμηλά..

Στην καμπύλη βγήκα παθολογική.....κάνω τη διατροφή αλλά δεν αντέχω....έγκυος κ να μη τρώω για πχ ούτε μια τυρόπιτα!! Κ έρχονται Χριστούγεννα.....ούτε μελομακαρονα ούτε κουραμπιέ ....το μόνο που τρώω από μόνη μου είναι λίγη σοκολάτα η σοκολατακι...μόνο μια μέρα έφαγα κατι σιρόπιαστο κ με πειραξε..οπότε μακριά από γλυκό με σιρόπι......μόνο λίγη σοκολάτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, geozak said:

Στην καμπύλη βγήκα παθολογική.....κάνω τη διατροφή αλλά δεν αντέχω....έγκυος κ να μη τρώω για πχ ούτε μια τυρόπιτα!! Κ έρχονται Χριστούγεννα.....ούτε μελομακαρονα ούτε κουραμπιέ ....το μόνο που τρώω από μόνη μου είναι λίγη σοκολάτα η σοκολατακι...μόνο μια μέρα έφαγα κατι σιρόπιαστο κ με πειραξε..οπότε μακριά από γλυκό με σιρόπι......μόνο λίγη σοκολάτα...

Επίσης δεν είναι λογικό να μην παίρνεις ούτε γραμμάριο....

Εγώ είμαι αρκετά στρατιώτακι στην διατροφή...αλλά μία κάθε δεκαπέντε με αφήνω, με την σύμφωνη γνώμη της γιατρού μου, να φάω πιο χαλαρά και μάλιστα χωρίς να μετρηθώ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leica είπε:

Επίσης δεν είναι λογικό να μην παίρνεις ούτε γραμμάριο....

Εγώ είμαι αρκετά στρατιώτακι στην διατροφή...αλλά μία κάθε δεκαπέντε με αφήνω, με την σύμφωνη γνώμη της γιατρού μου, να φάω πιο χαλαρά και μάλιστα χωρίς να μετρηθώ...

Όταν την κάνεις σωστά δεν είναι απαραίτητο να παίρνεις βάρος μου είπε ο γιατρός μου...έτσι κ αλλιώς πήρα κιλά στην αρχή...ίσα ίσα που με θεωρώ τυχερή από την άποψη πως μετά τη γέννα δεν θα χρειαστώ δίαιτα η διαιτολόγο!!!!! Κ το μωρό μου μεγαλώνει μια χαρά.... παίρνει βάρος κ πάντα είναι μια εβδομάδα μπροστα.....από εκεί θα φαινόταν ότι κάτι τρέχει εάν δεν έπαιρνε βάρος .  . Όσο για τον ομφάλιο λώρο η περιτυλιξη είναι πάντα επικίνδυνη.....από εκεί και πέρα καλό είναι η καθεμία να εμπιστεύεται το γιατρό της η ότι αυτή κρίνει καλύτερο για το μπεμπέ της 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, geozak είπε:

Στην καμπύλη βγήκα παθολογική.....κάνω τη διατροφή αλλά δεν αντέχω....έγκυος κ να μη τρώω για πχ ούτε μια τυρόπιτα!! Κ έρχονται Χριστούγεννα.....ούτε μελομακαρονα ούτε κουραμπιέ ....το μόνο που τρώω από μόνη μου είναι λίγη σοκολάτα η σοκολατακι...μόνο μια μέρα έφαγα κατι σιρόπιαστο κ με πειραξε..οπότε μακριά από γλυκό με σιρόπι......μόνο λίγη σοκολάτα...

Στα ούρα φαινόταν τίποτα πριν κάνεις την καμπύλη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, geozak said:

Όταν την κάνεις σωστά δεν είναι απαραίτητο να παίρνεις βάρος μου είπε ο γιατρός μου...έτσι κ αλλιώς πήρα κιλά στην αρχή...ίσα ίσα που με θεωρώ τυχερή από την άποψη πως μετά τη γέννα δεν θα χρειαστώ δίαιτα η διαιτολόγο!!!!! Κ το μωρό μου μεγαλώνει μια χαρά.... παίρνει βάρος κ πάντα είναι μια εβδομάδα μπροστα.....από εκεί θα φαινόταν ότι κάτι τρέχει εάν δεν έπαιρνε βάρος .  . Όσο για τον ομφάλιο λώρο η περιτυλιξη είναι πάντα επικίνδυνη.....από εκεί και πέρα καλό είναι η καθεμία να εμπιστεύεται το γιατρό της η ότι αυτή κρίνει καλύτερο για το μπεμπέ της 

Εμένα η δικιά μου η ενδοκρινολόγος μου έχει πει ότι το να μην παίρνω βάρος δεν είναι το ζητούμενο ούτε το θέλουμε...κι ότι είναι  υγιές να υπάρχει μία αναμενόμενη πρόσληψη βάρους στην εγκυμοσύνη...

Επίσης μου είπε ότι το να τρώω λιγότερους υδατάνθρακες από όσους πρέπει πάλι κι αυτό δεν είναι καλό...

Αλλά όλα είναι σχετικά και πιστεύω εξαρτάται κι από το πόσο βάρος είχες πριν ή από άλλους εξατομικευμένους παράγοντες ......οπότε στον καθένα μπορεί και να προτείνεται και κάτι διαφορετικό.

Τα έγραψα όλα αυτά γιατί είδα τον καημό σου για την έρμη την τυρόπιτα..

εννοείται πάντως ένα από τα καλά του διαβήτη είναι ο έλεγχός στα κιλά που θα πάρεις τελικά :)

Όσο για την περιτύλιξη το έχω διασταυρώσει με αρκετούς ότι είναι ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. Παλιά το άκουγα και αγχωνόμουν ευτυχώς όμως τώρα δεν με φοβίζει πια.

Ωστόσο, δεν το συζητάμε, κι εγώ θα ένιωθα εξαιρετικά ασφαλής σε έναν γιατρό πολύ τυπικό και προσεκτικό όπως φαίνεται η δική σου περίπτωση!

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω κορίτσι μου συγνώμη αν φάνηκε έτσι.. ο καθένας κρατάει ότι του κάνει εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω για την καμπύλη. Διαβάζω παντού ότι γίνετε στις 26 εβδομάδες εμενα ο γιατρός μου με έβαλε και την έκανα στις 24. Υπάρχει καμία άλλη που το έκανε τόσο νωρίς; 
Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά και τώρα που είμαι 26 εβδομάδων αν την έκανα θα είχα άλλο αποτέλεσμα; 
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια.Εγω ειμαι 28 εβδ. εχω Πητ 1-3 γι'αυτό γραφω κ στις μανουλες Φέβρουαριου αλλα κ εδω! Κ εγω νομίζω καπου εκει εκανα την πρωτη καμπύλη..24-25 εβδ..Θα κανουμε κ αλλη νομίζω .Στο πρωτο μου παιδακι ειχα κανει δυο φορες.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Effita said:

Καλημερα κορίτσια.Εγω ειμαι 28 εβδ. εχω Πητ 1-3 γι'αυτό γραφω κ στις μανουλες Φέβρουαριου αλλα κ εδω! Κ εγω νομίζω καπου εκει εκανα την πρωτη καμπύλη..24-25 εβδ..Θα κανουμε κ αλλη νομίζω .Στο πρωτο μου παιδακι ειχα κανει δυο φορες.

 

Λες να με βάλει και δεύτερη φορά. 
Εγώ θα πάω με καισαρική όποτε θα είμαι τέλος Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτη θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pozi είπε:

Λες να με βάλει και δεύτερη φορά. 
Εγώ θα πάω με καισαρική όποτε θα είμαι τέλος Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτη θα δείξει. 

Πιστευω πως ναι...αλλα ο καθε γιατρος εχει τον δικο του τρόπο.Παντως αυτη η διαδικασια με τη γλυκόζη δεν παλεύεται.Ρε γμτ Εμενα οι μερες μου φαίνονται αιώνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


34 minutes ago, Effita said:

Πιστευω πως ναι...αλλα ο καθε γιατρος εχει τον δικο του τρόπο.Παντως αυτη η διαδικασια με τη γλυκόζη δεν παλεύεται.Ρε γμτ Εμενα οι μερες μου φαίνονται αιώνας.

Ναι σίγουρα!! Πιο πολύ με κουράζει η αναμονή εκεί στο χημείο. 
Εγώ σχετικά μπορώ να πω ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός. Να δούμε το τελευταίο τρίμηνο πως θα πάει. Να σε ρωτήσω κάτι ντόπλερ θα κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Pozi είπε:

Ναι σίγουρα!! Πιο πολύ με κουράζει η αναμονή εκεί στο χημείο. 
Εγώ σχετικά μπορώ να πω ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός. Να δούμε το τελευταίο τρίμηνο πως θα πάει. Να σε ρωτήσω κάτι ντόπλερ θα κανείς; 

Οταν ειχα κανει την β Επιπέδου ο γιατρος που μου την έκανε ειπε οτι πρεπει να το κανω καπου στις 30 εβδ.(ηταν αλλος γιατρος) Ο δικος μου ακομα δε μου εχει πει κατι.Στο πρώτο μου παιδακι δεν ειχα κανει καθολου δε ξερω γιατι.. ειχα τον ιδιο γιατρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Pozi είπε:

Ναι σίγουρα!! Πιο πολύ με κουράζει η αναμονή εκεί στο χημείο. 
Εγώ σχετικά μπορώ να πω ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός. Να δούμε το τελευταίο τρίμηνο πως θα πάει. Να σε ρωτήσω κάτι ντόπλερ θα κανείς; 

Εγώ προσωπικά κανονικά Doppler στις 32 εβδομάδες...μου έκλεισε ραντεβού από την β επιπέδου....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω για την καμπύλη. Διαβάζω παντού ότι γίνετε στις 26 εβδομάδες εμενα ο γιατρός μου με έβαλε και την έκανα στις 24. Υπάρχει καμία άλλη που το έκανε τόσο νωρίς; 
Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά και τώρα που είμαι 26 εβδομάδων αν την έκανα θα είχα άλλο αποτέλεσμα; 
 

Έχω έχω κάνει ήδη 4 χαχα ! 
Όποτε μην αγχώνεσαι εξαρτάται απ τον γιατρό μάλλον πότε κρίνει ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...